Biarritz - Saint - Sebastien -Tolosa ORGAAN FINANCIËN-HANDELN'JVERHEID De Belgische Rente ELEKTRISCHE TRAMWEGEN van verschijnende den Zondag y overeenkomst vermenigvuldigde, en uitvindingen en hare toepassingen. Daaruit vloeide voorspoed, welvaart; ook groeide de nationale en per soonlijke eigendom voor land en volk. Met de jaren kromp onze Staat het percent, in mate der stellige verbetering, waarvan ons land het voorwerp uitmiek. En van 4 fr. per honderd verminderde het kroos-inko- men op 3. Nu, geen Belg bezit niet het papier van zijn vaderland. Houdt hij dit aan de hand niet meer, hij heeft het vroeger bezeten. Voorwaar, dit hiet een vruchtbaar jaar toen onze 3 p. h. van 93 tot 100 fr. oms treeks steeg; gelukkig de man, wien het te binnen kwam aan verkoop te denken; trouwens 3 -j- 7 10 p. h. miek hij per hon derd franken kapitaal. Een mooi cijfer! De omstandigheden des tijds hebben eene daling bewrocht op vandaag. Naar het zien van hierboven is de rente op hare stappen van 105 tot 94.50 fr. gemiddeld te ruggekeerd. Uit welke beweging, om Welkdanige oor zaken Dat al de prijzen van 100 franken voort en er boven aan duurte leden laat geen twijfel. Zoo gaf ons kapitaal geen zuiver 3 percent. Met 1906 jaarperk van ongemeenen bloei was 99.80 fr. voldoende om de ren te te hebbenlang draaide zij op dien voet, aan dien prijs. Toen brak in 1907 den wereldgeldstorm los, en het begin van wantrouwen schoot ABONNEMENT s’jaars 1 frank AANKONDIGINGEN volgens LEENINGEN. was dit niet gebeurd. De Algemeene Spaar kas en de Beurs zijn in staat een juist iiköseld der uitgetrokkene en verkochte wordt op Belgischen grond aangetroffen, waar geen bescheiden oordeel gevraagd wierd nopens de toekomst, der Belgische rente, beschoren. Het Congo-lot, om zijne trekkingen be kend en zijne zonderlinge uitkeerbaarheid, was middelerwijl gestegen, om, eens dit natievraagstuk opgelost, zijn vorigen stand in te nemen. Deze onstandvastigheid trok bij velen de aandacht, en de nieuwgierig heid verteerde in een opkomend vertrou wen voor de Gongo-waarden. Eene vraag van belang: welke bereke ningen vormden de Congo-twisters nopens onze Rente? Het moet gezegd: dit vraagfstuk dat zon der oplossing bleef in 1895 en eene be- redeneering vond het jaar der overname verwekt een ganschen ommekeer voor Bel gië. Van een Congo-lot, eene Congo-leening 4 p. h. was nauw hoorbaar spraak. Zij ston den op het einde der stadsloten-lijst inge schreven. Nu bekleeden zij de eerste plaats na de rente. De voortbrengst van land ger schiedt na allerhande sommen, om goe den uitslag, besteed. Congoland, zeventig maal zoo groot als Belgie, vraagt eveneens geld, en dit op eene groote schaal. Onzé al gemeene schuld, die 3 milliards 500 mil- lioenen franken beloopt, zou minstens voor de kolonie evenveel moeten bedragen. Dit noemen wij eene onmogelijke daadzaak, hoewel Belgie één groot milliard besteden zal om afdoende uitslagen te verkrijgen. De nieuwe kolonie schijnt een land van kwistigen rijkdom aan minerale delfstof fen; enkel ligt die wildernis van gemeen- schapswegen ontdaan; de vruchtbaarheid lijdt bij gebrek aan handen die de omwroe- ting van doen hebben. Wie ’deze regelen leest, peilt met zijn verstandelijk oog, den verren weg die heel dikwijls den moê man maakt, in het voor uitzicht. Kapitalen heeft Congo-land noo- dig; dit ziet iedereen die de lijst titels dier streek nagaat, die eenige jaren geleden niet bestond: Onze abonnenten en lezers mogen met volle vertrouwen inschrijven aan de openbare verkooping der titels dezer tramwegonderneming. De zaak is schitterend de titels zijn geroepen om eene belangrijke meerwaarde te genieten en de dividenden zullen zeer winstgevend zijn’t is eene der schoonste zaken welke de Beurs van Brussel óóit gezien heeft. De verknoping bij openbare inschrijving van 20,C0G kapitaal-aktiën zal geschieden van 10 tot 14 Mèi aan-' staande. Die titels worden ten prijze van fr. 112.50 aangeboden. Zoo ligt het in aller ihond, eerzame le zers, de Congo dertigtal jaren zal vragen, -diensvolgens dertig jaren lang kapitalen, x>.,> iiiKi.u<xu.n, van weerde “*»- /zwicht geven. Het zij gezegd tot eer van het Zwarte- land, het vertrouwen van het meerendeel der Belgen is groot; dit valt hier door te be wijzen dat vroegere uitgiften bewezen heb ben van Belgischen tand en smaak te zijn. Dit legt men nog uit door de schielijke ppwelling der koloniale speculatieve waar den die alle gedacht te boven gaat sedert de twaalf laatste maanden. Eene oorzaak van renteVerzwakking ontstond bij het voorbarig nieuws van om zetting der Congo-loten met premie. Dan schreven politieke dagbladen nopens die financiëele behandeling. Er was spraak een vaste 3 p. h. waarbij eene uitkeerbaarheid aan 120 fr. te geven aan die waarde die uitlotbaar was op dit oogenblik aan 205 franken. Van 78 franken ging het lot tot 94,00 franken opwaartseen bewijs van vertrouwen van wege de koopers. Nu heeft dit nieuws het doodboek hel pen aanvullen der ongegronde geruchten die niet zeldzaam de ronde doen. Een voornaam punt destijds ontstaan, heet het te kort van ons Belgisch bud- jet. ten jare 1908. Om die leemte aan te vullen, ontleende onze regeering voor een gelijkvormig bedrag geld aan Frankrijk tegen een 4 p. h. Die som wierd door Schatkistbdns 4 p. h. vertegenwoordigd en vormde tijdelijk: de Belgische Vlot tende Schuld Weerom verkozen rente- bezitters dien titel in plaats van hunne 3 p. h., daar waarborg, krediet, evenredig zijn. De regeering, doorwroet een tijdstip, sedert 1906 begonnen, waarin de oplossing van nationale vraagstukken sporen op de belgische rente laat. Wat wilt ge? Met eene betrekkelijke bevolking van 220 man per vierkante kilometer, een reuzencijfer van 8 milliards 990 millioenen franken buiten- landschen handel, een wereldhaven als Ant werpen, een nationalen rijkdom van 25 mil liards; zijn (dit geen tallen van bedied, wanneer men rekening houdt dat onge kend Belgenland van 1830, de tweede ka- lant van Frankrijk geworden in? De hervormingen onder de volkswetten dragten nieuwe onvermijdelijke lasten; het stemmen der forten van Antwerpen, de wet van alleman soldaatwaarvan deze één zoon per familie een eerste stap Niet altoos besteden de koopers, som men die van 94 fr. 5 105 fr. verschillen. Voortijds, toen onze natie-weerde die nu 3 p. h. geeft, 4 p. h. voortbracht, bestaan nog menschen-geheugens, die van 83 fran ken weten spreken. Die tijden zijn lang yoorbij een dertigtal jaren mag men zeggenook, daalde de bejaarde man de vorige eew af, zoo sprak hij ons van de 4 p. h. belgische rente, aan 70 fn. De vooruitgang van handel en nijverheid Menschen, die belgische rentetitels in eigendom vroeger jaren bezaten^ herinne ren zich de prijzen van aankoopen, die ongeveer 103 tot 105 franken beliepen. Nu staan die papieren in kwestie: vonk in het hart van alwien blindelings toegaf twaalf maanden voordien. En de kri- sis daagde op. aan den stilstand van zaken, den afslag der waarprijzen, de werkeloosheid van diege nen, die voor 1906, het buitengewoon druk hadden. Amerika verkeerde in geldnood; om de ondernomen werken te voltooien, halfwege uitgevoerd, besloten de Vereenig- de Staten tot aanzienlijke opofferingen. Duitschland ondernam eene algemeene con currentie voor de kolen en het metaal in overvloed bij hem aangetroffen, wijl ge duchte fransche reizigers-scharen Belgie binnen drongen om den Pruis in lagen prijs te evenaren. Die indringing langs Oost- en Zuidkant bewerkte groven afslag voor onze artikelen die bij de opkomst on zer geburen tegenkantingen leden. De rente-wijzer draaide van 99.80 fr. op 98. De mededinging, die op alle wereldpun- trad op met rassen spoed; de ontwikkeling ten gebeurde, verwekte eene slechte gé- steltenis op alle beursplaatsen. Parijs zorg- de voor het in-gekasseerd goud; Londen volgde die wending. De goudjacht richtten de banken in; zij hechtten eene premie aan de gouden muntspecie die afwisselend bij j poozen, 3 a 4 franken per duizend beliep. De algemeene goudzucht was van aard de Nationale Bank voorzorgsmaatregelen tot bescherming van den goudader te doen ne men. Met de andere régeeringen verhoogde zij, de «escompte» harer wissels; degoud- schaarschte nam toe. Wat de Beurs van Brussel altijd goed kwoteerde behield den innerlijken prijs niet meer; zoo vielen spe- culatie-waarden af, als obligation en ren ten. De rente-wijzer, naar den algemeenen toestand, draaide van 98 fr. op 96. De Congo-naasting stond aan de deur. Wie de overname vorenhield, spande met de regeering; wie zwarte oordeelen bezat, nopens den lateren-goeden uitval dweers- boomde het plan, door pen en blad. De po litieke schriften bearbeidden hun voorkeus- gedacht, en dag- en weekbladen ontsluier den de werkelijkheid, zoo die bestond. De rente-eigenaars lazen, vernamen door we- derzijdsche bekendmakingen de elementen met voor- of nadeelingen kant. De rente leed boven mate. Zij kwam op 95 franken. Pennetwisten hielden op: de Gongo- overname wierd in meerderheid gestemd. Dien dag verbleekte de rente-koersop 92.95 fr. viel onze natie-schuldbrief. Lang Alle briefwisselingen, inlichtingen, alle aanvragen voor abonnementen en aankondigingen moeten gestuurd worden naar de bureelen van de GEBROEDERS CLOET eNIEUPORTfö I I sDIXMUDE®. I I HOU ROUTs- 32, MARKTSTRAAT, 32 3i, STATIESTRAAT, 3i io, HOFSTRAAT, 20 52, Telefoon, 52. 1 7, Telefoon, 1 7 j 1 5, Telefoon, I 5. Alwie begeert ten huize gesproken, vrage dit per brieve af. Zondag 8 Mei 1910. Los nummer: 2 centiemen. Eerste jaargang Nr 7. 1 3 2 95.00 4 Ooilgo-lot ‘i 11. II. Li. 4 4 4 3 2 5 5 Belgisch Congo 1896-98 4 p. h. 1901 19(9 1906 1904 18*7 1888 <c p. h fr. 94 50 tot 95 00 p. h. 94 75 p. h 91.50 95.00 2 5f>. h 77 00 77.50 fr. 100.70 99 50 99 45 100.00 79 25 t 64 50 95.50 Se 4e Belgische runte ie serie 3 3 3 A 7 i'C- uil niet.

Het Renteblad van Dixmude (1910) | 1910 | | pagina 1