Koninklijk Bezoek w Hel Wentelen ïan den Tijd C. I. D. gezonden om er alle speciale wa pens der infanterie te leeren. (Belgische en Duitsche grenaden, machiengeweeren en grenade werpers). Doch in 5 weken ben ik terug bij Jéröme; sedert wij tot de hooge waardigheid van korporaal eerste trap of staat der militaire hiërarchie gestegen zijn, zijn wij weer in dezelfde sektie. *1jjjer 0p ons kantonnement, midden 't veld kwam de koning een bezoek brengen aan 't bataljon. Niemand geloofde 't eerst. Maar 't was toch zoo. Hij kwam gewandeld door de dreef, lang, gestatig doch met een vriendelijk wezen Hem eigen, 'k Stond op loer en knip, 'k had hem, of liever zijn beeld in mijn kodak. Hij had 't gezien en kwam recht op mij. Door mijn Majoor voorgesteld, drukte ik hem de hand, na gegroet te hebben. Na eenige woorden gewisseld te hebben, heel eenvoudig bezocht hij 't kantonnement eerst beneden in de schuur, aan den ladder op naar boven, soort kiekenladder, hoe dat hij niet kraakt. Maar neen hij kroop door 't gat en was den zolder binnen. Ge ziet van hier «tableauhoe de jon gens keken. Dit bezoek gedaan sloeg hij een oogsken in de keuken en danis 't geloof- lijkop vraag van mijn Majoor kwam een tasje koffie nutten. Hij rookte een goe cigaar... en wat gepraat, zoo onder een, trok hij heen. Ja, dat duurde al veel langer of dat ik het u vertel. Wat eenvoudig, nederig mensch. Spijtig dat niet iedereen hem zoo kent, hij zou rijzen in achtingEn hij sprak goed vlaamsch. P. S. De koffie werd ingeschonken door Jeremie Patfoort. Drukkerij, Alexis DE CARNE, Stavele ^Wat dunkt u van de wereld? hij wordt nog al aa.wig dooreengeschud niet waar? 'k Heb mij dikwijls afgevraagd welken indruk de groote ge beurtenissen der middeneeuwen moesten maken op t gemoed van de toen levende menschen mij docht dat die daarvan doorschokt moesten we zen, doch nu dat men de heeie oude wereld over hoop gooit en stillekens aan princiepen op tafel ge bracht worden wier verwezenlijking alle huidige staatsvormen en politiek verandering zou zijn nu dat er klaarblijkelijk een nieuw tijdperk in de geschiedenis wordt, nu brengt dat onder de menschen minder opschudding en schokking teweeg dan vroeger een diefstal door de bende Pollet in de streek bedreven. En zelfs wij, die ons een beetjen gestudeerden moeten noemen, wij zijn zelf bijna zoo ongevoelig geworden aan die wereldsidderingen, dat wij dat feit enregistreeren even koel als trokken wij een blaad- jen af van den kalender. Rusland: 't primitieve land dat in een sprong,het meest modern wil worden, hoe kan het andersde wet der reactie blijft bestaan, de elementen uit het volk, het straat-element uit Petrograd gaat tot het uiterste, gelijk in alle revolutiën en in dat land van impulsieven zal het uiterste ook zegevierenmaar wonder samen met de revolutionnaire straat-ele menten uit de grootstad die de republiek willen, maar verlangen dat ze uniaire blijve, omdat ze, de heerschers zijn, liever over velen bevel voeren dan over weinigen, zullen in de provinciën de nei gingen tot onafhankelijkheid weer oplaaien en de ras- en streekelementen naar vrijheid hakenuit de worsteling van beide strevingen zal een nieuwe staatsvorm geboren worden, "een federatieve Repu bliek eene vereeniging van streekrepublieken. Kon den zij de Zemstvos die aloude inrichting, als rug kolom van hun nieuw bestuur gebruiken. Er valt te bestatigen dat Petrograd een kleine afzonderlijke staat wordt, met leidenden invloed. En als ik over het Comité des ouvriers et des soldats lees, dan komt in mij steeds het beeld der dwingelandij van de wevers in 't Gent van Van Artevelde voor de oogen. Hoe zou ik willen in dat land zijn, om er de ge leidelijke ontwikkeling en 't spel der verschillende elementen te kunnen nagaan, het verschil der groeiing vast te stellen in de nijverheidstreken en de landelijke provinciën, den strijd tusschen de oude invloeden der grondbezittende familiën en de mo derne gedachte die als schuimwijn 't hoofd der boe ren op hol brengt, de kwestie der grond verdeeling waar de zelfzucht vrijen teugel heeft, de wijzingen die 't straat-element brengt in de klaarziende naar de oude regels gevoerde politiek van de Douma- - regeering. Mooi als een kreet uit een antieke rede vond ik Milioukoffs phrase:Quandj'ai lu sur vos étendards les inscriptions de A bas Milioukoff j'ai eu peur, non pour Milioukoff, mais pour la Rumé». De toekomst hoort, naar mij dunkt, aan de fede ratie als staatsvorm, 't zij er een vorst of een presi dent het voorzitterschap waarneemt. Nieuwe tegen strijdigheid de oorlog vergt centralisatie,%verster- king van de staatsmacht, vooral van de uitvoerende macht, en hoewel sommigen die versterking ook na den oorlog willen behouden en zelfs vermeerderen (zie en sommige artikels uit Journal de Ge- nève is de strooming door democratische en ras invloeden gedreven naar de decentralisatie, naar het federcalisme ook bij ons. Alle inlandsche invloeden en kwestiën daargelaten (alhoewel die zaken veel verhaasten kunnen) zal de bestuurlijke scheiding vroeg of laat gebeuren onder federatieven vorm, gelijk ze in Engeland plaats grij pen zal. Ik weet wel dat de publieke opinie daar nu tegengekant is, doch ze zal meegesleept worden door den Europeeschen drang. Wat nu door velen als anti-nationaal veroordeeld wordt, en met zekere reden vermits het tegen de hedendaagsche opinie ingaat, zal later als nationaal opgeheuveld worden. Laat de tijd maar werken. Ik wil hier geene goed of af keurfng uitspreken, ik tel slechts va%t.

Het Poperinghenaartje (1915-1918) | 1917 | | pagina 4