Uit de Brieventesch Ik weet niet of ik veel recht daartoe heb zoo regelmatig het Poperinghenaartje te ont vangen. En toch lees ik het uitermate graag, en ik zit aan de uit de Brieven tesch te peuzelen, als de kinders die in de gazet het Faits divers verslinden.Zeker dat er hier noch moord noch branden beschre ven staan, maar ik zie de namen met. daden en gevoelens van zooveel jongens die ik aan het College leerde kennen en ook reeds ont moette aan het front. Eindelijk schud ik de lateman af om IJ wat nieuws te geven van uwen kleinen stu- dent-olim(vroeger.) Zekerzciult Gij mij nu niet meer kennen, want om maar van mijne lengte te spreken, 'k meet 1.83 m. 'k Zou t weldra mogen als "concurrent" van onzen geachten Leon Patfoort optreden nietwaar? Dus, sedert den 9sten Oegst 1915 lig ik in garnizoen hier in Niort: kalme secteur voor waar, te kalm zelfs! Want Gij "moet weten'1 dat ik hier ten volle in de streek ben van de gezapige menschenze slapen hier allemaal Wel, wel dé godsdienst! De 8/10 zijn er noch voor, noch tegenZoo is 't volk hier. Doch 'k mag niet onrechtveerdig zijn: 'k ben hier uiterst wel in 't college. Mijne Professors zijn uitmuntend goed voor le petit beige (en zij moeten allen onzien om in mijne oogen te kijken). De studenten zijn ook zeer goed. Doch nu en dan komen onze karak ters in botsing. Natuurlijk al onze kanten was men heel gesparig met de hoedanig- heidswoorden als "ezel,... domkop,... niet- weerd (en sedert den oorlog) duitsch" Hier integendeel springen de studenten geheel goed om met al die woorden, zelfs onder de beste vrienden. Gij zoudt dat eens moeten hoorenEn zeggen dat dit hier 't beste col lege is van Niort en gansch 't departement. Zoo nu en dan als ze zoo zulke woorden uit- deelen kittelen mijne vuisten en 't gebeurt doch heel zelden dat mijn vuist eenen zijnen mond stoptWaarom gaf God ook de Vlamingen zulk vurig bloed? Maar "a part ga" alles gaat opperbest. Nu ik ben in Première A" en ik leg mijn "bachot" af in Juli. 3 T3„Ge weet dat ik een lange stage bij de vieux paletots gedaan heb. Men heeft na 23 maanden de gelegenheid gevonden om mij te debusqueeren en 'k zit nu sedert een maand bij de piotten. Ik ben er niet miste vreden om want nu ten minste ben ik oog getuige van hetgeen die jongens lijden, 'k En ben maar slecht gebouwd nu in de loop grachten te leven. Den tweeden dag reeds vergat ik mij te buigen en 't schol weinig of ik had het lot van mijnen broeder Omer ver leden jaar (die een oog verloor). Dan. Cossey oj/uit. Amerspoort J i3 Toch wil ik niet nalaten aan U een woord van oprechten dank te richten voor de vele Poperinghenaartjes die mij telkens weer komen vertellen, hoe of alles gaat in de stre- ke en met de kameraden van vroeger Toe Ouwe jongenzegt het blaadje me, heb toch moed en geduld; wel kunt ge niet met je medemakkers op eigen grond en voor het zelfde doel streven, toch zijn de Poperinghe- naars ginds allen op hun post en zullen het ons ontroofde land vrijveebten Och, wanneer ik de namen Kommens, Lambrecht, Brabandts en van vele anderen lees. dan zie ik weer de gansche studiezaal voor me zitten of liever gezegd achter me, want: «A tout seigneur tout honneur» 'k zat altijd voor aan op de hoek. En nu zit ik hier aldaar maar te wachten, te wachten zonder ook naar een uitweg te zien. die mijn dierbaarste wensch 1 vHo versve- zentlüken. Op 7 km. van hier ligt het soldatenkamp met zoowat 12000 inwoners; eenige duizen den zijn gaan werken in verscheidene steden van 't land. In het kamp is alles wat den sol daat redelijk wenschen kan: werkschoten, cursussen voor alle vakken, leeszaal, speel zaal, cinema, vlaamsch Tooneel, fransch ins gelijks, en nochtans is het leven in die inhei- ming alles behalve verlokkelijk. Ik ga er zeer vaak naartoe, soms hoor ik wel een stukje conversatie van "bachten de kupe" dat ze weunen ol den koeküt en zin et- trouwd met dochter van Wisten Casjeêle of zoo iets) en zie is gunter ebbleven, enz. enz. en zeg ik soms dat ik een of ander van hun familieleden niet ken, o dan is het misJe moet n' ken'nj roepen ze, hij kwam alle zun- dage no de Zevenmesse of naar de markt s' E. H. DeBeir C243 11 Bon GzDe Coninck 3 4/f Rue Jard Pauvillier 6 Niort 2 S. G. Feys doet. C 224 - 1 Bat. 2 i v

Het Poperinghenaartje (1915-1918) | 1917 | | pagina 2