4 Van uitdagingen gesproken. Woningbouw. Middenstanders. Voor het heil Diksmuide van Stemt onder Nr 2. Toen de zaak in de gemeenteraad te berde De voortreffelijke candidaten. Stemt onder Nr 2. Alleen de C.V.P. heeft het gedaan! URBANISATIE! Stemt onder Nr 2. Opdat alle Diksmuidse nering- doeners zonder onderscheid van politieke gezindheid op gelijke voet zouden behandeld worden, stemt onder Nr2. KIEZERS Vergeet niet dat uwe belangen op het spel staan, daarom allen gestemd onder Nr 2. De Diksmuidenaars weten dat het gaat voor of tegen de C.V.P. en dat alleen Nr 2 bij m'achte is de huidige meerderheid omver te werpen. Daarom allen gestemd voor Nr 2 voor het wejzijn van Stad! ARBEIDERS, uw verdedigers staan op de lijst Nr 2, het liberaal-socialistisch cartel voor de bevordering der gemeentebelangen. Missiaen is dus. de man die zo geweldig veel doeó voor de woningbouw. En toch is het geen eeuw geleden dat er op een vraag, uitgaande van Brugge, weru geantwoord aai er te Diksmuiae woningen genoeg waren! Vraag aat maar eens aan de inwoners van de statiestraat. Vier of vijf maand geleden werden daar mensen buiten gezet en een ouae vrouw moest in een koestal siapen. „De gemeenteraad heeft de verkoop van 1,27 Ha. bouwgrond aan de bouwmaatschap pij „De Mandei” goedgekeurd” schrijft de C.V.P. Alle Middenstanders stemmen daarom voor de lijst Nr 2 omdat het gedaan zou zijn met de middenstanders deloyale concurrentie aan te doen. 1 de „Vrijzinnige Fanfare” een „muzikale Foor” i mocht inrichten in de Boterhalle, maar Dae nens, die nochtans voorzitter is van de „Vrij zinnige Fanfare” weigerde dit omdat hij niet Wil Qct b Z/lJl-L XXXlUZjivRiüCwv» - ten koste van de neringdoeners van stad. De heer Asaert heeft in de gemeenteraad de houding van burgemeester en schepenen afgekeurd, maar durfde helaas niet de ge pleegde daad door een stemming af keuren, zoniet zou de sinistere comedie zich niet her haald hebben. Leve de Middenstand! De middenstanders zijn mensen die het meest beloften van de C.V.P. hebben, gekre gen en die na de verkiezingen steeds het kind van de rekening zijn. Daardoor komt het dat in veel grote steden de katholieke middenstanders afzonderlijk opkomen bij de huidige verkiezingen. Is de scheuring tussen de h. Asaert en zijn partijgenoten ook niet het gevolg van. de anti- middenstandspolitiek die hier te Diksmuide door de C.V.P. wordt gevoerd. Het peterschap. Het kan gebeuren dat de dames en heren, van de lijst Nr 1 de C.V.P. nodig hebben als peter of meter. Niemand heeft echter aan Miel Missiaen en zijn vrienden, gevraagd, de lijst Nr 2 een naam te geven. De candidaten van deze lijst hebben dat zelf gedaan en ze zijn; overigens de enigen die daar toe bevoegd zijn. Het is jammer dat niet meer burgers onzei stad regelmatig de zittingen van de gemeente raad gaan beluisteren. Ze zouden zich, krom lachen wanneer ze te lezen krijgen „in het door de C.V.P. opgemaakte urbanisatieplan onzer stad...” Men heeft die C.V.P.-mensen, om het in het Vlaams te zeggen, met stampen onder hun achterste er móeten toe brengen om, iets, te bereiken op gebied van urbanisatie, waarvoor de oppositie sinds jaren voor de oorlog in de bres staat. En wat er goed, in is werd door de oppositie bekomen en heel vaak legde de C.V.P. er zich, slechts bij neer wanneer ze wet telijk. of in. feite niet anders kon Dat is de waarheid over urbanisatie Maar ook de Diksmuidenaars zullen in volle vrijheid willen beslissen wat er hen te doen staat, zonder zich te laten beïnvloeden door de „Verordnungen” die elders getroffen worden. Voor het welzijn van Diksmuide. Is het waar dat Missiaen, Laridon, Sobry, Van Outryve, enz. ijveren voor het welzijn van stad Dat zij het dan bewijzen door Zondag a.s. te stemmen onder Nr 2. Anders is er geen wel zijn voor Diksmuide mogelijk. De Veilige Weg De C.V.P. heeft te Diksmuide Nr 3 Ze heeft er van geprofiteerd om haar propa ganda,materieel van de verkiezingen voor het parlement in 1950 te gebruiken. Zo kan men affllches lezen met „de vei lige weg” en „de volstrekte meerderheid”. Ze hebben deze met „de koning terug” wegge laten Het cijfer 3 is voor de C.V.P. het symbool geworden van verraad van eigen programma en van de grootste politieke lafheid en. poli tieke zwendelarij die men in de geschiedenis van België ooit gekend, heeft. De „volstrekte meerderheid” heeft van België bijna een kerkhof gemaakt, zoals ze van, Diksmuide een „begijnhof” maakt. De „veilige weg” is de weg berg-af gewor den. De C.V.P. leidt ook onze stad berg-af. Alleen één lijst kan hier de C.V.P. ten val brengen, namelijk de cartellijst DAENENS. Voor een andere lijst stemmen, is onrecht streeks de C.V.P. steunen. elf’ voortreffelijke” candidaten voordraagt In 1946 schreef ze dat ook. Wat niet belet dat één der voortreffelijken van 1946 thans met al de zonden van Israël wordt beladen. De hooggeleerde burgemeester, schepenen en raadsleden van de C.V.P. staan jammer genoeg dikwijls met hun mond vol tanden wanneer zij blijk van hun geleerdheid moe ten geven. Sportliefhebbers Daenens en Delhaye zijn gewezen sportbe oefenaars, die de sport nog steeds genegen zijn. Indien hun. lijst de meerderheid be haalt zal de sport hier EINDELIJK tot bloei Kunnen komen. Dat men niet kome vertellen dat dit te Diksmuide niet kan: wat het kleine gemeentje Vlierzele kan, met zijn prachtig stadion, moet Diksmuide toch ook kunnen Men leidt uw aandacht af met U over kommiunisme en God weet welke bedreigingen te praten en U bang te maken, en onderwijl wordt gij geschoren als een schaap. Men zal de liberale middenstanders, die tal rijk op de lijst Nr 2 vertegenwoordigd zijn, het „monsterverbond” met de socialistische en andere arbeiders verwijten. Maar de C.V.P. is ook zo fier over de.... „ar beiders” op haar lijst. Waarom, zouden wij niet mogen doen wat zij doen,? Middenstanders en arbeiders, hebben alles zins hier te Diksmuide gemeenschappelijke belangen en daarom moeten zij zijde aan zijde strijden voor het welzijn van stad, dat alleen mogelijk is, wanneer de C.V.P.-meer derheid weggevaagd wordt. Middenstanders, uw verdedigers staan op lijst Nr 2. Stemt voor die lijst! Volgens een C.V.P.-kies,manifest is Laridon de man, die de middenstand redt. Hij is de man die „in den duik veel zaken, bemiddelt en bereddert”. Waarom „in den duik” Zijn er dan in de C.V.P. zoveel dingen die het dag licht niet mogen zien! Dat belet niet dat La ridon één der grote schuldigen is wat betreft de beruchte „muzikale foor” op 2e Sinksen dag. Volgens „De Wekker” is het neerleggen van een carieiiijsi ie DiKsmuide een ware „uituaging” voor ae liberalen, Maar hetzelfde biad maaKt overigens terecnt propaganda voor een iiberaai-sociansuscne lijst te Koe- keiare en voor een aergelijke lijst te De Panne. Wij nopen aat aeze lijsten in nun respectieve- iijKe gemeenten ae iiieeraerneia zullen beha len. wij nopen het ook voor ons zelf. De cariedijst luaenens-De iviuyncK is de enige die ae C.V.P. kan buiten Borstelen, omdat het Van Outryve siecms vijt candidaten Feitelijk maar vier candidaten Hadden de verkiezingen niet, voor de deu gestaan, dan zou er nooit iets gedaan geweest zijn voor ae woningbouw. Het bewijs toeu Daenens enkele jaren geleden voorsteide, hier een coöperatieve vereniging op te richten voor het bouwen van arbeiderswoningen, werd dit voorstel door de C.V.P. -meeridejrneia verworpen. Maar uit schrik voor de kiezer heeft de meeraerheid dan, toch haar houding NOODGEDWONGEN gewijzigd. Het nieuwe voorstel werd overigens door HEEL de ge meenteraad gestemd. Maar haaaen Missiaen en, consoorten des tijds, het voorstel Daenens goedgekeurd, dan hadden er te Diksmuide geen incidenten! plaats gegrepen zoals dit van de man die met Sinksen mestdag, zijn gezin in een huis moest binnendringen I dat verkocht was aan een ander werkman, die eveneens een groot huisgezin heeft. Dan zouden de mensen uit de Statiestraat tegen een behoorlijke prijs een woning heb ben gehad en niet moeten dolen hebben naar De C.V.P.-ërs spreken graag van Diksmui- de’s „Vette Zondag” die overigens veel „vet” verloren heeft. Maar sinds mensengeheugenis zijn er hier twee VETTE MAANDAGEN, en wel 2.1 Paasdag en. 2e Sinksendag of om het op z’en Diksmuids te zeggen: Pasenmestdag en Weg met de farceurs van Miel Missiaen en daarom allemaal gestemd onder Nr 2 voor de vrienden van arbeiders en middenstanders. Er staat wél te lezen „dé gemeenteraad”, dus zowel oppositie als meerderheid. Wat niet belet dat men in hetzelfde C.V.F.- manifest, 6 of 7 regels verder dan de hoger aangehaalde tekst kan lezen als besluit: „de nieuwe arbeiderswoningen komen er binnen zeer korte tijd, en het is alleen de Christelij ke Volkspartij die het gedaan heeft!”. De C.V.P. erkent eerst dat de hele ge meenteraad er heeft aan meegewerkt om dan juist lijk de Russen te zeggen: wij hebben het alleen gedaan! Ze vergeten er bij te voegen dat ze gewacht hebben tot in 1952 om iets te doen. Dit „iets” moet overigens nog verwezenlijkt worden. Maar toen drie of vier jaar geleden de zaak in de gemeenteraad te berde kwam, werd het voorstel om met een bouwmaatschappij van wal te steken door die meerderheid verworpen. Had de C.V.P. toen iets gevoeld voor het bouwen van arbeiderswoningen, dan had ze nu kunnen schrijven: Er staan hier reeds sinds een paar jaar goede en goedkope arbeiderswoningen. Maar helaas, ten gevolge van katholieke kortzichtigheid moet men nu schrijven binnen kort... Enige tijd gelegen gaf de heer André Cap- poen zijn ontslag als secretaris van de School bond, omdat hij het inzicht heeft Diksmuide te verlaten. Stemmen voor Cappoen dient dus ook al tot niets, vermits de ere-secretaris van de School bond toch zijn kiezers zal verlaten. Het stukje lijst, Nr 1 heeft „in feite” dus slechts.... vier candidaten. kwam zegde burgemeester Missiaen dat ook De klucht van de geboortepremie. Twee vrouwen, die onlangs moeder werden, lazen met grote belangstelling in het eerste Kiesmaniiest. van de C.V.P. Dit was de reden waarom het uittre dend C.V.P. - stadsbestuur een plaatselijke geboortepremie toegekend heeft”. De vrouwtjes in kwestie trokken met volle moed naar het stadhuis, in de zoete hoop die premie te innen, maar zij kwamen, van een kale reis thuis: die premie wordt maar toe gekend VAN HET VIERDE KIND AF! Maar in het kiesmanifest van de C.V.P. staat dat niet te lezen Jonge gezinnen steunen komt blijkbaar niet voor in het familiaal programma van de huidige meerderheid. De familiale politiek van ée mannen van lijst Nr 2 van het zogezegd monsterverbond Daeniens-De Muynck is anders: de monsters gaan er mee akkoord dat een, geboortepremie moet toegekend worden ve er ieder kind dat ter wereld gebracht wsret zowel voor het eerste als het vierde of het twintigste Ten andere, om een vierde kind te krijgen moet men er eerst drie andere gehad hebben. Moeilijk om vinden, is dit wel niet, maar het is er des te meer de waarheid oin. Voor een degelijke familiale politiek allen gestemd onder Nr 2 Arbeiders, De C.V.P. schrijft dat de heer Sobry uw vriend is en dat gij hem, moet indachtig zijn omdat hij de voorzitter is van de opslorpers der werkeloosheid, gij weet wel die fameuze vereniging die op de dag van het Feest van de Arbeid vergadering houdt. De opslorping van de werkeloosheid kan slechts geschieden met de medewerking van alle er bij betrokken, groeperingen, doch die opslorping is een politiek spel om, toelagen op te slorpen en mogeiijks links of rechts een vriendje plezier te doen De handelskamer en twee der drie vakbonden werden er moed willig buiten gelaten. Bij de stichting van de opslorpers vond de christen - democratische volksvertegenwoor diger Karei Goetgebeur het aangenamer in Diksmuide rond te wandelen dan aan de „werkzaamheden” deel te nemen. Een C.V.P.- parlementair was er dus ook van overtuigd dat het allemaal gepraat eni nog eens gepraat was. Sinds de opslorpers gesticht werden is de werkeloosheid te Diksmuide nog toegenomen! En vermits men de boom kent aan zijn vruch ten.... Van uitsluitingen gesproken: wij hebben nog nergens geiezen aac nargemeester Velgne van. nveigem uitgesloten werd om cartel te neooen gevormd met de Kommunisten. Deze heer zal ongetwijfeld canaidaat zijn op de noeraie lijst met ue a.s. parlementsverkiezin gen. Ook ae -heer Van Giabbeke zai kandi daat zijn. De liberale lijst uit Kortrijk met de heer Velghe en de liberale lijst te Oostende met de heer Van Giabbeke zullen echter door apparentering aan eiKaar gekoppeld worden. Dan zal ae heer Van Giabbeke vergeten dat de heer Velghe de bondgenoot der kommu nisten was, iets wat nooit met de heer Dae nens gebeurd is. En nochtans heeft de hogere leiding van de liberale partij beslist dat er geen cartel met de kommunisten mocht afge sloten worden. Maar burgemeester Velghe zal waarschijnlijk gezegd hebben dat de liberalen van Avelgem zelf bepalen welke houding zij aannemen bij de gemeentevekiezingen en dat men daar te Brussel geen zaken mee heeft. Wij, Diksmuidenaars, staan niet op dezelfde lijst met de kommunisten, zoals te Oostende op een liberale vergadering werd beweerd. Maar wij willen baas zijn in eigen huis. Wij houden geen rekening met beslissingen die te Brussel of Oostende worden genomen. Moest de heer Holvoet morgen uit de libe rale partij gesloten worden, dan zou er geen enkel Koekelarenaar gevonden worden die hem daarom zijn stem zou weigeren. En wij kunnen de Koekelarenaars ongelijk geven. De caféhouders van stad worden nu sinds een drietal jaar in hun handel benadeeld door die beruchte „muzikale foor” ten bate van ’t katholiek muziek. De C.V.P. - meerderheid heeft schandelijk misbruik gemaakt van naar Beerst of Merkem, na eerst veel miserie te heb- I Seza,8' <ioor op die dag een stadslokaal, name- ben gekend. Ui k de Boterhalle, aan ’t muziek af te staan I en door er de werken, verlichting enz. te laten uitvoeren op kosten van stad en dit alles I ten nadele van de lastenbetalende christene en andere middenstanders, terwijl ’t katho- i liek muziek niets of bijna niets aan de stad betaalt. HET 2 NAAR DE MEERDERHEID geen N ujsije telt.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1952 | | pagina 1