Jarig De Sovjet-Unie is Heei Lucien Deschodt Heer, zegen onze Vorst r I - fel ’4 van KATHOLIEK WEEKBLAD BUITENLANDS OVERZICHT veelbelovend man is ons ontvallen Bij het afsterven PROTEST VAN 30.000 HUISVADERS VAN WESTVLAANDEREN r van Arrondissement leper GOD! ZEGEN VORST EN VADERLAND! AAN ONZE HEREN CORRESPONDENTEN 2’ JAAR. Nr 46. ONZE BURELEN: ONZE UITGAVEN: Volksvertegenwoordige het Een verdienstelijk en Zaterdag 15 November, Naamfeest van Koning Leopold III dat1 rij bijgevolg geen enkele5 veto Burgemeester van Poperinge INDRUKWEKKENDE BETOGING DER KROOSTRIJKE GEZINNEN TE BRUSSEL no- Volksvertegenwoordiger-Burgeme«ster LUCIEN DESCHODT hadden VOLKSVERZEKENS! de socialistische partij domineert. A Min DERTIG JAAR GELEDEN Dertig jaar geleden werd op 9 Aangesloten bij V.B.P.P. j -VUUMIWWV*AAAfWVUVWWMV< En mocht dit waar zijn, dan Is het spel gered, want het blijkt met Aan mijn Koning. Leopold III, bij zijn Naamfeest! EEN ZONDERLINGE ATMOSFEER PRIJS PER N': 2 FRANK. Roeselart, StAlfonsuzstraat 12. 1 leper. G. de Stuersstraat 4. Poperinge, Gasthuisstraat 19. Veurne, Noordstraat 14. Wervik. Kasteelstraat 26. Nieuwpoort, Langestr. <M. Dunton).' 44* Roeselare-Ieper-Meenen. J Vcurne-Nieun poortDiksmuide.' f Poperinge-Ieper-Wcrvik. MAARAAAAAAAWUMAMMAMMAA LIJKS 'WAAAAAAAAAAAA'einRAAAAAAA Zaterdag 15 Nov. 1947. BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. j Telefoon 9. Postcheck 47.G3.60. ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België (tot Nieuwjaar)14,— frank. i Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk Holland 3,fr. p. week. 1 Andere landen 3,50 fr. p. week. HET LEVEN VAN EEN GROOT MAN De ons zo duurbare afgestorvene was tc Poperinge geboren op 28 Mei 1906. Zijn kinderjaren bracht hij door aan het Bisschoppelijk College te Poperinge, om nndien als jonge* ling zich te vervolmaken aan de Hogere Handelsschool St-Amand te Gent. Vader en Moeder Deschodt had den de jongen leren werken Hij beeft hun voorbeeld en raad trouw gevolgd: Zijn handelstaak van Le derwaren heeft hij In de enkele ja- ren dat hij ze beheerde, tot een der sterkste van West-Vlannderen weten uit te werken. Zover bracht hij het zelfs dat men vóór een paar jaren Aan IJzer, Lele, Schelde, Maas, Gaven Soldaten leven, bloed! Geen vijand bleet hier coit de baas! We streden voor ons Land en goed! De Koning bleef er bij zijn Volk! Hij deelde lijden, wee en rouw! Als Oppergeneraal en Tolk, Bleef hij zijn Eed en Land getrouw! De Belgen prijzen ’t schoon gebaar! Bieden hun Koning hart en hand! Lang is de ballingschap en zwaar! God! Zegen Vorst en Vaderland! Beselare, 15 November 1947. GEO. y. -?ƒ•*-> Met de honderden vlaggen hoofdstad. Hierboven een zicht Goed, goed, zo hoor Ik, maar be staat er enige kans dat die evolu tie komt en zijn er reeds zekere te kenen die er op wijzen dat wij voor uitgang doen? Wel kijk: er is een omstandigheid die, al heeft ze niks met de Konings kwestie rechtstreeks te maken, er toch grote invloed op uitoefent, en het is de huidige internationale toe stand. Dank zij de antinationale houding van alle communistische partijen en dank zij het brutaal imperialisme dat uit het Oosten dreigt, voelen al le vrije mensen zich naar elkaar toegedreven en voelen zij meer nood aan eensgezindheid en onderlinge steun. De kloof die aldus tussen so^, cialisten liberalen en communis ten anderzijds geschapen werd is de twee nationale partijen thans, hopelijk, hun eigen wezen zullen te rugvinden en veel zullen verbranden van wat zij aanbeden hebben. Wij moeten aannemen dat zij er zich spoedig rekenschap zullen van ge ven dat ze gedwaald hebben en dat er in dit land geen orde kan heer sen aan de basis wanneer men de wanorde onderhoudt aan de top. Anderzijds biedt deze nationale en internationale toestand een druk- kingsnüddel dat de C. V. P. zou kun nen gebruiken indien zij waarlijk op on verzettelijke kwade wil bij de ge hele B. S. P. zou stoten. Wij hebben nu echter wel de in druk dat er in de B. S. P. een lang- zame kentering zich aan ’t voltrek- ken is. Politiek Bureau en algemen? raad stemmen nog wel antikonings- resoluties, maar het is zeer typisch dat Koning Leopold op het laat- ste Socialistisch Congres alleen maar door twee fanatieken werd aange vallen, de kletsprater Pierard die in de Meidagen 1940 halve Franse ga zetten volschreef met schimp en hoon tegen de Koning en de seniele De Brouckére die altijd tien jaar ten achter is. Buiten die twee, niemand. En dhr Spaak heeft-ook de kwestie niet aan geraakt. Wat meer is: hij heeft zelfs verklaard dat hij zich de neu- traliteits- en onafhankelijkheidspo- litiek van 1936 tot 1939 niet be klaagt... dan wanneer dhr Pierlot nog onlangs in Le Soir daaruit een gevaarlijk wapen tegen de Ko- ninj wou smeden. Het is verder ook opvallend dat dhr Spaak nu plots de nood gevoelt persoonlijk naar Zwitserland te gaan cm de Bondsregering en de bevol king aldaar te gaan bedanken, voor hetgeen ze tijdens de oorlog voor België gedaan hebben. Is het alleen daarom en om een pakje radium te overhandigen dat onze Eerste-Minister naar Bern zal trekken? In dat zelfde land ligt toch Pregny en er kan met de Zwitser se Regering zeker over meer gepraat worden dan over radium en gezonde lucht. Vergeten we trouwens ook niet dat de Koning ook steeds verdedigers ge had heeft in de schoot van de so cialistische partij en dat de invloed van iemand als dhr Soudan toch met te onderschatten is. Kortom, wij menen dat Spaak best in staat is nog eens zijn vestje te draaien wanneer hij mocht denken dat het zo best is. Hij heeft dat in het verleden met veel sierlijkheid ge daan en hij zou het land een grote dienst bewijzen met die oefening nogmaals te herhalen. bewogen, aanvaarden we die; Heer heeft het zo gewild. -- ---- meer tegen de terugkeer van onze Koning zouden durven stellen, inte gendeel. Wij hebben het aan onze socia listen nooit vergeven dat ze zich des tijds bij dit veto hebben neergelegd. Van de Angelsaksers die tijdens de oorlog niets dan kwaad over onze Koning hadden horen vertellen kun nen wij die houding enigszins begrij pen. Sedertdien hebben zij echter tijd en stof tot nadenken gehad, en de invloed van een Van Zeeland of een Devleeschauwer zal in de gewijzigde opinie der Angelsaksers niet te on derschatten zijn. Onze Regering het bevel geven Ko ning Leopold terug te halen, dat zullen zij niet doen. Dergelijke din gen doet alleen Sovjet-Rusland dat zich niet inlaat met binnenlandse aangelegenheden maar het is duidelijk dat er in ons land mensen zijn die eerst de groten naar de ogen kijken vooraleer ze zelf durven han delen. Zo op internationaal als op na tionaal gebied is de toestand bijge volg al veel gunstiger geëvolueerd. En het lijdt volgens ons geen twij fel: de Koningskwestie zal in gun stige zin worden opgelost. Het Mit Weihnachten sind wir zu Hause van Hitler zullen wij hier echter niet herhalen, want dergelijke beloften zijn onzin omdat niemand de toekomst in zijn handen heeft. Het is echter duidelijk dat de tijd in het voordeel van de Koning werkt. En het is een grove oneerlijk heid tc beweren dat de C. V. P. niet alles doet wat zé kan om die tijd zo kort mogelijk te maken. Wie echter het probleem in zijn volle nuchterheid bekijkt, die moet bekennen dat het niet zo maar in een handomdraai is op te lossen. Maar moeilijk gaat ook, zeggen wij Vlamingen en eer men ons zal kunnen doen twijfelen of versagen zal er nog heel wat anders moeten gebeuren dan er nu gebeurd is. Wij blijven trouw aan Koning Leopold en eens zal op 15 November een juichend Te Deumworden gezongen, omdat de Vader des Va derlands in ons midden is terugge keerd. Die dag komt ongetwijfeld als wij allen maar voet bij stek houden. Leve België! Leve Koning Leopold III! ren. Het is dan ook -niet te ver wonderen dat de Amerikaanse Ambassadeur, Sir Bedell Smith, het te koud gevonden had en te vochtig om de plechtigheid bij te wonen. De oppcrvogel werd echter af geschoten toen de volksoptocht voorbij de tribune kwaïp. Wij ken nen hier al het soort spandoeken waarmee onze communisten uit pakken, maar te Moskou doen ze 't nog beter! Het ene plakkaat na het andere was een carricatuur van Amerika en Engeland. Zo bv. Amerika dat de Britse Leeuw ge lijk een hond aan een koordje leidt, of Marshall en Dulles die, welgezind, de boom der Verenigde Naties omverzagen, enz., enz. En daar zaten de Britse diplo maten op te kijken en ook Ame rikanen. Als onbeschaamde grofheid kan het er nogal door. En aangezien in een dictatuur- staat elke publieke uiting mag aangezien worden als een vertol king ran de opvattingen der ge zagvoerders. was het van meet af aan duidelijk dat de 30' verjaar dag van de Sovjetrevolutie ge plaatst werd in het teken van de oorlog tegen de U.S.A. EN EEN ZONDERLINGE REDE Molotov zou er trouwens voor zorgen dat er geen tw'ijfel meer ovcrblcef Amerika is de grote vij and. En het is werkelijk plezant om zien dat Molotov beweert dat de Amerikaanse kapitalisten op oorlog aansturen, omdat zij an ders hun binnenlandse moeilijk heden niet te boven komen, ter wijl het duidelijk is dat de heer sers van het Kremlin het buiten lands gevaar inroepen om hun volk tot steeds grotere slaven dienst tc overtuigen. Molotov’s taak uas inderdaad I niet gemakkelijk: hij moest voor dc zoveelste keer dc Sovjetbur gers overtuigen van de superiori teit van het communisme en dat terwijl milliocnen soldaten tijdens de oorloo duidelijk en met eigen ogen hebben kunnen zien hoeveel beter de proletariërs en de boe ten het in Europa hebben. Dat de Sovjetunie geen werk loosheid kende zal voor reien niet .zeer overtuigend geklonken heb- ben. Bij de Pharao’s van Egypte bestond er ook geen werkloosheid, en bij Hitler ook niet. Maar er be stond ook geen arbeidsrecht. En het argument dat de Sovjet unie eerst haar zware, industrie moest verzorgen, zal ook wel niet zeer overtuigend geklonken heb ben en zal maar een povere troost I geweest zijn voor de ellende en \de armocae die de Sovjetburgers lijden, want zij weten dat de U.S.A, nog meer en beter wapens de welstand der Amerikanen daar ook maar -errigszins onder Hjdtz Molotov kan dan ook niet an ders zoals Hitler of Goebbels in hun tijd dan de ogen op het buitenland tc doen richten en het gevaar dat zgz. van daaruit komt. Dit is trouwens een systeem dat ze sedert 30 jaar toepassen^ zoals we uit Ik koos de vrijheid van Kravchenko hebben kunnen leren. De Sovjetminister kon natuur lijk niet zover gaan te beweren dat de Angelsaksische legers aan’ grens staan, zoals weleer dc Duitse, maar hij beschuldigt hen ervan dat zij overal vloot- en luchtbasissen aanleggen om Rus land te bedreigen, zo bv. in Egyp te (dat de Britten volledig ont ruimen!) en in Griekenland (dat, naar uit Byrnes’ Mémoires blijkt, uitdrukkelijk aan Groot- Brittannié als invloedssfeer tcerd toegewezen, tegen uitwisseling van Roemenië, waar de Sovjets hun goesting mochten doen). r De Amerikaanse imperialisten, aldus Molotov, rekenen op het ge heim van de atoombom, maar dat geheim is er geen meer! Mogen wij u dan vragen, kameraad Mo lotov, waarom Rusland zich tegen een internationale controle blijft verzetten? Ten andere: niemand beweert dat de atoombom een ge heim is voor de wetenschapslui, maar iedereen weet dat de indus triële productie ervan kostelijk en langdurig is, en dat de U.S.A. hier [een zeer grote voorsprong heeft. En dan valt Molotov op het Duitse geval, dat binnen enkele dagen door de grote Vier te Lon den moet besproken worden. En hierin speelt Molotov natuurlijk de kaart van het centralism^ en beschuldigt hij de AngelsaKsers ervan Duitsland te willen verde len. dan wanneer de gehele we reld weet dat juist het omgekeer de waar is. Tot daar dan de voornaamste punten van Molotov. Tal van brieftcisseling die ons gewoonlijk den Woens dag toekwam, is ons deze iveek, door de Zondagdienst in de Post van Dinsdag 11 November jl., slechts de Don derdag besteld geworden. Onze HH. Correspondenten zullen willen begrijpen dat we dientengevolge om op tijd te kunnen verschijnen, vele copijen hebben moeten in korten. Deze uitzonderingsmaatre gel diende slechts deze week toegepast, toekomende week komt alles terug als naar ge woonte. DE WERKELIJKE BETEKENIS Het is duidelijk dat die rede in de eerste plaats voor binnenlands gebruik bestemd is. In internatio nale kringen is men er echter ook van overtuigd dat Molotov ter- zelfdertijd de kleine volkeren schrik heeft willen aanjagen, door op zijn macht te stoefen en te la ten horen dat zij ook atoombom men hadden... Ook is men van mening dat deze aanval op de An- gelsaksers een voorbereidende po ging is om te Londen, dank zij een voorstel van aanhechting van de Ruhr bij Frankrijk, dit land op Russische hand te krijgen. Te Londen is het echter een publiek geheim dat Frankrijk bereid is zijn zone met de dubbelzone te versmelten, indien een verstand houding met Rusland op het Duits probleem onmogelijk lijkt. Meer en meer geraakt Rusland door zijn eigen schuld afgezon derd. d.i. door dc schuld ran zijn communistische bazen. Dc wereld vraagt zich dan ook af of er wel reden toe bestaat zich te verheu gen over het dertigjarig bestaan van een regime dat vol bloed kleeft en dat misschien in de toe komst de mensheid in een nieuwe slachting kan drijven. Het felicitaticlelegram tan pre sident Truman mag dan ook gel den als de uiting van alle vrije volkeren.- geen gelukwensen aan de regeerders zelf, maar wensen van voorspoed en geluk voor het Russische volk. Moge dit volk van zijn dictators verlost geraken, opdat de vrede in de wereld heerse! V. WESTERLINCK. Oud-Minister Van Isacker, voorzit ter van de Bond der Kroostrijke Ge zinnen, opende de vergadering. Hij wees onder meer op de aangroei van de Bond der Kroostrijke Gezi-.nen welke thans 180.000 gezinnen omvat. De bond eist slechts rechtvaardigheid en waardering voor het grote gezin. Den Hr J. Arts, onder-voorzitter van het Vlaams Centraal Comité, nam dan het wóórd om een uiteen zetting te geven van de eisen gesteld door de Kroostrijke Gezinnen. Grie ven en eisen werden gesteld Inzake de gezinsvergoedingen zo voor loontrek- kenden als voor niet-loontrekkendcn. woningnood, het studiefonds, de ver goedingen voor de moeder aan de haard, grotere erkenning van gezins- last inzake toekenning van coinpen- satievergoedingen en vcrlofvergoe- dingen. de vrijstelling van militaire dienstplicht, de heffing der belastin gen. enz. Waardig en kalm verliep de pro- testvergadering en even kalm en waardig trokken de talrijke betngera 'kele kapitalistische macht hem i meer zou kunnen omver werpen, en opdat die Sovjetstaat zelf zou kunnen steunen waar het dig is. Dertig duizend hoofden van een kroostrijk gezin hebben Zondag jl. gemanifesteerd in de straten van Brussel om meer rechtvaardigheid te bekomen jegens het gezin; protest aan te tekenen tegen zekere inge voerde reglementaties en kracht bij te zetten min gestelde eisen, zoals wij die hebben medegedeeld in ons jongste nummer. Waardig, kalm 'en vastberaden trokken de betogers door de Brus selse straten, met talrijke vaandels en spandoeken voorop. De sterke vertegenwoordiging van West-Vlaanderen werd bijzonderlijk opgemerkt. Na langs de voornaamste- lanen, pleinen en straten te zijn doorge trokken stapten de betogers naar het Koninklijk Circus, waar de protest - vergadering moest worden gehouden. Nog geen tiende van de betogers wis ten echter in de zaal binnen te gera ken zodat merendeel van op straat langs de microuitzendingen, het ver loop dcc vergadering moesten »»>’- _taarna huiswaarts. A Allemaal goed en wel.zullen sommige lezers zeggen, maar met al dat proza en al die redevoeringen hebben w'j Hem nog niet terug. Wv.r blijft Hij dan en hoe komt het dat de C.V.P. Hem nog niet terug gehaald heeft? En nog een laatste woord. Het Is onze lezers niet onbekend dat de U. S. A. en Groot-Brit- tannië destijds medeplichtig geweest zijn aan de verbanning van onze Vorst. Dit is echter gebeurd in de troebele oorlogsdagen toen F. I. en Communisten hier met gewapende opstanden dreigden terwijl de Duit se vijand nog niet volledig versla gen was. In hoever Moskou zelf daarbij werd ingezien weten wij niet, maar het is in elk geval gedeeltelijk een toe geving geweest aan de coalitiegeest die de Angelsaksers te dien tijde tegenover de communisten onder hielden. Nu is het echter ook duidelijk -dat de Angelsaksers hun buitenlandse gen. ZIJN LAATSTE STONDEN Zoals in ons blad van verleden week medegedeeld werd, dwong een pijnlijke kwaal onze Burgervade? er toe een heelkundige bewerking te laten uitvoeren. Deze geschiedde in de O. L. Vrouw Kliniek te Pope ringe, Woensdag 5 November jl., in de vroege morgenuren. De operatie kende een goed verloop, zodat alles liet voorzien dat onze Burgemeester weer spoedig te been zou zijn. Maar helaas, het heeft niet mogen gebeuren. Na enige dagen van hoop en vrees verergerde zijn toe stand niettegenstaande de beste doe- torszorgen. en wijl Zondag, rond 17 uur, weer alles wees op bctemls, moesten tegen 19.30 uur door Z. E. H. Deken de laatste troostmiddelen on zer Moeder de H. Kerk toege.ilend worden, en zonder nog bij kennis te komen, ontsliep hij zachtjes In de Heer. Dc onverbiddelijke dood .stel de een onvoorzien einde aan zijn mooi en rijk leven. Het was met een gevoelen van vol ledige verslagenheid en terneerge- druktheid dat de bevolking van Po- pcrlnge Zondagavond. 9 November Jl.. de zo droeve mare van het afster ven van Burgemeester Deschodt ver nam. Poperinge had een Jong, groot en goed Burgervader verloren; Mevrouw Deschodt een verknocht echtgenoot, die 7 kindertjes vaderloos millet. 'Uitgave POPERINGE-IEPER-WERV1K en Omliggende Vanaf dat ogenblik zijn alle communistische partijen in ge heel de wereld dan ook knechten geworden van de Russische poli tiek. en werd hun eerste plicht: de Sovjet-Unie door dik en dun te i steunen en met alle middelen. Zo was en is de Komintern of de Kominform niets^ anders dan een instrument van 'het commu nistisch imperialisme. Zo hebben de Communisten in Oost-Europa de macht in handen kunnen ne men, dank zij de aanwezigheid van het Rode Leger. Zo hebben ze in West-Europa eerst de opdracht gekregen in coalitieregeringen te treden om onderduims onze lan den te kunnen saboteren, maar nu dit spelletje niet meer lukt worden zij verplicht openlijk in het krijt te treden. En alhoewel het zeer duidelijk tegen hun eigen landsbelang is toch volgen zij al maar door de weg die hun door Moskou wordt uitgestippeld: sta kingen en sociale agitatie en strijd tegen het Marshall-plan. Waarom? Om hun land te die nen of om de arbeiders een beter bestaan te bezorgen zoals ze be weren? Klaarblijkelijk niet, maar alleen om onze landen in de sociale wanorde en in de eco nomische afgrond te storten en. om op die manier Stalin ook baas te maken bij ons. de dag meer dat hij het is die de socialistische partij domineert, en Bovenstaande foto is 39 jaar oud (1917) en geeft ons een beeld van de eerste openbare optocht der Rcvolutionnaire Belhamel* door <le straten van Moskou. Het Tsarisme was over boord gegooid, de Tsarenfamilie vermoord en de Bolsjewiki namen het bewind in handen. In dc eerste gelederen der optocht ontwaren we mannen dig nu nog een leidende rol in de Sovjet-Unie vervullen: uiterst rechts Molotov en nevens hem (in ’t wit gekleed) Stalin, de huidige communistische bewindvoerder der Sovjet-Unie. Juist vóór Stalin, eveneens in 't wit, Lenin, een kopman der revolutionnaire stichting, cn nevens hem, gans vooraan. Kerenski (Alexis Fecdorovitsj), c!e leider, toenmalig Minister van Justitie, die achteraf zelf in ongenade viel bij Lenin en door hem ze!f verdreven en verbannen werd. Neven* Kerenski, in militair, hebben we R1 i, een 10-tal jaren geleden in ongenade gevallen en vermoord, cn uiterst link* Trotsky, de ideologische grondlegger der communistische gedachte, die eveneens om zijn vel te redden tijdens het bewind van Lenm uit Rusland de vlucht nemen moest. der ging. Vanaf dat ogenblik durfde het niemand meer aan nog een stro in de weg tc leg gen van de Stalinisten. Vanaf dat ogenblik was het dan ook Stalin’s theorie die overwon, cn dat was de volgende: in plaats van alles er op te richten om de internationale revolutie te doen 'uitbreken, moet eerst en vooral dc Sovjetstaat sterk cn machtig gemaakt worden, opdat geen en- de dit land de anti-!:oningshetze begonnen zijn, die met revolutie gedreigd hebben, in dien Hij durfde terug te komen, en die, volgens een authentiek verslag van de Veiligheidsdienst, een rexis- tisch moordenaar hadden aange- .p«cti«clLtha^o^^ .zodat- worven om de Koning neer te schie ten, indien hij het wagen dorst naar België terug te keren. Voor de handlangers van Stalin moest de Koning weg, omdat zij op die manier meer kans hadden onze grondwettelijke instellingen te on dermijnen en ons land op het com munisme voor te bereiden. De vijand, dat zijn ook diegenen die voor hem hand- en spandiensten hebben verricht: socialisten en libe ralen. Niet alle, maar zeer velen. Zij zijn bezweken voor de commu nistische chantage en sommigen on der hen hebben gehandeld uit anti- vlaamsheid en uit anti-clericalisme, omdat zij overtuigd waren dat, om )’t even wie de Regent ook zou zijn, die Regent veel zwakker zou staan tegenover hun ontbindende activi teit als de koning zelf. Zij hebben de Koning veroordeeld, omdat hij moediger geweest was dan zijzelf (bv. Kamiel Huysmans) of omdat hij niet te Londen geweest was, na dat zij het niet eens aan zichzelf te danken hebben, dat zij daar wel ge- wcest zij u Al het kleine, het partijdige, het fanatieke, het anti-vaderlandse, het vulgaire en het lage is in deze anti- konlngscampagne naar boven geko men. En wij hebben de paradoxale toestand moeten beleven dat inci vieken ter dood werden veroordeeld omdat zij de trouw aan de Koning aan ’t wankelen hadden gebracht terwijl een hele reeks zgn. civieke politiekers en weerstanders diezelf de Koning versleten voor fascist en de grootste aller incivieken! Leven wij in België of in een gek kenhuis? gers van Koning en Grondwet. Wel- 'niet Buset. nu, zolang wij een democratisch land zijn, zolang zullen onze wet ten gestemd worden door de helft plus een van de parlementairen en xolang de C. V. P. dus de volstrekte meerderheid niet heeft, zal zij de vc-bannlngswet niet kunnen doen cphelïen, tenzij de andere partijen hun houding herzien. Da C.V.P. heeft het geprobeerd met in de oppositie te blijven, doch dr.t hialp geen zier en intussen stuur den da linksen alles in het honderd <n brachten zij het land op de rand van de afgrond. Dan zijn wij een regeringspartij geworden en in de regeringsverkla- fing werd gezegd dat de regering ’■en oplossing voor de Koningskwes tie zou zoeken. Dat is al een hele stap vooruit, ftlhoewel het natuurlijk nog ver van Het was dan ook in dit teken dat op 9 November jl. de herden kingsfeesten te Moskou gehouden werden. Moesten ivij de officiële klaroenen en luidsprekers gelo ven, dan zou het dank zij het Sov jetsysteem zijn dat Rusland de oorlog tegen Duitsland gewonnen heeft, terwijl de Russen zeer goed weten dat het ondanks Stalin en C‘e is dat het Russisch volk I de vreemde tyran verjaagd heeft, in de hoop dat de eigen despoten hier achteraf rekening zouden mee houden. Helaas! Het weg moffelen van het communisme is alleen maar gebeurd om dc Rus sische soldaten te kunnen mis bruiken en de vreemde naties zand in de ogen te strooien. Want zodra dc oorlog voorbij was sta ken de partijbonzen alle pluimen op hun hoed en het bloedig onderdrukkingssystgem herbegon weer op volle toeren tc draaien. En het imperialisme kwam nog duidelijker naar voren als ooit voorheen. Het Oosters Blok werd eerst geconsolideerd (het proces van Maniu en straks Tarta- rescu en de moeilijkheden met de Raad der Commissarissen in Slowakije schijnen ivel het slot- toneel van dit drama te zijn). Thans vangt dc grote en open lijke strijd tegen het Westen aan. Dat was duidelijk te zien en te horen op de plechtigheid die Zon dag jl. te Moskou doorging. Er was inderdaad een grote mi litaire parade cn daarna een grote volksoptocht. Iedereen weet nu dat de Russen hun deel van de oorlog hebben- kunnen winnen dank zij een reusachtigc aanvoer van Amerikaans materiaal. Dc militaire parades die sedert dc oorlog te Moskou plaats hadden, waren dan ook eerder een bewijs van de Amerikaanse macht. Maar sedertdien heeft Stalin een nieuw vijfjaren plan aangekondigd dat er vooral op gericht was de zware industrie (lees: de oorlogsindus trie) opnieuw op peil te brengen cn op te voeren. Op deze anti- Amerikaanse manifestatie kon dan ook met zuiver Russisch ma teriaal geparadeerd worden. Als wilden ze zcgacn: we kunnen nu zo veel als gil! Op zich zelf wat dat echter nog niets. Het is zelfs normaal. Maar hft is minder normaal dat men de militaire attachés van de Ame rikaanse Ambassade niet uitge nodigd had om het défilé bij tc wonen. En dat terwijl Duitse syndicalisten uit de Sovjet-zonc wel uitgenodigd en aanwezig wa mt Is dan de vierde maal sedert de troonbestijging van Z. M. Ko ning Leopold III dat wij zijn feest dag moeten vieren in zijn afwezig heid. Da priester zal het Domme Sal- vum fac regemaanheffen. Maar het gebruikelijk Te Deum zal niet weergalmen onder de beuken onzer kathedralen en kerken en op onze dorpspleinen en markten zullen geen bonte stoeten in feesttooi manifes teren. 't Is ’s Konings feest, maar de Ko ning zalf is niet bij ons. Hij is nog immer door ’s vijands toedoen in de onmogelijkheid te ragerenWat een prachtige for mule en hoe juist. Want het is in derdaad zo: niet zijn volk houdt hem buiten het land, maar de vijanden van ons land houden hem van de troon verwijderd. De echte vijanden, dat zijn: communisten, die in dit land op kop trok de stoet door de straten der aan den Nordop de Rogiersplaats. op hem beroep deed cm het Voor zitterschap waar te nemen en hij luindelljk Voorzitter werd van de Fenupculr a, de Federatie der Leder- handelaars van België, alsmede der Groshobcl», de Landelijke Fede ratie der groothandelaars in schoe nen. Dit verheven zakelijke voldeed hem echter niet ten veile; hij voelue rich aangetrokkén ook tot het morele. - Helpen overal waar hulp zi: h cp- drong sprong hij gretig bij; dit was voor hem een echte zlelec’tang. Als jongeling ontwaarden do over sten der vtrscliilicnde groepcr.nsen waarvan hij lid was. spoedig dat in dit alles beheersende temperament van «vooruit willen» meer kruim stak dan wellicht te vermoeden viel. Zijn door en door Popenngse Kei- kop >-ptgheid hielp hem vooruit. Zelf als afgestudeerde ontving hij een verdere opleiding ven Z. E. H. Kanunnik Verhamme (toen Prin cipaal aan het plaatselijk Col lege» en Z. E. H. Deken Verbaeghc huidig Deken te leoer» toen Pjo- fessor van de Rethorika. Zo uiige.ust trad Heer Deschodt een trapje hoger en wist hij zich door zijn veelzijdig heid te rangschikken boven zijn vioe- gerc metgezellen, die hem spontaan als hun leider voorstelden en volgden. Later stichtte hij te Poperinge. met een kern vrienden, de Katholieke Actie-beweging voor do Jeugd; be weging die lilj van Poperingo uit zou weten op te werken lot een Lan delijke Instelling, waarvan hij de eerste bezieler werd cn haar gelei delijk mcevolgdc als Voorzitter. WAAR EEN WIL IS, IS EEN WEG Een eerste mijlpaal van grote be tekenis In zijn jong leven, vva» de contactname met de toen te Po. pcringe nieuw benoemde onderpas toor: E. H. Veys (thans P.vtoor te Lekei, die hem de plülosotlsche cn dogmatische grondslagen eigen maak te; grondslagen die ze belden achter af. eens onafscheidbare vrienden ge worden, verder onverpoad uitbeuw- den. Een tweede mijlpaal wellicht de meest doorslaande In het heerlijk leven van Hr Deschodt. wna het in voeling treden met Z. E. H. Kanun nik Dubois, die bij hem alles uit haalde wat erin stak cn hem wer kelijk tot op het zeer delikatj. maar voor hem sterke hoogtepunt van Volksleider en Verkondiger der Kris- tene Gedachte zou weten op te werken. Aan die vormingsperiode besteed de Hr Deschodt zijn meeste en mooi, ste tijd: bewust van het ideaal, overtuigd er te komen... ...En hij kwam er. EEN HEERLIJK PALMARES In 1932. nauwelijks 25 jaar oud dus. brachten de alles omatuwende wcrklngskracht, het klaar doonichk (Zie vervolg 1* blad).' November 1917 de Sovjet-Unie ge boren. Om van de Tsaristische le gers af te geraken en het tweede front uit te schakelen hadden de Duitsers de Russische revolution- nair Lenin naar zijn vaderland teruggevoerd. En dit bleek dra veel effectiever dan alle bommen en granaten. Het Russisch weer standsvermogen werd ondermijnd. Overal werden Boeren- en Solda tenraden gevormd. De keizerlijke familie uwrd vermoord en de Ro lden namen de macht in handen. Zij zouden het volk van de ty- ranie van de Tsaar verlossen en de moujiks een menselijk leven bezorgen. Maar dra braken twis ten tilt. Nadat de Bolsjewiki van Lenin en Trotsky de Mensjewiki van Kerensky over boord gegooid hadden geraakten de nieuwe ge zaghebbers zelf in twist. Aanvan kelijk ging het er nog zo erg niet aan toe want de Kozakken en de Witten bezorgden hen nog te veel - last en de- Frans-Britse troepen die de Krim waren binnengeval len deden de hevige twisten wat vervagen. Maar zodra de revolutie defini tief gewonnen was en de buiten wereld in het feit berustte dat de bolsjewiki in Rusland aan de macht waren, was het spel de wa gen op. Weldra bleek het dan dat de Russische bevolking er niks bij gewonnen had, want de gevange nissen waren weldra nog meer be volkt als ten tijde van de Tsaar, meer mensen nog gingen dc weg on naar Siberië, en door de ver plichte collectivisatie van de land bouw stierven millioenen de hon ger dood. De grootste verandering bestond alleen hierin: in plaats van de vroegere adel waren het nu de bolsjewistische bonzen die de be volking terroriseerden, uitzogen en onderdrukten. En toen kwam Stalin die het gehele systeem vervolmaakte en zijn absolute alleenheerschappij wist te vestigen. De ene t purge volgde op de andere, totaat ge heel de oude garde in de beruch te processen van Moskou ten on- 11 November 1947. Terwijl alle Vaderlandse Groepe ringen in stilte hun gevallen Oor logshelden gedenken, luidt over stad de zware doodsklok der Sint Bcrti- nuskerk en b.dt de bevolking voor haar overleden Burgemeester: Heer Lucien Deschodt. Ons aller Vriend; ons aller Wel doener is niet meer. Heel zeker, we begrijpen Gods plannen niet, ons komt het echter ongeloofbaar voor en we voelen het aan dat we een kracht verloren heb ben. God's raadsbesluiten zijn onher roepelijk. Gelaten, maar niettemin de En de Libre Belgique» zal-u, sa men met Septembre zeggen dat de C. V. P. de Koning verraden heeft ea dat zij er niets voor doet om Hem terug te halen. Dergelijke taal bezorgt een blad natuurlijk veel lezers en dus veel geld, maar of het eerlijk is de za ken aldus voor te stellen, is een an dere kwestie. O, wij gaan niet be weren dat de C. V. P.-ministers toms niet wat kraniger zouden kun nen optreden, maar wij geloven niet dat hen op stuk van de Konings kwestie enig verwijt treft. Inderdaad: nu nog. zoals op het ogenblik dat de linkse regering de verbanningswet deed stemmen door e groepen van de toenmalige meer derheid, zijn de C.V.P.-parlementai- ren in de Kamer de enige verdedi- Vercremerkt met de P*uie!ijke Onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice Erelid van dc Bond van het H. Hart. Geweren Landelijk Voorzitter van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie. Mr-deetkbter <n geweren diocesaan Voorzitter van het Mannen verbond voor Katholiek. Actie. Bestuurslid v.n de K. V. R. O. Ere-Voorsitter van de Katholieke Harmonie Sinte Cecilia. Plaatselijk Voorzitter van de Bond der Kroostrijke Gezinnen. Plaatselijk Voorzitter van het Rode Kruis. Stichter cn Voorzitter van het Hopinstituut Bestuurder van de Nationale Federatie van de Middenstand van België. Landelijk Voorzitter van de Lederhandelaars van België a Fenupcuir Landelijk Voorz. v. de Groothandelaars in Schoenen v. België «Groshobels. Ondervoorzitter van d. Poperir.gse Brandverzekering. een oplossing is. Maar het komt er op aan mensen uit de andere par tijen vooral de B.S.P. er stil aan van te overtuigen dat ze dwaas gehandeld hebben, en dat 's lands belang de terugkeer van de Koning eist. -'S:*5?

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1947 | | pagina 1