Jubelgouwdag te Roeselare t Gepast ogenblik TWINTIG JARIG BESTAAN KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN Zes aanhoudingen door Raadskanu bekrachtigd Eu een HeerSijie ONZE BURELEN: BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 9. Postcheck 47.63.60. ONZE UITGAVEN: 3* JAAR. Nr 16. WAARSCHUWING VAN AMERIKAANSE ATOOMGELEERDEN BUITENLANDS OVERZICHT Nog twee aanhoudingen, een Vrijdag en een Maandag 12 April jl. Twee Vrijstellingen Een verdachte moet nog voor Raadskamer verschenen ONZE LITTERAIRE PRIJSKAMP H® K. S. A. - Um VicsQüfiereii viert hoor DE REIS VAN DE PRINS-REGENT IN DE U. S. A UIT HET STAATSBLAD STORT 74 FRANK Uitgave POPERINGE-IEPER-WERVIK en Omliggende Roeselare, St Alfonsusstraat 12. leper, G. de Stuersstraat 4. Poperinge, Gasthuisstraat 19. Veurne, Noordstraat i4. Wervik, Kasteelstraat 28. Nieuwpoort, Langestr. (M. Dumon) ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot Nieuwjaar 74 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk Holland 3,fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Roesclare-Ieper-Meenen. Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide. 4 Poperinge-Ieper-Wervik. PRIJS PER Nr; 2 FRANK, Aangesloten bij V. B. P. P. Dat was ook een congres. En 't was wel de eerste maal dat zulk congres werd gepland en kon doorgaan. Het congres van de vakscho len of van het technisch onder wijs. En, hoe vreemd ook; op dat congres waren leraars van het vrij technisch onderwijs en van staats-inrichtingen, waren afge vaardigden van christelijke en socialistische syndikaten, waren ook werkgevers tegenwoordig. Wat nog meer opviel: dat allen ak koord waren om de noodzakelijk heid van het vakonderwijs te onderlijnen en te wijzen op de plicht van de Staat en dat on derwijs te steunen. Onze beschaving met ineen storting bedreigd Vooraanstaande Amerikaanse atoom geleerden waarschuwden gisieren voor de totale ineenstorting van onze beschaving en drongen aan op di plomatieke onderhandelingen tussen de U. S. A. en Rusland via zo hoog mogelijke regeringspersonen We hadden gemeend deze week reeds de uitslag ervan te kunnen mededelen, doch dit bleek wat al te voorbarig. Teneinde alles zo zorgvuldig mogelijk te kunnen nagaan, zien we ons genoodzaakt de Lezers nog een weekje geduld te vragen. Voor a.s. week kunnen ze er stellig op rekenen. Over dat congres hebben wij niet veel te zeggen. Inderdaad: Het kan saamgevat In een paar woorden: Belangstel ling is er nodig, niet alleen van wege de Staat en de openbare besturen, maar ook van de be volking. De kinders zijn weer naar school, vele voor de laatste maan den. Dan worden ze veertien jaar; en daar eindigt de belangstelling van de Staat. Als ge eenmaal veertien jaar oud zijt, zijt ge rijp voor het leven. Niemand gelooft dat. maar praktisch is het zó. Uit de handen van meesters of mees teressen vallen de jongeren nu in wiens handen? Vroeger, vóór een groot twintigtal jaren kwamen ver het grootste aantal van die jon gens of meisjes direct op het werk. Het werk? Veelal in de grote hpop, op de fabriek, op de tra- vaux» wel eens, bij een of ander bedrijf waar ze in opgezogen wer den en waar ze zeer dikwijls hele maal ondergingen, 't Was meer aan eens met schrik en angst dat de ouders hun jongen of hun meisje naar 't werk stuurden; maar wat moesten zij er mee aanvangen? Middelbare studies? Dat was niet voor kinderen van arbeiders; 't was reeds een bui tengewone kans wanneer de jon gen bij vader aan werk kon ge- iaken! Zó was het in dien tijd! Van verdere ontwikkeling was er geen spraak meer, tenzij wanneer er in stad een «akademie» be stond. Aan verdere vorming dacht niemand. WAT VERTELLEN DE MENSEN TE DIKSMUIDE Over onze stad en zijn bewoners wordt er sinds meer dan een week veel geschreven. Diksmuide was reeds beroemd, nu wordt het berucht! Dat het Diksmuidelingen zalf zou den zijn die de IJzertoren hebben doen springen, is voorwaar geen eer voor ons!!. Het wordt geen. «parel aan onze kroon En wat vertellen de mensen? Wij konden zowat allerhands spreuken opvangen, al naar gelang de richting van waar de wind waait. Wie met liberalen op café gaat, hoort dat bij hen het grote slagwoord is: «Maar hoe zouden die mensen dat hebben kunnen doen? Zij heb ben toch geen ondervinding om met dynamiet om te gaan! Daar schuilt inderdaad een deel waarheid in, want wie zou zich kunnen voor stellen dat b.v. Mr. Daenens die z» rap is, zich daaraan zou verbrand hebben om zakjes dynamiet te helpen laden en lossen! Maar het is anders een publiek ge heim dat Remi Ranson, eveneens aangehouden, na '14-18 alle abri's rond Diksmuide heeft doen in da lucht vliegen in dienst van de aan nemer bij wie hij toen werkte. Hij zou dus niet aan zijn proefstuk zijn maar een beslagen man zijn in zulka zaakjes. En JozM Stroobandt, even eens aangehouden, is die geen meka- nieker in het atelier van de tram te Gent? Die weet ook wel meer af van. draadjes en contacten. Wanneer het eerste verslag, opgemaakt enkele da gen na het springen van de toren, sprak van «een werk van technici», dan moeten we toegeven dat deze lie den hiervoor kunnen doorgaan. En kwestie van het aanvoeren van dyna miet, er zijn in Diksmuide garagen en werkplaatsen waar vrachtautos gemakkelijk kunnen in- en uitrijden en voor alle ogen verborgen blijven achter een hoge rolstoor, die, naar men zegt, uiterst gemakkelijk en. zacht op en neer schuift, ook bij nachte als niemand het zou kunnen horen of zien. Neen, het is geen waar wat de Liberalen zeggen. En de mensen zeggen nog: Ja, ja, 't zijn wel de die «Ze zijn niet gemistof ook nogZe zouden nu eens moeten doen met hen, zoals ze gedaan hebben met de zwarte: ze eerst een jaar laten zitten en hun burgerrecht ontnemen, vooraleer hun zaak te onderzoeken!!» Maar neen, wees gerust, daarvoor zorgen de Liberalen wel. Daenens junior heeft met dezelfde grootse allures van zijn vader gezorgd voor een-pas sende enscenering: het bestuur van de liberale vereniging van Diksmuide dat zijn alleszins niet de overige liberale mandatarissen!! hebben reeds een ordemotie gestemd waar ze hun vertrouwen uitdrukken in de twee toen nog aangehouden li berale mandatarissen, dit alles wjl zeggen: de zoon Daenens heeft met de vaderlijke auto rondgevlogen, het agentschap Belga erbijgesleurd, van alle gazetten bij Madeleintje er een gekocht... en minister Van Glabbeke te klamente gevlogen om een in terpellatie in de Kamer!! We zijn benieuwd om te weten of Van Glab beke, die sinds maanden in de Kamer niet meer verschenen is sinds da vechtpartij met de Leeuw van Water loo, nu de verdediging zal opnemen van zijn goede vriend, die hij een maal geen arrondissementscommissa ris heeft laten worden. We weten nog waarom! Eindelijk drukken de bladen van de Hoofdstad hun verwondering uit over de persoonlijkheid van de aan gehoudenen: een provincieraadslid, twee liberale gemeenteraadsleden, een ontvanger van belastingen. Iets waaraan, ze waarschijnlijk niet heb ben gedacht of wellicht niet weten is, dat er drie leden bij zijn van het bestuurscomité van de Rijksmiddel bare School van Diksmuide!! Men sen die, dus staan in een opvoedings organisme!; Die vernielen in plaats van op te voeden!! Is het zulk een geslacht dat de R. M. S. van Diks muide wil kweken: jongens die krui sen in de lucht doen vliegen? Het erwondert ons ook. geen zier dat da bestuurder van de R. M. S zijn ver plaatsing heeft gevraagd en bekomen. Hij heeft genoeg van geheel die kliek, heeft hij gezegd. Eindelijk staan we verwonderd over die curieuze coalitie die nu aan het licht komt tussen liberalen en communisten! Wat was O. F. anders? Twee die water en vuur zijn! Maar als het er op aankomt een kruis in de lucht te doen vliegen, dan zijn za akkoord. (Zie vervolg 3" blad) kanten komen opdagen, vlaggen en wimpels op kop, in de kadans van marschliederen. trommeigeroffel en trompettengesohetter. DE HOOGMIS In onberispelijke orde Worden de aangewezen plaasten door de ver schillende groepen ingenomen. Gans de kerk is weldra vol: vooraan tal rijke priesters en familieleden en dan die honderden hernieuwers die geen plaatsje of hoekje onbezet laten. En kele minuten voor 10 u. komen de waardigheidsbekleders de kerk bin nen: ridder van Ouiryvs d'Ydewalle, gouverneur van de provincie, de Heer J. De Nolf, burgemeester der stad met het schepencollege en gemeente raadsleden, verschillende Keren Se natoren en Volksvertegenwoordigers, de Zeereerwaarde Heren Principaals der Bisschoppelijke colleges en de leden der Gouwraad van de K.S.A. Te 10 u. wordt Zijne Excellentie Mgr Lamiroy stoetsgewijze de kerk binnengeleid omringd door Z. E. H. Deken Kan. Guaghebeur, Z.E.H. Kan. Dubois, gouwproost, Z.E.H. Kan. Ver- sele, inspecteur van het Middelbaar onderwijs, en Z.E.H. Kan. Vevvenne, superior van het Klein Seminarie. Indrukwekkend wordt het Introït van deze tweede Zondag na Pasen aangeheven door de schola van het Groot Seminarie te Brugge onder de kundige leiding van E.H. L. St. Mar tin. met orgelbegeleiding van de Heer J. Hanoulle, bestuurder der stedelijke muziekacademie. Misericordia Do- mini plena est terra Inderdaad, wie deze massa studenten overkijkt die trouw bleef aan het ideaal van ker kdijken kamp most getuigen in zijn hart: de wereld spreekt luid van Gods barmhartige Goedheid W.E.H. Cappoen van de Normaalschool te Torhout leidt de duizendkoppige me nigte die het gewone der paasmis meezingt. Gratias agimus Tibi... Wij danken en loven de hemel om de on schatbare weldaden van deze twintig jaar. Na het evangelie geeft Z.E.H. Dé ken lezing van een brief die door Zijne Eminentie Kardinaal Pizzardo, pauselijk verantwoordelijke voor de K.A.. uit Rome. gericht was tot Mgr Lamiroy. Duidelijk onderlijnt het Va- tikaan de opdracht der studenten tot weerbaarheid in dienst der moeder kerk en brengt hulde aan de wijze leiding en het doorzicht van Z.E.H. Kan. Dubois. Wat een morelesteun voor de beweging zo'n aanmoediging en goedkeurend schrijven te mogen ontvangen uit Rome! Na de Bisschoppelijke zegen en het gebed voor de koning jubelt de gan se kerk mee in de hymne Zegen het Land, o Heer Zegenend verlaat de Bisschop de kerk en begeeft zich in stoet naar de dekenij tussen een haag groetende Hernieuwers. De studenten en hun ouders verlaten ordentelijk de kerk en begeven zich naar de sec tievergaderingen in zeven verschillen de zalen van stad. DE SECTIEVERGADERINGEN Uitgelezen sprekers namen het woord op de respectievelijke verga deringen. (Zie vervolg 2" blad). De K.S.A.-Jong Vlaanderen op doortocht door de straten der Rodenbach-stede. DE VOORBEREIDING Zaterdag 10 April. Eindelijk na een week regen en wind een stralende dag! In het Klein Seminarie dat mor gen het centrum zal zijn van de 'gouwdag zijn de mannen van de or dedienst op post. Wemeling van jeug dige werkers die geestdriftig de laat ste hand leggen aan de voorberei- dingswerken: banken sleuren, aan duidingen plaatsen, krijtlijnen trek ken. Iedere bend sal hier zijn eigen hoekje vinden: de K.S.A. is welkom in Wytewa. Tegen de avond staat het Seminarie in feesttooi. De Chirovla.ggen wapperen boven de keurig geordende speelplaatsen. In een laatste vergadering krijgen de mannen van de ordedienst de nodige richtlijnen; van hun stiptheid hangt de goede gang van zaken af. Op marsch trekken allen naar de stem mige kapel der Grauwe Zusters voor de gebedswake. Dat is nog wel de schoonste voorbereiding. Honderd vijftig jongens knielen neer voor het Allerheiligste terwijl de jubilerende gouwproost in een aangrijpende me ditatie de zin van hun werk en van de nakende gouwdag aantoont: geen parade maar een belijdenis van een onwrikbaren wil zichzelf op te offe ren in dienst van Land en Volk. DE JUBELDAG Zon over de landen! Zon over de stad Roeselare met de bevlagde stra ten! Zon op het gelaat der Hernieu wers en Knapen der Rodenbachste- de die thans de bekroning zullen be leven van hun werk en van hun niets ontzienden ijver. Zon vooral in de harten van de jongens die zoeven in H. Mis en H. Communie hun Gouw dag hebben geheiligd. En over Vlaanderens wegen komen ze aan: fietsers in lange slierten en volgepropte bussen. De stad is weldra bestormd door groepen die van alle Be Prins-Regent, gekiekt tijdens zijn bezoek aan de zeevaart-academie ie Annapolis, in gezelschap van Eerste-Minister Spaak en dc Kr De Staercke, partikulier-secretaris van dc Prins-Regent. Rechts, Kapitein Harry A. Baldridge, die aan de hoge bezoeker een foto toont genomen in 1919, toen Koningin Elisabeth een bezoek bracht aan zelfde academie. Men merke hierop, dat de Prins-Regent een kepi draagt welke niet meer van dracht is in ons leger; het is namelijk de keoi welke enkeie jaren voor dc oorlog voorzien was, passend bij een gala-uniform van onze officieren, maar sedeertdicn is opgeheven. op postcheckrckenir.g Nr 4763.69, der Gebroeders fanscn, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per pist tehuis be«l steld Op het Sint-Amandsplein. vóór het standbeeld van Rodenbach, houdt Dries Tanghe, 'a diepdoorvoeide, veelbelovende spreekbeurt.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1