onder Nr 2 Katholieke Kiezers Cortemarckenaars De algemeeae uitslag dtr KameAhitag Aan de Katholieke Jongeren Stemt onder Nr 2 Kiezers, opgeletDe kopcijfer is NIET dezelfde der laatste Kameikiezixg', de Katholieke lijst is NU Nr 2 De Katholieke lijst alléén geeft alle waar borg voor UW stand Stemt dus Katholiek O Stemt dus onder Nr^ RAAK I VOILA I Het ordewoord is Ka tholiek stemmen onder Nummer s: Handelsdrukkerij H. Soene-n-De Craemer, Eessenstraat, 17 - Diksmude. &ert; een hoop zottig- en onnoozelheden ■uitgekraamd; alles afgekeurd wat voor werd gebracht, gelijk door wien, doch niets voor gesteld dat beter was of maar beter scheen. Hun arbeid als ’t men zoo heeten mag was louter negatif: alles afbreken, maar niets opbouwen. En waardoor ze vooral een triestig figuur maakten? Door hun stelmatig samengaan en konkeiiuizen met de communisten, de handlangers en bezold’gden van Moscow. Op zekere ©ogenblikken hadde men ge meend dat de Vlaamsche extremisten zich lieten leiden door het paar bolsjewisten die tot schande van het land, in ’t Parlement zetelen; ja, dat ze handelen naar een orde woord nit Moscow, en ze Jacquemotte en dezes maat naar de oogen keken om te we ten wat ze te zeggen of te doen hadden. Altoos, schier zonder uitzondering, heb ben ze gesproken en gestemd gelijk de bol- jcwisten. De kiezers mogen b. v. niet vergeten hoe wanneer de communist Jacqmotte eenshet voorstel deed eenige millioenen te stem men om een groote werkstaking te onder steunen welke in hst Walenland uitgebro ken was. de nationalisten, alleen maar het inzicht wanorde in het land te verwekken, dit voorstel goedkeurden en stemden! De socialisten zelf hadden zulks niet dur ven doen en hadden met de andere parijen dat zot voorstel van een revolutionair ver worpen. Gij die, om reden van vroegere vriend schap of zooiets, misschien met eenigen nog bekoord zijt om uw stem aan M. De- lannoy te geven, weet wel dat uw Burge meester ontslag kan nemen in den provin cieraad en ten anderen ook sterfelijk is en dat zijn opvolger in den provincieraad dan M. Daenens zou zijn, de uitgever van den godslasterenden Dixmudenaar, een echte godsdiensthater. Gij zoudt dat heel zeker op uw geweten niet willen hebben en zult daarom nevens dennaamvan M. Demeulenaere stemmen of eenvoudig boven de Katholieke lijst aan 4®D kop Er zijn maar twee manieren om goed en geldig te stemmen 1) Van boven aan den kop der lijst ïMr 2. 2) Nevens de na am der lijst Nr Nevens twee namen stemmen, hetzij op verschillige lijsten, hetzij ook op dezelfde lijst maakt uwe stem nietig en ongeldig. Opgepast dus, om niet te missen maar één- en keer doppen en best aan den kop van de Katholieke lijst, onder Nr 2- van één kandidaat Van den goddeloozen Voltaire, de grootste voorganger der liberalen wordt verhaald,dat hij eens op ’n gastmaal in een vlaag van spotternij uitriep: Ik bied mijn plaats in den Hemel te koop mor 5 ir. aan om ’t even wie die haar overnemen wil Een hooger officier stond recht en sprak: Mijnheer, in mijn land is het de gewoonte dat iemand die een goed te koop aanbiedt, eerst zijn eigendomsrecht op dat goed zou bewijzen. Kunt gij bewijzen recht te heb ben op de plaats die gij verkoopen wilt? Neen? Nu, dan zijt gij een vulgaire dief die iets verkoopen wil wat hem niet toebe hoort. s Wat nog slechter is, is dat ze met hun goddelooze scholen aan onze kinderen hun erfdeel widen ontnemen. HeeftOnze Stem het van over maan den niet voorzeid dat men met geld veel kan maar toch niet alles Hadden de liberalen een goede zaak ver dedigd, met het geld en het geweld dat ze er aan besteed hebben moesten al de gel dige stemmen welke in ’t Diksmudsche uitgebracht werden, dit is 11.456 liberaal geweest zijn. En toch zijn er maar arme 25oi mensch- en die liberaal gestemd hebben in ’t arron dissement, dit is 38 min dan in de laatste kiezing 20 Dec. 1925, waar er op H.112 geldige stemmen 2539 liberale waren 1 Hoe is ’t mogelijk zult ge zeggen Heel eenvoudig omdat de liberalen hier Zooals de lezer weet, hadden de libera len in 1925 een kolossalen achteruitgang moeten boeken, zij hadden niet min dan elf zetels in een trek verloren 1 Het is dan ook geenszins te verwonderen bijzonderlijk voor ons die hier van dichtbij gezien hebben wat geld zij eraan gehangen hebben, dat zij dezen keer een klein deel van hun verlies, op den rug der socialisten hoofdzakelijk, teruggewonnen hebben. De liberalen hadden in het land over 't algemeen niet gedaan gelijk hier in het Diksmudsche. Geleerd door den godsklop dien ze in 1926 gekregen hadden, zijn zij voorzichtig geweest en hebben zich in de Kamers vooral niet mt getoond zooals. vroeger. Van een anderen kant hebbende socialis ten thans den wind niet meer in de zeilen en veel jonge liberalen, die in 1925 bij die partij hun geluk waren gaan beproeven,, hebben thans den rug gekeerd naar de so cialisten, met het gevolg dat deze zeven zetels verliezen en de liberalen er 5 terug winnen. De communisten verliezen ook hunne zetels. De nationalisten winnen er. vier of vijf. Daarmee hebben ze dus een tiental zetels op de 187 Wanneer zullen ze de meerderheid heb ben om hun droomen te verwezenlijken, en hoeveel kwaad zullen zij intusschen nog doen Daarenboven zijn een of twee onafhan kelijke katholieken gekozen. De groote katholieke partij, welk^ dezen keer in alle arrondissementen een verwoe den aanval van scheurmakers te doorstaan had, heeft dit niettegenstaande nagenoeg hare posities behouden en kreeg zelfs van 60.000 tot 80.000 stemmen (volgers dat men al of niet de stemmen der onafhanke lijke katholieken meerekent) meer dan in 1925. Alhoewel dus in enkele arrondissemen ten, door het geweld van ’t geld, door het in den rug schieten der fronters, door het systeem der lijstenkoppeling of door andere omstandigheden de uitslag min voldoening kan schenken, mogen wij den algemeenen uitslag van den lastigsten kiesstrijd dien wij ooit te doorstaan hadden als gansch bevredigend aanzien. De katholieke partij zal in de Kamerver re de sterkste in getal zijn en is voor altijd onoverwinbaar gebleken niet voorzichtig genoeg geweest zijn, ’t is te zeggen dat ze zich in het blad van M. Daenens en ook in de gemeenteraad bij monde van M. Nouwynck en consoorten getoond hebben zooals ze zijn, d. i. zuive re godsdiensthaters. Zullen ze nu de les onthouden ’t Is mogelijk, maar ’t is toch zoo moei lijk zijn aanzicht te verduiken als men veel in ’t openbaar moet komen. H. H. onze Bisschoppen hebben nog eens zoo duidelijk en zoo streng de Natio nalistische partij veroordeeld dat geheel ze ker het vast voornemen gemaakt hebt terug te keeren van den weg waarlangs uw vuri ge doch verkeerd opgevatte lieide voor Vlaanderen u mogelijks gedreven had. Wij wenschen u oprecht geluk met zulk besluit dat uw geweten zal ontlasten' Vergeet echter niet dat hij die het ge vaar bemint erin vergaan zal”. Leest van heden af geen enkel nationa listisch blad meer opdat de drogredenen die ge daar in vindt, en die voor ongeleer de of half - geleerde menschen zoo gevaar lijk zijn, u opnieuw de rust niet zouden ontnemen Het is uit genegenheid voor u, jongeren, die u zoo gemakkelijk laat verleiden omdat het gevoel bij u nog zoo levendig spreekt en eilaas dikwijls verblindt, dat onze Bis schoppen alle nationalistische kctcurzoo streng verboden hebben. Denkt daar eens goed op na en neemt zonder aarzelen, ook diesaangaande, een onherroepelijk besluit. I MhwauaiuuHHUQMllIuiimnnuuuuilll iiiuiuiuMiilllilllliMKhbuii«iiuuiillllllinlln1IUkii!iiiiniiiiiiullfflllllhullllliii>uuuiiiiiiiill

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1929 | | pagina 4