te Diksmuide. Vier Lijsten Senator Dr Sobry Marcel Bruynooghe Gerard Vanden Bussche Karei Van Coillie Jules Missiaen Emiel Crombez Jozef D'Ooghe Jules Mus Rachel Laridon Maurice Desmyter Georges Vanbiaere Jozef ONZE KANDIDATEN. Veearts Gew. Secr. Algem. Christelijk Vakverbond Advokaat, Provinciaal Raadslid uittredend Gemeenteraadslid Uittredend Burgemeester Gewestelijk secr. der Christelijke Mutualeieiten Voorzitter Algem. Christelijk Vakverbond Lid Commissie Openbaren Onderstand Uittredend Schepen uittredend Schepen uittredend Gemeenteraadslid Met de Christelijke Volkspartij Ter Zege! I Criticus. door de lijst een n. dhr dit hem dhr 40 a twijfelachtig. Bij de vorige MISSIAEN EMIEL uittredend Burgemeester, de man die van 's morgens tot ’s avonds in de weer is om de belangen van de stad te behartigen. Hij gaat recht door zee en zwicht voor geen moeilijkheden. Hoe dikwijls zou hij al niet naar Brussel gereden zijn omwille van de zaak van de waterleiding Hoe dikwijls naar Roese- lare voor de z:aak van de woningbouw De verbete ring van de stadsverlichting is zijn werk. De aanleg van de nieuwe wegen in de Tuinwijk is zijn werk. Hoeveel gaanpaden liet hij niet herstellen Is er één wijkkermis waar hij niet aanwezig was CROMBEZ JOZEF gewestelijk secretaris der christe lijke mutualiteiten. De christelijke mutualisten, en on der hen vooral degenen die door het lijden en de ziek te werden getroffen, weten wat zij aan hem hebben. Hij is méér dan de beambte die zorgt dat het met de formaliteiten in regel is, hij is vooral de mens die be grijpt en die helpt. In de christelijke arbeidersbewe ging is hij de man van hel bezielende woord, steeds be vestigd door de eigen daad LARIDON MAURICE uittredend schepen, de man die het vertrouwen geniet van al zijn medeburgers, zelfs van andersdenkenden cmdat hij zo goed is van inborst, steeds gereed om mensen te helpen de man die veel moeilijkheden cf ruzies weet te voorkomen, die in den duik veel zaken bemiddelt en bereddert en het belang van de stad boven alles stelt. Een man die niet kan veinzen maar die rechtgeaard is en daarom de vriend is van allen, vooral van de Middenstanders, van wier bond hij dé ijverige voorzitter is. DESMYTER GEORGES uittredend schepen, lid van de Handelskamer, Voorzitter v. d. Bond dér Grote Gezinnen. De man die in alle middens gegeerd is al» Voor wie houdt van polemiek, pennt-Jwist en perscampagne is de kiesstrijd te Diksmuide schitterend ingezet. Niet minder dan vier lijsten 1 Wie had dat durven proncstikeren En welke lijsten dan nog Een C. V. P. en een liberale, die geen scheurlijst is, al wordt zij er voor aanzien een liberale-socialistische kartellijst, die heug tegen meug de naam socialist meevoert in haar schild en nummer vier één alleen staande, die zich onafhankelijk katholiek noemt, doch die in feite noch onafhankelijk, noch katholiek is NUMMER EEN. Het lot heeft nummer één geschonken aan dé li berale lijst met als kopman Vanoutryve. Naar men verneemt is deze lijst die slechts vijf kandidaten kon verzamelen, op het nippertje tot stand gekomen dit ten gevolge van ónmogelijke eisen van de liberaal Daenens. Al is deze lijst eerder flauw in haar opstel ling, toch heeft zij o.i. kans op één zetel. Zij is immers de liberale lijst. Daenens is de eigenlijke scheurma ker, de man die zijn partij in de steek liet en die de grootste politieke fout van zijn leven beging met nu een coalitie te sluiten een huwelijk uit winstbejag maar zonder liefde met de socialisten. Het is be grijpelijk, dat heel wat liberalen uit Diksmuidé die nochtans Daenens niet ongenegen waren, deze keer waarlijk verbolgen zijn over het arrivisme en het ver raad van hun vroegere leider. Voor meer dan één hbe- 1,. -wordt het ccn liberaal stemmen op Vanoutryve of zijn stem geven aan Daenens, die de liberale gedachte heeft verloochend. NUMMER TWEE. De lijst nummer twee draagt de naam Gemeen- tebelangen-Socjalist. Het akkoord tussen deze twee J groepen heeft de schijn van wonderbaar-harmonieus te zijn. Ziet naar de opstelling de onpare nummers zijn vertegenwoordigers van de liberale scheurlijst, de pa re nummers deze van de socialisten met als extra nummer acht, die uitgesproken kommunist is. Lijst nummer twee heeft dus veel weg van een kruidenierss- winkel, waar eenieder zijn gading kan vinden. Het akkoord tussen de twee groepen is echter alleen in schijn feitelijk is het een dictaat van de fameuze vriendschap Daenens-Missiaen, de socialistische sena tor uit leper. Het zal tussen de pare en de onpare kan didaten een echte wedstrijd worden in voorkeurstem men. Wij geloven dat de kopstemmen boven op deze anticlericale cocktail miniem zullen zijn. Wij willen echter een ogenblik stil staan bij de aanvoerder van deze tripartite. Dhr Daenens, die thans zijn vier-en-zestigste levensjaar is ingetreden, begint teken te geven van politieke seniliteit of kindsheid. Zijn politieke loopbaan mist iets, dat de schoonheid van zijn leven had kunnen uitmaken namelijk de rech te lijn, de beginselvastheid, de onverwoestbare ge trouwheid aan een zaak of een gediachte. Doch hij ont popt zich meer en meer als een flauwe arrivist, die over boord werpt alles en iedereen, die hem niet meer van nut zijn. Zeer betrouwbare personen weten te ver- telLn, dat Raymond in zijn jeugd, lang voor Z'in Dik- smuidse tijd, een voorvechter was van de katholieken. In de jaren twintig schonk hij zich aan de liberale par tij. In het jaar 1952 gaat hij over naar de scc aksten. Wij zijn overtuigd, dat veel van zijn vroegere kiezers hem hierin veroordelen, omdat zij gezien heb ben dat Daenens tenslotte alleen zich zelf dlient. NUMMER DRIE. De lijst nummer dr'e is deze van de 'C. V. P. De opeenvolging van de kandidaten is normaal volgens de rangorde van de uittredende leden. Alleen valt aan te merken, dat de tweede plaats wordt ingenomen door een vertegenwoordiger van het Algemeen Christen Werkersverbond. Op de elf kandidaten zijn er vier die het A. C. W. vertegenwoordigen. Zij nemen respectie velijk de tweede, de vijfde, de achtste en de elfde pl aats in. Deze verhouding van vier op elf, samen met de opeenvolging van de plaatsen, noemen wij van de ene kant zeer gematigd en van de andere kant zeer gelukkig. Het zeer werkzame A.C.W. van Diksmuide kan nu aan de 500 bij haar groepering aangesloten ge zinnen een lijst aanbieden, waar de werkliedienstand op een doeltreffende wijze is vertegenwoordigd. Zo als de tweede plaats op de kartellijst wordt ingenomen een vertegenwoordige' van de arbeiders, zo kan van de C. V. P; eveneens als tweede kandidaat vertegenwoordiger van hun stand aanwijzen. Anderzijds mogen wij zeggen, dat de overige ze ven kandidaten behoren tot de middenstand. Onder wie dhr. Maurice Laridon, Voorzitter van de Midden stand de derde plaats inneemt en dhr Georges DesmY' ter, bestuurslid van de handelskamer de vierde plaats. Wij stippen eveneens op de lijst aan de aanwe zigheid van twee vooraanstaande politieke personen dhr Marcel Sobry, senator en dhr Karei Vandien Bus sche, provincieraadslid. Samen met de verdienstelijke Juffrouw Mus, dhr Jules Van Coillie en dhr Missiaen, uittredendie Burge meester vormt deze lijst een elftal dat niet te ver slaan is. Wij mogen zonder overdrijving en zonder pretentie beweren, dat de lijst, van die C. V. P. de lijst is met de beste kandidaten. Waar wij bij lijst nummer één en nummer twee de stérke indruk krijgen, dat er van alles inzit en dat ze zich hebben moeten in spannen om de lijst vol te krijgen, dear hebben wij voor de C.V.P. lijst de indruk dat zij in volmaakt evenwicht rust en zekerheid uitstraalt. Voor de kieskeurige partijgenoot nochtans die over een of ander niet zou tevreden zijn men kan nooit voor iedereen goed Jucu - Vlij ft kef ap.n- gewezen door een voorkeurstem zijn opinie te uiten. NUMMER VIER. Blijft nog de lijst nummer vier met één kandi daat dhr Robert Asaert. De naam die hij voert on afhankelijk katholiek dekt een zeer twijfelachtige lading. Al diegenen die sinds jaar en dag de kandi daat kennen, weten dat er in geheel Diksmuide nie mand is, die zo afhankelijk is als R. Asaert. Er is niets zo gemakkelijk als dhr Asaert iets te doen slik ken, iets wijs te maken, zijn hoofd op hol te brenge: Het is sinds jaren een bekende attractie van Asaert te doen gaan De geestigheid aan geval Asaert verbonden is nu bezig voor tragisch te worden. Het is immers zeker dat Asaert geen kans heeft. Hij haalt hoogstens een 50 stemmen en dit is nog verkiezing, toen hij op de C. V. P. lijst optrad, had hij er slechts 52 zoveel te meer, nu hij zich tegen haar keert, zal hij dit cijfer niet halen. Om gekozen te zijn zou dhr Asaert moeten 250 stemmen bekomen en daar is geen spraak van. Dhr Asaert is er echter «ingelopen». Hij heeft niet gevoeld dat de vriendschap van Daenens en Wil- lemyns slechts sluwe berekening was en dlat zij de eer sten zullen zijn om op de avond van 12 Oktober in hun vuist te lachen om de belachelijke figuur die dhr Asaert zal gemaakt hebben. Dhr Asaert wil zich laten doorgaan als de marte laar van de C. V. P. In andere bijdragen wordt er op gewezen, dat het tegendeel waar is. Indien er iemand is die de laatste jaren zijn collega’s in de gemeente raad in de steek heeft gelaten dan was het R. Asaert. Niettegenstaande dit alles werd hem de kans geboden op de C.V.P. lijst te worden opgenomen. Doch zijn aanmatiging was zo, groott dat ze in de C.V.P. niet kon verzadigd worden. Wij vragen ons dan ook terecht af, of dhr Asaert nog wel katholiek mag heten. Is zijn bedoeling niet, door stemmenroof van de C.V.P. Daenens aan de macht te helpen Hij bekampt dus de overwinning van de Christelijke Volkspartij. Hij wenst haar nederlaag. Verdient hij dan nog de naam katholiek Wij zijn erg benieuwd de redenen te vernemen, die dhr Asaert zal aanhalen om zijn scheur makerij te wettigen. Wij betreuren voor hem dat hij zich uit de politiek niet heeft teruggetrokken, en wij zien in hem alleen het slachtoffer van zijn gevaarlijke vrijage met de liberalen, het slachtoffer van de opma- kerij van een paar van zijn vrienden en bovenal hét slachtoffer van zijn grenzeloze eerzucht.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1952 | | pagina 3