a o 0 Stemt onder Nr 3. w w 9 o o 0 3 0 M M 3 CA 2 B <n a 5 er o 3 3 B g Q er 3 5 o nummer 3. CD CD CD CD 0 CD O <1 Q CD CA <Q CA O o’ CD CD CA O CA a K N CD (Q 3 De beteekenis der aanstaande Gemeenteverkiezingen. op bouwend Programma een der Diksmuide ONZE KANDIDATEN. dus zonder op kommunisten HANDEN AF. WAARSCHUWING. gapenden af- Een woord geschiedenis Dat is het verkiezingen De Les van 24 Februari EN KIEZERS. KIEZERESSEN KIEZERS EN het waar- staan TANT willen 1 maakte zich kwaad revolver op de en dat gij ze bespot en be- onder Nr 3 doen vervallen tot een grootsch kerk- Arm en dom is steeds nu, uit met een Op 24 November stemt ge alleen voor of tegen den bloei van uw stad en niet voor of tegen een regeering.. Na de wetgevende en de provinciale verkiezingen, de gemeentelijke verkie zing. ’t Is de laatste, doch in feite de belangrijkste: het leven in Stad hangt er tijdens zes lange jaren van af; OOK DEZER TOEKOMST. Hierna de lijst der kandidaten die den besten waarborg leveren om die toekomst te verzekeren. DAENENS Raymond, beheerder, pro vinciaal raadslid, uittredend schepen. VANBIERVLIET Jozef, rentenier, voor zitter van der stedelijken Bond uittredend gemeente- kiesmanifesten van de partij Titeca- Missiaen geschermd werd met „onzen sympathieken koster”. De ersatz-schepenen kregen hun aan stelling van den secretaris-generaal en bleven geruimen tijd in dienst. Zoo noodig komen we wel eens op die glansperiode terug lijst (God Het Vrouwenrecht bij de C.V.P.rs. De eerlijke C.V.P.rs komen daar nu voor den dag met alle slach projecten, die de welvaart van ons stadje in de hand moeten werken. All rigt. Maar van wie gaan ALLE absoluut alle die mooie projecten uit Denkt gij nu waarlijk, H.H. Missiaen en consoorten, dat onze menschen zoo een korte memorie hebben Of wilt gij doodeenvoudig met hen den gek sche ren? Iedereen weet toch en gij aller eerst dat die projecten alle uitgaan van den Heer DAENENS steeds uit al uw macht kampt hebt. Handen af, plagiarissen zedelijk erfgoed van den H. Daenens. voorgaande werd „Moest het bestuur van de stad in Dat ge nu kommunist of om ’t even wat zijt: alleen de belangen van Diksmuide ko men in ’t gedrang en die worden alleen gediend door Daenens en zijn vrienden. Daarom ook allen voor hen gestemd onder Nr 3 Ik had onlangs een eigenaardiger! en naren droom. Ik kreeg het bezoek (wel te verstaan in mijn droom) van een heer die zich kommunistisch propagandist noemde en leider te Diksmuide van een geheime cel. Hij brcebelde zelfs een nummer, doch dat ben ik vergeten! Hij zegde mij te zullen opkomen met de gemeenteverkiezingen en voegde er bijindien al de kiezers aan wie ik een druppel betaald heb, voor onze lijst stemmen, dan behalen wij de volstrek te meerderheid, zijnde zes vijf Candida ten. Ik zegde hem lachend: „gij zoudt de kiezers een maar de vent zette mij een Wij weten dat de H. Daenens met alle middelen ook en v.n, laster en leugen zal aangevallen worden. Dat is zijn grootste eer, het onom- stootbaar bewijs dat hij op den rechten weg is en door zijn tegenstrevers ge vreesd wordt. Het weze hier duidelijk gezegd dat hij niemand noch niets vreest. Kritiek is wenschelijk, zelfs noodza kelijk. Ook hij maakt er gretig gebruik yan. ’t Is de hefboom van den voor uitgang. Maar de strijd dje aangebro ken ig dient uitgevochten in een rid derlijken, hoffelijken kamp; een strijd op het politiek terrein, niet op het per soonlijk terrein. Moesten onze tegen strevers dan toch tot oneerlijke midde len hun toevlucht nemen, dan zullen wij geen oogenblik aarzelen ze voor het Gerecht te dagen. A bon entendeur, salut De C.V. Pisten bazelen nog al veel over de les van 17 Februari. Hoe dit voor het overige van het land kan uitgelegd worden interesseert ons niet, maar in het gewest Diksmuide behaalde de C.V.P. op 17 Februari alles behalve een succes, want als de partijen die tegen haar opkwamen,- boekten vooruitgang en vaak een aanzienlijke stemmenaan winst Maar hoe het ook weze, de parle mentsverkiezingen dragen in de aller eerste plaats een politiek karakter wat niet het geval was voor de provinciale verkiezingen. En hjer kregen de C.V.P.isten een flinke les Daar waar ze vóór den oorlog, alhoe wel voorgedragen op twee verschillen de lijsten (wat dus een nadeel wa|s) vier zetels hadden (twee katholieken en twee V.N.V.ëfs) behaalde de ééne lijst van vereenigde C.V.P.isten thans slechts drie zetels en werd de heer Daenens, die zijn stemmenaantal sinds de vorige provinciale verkiezing zag verdubbelen met klank verkozen. In den provincialen Raad werd de h. Daenens reeds verscheidene keeren geluk gewenscht door den katholieken gouverneur en door leden van de C.V.P.- deputatie. Dit was o.m. het geval toen hij de IJzer-Leieverhinding verdedigde. Daarom ook zullen alle kiezeressen en kiezers van Diksmuide, katholiek of niet katholiek, die alleen de belangen van de stad inzien, stemmen voor DAE NENS en zijn vrienden onder nr 3. KIEZERESSEN C.V.Pist. liberaal, socialist, (G® teisterden, raadslid. BOSSUYT Lécn. handelaar, uittredend gemeenteraadslid. DECAN Valere, drukker-uigever, voor zitter van het Vrij Leerlingen-secte- tariaat van het Kanton Diksmuide, uittredend gemeenteraadslid. VANDENBERGHE Julien, landbouwer. ALLEWAERT Pharilde (Mevrouw wed. Cyriel NEVEJAN), rentenierster. YANOUTRYVE Julien, kleermaker. BOURY Eduard, rentenier. VANANTWERPEN Adrien, mekanieker, vakbondleder, oorlogsinvalied. RAMOUT Florent, metser, onder-voor- zitter van den Natipnalen Oud-Strij- dersbond. FO1SNET Cyriel, rentenier, Lid van de Stedelijke Commissie van den Open baren Onderstand. Christene lasteraars. In uw eerste manifest maakt gij een gemeene zinspeling op „het leven en de doeninge” van de kandidaten der an dere lijsten. Wat wilt gij daarmede bedoelen Wij verzoeken u heel vriendelijk die gemeenheden in uwen vuilnis-bak te laten steken, zoo niet zullen wij met revelaties uitpakken, die niet naar den rook zullen smaken en die gij dan ook njet zult gestolen hebben. Compris den zin van de meerderheid van de groep Titeca-Missiaen en de triestige argumentatie van de h.h. Missiaen, Develter en cs. geen steek houdt. Erger, zooals in 1935 hebben de ka tholieken hun onmacht cm de stad te bestgren moeten toegeven door één- parig den heer DAENENS. -tot schepen te verkiezen, ten einde hen uit de pe- ■narie te helpen! De minderheid, met inbegrip van den heer DAENENS zelf, onthield zich bij de stemming! Dat is andere peper! Wanneer, er jets belangrijks te doen was moest de h. DAENENS de zaken beredderen. Wij geven de verzamelde redevoerin gen van schepen Missiaen als premie voor wie het tegendeel kan bewijzen! Door, het verhuizen van den h. Baert konden de h.h.. Missiaen en lijstgenoo- teri opnieuw gebrekkig slechts tot het einde van dit jaar de teugels in handen nemen, En zoo Diksmuide nog geen, kerkhof is dan is lijk'hun schuld niet. leden namelijk de heeren Ketele (er- Graag zouden zij nog eens voor zes satz-burgemeester), Vanblaere en Vyn- jaar aan het roei staan om dan ge- cke. J makkelijk van onze stad één groote Men zal zich herinneren hoe er in de patronage te maken. Maar de kiezeressen en kiezers zullen het beletten door in massa te stemmen onder nummer 3. De C.V.P.rs komen vrouw op hun lijst! Wat beteekent dat De laafste tijden waren ze nogthans de kampioenen van het vrouwenrecht (als ze maar langs dien weg aap de Macht kunnen geraken) Waarom hebben ze nu mceder de vrouw niet meer van doen Zouden ze nog vast houden aan de theorie dat de vmilW 7-nndar ziol is 9 0 Ah( dc fcxri- zeers! Maar wat denken de vrouwtjes daar van en begijnhof de leus van dezen die zich noodzaklijkheid des middels, C.V.P.-ers-vel hebben omhuld. ’t Is dan ook meer dan tijd dat hier beheerders aan ’t roer komen, die versch bloed zullen weten in te spuiten in ons kwijnend stadsleven, dat nog thans alles heeft- om bloeiend te zijn en het verblijf welvarend en aange naam te maken. Dat is de taak van den nieuwen ge- meenteraad. Nieuwe tijden eischen hernieuwde be sturen Wij zullen haat noch nijd zaaien. Wij zullen geen politiek voeren van vuige persoonlijkheden. Wij zullen ons houden op het terrein van het stede lijk belang. Wij zullen opbouwend werk verrichten, iedereen pp een voet van volledige gelijkheid behandelen geen vriendjespolitiek zooals het hier tot nog tce is gegaan de stad verfraaien en liever maken, werken uitvoeren die ze tot een modern toeristenoord en handelsstad omtooveren, een zwemkom tot stand brengen, het noodige doen tot het oprichten van een grootsch na tionaal standbeeld dat alle gezindheden eerbiedigt en het periodisch inrichten van patriotische betoogingen, tot welke richting ze eek behcoren, in de meest volledige eerbiediging van ieders over tuiging, en alle initiatieven aanspreken die van aiard zijn, in een gezond fi- nantieel beleid, bronnen van stoffelij ke en zedelijke opstanding Qnzer mede burgers in ’t leven te roepen. Wij weten het. Men zal ons afbreken en beknibbelen, wellicht met zwadder en laster overladen. Men zal ons zelfs weten na te apen, pat alles zal ons niet het minst van ons doel doep afwijkep. Een ding staat in brandende letters voor ons aller oogen; Diksmuide moet Leven; zal Leven NU OF NOOIT Iedereen, die niet vooringenomen is zal moeten eerlijk bekennen dat hot een eenjg prachtige lijst is van bur gers en werklieden, die zeer gunstig bij het Volk aangeschreven staan, van i stoere werkers die het goed meenen en onze verlaten stad zullen weten te leiden, in de moeilijke na-oorlogsehe jaren, die wij beleven, paar bloei en welstand. Ook op patriotisch gebied bieden zij allen waarborg. ’t Moet hier uit zijn met den slenter en den sleur, die ons mooi stadje van dag tot dag tot dieper onbeholpenheid laten afglijden en het weldra zullen Zitten ze met de poepers Heden Zondag komen hier dus twee grrr...oote christene redenaars spreken bij gelegenheid van de gemeentever kiezingen, onder wie een gewezen mi nister Deze is voornamelijk gekend om zijn fanatisme in de koningskwestie. Maar wat heeft deze kwestie met de gemeentelijke aangelegenheden te ma ken? Wat kennen die brave menschen daarvan, al waren ze nog honderd maal minister geweest Wat moeten onze C.V.P.ers toch met de poepers zitten om tot dergelijke lap middelen hun toevlucht te moeten nemen Een echt volksche lijst, onder de lei ding van een ervaren piloot, die zijp kunde en bedrevenheid niet meer hoeft te bewijzen, en de medewerking van flinke elementen, die eensdeels al heel wat ondervinding hebben op gemeente lijk gebied en anderdeels alle hoeda nigheden bezitten om in een nabije toekomst beheerders van eerste gehalte te worden. Dit alles onder de hoede van een eerbiedwaardige en door iedereen geachte vrouw, Mevrouw Cyr. NEVE- •T AN-ALLE W A ER T. (rpwpron onderwij zeres bij de gemeentelijke Meisjes school, die haar rijpe ervaring en steeds onaangetaste schranderheid zonder tuithoorn ten dienste wil stellen van haar medeburgers. Lijst nr 3 gaat onweerstaanbaar een overrompelende zege te gemoet een compensatie voor de 'gewezen col laborateurs, die op het gepaste oogen- blik in den strijd tegen den vijand op traden en aldus bewijs gaven van schranderheid en helder doorzicht, die steeds een goede belooning wettigen. Op toeristisch gebied is radio-propa- Wij hebben er een persoon voor, een gewezen bevel I generaal of kolonel van den Weer- stand, die kan liegen lijk een... Tant- dentrekker. Dat is ook nuttig voor de den baardKièsprqpaganda. Herinner U de me thodes van de Rexisten, al heb ik nu geen bewondering meer vcór Degrelle. Maar de chef de Rex van Diksmuide is thans één der steunpilaren van mijn partij, wat niet uit het oog mag verlo ren .wprden. Ik moet nu nog spreken over onze handelsbetr.ekkingen met het buiten land;'-Wij moet,en afzetgebieden vinden voor onzen handel in honig. Vroeger hadden we Duitschland. Dit was tijdens de bezetting die niet voor 'alleman een ramp was. Toch werkten de bombarde menten nadéehg op den zeemhandel. Zoo kwam er eens een colli zeem uit Hamburg terug omdat de bestemmeling door de R.A.F. naar betere oorden ge zonden was. Maar wat wilt ge er aan doen men maakt geen ommelet zon der eieren te breken. Want eieren zijn zeer breekbaar, dat weten ook sommi ge van mjjn vroegere politieke vrien den,' thans zoogezegd mijn tegenstre vers, die ze mij leverden. Ik vroeg waarom hij het woord „zoo gezegd” gebruikte maai- hij burrelde dat het mij niet aanging. Toen ris keerde ik nog een vraagje: „Al hetgeen ge daar zegt kan waar zijn, maar dat programma is niet te verwezenlijken op gemeentelijk terrein „Ik weet het” klonk het antwoord nevens de kwestie, op het terrein der algempene politiek, zooals mijn vrien den van de C.V.P.” „Uw vrienden van de C.V.P. riep ik verbaasd uit. „Welja mijn vrienden” antwoordde hij „want wij hebben -hetzelfde doel de lijst Daenens bekampen. Langs beide, kanten bestookt zal Daenens moeten begeven. Zijn toestand js zeer netelig. Het is lijk....” „Lijk Onze Lieve.Heer tusschen twee moordenaars!” onderbrak ik. Doch daarop knalde een.... Schot en op te tre-( ik schoot.... wakker. Ik dacht bij me uit te spreken. Zij zelf dat het niet allemaal suiker en Na dé bevrijding nam het wettelijk schepencollege opnieuw deteugels in Onder dezen titel lezen we in een; handen, maar weldra bleek de heer C.V.P.-kiesmanifest dat er reeds bij de Baert het doorgaans niet eens te zijn ---verkiezingen geschreven met zijn partijgenooten en stemde vaak met den h. Daenens en zijn vrienden, zoodat Diksmuide in feite handen blijven van de katholieken dan geruimen tijd niet bestuurd werd naar gaat de stad Diksmuide onherstelbaar een gewissen ondergang te gemoet”. En die brave menschen voegen er bij „En toch behaalden de katholieken in 1938 de meerderheid En is het dan hier waarlijk zoo slecht geworden in onze stad Een minuutje: men moet de geschie denis volledig schrijven Zoo de katholieken de meerderheid behaalden, was dit vooral te danken aan den heer Baert, die door de kop stukken van de lijst als lokaas gebruikt werd, omdat zij dachten dat het stem menaantal dat hij hun ging bezorgen, groot genoeg ging zijn om de katholie ke meerderheid te redden, zonder zelf gekozen te zijn. Maar zoo ze voor het eerste juist uitkwamen, werd het twee de een kolossale misrekening. Pas zat het nieuwe schepencollege enkele maanden in het zadel, toen we met mobilisatie en oorlog bedeeld wer den. Het schepencollege trok er in Mei 1940 van door en werd vervangen door drie overige katholieke gemeenteraads zetels, ihet’ krijgen van de geleden’ schade, voor zoover hij trékken”. ...-L en den borst. Ik I zat natuurlijk met de kloppers en moet er op dit oogenblik wel als een... mar telaar uitgezien hebben. De geheimzinnige bezoeker sprak klein huis, te herbouwen. Dat was dus woedend: „gij hebt niet te lachen, manneke het moet gedaan zijn met die westersche opvatting van de dé mocratie. Pas op voor dit revolvertjé, want een „schot” gaat zoo gemakkelijk en als vanzelf af”. Ik hield het mij voor gezegd en roer de niet meer. „Ik kom” zoo vervolgde ganda gewenscht. kommunistisch programma geschikt en geef u kommunistische sympathie koesterde. Wie na 1 September 1944 tot weerstand toetrad mocht echter viermaal de waarde van het vernielde huis in’ rekenifig brengen. Hij mocht bijvoorbeeld zeggen dat hij 10.000 kg. zand noedig had om een betrekkelijk Een nare droom over hij „u het uiteenzetten en geef u het 1 het kenbaar te maken aan dé burgers van de stad Diksmuide, die ik in 1944 gered heb door zeem aan der Duitschérs te strijken”. „Gij zult de stad in 1946 een tweede maal redden door zeem aan den baard der kiezers te strijken, zuchtte ik. „Inderdaad” klonk het antwoord „maar luister nu naar mijn program ma, En hier gaf hij een heele uiteenzet ting waarvan ik mij bij het ontwaken (want het was een droom!) slechts een klein deeltje herinnerde. De stad moest verdedigd worden te gen de invallen der westerde barbaren door een keurkorps van kommunisten. Als voorwaarde werd er echter bij ge steld, dat ze goed moesten kunnen schieten en vóór 1 September 1944 niet tot den Weerstand mochten be hoord hebben. Verder was er spraak van de oprich ting van een school voor controleurs en inspecteurs van ravitailleering, onder leiding van een directeur, die moest haar op zijn tanden hebben in plaats van op zijn hoofd. Wat de handhaving der openbare orde betrof, die moest met ongemeene strengheid geschieden. Wie zich tegen de wetten der nieuwe meesters verzet te, zou ongenadig neergeschoten wor den. Punt andere Jijn! „Ik ben ten an dere een beetje daar in t schieten” zegde mijn bezoeker. „Ik heb dat be- wezen in oorlogstijd!” „Hebt ge veel Duitschérs doodge schoten?” vroeg ik. „Ezel” klonk zijn bot antwoord „wie spreekt er nu yan Duitschérs? Maar ik heb mij geoefend toen de Feldgendarme;s in de nabijheid waren. Of luistert gij soms naar de radio niet? Voor zekere overtredingen, bijvoor beeld voor het niet groeten van een kolpnel uit den Weerstand, moeten zeer strenge gevangenisstraffen voor zien worden en de kommunistische schepencolleges zouden het recht moe ten hebben als rechtbanken den en vonnissen zijn heel onpartijdig en als bewijs kdn, zeem was in de wereld en dat ik mij ik aanhalen dat de derde candidaat maar voor goed van die nachtmerrie van mijn lijst eens door den tweeden kon verlossen, door op 24 November te in den bak gestoken werd. (Dat was al- stemmen voor Daenens en zijn vriend'en lernaal in mijn droom). De Lijst Missiaen heeft den kiesstrijd ingezet. Het eerste kiesbriefje van de Missiaen, die zich C.V.P. noemt weet waarom, want ze is noch christen noch volksch) heeft het daglicht ge zien. En in alle objectiviteit mogen we zeggen dat het record van flauwe kul met kilometers geklopt werd. Men zou niet zeggen dat de mannen van lijst nr 2 „menschen van aanzien met be kwaamheid en invloed” van onbespro ken gedrag zijn. Buiten de heeren can- didaten zelf zal wel niemand gevonden worden om het te gelooven. Toch probeeren de mannen van Qa Va Pas een sluwen trek te spelen ze trachten namelijk de kiesstrijd, die uitsluitend over de plaatselijke Dik- smuidsche belangen zou moeten gaan, te brengen op het terrein der algemeene politiek, waarmede de gemeenteraad niets, maar absoluut niets, te maken heeft. Kiezeressen en Kiezers van Diksmui de, gij moogt nu tegenstander of par tijganger der regeering Huysmans zijn maar dat moet ge uitdrukken bij de parlementsverkiezingen, Het ware onzinnig uit de gemeen teverkiezingen zoogezegd richtlijnen te willen halen voor de algemeene politiek van het land. Zooals een volksverte genwoordiger het onlangs heel terecht in het parlement deed opmerken, zul len alle partijen na 24 November vic torie kraaien, want iedere partij zal op zekere plaatsen winst boeken en elders verliepen lijden. Maar het laatste zal maar heel terloops aangehaald en over het eerste zal geblokletferd worden. In talrijke gemeenten gaat de strijo niet tusschen katholieken, liberalen, socialisten, kommunisten, maar heel eenvoudig tusschen de lijst van Pier en die van Paul. Menschen die bij dg wetgevende ver kiezingen voor dezelfde partij stem men, staan bij de gemeenteverki®zm- gen op lijsten die elkaar ongenadig be kampen, vaak naast politieke tegen strevers, De heer Develter, die bij de jongste parlementsverkiezingen C.V.P. candi daat was en die in ons gewest voor deze partij den kiesstrijd leidde schijnt te vergeten dat door de C.V.P. hier te Diksmuide een manifest verspreid werd, waarin gezegd werd dat de heer Dae nens zich geen candidaat stelde omdat hij de politiek van het samengaan met de kommunisten afkeurde. Wij hebben den heer Daenens nooit gevraagd als dit kiesmanifest al of niet juist was, maar nu vragen die zelfde C.V.P,-menschen, die onlangs nog den heer Daenens terecht als anti-kommu- nist afschilderden, dat men tegen Daenens zou stemmen, om., het samen gaan met de kommunisten af to vou ren. Ten ander, hier ter stede zijn de kommunisten de bondgenooten van de katholieken en daarom juist dragen zij een lijst voor, die alleenlijk als doel heeft enkele stemme!} van de talrijke Diksmuidenaars, die genoeg hebben van de huidige meerderheid, af te trek ken van de lijst Daenens, waarvoor ze anders zouden stemmen moesten er slechts twee lijsten zijn. De strijd der kommunisten is in wer kelijkheid tegen Daenens en zijn vrien den gericht en daar lijst Nr 1 niet de minste kans heeft een gekozene te hebben, is het in feite een maneuver om de Mlssiaen-meerderheid te red den. Maar tevens is het bestaan van deze lijst een bewijs dat tusschen de kom munisten eenerzijds en Daenens en zijn vrienden anderzijds een grond bestaat. Indien er in het land een linksche regeering is, dan is dit te wijten aan de gekozenen van de C.V.P., die in den Senaat al honderd maal het cabinet Huysmans hadden kunnen doen val len, zoo zij hét ernstig gemeend had den. Maar zij willen noch durven, uit kiesbelang, hun verantwoordelijkheid opnemen., Doch iedereen weet dat de huidige regeering slechts een overgangscabinet is, omdat de C.V.P. na de gemeentever kiezingen, in het nieuw gouvernement zal treden. Maar intusschentijd zullen ze ge poogd hebben de kiezers zand in de oogen te strooien met het kommu nistisch gevaar dat niet zal vernie tigd worden door de C.V.P.-extremisten van den anderen kant, maar door menschen die vooruitgang, vrijheid en verdraagzaamheid aanprediken, zooals dit hier ter stede door den heer Dae nens en zijn lijstgenooten gedaan wordt. Ik zou -hier een stevige gevangenis doen bouwen, wapt ik kèn daar iets van. Ik heb in, mijn leven veel gevan genissen bezocht. „Hebb en de Duitschérs u in dg doos gestept?” vroeg ik „zijt ge daar weer I met uw Duitschérs?” was zijn norsch antweord. „De Duitschérs waren mijn beste vi lenden, ik deed dat uit spion- nage, cm den vijand 'te verschalken. Men vangt meer vliegen met ho. ig dan met azijn! W.at de schadevergoeding betreft, ieder geteisterde zou é^n vierde terug- Druk. Valère Decan-Retsin, Diksmuide. CD o CA J

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1946 | | pagina 2