Voetbalpraatje BOEKENKRONIEK Karel-Lodewijk Grimminck Een praatje met Pater Van Clé over zijn sportapostolaat 13 O 3±3 IK E IR, S ïJMIflfri NEDERLANDSE VISSERSSLOEP VERGAAN NABIJ BLANKENBERGE De roem van 't Oad Bisdom leper TREKKINGEN BESTUURDER EN EEN BEDIENDE VAN PRONOSTIEKEN «IBEAL» AANGEHOUDEN WIELERSMPPERS KOSTBARE HERINNERINGEN! MAZÜREX Geen enkel bladzijde van dag- en weekbladen word: zozeer gelezen als de Sportbladzijde. Van die artikels faal een invloed uit, vooral op de Jongeren. Ze worden meegesleurd door de geweldige krachtprestaties van de baankampioenen. Men staat tn bewondering voor de stoerheid var, boksers en athleten. Men laat zich begeesteren door de wedijver bij voetbalwedstrijden. De sportmannen zelf weten zich het voorwerp van vele gesprekken. Maar weten daarbij ook dat die ge sprekken niet altijd helemaal over eenkomen met hun wensen en hun Inzichten; want zij zijn niet alléén sportmannen, machienen voor re cord-prestaties... zij zijn ook men sen en willen ook als mensen be schouwd, behandeld en beoordeeld worden. Wie beter dan Pater Van Clé (Nor bertijn van Tongerloo), die zich de laatste jaren het lot van de sport mannen heeft aangetrokken, heeft begrepen dat de sportmannen niet al léén zich moeten trainen om een koers of een match, maar vooral om waardevolle mensen te zijn. We vertellen U het gesprek dat we met den sportpater hadden. Mogen we weten, Pater Van Clé, hoe U bij de sportmannen zijt geko men?... En hij vertelde: Voor mijn vele preektochten ping ik dikwijls uit per fiets. Meerma len fietsten renners op training me voorbij. Hen volgen ging niet. En toch voelde ik behoefte om eens met hen te praten. Het waren toch ook mensen; en zo dikwijls had ik reeds ondervonden dat er smalend over hen gesproken werd. Daarbij had de on dervinding me geleerd, dat er achter het ruwe uiterlijke van de ongekun- eieldheid van onze volksmensen, dik wijls een gouden hart steekt, een hart dat gevoelig is voor het goede en dat vatbaar is voor het hogere. En U begon dus uw Sportapos tolaat bij onze renners? Ja, in den Zomer 1936 sprak ik een renner aan: Hé vriend, mag ik eens een eind meêfietsen? Het ja wel, Patergaf de beslissing. Het ge sprek ging over de koers. Ik luisterde en liet hem vertellen: het beste mid del om veel te leren! Na een 20 mi nuten namen we afscheid: én hand druk én ogen spraken van innerlijk geluk. Een tweede maal beleefde ik de- «elfde blije verrassing, en al sprak Ik dan een woordje over de koers naar den hemel... de renner luister de en hoopte dat wij elkander nog «ouden ontmoeten. En is het dan gebleven bij sa- mcnpraten? Hoe zijt er toe geko men de renners op bijeenkomsten sa men te brengen Intussen las ik de sportkronijk tn de bladen om me wat meer op de hoogte te brengen en renners te leren kennen, althans bij naam. Romain Ma es had opgegeven in de Ronde van Frankrijk. Dat was een enige ge legenheid om hem een hartelijk brief je te schrijven. Ik nodigde hem uit pp de pastorie van Christus-Koning Ie Brugge, wanneer ik rond half Sep tember daar zou preken. Romain kwam en we hebben zo echt gemoe delijk zitten praten, alsof we elkaar teeds lang kenden. Bij liet heengaan vroeg Romain hem steeds te schrij ven als ik in West-Vlaanderen zou komen: 50 kilometer was niet te ver. Volgens Romain zouden alle renners komen, moest ik hen uitnodigen: hij gaf me 12 juiste adressen van vrien den. En met die mannen is uw wer king begonnen. Pater? Luister. Toen ik in October en November '36 een week lang spreken moest op vier verschillende plaatsen van het land, verzocht ik die twaalf eens te komen naar één van die pa rochies. Ik nodigde er 12 uit... en er kwamen er 53! Nooit vergeet ik die emekende Uiting van een beroepsren ner: Pater, dat juist hebben we no dig: een beetje geestesontspannlng. Maar wie geeft ons die? Ge moet ons *n keer méér laten komen En ge hebt ze laten komen, Pa ter? pe mogelijkheid om regelmatig «amen te komen werd alzijdig onder- rocht. Bij mijn preektochten zou ik de renners van -één streek op denzelf den dag laten samenkomen in een pastorij of in een klooster. Op 10 Januari 1937 zaten we met 25 eerste klasrenners samen in de gastvrije abdij te Dendermonde, waar we nadien regelmatig weerkeerden. De pers gaf ruchtbaarheid aan het geval... en aldra vroegen de renners vafi andere streken om dergelijke broederbijeenkomsten En ge hebt voldaan aan die wrens van de renners? Op de eerste bijeenkomst volg de een tweede te Hasselt, voor de Limburgers; de Antwerpenaars kwa men naar Tongerloo; de Brabanders naar Park-Heverlee; de West-Vla mingen naar Steenbrugge. Kortrijk cf leper, en zelfs de Waalse renners kwamen samen te Luik. De jongens «elf maakten de beste propaganda onder hun kameraden en bezorgden me ontelbare adressen. Zelfs tot in het buitenland werd mijn aktie bekend. Niet alleen sprak men er over in de buitenlandse bla den. maar ook renners van andere landen kwamen afgezakt. Nederlan ders kwamen te Achel en Fransen te Kortrijk. Maar bleef uw aktie zich beper ken tot de renners? Ik meen dat V tegenwoordig met al'e soorten sport mannen kontakt hebt? Ja. mijn sportapostolaat bestrijkt thans alle sporttakken... ook dat groeide geleidelijk. Na een paar jaren broederbijeenkomsten met uitsluitend renners gehouden te hebben, brach ten de mannen van Brugge me in Jrohrakt met Julien Saelens z. g„ die me binnenleidde in de athletenwereld. Begin '39 las ik in de krant he: hu welijk van den Gosfendsen bokser Roger Barbary z. g.. dat was ene ge legenheid om hem geluk te wensen en het werd een begin van onze wer king bij de boksers. Adressen door de eerste bezorgd bracht kontakt met andere, en deed. me beter begrijpen wat Roger schreef: God- alléén weet hoezeer wij, boksers en kleine men sen in de wereld, de begrijpende en onbaatzuchtige vriendschap van een priester nodig hebben De worstelaars en voetballers liet E toch ook niet met rust. Pater? De mobilisatie van 1939 liet me in verscheidene kantonnementen con ferenties geven over mijn sportapos tolaat. Zo werden allerlei soorten sportmannen gewonnen. Verscheidene gemobiliseerde confraters hielpen een stootje geven en bereidden een ter rein voor verdere aktie. Dat ter rein werd stilaan uitgebouwd in de oorlogsjaren... zonder veel bijeenkom sten maar met veel kontakten en be zoeken. De oud-worstelkampioen Rik Jans- sens bracht me definitief binnen in de worstelmiddens, en onze volksmis sies verwekten een voeling met de voetbalclubs en de spelers. Met Pave- rick. Vercammen, Braet en De Cleyn deed de pers de rest. Maar, Pater, ik las verschillende malen in de kranten dat U bedevaar ten hield met de sportmannen. Mag ik daarover ook wat vernemen Reeds voor de oorlog trok ik, op viaag van de renners, tweemal op beêvaart met 'n klein groepje naar Beauraing. Onder de oorlog wilden de jongens die tochten hernemen... maar het waren toen geen tijden voor zulke reizen; dan gingen we O. L. Vrouw- ke maar dichterbij groeten, nl. te Scherpenheuvel en te Kortenbosch. Een clubvoorzitter, die deze bedevaar ten van de Kempenaars meêmaakte, vroeg om jaarlijks een grote bede vaart te organiseren. Ik liet aan hem zelf en zijn mannen het werk over. Zo hadden we in Mei 1943 de prachtige geslaagde beêvaart te Duf fel: meer dan 100 renners, talrijke ofliciëlen van den B. "W. B. en ver scheidene andere sportmannen waren aanwezig. Persmannen en ofliciëlen waar onder dhr Smulders stonden ver baasd over deze prestatie, en vroegen spontaan dat ik een comité zou vor men om die werking te bestendigen. Intussen gingen de West-Vlaamse renners bedevaarten naar Wijnenda- le; daar waren alle ofliciëlen van de provincie aanwezig. En Oost-Vlaan- deren ging naar Oostakker... Telkens klom het getal der aanwezigen tot boven de 150. Sindsdien bedevaarten de renners elk jaar, naar één of an der Mariaoord, en andere sportbe oefenaars sluiten zich bij hen aan. Ook de Waalse sportlui hebben hun jaarlijkse beêvaart naar N. D. de Chêvremont, onder leiding van Emile Masson en andere. 17 sprak daar van een comité. Pater. Kwam daar iets van tot stand? Het werd geen comité, maar een organisatie. December 1943 belegden we voor enkele sportmannen een re traite bij de Broeders der Christelijke Schelen te Groot-Bijgaarden. Bij de ze gelegenheid werd een voorlopige bestuursraad van de nieuwe organisa tie gevormd: het kind kreeg den naam SPORTA (verkorting van sportapos tolaat). De oorlog belette ons naar buiten te komen, maar niemand kon ons be letten op sportavonden te spreken cn zelfs Sporta-avonden te houden. Te vens werden contacten gelegd met vertegenwoordigers van alle sporttak ken. Over Sporta en zijn werking wil ik II later nog wel meer vertéllen. Hiermee besloot de sympathieke Witheer, pater Van Clé, zijn gesprek en we hopen hem dus later nog wel eens te pakken, te krijgen. SERVUS. Vijf man vermist. HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 10 Januari 1848 Bh. 6. mRU!!mfH!ll!nii!in!IIUllUIKUinill!Ulli!n!ll!l!IH!t!)i!lil!l!llli!lllllll!III!iiimillii!llili:illilIili!l!lilliU!l Morden Zondag vangt dus het tweede gedeelte aan van de Kam pioenschappen. De eerste helft der competitie had dank zij de uitzondertijk gunstige i weersomstandigheden, een uiterst jponctueel verloop. De Jongste rust- Zondag volstond om met de weinig talrijke uitgestelde wedstrijden geen enkele in ere-afdeling het eerste bedrijf af te sluiten. Na deze vier maanden waar met zeer afwisselende kansen gespeeld werd is, buiten enkele zeldzame ge vallen. en althans voor wat de hogere afdelingen betreft, niets bepaald uit te maken. Een typisch geval is zeker wel de Ere Afdeling, waar tussen de eerst- gerangschikte en de laatste slechts een verschil van tien punten bestaat. Theoretisch zijn dus alle kenteringen en omkeringen nog mogelijk. Dit alles belooft ons, tijdens deze tweede helft, een uiterst spannend verloop. De strijd om de punten zal dubbel lastig zijn en de scheidsrech ters meer dan ooit zullen een waak zaam oog in 't zeil moeten houden. Januari en Februari, met hun ge vaar voor sneeuw en vorst, zijn twee maanden die erg gevreesd worden door de voetbaispelers, daar de slech te toestand der velden hun zenuwen en lichamelijke conditie hard op proef stellen. Het is verder een niet te loochenen feit dat clubs die over degelijke in vallers beschikken, zich tijdens deze zware periode best uit de slag weten te trekken en paraat staan voor de eindspurt die met de aanstaande Lente zal ingezet worden. De rondreis die Rapid Wenen en de Hongaarse club Kispest tijdens de Kerst- en Nieuws jaardagen in ons land gemaakt hebben, heeft overal veel bijval gekend. Het spel dat door beide clubs geleverd werd was van ■buitengewoon gehalte en heeft ons eens te meer geleerd hoe mooi voet bal toch kan zijn als het gespeeld wordt' door dergelijke "virtuozen. Wat een versphil met de wedstrij den van onze kampioenschappen die maar al te dikwijls als buskestamp partijen moeten betiteld worden. Weliswaar missen deze vriend schappelijke ontmoetingen het ani mo, het temperament die een compe titiewedstrijd kenschetsen, doch wij kunnen U verzekeren dat het pracht vertoon van de Weners b. v. ook de massa's in vervoering kunnen bren gen. Wij hebben natuurlijk ook een paar matchen bijgewoond. Hun spel draagt nog altijd de stempel van de voetbalartisten ten tijde van het Wunderteam Zeker kan men hen hun besluit loosheid voor doel aanwrijven, gevolg van een overdreven heen en weer aangeven, doch men vergete niet dat deze kunstenaars minder belang hechten aan de uitslag dan wel aan de exhibitie. Rekening gehouden met de ver moeidheid wegens de zware velden en de herhaalde Inspanningen tijdens deze korte maar zware tournee, zijn zij er zeker in geslaagd. Men kan zich afvragen hoe het mo gelijk is dat deze spelers geen be- roepspelers dergelijke rondreis kunnen maken. De waarheid is dat. net zoals in België, deze spelers hoge premlën. trekken en daarbij een gemakkelijk beroep uitoefenen, hetwelk hun toe laat zich te oefenen en te verplaat sen. Al de spelers, zowel van Rapid Wenen als van Kispest, behoren tot de stadsdiensten. Dat dergelijke wedstrijden ln de smaak vallen van de echte voetbal liefhebbers, getuigt de aankondiging van prachtige Paastornooien te Brus sel, Antwerpen en Luik, met de deel name van befaamde buitenlandse ploegen. De Weense school zal na tuurlijk opnieuw vertegenwoordigd zijn. Wij zouden het dan ook zeer spij tig vinden moest het voorstel van de Ere-l:lassers om terug tot reeksen van 18 clubs te komen, aanvaard worden, want marathon-kampioenschappen, zoals wij er reeds gekend hebben, maakt het afsluiten van vriendschap pelijke wedstrijden omzeggens onmo gelijk. Zo de clubs van hogere afdelingen toch zoveel van competitiewedstrij den houden, waarom dan de Beker van België niet terug ingevoerd? Der gelijke competitie heeft ln andere landen evenveel bijval om niet te zeggen meer als de kampioenschap pen. In Limburg zijn ze er opnieuw meê begonnen en de eerste dag kende grote belangstelling. Hier in België werd de Nationale Beker nooit een meêvaller. doch wa ren de grote clubs hierbij niet de hoofdschuldigen? Door de Argentijnen werd een rangschikking der beste voetbalploe gen in de wereld opgemaakt. In het hiernavolgend klassement komt het spreekwoord Het hemd Is nader dan de rok» goed tot uiting: 1. Argenti nië; 2. Uruguay; 3. Brazilië; 4. Chi li; 5. Spanje; 6. Groot-Brittanië; 7. Tsjecho-Slovakije; 8. Hongarije. Het is altijd zeer gewaagd een klassement op te maken, doch onder havige volgorde vinden wij wat al te kras. Groot-Brittanië slechts op de zesde plaats! En waar blijven dan Oostenrijk, Italië, Frankrijk om maar de bijzonderste te noemen? Dat vele toeschouwers de elemen tairste spelregels niet kennen, kunnen wij iedere Zondag vaststellen. Onlangs, tijdens een wedstrijd van eerste afdeling, mocht een lokale speler een vrijschop nemen. Na het fluitsignaal van de scheidsrechter nam bedoelde speler de bal in han den om ze op c ,n goede plaats te leg gen. Supporters (van de bezoekende ploeg natuurlijk) waren gans veront waardigd omdat de scheidsrechter geen hands gefloten had. Deze supporters vergaten eenvoudig dat de bal NIET ln spel is wanneer de scheidsrechter fluit, maar WEL wanneer ze een afstand, gelijk aan haar omtrek heeft afgelegd, zegge on geveer 70 centimeter. J. J. V. III! E. H. Leo Devynck, onderpastoor te Vlamertinge, heeft de laatste hand gelegd aan de levensbeschrijving van Pas toor Grimminck, de heilige Ieperse eremijt, waarover vroe ger een boek verscheen, met als titel Un Mystique 'ftamand door Abbé Persyn, Doctor in de Geschiedenis 'en Pastoor te Winnezeele. Sedert dit verschijnen werd evenwel een belangrijke vieuwe documentatie aangelegd, die thans bijgewerkt werd door E. II. Devynck, die met volle offervaardigheid het kenbaar maken van Grimminck .ter harte nam. We wensen E. H. Devynck van harte proficiat met zijn resultaat en danken hem in naam van alle streekgenoten, om zijn onverpoosde ijver die hij aan de dag legde om ons dit figuur te leren kennen. Wij van onze kant voelen ons verheugd het werk van E. H. Devynck te mogen pu bliceren. Wc zijn overtuigd dat dit werk bij velen onzer, streekgenoten met genoegen zal gesmaakt worden; danken E. H. Devynck om zijn bereidivilligheid en beginnen heden met onze eerste bijdrage, wat we dan verder 'om de 14 da gen zullen voortzetten. Priester ende Edelman Kluyzenaer in. de Eremitagie van Sint-Jan Ier Biessen-Watou INLEIDING UITSLAGEN VAN ZONDAG 1.1. De Nederlandse visserssloep Bres- kens Iis, na de haven van Zee- brugge te zijn uitgevaren, vergaan voor de kust nabij Blankenberge. Vermoedelijk heeft de boot een wrak aangevaren. De 5 leden van de bemanning, waaronder een vader en zijn drie zoons, zijn vermist, vermoedelijk ver dronken. GEMEENTEKREDIET 1938 110® Trekking op S Januari 1948. 2 Loten van 100.000 fr.reeksen 235719 en 266546. 5 Loten van 25.000 fr.183898 187652 1S7686 192824 260599 20 Loten van 10.000 fr.105651 116731 129176 131401 133587 134983 137035 184474 191689 222795 259158 260440 261629 267526 296217 301104 303380 303601 311089 317184 BELGISCHE LENING 1938 llle Trekking op 5 Januari 1948. 1 Lot van 500.000 fr.: 204836. 20 Loten van 25.000 fr.109709 117786 118307 125962 148558 153832 155406 211965 214614 216367 221813 224607 226185 243566 245956 270796 De politie stelde Woensdag Jl. een onderzoek in. in de burelen van de pronostiekwedstrijd Ideal te Ede- gem. Aldus werd vastgesteld dat veel onregelmatigheden in de boekhou ding voorkwamen en 3 millioen fr. niet "werden uitgekeerd. De bestuur der en een der bedienden werden diensvolgens aangehouden. O1 <Je;kjc foto bemerken ure E. P. Van Clé gekiekt bij 8e jongtte renner»- bc8evaart naar Meulebeke, te xr. aden zijner renner». We bemerken er ex. Briek Schotte, Omer en Arthur Mommerency, Olievier, Fiorent Ron- tieie, Alienaeerrch, Julet Huvaere. Oreel, Pieter», Blom me, Poromeiaere, De»met Geet», Jonckbeere, Vunverre, er.x. BEVORDERING REEKS A Meulested.e Nielsche St. Moeskroen - Wevelgem Terhagen Rupel 0—1 1—1 1—3 Rangschikking Un. Doornik 15 9 2 4 34-16 22 St. Moeskroen 16 9 4 3 34-26 21 F. C. Meulestede 15 8 5 2 28-24 18 S. C. Meenen 15 8 5 2 19-18 18 Rac. Gent 15 7 5 3 25-25 i7 St. Kortrijk 15 6 5 4 29-22 16 A. Dendermonde 15 7 e 2 28-27 16 A. S. Oostende 15 5 5 5 25-22 15 Nielsche S. V. 15 8 6 3 20-18 15 F. C. Izegem 15 7 7 1 25-22 15 Rupel S. K. 16 4 6 6 16-22 14 R. C. Harelbeke -15 6 7 2 19-29 14 S. Oudenaarde 15 5 7 3 23-20 13 S. V. Wevelgem 16 5 9 2 21-30 12 V. V. Terhagen 16 4 10 2 19-31 10 Geeraardsbergen 15 4 11 0 24-37 8 WEDSTRIJDEN VOOR MORGEN ZONDAG Tenzij andersluidende vermelding aftrap der wedstrijden te 15 uur. ERE-AFDELING Thiriart. Baert. Versyp. Theunen. Roeykens. Franken. Anderlecht - S. Charleroi Berchem - Rac. Brussel Lierse - Ukkel Sp. Beerschot - Lyra Ol. Charleroi - Antwerp F. C. Luik - Boom Un. St-Gillis - Gantoise De Braekell. Cl. Mechelen - Standard Van Nuffel. AFDELING I REEKS A R. Doornik - E. Aalst Lescart. Kortrijk Sp. - Un. Namen Decap. Cl. Brugge - St. Leuven Alsteen. Sp.-Roeselare - C. Brugge Lecocq M. St-Niklaas - R. Mechelen Jorssen. Cl. Ronse - V. Hainme I.ybaert. Tuhantia - As. Ronse Micliaux. R. Tienen - Gosselies Putzcys. BEVORDERING REEKS A Oudenaarde - Harelbeke Ceulemans. R. Gent - U. Doornik Knokaert. Izegem - Dendermonde Ysebaert. Geeraardsb. - A. Oostende Annicart. Terhagen - St. Kortrijk V. Tongerloo. S. C. Meenen - Meulestede Jacobs. Rupel - Nielse Govaert. II' AFD. PROVINCIAAL Komen - Knokke Delaere. (Vandenbulcke, Adams M.) B. Avelgem - Cl. Poneringe Roesbeke. C. S. leper - Deerlijk Sp. Adam H. V. Oostende - W. S. leper Decru. (.Bonte, Gernaey). Houthulst - E. Wervik Everaert. (Marti, Galle Willy). Waregêm - Cl. Roeselare Delanoye. Vanaeginste, Desmet Henri). Ingelm. - Middelkerke Knockaert. (Swimberghe, Pynaert). Lauwe - L. Blankenberge Desseyn. (Dedeyne, Decraene Remi). Te Parijs in de Internationale Omnium der Vedetten, klopte Rik Van Steenbergen de Italiaan Coppl, de Hollander Peters en de Fransman Blanchet. Te Brussel in de 3 uren ploeg- koers, wonnen de Hollanders SchUlte- Boeyen op Dekuysscher-Spelte, Thys- sens-Depauw, Bruyland-Adriaenssens en Naye-Bnvneel. In het Cyclo-crossen te Sem- merzake won Van Kerrebroeck op kampioen Vandermeersch en Ver- massen. Te Boutersem zegevierde de lo cale favoriet Michiels pp Decoster en Deriüder. De eerste wegkoers van dit jaar gaat reeds door op 14 Maart voor Berocpsrenners, namelijk de Omloop van - Het Volk te Gent. Voor het Wegkampioenschap van België voor Beroepsrenners heeft Moorslede, de bakermat der wieler sport, zich kandidaat gesteld te Brussei. Albert. Sercu. de Izegemse crack, begint reeds lichtjes te trainen, en is weer volop gezond en fit end well. II* GEWESTELIJK REEKS A Gits - Koksijde Matthys. Oudenburg - Exc. Zedelgem Debeuf. Jabbeke - Den Haan Speecke. Veurne - St-e-Kruis Verbiest. Nieuwpoort - Steenbrugge Sauer. S. Blankenb. - De Panne Vlamynck. Heist - Gistel Scharlcy. Sp. Torhout - Cl. Torhout Vandepitte. (Surmont, Steen). II* GEWESTELIJK REEKS B Moen - Zwevegem Stofferls. Meuiebeke - Wakken Herremans. Opstroozebeke - M. Ingelm. Deioof II. Tielt - Dentergem Bouckaert. Lichtervelde - Ardoole Vandevelde. Marke - Ootegem Dejans. Kuurne - S. V. Kortrijk Breyne G. St-Baafs - R. Waregem De Deken. II' GEWESTELIJK REEKS C Bizet - A. Moeskroen Mommerency. Brielen - Bissegem Lahousse. Aalbeke - Moorsele Van Loocke. Dottenijs - Passchend. De Vlaminck. Vlamertinge - T. Meenen AIIoo. Herzeeuw - Moorslede Salembier; Geluwe - Rekkem De Lissnijder. Beselare - Lowingen Vierstraele. III* AFDELING REEKS A Zedelgem - Assebroek Decorte. Veldegem - Lissewege Decraene Luc Beernem - Breedene De Blaere. Adinkerke - Sijsele Frankignoul. Dik-smuide - Koekelare Manhaeve. V. Oostende - Wenduine Weyts. Ruddervoorde - St-Joris Mortier R, Zwevezele bye. m* AFDELING REEKS B Zonnebeke - St-Elooi Lanckriet. V. C. Kortrijk - Watou Nuytten. Hulste - Aarsele Dobbels. Un. Catarine - Izegem Sp. Dewitte. Pittem - Vichte Holvoet Willy. D. Beveren - S. Avelgem Liagre. Beveren-Leie - Staden Malliet. Rac. Lauwe bye. BEGINNENDE CLUBS KEEKS B Dadizele - Poelkapelle Chaerle. Roesbrugge - Proven Descamps. Oostduinkerke, Elverdinge, Gefuveld en B. S. Poperinge bye. DE BOKSMEETING TE IZEGEM Van Dorpe, Poperinge (links), won op punten van Van Loo, Veurne, (rechts) na een harde en prachtige match van beide boksers. Het was voor Van Dorpe een verheugende heropflakkering na een min-geluk- kige periode. Tweehonderdtwintig jaar geleden, de 12 November 1728, te drie uur 's namiddags, de ure der bermher- tlgheidstierf Pastoor Grimminck te Watou-Sint-Jan. Hij werd be graven ln de kerk van Watou, op bevel van de bisschop van leper. Anderhalve eeuw leefde zijn gedach tenis in hart en geest bij het volk van 't Westland. Maar de tijd be dekt zoveel met de sluier der ver getelheid. Vergeten is hij niet, neen, maar zijn gestalte vervaagt, zoals de knotwilg in de nevelslierten, tussen het daverend geroezemoes van deze tijd, waarin de mensen geen tijd meer hebben om te denken. En toch galmde eens door 't ganse bisdom leper zijn machtig woord! Maar machtiger nog, zijn leven en exem pels»! Geen stad, geen dorp, geen mens. geen kind, van leper tot de zee die Grimminck niet kenden. In 1639 schreef bisschop Georgius, van leper die wel een mooi rijtuig en sterke paarden met soepele poten te zijner beschikking zal gehad heb ben: Wij hebben gepoogd den toe stand van ons eigen bisdom door een persoonlijk bezoek te kennen, maar om wille van zijn uitgestrekt heid en de ontoegankelijke wegen gedurende 't grootste deel van 't jaar, hebben wij het moeten opgeven (Statuta Yprensia). Ja wellicht bleef hij verscheidene malen steken in de slijkerige wegen en zompige moe- ssen; moest de hulp van de land- oouwers en hun paarden Inroepen, en kwam met een zucht van ver lichting weer thuis in zijn paleis. Niet voor niets was 't bisdom leper het districtus Ecclesiae Morinensis het oude erfgebied der Morinen, zo als de eerste bisschop van leper, Rythovius het schreef! De Morinen, die keikoppen die zelfs nooit hele maal voor Caesar wilden'plooien, en in hun moerassen en bossen immer achteruittrokken. En dat ganse bisdom was 't, dat Grimminck zonder rijtuig, zonder tram of trein, zonder jeep of fiets, met Sint-Antonius voiture zoals de oude mensen het zeiden, van 't ene naar 't andere uiteinde door trok, als een reus, onvermoeibaar, Gods woord verkondigde. Van Duin- kerke tot Veurne, naar leper, Mee nen, over Belle, Hazebroek, Kassei, tot Bergen en de zee, trok hij op, geen acht gevende op de onstuy- migheyd der locht» (Devos), geen vermoeinissen kennende, niet ach teruitdeinzend voor laaiende zonne gloed, voor barre winterkoude, voor sneeuw of regen of vorst of slijk. Ramskapelle, Zuydcoote, Ghyvelde, Adinkerke, Veurne, leper, Vlamer tinge, Poperinge, Sint-Jan ter Bie zen, Watou, Abeele, Steenvoorde, Winnezeele, Oudezeele... allemaal plaatsen dié in zijn levensbeschrij ving worden genoemd, benevens nog veel andere, te lang om op te som men. Hij ging, hij bad, hij viel, hij stond op, hij knielde in sneeuw en modder, in de meerschen en de bileken» en zo altijd maar voort, zonder vaar noch vrezezonder rust, een ware jager voor de Heer. Hij knabbelde een droge korste als hij honger had en dronk een slok water, zelfs uit de karrewielslagen onder weg! Overal zag men hem, overal wilde men hem horen; dui zenden gingen bij hem te biechten omdat zijn woord zo soetwas en zo'n deugd deed. Gedurende zijn leven en na zijn dood, werd hij als een heilige man geacht en geprezen. In 1729, zes maanden na zijn dood, werd een eerste levensbeschrijving over hem uitgegeven, door niemand minder dan Z. E. H. Danes (van Kassei), Doctoor tot Loven Groot Vicaris van het bisdom leper. Een zeer schoon boekje dat een diepe kijk geeft ln de innigste roerselen van zijn zieleleven; het moet wel zijn dat de Overheid een grote ach ting voor hem had! In 1768 werd dit boekje herdrukt. Ondertussen werd de lijkrede door Danes uitgesproken te Watou bij zijn begrafenis, overal verspreid. Een Foperlngenaar, Z. E. H. Ka nunnik Proventier, president van het lepers seminarie, vatte het plan op rond 1750 een volledig, uitgebreider leven in 't licht te geven. Doch zijn bezigheden lieten zulks niet toe, en hij vroeg aan Z. E. H. Devos, een Reningelstnaar, te dien tijde pas toor van Merris en goede vriend van Grimminck dien hij met naald en draad kende, of hij die taak wilde overnemen. Devos aanvaardde en zette zich vol ijver aan 't werk: hij schreef en wreef naar alle kanten; ging uit, onderhoorde, kwam thuis en noteerde zorgvuldig ai wat hij vernam, op bladen en snipperlin- gen van papier, om toch maar niets te vergeten. De innerlijke criteria ,Van zijn verzameling getuigen in hoge mate dat hij zeer voorzichtig en verstandig te werk ging en dat zijn aantekeningen ten volle be trouwbaar zijn. Die hem iets ver telden moesten het doen in 't bij zijn van getuigen en onder eed hun woord bevestigen. Hij schreef en kele geordende hoofdstukken, doch de levensbeschrijving bleef in het begin-staduim hangen; waarschijn lijk heeft ouderdom en-dood het vol tooien belet. Twee dingen ontbre ken in die verzameling, namelijk de chronologische gegevens over het le ven. en de stamboom van de fami lie Grimminck. Te dien tijde bestond die moeilijkheid niet, want de mees ten hadden Grimminck gekend. De vos is waarschijnlijk dezelfde die in het oude handschrift van Nieuw- kerke genoemd wordt: «De Groot ste Metaphysicus van ons bisdom (leper) Die getuigenis zou dus de innerlijke waarde van de verzame ling ten zeerste bevestigen. Na zijn dood kwamen zijn geschriften naar Watou, waar Grimminck's gebeente berust, ongeveer in 't midden van 't bisdom leper. Daar houden sinds meer dan twee eeuwen de'herders van Watou de trouwe wake over die schat. Zo blijft het gebeente van Grimminck en de geschriften van zijn boezemvriend Devos op twee kilometer afstand van de Franse grens, waarover een groot deel der dorpen en steden liggen die hij zo dikwijls op zijn aposteltochten door kruist heeft. finJ I»if »imi4 til %J Wie ons per brief inlichtingen vraagt, gelieve Z fr. in postzegels bij te steken voor kosten van antwoord. A. T D. is Adres Ten Bureele. Cclievt U dus te wenden tot ons Redactiebureel. TE KOOP AUTOS: o Opel Olympia 1939; Opel» Olympia 1936; Camicnnette J GEVRAAGD ERNSTIGE REIZIGER, met goed voorkomen, voor de kuststreek, liefst afkomstig van Diksmuide-Torhout of de kust zelf, door bekende likeurfinri» uit het Ieperse. Goede voorwaarden. Schrijven ter Drukkerij onder Num mer 5413. (5413> JONGE MEID, voor gezin met eera 500 kgr, 1939. Garage Flandria'. Bo-|kind. Bij Dr De Vrieze, Albertstraat termarkt, Roeselare. (R.5113) 37, Kortrijk. (5üS3> «OLDMOBILE» coupé 2 deuren LEERJONGEN, voor beenhouwerij- 1943, Hydra-Matye. Garage Flandria,1 charcuterie. Ooststraat 5, Roeselare. Botermarkt, Roeselare, Tel. 1463. I <.55B9> (R.5112) I MEID, 18-17 jaar. Kleine straat 3. AUTO «Buiek», 22 PK. in heel Moeskroen. (55SO> goede staat. Brouwerij Lefere, Roe selare. (5161) CAMION Bedford 1947; CHAS SIS-AUTOBUS, nieuw. Garage Flan dria, Roeselare. (R.341) Een FEU CONTINU, zo goed 3ls nieuw, klein model; Nieuw KEUKEN BUFFET in eik, nog gaaf en onge schonden, groot formaat; 9 deuren, 3 schuiven; BLAZER met buizen om was erop te koken; LAVABO met wit marmeren blad en kassen van onder: twee LAVABO-GARNITUREN. Te Poperinge. Uit oorzaak van verhuis. Adres ter Drukkerij. (5301) AANHANGWAGEN (remorque) op nieuwe luchtbanden 6./50 x 19, nog niet gebruikt. Laadvermogen 1.000 kg. STEEKKAR op luchtbanden, zo goed als nieuw, dienstig voor visleur- ders of fruit- en groenten): and el. Laadvermogen 3 a 400 kg. Een gans GASSTELSEL met alle toebehoorten (persgas - 3 flessen). Een okkasie VELO, voor 300 fr. Zich wenden: Ooststraat 60,- Veurne. (5411) AUTO 2 REMORQUEN in goe- MEID; reeds gediend hebbend. 62. Gasthuisstraat, Poperinge. (5592) Belangfijkc Autofirma zoekt bekwam» vertegenwoordigers voor de streek. A. t. D. (5591) MEMOIRES BRENGEN EISENHOWER 21 MILLIOEN OP Volgens de correspondent van de «Daily Telegraph» heeft het consor tium, waarvan gezegd wordt dat het Generaal Eisenhower 125.000 pond sterling ^21 millioen frank) voor zijn memoires heeft betaald, geweigerd dienaangaande enige verklaring af te ieggen. VOOR OUD EN JONG! Met een bijzonder genoegen stellen we vast dat niet alleen in het Vlaam se land het goede en nuttige boek een zeer hoge bloei kent, doch ook in Holland geven onze geloofsgeno ten blijk van een geweldige activi teit en hebben onze Noorderbroeders zich door de oorlogspuinen niet la ten ontmoedigen. Het uitgeversbedrijf Hollandia verdient ten zeerste dat we het hoogstaand fonds naar zijn volle waarde schatten. In vrij korte tijd bracht genoemde firma, die haar ze tel te Baarn (Ned.) heeft, enkele werken op de markt, die in elk ge val onze aandacht gaande maakten, bpeken die een ruim lezerspubliek zullen vinden, en, naast een gezonde, als hoogstaande, vormende, ais ver edelende inhoud, op beslist nette wij ze de lezer worden aangeboden. Van de gekende Engelse schrijfster HELEN D. BOYLSTON werden, on der leiding van Fenna de Meyier, haar succes-boeken in een aange naam, vlot en zuiver Nederlands overgebracht. De vier delen, getiteld Leerling - Verpleegster Ver pleegster Wijkverpleegster en PlaUelandsverpleegstrr verhalen ons het leven van het meisje Suze Barton dat het ouderlijk huis ver laat om zich uitsluitend te wijden aan het heil der mensheid. Als ver pleegster zal ze de armen naar ziel en lichaam opzoeken en geen offer te zwaar vallen om de ongelukkigen ter hulp te komen. De schrijfster die, in leven, ziekenverpleegster was, •geeft een treffend stuk uit eigen be leven en het is duidelijk dat in die werken veel meer wordt bedoeld dan een sentimentele opgave van hetgeen het Jonge meisje doormaakt. Het gaat hier veeleer om een wereld op haar plicht te wijzen die zich al min der en minder met de kleine mens wil inlaten. Anderszins doet de schrijfster, on rechtstreeks dan, een beroep op de jonge meisjes die een taak willen aanvaarden in dienst van de getei sterde mensheid. Die taak wordt evenwel niet gebracht in zuurkijke- rij en zwartgalligheid, integendeel: levenslust en energie zijn de onont beerlijke ingrediënten om het be oogde resultaat te bekomen. Vanzelf sprekend dan ontbreekt ook de sen sationele noot niet noch de beschei den idylle, want steeds bewegen we ons in een wereld die niet alleen het reuzenpodium blijft waar het geluk dient aangebracht, doch dit geluk wordt evenzeer het aandeel van hen die zich in dienst van de mensheid stellen. Ten zeerste onze meisjes schaar aanbevolen! (190, 205, 204 en 208 biz., geb. 68 fr. per deel). den plan, wordt aangedurfd door FREDDY STROH die in het werk En waarom ben ik anders?een kijkje geeft in de stormende ziel van het jonge meisje dat, op de delicate ouderdom, wel eens al te gemakke lijk alle willetjes voor werkelijk neemt en degrote werkelijkheid liefst ogensluitend voorbij gaat. Het is geen literair hoogstaand noch psychologisch-onfeilbaar boek, maai de ondergrond van de schone en amoureuze tijdis nog iets anders dan een doelloos kuieren in een len- tetuin. Als volksboek dan zullen on ze achttien- tot twintig jarigen er iets aan hebben en tevens zal het een gelegenheid zijn om ook al eens zelfstandig na te denken en haar oordeel aan dit van de belangstel lende ouders te toetsen. (273 biz., geb. 85 fr.) 7* Het mocht ons ten zeerste verheu gen het destijds ophefmakend werk van CARRY VAN BRUGGEN, ge titeld De Klas van 12 opnieuw ter hand te nemen. De Joodse schrijf ster die haar hele leven in dienst stelde van de verscheurde mensheid, schonk af en toe een werk voor de jeugd dat steeds het lezen overwaard is. Van de groep Hollandse schrijf sters is ze alvast een der weinigen die nog iets anders doet dan «pra ten» en ook in dit boek ontwikkelt ze, meesterlijk, de kleine strijd en het woelige innerlijke van jonge meisjes' die haar evenwicht, vaak om een kleine beproeving, in gevaar zien. En niet alleen onze meisjes zul len dit schone boek niet smaak en ook met ontróering genieten, doch ook ouderen zullen er hun tijd in terug vinden: de jeugd met haar heerlijkheid en geringe perikelen. (278 biz., geb. 85 fr.). de staat. Zeer voordelige prijs. Adres ter drukkerij. (5435) PRACHTIGE PERSONENWAGEN Oldsmobile type 1940, uitstekende staat. In kuststreek A.t.D. (5410) Ongeveer 250 mS BRIQUAELLION, kosteloos te bekomen. Villa- Muine- Muinpe», M. Spanoghe, bij Duinen hof, Duinpark, Oostduinkerke. (5433) KINDERBEDJE, met matras, in goede staat. Te Poperinge. Adres ter Drukkerij. (5579) MASSIEF - EIKEN EETPLAATS, snijwerk, bestaande uit twee buffet ten, allonge tafel, zes stoelen in leder, spiegel, enige okkasie. Tegen spot prijs. Te bezichtigen: Richard Van- denbroucke, Pannestraat 41, Veurne. (V.408) OUDE PANNEN. Bij N. Struye, Duinkerkestraa.t 10, Poperinge. (5580) DIESELMOTOR 8 PK., met alle toebehoorten, en HAVERCYLINDER, licht model, ln goede staat. Te Pope ringe. - A. t. D. (C.854) AUTO Juvaquatre Renault 1946, bijna niet gebold. M. Theuninck, 12, Hoogstraat, Nieuwpoort. (5581) AUTO Opel 1937, rijdens gereed. Prijs 35.000 fr. Bij Poperinge, Adres ter Drukkerij. (5582) 1 nieuwe .TUMELLE, 3 LANDROL- LEN, 20 BARBIEREN, alsook KOPE REN FORNUIS, bij A. Derco, Oost- vleteren. (5583) Nieuwe WAGENS en KARREN op luchtbanden, met of onder bak, en alle afzonderlijke stukken. Bij Roger Deraedt, Kerkstr., Pollinkhove. (5584) AUTO Ford '31, per oce., in al lerbeste staat, 4 cyl., 2 deuren, nieu we banden, geen olievérbruik, gena dige prijs. Z. w.: Gelijkheidsstraat 32, Oostende. (5585) BEESTENWAGEN, in goede staat. Te Westvleteren. A. t. D. (5586) SCHONE DRÏEHOEKSTOOF, zo goed als nieuw, zeer voordelig. Te leper. Adres ter Drukkerij. (1.803) TANKWIELTJES voor pikmachine enz. - LICHTE TRIPORTEIJR. Mau rice De Wulfstr. 18, Poperinge. (C.862) UIT TER HAND TE KOOP bij Maria Desmet, Landbouwster Veldhoek, Moorslede: EEN PARTIJ SCHONE POPULIEREN. (5450) CAMIONETTE "Chevrolet», draag vermogen 1.500 kgr. Voordelige prijs. Te Westouter. A. t. D. 5343) AUTO Austin7 PK., vrij van verkoop. Kiekenmarkt 7, leper. Tel. 108. (1.805) GEVRAAGD Men verlangt Kind op te nemen, van gelijk welke ouderdom. Adres'ter Drukkerij. (R.553) MEESTERGAST op hoogte van draaibak, ar Inure en jacquard, in Viaam.se weverij. Hoog loon verzekerd, aan flinke kracht. Aanvraag schrifte lijk aan ons blad insturen onder Kr 5593. (5593) LEERJONGEN, zender kost en in woon, in Beenhouwerij. Inl. bij Ro ger Doom, Vleeswaren, Rljselstraat 8, Meenen. (5594) GOEDE MEID, kost en Inwoon, goed loon. Van 18 tot 25 jaar. Bij Dokter Degels, Statiestraat 10, Kort rijk. Tel. 1185 Kortrijk. (5595) BEKWAME MEID, reeds gediend hebbend. Geen was. Dringend. Te Roeselare. - A. t. D. (R.552) LEERJONGEN BAKKER. van goede familie. 16-17 jaar, bij Roger Leaucour, bakker, Wevelgemstraat 44, te Lauwe-bij-Kortrijk. (5596) FLINK INGEWERKTE VERTE GENWOORDIGER voor vverkrrans- en kinderklederen. Voetbalstraat 5, Gent. (5597) MEID, voor café. G. de Stuervstr. 51, leper. (5598) PRACHTIGE BETREKKING (lioge verdienste) Afgevaardigde voor finaniiële maatschappij gevraagd. Oced voorkomen, ernstige werker, midd. studiën. Aanvraag met re ferenties en ouderdom sturen H. Hartplein 10, Oostende. (5539) TE KOOP GEVRAAGD MOTOR Diesel in goede slaat, 7 of 8 PK. - A. t. D. (C.840) VRAAGT PLAATS HOVENIER, gediplomeerd, in bloe misterij of ander tuinbouwbedrijf. - A. t. D. o (C.356) VROUW, 3 dagen per week, te Re- ningelst of Poperinge. A.t.D, (C.855) JONGELING, 23 jaar, eerlijk en werkzaam, bij beenhouwer-charcutier. Liefst in West-Vlaanderen. Adres ter Drukkerij. (5800) JONGE MAN, als 2° bakkersgast. Moeresteenweg 54,. Adinkerke. (V.470) HUISGEZIN, van 2 personen als concierge bij landbouwer, op kasteel of langs de kust, met gelegenheid voor man bij landbouwer te kunnen werken, toeesten verzorgen en allerhande hc- venierswerk. Schrijven ter Dru'-'--'j onder Nr 5601. (5801) ELEKTRIEKER, 2 jaar op school geweest, te leper qf omstreken. Adres (5602) NOTA. Opname van een plaatsaanbieding in dit blad be tekent niet dat deze plaats aan bevelenswaardig is. Ouders, die uw meisjes In dienst laat gaan, neem dus eerst inlichtingen over de betrekking die uw dochter zullen betrekken. WERKMEISJE, geen inwoon, voor hulshouden te Poperinge. Kost. geen was. - A. t. D. (5587) MEID. van gelijk welke ouderdom, bij priester. - A. t. D. (5349) Van de totnogtoe onbekende AN- TOON COOLEN DE OUDERE, die niet verwant is aan de begaafde Noordbrabander, en ten jare 1905 overleed, liet Willem Hoffman een aantal Brabantse Schetsen verschij nen onder titel Helvoirt aan de LeiHet boekje bevat enkele ge slaagde novellen die voor een fijn ontleder en ontvankelijk gemoed ge tuigen, al hindert de voor ons tame lijk vreemd-aandoende gewestspraak wel eens de iezing. Voor hen even wel die de twee Coolen's wensen ts vergelijken, zal het zijn nut hebben. (188 biz., geb. 85 fr.) i Het Jeugdprobleem, op tea beschel- Steeds op het terrein der Jeugd- opvoeding is het nieuwe boek van de veelbelovende Hollandse schrijf ster C. W. SCHRAA die ons wist te boeien door een scherpe ontleding van de kinderziel in Kinderen uit de RietlandenDe onderwijzer. Hans Ridderkerk, komt ln een voor hem totaal onbekend dorp terecht en neemt zijn taak van opvoeder zeer ter harte. Zijn school-kinderen, meestal nog te vormen en te kneden karakters, houden van hun nieuwe meester en in dit, ln de beginne on herbergzaam dorp zal hij blijven en wordt hij één van hen. De kinde ren uit de Rietlanden voedt hij op naar de eisen van de tijd. doch méér naar het hart dan naar de geest. Zijn taak is t.en slotte geen last meer. maar een weelde tot hij, ook het meisje van zijn hart ontmoet. Een vlot-geschreven. een bekoorlijk en beminnelijk boekl (272 biz., geb. 105 irj De verrassing houden we gaarne voor het slot van deze kroniek. Een doorlopend genot bracht ons de vier de druk van het gekende jeugdboek van V. M. HILLYER, de leuke titel dragend«De Wereldgeschiedenis in een Noted op De lezing van dit zeer schone werk, ln feite niet meer dan een actuele film van de wereldge- beifrtenissen vanaf hét wereld-be staan tot vandaag, wordt evenwel in zo'n schitterende causeur-toon opge dist en getuigt van een geestes- scherpte van de schrijver, dat jong en oud, klein en groot, er een on vermengd genot z.ullen aan beleven. Het werk geeft evenwel veel méér: de schrijver, een Amerikaan, pleit noch vöör, noch .tegen, maar hij toont de wonde op een wereld die lang nog .niet genezen is en waar bij het vast staat dat de genezing niet zo vlug geschieden zal. Een boek, stralend van levenswijsheid, eenvou dig maar ontegensprekelijk gerecht vaardigd. Wie zich oen gedacht wil geven op welk wereldje hij vertoeft, kan het beproeven met de lezing van de wereldgeschiedenis in een note- dopi Kortom: we hebben er een on verdeeld genoegen aanbeleefd en dat zullen, mét ons, oud en jong.' (369 biz., geb. 125 fr. Uitgeverij Hollan dia Dallaan 8, Baarn, Nederland). LOUIS SOURIE. ter Drukkerij. JONGMAN, 27 jaar, als magazij nier at gelijk welk werk, te Poperinge, leper of omstreken. A. t. D. (5503) JONGELING, als chauffeur, in be zit van diploma en rijbrevet. Adres ter Drukkerij. (1,804) TE HUUR HERBERG De Blauwe Duif» met herberggerief en hof, gelegen Polic- straat Poperinge. Voor inl.: Veurne- straat 90, Poperinge. (5804 GARAGE, 4.10 m. lang; x 2,70 m. breed, langs Reningeiststeenweg te Poperinge. Inl. Bruggestraat Nr 43, Poperinge. i.C.860) GEVONDEN SOM GELD, te leper op 31 Dec. II., Fochlaan. - A. t. D. (5305) VERLOREN KINDERBOT, tussen Vlamertinge en Scherpenberg. Terug te bezorgen tegen beloning ter herberg De Wa rande Bellestr., Vlamertinge. C.853) DUIF, ring Nr 2675925-1947, toe behorend aan Ad. Coopman, West- outerstraat, Reningelst. Beloning aan wie de duif aan de eigenaar terug kan bezorgen. C.852) JONG HONDJE, ros haar. manne lijk geslacht, tussen Loo en Wulve- ringem. Terug brengen of schrijven, tegen goede beloning, aan Hector Cambier, te Wulveringem-Z waant 'e. (V.469) BLAUWE HOED, langs steenweg Poperinge-Elverdinge. Tegen 'belo ning terug te brengen: El verdinge steenweg 41, Poperinge. C.850) e ZWARTE FOUKRURE in kinema «Eldorado», te Veurne. Tegen be loning terug te brengen Roodestr. 17, Veurne, of op het Poütiebureel te Veurne. (bcC.843) Grote bleekharige Duitse SCHA PERSHOND, mannelijk geslachri 500 fr. beloning voor wie het d' r terugbrengt of de nodige aanwijri;- gen waar liet zich zou bevinden. Kestcloot Ch., Veurnesteenwe? 145, leper. 5614) KOGELPENNEN van 30 tot 150 fran.'c. Alle merken in stock, Vervangingsstiftc-ri. Verzending tegen terugbètaiing. Publiciteits Agentschap en Ver koop-, en Demonstrntiebureau Exp. C N Y Bm.ael (Beur»), Tel, 18.18.81. Grétrystr. 49 - (I® Verdiep) (d-5574) Kantoor van den Notaris VAN EECKE ie POPERINGE. Al de hier besproken, werken kun nen besteld worden bU de Boekhan del! V. SANSEN-VANNESTE, Gast huisstraat 15, i« Poperinge, OP VRIJDAG 30 JANUARI 13-48 te 2 uur namiddag, ter herberg «De JCantion», bij Juffr. Dcwickere, 5üut- Jan's Kruisstraat 13, te Poperinge, OPENBARE VERKOPING VAN EEN WOONHUIS met keider en afhankelijkheden rn 16 a. 50 ca. hebomvden grond en zaai land te BRIELEN, aan den ingang van de Dorpplaats, ter westzijde van den rijksweg naar Veurne, er gete kend Nr, 134. Bewoond en gebruikt door M. Jer. Hoedt, zonder tchrii it Jij kc pacht. (56IJ)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 6