De Kalvarietocht der Waterleiding XIV. Het vereaigiogs= en ontspanningsleven XV. Naar een versterkte meerderheid. XIII. De Woningbouw ZWEMKOM De Nationale Maatschappij voor Goedkope Wonin gen heeft de nodige kredieten toegezegd. Als ge dan geen beeldspraak verstaat zal ik het maar in plat Vlaams zeggen alle stadsgenoten voor wie de C. V. P. gemeenteraad niets heeft gedaan Wij lazen in het Septembepnummer van. Vrijzegger. NU OF NOOIT. de laatste de uitvoering On- en Diksmuide. zeer zeker de duikplank gebroken be- van on verantwoordelijke uitgever De Christelijke Volkspartij van gas en electriciteit zal het Stadsbestuur het als een ere- p ent beschouwen zich te laten leiden door de werke lijke belangen onzer bevolking. Het Bestuur onzer Stad heeft 1,27 Ha. grond ter beschikking gesteld van een maatschappij tot het bou wen van arbeiderswoningen, welke onder vorm van afkorting bij middel van de huishuur, eigendom zullen worden van de huurders. De kandidaten van de lijst der CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ gaan de verbintenis aan van deze plannen te bespoedigen. De stedelijke bouwpreniie door het C. V. P. Stadsbestuur tot stand gebracht, blijft behouden. Het aanstaande Stadsbestuur zal, zoals het voor- Pardon, beste, hier moet ik U tot de orde roe pen. Hebt gij nooit gesproken met de velen die se dert enkele jaren genoten hebben van de gemeen telijke geboortepremie Gij zit nu ook in de ge meenteraad, gij moet dus in de rekening gezien hebben dat de stad meer uitbetaald heeft dan wij konden voorzien. En hebt gij met uw glimmende Buick nog nooit eens over de biljartbanen van de Tuinwijk gereden Of zijt gij de laatste weken te veel aan zee dat ge niet weet hoe er met man en macht geboord wordt aan de putten voor de waterleiding Maar sukkelaar Wat nut heeft dat alles voor de naam van onze stad en voor het toerisme Wat profijt hebben de handelaars en herbergiers van stad daarbij gehad Ik heb daar andere plannen voor.» Ja, da’s ock geweten, gij ziet veel verder veel breder dan de meeste Diksmuidelingen. Zo hoor ik het gaarne. Dat is het eerste verstan dig woord dat ik in jaren nog gehoord heb. Grote steden als Brussel, of dichter bij Gent, hebben hun singellaan rond stad, ter bevordering van het vreemdelingenverkeer, zodat de toeristen de weg niet meer kwijtraken in de smalle kronkelstraatjes van die grote steden. Zo’n singellaan komt er ook te Diksmuidle als mijn lijst het tneest stemmen baalt. Maar dat is goed geweten de laatste keer dat ik mij slachtoffer nu of nooit. Gelijk in 1946, Raymond VRIJZEGGER. Drinkwatervoor- te weten hoever het project Arrondissement tevens de wens verlengd ontplof- brokken ge- - en dit zon der slechte bedoeling van mijnentwege - de Yzer- toren gedynamiteerd werd. Pot-ver hier-en-ginder begint gij ook al derbreek mij niet als ik in het vuur van mijn rai- sonnement kom. Ook gevaarlijk, vriend, waar er vuur is kunt gij U verbranden. En het is pijnlijk op de blaren te moeten zitten. Als ge dan vindt het zonneklaar dat er zwemdok, om te leren zwemmen Zoals gij weet, Vrijzeggerke-van-mijn-hart, of wellicht niet weet - wat bescheidener zou staan voor een blaadje van uw oudlerdom zei Raymond de grote blauwe voorman toen we na de gemeente raadsvergadering van verleden week Vrijdag sa men de trappen van het stadhuis afgingen. Zoals ge, zeg ik, weet of niet weet was dat de laatste ver gadering van de gemeentetaad vóór de verkiezin gen van toekomende maandi. Ik verwachtte dat ge zoudt zeggen vergadering van mijn leven. Geen gedacht van, man, geen gedacht van. En ik zal U meer zeggen als ik hier nog een voet in dat stadhuis zet, is het als kopman van de sterkste par tij en als Burgemeester van Diksmtiide. Schrijf op en onthoud dat Stout gesproken, Raymond Zijt ge, zonder ku- rieus te zijn, bij een kaartlegster geweest of bij een waarzegster Pas du tout, absoluut niet Maar ik voel mij als de aanvoerder van de vele stadsgenoten die zuch ten onder de klerikale verdrukking. Wij hebben honger geleden, wij zijn miskend geweest, maar weet dat het einde van ons lijden nabij is. Aan al onze gedurende zes jaar als dynamiet opeengepak te grieven zal ik de lont ontsteken... Voorzichtig, Raymond Daar zou een fing kunnen van komen en er zouden 1 maakt worden gelijk te Kaaskerke als - van Diksmuide uitgedrukt worden tot er een ont voer gaande, elk initiatief aanmoedigen dat de geest hartelijke samenwerking en samenhorigheid onder ze Stadsgenoten bevordert. Deze aanmoediging komt tot uiting door de toe lagen welke aan algemene feestelijkheden, wijkkermis- sen en sportmanifestaties verleend worden. Het Programma van de CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ onzer Stad steunt op werkelijkheids zin en trouw aan het gegeven woord. Als meerderheidspartij voert de C. V. P. geen politiek van beloften maar wel van daden De kandidaten van de lijst der CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ doen beroep op alle Kiezeressen en Kiezers onzer Stad, om op 12 Oktober 1952 de be staande meerderheid te verstevigen, in hun eigen be lang en voor het welzijn van allen WAT MET DE ’t Gebeurde in Geel (natuurlijk) Een ledige zwemkom en een patient-te-Geel die van psringt gevolg builen, schrammen en nen Ieder redelijk mens water nodig is in een en zelfs om te leren duiken. Het probleem van het stedelijk zwemdok is dan ook eng verbonden met het probleem van de water leiding. De verwezenlijking van het ene is onontbeer lijk voor de verwezenlijking van het andere. Als het stadsbestuur alle invloed gebruikt om het aanleggen van een plaatselijke waterleiding te beko men, dan zal ook iedereen aanvaarden dat er daar door gewerkt wordt aan de verwezenlijking van het zwemdok. Eens dat de waterleiding er is, staan wij een grote stap dichter bij onze Zwemkom. Maar het Stadsbestuur deed reeds meer dan dat op het urba- nisatie-plan van de wijk IJzerlaan-Zuid is een plaats voorzien voor het te bouwen zwemdok. Behal ve wanneer later zou blijken dat een andere plaats be ter geschikt is, komt de zwemkom langs de IJzerlaan. Ook in deze zaak deed ons C. V. P. stadsbestuur het mogelijke en meer dan dat. Liet probleem van de watervoorziening stelt zich zeer scherp te Diksmuide. En in een droge zomer als deze die voorbij is, doet het tekort aan water zich scherp voelen. Voor de huismoeders bestaat er geen groter last dan al het water dat in het huishouden nodig is voor het bereiden van het eten, voor de was, voor de kuis, emmer per emmer te moeten bijhalen. t Is maar eens dat de put ledig is, dat men weet hoe veel water er in een huishouden nodig is. De C.V.P. had: dan ook in 1946 op haar pro gramma de verwezenlijking van de waterleiding voor zien. En het C.V.P.- Stadsbestuur rekende het zich tot plicht die belofte na te komen. Daarom werd REEDS IN 1947 contact gezocht met de Nationale Maatschappij voor ziening te Brussel, om waterleiding voor het reeds gevorderd was en werd de waterleiding te zien Diksmuide. Uit het antwoord bleek dat werp in studie was voor de aanvoer van water gans Veurne-Ambacht. Dit ontwerp vóórzag een toe- voerleiding van Hooglede tot Koksijde, over Diks muide. De werken zouden reeds in 't jaar 1948 aan gevangen worden. Eerst BEGIN 1949 was de volledige studie voor de toevoerleiding Roeselare - Hooglede - Diksmuide -Koksijde klaar. De opmeting was gedaan en het be stek opgemaakt, zodat voorzien werd dat de aanbe steding tegen April 1949 zou kunnen uitgeschreven worden. De uitvoering van het ontwerp was echter afhan kelijk van de belangstelling vanwege de gemeenten waar de toevoerleiding zou voorbij komen. Om een voldoende aantal gemeenten warm te maken voor de zaak, nam ons Stadsbestuur het initiatief een conferen tie te beleggen. Het was ook weer ons Stadsbestuur dat het eerst aan de Nationale Maatschappij voor Drinkwatervoorziening opdracht gaf - nog altijd in 1949 - een voorontwerp op te maken voor de water- bedeling te Diksmuide. Maar tevens drong het Stads bestuur aan bij de andere geïnteresseerde gemeenten het zelfde te doen. De reactie te Esen, Klerken, Sta- den was gunstig, maar toch moest de Nationale Maat schappij laten weten dat de belangstelling van de ge meenten op de toevoerleiding niet voldoende was, terwijl er wel een overweldigend aantal aanvragen binnenkwamen uit andere gemeenten van de provincie. Het Stadsbestuur had dus af te rekenen met de traagheid en de onverschilligheid - om niet te zeggen de terughoudendheid - van de andere gemeenten die in drinkwater zouden voorzien worden door dé toe voerleiding Roeselare-Diksmuide-Koksijde, en, wat slechter was, met de concurrentie van andere gemeen ten uit de provincie die zich allen beijverden om hun aansluiting op een bestaande toevoerleiding te beko men. De grootste hinderpaal zou echter nog op een andere plaats gevonden worden. REEDS IN 1949 kon tussen de lijnen van een brief van de Nationale Maat schappij voor Drinkwatervoorziening gelezen worden dat het al dan niet bekomen van de waterleiding zou afhangen van het al dan niet toestaan van subsidies door het Ministerie van Volksgezondheid. Deze vrees zou niet ongegrond blijken als, ten gevolge van een onderhoud met de heer Minister om aan te dringen op de uitvoering der werken, deze laatste EINDE 1950 mededeelde dat het op dat ogen blik onmogelijk was een toelage te voorzien voor de waterleidingswerken uit te voeren in onze stad', daar de aanleg van de toevoerleiding Roeselare-Diksmuide nog de ontdubbeling van de aanvoerbuis naar Kortrijk met zich zou meebrengen. Deze werken zoutten ette lijke millioenen vergen en er waren reeds voldoende werken in uitvoering om al de kredieten van 1950 en 1951 op te slorpen. Daarmede stond ons Stadsbestuur voor een muur. DAN BEGIN 1952. Dus zijn er bijna 5 jaar overheen gegaan om deze beslissing van hogerhand af te dwingen: de waterleiding mag gelegd worden te Diksmuide. Eindelijk kon het Stadsbestuur op 1 7-4-52 aan de Nationale Maatschappij vragen tot de vorming van de plaatselijke dienst van Diksmuide over te gaan. Het ontwerp kon definitief opgemaakt worden, de op- metingen konden gedaan worden en de aanbesteding uitgeschreven. Dit zijn geen fabels, want ieder inwoner heeft met eigen ogen gezien hoe de deskundigen van de Nationale Maatschappij met hu>n velerltei apparaten alle straten van Diksmuide hebben opgemeten en op plan gezet. Een tweede tastbaar bewijs voor de buitenstaan der: sedert enige tijd is een aanvang gemaakt met het boren van de waterwinningsputten. Diksmuide krijgt dus zijn waterleiding, en dit vóór de andere gemeen ten van Zuidelijk en Centraal West-Vlaanderen. Dat is een verwezenlijking van ons C/V-P. Stads bestuur. Onze C.V.P. gemeenteraadsleden hebben getoond dat zij onze belangen weten te behartigen, dat zij het gegeven woord houden en dat zij ons ver trouwen waardig zijn. Wij moeten de voltooiing van het drinkwaternet aan geen anderen overlaten maar BURGEMEESTER MISSIAEN en zijn ploeg het aan gevangen werk laten voortzetten en in 1953 voleindi gen. Dan, huismoeders, volgende zomer geen water- karwei meer. Omdat zij voldoende rekenschap hebben gege ven over hun beleid, omdat zij bewezen hebben be kommerd te zijn met de belangen van alle inwoners van Diksmuide zendén wij op 12 OCTOBER 1952 een talrijke C. V. P. groep naar de gemeenteraad. Het is ons eigen belang. Vele besturen zouden de handen in de schoot gelegd hebben. Maar onmiddeiiijk werd uitgezien naar een andere oplossing. De noodzakelijkheid van het aanleggen van een waterbedelingsnet werd bewezen door meer dan 5üü aanvragen om aansluiting die het stadsbestuur ontving De opiossmg zou gevonden women door het, boren van putten om ter plaats water te winnen. Aldus zou een buizennet kunnen gelegd worden dat later op de toevoerleiding Roeselare- Diksmuide- Koksijde zou kunnen ingeschakeld worden. Diksmuide krijgt haar waterleiding vóór de andere gemeenten van zLuideiijk en Centraal West-Vlaanderen. Zonder verder talmen krijgt de Nationale Maat schappij opdracht dit ontwerp m te studeren en met spoed uit te werken. Het is ook goed even te onder lij nen dat het Stadsbestuur zelf het ontwerp voor de waterleiding niet opmaakt of uitvoert maar dit gebeurt door de Nationale Maatschappij voor Drinkwater voorziening te Brussel die werkt voor alle gemeenten waar een drinkwaterleiding moet gelegd worden en niet voor Diksmuide alleen. Dit verklaart waarom het Stadsbestuur herhaaldelijk op spoed moet aandringen, ja zelfs de tussenkomst van de heer Minister inroepen om de zaken vooruit te helpen of protest moet aante kenen bij de Maatschappij tegen de lamlendigheid waarmee er te werk gegaan wordt. Eens het nieuw ontwerp klaar wordt een nieuw offensief ingezet om de nodige toelage te bekomen bij het Ministerie van V olksgezondheid. En deze maal lukt het. Er moet immers geen subsidie gegeven wor den om het water van Roeselare naar Diksmuidle te brengen noch de aanvoerbuis naar Kortrijk te ontdub belen. De kogel is door de kerk, de subsidie wordt beloofd en vastgelegd, er mag met de uitvoering aan gevangen worden. .We schrijven

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1952 | | pagina 10