Onze LITTERAIRE Prijskamp Een tweede afslagexperiment BRIEF UIT BRUSSEL Leo, Gij steppe, heilige Leeatu Van backten de kupe.., BRAND TE BEVEREN-IJZER Veel geschreeuw maar weinig wol. De toestand blijft gespannen. Brengt de Zomer de redding FRANSE TOERISTEN- CHECKS BRENGEN BEROERING BIJ ONZE HOTELIERS KOMEN ER ENGELSE TOERISTEN? GERECHTSZAKEN DE TOEGANGSPRIJS DER INTERNATIONALE JAARBEURS van BRUSSEL KONING LEOPOLD OP TERUGREIS NAAR ZWITSERLAND DE PRSNS-REGENT OP REIS IN DE U.S.A. DOOR VREUGDESCHO TEN GETROFFEN TE WEVELGEM DE WEEK IN ONS LAND KERSOUWTJES! N1EUWSJES IN T KORT ZONDAG IN DE KERK Bij bet naamfeest van £t Xeo op 11 Hpvü. HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 10 April 1948. Blz. 2. 31 Maart Is voorbij en alle bijdragen zijn binnen. Slechts een lezeres kwam met haar opstel na datum... Niemand, ook wij niet, zullen er Iets tegen hebben dat ze de lijst dèr' anderen bijtrede. Haar bijgevoegd briefje was zó opgesteld, dat zeker niemand haar vriendelijk verzoek zou kun nen weigeren. Met dat al zijn er 62 werken te beoordelen. We mogen onze prijskamp als zeer geslaagd achten, inzonder wanneer men nagaat welk werk en krachtinspanning er voor de deelname gevergd wordt. Zoals bij ieder dergelijke prijskamp zijn er goede en min goede bij dragen. Ditmaal echter overtreft het aantal zeer goede bijdragen in grote mate de andere. De onderlinge strijd zal ongemeen groot zijn. Eeii eerste klassering is reeds gedaan. Voor de 6 prijzen zijn er zeker 25 bijdragen die in het gedrang komen. Verdere ontleding ware nog voorbarig, alleen beloven we na bekendmaking van den uitslag eens vol ledig uitleg te geven waarop de verdeling en het toekennen der punten gesteund was. Dit is voor binnen 'n paar weken. Wanneer we precies de uitslag zullen mededelen weten we nog niet heel zeker. Dit zal, zonder verder belemmering, wellicht voor ons nummer van 17 April zijn. De Lezer zal willen begrijpen dat het trouw nazien der 62 werken heel wat aandacht en tijd vraagt: er mag niet in overhaast worden te werk gegaan; de waarde dient gewikt en gewogen opdat uit eindelijk de prijzen aan de meest verdienstvolle deelnemers zouden toe gekend worden. Zoals gezegd had een eerste klassering reeds plaats hier op de Re dactie. Thaps zijn de werkjes allen doorgestuurd naar de Hr L. SOURIE, Hoofdredacteur van Boekenkeus, die na zijn.kritiek erover uitgebracht te hebben Heer Sourie werkt meer als kriticus ze doorsturen zal naar onze grote West-Vlaamse Romanschrijver Hr FRANS RAMON (pseudoniem F. R. Boschvogel) die op zijn beurt meer de rijkheid der taai en de zinsvorm zal nagaan en er aldus een derde rangschikking op toe te passen. Geen enkele dier beide Heren die we hier hartelijk be danken om hun opprijsgestelde medewerking weten van wie die wer ken komen. Alle adres-omslagen zijn hier ter Redactie gesloten blijven liggen. Door de drie examinators worden om de beurt punten toegekend met ben maximum van 100 (85 voor inhoud, 15 voor zuiverheid van taal). Zon der van elkaar te weten worden de lijsten ieder werkje is een nummer dan doorgestuurd naar de Redactie waar alle punten worden samen geteld en opnieuw gedeeld door drie. Wie aldus het meest punten bekomt, wordt eerste gerangschikt. Wat geduld dus nog, beste Lezer en Deelnemer (ster), en zonder on gelukken tot a. s. week. 't Vergaat met het weer zoals met het leven: helder en donker, Sonne en regen, .goede en kwade dagen. En op den duur 't en is maar het einde en de oogst die telt. De wisselingen en ver anderingen vergaan met den voorbijsnellenden tijd maar hef we zenlijke blijft onverwoestbaar zeker en het onwezenlijke besten digt het even onvergankelijk verderf. 't En is al geen goud dat blinkt en wat schettert en blinkt is maar dl te dikwijls alles be halve goud. De mensen hebben tegenwoordig weinig houvast omdat ze weinig belust zijn op het wezenlijke en te gemakkelijk de gang van hun leven vasthaken aan de nieuwigheden van eiken dag. Onder de besten worden er velen gevonden die den plooi van een medelijdend monkelen in hun speels gelaat leggen als iemand het waagt te spreken van een hoog ideaal in het leven. Ideaal? 't Lijkt wél een antiquiteit uit lang vervlogen tij den van kinderachtig romantisme. Welk verstandig mens, die de zaken een beetje nuchter en objectief beschouwt, spreekt nu nog van idealen? Ideaal! Kah iemand die nu in onzen tijd spreekt over een ideaal in het leven nog aanzien worden als rechtzinnig? 't Is genoeg dat ge met een tikje geestdrift spreekt over de noodzakelijkheid van een schoon ideaal om door te gaan voor een soort phariseër of minstens als iemand die van lotje getikt is. Ideaal? Illusie! Allemaal grootspraak of'erger nog: hebzucht verscholen onder de mom van toewijding. t Sommigen denken misschien nog dat een of ander het bij den aanvang wel goed kan menen, maar dat de harde school van het leven dien ijver wel zal uitdoven en bij de onvermijdelijke ont nuchtering de val des te dieper zal zijn. De meesten staan nu in bewondering voor de knappe lui die vooruit en vooral weten dat de ware liefde begint met zich zelf 'én het zover brengen dat ze zich van heel 't zoodje niets meer aantrekken als 't hun zelf maar goed voor de wind gaat. Ze noemen dat: welbegrepen eigenbelang. En de rest kan stikken. 't Komt er maar op aan, ziet ge, in 't zetélke te geraken: heb ben is hebben en krijgen is de kunst. Met de middelen moet gè 't maar zo nauw niet nemen en vooral geen zeer hoofd maken om het geweten. Het geweten, begrijp-je-wel, is een uitvinding van de zuurpruimen uit de middeleeuwen en een rem voor den vooruitgang in het leven. Het is maar best, denken ze, niet te veel te wikken en te wegen of iets goed of kwaad is: dat houdt tfe vooruitgang tegen en kweekt nutteloze muizenesten. Een ideaal is een last in 't leven: als ge 't ongeschonden wilt bewaren.en ongekrenkt in en door uw leven hoog wilt houden dan pioet ge U inderdaad veel ontzeggen, spot en achterklap verdu ren, een teken van tegenspraak zijn, misverstand verwachten en dulden, wel eens een deuk krijgen die zeer doet, 't gesis van ve nijnige tongen vernemen die U bij anderen als een vals mens doen doorgaan, duistere tegenwerking ondervinden vanwaar ge dat het minst zoudet verwachten en ondankbaarheid oogsten wel eens van hen aan wie gij uit idealisme onvergeld veel goed hebt gedaan. Maar dat alles kan het geluk en de vreugde van de echte idealisten niet breken of verminderen. Over hun leven straalt de glans van innerlijke blijheid welke door niets en door niemand kdn weggestolen worden. Een klein aantal zulke idealisten volstaat om grootse dingen tot stand te brengen en om een ganse ommekeer ten goede te be werken. Het is wonderbaar hoe een idealist doorgaans ook een prak tisch mens is die zeer nuchter en scherp de toestanden inziet en de aangepaste middelen weet uit te kiezen en aan te wenden om het beoogde en nagestreefde doel te bereiken en te bewerkstelligen. Velèn denken ten onrechte dat een idealist een dromer is die de werkelijkheid voorbijziet, terwijl nochtans de echte idealist al tijd een realist is die niet te paaien is met schone woorden, doch daden eist en zelf stelt. In heldere en donkere dagen, tegen alles in, gaat hij rustig en kalm met bezonnenheid en overleg recht op zijn doel af. Dit Wil nu niet zeggen dat hij geen rekening houdt met omstandighe den en moeilijkheden. Integendeel! Zonder iets af te doen aan het vastgestelde ideaal zal hij met voorzichtige soepelheid en een scherp doorzicht zich voegen en schikken naar de eisen van tijd en plaats. Wat den waren idealist steeds kenmerkt is dat hij in hem een onverpoosden strijd vo.ert tegen bet egoïsme en tot ivachtwoord en levensregel neemt: dienen! De echte idealisten zijn de gelukkigste mensen op de wereld en de voornaamste vrucht van hun dienstbaarheid is wel: aan anderen geluk en vreugde te verschaffen. Hun grootste geluk en hun hoogste vreugde ondervinden zij juist wanneer ze door hun optreden en hun arbeid aan velen blijdschap en geluk hebben gebracht. Hoeve met bijgebouwen uitgebrand. Zaterdag laatstleden omstreeks 5.30 pur namiddag, bemerkten landbou wers, welke op hun landerijen aan het werk waren, dat een dichte rook opsteeg uit het dak der gebouwen van de hoeve Gaston Gombeir. On middellijk werd alarm gemaakt. Al de gebouwen der schuur en stallin gen en aanhorigheden stonden ech ter kort daarna in lichtelaaie. Aan gewakkerd door een scherpe wind vonden de vlammen gretig hun prooi in de hoeveelheden stroo en voeders welke in de voormelde gebouwen wa ren ondergebracht. Aan blussen viel er voor deze laat- Bte niet meer te denken, bijna niets kon worden uitgehaald en gered. Het gevaar dreigde echter nog te meer daar de vlammen door de wind tegen de woning werden aangedreven, die ook vuur begon te vatten. Juist op het laatste nipperke konden de pom piers van Roesbrugge-Haringe, die ondertussen dadelijk op het alarm sein waren toegesneld, door hun ver enigd pogen, de gebouwen derwo ning' nog redden. Slechts over een paar meter van het dak was deze beginnen branden. Het mag bijna een wonder ge noemd worden dat het vuur niet al les heeft in as gelegd. Van de schuur en stallingen blijven nog slechts en kele stukken muur over. De schade is aanzienlijk doch er bestaat verze kering. Nopens de oorzaak is tot he den niets bekend. Te Hoei is een vrouw overleden op de dag zelf dat zij haar gouden bruiloft vierde; de arme vrouw zakte ineen op het ogenblik dat zij het stadhuis betrad waar zij zou worden gelukgewenst door de stadsoverhe- den. Zekere Simonne Van Daele, 22 laar, uit Torhout, in dienst te Bachte- Maria-Leerne, werd aangehouden wegens moord op haari pasgeboren kindja. Te Wenen, waar alles wat nog bruikbaar is uit de vuilnisbakken wordt nagezocht, werd vastgesteld dat er thans nog slechts 40 ton der gelijk bruikbaar materiaal meer wordt uitgehaald tegen 500 tori voor de oorlog. Aldus wordt de vuilnisbak de maatstaf van de stadswelvaart. BRIEF UIT PARIJS (Van eigen Correspondent) PARIJS. Na de talrijke experi menten die op de rug van het Fran se volk ondernomen werden, heeft de huidige Minister van Economische Zaken, René Mayer, een nieuwe re medie voorgeschreven. Het is eigen lijk de tweede, verbeterde, uitgave van een proefneming die Léon Blum belachelijk maakte, men wil de prij zen doen afslaan. Natuurlijk was de eerste reactie der Fransen gemakkelijk te voorzien. De Parijzenaars (hebben sedert lang de lust verloren om zich woedend te maken, daarom hebben ze slechts ge schokschouderd. En terecht, als men weet dat de prijzen sedert de aanvang van dit jaar 30, 50, ja soms 100 en meer gestegen zijn, dan kan men wel niet veel verwachten van de 3 tot 10 afslag op sommige waren. EEN echte klucht De electriciteitstarief is sedert 1 Januari van 7.45 fr. verhoogd tot ongeveer 16,50 fr. per kilowatt. De huishoudartikelen zijn veelal verdub beld. Van zeep tot bakpoeder langs wijn en vlees is alles 100 duurder geworden. En nu spreekt men dus van 5 tot 10 afslag 1 En dan nog! Voor de schoenen b. v. is het een echt comediespel. De schoenen moeten afslaan, 3 voor gewone en 5 voor werkschoenen. Goed, zal men zeggen; 't is beter dan niets. Maar weldra verneemt men dat enkel de mannenschoenen af slaan. Vrouwenschoenen worden als luxe aanzien! Dan kunnen de man nen tevreden zijn, denkt men. Mis! Enkel de mannenschoenen onder de 1500 fr, vallen onder de afslag. Dus enkel de occasieschoenen, de rebut, want men vindt geen nieuwe model len onder de 1500 fr. En dan zucht de Parijzenaar, begrijpelijk teleurge steld: 3 afslag op occasieschoenen, neen, het sop is de kool niet waard! Bovenvermeld geval staat echter niet alleen. Spijts de inspanning der propagandadiensten der Regering be seft iedereen dat deze eerste afslag- trein slechts kinderspeelgoed is. En toch heeft de proefneming een zekere waarde. twee generalen in dienst der regering De laatste tijd was de wanverhou ding tussen lonen en prijzen zo groot dat de Regering met angst de be dreiging van nieuwe sociale troebe len vasteren vorm zag aannemen. Maar loonsverhoging betekent fail liet van al de moeizaam verworven verbeteringen. Dus moest René Mayer wel zijn heil zoeken in een prijsda ling, die in de lucht hing. Elkeen is er van overtuigd dat de crisis overwonnen is, indien de Re gering kon stand houden tot deze Zomer. De reden is duidelijk: alles laat een zeer goede oogst voorzien ën in Juni treedt het Marshall-plan practisch in werking. Deze twee ge- neralender huidige Regering moe ten een totale ommekeer bewerken. Generaal «oogst» moet de ontbering en de honger uit Frankrijk bannen en Generaal Marshall moet de Fran se industrie nieuw leven inblazen met zijn nieuwe credieten. En alles wijst er op dat deze berekening juist is. Maar daartoe is een axioma ver eist: dat de lonen niet verhoogd wor den en dat geen nieuwe stakingen ontstaan. En stijging der lonen zou eên nieuwe prijsstijging veroorzaken, het inflatiespook zou weer oprijzen en het vertrouwen zou deze nieuwe schok niet overleven. handelsleven totaal verlamd We schreven wat hoger dat er een afslagtemperatuur heerst. Dit is mis schien wat overdreven maar de proef Van de Regering wordt gesteund door twee gunstige verschijnselen. In de eerste plaats is er een wereldten dens naar prijsdaling, waarvan Frankrijk dus ook profiteert bij zijn import. Ten tweede zijn de Franse ALLEEN DE COMPEN SATIEBONS VAN APRIL ZIJN GELDIG Het Ministerie van Economi sche Zaken en Middenstand deelt mede, ten behoeve van de kleinhandelaars: Aanvaardt enkel de bons voor compensaticuitkeringen, die be trekking hebben op de maand April. De aandacht van de klein handelaars wordt gans in het bijzonder gevestigd op het feit dat tussen 1 en 30 April uit sluitend de bons voor compen satievergoeding, die de vermel ding 1-4-48 dragen en de bons van 74 fr. die de vermelding lé-3-4815-4-48 dragen, ter be taling van koopwaren mogen aangenomen worden. DE ZWARTE HOEKEN. De was bevuilt langzamerhand de hoeken der kamers. Het Lavécire rei nigt, wast en boent. Vraagt het boenwas Lavécire bij uw dro gist. handelaars en industriëlen geneigd de prijsdaling te steunen omdat het handelsleven totaal verlamd werd door de te hoge prijzen. Vandaar dat we mogen aannemen dat de Mayer-afslag meer belang heeft dan de Blum-afslag. Vooral omdat de nieuwe oogst laat voorzien dat de hongerrantsoenen dezen Zo mer verhoogd kunnen worden. Spijts deze gunstige conjunctuur heeft de afslag zelf niet veel om het lijf. Al wat men kan hopen is dat de catastrofale stijging voorlopig zal kunnen ingedijkt worden. Maar- dit resultaat brengt geen oplossing aan de bestaande kloof tussen lonen en prijzen. DE COMMUNISTEN ZITTEN NIET STIL De Communisten weten dit zeer goed. Ze bereiden zich koortsachtig voor op de komende krachtproef. Overal worden «comités d'action gevormd die elke gelegenheid te baat nemen om onrust te zaaien. Gedu rende de voorbije dagen werden op nieuw verschillende bakkerijen ge plunderd door ontevredene huis vrouwen, Men moet niet vragen wie achter de coulissen deze actie leidt. Kenners van de Franse politiek zijn van mening dat de huidige kalm te spijts enkele verspreide stakings- poging-en gedetermineerd wordt door de toestand in Italië. De uit slag der verkiezingen zal bepalend zijn voor de evolutie van de Com munisten in Frankrijk. Ondertussen zijn de anti-Commu nistische syndicale krachten jammer lijk verdeeld. De afgescheurde sectie van de C. G. T., die onder de naam van «Force Ouvrière» en onder lei ding van Jouhaux bij de huidige derde machtaanleunt, voelt dat hij een eventuele stakingsgolf, een deel van haar troepen de 'Commu nisten zal vervoegen. DE-GAULLE WAAKT Enkel de Groupes d'Usines on der het gezag van de Gaulle, zijn beslist een macht waarmee de Com munisten zullen af te 'rekenen heb ben. Deze secties hebben een reeks duidelijk bepaalde opdrachten. Zo moeten ze, bij ggval van een commu nistische opstand, de werkhuizen be veiligen tegen sabotage; de werkwil ligen gelegenheid geven voort te ar beiden maar vooral de communis tische cellen in de fabrieken voort durend bewaken. Deze stoottroepen van de Gaulle zijn voor sommige industriën en in sommige steden zeer belangrijk. Al les samen zou hun aantal ongeveer 150.000 militanten bedragen. Noord- Frankrijk, Parijs,. Lyon, Marseille, Bordeaux' en Brest zijn vooral voor bereid om een communistische putsch op te vangen. Men bemerkt dat spijts de opti mistische berichten der Regering en de z. g. z. afslag, de toestand nog steeds gespannen is. Een vriend verwonderde zich ten zeerste toen ik hem onlangs zegde, dat in heel Frankrijk twee - dagen; per week, de bakkerijen gesloten zijn, opdat de Fransen minder brood zouden kopen, - Bij ons in België is zo iets ge noeg om een revolutie te doen ont staan, meendé hij. - God zij gedankt dat er in Frank rijk meer nodig is om een burger oorlog te ontketenen! Het besluit van de Franse Rege ring tóeristenchecks aan een vrije en mindere koers te verstrekken aan Belgische toeristen heeft begrijpe lijkerwijze beroering gebracht bij de Belgische Hoteliers. Zo werd te Oostende reeds een ver gadering voor de kusthoteliers ge houden waarop de Franse maatregel bèsproken werd. Op deze bijeenkomst werd hét voorstel van een loc-k out» door de hoteliers van de hand gewezen maar werd betoogd dat van de Belgische regering zou moeten worden bekomen dat oolc België een toeristische frank tot stand zou bren gen. De instelling van franse tóeristen checks }s evenwel een maatregel van de Franse regering en niet van de Belgische regering. Er valt anderzijds moeilijk te voor zien dat de. Belgische Regering Bel gische franks aan mindere waarde, zou verkopen, al ware het nog om toeristen te lokken.. Daarbij dient nóg aangestipt dat de hotels in Luxemburg, zo de Lux emburgse hotelgids mag worden ge loofd, over het algemeen hun prij zen hebben verlaagd alhoewel ze vo rig jaar reeds lager waren dan in België. De Belgische hoteliers in te genstelling blijken over het algemeen nog hun prijzen te hebben verhoogd. «Het Nieuws van dén Dag», deze toestand besprekend, ziet voor de Belgische hoteliers geen andere uit weg dan hun prijzen te verlagen om aldus nog te redden wat te redden valt. De Hr Haulot, Commissaris-Gene raal voor het Toerisme, die naar Londen was vertrokken, om van de Hr Stafford Cripps te bekomen dat toch Engelsen met 35 pond op zak naar België zouden mogen komen, kwam van een kale reis terug. De Engelse Regering wenst niet de pon den welke de Britten alhier zouden verteren, in goud te moeten terugbe talen. Thans- zouden toch nog onderhan delingen gevoerd worden tussen de Belgische Regering' en de Brise am bassadeur te Brussel, met het oog op het toelateh aan de Britten tot hat toerisme in België. Ten einde een voor de verhande lingen geschikte atmospheer te schep pen, heeft het Algemeen Beheer der I. J. B. beslist de voormiddagen in de week aan de kopers voor te behou den. Zullen kosteloos toegang heb ben tot de Jaarbeurs: de dragers van het kenteken voor buitenlandse ko pers, of van een kopers-, congressist-, doorlopende toegahgs-, deelnemers- of dienstkaart. De uitnodigingskaraten geven geen recht op toegang deze voormiddagen. Het publiek wordt de namiddagen en heel de Zondagen toegelaten. Anderzijds, ten einde onnodige briefwisseling te vermijden is het ge raadzaam de aanvragen voor catalo gen te doen vergezellen van een post- overschrijving van 50 fr. op rekening Nr 1090.10 van de I. J. B. (d-6803) DE MOORD TE EESEN Speecke Roger veroordeeld tot één jaar gevang. Dinsdag is voor de boetstraffelijke Rechtbank te Veurne, de zaak afgelo pen ten laste van Speecke Roger, 18 jaar, wonende te Eesen, (Hqoglande- ke) die beschuldigd is wegens moord op de 39-jarige Proot Richard,' zijn gebuur. Bij een twist die vader Speecke had met Proot, is de zoon Roger tussen gesprongen en- heeft vijf messteken toegebracht aan Proot, die op slag gedood werd. Na zijn daad ging hij zelf de rijks wacht van Dikspauide verwittigen. Het Openbaar Ministerie vorderde •een jaar gevang. De verdediging van Speecke werd voorgedragen door Miters Hilaire Lahaye uit leper en Vandenbussche uit Diksmuide. De re.chtbank heeft Speecke Roger veroordeeld tot een jaar gevang en 1000 fr, boete. „Beroep, werd seffens aangetekend dbor Speecke. zódat deze zaak thans zal dienen behandeld voor liet hof van beroep te Gent. DE WELGESLAAGDE SCOUTSTENTOONSTELLING TE ROESELARE De Roeselaar'se Scouts, die door hun activiteit de sympathie van de bevolking veroverd hebben, openden Zaterdagnamiddag 3 April jl. in de gebouwen van de Sint-Jozefskring te Roeselare, een grote tentoonstelling. De plaatselijke geestelijke en wereldlijke overheden werden aan de in gang door master Decoq verwelkomd, waarna Burgemeester De Nolf het traditionele lint doorknipte en de tentoonstelling officieel opende. Onder bevoegde leiding maakten de genodigden een rondgang en kregen een goed overzicht op de knutselwerkjes, de pioniersarbeid, het kampleven, de spelen, het werk en de vorming tot echte mannen van- onzè scouts. Tot slot werd de film van de Seoutgouwdag van 1947 afgerold. Deze werd ge durende de tentoonstelling doorlopend vertoond. Maandag 5 April, te 20 uur, werd de tentoonstelling, die een flink aantal bezoekers mocht ont vangen, gesloten. Na een laatste bezoek gebracht te hebben aan de President van Cuba heeft Koning Leopold, samen met Prinses de Rethy, Prins Boudewijn en hun gevolg, Havana 'verlaten met de Nederlandse boot Eemdijkdie vertrok met bestemming van Rotter dam. Vóór zijn afreis werd onze Vorst begroet door afgevaardigden van de Cubaanse Regering en door de ge zanten van Nederland en België. Vooraleer te vertrekken namen Ko ning Leopold en Prinses de Rethy nog het noenmaal met de Hertog en de Hertogin van Windsor. De Eemdijk wordt na een tocht van 12 a 13 dagen te Rotterdam ver wacht. Het blijkt nog niet uitgemaakt waar Koning Leopold en zijn gevolg aan wal zullen stappen, mogelijks zelfs in Portugal of Frankrijk. Van daar zouden zij dan per vliegtuig naar Zwitserland afreizen. Zaterdag 3 April jl. is de Prins- Regent uit Meisbroek vertrokken, aan boord van een Sabena-vliegtuig, met bestemming van Washington. Hij wordt vergezeld door Eerste- Minister Spaak en Minister De Groote. Verscheidene Ministers en andere hogere personaliteiten hebben hen begroet voor hun afreis. Zaterdag avond kwam de Prins- Regent reeds toe te Shannon, Ier land, waai' hem een diner aangebo den werd namens de Ierse Regering. Nog zelfde avond vertrok het Sabe- na-toestel met de hoge medereizen- den Shannon en, na een tussenlan ding te Gander, kwamen allen- veilig toe te Washington, op Zondag Jl. Hoge ambtenaren hebben de aan komenden begroet. Hr Spaak zijnerzijds, sedert zijn aankomst te Washington, heeft reeds talrijke ontmoetingen gehad met Amerikaanse politieke leiders. Men verwacht dat de Hr Spaak ter ge legenheid van het bezoek van de Prins-Regent aan de S. A. en Ca nada, er ook belangrijke besprekin gen voeren zal, ten batevan West- Europa. Dinsdag .werd. de Prins-Regent en Eerste-Minister Spaak officieel door President Truman ontvangen op het Witte Huis, waar hen een banket werd aangeboden. Er waren geen da mes aanwezig op dit diner. Heildroh- ken werden er gewisseld. Zaterdag traden In het huwelijks bootje de twee jonge paartjes Esprit- Van Ackere en Vanduyfhuis-De- francq. Vlashandelaar Favorel Leon, Mee- nenstraat, wilde nu zijn sympathie bëtuigen en wou vreugdeschoten los sen. Hij plaatste zijn kanonnen op het kerkhof, nevens de kerk, maar beging de onvoorzichtigheid de lont met een cigaret te ontsteken. Onge lukkiglijk kreeg hij de ganse lading op het lijf. Zijn vest werd afgerukt en hij zelf werd fel gekwetst aan het gelaat -en de borst. Na verzorging door Dr Staelens móest hij naar een heelkundige kli niek worden overgebracht. Er is weer eens een Nationale Ar- beidsconferentie achter de rug. Ze was zo danig goed voorbereid, dat ze eigenlijk niet meer moest gehou den worden. Alles was van te voren geregeld en voor de vorm en de fa- gade hebben de afgevaardigden van de arbeiders en de patroons dan nog een hele dag de klap in 't land ge houden. Eigenlijk waren ze geen van beiden erg tevreden met de bereikte oplossing. De arbeiders hadden graag een algemene loonsverhoging gekre gen, maar er kwam niets van en de patroons moesten weer eens meer afdokken dan ze graag wilden. Ondertussen houdt de Regering vast aan de loon- en prijzenpolitiek, die volgens haar moet dienen om de stijging van de prijzen te remmen en tegen te houden. Voor de rëst zal ze haar best doen om de prijs van de vei-bruiksartlkelen en de levens middelen nog verder te doen dalen, ge weet wel in de goesting van de prijsdalingen voor de boter, het vlees en het brood. het stakingsrecht. Sedert het recht óm in staking te gaan in ons land beknot werd door de wetgeving op de burgerlijke mo bilisatie, hebben de arbeiders gepro testeerd. Vrijwel iedereen was ak koord met hun protest en iedereen zei ook: «Weg met de burgerlijke mobilisatie! Maar sedert dat de Communisten hier zo stom in hun kaarten lieten kijken, met hun mislukte pogingen om een algemene staking uit te lok ken, Is men een beetje voorzichtiger geworden. Wij willen wel het sta kingsrecht erkennen, zegde men, maar we moeten toch zeker zijn dat sommige bedrijven op gang gehou den worden, daar waar dat nodig is. Nu heeft Minister Troclet een stukje wet daatover gemaakt, waarin hetstakingsrecht wel wordt erkend, maar waarin terzelfder tijd een mfs- bruik van dit stakingsrecht wordt uitgesloten. De overheid zal immers steeds beroep kunnen doen op de zogenaamde ondernemihgen van openbaar nut, waaronder o.m. dé kolenmijnen en dé electriciteitsbe- drijven .voorkomen. Aan de andere kant worden een aantal voorwaarden bepaald, die moeten vervuld worden opdat een staking een. regelmatig ka rakter zou hebben. In dit laatste ge-* val zal worden aangenomen dat het arbeidscontract van de arbeider niet verbroken, dóch alleen gesehorst wordt. de paasvacantie van de prins-regent. De Prins-Regent heeft een Paas- vacantie gekregen en is met twee So cialistische Ministers naar Amerika gevlogen. Het was zo'n slecht weer, dat ze het Prins-Regentelijk. vlieg tuig' eerst eens hebben beproefd met een lading journalisten als proefko nijnen. Die hebben ze dan meer dood dan levend weer op het vliegveld uitgegoten. Alles bleek In orde en de Prins kon vertrekken. Hij rekende op tegen wind, maar hij kreeg de wind van achter en hij arriveerde zo vroeg in Amerika, dat de Belgische .Ambassa deur te laat kwam om hem een handje te geven. Hij verschoot er lelijk van, die Ambassadeur, maar hij haalde zijn schade in bij Eerste-Mi nister Spaak, die hem algauw ge ruststelde. VLAAMSE LEVENSWIL. Dit weekend werd besloten met het Paascongres der Vlaamse Jongeren, dat te Antwerpen werd gehouden Er was een grote belangstelling voor dit openbaar debat over de Vlaamss Beweging. Wij kunnen niet zeggen dat dit debat steeds op ongestoords en kalme wijze verliep, want daar waren vrij scherpe tegenstellingen in de uiteenlopende meningen van de aanwezigen. Wij begrijpen nog steeds niet wat die oudere bedaagde en wijsneuzigs mensen op dit congres van jongeren kwamen doen. Als belangstellenden konden aij zeker een plaatsje krij gen op het balkon, maar voor ds micro wa's' eigenlijk hun plaats niet. Zij zijn er alleen in geslaagd een taal te vperen, die door de jongeren niet begrepen werd en die hen ont stemde. De jougd moet ook niets hebben van die halfbloed-Vlamingen van het elfde uur, die zich ineens op een taak van jeugdleider bezinnen en voor de dag komen met verzuurde oudemannetjes-idealen of met ds halfgare kalverliefde, voor een con- fectie-id^al, waarin ze zelf niet ge loven. Daar zijn extremisten geweest op het AntWerp-eongres. Van de jeugd kan men begrijpen dat ze extremis tisch is, omdat ze idealen heeft. Ver der belang moet men daar niet aan hechten en men moet vooral njet uitpakken met een ander extremis me, dat tegen het Vlaamse ingaat. Dat zou alleen als spoorslag werken. Elk extremisme leeft uit en er la in ons land nog een grote en breds uitlaat nodig voor het extremisme en voor de haat van de Vlaamse Jeugd, die in haar bloed getroffen werd. Gelukkig put ook' elke haat zich uit. Misschien heeft het Paascongres der Vlaamse Jongeren geen enkel tastbaar resultaat opgeleverd*Wan neer het er echter in geslaagd is, als bevestiging van.de levenswil der Vlaamse Jongeren, een ontspanning te brengen in de verbitterde gemoe deren en het besef van eengeringe toenadering tussen alle Vlamingen, dan heeft het een grote- verdienste, PAS. VOLKS VERZEKENSj We zien hierboven, even na de opening, Hr Burgemeester De Nolf (x) •op rondwandel in het Scouts-dorpwaar hem, evenals aan de andere genodigden (op het achterplan) alle uitleg op aangename wijze verstrekt werd door S-Mastër Decocq. verhoging van de KLEINHANDELS INDEX De index der kleinhandelsprijzen is van 349, in de maand Februari, tot 354 in Maart gestegen. Als basis van deze index werd het indexcijfer 100 genomen, nl. liet gemiddelde der ja ren 1936-'37-'38. Er werd rekening ge houden met de prijs van 34 voedings producten en 22 niet-eetbare produc ten. hr gutt te brussel Hr Gu-tt, onze voormalige minister van Financiën die zo weinig sympa thie heeft weten te winnen in ons land met zijn financiële maatregelen bracht een bezoek aan Brussel en had een onderhoud met Ministers Spaak en Eyskens en de directeur van de Nationale Bank. Te Parijs had hij voordien ook een onderhoud gehad met de Hr Mayer, Minister van Fi nanciën van Frankrijk en te London met Sir Stafford Gripps, de Kanse lier van de Britse schatkist. Twee Amerikanen hebben de Regering der U. S. A. verzocht hen officieel te erkennen als eigenaars van de maan! Hen werd-geantwoord dat zij daartoe eerst zelf de betrok ken gebieden moesten hebben geïn specteerd. Te Valenciennes, in een zieken huis, werd een kindje van 21 'maan den oud in zijn bedje versmacht ge vonden, met het hoofdje tussen twee staven gekneld. Te Metz vloog een hunker in de' lucht, op het -ogenblik dat verschil lende kinderen van 10 tof 14 jaar zich- in de abri bevonden. vermoedt dat de kinderen granaten welke -nog in de bunker lagen- hebben doen ont ploffen. Het juiste aantal slachtoffer^ is niet' gekend, maar 6 kinder li jkj.eg werden reeds geborgen. Op Kreta, o. m. te Herakleiom, zijn reeds meer dan 200 personen lijdend aan hondsdolheid, wijl paar den, ezels, koelen en schapen die eveneens door dolle honden werden .gebeten de ziekte nog meer versprei den. De politie heeft er dan ook op dracht gegeven alle honden te doden cpdat er zich geen nieuwe gevallen meer zouden kunnen voordoen. De scherpe toestand te Berlijn bracht ook onverwachte gevolgen voor enkele Angelsaksische vrouwen die de stad wilden verlaten en met de trein niet konden vertrekken en het per vliegtuig moesten doen. De Amerikaanse legerreglémenten bepa len immers dat vrouwen, om per vliegtuig te mogen worden meêgeno- men, broeken moesten dragen, op dat de valschermen eraan zouden kunnen vastgehaakt worden. De vrouwtjes droegen nu juist geen broeken naar het vereiste model. Zij vonden echter een uitvlucht: pyja ma's werden bijgehaald en de reis werd dan maar gedaan in dergelijk nachtgewaad. Te Londen hebben schoolkinde ren betoogd daar zij gèen kranten meer mogen ronddragen en aldus géén zakgeld meer kunnen verdia*- nen. Met uw witte-roze kragen. 'l Lacht g'in 't morgenzonnelicht! 'k Zie u gaarne, vol behagen!1 Reine bloempjes, mooi gezicht* Stille staat ge daar te denken, Midden 't parkje van mijn weil Open bloempjes, die me wenken, In uw schuchterheid, zó blij! v Ziet ge zonne, 't wordt 'n wonne! Droefheid komt bij avondtijd!, Ook bij ons, 'n liéfdebronne,; Maakt ons jeugdig, jong, verblijd! Beselare, 1948. GEO. Dezer dagen klonk de alarmkreet over de wereld: Attila staat vóór de poorten van Rome. Attila, de wilde, vervaarlijke man, de grote barbaar uit het Oosten, die zich zelf de gesel Gods heette. Zijn naam klonk als een donder door alle eeuwen. Een donderslag van macht en vrees. Het was in de vijfde eeuw. De Romei nen bezetten dé bekende wereld. Hun heirbanen doorkruisten het grootste rijk der aarde. Zowel te Bavai, leper, Diks muide, als op de marken des Rijks, tot in Palestina. Een rijk dat eeuwig scheen. En ach! Hitier sprak ook over een dui zendjarig Germanenrijk Hij verdween als een rook. Het Romeinse Rijk stond in deze eeuw ook op het punt ineen te stor ten. Over Rijn en Donau, de Oostgren zen van het rijk, stonden de talloze vreemde volkeren klaar, door de Romei nen barbaren geheten, om het verlokke lijke rijk der Romeinen binnen te vallen. Begerig, maar aarzelend nag. Tot opeens de Hunnen aan 't roeren gingen, een wilde en machtige volksstam van Mon goolse oorsprong, die uit de steppen van het Oosten naar het Westen cprukcen, met het gevolg dat hun opkomst werkte als een speer in de rug van een ruiter. Vooruit! Heel Europa ging aan 't roeren en 't verhuizen. Gothen, Franken, Bur- gondiërs, Vandalen, Angelen en Sak- sers, ze overrompelden het Romeinse rijk, aangevoerd door de Hunnen. Deze volksverhuizing was een ramp voor West-Europa. Alles wat door de chris telijke beschaving was opgericht aan Ker ken en bidplaatsen, alles ging voorlopig onder, overstroomd door deze barbaarse stortvloed. De Hunnen- waren de ergste. En1 hun1 opperhoofd Attila was een monster van durf en meedogenloosheid. Zijn naam sloeg ganse' volkeren met vrees. Attila! Zijn troepen rukten recht naar het hart van het ineen-krakende Romeinse rijk. Naar Rome, waar de zwakke keizer woon de. Na-ar Rome, de eeuwige stad, waar de Paus woonde. Paus Leo, bijgenaamd de Grote Wie Rome moest verdedigen, vluchtte. Hij trok kalm en onverschrokken naar de poorten van de stad. Hij, zonder wa pens, alleen met het kruis, de wrede At tila tegemoet. Rome lag daar voor de voet-en van AttilaRome, dat hij zou ver nietigen waarvan er geen twee stenen op eikaar zouden blijven staan. Hij had er zich op beroemd, een roes op gedronken. Bij voorbaat gevierd. En daar staat een man in 't wit, de Paus, en spreekt tot Attila. Attila die goedwillig toeluistert. Wat mag hem bewegen? Wat zit hij daar als verlamd. SpaaA de stad, grote zege pralen, smeekt Paus Leo, spaar Rome, en de eeuwen zullen uw naain niet vergeten. Spa-ar Rome, de eeuwige stad! Elkeen verwachtte er zich aan, dat Attila wild en woest het zwaard zou tier- gen en op de Paus afstormen, hem als een gewoon sterveling over de kling zou halen; Maar hij luistert, bezint zich. Want vóór hem staat Paus LeoDe ene leeuw staat voor de andere. De wilde leeuw tegenover de Heilige Leeuw. En de wffeje leeuw, wijkt, zwicht, viert de teugel, keert, het paard en wendt zijn hunke rende legerscharen, tuk op bloed en christen van Rome weg. Ik durfde niet te naderen, want naast die Witte Paus, vertelde Attila te gen zijn verwonderde legeroversten, zag ik een. grijsaard ln 't wit gekleed, met een zo machtig en dreigend zwaard-, dat ik voor de eerste keer met vrees bevan gen werd. Niemand anders had die oude man in blanke kleren gezien. Eri Attila keerde terug... Weer dreigt de wereld overspoeld te worden door een nieuw gevaar. Weer grijnst hét oorlogsspook. Velen roepen om oorlog! Eén Is er die kalm en waardig op het gevaar wijst, doch het zwaard niet trekt, alleen het vrome woord en het vreedzaam gebaar des kruises over de aarde zendt. Zoals Paus Leo die Attila met hét kruis tegemoet ging. Deze Paus, onze Paus Pius XII, roept ons deze mach tige Leo de Grote op. Deze rilde en tere verschijning, schijnbaar nietig en zwak als een schamel riet, is en blijft een Hei lige, sterke Leeuw. Zijn woord zal krach tiger blijken, dan alle wapens. Zijn woord dat zegt: Als de wereld verder God niet wil erkennen. God en de naastenliefde uit het leven bant, is er geen vrede meer mogelijk. Daarom jnoetoa wij tn deze tijden op de allereerste plaats trouwe kinderen van Rome blijven, ons niet laten klein ma ken door onmannelijke en onchristelijke vrees. Met het kxuisgebaar over ons elk gevaar tarten. Gij, Sint Leo, Heilige en sterke Leeuw, wiens feest we op 11 April vieren, wees ons in deze verwarrende tijden, een licht- haak, een hoop, een kracht. Mocht uw hulpe en uw gedachtenis zegen en red ding brepgen over het bedrei-gde Europa, over het bedreigde Rome, over het be dreigde Katholiek Geloof. Leer Gij ons heldhaftig te zijn. Nu de wereld ln twee kampen scheurt, moeten wij teruggaan tot de heldhaftigheid der eerste christen tijden. De tijden der arena's, die met bloed besmeurd werden. De tijden der catacomben. De bedreiging is groot, doch God is groter. Leer GIJ ons, Sint Leo, spijts de begeerte van. vunzige oorlog&stokers, ho pen op één onbloedige, op een vreedza me oplossing. Leer ons vertrouwen heb ben. Zoals Gij er hadt, onverschrokken Paus! - Sint Leo was een groot figuur. Hij hield overal een oog in ifr zeil, veidedig- de in het Concilie Chalcedon, de zuivere; leer Christi tegen de nieuwe" ketterijen, en vreesde niet de kerkdijken op de vin» gera te tikken, die de orde en de tucht niet in- acht namen. In deze beroerde tijden, toen het ge bouw der Kerk in zijn voegen kraakte, was een dengëlijke figuur onmisbaar. Hij stierf in November 461. En op 11 April werden zijn Relikwieën naar de Sint Ple- tersdag overgebracht. Deze verheffing op de altaren werd zijn feestdag. Zijn verering in de Katholieke Kerk is algemeen. Zijn naam wordt overal aan- gehouwen. Leo in 't Vlaams, Léon in 't Frans, enz.! Leeuw of Lioen. Meer dan éen vader heeft zijn kind zo sterk als een leeuw weten noemen. En mijn vriend die Leo heet, toont me met fierheid een Italiaans gebedenboek waarop te lezen staat: Het is beter één dag leeuw te zijn, dan heel Je leven schaap. Al de Leo's zijn leeuwen voor hun le ven! öok in *t volksleven is Leo getreden. Sint Leo's-school, Sint Leo's-college, enz. Dan heb je de afgeleide namen: Leonle, Lei, Leiten, Leitje, Leonietje, vroeger zeer gegeerd. En die oude namen als b. v. Francisca, Johanna, Christina, Colete, zien we in vele treffelijke families terug keren. Dan de familienamen Hoen, •Loen, Loentken, Loentssone, enz... GIJ kent er misschièn nog meer. Een kaartje daarover is altijd welkom op 't bureel. En tót slot, aan alle Leo's een zalig ïeest. En mochten wij nu en morgen en altijd iets hebben van de duif, de onbe vangenheid, de vreedzaamheid en de kracht van 'dezé Leo de Grote, 46" Paus van Rome. Deze Sterke, Heilige Leeuw t i TWEEDE ZONDAG NA PASEN 11 APRIL Heel de Mis van dezen Zondag door, gaat er een, jubel om onze ver lossing. De Paastijd is sedert een week afgesloten, die Paastijd die de gelegenheid was, om het goddelijk leven in ons te versterken of te her winnen. Mag de Kerk dan niet ver onderstellen, dat er geen Zondag ia 't Jaar is, waarop haar kinderen den troost .van die gedachte aan hun ver lossing, beter zullen beseffen? Wij zijn verlost, door toedoen vap den Goeden Herder, die zijn leven heeft gegeven voor ons, zijn sehapelj Wij zijn verlost van den eeuwigen dood, omdat Hij den kruisdood heeft wil len ondergaan. Wij zijn verlost van de straf voor onzen-hoogmoed, om dat Hij nederig en gehoorzaam de schande aanvaardde van Geeden- Vrijdag'. Hoe zouden we er dan niet om juichen: «-De. barmhartigheid van den Heer vervplt heel de a&rde! Daar zijn er, die de .weldaad van hun verlossing' niet aanvoelen, omdat zij de "werkelijkheid van hun verwer ping niet begrijpen,-Maar naarmate iémand dieper overtuigd wordt van zijn schuld tegenoygy God ;en tegen over zijri eigen geweten, naar -die zelfde maat groeit ook in hem de dankbaarheid voor den Verlosser. Daarom kunnen w.e, in deze. Zondag mis, zeer Vurig aari den Heer vragen, dat Hij ons lere onszelf zien,, zoale we zijn, met al dat duistere,' lage, beschamende dat in. ons hart woelt en dat al te dikwijls beweegreden werd van onze woorden en onze da den. Als tve dat eeris zien, mair dan echt, als We tegenover onszelf' recht zinnig worden, dan zal het ons geen moeite meer kosten om dankbaar op te kijken naar* Hem, die. ons., van al d-at minderwaardige bevrijden wilde ten koste van eigen leven en -bloed. En die dankbaarheid tegenover onze Verlosser Is een stevige steun voor ons Paasvoornemen: bij den Goeden Herder te blijven,,voor 'altijd. 11 April.: Tweede Zondag na Pa sen/Gloria, 2 g. van den H. Leo, Paus kerkleraar, Credo; - .*1 12 April.; Mis van vorigenZondag, 2 g. van-O. L. V. in den Paastijd,, 3 voer de Paus, 13 April.: H. Hermenegildis,Mar telaar, 2 en 3 g. als gis teren. 1 14 April.: Patroonschap vaiv den H. Jözef, Gloria, 2 g. (ln gelezen Missen) van den H. Justinus, Credo,. Pref, van S. Jozef, ,,'j 15, 16, 17 Mis gelijk Woensdag, i en 3 g. gelijk Maandag, behalve Zaterdag (2 g. van den H. Anicejus, 3 van O. L. V.) 18 April.: Derde Zondag na Pasen en Plechtigheid van S, Jozef. WM UIT ROME Onze lezers herinneren zich nog, dat op 27 April van verleden jaar, de kleine Maria Gorettl, die op'twaalf jarigen ouderdom vermoord werd als martelares voor de zuiverheid, door Paus Pius XII werd zalig verklaard. Nauwelijks waren de feesten van de ze Zaligverklaring gevleid, of nieuwe mirakelen, door de voorspraak van de Gelukzalige verkregen, werden aan de bisschop bekend gemaakt. Daarom heeft Z.H. de Paus reeds op 3 Augus tus 1947 toelating gegeven 'voor het heropenen van deze Zaak, en te on derzoeken of ook tot de Heiligverkla ring van Maria Gorettl kan overge gaan worden. Voor enkele jaren werd er nogai gesproken van de Dienaar Gods, Gul- do de Fontgalland. Op een zeker ogenblik scheen het, alsof zijn zalig verklaring door de Paus kon verwacht worden. Nu is echter bekend gemaakt dat deze zaak niet voortgaat, en dat het niet -toegelaten is, nog verdef propaganda te maken voor deze Die- naar- Gods. Dat wil niet zeggen, dal Giildo de Fontgalland zeker niet a- lig is, maar alléén dat er redene» zijn waarom de plechtige zaligverkla ring ongewenst of onmogelijk U vol» gtra de Uiftpa DftiOWillUl I 1

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 2