Want volgens volksexpressie, ze laten ons hier patres avosque zien (dat wil zeggen wij zien onze père) op groote schaal en veel werk hebben wij daarbij. Een dingen is hier goed en dat kunnen alleen beseffen de genen die, vooraleer in paleizen te wonen, lang in grachten en schuren gehuisd heb ben 't is het bed. Ongelukkiglijk moeten wij er zoo vroeg uit Ne gaudeat stabulis pecus (d. w. z. 't vee zou kunnen te gaarne in den stal blijven). J yi Jozef Dondeyne, C 290, 9 Cie. Wij?*)'9 hebben een jaar lang op eenen secteur geze ten, waar ik mij als een embusqué acht te. Wij gingen er visschen en varen in en langs den Yzer, en wij waren behandeld als kazernepiotten door kazerneratten. Hier is 't leven meer afgewisseld en de secteur is heel... heel interessant. In de eerste linie hooren wij de Duitschers spreken, hout kappen, vuur maken, pattat- ten uitscheppen enz... Wij zien den rook boven hun tranchées. stijgen. Wij kunnen malkander steenen en granaten naar 't hoofd gooien... maar de broeders zelf laten zich niet zien. Achter deis,e linie loopt een striep grond, diep het binnenland in. De aarde is er omgewoeld en de Yperlee sluipt er ruisch- Icos tusschen de diepe holten. Zag men hier en daar geen blinkende waterstreep, men zou denken een landschap uit de maan te zien. In B is de verwoesting erg. De eerste maal dacht ik aan de bladzijden van Multa- tult Wijst mij de plaats aan, waar ik ge zaaid heb Hier ook zullen de B... naars naar de diepte en de grootte der kelderhol ten komen gissen waar hun huis zal gestaan hebben. Wij zijn hier dicht bij de Engelschen, bij genaamd de jampotten. Zij hebben hun naam niet gestolen... Zij komen af met hun zakken vol potten en doozen bedelen om een vierde van een broodBread for jam het na hebben besloten ons Br... te doen gaan... wij waren zeker in veiligheid niet genoeg. Anderen zeggen dat de officieren die in Br... waren gereclameerd hebben omdat het hun beurt was in de P... te zijn. jg y- Alb. Eoone, 9-3-17. Te P... kunnen 38 we niet klagendit jaar werden wij driemaal beschoten en dat, telkens op een Woensdag. Verleden jaar, was het de Vrijdag, die men slechte dag noemde, jg 'f- J. Vanderstichele is nu ook op 't front, C 209, 5e Cie. Em. Hautekiet, C. I.S. O. I., Bayeux,3?7" 14-3-17. Maandag beginnen de examens, 't Kan gebeuren dat ik van te naaste week van hier weg ben. Finn. Sokier, o/luit., C 202, T Bie, "fti M. V. D., 19-3-17. Den 9 Nov. 16, ben ik naar C. vertrokken, waar ik 4 maaanden embusquégeweest ben. 'k Heb daar mijne instructie gemaakt voor tranchée-artil- lerie. Den 5" dezer ben ik teryg naar 't front vertrokken als bombardier. Van «piot» ben ik artilleur de tranchée geworden en 'k voer bevel in de eerste linie over 12 kleine ka nons, die bommen van 40 kg. naar den vijand werpen en waarvan de moffen niet veel houden. 3$ 0Richard Noppe, mitraill., G 290, 8 Cie, 9 13-3-17. Ik ben het reeds goed gewoon op de streek van E. H. Principaal. Doch of heel die boel daar veranderd is! 'k Heb soms de meeste moeite van de wereld om de plaats of de puinen terug te vinden van huizen en hoeven die ik vroeger zoo goed - kende. Gisteren nog ben ik naar t' onzent gaan zien en gij moogt gelooven dat daar ook alles een aardig uitzicht had. fCyr. Peene, brank., C 191, 6e 24-2-17. 'k Zit in de speelzaal... 'k maak er goed gebruik van een weinig studie kan geen kwaad, 't Is spijtig dat de soldaten er zoo weinig gebruik van maken. En nog wat is een tent voor een geheele divisie. Daarbij zoovelen zoeken ander genot. In mijn sectie heb ik omtrent 10 trimards van West en Oost-Vlaanderen. Als ik er bij ben, zullen zij geen armen praat vertellen. Maar 'k heb- daar een waaltje: zijn mond is een ware vuilnisgoot. Van de walgelijkste liederen uit? En dat geneert zich voor niets noch nie mand. De anderen achten hem niet, maar luisteren toch gaarne: hoe weinig fransch zij ook verstaan, dat vatten ze «n zingen Jos. Plens, II/8 A batt. obus. io5 k., 3 s4 C. I. A. Eu (S. Inf.), 7-2-17. 'k Ben hier sinds een paar maanden, 'k Stel het goed, al is 't dat ik liever in Caesar's de bello gallico studeerde, dan de theorie over de kanons. 't Ben telephonist en binnen de 2 maanden denk ik naar 't front te vertrekken. XèS— R. Carette, mitraill., 8 M., C83,10-3-17. 383 We waren in de P... gecantonneerd en ze 21 g— Maurice Godderis heeft gedurende zijn congé de grippe gekregen en is in 't hospi taal Van Berck verzorgd geworden.

Het Poperinghenaartje (1915-1918) | 1917 | | pagina 3