Nr 3 GROOTE MEETING VOOR WIE STEMDE ER DAENENS van om stemt onder Nr 3. burgemeester. Voor Daenens zers Houdt DE KALE REIS. kiezeressen en kie- DIKSMUIDE belangen der oud- onze groote weldoe- is in alles thans op de den h. Van- KIEZERESSEN EN KIEZERS VAN Komt allen luisteren naar de deze aan- drie dienstaanbieding voorwendsel kon nemen de hh. Titeca en Missiaen te schor- zetten, dan moesten de raadsleden, dus Vanden- Daenens, hun plaats in- gouverneur en afgevaardigden over de Yzer- en schepen aangeno- een kaakslag was een zware Naar wie TITECA stemde voor Daenens MISSIAEN Emiel stemde voor Daenens VANBLAERE Jozef stemde voor Daenens LARIOON Maurice stemde voor Daenens. Zij allen waren verplicht te stemmen voor Daenens als Schepen, om Diksmuide van ondergang te redden. LEDEN VAN DE C. V. P. Doet zooals uw voormannen, DAENENS, die alleen bekwaam is heeren zooals het hoon. OPENBARE WERKEN. Volgens de mannen van nr 2 is M. Daenens een beetje laat om daarover te spreken Pardon, jaren vóór den oorlog ijverde M. Daenens er voor en de C.V.Pisten lachten er mee. Nu, als de verkiezingen op komst zijn, voeren ze besprekingen... Wat de vaart betreft, sinds drie kwart eeuw probeert men Yper-Komen in het leven te roepen, doch het is TECHNISCH ONMOGELIJK; telkens moesten de werken stopgezet worden. Daarom kan alleen een vaart Roese- lare-Diksmuide uitkomst brengen. candidaten der lijst nr 3. Wat burgemeester te hebben naar dien anderen wilt ge voldoening uw porte-monnaie vast ....maar sparen zal niet helpen, zoo lang de huidige meerderheid het geld door deuren en vensters gooit, of... nog elders Wat is er in 1940 gebeurd met de groote hoeveelheid rijst, waarvan ieder inwoner slechts een handvol ontvangen heeft Wie is verantwoordelijk Het schepencollege Titeca (met den h. Missiaen) of het ersatz-schcpencol- lege Ketele (met den h. Vanblaere)? In ieder geval C.V.P.-menschen ZEER BELANGRIJK werkt voor het welzijn j voor de liefhebbers die voor de lijst Een bewijs dat hij het' Missiaen-Develter willen stemmen: Zie maar <eens naar zijn u „«„roioraoto Wat heeft hij reeds, niette-Ivan onzen 4-zx«->■v» V n 4- i v~i or ol n.nr 'T’itoP laat u inlichten bij de secretaresse L candidaat-burgemeester, die door Titeca, Missiaen en consoorten als onderwijzeres werd buiten geschopt, wegens haar overdreven vaderlands liefde tijdens de bezetting. antwoord Raymond Daenens - niet meer dralen of twijfelen; A Propos van „Ersatz”. Naar het schijnt waren de hh. Van blaere en Vincke geen ersatz-schepenen, maar als zoodanig aangesteld door een onvolledigen gemeenteraad, met inbe grip van de hh. Van Biervliet en Gel dof. Best mogelijk, maar dan slechts om het ambt waar te nemen tot den terugkeer van het wettig schepencolle ge, toenmaals bestaande uit de hh. Tite ca, Missiaen en Baert. Maar deze heeren waren reeds lang terug toen Vanblaere en Vincke nog een aanstelling als hebben, wat Titeca. Missiaen en Baert, eerste twee prijken met Op Vrijdag 22 November 1946, om 8 uur ’s avonds in de zaal Cinéma du Theatre bij Ch. Le Roy. Geen vreemden zullen er het woord voeren, maar uw oude kenissen RAYMOND DAENENS FERNAND W I L L E M Y N S VROUWEN EN MANNEN VAN DIKSMUIDE voor den bloei van uw stad voor vrijheid en verdraagzaamheid, STEMT ONDER NR 3 Het wettelijk schepencollege bestond uit de heeren Titeca, Missiaen en Baert. Volgens het burgerlijk mobilisatieboekje moesten deze heeren (met uitzondering van laatstgenoemde, die militaire' ver plichtingen had) in Mei 1940 in de stad blijven. De gewone gemeenteraadsleden, tnoals de h. Daenens te dien tijde, mochten wel de stad verlaten. Toch vertrok het schepencollege. Indien men de vlucht als om sen of af te twee oudste bruwaene en nemen. Doch... de Duitschers en het ersatz- schepencollege waren daar om de wet te verkrachten. Wat de C.V.P. ook moge beweren, de h. Vanblaere. heeft de plannen van den vijand gediend, door de toepassing van de gemeentewet onmogelijk te ma ken. de hh. Vanblaere en aanstelling als gemeentekuddé hooger op leiden. De boot, waarvan hij de stuurman zal zijn, zal veilig landen, na een weldoende en deugdelijke reis. Geef dus een dop naast Mon zijn kop; ge zult niet alleen voldaan hebben aan uw kiezersplicht, maar tevens een goede daad volbracht hebben. Dat hij U en ons niet zal teleurstellen, dat is zeker. Stemt dus allemaal, zonder uitzonde ring voor den kopman der lijst onder nr 3. STEMT OOK VOOR de stad te be- M. Daenens werd wel degelijk geluk gewenscht door den katholieke bestendige na zijn uiteenzetting Leieverbinding. Hoe „De Weekpost” dit heeft uiteen gezet weten wij niet, maar wie van een kale reis zullen thuis komen zijn de heeren Missiaen en consoorten. «Bron van Inkomen» De katholieken schrijven: „hij (de h. Daenens) is ook van het gezelschap van die lieden die schreven dat ze geen de minste spijt gevoelen dat de rijkste bron van inkomen voor Diksmuide in de lucht gevlogen is’’. Een oogenblik: de Yzertoren was vóór den oorlog een bron van inkom sten. Eens de oorlog gedaan, stond het als een paal boven water dat onze Bel gische bevolking geen vóóroorlogsche Yzerbedevaarten meer ging dulden. De toekomst is alleen voor een nationaal monument en een nationale mani festatie, die hier, wanneer de tijden 1 zullen zijn, tienduizenden den om toch maar eenige stemmetjes Vlamingen en tieduizenden Walen zul- bij te ronselen. Of de kiezers dergelijk lokaas zuilen laten valt sterk te betwijfelen Deze bekwame mannen te belangen hier ter verdedigen. Het komt bekwame, ondervindingrijke aan te duiden, j opzicht een volledige waarborg bieden. Aan wie zullen wij onze stem geven? Het antwoord ligt klaar voor de oogen. Ongetwijfeld aan hem die steeds' jaren en jaren werkt voor net welzijnj van onze stad. goed meent? verleden. genstaande een zware tegenkanting, verwezenlijkt? Naar wie is het dat arm en rijk, werkman en neringdoener, oud en jong, om raad en advies gaan Wie is het die steeds zijn volledige me dewerking voor het goede verleent Wie is het die steeds de belangen van zijn stadsgenooten inziet en verdedigt? Niemand gnders dan den heer Dae nens, eerse candidaat der lijst nr 3. Voor hem,, en voor niemand anders onze stem. Hij moet onze burgemees ter worden Dat liedje van op een be leefde manier buiten gezet te worden op ons stadhuis moet eens en voor goed gedaan zijn Gedaan eveneens met dat spel, van eerst een anderen persoon, om hem niet te noemen bij zijn naam) die met onze stadsbelangen niets te zien heeft, te raadplegen! De burge meester moet baas zijn in zijn gemeen te! Gedaan met de dictatuur, van waar ze ook tome. Wij willen onze vrijheid in alles terug. Vrijheid op het stadhuis, vrijheid op straat, overal. Elk zijn zaken, dat is onze leus en ook de leus van de baat het een als ge toch steeds persoon moet gaan, bekomen. In blok zullen de zers dus stemmen voor Mijnheer DAE NENS en zijn mede-candidaten. Laat ons nu eens kijken en zeggen waarom Wie werkt er reeds jaren aan het plan voor de Leie-Yzerverbinding? Wie streeft er naar verbeteringen op landbouwgebied? Wie is de stichter der Rijksmiddel bare School? Wie ziet er de belangen der werklui in? Wie verdedigt de strijders? Wie vergeet de ouderlingen en nood lijdenden niet? Wie ner? Ons Dus hij wordt onze burgervader en dan zul len we kunnen gerust zijn. Hij zal zijn De gemeenteraadszitting 4 juni 1940. Op deze fameuze zitting waren aan wezig de: heeren Ketele (onze sympa thieke koster), Vanblaere, Vyncke, Van biervliet en Geldof. Hoe beide laatste heeren ook stem den, de uitslag was dezelfde en het oogenblik was niet geschikt voor het maken van opmerkingen. De hh. Vanbiervliet en Geldof stem den hier ten andere eenvoudig een maatregel als toepassing van art, 107 van de gemeentewet, waarbij, bij afwezig heid van de titularissen, aan de oudste raadsleden het recht toegekend wordt het schepenambt waar te nemen. Een verkiezing tot schepen op deze zitting was onwettig, daar dit slechts mogelijk was in geval van sterfgeval of ontslag van de titularissen. Doch noch de h. Titeca, noch de h. Missiaen, noch de h. Baert had ontslag ingediend en volgens de laatste berichten waren ze alle drie nog springlevend bij het ver schijnen dezer regelen. De heeren Vanblaere en Vyncke waren dus er- satz-schepen. Toen de heeren Daenens en Vanden- bruwaene in stad terugkeerden moesten de hh. Vanblaere en Vynckie hun1 functie als schepen overdragen aan de ze heeren, die de oudste raadsleden wa ren. Zoo spreekt de wet. Vincke en Van blaere bleven echter ersatz-schepen, dank zij de Duitschers en hun aanhan gers ten einde (val niet om, lezer) „de franskiljons uit het stadsbestuur te houden”. Later kregen Vyncke een onwettige schepen vanwege de Duitschers of hun vrienden. Ook ds ersatz-secretaris generaal Romsee heeft met die aanstelling reke- ning gehouden vermits hij later Van- I blaere af stelde, wat wettelijk niet moest j omdat Vanblaere wettelijk nooit sche- Het Kommunistisch gevaar. Dit is eens te meer hec hoofdthema var. de C.V P.-propaganda. Dit gevaar bestaat. Niemand loochent het. maar het werd m West-Vlaanderen ten minste uit der. grond gestampt door aezen die het op Hitlerlia in-’.me wijze bestrijden, zooais de C.V.P. thans doet. Men moet geen slapende honden wak ker maken. Het kommunisme kon slechts wortel schieten in landen waar een rechtsche dictatuur heerschte: Rusland, Spanje (.vaar er slechts con- fessioneele scholen waren'.) Indien de C.V.P. vandaag wil, dan zijn er morgen in België geen kommu- nistische ministers meer. Maar zij zal slechts na de gemeenteverkiezingen willen: eerst moet de kiezer zand in de oogen gestrooid worden. ZlMOETEN HET HOOREN! Op 24 November moet ieder die het Poed meent met de belangen van Diksmuide door zijn stem aan de huidige meerderheid zeggen trap het af Hij moet het zoo luid mo- gelijk zeggen, opdat Titeca en zijn vrienden het zeer dui delijk zouden hooren. Daarom Kiezeressen en Kie- allen gestemd onder men voor de hh. waarvan de C.V.P.-lijst blaere. Ofwel waren de Vincke geen ersatz-schepenen, dan was de h. Mfssiaen geen wettig schepen (Hij was dus ersatz!; Het moet het ééne of het andere zijn! Hoe komt het dat de aanvallen regen den h. Decan, die in Duitsche gevan genschap gezeten heeft, slechts los- kwamen nadat de h. Decan zitting nam in den gemeenteraad Hij was toch geen.... ersatz-weer- stander? (men vergeve ons dit woord, maar het past voor zooveel dingen!) Of Septemberheld Waarom was een C.V.P.-blad zoo kwaad wanneer aan een ambtenaar een heelen Duitschen brief ten laste gelegd werd, waarin, aan de Duitschers zijn diensten bood? Dat is wat anders dan woorden, die met niets te zien hebben Tijdens de bezetting waren men- schen, die thans C.V.P.-propagandisten zijn, er niet door afgeschrikt om bij den h. Decan te komen in verband met een mogelijk onderduiken. In deze za ken volbrachten ten andere menschen van alle partijen hun plicht en dat was maar zooals het hoorde. Maar waarom zich dan na den oorlog den neus af bijten hh. Vanblaere en maar WAAROM IK STEM VOOR MIJNHEER DAENENS! Kiezeressen en kiezers van Diksmui de, op Zondag aanstaande 24 November wordt U dus ter stembus geroepen. Dan zal het niet gaan noch om. vertegen woordigers naar het Parlement te zen den, noch naar den provincieraad, maar wel om de personen aan te duiden die de gemeentelijke belangen zullen te verdedigen hebben. Wie beweert dat deze verkiezingen eenigerlei invloed uitoefenen op onze hedendaagsche re- geering, slaat niet alleen den bal mis, maar weet zoowel als wij dat dergelijke praatjes maar de wereld ingestuurd wor- normaal den om toch maar eenige stemmetjes I Vlaming' zich met| ].en lokken. vangen, Als bewijs: men vergelijke de April- manifestatie en de Augustus-mani-j verkiezing heeft dus voor doel, festatie. Daenens is partijganger vanj vinden die onze Vergelijk monument en dergelijke ma-| stede zullen moeten nifestatie. Develter wil echter dezepen was. er dus op aanbron van inkomsten” droog leggen, personen wjj spreken hier alleen over den personen die onder elki stoffelijken kant van de zaak. >dio-P TOaarhnrg bieden. I Daarom gestemd onder nr 3. dus nu Zondag

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1946 | | pagina 2