De Oude Brugse Beurs Hl KONINGSKWESTIE Van bachtende kupe,,-, Nieuwsjes in 't kort Een goed begin voor het Nieuwe Jaar Na de Abdicatie van Koning Michaël van Roemenië. 4e>. JU VOORSPELLINGEN VOOR 1948 GOUDEN BRUILOFT TE DRANOUTER SCHUIF NIJVERAAR UIT SCHAARBEEK TE KOMEN AANGEHOUDEN Titels verborgen in kinderrijtuig MAARSCHALK MONTGOMMERY KOMT NAAR OOSTENDE Als een naglans van rijke en roemvolle dagen LAZAR KAGANOWITSCH, de nieuwe Voorzitter van de Ministerraad in Rusland. Brief uit Brussel 2 BARAK-WONINGEN DOOR BRAND VERNIELD TE HALEWIJN-MEENEN MINISTER VAN ACKER WERD BESTOLEN VOOR 15.000 FRANK GRAUWVUUR ONTPLOFFING IN KOLENMIJN NABIJ METZ WINTERZEER OOSTENDE NIEUWE LUCHTVAARTRAMPEN VLIEGTUIG BIJ ALGIERS NEERGESTORT Negen doden RAMP IN DOMINICAANSE REPUBLIEK 28 Doden VIJF DODEN BIJ VLIEGRAMP IN U.S.A. AMERIKAANS TRANSPORT SCHIP IN BRAND IN VOLLE OCEAAN gin# de diepte ill, te wensen, •*M|« i Zaterdag 17 «Januari 1948 HET ^VEiCELIJKS NIEUWS BI& 2* We horen langs alle kanten zuchten en klagen dat de handel niet meer draait en dat er geen verkoop meer is. 't Kan zijn. Daar is alleszins een tak van bedrijvigheid die een buitenge wone opbloei schijnt te beleven, namelijk, als ik het zo eens noe men mag: de productie van kranten, boeken, geïllustreerde bla- den, tijdschriften van alle -acabietverzenbundels, romans, essais, studies over kunst en letterkunde. We krijgen regelmatig, buiten de aanbevelingen tot inschrij ving op een abonnement van de menigvuldige tijdschriften die het eigen beroep aanbelangen en tot den aankoop van onmisbare vakboeken, nu en dan een proefnummer van een nieuw tijd schrift vergezeld van een bulletijn van storting ten einde het ons zó gemakkelijk mogelijk te maken om den abonnementsprijs op zijn bestemming te krijgen. Het is niet meer mogelijk om dat allemaal bij te houden, daarbij den bruinen kan 't niet meer trekken en uie zijn genood- saakt het kaf van het koren te schiften. Nu kreeg ik Zondag laatst met de post een nieuw tijd schrift» toegestuurd dat onmiddellijk de aandacht trok door zijn prettig en keurig uitzicht: lichtgroene omslag met een helderwit ongeveer vierkant wit blok in 't midden, meldende in keurigen druk, den inhoud van Nr 1, 1jaargang 1948, van een tweemaan delijks tijdschrift betiteld: Democratische StudiebladenIk zag daar onmiddellijk twee namen uitblinken die klinken als een klok: A. Dondeyne ('t is toch de Professor van Wijsbegeerte te Leuven?... afkomstig van bachten de Kupe?), en Carlos Gits (de eens zó gevierde leider der studenten te Leuven?) Ik heb mij de weelde veroorloofd om nogal wat tijd te be steden aan de lectuur van dit eerste nummer! 't Is alleszins nieuw al is de democratie zelf al tamelijk oud. De mensen die veel houden van het oude en liefst ouderivets blijven in hun gedachten en opvattingen, zullen ongetwijfeld meesmuilen en pruttelen: weeral een nieuw geluid! Zelfs de C-V.P.-politiekers zullen daar op bladzijde 6 vernemen dat de C.V.P. beantwoordt door haar programma aan de minima-wensen (van de mannen dezer nieuwe richting). Dat zij echter (de man nen der nieuwe richting) menen dat het gezag der partijleiding zich veel sterker moet laten gelden om de nieuwe geest over de oude standenmentaliteit te doen zegevieren.» En dat zij de C.V.P. zullen Steunen op de wijze, die een avant-garde past.En op blad zijde 60 wordt het geweten van de C.V.P.-Senatoren onderzocht, betreffende de verkiezing van den voorzitter van de Senaat. Daar wordt dan na dat nauwkeurig gewetensonderzoek, onderlijnd dat het ergste van al is, dat de C.V.P.-Senatoren, als ge ze moet geloven, een gerust geweten hebben. Ws staan dus voor een nieuwe richting, die zich zal houden boven de standen, hetgeen ons laat vermoeden dat de vernieuwing onder meer hierin zal bestaan, dat men terugkeert naar de oude methode van de oude katholieke partij, die ingericht ivas buiten en boven de standen. Ge moet daarom niet denken dat dit een terugkeer is naar het oude! Verre! verre vandaar! Het gaat hier wel degelijk om een grondige en radicale ver nieuwing en de aanhef van liet editoriaalis daarbij zeer ken schetsend: Het oorlogsleed heeft de drang naar integrale demo cratie ook bij ons tot een collectief heimwee, met een revolution- naire ondergrond, doen aangroeien... Dat klinkt ten minste integraal met een revolutionnaire grond toon. Hun houding tegenover het' kapitalisme is kategoriek! Zo bij voorbeeld: De gewone formule, die van samenwerking tussen ka pitaal en arbeid spreekt, kan hun niet meer bevredigen overigens: het kapitalisme maakt thans de laatste faze van zijn ontwikke ling door... En in deze laatste faze heeft het kapitalisme een echte finan- tieel-industriële feodaliteit in het leven geroepen Is dat geen nieuw geluid? Verder: zijn zij ervan overtuigd, dat het dringend gewenst is een grondige dialoog tussen de christelijke gedachte en het socia lisme te openen. Is dat geen nieuwigheid? De middenstanders mogen echter gerust zijn: «De toekomst van de middenstand ligt hun nauw aan het hart. Dit probleem, door sommige genegeerd, door andere opgeschroefd, staat thans in het brandpunt der actualiteiten De landbouwers, evenals de middenstanders, dienen met de standenmentaliteit af te breken.» Al wordt dat niet zo uitdrukkelijk gezegd, men kan toch uit de algemene gedachtengang afleiden dat hetzelfde geldt voor de werklieden. De behandelde onderwerpen: Het Sociaal Probleem. Laat de Internationale Spanning ons een kans? Mens en Geschiedenis bij Karl Marx. Rondom het Koningsvraagstuk, zijn interessant en op oorspronkelijke ivijze behandeld. De onderwerpen zelf zijn natuurlijk" niet nieuw, maar de ma nier van behandelen is zeer oorspronkelijk en zeer nieuw. Het is nu te hopen en ivanneer wij de namen lezen van de redactieleden, dan hebben wij redenen te over om te hopen, dat gezien de meesten, die in deze Democratische Studiebladen» zul len schrijven, van huize uit katholiek zijn in de behandeling van al deze ernstige problemen rekening zal gehouden worden van de Pauselijke Encyclieken, welke daarover reeds verschenen zijn. En als we ons dat mogen veroorloven, we zouden de wens uit drukken, dat in de bijdragen dezer Democratische Studiebladen een beetje zoude gestreefd worden naar eenvoud in de uitdrukkin gen en weglating van holle bombast. De klare geest van Prof. Dondeyne, die gewoon is, op eenvoudige wijze, diepzinnige dingen te doceren, zal daar wel voor zorgen. We zijn benieuwd, nu we weten in welke richting de ontwerpers van Democratische Studiebladen» zoeken, wat goeds zij ons om de twee maanden zullen opdissen. Te Linseelc, Noord-Frankrijk, ontstond brand in het magazijn Van- torre-Wallart, op de wijk Blaton. Dank een spoedig optreden van de brandweer van Linseele en Toerkon- je werd verhinderd dat het vuur zich voortzette aan een ander magazijn yvaar grote voorraden alkohol jvaren opgestapeld. De schade bedraagt circa 2 millioen franse frank. Een binnenschip, dat zich op de Seine bevond, brak plots midden door en zonk. Drie kinderen, die zich aan boord bevonden en in bed lagen, konden niet worden .gered en kwamen in het water om. Te Heldergem hadden de ech telingen D. P. er niets beters op ge vonden dan, bij' tijdelijke afwezig heid, hun geld, zijnde 60.000 fr., te bergen in een kolenemmer. Bij hun thuiskomst dachten zij aan de ponk niet meer, de kachel werd aange maakt, de emmer erin geledigd en meteen ging het geld in de vlammen op. Eerst enkele uren nadien dach ten zij aan hun geld, maar het was reeds te laat, het was in rook opge gaan. Een Engelse dame, die onlangs gestorven is, heeft een fortuin van 18 Yi millioen Belgische frank over gemaakt aan een Belgische vrouw. Een Russisch motorschip ge raakte in zware moeilijkheden mid den een geweldige storm, ter hoogte van het meest Noordelijke Japanse eiland. Er bevonden zich 780 perso nen aan boord. Door de hoge golven kon geen hulp verleend worden en elk ogenblk dreigde de boot in zee te zinken. Gelukkiglijk bleef ze drij ven en konden de reizigers ten slot te opgepikt worden, nadat zij tien tallen uren de dood voor ogen had den gezien. Aan de Frans-Spaanse grens werd een paar weken geleden het lijk gevonden van een onbekende, welke vermoord bleek te zijn en van wie de lever was uitgehaald en verdwenen, alsmede een groot stuk vlees uit de bil was gesneden. Hieruit werd be sloten dat deze stukken van het lijk werden gesneden om te worden op- geëten. Naderhand kon de man, die de ongelukkige had vermoord en van dezes ylees had geëten, aangehouden worden. Te Erembodegem viel een 4-ja- rig kindje in een ketel kokend water en werd deerlijk verbrand. In Nederland werden nog twee nieuwe smokkelaarsbenden ontmas kerd en ingerekend. Deze smokkel den meestal in vee, kauwgom, textiel en tapijten. Elke smokkelzending ging over 300.000 500.000 fr. De chauffeurs, die o.m. met tanks over de grens gingen, kregen 14.000 fr. per smokkelrit, maar die zwichtten dan ook voor niets. Daarbij werd uit gemaakt dat de smokkelbenden er ook niet voor terugdeinsden elkaar te bestelen en wagens «smokkelwaar de een van de ander af te nemen met geweld. Te Warschau werd ook een smokkelzaak ontdekt: Poolse hati- delaars hadden 500 kgr. nylon-kousen uit Brussel weten te smokkelen per vliegtuig, waarvoor in ruil zilverwerk terug overgesmokkeld werd. Te Denderhouteui werd een meisje vermoord gevonden op haar kamer, nevens haar bed. Te St Niklaas heeft een land bouwerszoon zijn vader vermoord om een geldkwestie. De internationale politie he.eft vastgesteld dat er te Antwerpen een centrale bestond waar valse paspoor ten gemaakt werden, welke dan aan vaderlandslozen of andere lieden, die begeerden naar Amerika of Canada uit te wijken, voor 44.000 fr. ver kocht werden. Te Beernem was de politieke gevangene Raymond Dierickx over- leden aangegeven. Enkele dagen ge leden nu heeft zijn moeder van haar doodgewaanden zoon een brief ont vangen waarin hij zijn adres meldt en tevens zijn aanstaande' terugkeer. Te Berlijn heerste 12 uur lang een vreselijke storm met stortregens. Talrijke woningen liepen onder wa ter. In een theater moesten de toe schouwers een regenscherm openen om zich te beschutten tegen het door het dak zijpelende water, wijl twee personen gedood werden door neer komende dakdelen. In Noord-Limburg werden dezer dagen drie meikevers gevangen. Nabij Saïda is de sneltrein Co- lomb Béchar-Oran ontspoord. Uit het puin werden 7 lijken gehaald. Te Montigny ontving een inwo ner, Maurice Marchall, een check van bijna 2 millioen frank welke hij gewonnen had bij de pronostieken Littlewoods Zoals het bij iedere jaarwisseling past, worden er ten allen kante voorspellingen gedaan. Een Fransman voorziet nog- ge weldige storingen in de wereld en een aanhoudende zenuwoorlog, zon der dat het echter volgens hem in 1948 tot een gewapende uitbarsting komen zal. Een beroemd Egyptisch astroloog, Mohammed Arpln Fiky geeft zijn voorspellingen in acht punten. 1. Een conservatieve regering in plaats van Labour in Engeland; 2. Prinses Margaret-Rose zal trou wen; 3. Stalin zal sterven en Molotov zal hem opvolgen; 4. Er zal geen oorlog uitbreken, maar de zenuwoorlog zal heviger zijn; 5. Tussen Egypte en Groot-Brit- tannlë wordt een politieke overeen komst verhandeld; 6. Er zal nog verder bloed vloeien in Palestina; 7. Een Jongen voor Prinses Eli zabeth; 8. De levensstandaard in Groot- Brittannië zal verbeteren. Men ziet dat beide voorspellingen gelijklopend zijn, wat het niet uit breken van een oorlog in 1948 be treft. Dit is in zoverre een gunstige voorspelling, dat er heel wat mensen zijn. die dat juist als de enige goede kant van 1947 kenden, nl. dat wij het in vrede hebben mogen door maken: De abdicatie van Koning Michaël van Roemenië blijft de belangstelling der wereld gaande houden. Intussen is de ex-koning nog steeds te Lau sanne. Prinses Anna van Bourbon-Parma. van wie men meent dat zij de bruid zal worden van de ex-koning, ver toeft thans in het Groot Hertogdom van Luxemburg. Wanneer en waar zij ex-koning Michaël zal ontmoeten, is nog niet officieel bekend gemaakt; volgens sommige geruchten zou het in Frankrijk zijn. Er werd ook gezegd dat de ex- koning zich te Brussel zou willen vestigen. De laatste leden van de Konink lijke Familie hebben intussen Roe menië verlaten. Ex-koning Carol, de vader van ex- koning Michaël, legde ook reeds ver klaringen af, naar aanleiding van de abdicatie van zijn zoon. Aldus zegde hij dat zijn zoon onder dwang had moeten abdikeren en dat de toestand in Roemenië voor hem zeer onrust wekkend scheen. De vervanging van de monarchie door een volksrepubliek in Roemenië aanziet hij verder als een nieuwe communistische overwin ning. Ten slotte zegde hij verheugd te zijn dat zijn zoon thans in veilig heid is. m r f lil -JifJ 'WÊ Wm .fjTi na lezing, ons blad in de banden een uwer vrienden of buren die ons blad niet hebben. U bewijst .er ons een dienst mee.' Dank. Het' Jubilerende Echtpaar. Zaterdag, 10 Januari had te Dra- nouter de Gouden Bruiloft Viering plaats der Echtgenoten Rassalle- Co- myn. Naar oud kristen, Vlaams ge bruik werd deze gelukkige viering ingezet met een Plechtige H. Mis van dankzegging te 9 uur. Vele dor pelingen hadden eraan gehouden de ze bij te wonen. De echtelingen Ras salle zijn geen onbekenden. Silvère-Constant Rassalle werd ge boren den 27 Juli 1871 en zijn echt genote Marie Comyn den 20 Mei 1879. Ze traden in het huwelijk den 11 Ja nuari 1898. Uit dezen echt werden dertien kinders geboren waarvan thans nog 9 in leven. Deze op hun beurt hebben 30 kinderen, zodat de jubilarissen mogen bogen op een tal rijk nakroost. Na de Mis werden de jubilarissen en #hun familie ten gemeentehuize ontvangen waar burgemeester Cy- riel Gryson de gelegenheidsrede uit sprak en hen met een geschenk be dacht. Nadien werd er verder in familie kring gefeest en of het er leuk ging zal wel niemand verwonderen als de kinders wat van de jubilarissen mee- hebben! De tolbrigade van Komen komt een belangrijke vangst van vreemde waar den te doen. Een dame welke een kinderrijtuigje voortstak, bood zich in gezelschap van een heer aan, aan de grenspost te Komen, om zich naar België te begeven. Het waren Mme Yvonne Desmarets, echtgenote De- haene, 32 jaar, wonende Apothlcaire weg, en dhr Simonis Leopold, 54 jaar, nijveraar, wonende te Schaarbeek- Brussel. De tolbedienden vroegen of zij niets aan te geven hadden, en op hun o neen antwoord, werd het kin derrijtuig onderzocht. Verborgen in het hoofdkussentje ontdekten de tol bedienden veertien vreemde titels van Amerikaanse, Mexicaanse en Neder landse maatschappijen. De waarde ervan kon nog niet vastgesteld wor den, doch deze zou zeer belangrijk zijn. Dhr Simonis werd aangehouden. Het staat definitief vast dat Maar schalk Montgommery op 8 April e. k. een officieel bezoek zal brengen aan de stad Oostende, en er tijdens de plechtige ontvangst ten stadhuize als ereburger van Oostende zal worden genoemd. De Maarschalk doet zijn reis per vliegtuig en zal op de vlieghaven van Middelkerke landen, waai- hij zal ont vangen worden door de burgerlijke overheden van Middelkerke en Oost ende. Een prachtig feestprogramma werd opgesteld, dat ten gepasten tijde zal worden meêgedeeld. Kaganowltsch, welke de schoonbroe der van Stalin is, werd in vroeger tijden De Rode Prinsgenoemd, daar iedereen dacht dat hij de opvol ger van Stalin zou worden. In 1942 werd hij uit zijn ambt van Verkeers- commissaris ontheven en met een minder belanghebbend ambt belast. Van dan af hoorde men weinig of niets meer van hem. Nu is hij 57 jaar oud en heeft 3 broeders welke alle mannen van aanzien zijn in de Sovjet-Unie. i - :s Het BEURZEPLEIN, naar tekening der Vlaamse Geschiedschrijver Sanderus (1586-1644), lilt «FLANDRIA ILLUSTit ATA». Het laatste gebouw der zijkant is het huis bewoond door de familie Van der Buerzen. Een hevigen brand heeft volledig twee barak-woningen, staande op den boek der P. Delaere- en Guy Mo- quetstraten, te Halewijn, vernield. Deze woningen waren bewoond, de ene door de echtelingen Hr Maurice Tyberghien en hunne drie kinderen, 15, 11 en 4 jaar oud; de andere door Mevr. Wed. Odile Debry en haar dochtér Yvonne, echtgenote Van- thuyne. Het was ongeveer 4 uur 's morgens toen de Hr Tyberghien wak ker kwam door een verdacht geknet- j ter. Opstaande ging hij naar de ne- venplaats, zijnde de keuken. Toen hij deze deur opende sloegen de vlam men hem tegen en stond hij voor een ware vuurzee. Hij had slechts de tijd zijn vrouw en twee kinderen, het jongste was afwezig, te wekken. In allerijl grepen zij hun klederen en liepen in de straat, de geburen op kloppende. Hr Tyberghien kon niets van zijn meubelen, klederen en zijn geld redden. Alles ging in de vlam men op. Mevr. Wed. Debry en haar dochter konden, geholpen door gebu ren, enkele meubelen buiten brengen. Intussen kwam de brandweer ter plaats, doch zij moest zich bepalen tot het vrijwaren der omstaande wo ningen. De oorzaak van den brand zou, naar het schijnt, door kortslui ting veroorzaakt geweest zijn. De schade wordt op ruim 300.000 fr. ge schat. Beide huishoudens werden om zeggens al hun bezittingen ontno men. De familie Tyberghien werd voorlopig in een paviljoen van het Godshuis Trillez-Caillou onderge bracht, terwijl Mevr. Wed. Debry &n haar dochter een onderkomen von den bij een medelijdende gebuur, de Hr Quidousse. II. EEN DOENDIGE FAMILIE We hebben laatst verteld dat de Bruggeling reeds zéér vroeg de scheepvaart opgaf om vooral make laar te zijn. In de handel der 13° en 14° eeuw speelde hij des te liever een rol als kruidenier. Vele hooggeboren lieden zagen er niet tegen cp handel te drijven in allerlei specerijen, krui denierswaren, enz. Wij kunnen het niet schoner zeggen dan Beaucburt: Vele verstandige edellieden, welkers kastelen -der voorvaders dreygende te gronde te vallen, de" middelen niet hebbende om die van nieuwe op te bouwen, bemerkende, dat er menig vuldige geringe lieden, door hun ver nuft en neirstigheyd in het dryven voorspoediglyk den Koophandel, mag- tig en ryk werden, lieten vaeren de Patenten, opene Brieven en Tytels van Edeldom, en nederdaelende -van hunne Slacht-registers, stelden boven op deze, den vrugtbaeren boom der Commercie Onder de grote, kruideniers-drogis ten van deze tijden treffen we naast andere grote namen als een Van Craenenburg, ook deze aan, in 1305, van Henry Van der Euerze bij Sint Pieters kerke. In de oude vergeelde rekeningen, die zo onvervalst het le ven en bewegen van mensen en din gen in voorbije dagen vertonen, le zen we dat hij aan de schepenen dei- stad droge vruchten (druiven, vijgen, dadels, enz.) leverde, nodig voor een reis naar Parijs. Anderszijds was een Van der Buerze makelaar en hotel houder, ter plaatse van het geres taureerde liuis op de Theaterplaats. Het handeldrijven zat werkelijk deze familie vast in het bloed, want van vader tot zoon ging dat makel- en hotelbedrijf over. Het huis was groot, ierlijk en edel gebouwd. Het huis van een echte seigneur. Want deze Van der Buerzen waren van edele komaf en voerden drie beurzen in hun blazoen. Het huis was met rui me opslagplaatsen onderkelderd, waarvan de groothandelaars dank baar profiteerden. Van der Buerze was goede vriend met hen, deed goe de zaken met hen, kende hen allen bij naam en toenaam, bracht hen sa men, stelde zijn huis voor hen open. En zo kwam het dat eerst de Italiaan se financiers en weldra de andere vreemde en ook Inheemse kooplui malkander zochten bij Van der Buer ze. Het ging zover dat ze al hun za ken, geldzaken, kopen en verkopen, rederij en verzekeringen hoofdzake lijk ten huize Van der Buerze regel den, Of korter Ter Beurze. Zo ontstond de eerste Beurs, een vergadering van alle grote kragen uit de handels- en geldwereld. Dit was in de tweede helft der 14° eeuw. Als wo een eeuw ver de oude boeken na slaan kunnen we ons voorstellen wat een bonte en weelderige wirwar van grote heren de Brugse Beurs bood: Oosterlingen, Spanjolen en Castilia- nen, Nurenbergers, Ieren en Schot ten, Portugezen, Engelsen, Fransen en Catalanen, Duitsers en alle Han- zeaters der Londense en Teutonische Hanze, Anagonezen, Venetianen, Flo- rentijners, Genuezen, Lombarden en Lukkezen, Gasconjers, Bretoenen en anderen, te lang om te melden. Nee, de schilderijen in onze musea en op de stadhuiswandien, die dit welige vertoon willen optoveren, overdrijven niet. Hot moet er werkelijk heerlijk aan toe gegaan zijn! DE BRUGSE BEUR3 Rond deze tijd heerst over Vlaan deren zijn laatste Graaf, Lode wijk van Male, een groot en ven* vooruit ziend man, die de voorloper en grond legger is dar Burgoudiscae politiek in de lage landen bi der see. Hij was niet alleen een kunstlievende prins (hij legde deeerste steen van 't Brugse stadhuis) doch was tevens- economisch onderlegd: de publieke welvaart berust cp twee vaste schra gen, 's .lands werk en bedrijf ener zijds, en de handel anderzijds. Dit is zijn getuigenis. Onder zijn invloed kwamen steeds meer economisch sterkennaar Brugge. De gang naar het. huis. Van der Buerze, dat nu zijn prachtige Brugse gevel kreeg, groeide aan. Het kleine plein wordt de Brugse Beurs en allen staan in bewondering voor dit kleine, fraaie stadspleintje. Een paar stemmen maar! Jeroom Monetarius, een Beierse medicijnman, komt in 1495 naar Brugge en spreekt vervoerende woor den over het Beursplein, en-over het feit dat hier al de naties samenko men. Guicciardinl, de grote Italiaanse historicus, schrijft in zijn reisverhaal over de Lage Landen in 1567: Er bestaat te Brugge een plein dat alle landen van de wereld zeer voor delig is; aan het uiteinde van dit plein staat een groot, oud huis, dat aan de edele familie Van der Buerze behoort. Op een arduinsteen boven de deur prijkt haar wapen: drie beur zen. Zoals vaak in zulk geval, heeft dit plein zijn naam aan dit huis ont leend. De kooplieden nu, te Brugge gevestigd, hebben op dit plein of Beurze hun keus laten vallen en heb ben het gebruikt, tot op heden, als trefpunt om hun zaken af te hande len. Naderhand gingen zij ook de jaarmarkten van Antwerpen en Berg op-Zoom bezoeken. Zij hebben ter ge lijkenis met het Brugse plein ook ginds aan die plaats dezelfde naam gegeven En Sanderus heeft kort daarop in zijn «Flandria Ulustrata» dit pleintje uitgetekend, en mede een beeld op geroepen van het ongeschonden Mid deleeuwse Brugge, waarin degelijk heid, sierlijkheid en voornaamheid om de voorrang strijden. Ofschoon Brugge talloze merkwaar dige gebouwen en pleinen, met name en fame kon bewaren, ging de Brugse Beurs verloren. Het ware leerrijk er het beeld van de 20° eeuw naast te zetten. Wij doen het niet. Het is be schamend voor ons. ALS EEN NAGLANS... Maar als een naglans van het gro te Verleden werd het oude huis Van dér Buerze onlangs gerestaureerd zo als het door Sanderus werd vastge legd. Op het einde der 14° eeuw werd te Brugge het stadhuis gebouwd in de speciale Brugse bouwstijl. De rijksten der stad volgden het hoge voorbeeld na in de bouw van hun nieuwe hul zen. Zoals daar nog zijn, het gasthof Bochoute op de markt en het Zwart Huis. Ook het huls der familie Van der Buerze. Bezie de gevel van dit huis. Het treft direct dat de ramen zo geplaatst werden, dat ze tussen hooglopende raamtraceringen werden gevat. De vakken tussen deze ramen werden met gotische elementen ver sierd. Het oudste en zuiverste gevel- type. Kortom, de triomf van de lioog- oprukkenda gothische lijn. Ook de triomf van de Brugse baksteen, die de gevelarchitectuur heeft bepaald. De steenhouwer was een al zo kunst vol man als de tekenaar en de met ser. Ten - andere, ln deze eeuwen werkten allen samen met de drift om iets schoons voort te brengen. Dat zoiets ook heden nog mogelijk is, pleit voor allen die aan deze res tauratie hebben meegewerkt. Ook de flank van het huls werd in ere gehouden, en de mogelijkheid: be staat dat het oude gebouwencomplex der Van der Buerzen, eenmaal tot een gaaf en heerlijk geheel wordt her schapen. Voor ons allen die vóór dit huis staan, of er wegens zaken binnentre den, zal dit huis een trots" voor het hart en een vreugd voor de ogen zijn. Daar is die monumentale ingangs poort in haar sierlijk gothiek versierd met de oude familieschilden, daar is de oude kelderpoort met ramen, alles zó authentiek als op de oude gravu ren, dat men wensen zou dat de oude Van der Buerzen konden terugkeren om te zien dat de vroede geest van hun koopmanschap, van hun vernieu wingszin en van hun roemrijke beurs weer verrezen is. Treed binnen, daar ook is alles even degelijk, de zwier der gothische bogen paart met de menselijkheid van het deugdelijke Vlaamse hout werk. De eenvoudigste mens zal met verrassing blijven staan toekijken op de schilderachtige hoeken en uitzich ten van dit middeleeuwse interieur. De oude ramen vertonen de koléu- rigste en bontste wapenschilden van de stamboom der Van der Buerzen. Ook de zware balken zijn er mede bezet. Nee, er kon geen grootser en duur zamer monument aan de Van der Buerzen en aan de vroede kracht der oude Vlaamse nering worden opge richt. Het roept de tijd op, dat wij een stralend voorbeeld waren voor alle volkeren: op kunstgebied mét de weelde der Brugse schilderschool; op muz'ikaal gebied met de onvolprezen schoonheid van de meerstemmige mu ziek, waarvan wij met Willaert en anderen, de baanbrekers zijn in Europa; op economisch gebied, door onze lakennijverheid, onze geldhan del en onze Brugse roem ten hoogste was. Dit huis Ter Buerze is wer kelijk als een monument, ten he mel schietend met de zuiverheid van zijn Brugse gothiek, klimmend naar de hemel, als een middeleeuwse wol kenkrabber. Herinnerend aan ons ge slacht, het Vlaamse Excelsior der Middeleeuwen, gebiedend tot ons al len, op welk gebied we ook werkzaam zijn: Excelsior. Ook in. deze tijd moe ten wij hoger op. TER BUERZE Dit huis Ter Buerze kreeg zijn meest logisch beslag: het wordt als een succursale der N. V. Bank van Roeselare gebruikt. Er moet hulde worden gebracht aan de durf van de ze Bank, en vooral aan de ontwerper en doordrijver van dit concept, Bank directeur Camerlynck van Roeselare, die met bezielend idealisme dit huis Ter Buerze heeft opgeroepen en opge bouwd. Ook aan de bekwame archi tect Jos. Priem, die met zorg en toe wijding, zijn delicate zending heeft volbracht. Wij kunnen ons maar ver heugen over hst edele inzicht van de Bank van Roeselare, die met dit ge baar heeft getoond ook het volk te dienen in een veredelende en opvoe dende zin. Het is een schitterend voorbeeld voor het Vlaamse bankwe zen. Brugge Is daarmeê een monument rijker. De geschiedenis, die weinig ge wag maakte van de Beurs, zal met dit huis aan allen verkondigen, dat hier twee eeuwen lang een geslacht der Van der Buerzen woonde, die de Beurs hebben gesticht, wat overal na volging vond, zelfs in de naam. Mocht die naam ook opnieuw ge geven worden aan het plein, dat nu de Comedle heet! Brugge heeft be grip en liefde genoeg jegens zijn eigen schoon, om aan die wens te voldoen. We sluiten met een eregroet voor de nieuwe Beurs te Brugge, voor de Bank van Roeselar e en voor het oude schone Brugge 1 lil afwezigheid van dhr Achille Van Acker, zijn dieven de woning van de Minister.op de eerste verdieping van het Natiënplëin Nr 2, binnengedron gen. Een kast werd opengebroken en er werden juwelen en geld voor een be drag van 15.000 frank gestolen. In een kolenmijn nabij Metz deed zich een ontploffing voor. Negen ar beiders verloren hierbij het leven; 40 anderen liepen verwondingen op. Daarbij bleven nog 5 arbeiders in de mijn opgesloten en het bleek hoogst waarschijnlijk dat zij niet meer zou den kunnen gered worden. Goed begonnen is half gewonnen. Zo zal de Regering bij het begin van dit nieuwe Jaar voorzeker ook ge dacht hebben. Want zij is dit jaar goed begonnen: Minister Struye is naar Rome geweest, Minister Eyskens heeft een brand helpen blussen, en Minister Van Acker vindt dat hij het N. I. R. nu ai genoeg den duvel aan gedaan heeft met in de beurs van hun begroting te snuffelen. Daarmeê krijgt onze Omroep voor dees jaar nog 25 millioen meer. Hoger op! zegt Achlel, en de milUoenenwals gaat verder. Zeker, het jaar is goed begonnen. De Regering schijnt het nu serieus op te pakken met de grote waag stukken die ze in haar programma heeft geschreven. De Ministers zijn bijeengekomen. Ze hebben geluisterd naiar de brief van de Koning, Onze Vorst zegt dat hij tevreden is over de jongste be sprekingen in de Kamer over de Ko ningskwestie, daar deze Hem geleerd hebben dat Zijn eer niet in het ge drang wordt gebracht. De Koning heeft zich ook bereid verklaard om elke aanvaardbare oplossing bij te treden. Daarop hebben de Ministers aan onze Eerste Minister gevraagd dat hij in rechtstreekse onderhande lingen zou treden met Koning Leo pold. En dhr Spaak zal dat doen. Wanneer? Dat schijnt nog niet juist geweten te zijn. Sommigen zeggen: als de Koning terugkeert van zijn reis naar Amerika, rond Pasen. Nee, zeg gen anderen. Er zal gewacht worden totdat Prins Boudewijn 18 jaar oud wordt in September 1948 en van rechtswege Senator. Want, voegen ze erbij, de onderhandelingen zullen in de eerste plaats gaan over de terug keer van de Prinsen. Het zal waarschijnlijk toch nog niet voor de eerstvolgende weken zijn. We naderen nu reeds half Januari en VOLKSVERZEKENS1 Grijze mist ligt grauw en dik, Op de logge winterzee! Treuren, stenen, heimweeblik, Noorderwind en snerpend wee! Baren zwellen, groen en zwart, Hollen, proesten witte schuim. Duinen sidderen benard. [ruim Meeuw, noch boot, noch mens in 't Brullen!... Huilen! Storm op Zee! Heel de kuste dreunt ervan I Ruisen!.., Druisen!... Zang der wee! Droevig hoor ik klagen dan Het Lied der Noordzeel Beselare, 1948. GEO. Bij Palestro, nabij Algiers,, is een transportvliegtuig te pletter gevlogen tegèu een heuvel De negen inzitten den werden verkoold. En vliegtuig dat uit Barajona ver trokken was met zeer bekende base- ball-spelers uit de Dominicaanse Re publiek, is te pletter gestort op 20 km. van de hoofdstad van deze Latijns- Amerikaanse staat. De 28 inzitten den kwamen allen om het leven bij deze ramp. Een vliegtuig van de lijn Houston- Washington is te pletter gestort, toen het op het vliegveld van Was hington (vilde landen. Niemand werd op slag gedood, maar naderhand stierven 3 passagiers en 2 leden der bemanning aan de opgelopen ver wordingen. EERSTE MINISTER SPAAK ZAL RECHTSTREEKS IN CONTACT TREDEN MET KONING LEOPOLD III In de kabinetsraad van Vrijdag 9 Januari jl. heeft de Hr Spaak aan zijn medeministers kennis gegeven van een schrijven die hem door de Koning was gestuurd. De Raad heeft gemeend dat deze brief de Eerste-Minister toelaat zich rechtstreeks in verbinding te stel len met de Koning ten einde een op lossing te zoeken voor de Konings kwestie, in het kader van de Rege ringsverklaring. Aldus luidt de mededeling die door Minister Vermeylen na de Kabinets raad aan de pers werd verstrekt. Het blijkt dat de Raad zich langdu rig met deze kwestie heeft bezig ge houden. Op een vraag of de inhoud van de brief kon medegedeeld wor den antwoordde de Minister ontken nend. Het is onmogelijk, zei hij, ver slagen over betrekkingen tussen het Staatshoofd en de Ministers bekend te maken. Dagbladen weten echter melding te maken van het feit dat de brief van de Koning zóu inhouden dat de Vorst tevreden is met de verklarin gen in de Kamer afgelegd naar aan leiding van de interpellatie van de Hr Buset. Tevens zou Koning Leo pold de mening uitgedrukt hebben dat het contact tussen hem en de Regering kon behouden blijven. Een Brussels dagblad drukte hier over* dan nog het volgende: Men denkt gemeenlijk dat de onderhandelingen tussen Brussel en Pregny tijdens de eerstkomende we ken zullen lopen over de gebeurlijke terugkeer van de Prinsen. Men weet dat Prins Baudewijn In 1948 acht tien jaar wordt en aldus van rechts wege lid van de Senaat wordt. In de politieke kringen stemt men in met de beslissing van de Raad. Een recht streeks contact van de Koning met de Eerste-Minister, zo meent men, is verkieslijk boven besprekingen bij middel van tussenpersonen. DE C. V. P. EN DE KONINGSKWESTIE Het Nationaal Comité van de C. V. P. heeft, in vergadering van Dinsdag Jl. ook andermaal een on derzoek gewijd aan de Konings kwestie. Aldus werd besloten dat er verder dient afgewacht naar de re sultaten van de besprekingen tus sen de Vorst en de Hr Spaak. Ondertussen blijft de O. V. P, 00 haar standpunt, waarbij de grond wettelijke oplossing van deze kwes tie met terugkeer van de Koning, wordt gevraagd. De partij behoudt daarenboven de vrijheid, de bevol king de overtuiging bij te brengen van de juistheid van het verdedig de standpunt. DE REIS NAAR AMERIKA VAN KONING LEOPOLD III De Vorst gaat op 20 Januari te Lissabon aan boord. De A. N. P. meldt uit Rotterdam, dat Koning Leopold passage heeft besproken op de Sommelsdijk welk schip op 17 dezer, varende voor de Holland-Amerikalijn uit Rot terdam vertrekt. Op 20 Januari zal de Koning inschepen te Lissabon, en vandaar een vacantiereis naar Ha vana ondernemen. Verder werd door U. P. gemeld dat de Koning en zijn gevolg de enige passagiers zouden zijn aan boord van de SommelsdijkDe Koning zou scheep gaan te Lissabon. Het ver trek zou bepaald zijn op 20 Januari. De reis zou drie maanden duren. De Sommelsdijkis een schip van 9.000 ton, in 1930 gebouwd. Het is een vrachtschip, dat evenwel ook is ingericht voor het vervoer van 20 passagiers; de hutten zijn luxueus ingericht. Tijdens de oorlog deed dit schip dienst als troepentransport schip en werd zelfs getroffen door een torpedo, maar bleef drijvend. Na gedemobiliseerdte zijn ge worden, werd het volledig herzien en zal thans voor het eerst weerom op vredesvaart ingezet worden. Aan boord van het Amerikaanse transportschip Joseph O'Conolly dat een pagr maanden geleden voor een eerste maal uit Antwerpen ver trok met een lading lijkkisten, be vattende het stoffelijke overschot van duizende Amerikaanse soldaten, gesneuveld op het veld van eer in Europa, en nu terug naar Europa voer met 5.000 ledige lijkkisten aan boord, brak brand uit in de machine kamer. De bemanning moest het schip verlaten maar werden opge pikt. Drie der overlevenden zijn zwaar gewond. Het schip, na 24 uur gebrand te de Koning vertrekt op reis op 20 Jt. nuaxi. Afwachten is dus de boodschap. Dat was trouwens ook de overtul. ging van de' hoge leiding van de 0. V. P. die daarover beraadslaagde. Di C. V. P., zegden zij, zou het ongepast vinden nu een campagne te voeren voor een bepaalde manier, bijvoor, beeld de volksraadpleging, om d« Koningskwestie op te lossen. Daar. door zou zij immers in tegenspraak zijn met de houding van onze Vorst die geen enkele oplossing bij voor. baat uitgesloten heeft. De C. V. P, zal dus wachten tot zij ziet welkt uitslagen dé onderhandelingen op. leveren tussen onze Vorst en dia Spaak, zijn gewezen tennis partner. Het ia wel te verstaan dat de C. V. P, trouw blijft aan haar houding in de- ze zaak en de .uiteindelijke terugkeer van Koning Leopold in het land vast- besloten blijft nastreven. Dat is dus al een goed punt voor de Regering, die dit nieuwe Jaar in. gaat met een grote stap vooruit in de Koningskwestie. Het Vrouwenstemrecht schijnt nu ook goede vorderingen te maken. Al de politieke partijen zouden, nu het beginsel daarvan goedgekeurd hebben en die spoedige verwezenlijking daar. van wenselijk gevonden hebben. Het schijnt zelfs dat het niet méér zo lang. zal duren eer het vrouwenstemrech! in de Kamer besproken wordt. Men spreekt van enkele weken. Tussen door verkoopt men natuurlijk nog wat onzin over de C. V. P. Naar men zegtzou zij de samenwerking van de Liberalen verkregen hebben voor het vrouwenstemrecht, op voor. waarde dat zij de structüurhervor- mlngen, die door de Liberalen met een lelijk oog bezien worden, laat vallen. Een soort koopje dus! Dat is natuurlijk weer eens uit de duim gezogen. En nu we toch over de structuur hervormingen bezig zijn. Het is ook voor dit begin van 1943 een goed punt voor de Regering dat zij deze grootscheepse hervormingen van ons economisch leven ter hand neemt. Zij heeft er echter bij de sa menstelling van het regeringsontwerp zulk een duivelse vaart ingezet dat de C. V. P.-medespelers in deze Se- gering oplettend geworden zijn. En met reden. De C. V. P. heeft dan ook enkele punten van dit ontwerp onderzocht die vooral verband houden met de ondernemingsraad. Zij wil niet dat de Socialisten de gelegenheid te baat ne men om hiervan een politiek instru ment te maken. En daaróm was zij van oordeel dat de macht en de be voegdheid van deze ondernemings. raad op duidelijke wijze eens en voor goed moet worden vastgesteld. Het zal niemand verwonderen wanneer wij zeggen dat de opvattingen vin de patroons niet altijd met de opvat- tingen van de werklieden overeenko men. Iedereen heeft natuurlijk zijn overtuiging. De uitslag der besprekin gen zal echter 'vermoedelijk eerst binnen enkele dagen bekend zijn. Bovendien zijn de structuurhervor mingen nog tamelijk verre van hun verwezenlijking af. Ze moeten eerst nog op uitvoerige wijze besproken worden in de Kamercommissie. En d» C. V. P. zal haar standpunt verdedi gen. Zij heeft trouwens reeds een respeptabel aantal voorstellen gedaan die zeer goed bestudeerd zijn, be:e: zelfs dan het regeringsontwerp. Voorts hebben wij deze nieuw» week ingezet met enkele ongegrond» berichten. Kwakkels of perskwakkeil heten ze dat. Ze hebben een kort be staan gekend en een beetje ophef ge maakt in de gazetten. Eerst was er zogezegd sprake van een nieuwe par tij in de C. V. P., een scheurpartij. van uiterst rechtse elementen tegen democratische. Dit gerucht werd ge logenstraft door een Antwerpse ka tholieke gazet. Een andere gazet lal dit bericht en begreep het verkeerd. Het was natuurllijk een Socialistisch» gazet en ze was al aan 't afgeven op die scheurmakers van de C. V. P. Na tuurlijk met een heimelijke- vreugde om de verdeeldheid. Een andere ga zet, een katholieke deze keer, liep er met handen en voeten in. Ze-las het bericht van de socialistische gazet en onderzocht niet eens of het waar wol of. niet. En het zat er bovenarms op. Gezellig en vermakelijk. Het leven heeft soms toch van die kleine vreug den die een mens nog een pint goed bloed zetten. Van heel die scheurma kerij in de C. V. P. was natuurlijk geen half woord waar. Evenmin als van het ontslag van sommige C. V. P.-Ministers. Des» kwakkel was eigenlijk nog straffer, Men liet al verstaan welke Minister» er zouden moeten aan geloven en -door welke zij zouden vervangen wor den. Er was herrie op de Ministeries en dhr Spaak was niet content, zei men. Hij zou enkele van zijn Minis ters aan de deur zetten... enzovoorts. En er is natuurlijk weer- geen gebe nedijd woord van waar. Men zou waarachtig al beginnen ge loven dat men zich in politieke krin gen begint te oefenen in het oplaten van perskwakkels. Misschien oefent men zich al tegen 1 April voor d» Aprilvissen, maar dat is toch nog wat vroeg, vindt U ook niet? In het Parlement hebben ze er in tussen nog niet veel aan dood gedaan. De twee vechthaantjes hebben hun -biecht gesproken, Adolfke Van Gta> beke uit Oostende en Descampe, o! de Leeuw van Waterloo, zoals ze hem noemen. Ze hebben alle twee een schone brief geschreven naar de voor zitter van de Kamer. Daarin zeggen ze hoeveel spijt ze hebben dat ze el kander »met slaande argumenten' hebben willen overtuigen in dé Ka mer. Ze beloven beterschap. Ze mo gen dus weer naar de Kamer ko men... als ze braaf zijn. Ook over de bevuiling van soninüg» rivieren werd er gesproken. En er kwamen zelfs portretten bij te pas. Ja maar, ja maai-, zei de voorzitter, wat moet ik daar nu meê doen? Ik kan toch geen beknopt verslag laten maken met illustraties! Aan de mensen die geleden hebben door de jongste overstromingen zal de Regering een bijzondere hulp doen toekomen, onder meer voor de kolen en aardappelen die zouden wegge zwommen zijn. Ook de Minister van Economische Zaken heeft gespro ken.., over de suikerproductie ia lm' land en over de teelt van suikerbie ten. Er is geen sprake van, zeide hll> dat wij de teelt van suikerbieten in de steek zullen laten. Ons land heef' deze nodig. En de Regering zal all?3 doen om de handhaving van de»3 teelt te bewerken. Daarmee was het programma voor deze week neg lang niet af. Maaf dat is een andere geschiedenis. DW vertel ik een volgende keer ws1. N" roer ik in gedachten de heie suiker bietenteelt door mijn tasje keftf* om u <ua zoet gestemd- to* zien*

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 2