Steun aan Vacantiepatronaten. Beloven... en woord houden. Oudstrijders en Weerstanders Nieuwe wijk Oostvesten-Legeweg Tewerkstelling van Werklozen. Wanneer een Kliniek dat De Industrialisatie begint... schrijven de Toerisme. Over ruime toelagen. VOOR WELVAART EN VOOR UITGANG ONDER Nr 1. JOZEF DE HELDERZIENDE of CROMBEZ DE WETHOUDER? Wij gaan daar niet veel over schrijven die tewerkstelling van werklozen is te dan ken geweest aan de maatregelen die door de regering terzake werden genomen. Zo lang men te Brussel zelf niet energiek optrad, gaf men te Diksmuide niet het minst blijk van initiatief. „De industrialisatie begint” mannen van nr 2. Wij zouden wel eens willen weten welke nieuwe industrie er sinds 1952 is bij gekomen. Nijverheidsgrond ter beschikking stellen is goed, maar dan alleen aan firma’s die een vaste verbintenis aangaan een bepaald aan tal werkkrachten uit de stad aan te werven. Het is niet omdat een firma verhuist van de ene straat naar de andere, dat de werk gelegenheid vermeerdert. Er moet contact gezocht worden met grote firma’s. Maar dat doet men liever niet. Is het omdat er te veel „krapuul” in de stad zou komen? De nijverheden van Diksmuide, onder het huidig bestuur zijn: doppen en peuren! In veel gemeenten wordt bij het overlij den van een oudstrijder een premie toege kend aan de weduwe of de erfgenamen. Dit is maar billijk. Te Diksmuide kan dit ook gebeuren en de candidaten van lijst Nr 1 gaan de verbin tenis aan een dergelijk voorstel in de ge meenteraad in te dienen en te stemmen. Daarom moeten alle oudstrijders en hun familieleden stemmen voor hun ware vrien den op de lijst Nr 1. Indien er een mooie wijk Oostvesten-Lege weg uit de grond is gerezen dan is dit in de allereerste plaats te danken aan de vroegere leider van de oppositie, Raymond Daenens. In plaats van zich te tooien met een an dermans veren zou het stadsbestuur er be ter voor zorgen dat gans de Legeweg een ordentelijke straat wordt en op sommige plaatsen niet wordt herschapen in een slijk- poel, wanneer het regent. Of gebeurt dit nu niet Onze stadsregeerders boffen dat zij woord gehouden hebben wat de waterleiding betreft. Ze vergeten dat ze eerst jaren lang het voorstel hebben bekampt, omdat het uitging van de oppositie, die er lang voor de oorlog mee op de proppen is gekomen. Wie nog de katholieke kiesblaadjes van toen heeft, kan er in lezen dat Diksmuide geen waterleiding nodig had: dat was goed voor Rome en Parijs. Niet in 1954, maar in 1934 had de water leiding er moeten komen, dan zouden er heel wat minder moeilijkheden en heel wat minder kosten mee gemoeid geweest zijn. Nu zijn er inwoners die zelf voor water hebben moeten zorgen en nu toch mogen helpen betalen voor de waterleiding. We zijn de laatste stad van de provincie waar een drinkwaternet werd aangelegd. En daarmee durft men boffen! Indien het stadsbestuur ruime toelagen geeft, dan is het bijna steeds aan openlijke of verkapte politieke verenigingen. Wij zijn van oordeel dat het geld van de stad alleen mag toegekend worden aan ver enigingen die noch een politiek noch een filosofisch karakter hebben en die met het bekomen geld iets presteren dat de ganse bevolking en de stedelijke handel ten goede komt. Iedereen klaagt putten in de grond dat er in onze stad zo weinig nering is en dan durft men schrijven: Diksmuide leeft! Onze tegenstrevers schrijven Diksmuide een „centrum” is. In een „centrum”, waar de Openbare On derstand zo rijk is, zou er toch een kliniek mogen bestaan. Strijd om de Burgemeesterssjerp. Na de jongste gemeenteverkiezingen duur de het 10 maand alvorens een burgemeester benoemd werd. Toen vochten er twee honden om het been. Maar nu zijn er vier of meer C.V.P.-ërs die tegen elkaar de strijd zullen aanbinden moest hun partij de meerderheid halen. Nu zou het misschien twee jaar duren! Dat is in ieder geval geen strijd voor de belangen van de stad, Diksmuide kan er al leen onder lijden. Om iets dergelijks te vermijden zal ieder rechtgeaard Diksmuidenaar stemmen voor Nr 1. De huidige meerderheid heeft gedurende jaren iedere steun aan de vacantiepatrona ten verworpen. Voor de eerste maal werd er, op voorstel van de oppositie, eeri toegekend in... 1958. Toen duf de men niet meer tegenstemmen: ’t was te dicht bij dë verkiezingen. Dat het stadsbestuur op onderwijsgebied het principe huldigt „gelijke kansen voor allen” is ook niet waar voor het Sinter klaasfeest en de prijsuitreikingen in de Rijksmiddelbare School werd nooit één cent gegeven; in de andere scholen wel. Wij zijn eveneens te vinden voor stedelij ke speelpleinen en voor toelagen aan het voorhuwelijkssparen. Maar onze tegenstrevers hadden de meer derheid, doch zij hebben die toelagen niet gegeven en die pleinen niet aangelegd. Zij hadden nochtans de gelegenheid. Hiermee heeft de verantwoordelijke uitge ver de heer Jozef Crombez meteen bewezen dat hij niet alleen dé grote Internationale Politieker is, zoals we hem vroeger kenden, maar ook dat hij BOVEN DE WET STAAT. Immers in het Belgisch Kieswetboek staat geschreven „De definitieve afsluiting der lijsten geschiedt op de 17de dag voor de stemming te 16 uur op het hoofdbureau van het Kiescollege. De volgnummers der lijsten worden dan bij opeenvolgende loting toege kend”. Dit gebeurde op donderdag 25 sep tember. Het kiesblad der C.V.P. met haar nr 2 verscheen echter reeds op dinsdag 23 september in onze stad. Ondertussen heeft „Madame Blanche” ons laten weten dat zij haar kabinet zal moeten sluiten. Alle lichtgelovigen zullen immers thans te rade gaan bij de grooo..te helder ziende en voorspeller fakir Ckrombeena ben Youssef, de man die zelfs de Wet weet vóór te zijn! Of hoe een overeenkomst kan uitgebuit worden „Het C.V.P.-stadsbestuur nam terzake be langrijke initiatieven” lezen we in het kies- manifest van nr 2. De heer Asaert heeft altijd het tegendeel beweerd en hij had overschot van gelijk. De verlichting is er gekomen, maar veel te laat, omdat het stadsbestuur te lang te genstribbelde. Hoe het met die verlichting is elkaar zit verneemt de lezer nog wel. Alleen op de lijst Nr 1, de Verenigde Diksmuidse Belangen, zijt ge ruimschoots vertegenwoordigd. Gij vindt er twee oorlogsinvalleden, bene vens twee andere oudstrijders en de echtge note van een oudstrijder. Drie weerstanders, waarvan een onderge- dokene wegens actie tegen de vijand, en een weggevoerde staan op de lijst Nr 1. Alle oudstrijders en alle weerstanders, van om het even welke categorie vindt men al leen op de lijst der Verenigde Diksmuidse Belangen en daarom stemmen alle ware oud strijders en weerstanders dan ook voor hun gewezen strijdmakkers onder Nr 1. Premie bij overlijden van Oudstrijders. zelf Maar de inwoners van dit centrum moe ten, voor een heelkundige bewerking of bij een ongeval, vervoerd worden naar een kli niek te Oostende, Veurne of Roeselare. On» medeburg-ers zullen zich verwonderd afgevraagd hebben waarom dé C.V.P. zo vroeg zijn kiesbladen uitgeeft. In geen en kele stad was er al iets verschenen en in Diksmuide wist de C.V.P. reeds een week ge leden dat zij zou opkomen onder nr 2.

Het Kiesblad van Dixmude (1875-1958) | 1958 | | pagina 9