VAN... ELASTIEK DOCUMENTENOORLOG De Koningshu Idevergadering te Poperinge De Sociale Confiikten in ons Land Made in Moscou i Rouwhulde aan Koning Albert I Zaterdag 21 Febr. 1948. j ZWARE TREINRAMP OP LIJN RIJSEL-DOUAI Onthullingen over de Belgische stakingen ielgië is een pi@s? fier Communistisciie agitatie - i@ veerbode mn Isiropess f?@€Meü. ONZE TELEFOONNUMMERS POPFRUWGF N' Q DRUKKERIJ SANSEN en Bureel i U-I L,I\I17UE. 17 V. «HET WEKELIJKS'NIEUWS POPERINGE N' 430: BUITENLANDS OVERZICHT SCHUIF Oud-Minister De Vleeschauwer pleit voor de terugkeer van de Koning Machtige opkomst juicht hem toe De toegevingen te Parijs bekomen konden hen geen voldoening sckenhen. De Communisten liepen een fiasco op. Slechts nog gedeeltelijke staking in enkele kolenmijnen. VASTENBOEKJE PARIJS ALS ZETEL DER VOLGENDE U.N.O.-VERGADERING GEKOZEN ^•aMVWWW(WW'-"HW>ft!WiVWV!S BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 10, Poperinge. Telefoon 9. Postcheck 47.G3.G0. J ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot Nieuwjaar: 90 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk Holland S,— fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Aangesloten bij V. B. P. P. Uitgave POPERINGE-IEPER-WERV1K en Omliggende MWWAWUIWM JET WEKELIJKS PRIJS PER Nr: 2 FRANK. KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN ONZE BURELEN: C Rocselare, St-Alfonsusstraat U. leper, G. de Stuersstraat 4. S Poperinge, Gasthuisstraat 19, 5 Veurne, Noordstraat 14. I lVerv/k, Kasteelstraat 26. P Nieuwpoort, Langestr. (M. Damon). ONZE UITGAVEN: Roeselare-Ieper-Meenen, Veurne-Nleuwpoort-DiisnnaiifeJ Poptringe-Ieper-Wervik. Pé, zei Fiel, hebt ge in ons parochieblaadje dat kort «woord je gelezen van Mgr Cruysberghs? Precies hetzelfde dat de pastoor Zondag laatst voorlas uit de Vas tenbrief, van het geweten. Vele mensen hebben geen consciëntie meer, of z'is vervalst, of z'is rek baar Hik elastiek! We gaan niet spreken over die genen die geen consffientie meer hebben, die leven lijk God in Frankrijk. Aan dat volk is toch geen zalve te strijken. De schuld van de oorlog, zei Ik... al die vervalste consciënties en die elastiek. 't Kan wel, zei Fiel, maar we zitten ermeê en 'k gelove dat het waar is dat we helemaal ten on der gaan, als de mensen niet weerom eerlijk worden lijk goud. Want 't vertrouwen valt weg en als dat wegvalt, dan staan de mensen tegenover mekaar als... vijanden. Want 't is toch te klaar dat mensen die wantrouwen heb- ben, vrezen gefopt te zijn en geen ander wapen meer hebben dan achterdocht en met die achter docht spreken en handelen. Dan zijn 't al... gesplitste tongen en de rest op zijn navenant. Nie mand wil bedrogen zijn, zelfs de bedriegers niet. Niemand wil be stolen zijn, zelfs de... dieven niet. En nochtans, kijk Pé, Stanse was velleden week kwaad. Ge weet wel, "t wonen daar bachten de kerke, in de winkel, fraaie, in-fraaie mensen, christelijk en lcerk-ach- tig lijk er geen andere zijn... zoudt ge denken. Stanse ging daar regelmatig, met haar collec tie zegels, om winkelware. 't Zijn al ouderachtige mensen en Stanse had er lijk compassie meê. Maar 't is uit, radikaal uit. Stanse ging om haar rantsoen margarine met de oude zegels. Ze keek wel een beetje vreemd als ze hoorde dat de margarine ook al opgeslagen was, maar ja... we lezen op de locomotieven «doet de prijzen zakkenen ondertussen zijn de spoorkaartjes ook opgeslagen. Die locomotieven hebben ook al een elaslieke consciëntie... Nu Pé, Stanse betaalt de nieu we prijs, zonder verder peizen. Maar ze komt een vrouw tegen uit de straat, die ook margarine gekocht had, in een andere win kel,... ge weet wel... waar ze een heel nest kleintjes lopen hebben. Met oude zegels? vroeg Stanse. Ja! Aan de nieuwe prijs? Neen, aan de oude prijs... 't wa ren oude zegels, zeiden ze nog! Nu ben ik bescheed, zei Stanse! Wie zou er ooit peizen dat die... inbrave mensen ervan profiteren om u te bedriegen. Maar 't is uit, radikaal uit. Ze hebben daar een consciëntie die rekt lijk een kouse! Die... infraaie mensen! 't Is commercieen ze verkopen u appels voor citroenen en de... vleeszegeltjes dan! Die keer, zei Fiel, kreeg ik al de lamentaties van Stanse te aan horen. Bij de ene beenhouwer wa ren er zoveel zegeltjes nodig en bij een andere weer zoveel meer voor 't zelfde gewicht. En in de groentenwinkel; verschil van prijs van officiële prijs natuur lijk en de melk en de boter. Overal zit er... elastiek tussen! Zo de mensen foppen is in onze dagen een kunst, een bedrijf; dat is misschien wel het verlengstuk van de zwarte markt, maar die werd ten minste bij zijn naam genoemd en ge wist op voorhand dat ge daar een sneê in uw beurs zoudt krijgen. Zelfs een beetje de Bchuld van de kopers, meende Stanse, als er nog een winkelier was die... eerlijk aan minder prijs verkocht, dan dachten velen dat ze daar zouden bedrogen zijn! Neen 't is bij de winkeliers en neringdoeners alleen niet... Eik klaagt dat hij er niet komt of niet genoeg verdient. En kijk eens wat er... verteerd wordt! Hebt ge 't nog onthouden Pé, wat er ons geleerd werd vroeger? Zere en rap rijke worden en eer lijk zijn... neen dat gaat niet. 't Is van hoog tot laag een beet je 't zelfde, om niet te zeggen helemaal 't zelfde, 't Geweten is vervalst of elastiek geworden. We vinden bij anderen verkeerd wat we zelf doen. De mensen maken nu zelf hun wetten en er zijn geen twee stenen tafels nodig om die wetten en geboden op te schrijven... de nagel van hun kleine vinger is groot genoeg. Wie kent er 't verschil tussen 't zijne en een anders? Kijk, is 't niet vreselijk, dat, als er een eerlijke i... vinder is, zijn daad vermeld wordt in de bladen? Zo ls 't in handel en... wandel. Want de wandel is waarachtig niet beter. Kijk Pé, 'k zal er u een enkel staaltje van geven. Ik ken een gezin waar een dochtertje thuisbleef, na een paar jaar mid delbare school bij de... zusters. ...Zestien jaar! Moeder was in 't eerste nog al nauwlettend, maar tante vond dat moeder de koorde te strak spande. Zó, zei tante, zal uw dochter nooit een mens worden!... Patronaat, Congrega tie, V.K.A.J.... kom dat was goed voor... andere. En moeder gaf toe en de lieve juffer was tante zeer dankbaar. Ge kunt de rest wel raden, Pé... Twee jaar later was de juffer uit haar huis. Ze was een heel mens geworden. Tantes consciëntie was dan een klein beetje ongerust en moeder zat met de miserie en 't verdriet. Kwaad? dat heb ik nogf nooit ge- dffan, zei 't juffertje aan tante, mijn consciëntie is gerust; en ze blijft gerust! 't Was maar goed, zei Fiel, dat we daarover 'n keer iets hoor den. Klaar, zei ik! Maar Fiel, dat we ook ne keer in de spiegel ke ken, kwestie zijn wij zelf ook niet aan 't... elastiek worden! G'hebt toch wel een spiegel? PÉ VLAMYNCK. Brief uit Parijs. Op Dinsdag jl., 17 Februari, was het 14 Jaar geleden dat Koning Al- bert I verongelukte, nabij Marche- Les-Damcs, gevallen van een hoge rots, welke hij had willen beklimmen. Op deze 14* verjaardag van dit diepbetreurd afsterven werd over ge heel het land de Nationale Vlag half- top gehesen, aan alle openbare ge bouwen. De leden van de Regering brachten ook een bezoek aan de crypte te Laken en bloemen werden neergelegd op de graftomben van Koning Albert en Koningin Astrid. De HH. Voorzitters van Kamer en Senaat, verschillende Staatsministers, talrijke leden van het diplomatiek- korps te Brussel waren tevens op de ze plechtigheid aanwezig. In de kerk van St Jacob op Coudenberg werd ook eexr plechtige jaardienst gecele breerd ter zielelafenis van de be treurde Koning, dienst welke even eens bijgewoond werd door zeer tal rijke hoge personaliteiten. 24 Doden en 50 gewonden. Rond kwart na 17 uur moet elke dag in het. station van Thumeries, gelegen langs de lijn. Rijsel-Douai, een gewone reizigerstrein wachten op de aankomst van een goederentrein om het station te kunnen verlaten. Dinsdag jl. was evenwel de goederen trein te laat en toch gaf de station overste het vertreksein. Pas had de reizigerstrein het station verlaten of hij werd aangereden door de aanbel lende goederentrein. De botsing was geweldig. De eerste wagon van de reizigers trein werd volledig verpulverd. De wagon zat volgepropt, meestal met arbeiders. Er vielen dan ook talrijke slachtoffers te betreuren. Onder de schijn van toortsen werd tot laat in de nacht doorgewerkt om lijken en gewonden te bevrijden. Verscheidene der gewonden gaven naderhand nog de geest, zodat de bilan Woensdag avond geworden was tot 24 doden en een 50-tal licht- en zwaargewonden. De stationchef, die het vertreksein gegeven had in een ogenblik van on achtzaamheid, werd aangehouden. DE EERSTE ASPERGES van dit jaar werden Woensdag op de markt te Mechelen verkocht: 18 bussels aan 45 fr 't stuk. (Van eigen Correspondent) PARIJS. Al hebben de Franse bladen genoeg stof om hun kolonnen met binnenlandse moeilijkheden te vullen, toch wijzen enkele berichten over de stakingsgolf in België, op de belangstelling der Franse politieke middens voor de huidige troebelen in België. En de reden is zeer eenvoudigmen staat hier voor een wel doordacht, goed voorbereid en duivels sluw pian, dat de agitatie in Europa moet or- chestreren en leiden, volgens een ac tieplan der kominform, en uitgaande, helaas, van de sociale moeilijkheden voordat de regeringsmaatregelen nun verloop gekend hebben. De communisten zijn echter zeer soepel. Vermits de toestand in Ita lië en Frankrijk nog niet rijp is voor een algemene staking, werd be sloten de kleine pionhen vooruit te schuiven. Belg'ië is aldus een al gemene repetitie voor wat Frank rijk en Italië dezen Zomer te wach ten staat. Alle politieke milieus te Parijs hebben ons het zelfde herhaald: de troebelen in België al hebben ze misschien een voedingsbodem gevon- die in alle landen van Europa de hui- den in de wanverhouding der prij- dige toestand beheersen. De besprekingen tussen Thorez, de Franse aanvoerder der, communisten, en Togliati, alias Ercoli, de Italiaan se chef der moscoviten. hadden in December li. geleid tot de uitwerking van een agitatieplan. dat een nieu-, we stakingsgolf in Italië en Frank rijk voorzag, voor de maand Febru ari of begin Maart. We hebben dit trouwens toenmaals aangekondigd zoals onze lezers zich zullen herinneren. Er deed zich echter een onver wachte moeilijkheid voor: de rege ring, zowel in Frankrijk als in Ita lië, trof een reeks maatregelen die een verbetering van de toestand liet voorzien. De openbare mening is niet bereid opnieuw in staking te gaan {Aan onze Kliënten en Lezers vragen wij te willen 'rekening houden van de aangebrachte wijzigingen aan onze telefoonnummers die voortaan zijn: Wie begeert per telefoon inlichtingen te vragen over aan kondigingen verschenen in Het Wekelijks Nieuws gelieve te telefoneren op de weekdagen en in de bureeluren: 's mor gens van 9 tot 12 u., 's namiddags van 14 tot 13 u. FRANSE KLOOSTERZUSTER-HEELKUNDIGE NAAR DE BROUSSE Zuster Anne-Elisabeth, van de Communauteït der Missionarissen, studeer de geneeskunde aan de Hogeschool te Leiden, Nederland. Daarna oefende zij de geneeskunde uit gedurende 7 jaar in een hospitaal te Le Havre en bleek een schitterende heelkundige te zijn. Thans vertrekt zij met alle heelkundige benodigdheden naar de Franse Afrikaanse koloniën om er 4>ok de heelkunde te beoefenen in dienst van da Missies. Zij zal er ver gezeld worden door Zuster Saint Andrée du Sacré-Coeur, doctor in de •■echten. Beide pogen hier zich een grdacht te vormen van de plaats waar m km &»«uw mi«»iewerlf stul'en moettn uitoefenen en zulk.» aan do hand jrw loAo'si zen en lonen zullen depolitieke springplank vormen voor de komen de West-Europese woelingen en so ciale troebelen, die passen in het communistisch actie- en agitatieplan. Zelfs een vooraanstaande com munistische journalist vei^ekerde ons datde stakingen in België de voorbode van stakingen in Frankrijk zijn, en hij was blijkbaar zeer te vreden met de ontwikkeling der ge beurtenissen. In dit licht gezien krijgen de Bel gische stakingen een betekenis die ver over de grenzen reikt en te Parijs leeft men in spanning' over de ai> loop van het conflict, dat als een spi raal de ronde der West-Europese landen in woeling moet brengen. Van uit Frankrijk gezien is het doel der belgische communisten tweeërlei: ten eerste de gunst dei- arbeiders winnen door zich als de kampioenen der loonsverhoging te doen doorgaan en ten tweede, dooi de stakingen de belgische economie ontredderen om liet land aldus in de economische chaos te storten en het Marshallplan te kelderen. Natuurlijk hebben de Belgische communisten het niet zo eenvoudig als hun Franse kornuiten. De Bel gische arbeiders zijn in Frankrijk bekend als werkzaam, gewetensvol en weinig vatbaar voor de commu nistische propaganda. Maar men mag niet vergeten dat de belgische sectie der communistische partij van uit Moskou bevolen wordt en moet mar cheren als het Kremlin het wil. Trouwens, wie de stakingstechniek van naderbij beschouwt, herkent on middellijk den stemnel der commu nisten: ne.t als in Frankrijk breekt de staking uit in de mijnen, breidt zich uit over de sleutelbedrijven dei- nationale economie: electriciteit, gas, postbedrijf en, wie weet... binnen kort de spoorwegen? Net als in Frankrijk beleven we stakingen uit sympathie met de andere kameraden Net als in Frankrijk zijn het de elementen der internationale briga de, en andere vreemdelingen, waar onder ongetwijfeld ook Russische on derdanen. die de touwen van de agi tatie in handen hebben, terwijl de syndikaten als dekmantel dienen. We menen deze onthullingen te moeten doen in het belang der Bel gische arbeiders. Dat de regering goed uit de ogen kijke. Want van de afloop van het conflict hangt welliaht de toekomst der andere Westerse democratiën af, die binnen kort dezelfde moeilijkhe den zullen kennen en uit de afloop van de Belgische stakingen reeds enige conclusies kunnen halen voor hun zelfverdediging. na lezing, ons blad in de handen een uwer vrienden of buren die ons blad niet hebben. U bewijst sr AM dienst sne^. fJanlfc. HET GEWOON SPEL Wanneer twee landen oorlog voeren, dan zijn het tenslotte de individuele burgers van elk dier landen die mekaar moeten uit roeien. Om hen tot die barbaars heid te bewegen, is er natuurlijk de militaire tucht en de eigen wet op de dienstplicht en de de sertie. Er zijn dus uiterlijke dwangmiddelen om de soldaten naar het jront ie jagen en ze er ie houden. Maar het is duidelijk dat de positie heel wat sterker wordt, ivanneer een of ander land erin slaagt zijn burgers te doen gelo ven dat de burgers van het vijan delijk land booswichten, moorde naars en vrouioenverkrachters zijn of dat zij ten minste onder de knoet liggen van een hels re gime. Gelukt het de soldaten daarvan te overtuigen, dan zal de uitwendige dwang geheel of ten dele door overtuiging en enthou siasme vervangen worden. Zo hebben we gezien dat Hit ler keer op keer erin slaagde de Duitsers te doen geloven dat de Polen, de Tsjeken, de Engelsen, de Fransen, enz... het op liet leven van Duitsland gemunt had den. Zo had hij hen ook de haat tegen het communisme ingespo ten. En telkens werd een ingrijpen buiten de grenzen voorbereid door een aantal documenten te publi ceren, die de Duitsers zwart op wit moesten aantonen hoe maag delijk onschuldig Duitsland was, en hoe duivels de omringenden een aanval op het Derde Reich of de volksduitsèrs beraamden. Hetzelfde maken wij sedert een paar jaar meê in Oost-Europa en sedert enkele maanden ook in West-Europa. Vanaf het einde der vijande lijkheden zien wij inderdaad hoe de ivestelijke geallieerden in de oostelijke communocratiën stel selmatig verdacht worden ge maakt. Van de schoolboeken der kinderen tot de processen tegen Mihaïlovitch, Petkov, Maniu en anderen is alles er op gericht om het de bevolkinu in de kop te prenten dat het imperialistisch Amerika hen van de zuur-verover- de vrijheid ivil beroven, om ze onder de knoet van het dollar- imperialisme te brengen. En zoals dit in Duitsland het geval is geweest, zo gebeurde het dan ook in de Balkan: luidspre kers in de straten, die al maar door dezelfde slogan herhalen en de man in de straat bewerken als de delta-babiesin Huxley's Meilleur des Mondes een ge lijkgeschakelde pers, die daaren boven gemuilband is, en een al machtige geheime politie, die er wreedaardig over waakt dat nie mand de naakte waarheid naast de officiële Waarheid plaatst. Dat spel een spel met leugen en vuur trekt icerkelijk zozeer gelijk twee druppels water op dat van cle ,.azis, dat iedereen vanzelf de conclusie gaat trekken: dezelf de middelen dienen voor hetzelf de doel, en dat doel is oorlog. Of kan men het smoesje dat de Sovjetunie zich bedreigd ge voelde nog geloven, wanneer Ame rika onmiddellijk na de V-dag in Japan zijn milioenenlegers naar huis zond en zijn reusachtige luchtvloot liet te niet gaan, ter wijl Rusland zijn oorlogsindustrie steeds maar op voller toeren deed draaien en zo maar eventjes 200 divisies onder de wapens hield? En toch deed men lange tijd alsof en wenste men te geloven dat de Sovjets niets anders dan vreedzame bedoelingen hadden. WOORD EN WEDERWOORD Het zou echter dra blijken dat zelfs de blinden moesten zien waar het naartoe ging. Toen werd het tijd om te reageren. Er ivas ae Fuldarede van Churchill, de Trumandoctrine en het Mar shallplan. Er was de periode van de verdediging en de weerlegging der argumenten. Nu komt echter de periode van de tegenaanval en van het offensief, dat het beste defensief is. En te Washington publiceerde men de geheime documenten be treffende de Duits-Russische be trekkingen van 1939 tot 1941 en dus van het Duits-Russisch niet- aanvalsverdrag van 29 Augus tus 1939. Dit moest een dubbel gevolg hebben: enerzijds de Russen in de papierenoorlog in het defensief tc jagen en anderzijds een psy chologische schok teweeg te bren gen bij de burgers van de Ver enigde Staten en van de andere nog vrije volkeren. Deze publicatie nu heeft, naar onze meningdit dubbel doel be reikt. De openbare opinie in geheel de vrije ivereld keert zich thans met een ongehoorde scherpte te gen het communisme, dat door zijn pact met Hitier de oorzaak van de tweede wereldoorlog is geweest. De gemoederen der vrije volkeren komen onder de invloed en stellen zich te weer. Om maar een paar voorbeelden te noemen: de houding van onze regering op dit ogenblik in de sociale moei lijkheden en de plots algemene bekentenis dat men ten onrechte twee jaar lang kaarsjes gebrand heeft voor de communistische iveerstand of bandieterij, en dat men in Nederland thans officieel een onderzoek instelt naar de gedragingen van de communis tische leiders tot op 21 Juni 1941. Verder zijn de Russen thans kennelijk in het defensief ge drongen. Om de zware beschul diging, die uit de gepubliceerde documenten spreekt, van zich af te wentelen of te pogen te weer leggen. is het op zijn beurt do cumenten gaan publiceren, waar uit zou moeten blijken dat Enge land en Amerika de Duitse oor logsindustrie hebben wederopge- bojnod en aldus... de oorlog tegen zich zelf hebben georganiseerd en uitgelokt. Wij kunnen nu wel, omdat we goddank, nog vrij zijn toegeven dat ook Engeland en Amerika enige schuld dragen in het uit breken van het wereldconflict vooral negatief, omdat ze te zwak reageerden van in de be- ginnej, Maar om hun thesis te bewijzen, moeten de communis ten zover in het verleden terug grijpen, dat ze evengoed tot Adam .zouden kunnen terugklim- men om in diens eerste huiselijke ticist met Eva de verre oorzaak ie vinden va:i de tweede wereld oorlog. Het is immers duidelijk dat, was het verdrag van Versailles beter opgemaakt geweest, Hitier nooit aan de macht zou gekomen zijn (al kan men zich afvragen ioat er Hitier het meest heeft ge holpen: liet Diktat van Versailles of de dreigende communistische revolutie van 1933 in Duitsland) maar dan kan men evengoed zeg gen: was de eerste wereldoorlog er niet geweest, dan ware er geen verdrag van Versailles nodig ge weest! En zo kan men opklimmen van de ene oorlog tot de andere en van het ene vredesverdrag naar het andere, want dat is een opeenvolging als die van het ei en de kip, totmen bij de aller eerste kip terecht komt. Het zal de Sovjets dan ook niet gelukken zich voor het geweien van dé vrije volkeren wit te was sen. Moreel hebben zij nu al het onderspit gedolven en iedereen weet hu dat er tc N'urnberg niet alleen oorlogsmisdadigers op het bankje zaten, maar dat zij ook vertee/enivoordigd waren bij de rechters en het openbaar minis- fprip i ONE WORLD Wc hebben dan ook goede rede nen om ons te verheugen over het feit dat het Westen thans, reageert tegen de Woorücampag- nes uit het Oosten. Dit geeft ons de hoop dat men VJest-Europa niet zal laten onder de laars lo pen en zich niet meer onvoorbe reid zal blootstellen aan een nieu we blitz. Maar. op zichzelf is de thans aan gang zijnde documentenoorlog allesbehalve prettig en geeft hij ons allerminst een gevoel van veiligheid. Het is inderdaad duidelijk en wij hebbèn het hier herhaal delijk betoogd dat er maar vrede en veiligheid kan heersen wanneer üe wereld werkelijk één is. één in de vrijheid en de vrij willig opgelegde beperkingen. We mogen nu aannemen dat het rechtzinnig verlangen naar vrede evengoed bestaat bij de overtuig de gewone communist als bij ons. Maar hoe kan dit verlangen en dit geloof nog blijven bestaan, wanneer men wederzijds gaat be wijzen dat de tegenpartij niet deugt en tot alle wandaden in staat is, en ze zelfs reeds bedre ven heeft? De scheiding van de wereld wordt met üe dag duidelijker en scherper en men vraagt zich met angst af, of de documenten, die men mekaar thans naar het hoofd slingert, niet binnen kort zullen vervangen worden door atoombommen en V-wapens. In elk geval, indien het zo ver der evolueert, dan zal de tijd wel licht komen waarop, naar een -woord van Mussolini, de geweren vanzelf zullen afgaan. Het ivare daarom ten zeerste te wensen dat er tussen Ameri ka en de Sovjets een vergelijk zou gevonden worden en dat er, buiten elke publieke conferentie zaal, een accoord zou tot stand gebracht worden. Men zegt en hoort zeggen en logenstraft en herbevestigt dat er op dit ogenblik dergelijke on derhandelingen gevoerd worden. Het is onmogelijk te zeggen of het waar of niet waar is, maar één zaak is zeker, nl. dat het wense lijk is dat dit zou gebeuren, ivant zo het ooit tot een nieuwe oorlog moet komen, dan is de wereld voor nieuive tientallen jaren op nieuw in armoede en ellende ge dompeld. Zeker, het pochen van Radio- Moskou dat het Rode Leger op dit ogenblik onoverwinnelijk is, herinnert zonderling aan de laat ste redevoeringen van Hitier vóór 30 September '1939, maar men zou redelijkerwijze van Stalin moe ten kunnen verwachten dat het uiteindelijk lot van de Führer hem tot nadenken zal stemmen. Op deze hoop mogen wij ech ter ons leven niet bouwen. We moeten desnoods bereid zijn op het slechtste, maar het is een eis van het gezond verstand, dat elke poging en elke mogelijkheid moet worden uitgebuit om de eenheid van de wereld en de vrijheid van het mensdom op vreedzame wijze te waarborgen en te verwezen lijken. 17-2-43. V. WESTERLINCK. H© §r©ns®rii©i{iers s!e©s3s in sinking Door de Belgische afvaardiging welke naar Parijs trok om er met de Franse Regering en andere instanties te onderhandelen over het vraagstuk der grensarbeiders werden volgende toezeggingen vanwege de Franse Re gering bekomen: 1. - Dat van 1 Januari 1948 af geen afhouding van 10 meer zal geschie den op het gedeelte van de via de banken overgemaakte lonen; 2. - Dat de sommen die voor de pe riode welke de devaluatie voorafgin gen voor lonen en voor de maatschap pelijke zekerheid verschuldigd, tegen de vroegere wisselkoers zouden uitbe taald worden; 3. - Dat aan de grensarbeiders ze kere bonificaties zouden worden uit betaald om het verschil veroorzaakt door de devaluatie gedeeltelijk goed te maken, Zaterdag 14 Februari vergaderden de drie syndikaten der grensarbeiders samen om de toestand te onderzoe ken. Aldaar werd besloten dat nieuwe onderhandelingen zouden worden in gezet om uit te maken in hoeverre de voorziene compensatievergceding strekken zou. Naderhand w*erd 'dan medegedeeld dat de voorziene compensatie 25 zou bedragen van het huidige loon, wijl anderzijds aan elke arbeider orn de week 2.000 fr, fr. zou uitbetaald worden dewelke hij in Belg'ië onmid dellijk zou kunnen uitkeren en dat het overige loon in checks zou worden uitbetaald in België en in Belgische munt. De grensarbeiderslèiders hebben evenwel geoordeeld dat die 25 niet voldoende waren en móesten worden opgevoerd tot 50 De Franse werk gevers hunnerzijds wensen niet uit hun eigen kas die loonsverhoging uit •te betalen, hoofdzakelijk omdat zulks te slechte indruk maken zou op hun Frans personeel. Daar diensvolgens geen gewenste voldoening bekomen werd hebben de grensarbeiders verder de armen ge kruist. Te Parijs worden' de onder handelingen tevens voortgezet. Aan de grens blijft het intussen ook kalm. Ridder Pierre Van Outryve D'Ydewalle, Gouverneur van West- Vlaanderen, bracht een bezoek aan de stekenden te Moeskrosn. Aan de Franse grenszijde brengt het wegblijven der grensarbeiders in veel fabrieken grote ontreddering. In bepaalde firma's kon hoogstens neg in een ploeg, of slechts voor enkele uren worden gewerkt. Groepen Fran se arbeiders zijn ook in staking ge gaan om hoger lonen te eisen. De Stakingen in eigen Band zo goed ais geëindigd. De stakingen welke in ons eigen land zijn uitgebroken in de sleutel- bedrijven van gas- en elektriciteit, kolenmijnen en verder bij de post- en 'postcheckbedienden, zijn zo goed als beëindigd. Over de politieke ondergrond dezer stakingen, de ontwikkeling ervan en de politieke gebeurtenissen en tus- I senkomsten waarvan die stakingen de aanleiding waren, wordt uitvoerig uitgeweid in onze Brief uit Brus sel Wij willen hier dan ook slechts enkele nadere gegevens aan toevoe gen over het verloop en de bëindi- ging dier stakingen. Dank zij het onvermoeid aan het werk blijven van het hoger technisch personeel en de bijstand door ver schillende legergroepen gegeven, kon de levering van elektrische stroom in grote mate behouden blijven in de verschillende elektrische centrales van het land. De burgerlijke mobili satie behield ook een belangrijk deel van het overige personeel op het werk. Dit alles had tot gevolg dat de stakingen in de gas- en elektri citeitsbedrijven geen te zware ge volgen hadden op het geheel van de Belgische nijverheid alsmede op het gewone leven. In alle centrales is intussen het werk ten volle herno men. Wat betreft de kolenmijnen is er slechts nog staking' in enkele mijnen van de Borinage en elke dag wordt de toestand er gunstiger inzake werk hervatting. Inzake de stakingen van de post bedienden is deze ten volle geëindigd en in totaal kregen 520 postbeamb ten hun vooropzeg, daar zij Maan dag jl. nif het werk hadden hervat zoals het hen door Minister Van Acker was geboden. Van verschillen de zijde uordt «venwel, vsw&rfci dat hen amnestie zou worden ver leend. Van een staking bij de Brusselse trams is er verder geen sprake meer. MMWUVMAWWWWWWIJVIA3 met oefeningen voor al de dagen van den Vasten. Nieuwe uitgaaf: 12,50 fr. Te verkrijgen bij BOEKHANDEL SANSEN-VANNESTE, POPERINGE. Wordt per post gezonden, op aanvraag per brief vergezeld van 13 fr. in postzegels of tegen stor ting van 13 fr. op postclieckre- keningi 155.70 van Sansen-Van- neste, Poperinge. Naar we reeds vroeger mededeel den had de IIr Tryglie Lie, de sekre- taris-generaal van de U.N.O., na zijn omreis door Europa naar een ge schikte plaats voor de eerstvolgende vergadering van de U.N.O., vier ste den weerhouden waar mogelijk der gelijke bijeenkomst zou kunnen ge houden worden. Deze waren Parijs, Brussel, Geneve en Den Ilaag. Ten slotte besloot hij dat Parijs de meeste mogelijkheden bood en tevens de goedkoopste plaats wezen zouParijs werd dus verkozen. Brussel werd dan uü iii DE VERGADERING. In de rijk versierde feestzaal van het stadhuis te Poperinge, was Zon dag jl. 15 Februari, te 17.30 uur, een massa koningsg e zmd en samenge stroomd. Velen moesten nog ln gang en trap blijven staan. Een geestdriftig applaus rees op toen de verwachte gevierde spreker, Oud-Minister De Vleeschauwer in ge zelschap van de bestuursleden van het Kondngsblok en andere overhe den, hun intrede deden. Vooraan de zaal bemerkten wij onder de aanwezige personaliteiten, eerstens Oud-Minister Heer De Vleeschauwer, verder: Z. E. H. Bu- taye, Deken van Poperinge; Hr Le- fere, Volksvertegenwoordiger; Com mandant Van Poucke, uit Brugge, hoofd van het G. L. West-Vlaande ren en groot koningsgezinde; de Hr De Gersem, Voorzitter van het plaatselijk Koningsblolc en alle ande re bes.uursleden dezer afdeling; Hr Seys, Voorzitter van het Koningsblok leper; H.H. Schepenen en C. V. F.- Gemeenteraadsleden van Poperinge; H.H. Burgemeesters uit de omliggen de gemeenten. Onder de aanwezigen bemerkten >vij tevens veel dames. Op de voorgrond prijkte een prach tige beeltenis van de geliefde Vorst, Koning' Leopold III. Nevens het ver hoog stonden verschillende vlaggen geschaard van plaatselijke groeperin gen van oudstrijders, weerstand, poli tieke gevangenen, weggevoerden, enz. Podium en zaal boden een mooie aanblik, dank de bereidwillige zorgen van de H.H. Ch. Denut en V. Suffis. Ter inzetting van de huideverga dering werd door het orkest van de Katholieke Harmonie Ste Cecilia voor een reehtverende volksmassa, het Vaderlands Lied gespeeld. FEESTREDENAAR WORDT VOORGESTELD. Heer De Gersem, Voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Blok der Koningsgezinden, zet de verga dering in, drukt op de 'betekenis er van en verwelkomt alle aanwezigen, in het bijzonder de Hr Lefere, de jongste Volksvertegenwoordiger van ons land en tevens degrote werker ten bate van de Koningszaak, Heer Commandant van Poucke, uit Brug ge. Spreker verontschuldigt tevens Volksvertegenwoordiger H. Jerome Stubbe, op een andere bijeenkomst weerhouden. Welkom wordt dan ge zegd aan Heer Oud-Minister De Vleeschauwer, de gevierde spreker, die zoveel bezieling wist te brengen bp het Koningsoongres van de Héyzei. Het is dank de vriendschap welke be staat tussen Z. E. H. Butaye, Deken ter stede en de Hr Oud-Minister De Vleeschauwer, dat deze thans te Po peringe aanwezig' is. Hr De Gersem verzoekt de Z. E. H. Deken dan ook de feestredenaar nader voor te stel len. Z. E. H. Deken Butaye neemt dan op zijn beurt het woord om de Hl' De Vleeschauwer nader voor te stel len. Deze heeft het zich als een plicht aanzien, de eer van de geliefde Vorst te verdedigen en cck ter stede zal hij die edele taak vervullerf in een glashelder betoog en, als hoogleraar, in een juridische uiteenzetting. Z.E.H. Deken herinnert dan hoe de Hr De Vleeschauwer, na de Regeringszitting van Toulouse, de eerste is geweest om ervoor te zorgen dat de eer van ons land gaaf bleef, dat onze kolonie afhankelijk bleef van het moederland en onafhankelijk van elke andere natie. De Eerwaarde Spreker wijst dan nog op de hoge verdienste van de Hr De Vleeschauwer toen deze, zien de dat met zoveel, modder naar de Koning geworpen werd, hij de kam pioen is geworden van de goede zaak en besloot overal te gaan spreken voor de Koning. Onze Vorst staat bo ven elke verdenking. De Heer De Vleeschauwer zal geen rust kennen tot Koning Leopold III terug zal zijn te Brussel. REDE VAN Hr DE VLEESCHAUWER HULDE AAN WIJLEN HR L. DESCHODT. Onder luid applaus bestijgt de feestredenaar Hr Oud-Minister De Vleeschauwer dan het spreekgestoelte. Vooreerst herinnert hij aan het feit dat dergelijke vergadering reeds vroe ger was voorzien in November jl., maar dat zij diende uitgesteld we gens het afsterven van Hr L. De- schodt, Burgemeester van Poperinge en Volksvertegenwoordiger, wier over lijden de streek in zo diepe rouw dompelde. Aan de afgestorvene brengt hij ook diepgemeend hulde. BEGROETING \?AN EEN BESTE VRIEND. Vooraleer het Koningsvraagstuk aan te snijden herinnert spreker er nog aan, dat het dank is aan de vriendschapsbanden welke tussen hem en Z. E. H. Deken Butaye bestaan, dat hij thans te Poperinge het woord neemt. Beide hebben elkaar gekend in de oorlogsjaren 1914-1918, toen da ene soldaat en de andere korporaal was en beide het dan nooit verder brachten, maar steeds grote vrienden gebleven zijn. DE KONINGSKWESTIE. HAAR ONTSTAAN EN EVOLUTIE» Spreker zet daarna zijn uiteenzet ting over de Koningskwestie in. Do brede trekken ervan kent iedereen. Evenwel wil hij er nadere bijzonder heden over bekendmaken en <le evo lutie ervan schetsen. Hr De Vleeschauwer stelt deze evolutie dan als volgt vast: 1 Mei 1945: Op 1 Mei-viering U Verviers zet de Communist Lal mand de aanvallen tegen de Koning in. Hel Communisme kan inderdaad niet ge dijen waar een grondwettelijke vorst bestaat en evenals in andere iaruien van Europa, moest de Koning cok hier verwijderd worden. De Socialisten, bang zijnde voor tie* Communisme, vrezend dat dit hen het merendeel der leden af aan gig zullen maken, doen het de Commu nisten na. 8 Mei 1945: De Koning wordt ver lost. De Liberalen weten nog niet juist welk standpunt aannemen, maar, ou der impuls van de vrijmetselarij, stellen zij zich ook aan tegen de Ko ning en Verklaren dat hij be..,", nou wegblijven De Parlementsleden der toenmalige Katholieke Par.ij komen bijeen en eisen eenparig de terugkeer van de Koning. Dit besluit werd evenwel nooit aan de Koning bekend ge maakt. Zelfde dag nog besluit de Rege ring dat leden ervan de Koning moe ten gaan begroeten en hem terug brengen. Hr Van Acker," de toenmalige Eer- ste-Minister, die verklaarde daarmede akkoord te gaan. werd met ciie op dracht belast. Hij heeft dit inzicht dan nimmer ten uitvoer gebracht, noch doen blijken; hij was dus va a mening veranderd. Waarom en hoe is dit gebeurd, stelt spreker de „raag. Nog 5 Ministers zijn dan nog naar de Koning ge wees:maaralle zeg - en zij Hem dat hij niet terugkeren keu noch mocht, onder voorwendsel dat er oproer in het land komen zou. Geen enkele deelde hem cle waarheid mede. Voer de Regering heehe het dat zij niet kon instaan voor de erde, zo de Koning terugkwam. Het hoeft dan ook niet le verwon deren dat de Koning alsdr n lijdend werd aan een. hartaandoening. In Juli 1945 valt Van Acker <is Ko ning aan voor liet Parlement. Wel zegt hij niet dat cle Kening verraad heeft gepleegd, maar houdt staande dat de Vorst zich tegenover cie Duit sers niet zou gedragen hebben zo. ia het behoorde. Hr De Vleeschauwer heeft hem toen reeds van antwoord bediend. Maar de wagen was aan het rollen gebracht en langs de radio werd in de loep van 43 uren die rede Van Acker die volgens spreker cis Hr Van Acker zeker zeif niet opges.eid heeft herhaaldelijk voorgelezen Het land werd erdoor overstelpt. DE KAPITULATIE VAN 1947 1 De Koning werd dus aangevallen om zijn houding in 1940 en naaien. Hr De Vleeschauwer stelt hier even wel, na herinnerd te hebben aan u bange dagen van Mei 1S4G ea cle ca- pitulptie, welke' een einde maak aan een nutteloze slachting en mii- lioenen mensen samengestroomd .u deze Westhoek van een slachting be vrijdde, de vraag of de Koning goed gedaan heeft te capituleren. Met gloed betuigen de handelde! aanwezigen hierover dan hun goed keuring en instemming. NAAR ONGRONDWETTELIJKE TOESTANDEN. Hi- Oud-Minister De Vleesciiauwei komt dan terug naar de gebeurtenis sen van 1945, niet na terloops opge merkt te hebben dat de Hr Van Acker thans wellicht anders zou wil len spreken dan hij deed in 1945. Spreker herinnert hoe, bij de ver dere ontwikkeling van de Konings kwestie, een regeringscrisis ontstond door het feit dat de Katholieke Mi nisters ontslag namen, omwille dal zij niet wilden medewerken aan !het gekonkelfoes der linksen die een stuk wet wilden doen stemmen om de Ko ning weg te houden. Opzet waarin zij met alle linkse stemmen in ge lukten. De redenaar herinnert ook ierloopj aan het feit dat volgens de Grond wet, zo de Koning in cle onmogelijk' heid wordt gesteld te regeren, een Regent dient aangesteld. In I94ï)- kon zulks niet gedaan worden toen de Regering zetelde te Parijs en konden Parlement en Senaat slechts onvolle dig zetelen te Limoges, maar over Limoges spreekt hij niet gaarne, claar zijn te veel dingen gebeurd die niet schoon zijn. (Zie vervolg 7* blad). KONING LEOPOLD III OP REIS Deze foto stelt de aankomst voor van Koning Leopold III en zijn gevolg op het eiland Cuba, wijl zij worden verwelkomd door Generaal Geaevev® Perez Damera, het hoofd van het Cubaanse leger. Wij bemerken hier Generaal Damera en Koning Leopold III, tijdens de begroeting, aliiaod* <4« Prime* xaü BtUiï. «m flitu Boud&wjjp.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1