Van backten de kupe.,. De Jubeigouwdag te Roeselare V^ieisstvoIEe MissiezsisBer uit RMselare everleden te Heng-Keng (China) Parijs telt Jaarlijks 35.®fi¥@rstii§i@ie Er is niets gebeurd Gepdep een oopend (^ip^as don een Qloot VET UIT KOLEN Grote Mensen uit een klein landeke BRIEF UIT PARIJS Meestal om ongegronde reden. Vrees voor de ouders veroorzaakt de meeste zelf moorden onder de jongeren. ZONDAG IN DE KERK DE KIESSTRIJD IN ROME Brief uit Brussel 23 HprilSt (Beorgeefcag Zaterdag 17 April 1948. HET WEKELIJKS NIEUWS Blz. 2. Wie eenmaal de zee heeft gezien en bewonderd draagt in zich een geheimzinnig heimwee om opnieuio te wandelen over het strand. En toch. 't Slameur van 't leven en de drukte van den tijd houden ons ervan verwijderd, langer dan we wensen. Als we van. uit den trein in de verte de witte duinen ontdekken met de blauwe lucht aan den einder dan rijst het verlangen weer op de zee, de heerlijke zee te zien. Vanwaar toch die dwingende aantrek kingskracht naar de zee, vooral wanneer het er eenzaam en stil is en de rustige vreedzaamheid niet gestoord wordt door de luidruch- tige menigte? Is het de inwendige drang en ingeboren behoefte om te ont komen en ons los te rukken uit den krioelenden kring van ontel bare onbenullige kleinigheden en als het ware boven onszelf uit te gaan en genietend weg te zinken in de majestatische grootheid en onzeggelijke schoonheid van de oeverloze oneindigheid? We botsen tegenwoordig rondom ons op zoveel klein gedoe en krente rige bekrompenheid, dat het een ongewone zaligheid wordt voor hart en geest ééns toch onze innerlijke gewaarwording te voelen uitdeinen wijduit eindeloos ver over de onmetelijke vlakte van onuitsprekelijke schoonheid en onzegbare grootheid. Het leven is zó veel schoner en zó veel grootser dan we 't in onze dagelijkse geniepigheid opvatten en beleven. We zijn ons niet genoegzaam beioust van onze wonderbare bestemming en we vergeten te veel dat zij wijder en verder strekt dan ruimte en tijd. Het zijn kostbare ogenblikken deze waarop wij scherp en helder inzien, van binnen uit, dat ongekende werelden van wonderlijke heerlijkheid binnen ons bereik getrokken worden wanneer wij ons maar de moeite getroosten om ingekeerd in ons zelf den blik te wenden naar wat de onmiddellijke omgeving ons tracht te verbergen en te verduiken. De zee te zien wekt in ons het verlangen naar het aanschou wen van de hoogste waarheid en de meest verrukkelijke schoonheid. En is het geen bijzonder geheim dat eenmaal dat de zee. door haar eigen grootheid en onmetelijkheid, in ons dit verlangen heeft gewekt, als bij tooverslag, we gaan bevroeden dat zelfs de eenvou digste dingen om ons heen de wondere kracht bezitten om dit zelfde verlangen, te verwekken en tegelijkertijd te voldoen? Wie dat verstaat en vooral wie dat ondervonden heeft beseft Waarom een Guido Gezelle tot de hoogste beschouwing opgevoerd werd bij het staren naar een dauwdroppel op een graspijlken, bij 't regendroppelen, bij 't vallen van een blad op 't water, bij 't na gaan van 't schrijverken over het water. Het komt er op aan in het leven dat de drang en de zucht naar hoger in ons wordt opgewekt en eenmaal dat deze drift in ons gerezen is dan wordt zij bevredigd en voldaan door al wat in en om ons heen roert en leeft. De afgrondige ongenaakbaarheid wordt alsdan met hemelse blijdschap en ongerepte paradijsvreug de gevonden en doorleefd zówel in de kabbelende klatering van een klein beekje als in het donderend geweld ener onstuimige zee. Want dan is tot ons doorgedrongen deze verpozende en ver heffende waarheid dat oneindigheid niet gebonden is aan ruimte "en even oneindig is in den kleinen dauwdroppel als in de mate loze zee en in de onpeilbare diepten van den zonnigen hemel. jVe vinden ze overal, zelfs in het kleinste schepsel, en we onder binden ze vooral in den afgrond van onszelf. Doch om wille van ons klein begrip en onze kortzichtigheid is het aanvankelijk zó goed dat de wonderbare zee door haar aanschouwelijke grootheid ons leert te schouwen naar verten die we anders nooit zouden hebben vermoed en dat zij. in ons wakker roept dat ingesluimerd verlangen naar hoogten en diepten alwaar wij heerlijkheden vinden die ons anders zouden verborgen geble ven zijn. En het wordt een verrassend genieten wanneer wij tot het besef gekomen zijn dat zelfs de zee in al haar grootheid toch zó klein is en dat zij zelfs nog niet eens de trouioe weerspiegeling is van de onbegrijpelijke heerlijkheid die voor onze geest is wegge legd als we, spijts alles, de banden willen doorbreken die hen be knellen om hem te laten uitgaan, vrij en onbelemmerd, tot de ge nietende bewondering van de onuitsprekelijke Schoonheid waar uit alle schoonheid in ontelbare menigvuldigheid en duizenderlei schakering, onophoudend, wordt geboren. 't Is om te jubileren van geluk en toch telkens roept de laatste verworven schoonheid wederom naar nieuwe schoonheid, jiieuw bewonderen en nieuw genieten. De glorie roept naar ho gere glorie en vreugde vraagt steeds om nieuwe vreugde. Zoals de menigvuldige kleuren één zijn in de witheid, zó zijn glle schoonheden verborgen in de éne opperste Schoonheid. 't Komt al van daar uit in zijn menigvuldigheid en 't vernielt en verzinkt alles weer in deze éénheid. En eerst als we dat gevonden en bereikt hebben zal onze vreugde volledig zijn. In da bovenzaal van het stadhuis .hadden de ouders en familieleden ,ider studenten plaats genomen. Mgr Lamiroy en Kan. Dubois zaten deze Vergadering zelf voor. Na een wel koms groet door Hr Raymond Diericks in vervanging van Julien Verriest, (gouwleider) door ziekte weerhouden, ,én na enkele kunstig uitgevoerde lie deren werd in een treffende rede van Z. E. H. Dr O. Van Besien het belang .aangetoond van de opvoeding die de i jongens ontvangen in de rangen van ,de K.S.A- Zij maakt de studenten tot 'strijdende christenen, die hun talen ten in dienst stellen van de hogere belangen def gemeenschap, wars van alle egoïsme en fanatisme. Merkwaardig was ook de rede van Z. E. H. Kan. Vervenne, superior van het Klein Seminarie, in de vergadering voor de priesters en se- jpiinaristen. Spreker stelde een dia gnose van onze tijd en gaf enkele middelen aan die een priester en een priestercandidaat moet aanwenden om de noden van onze huidige stu dentengeneratie te verhelpen: een teruggrijpen naar kerkelijke gestreng heid en bovennatuurlijke verdieping. Kostbare raadgevingen inderdaad Voor al wie de tactvolle opdracht van proost in de K.S.A. moet vervullen. OPTOCHT EN RODENBACHSHULDE Kort na de middag vertrok de tra ditionele optocht Fris en geestdrif tig 1 Jeugdig en fieri Wat een reser vaat jonge kracht spreekt er niet uit de blik en de stap van die duizende hérnieuwers en knapen! Wemeling van vlaggen, driekleuren leeuwen vlaggen, en chiros, onafscheidbaar Vooraan van elke K.S.A.-groep. Keurig in verschijning en kranig in hun spel, die steeds groeiende fan fares! Afgevaardigden van de plaat selijke chlrojeugd, van de K.B.M.J. en van de Scoutsgroep affirmeerden de gebondenheid van de kerkelijke jeugd die zich 'één voelt in de ge meenschappelijke strijd om de ver dediging van haar schoonste belan gen. Bij het beeld van Rodenbach werd de optocht onderbroken voor een hulde aan de stichter van de Vlaam se beweging wier geest en hart nog voortleeft in onze rangen. Eens te meer heeft de K.S.A. bewezen en be leden dat de diepste volksliefde kan samen gaan met onverbreekbare ge trouwheid aan de kerkelijke hiërar chie en met een loyale houding te genover de staat en de dynastie. Weldra werd de optocht voortge zet. Aan het Klein Seminarie in de Zuidstraat hadden de steeds talrij ker geworden personaliteiten plaats genomen op de tribune om de stoet te schouwen. Heerlijk en stijlvol de- fllee der Hernieuwers en Knapen van de K.S.A. uit de Noordzeegouwl FEESTVERGADERING EN JUBELFEEST Te 3 u. liep de smaakvol versierde speelplaats van het Seminarie vol met de oudere studenten en hun ou ders. Hier zou de feestvergadering doorgaan. Op het verhoog nam de Bisschop plaats, samen met de lei ders van de K.S.A. en de sprekers. Hr DIS TANGHE, in vervanging van de Gouwleider nam het woord en be groette de aanwezigen op deze twee de Jubeigouwdag van de K.S.A. Jong Vlaanderen. Hr FRANS TANGHE, oud-gouw leider, dankte in een ontroerende hulde Z.E.H. Kan. Dubois bij zijn zilveren priesterjubileum, om de on schatbare weldaad die hij met de K. S.A. aan de studerende jeugd en aan ons Vlaamse volk bewezen heeft. De getrouwheid van de studenten aan de richtlijnen die hij hen sedert 1928 heeft gegeven zal de schoonste be loning zijn voor zijn onverinoeibaren ijver. In zijn gloedvolle feestrede ontwik kelde Adv. DRIES VLERICK de be tekenis van de K.S.A. voor het gezond houden van de gedachten bij onze Intellectuelen. Op sociaal en vlaams gebied is vdor de studenten een niet te onderschatten taak weggelegd die niemand buiten hen zal kunnen ver vullen. In een korte historiek schet ste hij de rol die de K.S.A. met ge trouwheid en consequent heeft ver vuld en wakkerde de studenten aan hun taak verder met -durf en moed door te voeren. Z.E.H. Elan. DUBOIS dankte voor de hulde hem gebracht en vroeg de aanwezige hernieuwers zich in volle overgave weg te schenken aan de be-, langen van de Kerk in ons land. Rechtstaande hoorde de vergade ring het slotwoord van zijn Excellen tie Mgr Lamiroy die zijn gelukwensen aanbood aan Z.E.H. Kan. Dubois. Hij vroeg van de studenten een onver minderde tucht en offensiefgeest in broederlijke eensgezindheid. Met de zegen van Zijn Excellentie eindigde deze geestdriftige feestvergadering. Intussen greep op üs Grote Markt een openluchtfeest plaats, verzorgd door de jongere studenten onder lei ding van de sympathieke knapen- hoofdman STEFAAN TESSIER. On telbaar waren de toeschouwers die deze jonge knapen in spel en rytmis- sche oefeningen gadesloegen. Het waren de Mandelzonen, knapen van Izegem, die zich het meest onder scheidden en de prijs wegkaapten. De flinke organisatie der Roeselaar- se knapen heeft het mogelijk ge maakt dat de afwisseling der spelen en nummertjes in het snelste tempo verliep. 's Avonds van deze heerlijke gouw dag, terwijl de groepen zingend te rug huiswaarts keerden gaven de twee grootste K.S.A. speelscharen nog een kunstvol concert op de Grote Markt onder de sympathieke belang stelling der bevolking c!ie de jonge muziekanten kwam aanmoedigen. Kortrijk en Meenen hebben zich in korte tijd weten op te werken tot fan fares die de beweging eer aan doen en die deze tweede jubeigouwdag van de K.S.A. waren luister zijn komen bijzetten. Zo verliep deze gouwdag. De bekro ning van 20 jaar werk en strijd. Hij was geen eindpunt maar een nieuwe aanzet. De chiro op de borst was slechts het symbool van de innerlijke overtuiging en de vaste, wil: Christus, trouw! EEN NET HUIS is het dat U begeert, Mevrouw? Daarom hebt U het boenwas Lavécirenodig, dat parketten en meubelen wast en boent. Ersatz-produkten zijn sedert jaren in Duitsland gemene gang geworden en nu de schaarste er ten hoogste gerezen is, wordt er steeds naar nieuwe dergelijke waren, in het bij zonder levensmiddelen, gezocht. Al dus wordt druk gewerkt in de labo ratoria van de Ruhr, waar men er thans is gelukt vet te vervaardigen uit kolen. Zo moeten 7 ton kolen aangewend worden om 1 ton vet te bekomen, dat voor de voeding kan aangewend worden. Aldus is Duits land in de mogelijkheid 1.000 ton dergelijk vet voort te brengen. - Of het echter boter kan vervangen is Op 80 jarigen ouderdom is op 13 Maart jl. Eerw. Moeder St Xavier, van de Eerw. Zusters van St Pau- lus te Chaxtres, overleden te Hong- Kong, China. Rijk beladen met verdiensten zal Eerw. Moeder St Xavier voor de Opperste Rechter verschenen zijn; gans haar leven is een en al toewij ding geweest aan het Missiewerk, dat zij in haar lang en rijk leven heeft volbraoht. Eerw. Moeder St Xavier, van ge boorte Romanie Vermeersch, zag het levenslicht te Roeselare, op 14 Sep tember 1867 en werd gedoopt in de St-MichielSkerk. In 1882 verliet het gezin Ver meersch Roeselare om zich te gaan vestigen in Frankrijk, in de streek van Chartres. Romanie was toen 15 jaar oud en werd in het Kloos ter der Zusters van St Paulus te Chartres geplaatst, om er verdere studies te doen. Meer en meer rees bij haar de be geerte zich aan de Heer toe te wij den en ten slotte deelde zij, op 16- jarige ouderdom, haar beslissing, mis siezuster te worden, mede aan de overste van het klooster. Ook haar moeder deelde zij zulks mede, maar deze stelde als voorwaarde, dat zij nog een jaar .moest wachten. Om I moeders verzet te overwinnen, ving |het jonge meisje een noveen aan en een andere kwestie! (Van eigen correspondent) PARIJS. Onlangs verdwenen twee jonge meisjes uit hun ouderlij ke woning. In het ene geval ging het om een 12-jarig danseresje dat zich een week lang verschool in de kelders van de Gaité Lyrique waar ze ten slotte ontdekt werd. Ze beweerde op die wijze haar moeder te willen straf fen omdat deze haar berispt had. Het ander geval is tragischer. Een veer tienjarig rpeisjie, Lisette Bendavid, trok er op uit met een cirkusknecht die beloofd had haar over twee maan den naar Nice mee te riemen. Na tuurlijk wei-den de plannen enigs zins gewijzigd: in de plaats van naar Nice te gaan lokte de ongure kerel het meisje mede naar de apachen- dancings van het kwartier der Bas tille en de twee maanden duurden juist twee dagen... Uitgeput van moeite, honger en schaamte wilde het meisje in de Seine springen. Een vrouw die daar toevallig voorbijkomt spreekt het wanhopig kind aan dat hartstochtelijk begint te wenen. En nu begint een onwaarschijnlijk ver haal... WAT MOET IK ER MEE DOEN? De goede vrouw gaat met het meis je naar een bureau van de stadsdien sten. Ze vertelt aan een bediende het treurig verhaal van het dolend kind. Maar de stadsbeambte luistert niet, plots snauwt hij brutaal: Wat moet ik er :nr.s döen? De vrouw 'krijgt hetzelfde antwoord op het bureau van openbaren onder stand. Dan heeft ze er genoeg van. Ze brengt het kind, dat nergens op genomen wordt, naar een metro-sta tion en laat het meisje daar op een bank achter. Om middernacht ont fermt een late reiziger zich over het kind, neemt het mee naar huis, ver zorgt het en brengt het eindelijk, de volgende dag terug naar huis. Natuurlijk hebben deze jeugdige avonturiers een grote schuld maar de onverschilligheid van hogervermelde diensten is toch wat te verregaand! Deze laatste verdwijningen hebben ons aangezet om wat nader kennis te nemen met de «dienst der opsporin gen in het belang der familiewel ke zich met het opsporen der ver dwenen personen bezig houdt. VEEL VERMISTEN, WEINIG DODEN En het eerste cijfer dat we verne men slaat ons met verbazing. Elke dag wórden te Parijs niet'minder dan 150 gevallen van spoorloze verdwij ningen vastgesteld. Daaronder zijn personen van allen ouderdom. Ongeveer honderd vermis ten zijn ouder dan 18 jaar; een der tigtal zijn enkel 13 jaar oud, en da gelijks wordt bovendien het spoor loos verdwijnen van twintig kinderen onder de 10 jaar gemeld. We willen maar meteen vermelden dat meestal al deze vermisten zeer spoedig teruggevonden worden en dat het percent doden eerder gering is. Uit de statistieken blijkt dat slechts twee per honderd vermisten om het leven komen. Een geruststel ling voor alle liefhebbers! Om de verdwenen personen zo spoedig mogelijk terug thuis te bren gen werd te Parijs een speciale sec tie van de politie in het leven geroe pen. Het zijn de bewaarengelen zoals deze politieagenten wel eens meer genoemd worden. DE MANNEN EERDER DAN DE VROUWEN Zodra een nieuwe verdwijning wordt gesignaleerd poogt men de re den van de fugue te achterhalen. Voor de kleine kinderen heeft dit na tuurlijk geen zin. Meestal zijn deze bengels weggelopen terwijl hun moe der naar de uitstalramen stond te zien. Een vriendelijke dame of heer lévert de verloren zoonaan de politie. Deze krijgt weldra een wan hoopskreet van de ontstelde moeder en... de kleine guit krijgt weldra een afstraffing van de moeder die op de ze hardhandige manier baar vreugde betuigt dat ze haar spruit terugvond. Voor de ouderen is de reden meest al: een boze luim. Een pantoffelheld bestuit eensklaps zijn al te autoritai re wederhelft een les te geven en trekt er uit. De volgende dag krijgt de vrouw berouw over haar al te streng optreden tegenover haar man, en smeekt de politie met tranen in de stem haar echtgenoot zo spoedig mogelijk terug te brengen. Gewoon lijk gebeurt dit snel. En te midden van de verzoening vergeet men de agent die de verbinding weer tot stand bracht! Terloops weze opge merkt dat de mannen wel gauwer dan de vrouwen het echtelijk dak verla ten. DE LENTE VOOR DE MEISJES DE HERFST VOOR DE JONGENS De meisjes gaan meestal lopen tus sen hun 14c en hun 17" jaar. De meestq verdwijningen worden mét-het eerste mooi weer vastgesteld. In hun romantische droomzucht willen ze van hun eigen leven een roman ma ken. Helaas... meestal is de laatste bladzijde rood gekleurd van schaam te. De jongens gaan in Oktober op hol. De reden is eenvoudig: dan herbe ginnen de klassen... Ze kunnen zich niet opnieuw aanpassen aan het een tonig klasleven. Ze denken nog aan hun vrije vacantietijd; ze hebben nog wat geld over, willen hun aangenaam leventje voortzetten, trachten geld te verdienen met zwarthandel, maar zijn weldra gelukkig dat een grom melende politieagent nen opnieuw in de huiskring brengt. DE FOUT DER OUDERS Soms zijn de vermisten om een andere reden weggelopen: de vrees voor slagen of een slechte gedrags- kaart van de school. Hier heeft de politie meer zorgen want hier staat aan het einde dikwijls de dood. In 1938 had een vader de gewoonte steeds maar aan zijn jongen van 13 jaar te herhalen: «Ik wenste dat je in 't water terecht kwam! Een be paalde dag heeft men het kleine lijk je opgevist. In een der zakken vond men een snel gekrabbeld briefje: Papa, ik doe wat ge gewenst hebt. Ik spring in 't water. Wat meer tact had de vader van déze ongelukkige jongen heel veel wanhoop en verdriet gespaard. Ou ders vergeet dat niet. Tenslotte willen we er op wijzen dat de gebeurtenissen een grote in vloed hebben op de verdwijningen. In 1936 bv. trokken de meeste Jon geren naar Brest of Le Havre om te pogen in te schepen naar Hollywood. In 1937 vond de politie de meeste jeugdige vermisten terug in Bor deaux of Marseille. De Spaanse bur geroorlog lokte hen naar deze haven steden. En nu? De zwartehandel maar vooral de slechte Invloed van de be zetting met zijn Gestapoagenten en zijn weerstandsmythus, de tijd van onderduikers, sluipmoordenaars en gevangenissen heeft de huidige jonge generatie diep gemerkt. en niet immer ten goede. EERW. MOEDER ST XAVIER, in de wereld Jufïr. Romanie Vermeersch. zij vroeg aan God dat Hij, zo zij waarlijk tot het kloosterleven be stemd was, haar een teken hiertoe zou geven. En, toen Romanie Ver meersch huiswaarts keerde, kwam zij haar moeder tegen die haar, zon der ertoe gevraagd te zijn, zegde dat zij, mits vaders toestemming te heb ben bekomen, in het klooster treden mocht. Ook déze toestemming kwam algauw. DE JONGE KLOOSTERZUSTER Op 2 September 1384 trad Romanie Vermeersch in het Noviciaat, op een ouderdom van 17 jaar min 12 dagen. Op 2 Februari 1886 ontving zij het kloosterkleed en werd gezonden naar Voves om er een kleine klas te lel den. Haar gezondheid leed hieron der, zodat zij met rust moest gaan. In 1889 werd zij geprofest en kreeg toelating om naar de missies te ver trekken. Zij had de kloosternaam ontvangen van St Xavier. NAAR DE MISSIE Begin November 1889 vertrok zij met 14 andere missiezusters, aan boord Van het schip Volga», met bestemming van het Verre Oosten. In volle zee had het schip te kam pen met een zware storm en na 33 dagen varen, kwamen de zusters toe te Saigon, Indo-China. Van Saigon werd zij naar Haiphong, in Tonkin, gestuurd, waar Zuster St Xavier 5 jaar lang met zware moeilijkheden te kampen had. Haar gezondheid was geknakt, zodat de dokter haar naar Frankrijk wilde terugzenden, waartegen zij zich verzette. E. Zuster St Xavier werd dan te ruggestuurd. naar Saigon, in een kost school. Vijf jaar later, in 1899, werd zij gezonden naar Cap St Jacques, waar zij een nieuwe school stichtte. In 1904 vertrok zij, op last van haar Oversten, naar Slam. Twintig jaar lang wijdde zij hier haar beste kraohten aan de opvoeding van de inheemse kinderen en stichtte er verschillende nieuwe scholen, o. a, het Klooster van O. L. Vrouw He melvaarten van het «H. Kruis», ■te Bangkok. Haar bedrijvigheid bleef echter niet beperkt tot Indo-China, want weldra werd zij naar de Philippijnen geroepen. Op 7 Januari 1924 kwam Eerw. Mceder St Xavier op de Phi lippijnen, een nieuw missieveld voor haar, toe. Zij was er vast besloten ae werking van de E. Z. van St PaU- lus uit te breiden tot in de verste hoe ken van dit land. Haar eerste werk was er een hogere school te stichten bij de reeds bestaande lagere school van St Paulus te Malate. Flf jaren lang werkte zij verder onverpoosd om de missies van de Zusters van St Paulus uit te breiden, waarin zij wonderwel gelukte o. m. door het stichten van verschillende nieuwe missies of scholen. Dat talrijke kin deren aldus de weg tot God vonden was voor haar de hoogste beloning. Om hogere leergangen in haar in richtingen te kunnen doen geven, stuurde zij enkele van haar mede zusters naar de Katholieke Hoge school voor verdere onderrichting:. Te Manila patroneerde Eerw. Moe der St Xavier nog de stichting van het gesticht O. L. Vrouw van Lour- des», waar kranken verzorgd werden. In 1932 stichtte zij dan een tweede hospitaal O. L. Vrouw van Lom- des te Baguio. Hier ook werden talrijke bekeringen bekomen, dank zij de toegewijde zorgen, zo lichame lijke als geestelijke, van ,de missie zusters. Meerdere hospitalen op an dere plaatsen, werden nog door Eerw. Moeder St Xavier gesticht, o. m. de Singuian Kliniekte Manila, ver der nog het Spaanse Hospitaal van Santiagoen het St Jozefs Hos pitaal In 1932 nam Eerw. Moeder St Xavier de zorgen over van het Sa natorium voor Teringlijderste Santol. De last hiervan bleek haar nog niet groot genoeg, want ander maal stichtte zij nieuwe scholen, o.m. te Apaxri, te Cantilan, Candon en Sinait. Te Surrigao en Linguyan richtte zij tevens kloosters op, waar jonge inlandse meisjes een verdere katholieke opvoeding konden genie ten. Ouderdom en ongesteldheden kon den haar werking niet verminderen. Herhaaldelijk bracht zij bezoeken aan de talrijke missie-inrichtingen door haar gesticht. Tot bekroning van haar werk, richtte zij een No viciaat op te Nieuw-Manila. In 1931 werd haar door Koning Zie vervolg hiernevens DERDE ZONDAG NA PASEN 18 April Vandaag is er feest in de Kerk, om haar groten Patroon, den Heiligen Jozef. Als er ooit een titel met recht werd toegekend, dan is het juist die titel. Want Sint Jozef heeft hier op aarde tenslotte niets anders te doen gehad, dan te beschermen. Hij is de beschermer van Maria, en haar steun in het vervullen van Gods Wil over haar; hij is de beschermer van Je zus, en moet instaan voor zijn leven, door de nood van de kindsheid, van de ballingschap in Egypte, van de jongelingschap, tot aan het open baar leven toe. En Jezus is 't hoofd van de Kerk, en Maria is er het hart van: hoe zou dan Sint Jozef haar be schermer, haar patroon niet zijn! Maar dan weten we ook, wat we te doen hebben in onze Zondagmis van daag, en welke intentie de eerste en voornaamste moet zijn in ons ge bed: de Kerk! Daar zijn er, die onder de in druk komen van de nood van de Kerk in de moderne tijd, en er is reden toe, dat geeft iedereen toe. Want op dit ogenblik is er tegen de Kerk van God een kamp ingezet die hardnek kig gevoerd wordt met alle wettige en onwettige wapens,. Vandaag zelf wordt er, in Italië, in het land dat het middenpunt van de Kerk bevat en haar Opperhoofd herbergt, een veldslag geleverd, die, over alle poli tiek héén, een veldslag is in de strijd tussen God en zijn vijanden, tussen Christus-Koning en degenen die Hem zijn rijk betwisten, tussen Kerk en haar ibekampers. Wij laten ons niet al te diep verontrusten, wel neen, want «de poorten der hel, de mach ten van het kwaad', zullen haar niet overweldigenmaar wij bidden, dat de triomf zoveel te spoediger kome en de eindoverwinning zoveel te scho ner wezen zou. Wij bidden, dat Sint Jozef daarboven zijn machtige voor spraak aanwende, ten voordele van het kostbaar erfdeel dat Jezus Christus door zijn bloed heeft ge kocht. En tegelijk maken wij weer eens opnieuw het voornemen, er zorg voor te dragen, dat heel ons leven, met al zijn woorden en daden, een strijd blijve tegen alles wat vijand is van de waarheid, van de liefde, van de deugd waarvan de Kerke Chris- ti de 'bewaarplaats is in onze men senwereld. 18 April.: 3 Zondag na Pasen; Gl. 2 g. van Sint Jozef, Credo. 19, 20, 21 Mis van het Patroonschap van S. Jozef, als verleden Woensdag, met 2 g. van O.L.Vr. in de Paastijd. (Woensdag echter, van S. AnselmuS) 22 April.: H. Soter en Cajus; Pau sen-martelaars; Gloria, 2 g. van O.L.V., 3 voor de Paus, Pref. van de Apost. 23 April,: H. Joris, Martelaar, Gloria 2 en 3 g. als gisteren. 24 April.; H. Fidelis, Martelaar; Glo ria. 25 April.: H. Marcus, Evangelist. Grote Kruisprocessie voor de vrüchten der aarde. Is er veel schaarste ln Italië aan allerlei produkten, dan blijkt het wel dat de papierschaarste niet hoog is geweest om het vervaardigen van af fiches voor de kiesstrijd. Aldus wer den talrijke gebouwen, tot zo hoog zelfs, dat men moeilijk beseffen kan hoe de plakkers zo hoog hun werkje met pap en borstel zijn kunnen gaan doen, met een laag bonte en kleuren rijke affiches beplakt. Intussen wordt met spanning naar de uitslag van de verkiezing gewacht. OBsaEgjasEBssanaBmHHnBsaB Albert I van België de Gouden Palmen van de Kroonordetoege kend. In 1932 werd zij vereerd door de Franse Gouvorneur van Indo- China met ereteken van Ridder in de Koninklijke Orde van Cam- bodgenadat zij reeds de Acade mische Palmte Bangkok had ver kregen. Al de eretekens werden aan Eerw. Moeder St Xavier verleend om de uitzonderlijke diensten welke zij bewezen had. In 1947, in de Novem ber maand, werd haar door de Fran se Regering ook nog de «Médaille de la Reconnaissancetoegekend. Door de Eerwaarde Zusters, welke onder haar beleid stonden, was zij op de handen gedragen en in 1934, ter gelegenheid, van haar 50-jarig kloosterleven, werd zij gevierd ln het Noviciaat, te Nieuw-Manila. De Eerw. Moeder, afgetobd van het zware werk door haar verricht, ging ten slotte nog wat rust nemen te Hong-Kong, China, waar nu haar rijkbeladen ziel naar de Heer is op gestegen. Er ls werkelijk niets gebeurd in en rond onze hoofdstaf, in de loop van de laatste week. De Regering is met vacantie, de Parlementairen ook en de Ministers zitten bijna; al lemaal ergens in het..buitenland,pm hun zuurverdiende penten spaar zaam te verteren, in pen of anciere vacantie pleisterplaats of jeugdher berg. Af en toe ontmoeten wij aan, de hoek van de straat .het bekend ge zicht van een oude of verouderde po litieker, zoals Brunfaut of Ropg- vaux, die waarschijnlijk niet durven met verlof gaan omdat ze nog al tijd rekenen op een mogelijke cri sis die hen van uur tot uur tot Mi nister-President kan maken. Maar die vluchtige verschijnselen verdwij nen dan ook weer even gauw, om dat ze het ongepaste van hun op treden waarschijnlijk inzien in een tijd waarvan elke politieker met een greintje zelfrespect dankbaar ge bruik maakt om verlof te nemen.. En zo komt het dat er niets ge beurt in de hoofdsad van ons land. Niets, bij wijze van spreken na tuurlijk. Zo hebben we b. v. het Congres gehad van het Vrij Middelbaar On derwijs, alwaar zeer geleerde en diepzinnige uiteenzettingen werden gehouden over het nut en de voor delen van de humanistische vorming en de humaniora studi'é. Het nieuwe aan dit èerste Nationaal Congres, was dat de leiders van het Vrij On derwijs in het openbaar hebben la ten horen, dat het Vrij Onderwijs gaarne het Staatstoezicht zal dul den ln zijn scholen' wanneer de Staat op zijn terrein blijft en er mee ophoudt onderscheid te maken tussen Officieel- en Vrij Onderwijs, wanneer het er om gaat dat onder wijs financieel te steunen. Het zal 'Jechter nog wel een tijdje duren voor het zover Is en vooral eer de Socialistische wapenbroeders van het kaliber Missiaen er zullen ln toestemmen om de bril vaii hun partijdig sectarisme af te leggen. DE STERKTE VAN DE CHRISTELIJKE VAKBEWEGINGEN De Christelijke Vakbewegingen staan stevig gegrondvest in ons land en bewijzen talloze diensten aan on ze arbeiders. Het Brussels Verbond vergaderde om- de toestand te onder zoeken, zoals die er uit ziet na de jongste Conferentie van de Arbeid en om het verslag te horen over het afgelopen werkjaar. Kenschetsend was de vaststelling van. dhr Dereau, die het weliswaar betreurde, dat er tussen het A. C. V. en het Belgisch Vakverbond niet meer samenwerkinf was, maar dié' er tevens op wee» dat het A. B. V. V. zelflangzaa# uiteenvalt, om^at er onenigheid li in de kringen van deze Vakbeweging, waar men aan .de Communisten een al te vrije teugql heeft' gelaten. Hft A. C. V. daarentegen wordt dagelij^i sterker, en het Jzal eenmaal de sterk ste syndicale organisatie word® van het land. ER IS NIETS GEBEURD AAN DE IJZERTOREN Ook aan de IJzertoren ls er niets gebeurd. Helemaal niets, zeggen de blauwe vrienden. En ze gaan te keer lijk dhivels in een wijwatervat, om. dat er enkele van hun móóie vriend jes in de ami^o zijn geraakt, die blijkbaar hun vingeren wat te erg gebrand hebben met het poeder waarmee men de IJzertoren ge- dynamiteerd heeft. Het is lang niet uitgesloten dat de hele zaak weer eens in de doof. pot wordt gestoken en dat men dj hele kwestie blauw-blauwlaat. Indien het onderzoek echter onge- stoord zijn gang kan gaan en dat is niet meer dan rechtvaardig, dan zullen waarschijnlijk nog' heel wat bevreemde histories aan het licht komen. Meil zegt dat de sinds maanden uit de omloop, van alle deftige men sen verdwenen Oostendse kleine gar* naalvisser, Adolf Van Glabbeke op» nieuw in de parlementaire, arena sou verschijnen met een vlammende in- terpellatie, waarin hij de Minister van. Justitie zou vragen, waarom dezj het onderzoek naar de daders van da aanslag op de IJzertoren zo lang heeft, laten aanslepen. Maar men zegt zoveel. Men heeft wpl een Liberale inter- peliatie aangekondigd, maar waar. schijnlijk heeft men nog geen Li. beraal gevonden, om ze ,te houden. Onze Minister van Justitie zal anders zoal zijn handen vol hebben, wanneer men na zijn Portugese reis, in de Kamer zal afkomen met zijn begroting. Want de Kamer heeft na een def. tig verlof, haar gezellige kibbelpar. tijtjes weer hervat over de begro tingen en andere koetjes en kalfjes. En de C.V.P.-er De Velter en de Socialist De Kinder hebben hun in. terpellatie aangekondigd over de IJzertoren. Deze twee interpellaties moeten gehoord worden bij de behandeling van de begroting vai) Justitie. En Minister Struye zal er goed aan doen te 'luisteren met zijn twee oren, want geheel het Vlaamse Lapd luistert mee. PAS, OPNIEUW RIJNVERKEER OVER ANTWERPEN Aan onze Regering werd een Ame rikaans voorstel overgemaakt, inhou dend het opnieuw instellen van,het Rijnverkeer, ttz. van de ir%- en uit voer van Duitsland, over Antwerpen ert ook Rotterdam. DOUANETOEZICHT EN CON TROLE, OP DE PASPOORTEN AAN NEDERLANDSE EN FRANSE GRENZÈN i In de Kabinetsraad werd de kwes tie behandeld van het douanetoe- zichit en de controle oh de paspoor ten, zo aan de Nederlandse als aan de Franse ;hr ens. Aldus w§rd een wetsontwerp goed gekeurd waarbij overeenkomsten met Nederland en Frankrijk zouden bij getreden worden om voortaan die douanekontrole te doen doorgaan in gemeenschappelijke grensposten. BIJEENKOMST VAN WESTERSE MINISTERS VAN FINANCIEN TE BRUSSEL Naar uit goedingelichte bron werd vernomen, zullen de Ministers van Financiën der Vijf Landen, die het Westers pact ondertekenden, over 2 A 3 weken, te Brussel in confe rentie bijeenkomen. De algemene fi nanciële problemen door de Wester se samenwerking op dit gebied ge steld, zullen er onderzocht worden. ZESTIG TEN HONDERD DER SCHOOLGAANDE KINDEREN VOLGEN VRIJ LAGER ONDERWIJS Door Volksvertegenwoordiger A. Van den Berghe werd verslag uit gebracht, namens de Kamercommis sie voor Openbaar Onderwijs, over de begroting van het Ministerie van Openbaar Onderwijs. Uit dit verslag blijkt o. m. dat einde 1944 59 der kinderen het Vrij Lager Onderwijs volgden 'wijl slechts 41 het Officieel Onderwijs. Kenmerkend is ook nog dat voor sleohts 3,2 der kinderen welke het Lager Onderwijs volgen, door de ouders ontslaging van Godsdienston derwijs werd gevraagd. DE CRISIS BIJ DE VISSERIJ SCHEPEN VAREN; NIET UIT Dat de visserij thans een erge crisis doormaakt is geen geheim meer. Sedert enkele weken werd een campagne ingezet opdat van Rege ringswege, zekere maatregelen zou den getroffen worden, can die crisis te helpen bezweren, o. m. verbod' of inkrimping van invoer van vis, door buitenlandse schepen. Ten einde kracht bij hun actie te zetten zijn deze week een groot aan tal vissersschepen niet meer Uitgeva- Onder de avonturen die het oude, trou we Engeland aan onze bodem en aan ons bloed hebben verbonden, moeten we hier dit roekeloze wedervaren verhalen. Te Zeebrugge ligt de machtige Sint Jorisgedenkzuil in puin. Een gedenkplaat verkondigt nu, in afwachting dat het oude monument heropgebouwd wordt, één der heldhaftigste heldendaden der Engelse Marine. Elk Jaar viert Zeebrugge, op de ver- jarinsdag van dit avontuur, zijn Sint Georgesdag. Het past dat wij de lezer beleren waarover het gaat. Als een wanhoopsdaad van het bijna verslagen Duitsland, kondigde dit land, ln Februari 1917, de onbeperkte duiboot- oorlog af. Honderden grote oorlogssche pen zonden ze naar de kelder. Zeebrugge werd het nest der Duitse onderzeeërs voor de Noordzee. Hier lagen 50 duik boten en 22 oorlogsschepen, die zich vei lig konden verbergen in t kanaal. Men mocht nu van Zeebrugge zeggen wat Napoleon voorheen van Antwerpen zei: Het was een pistool op 't hart van Engeland gericht.Het zou de Brit ook niet gemakkelijk gaan, dit versterkte nest uit te roeien. Van uit de ontelbare betonnen schuilplaatsen loerden 225 ka nonnen over de zee, waarvan deze van Knokke projectielen van 600 kg, afscho ten. Lange Max van Moere, slinger de zo maar zijn kogels van 850 kg. tot in Duinkerke. Toen kwam de onder-admiraal Keyes in Engeland voor- de dag met een plan om Zeebrugge-haven te blokkeren, onder volgende voorwaarden: Drie oude krui sers vol cement, zou men doen zinken aan de ingang van het zeekanaal, en dit bij nachte, in een beschuttende wolk van kunstmatige nevel, terwijl een verwoede aanval zou gebeuren op de kop van de havendam, waar de vuurtoren staat, om de aandacht van het eigenlijke doel af te leiden. En om deze aanval tot een goed einde te brengen, zouden twee on derzeeërs een deel van de havendam ln de lucht doen vliegen, wat de Duitsers zou beletten naai- de kop ter hulp te snellen. Deze aanval moest natuurlijk voor de Duitsers een echte verrassing zijn. Daar om werd het ten Uiterste geheim gehou den. En toen het hele aanvalseskader gereed lag, met een keurbende van Jonge, roekeloze officieren en matrozen, uit de hele Britse vloot uitgelezen, wist nog geen matroos wat er gebeuren zou. Daar werd hun eerst alles uiteengezet. Maar er zou nog 3 weken moeten ge talmd worden aan de Teemsoevers, eer men koers kon zetten. In die tijd mocht niemand van de schepen. Dit gebeurde op 22 April 1918, wat vóór vijf uur ln de namiddag. Admiraal Keyes gaf als laatste boodschap mee: St Georges for England!St Joris is immers de pa troon van Engeland, en op 23 April is het St Jorisdag. In de nacht zou men Zeebrugge be reiken. Ziehier hoe het plan was opge steld: 11.15 u.: Bombardementen; 11.40 u.: Rookwolken; 12 u.: Aanval op de dam; 12.15 u.: Ontploffing der onderzeeboten; 12.25 u.: de blokkeersohepen naar de haven. Deze vloot was als volgt samengesteld: 168 eenheden, waaronder: 8 monitoren, enkele lichte kruisers, 7 verkennings oorlogsschepen, een paar hogere torpedo jagers, enz... De bevelhebber van de Vindictive, die moest tot zinken gebracht worden, Sir Carpenter, mocht wel vrolijk getuigen: Het is eerder een varend cirkus dan een vloot van zijn Majesteit. De vloot moest samen komen op een twintigtal mijl van de Vlaamse kust. 'n Lichte regen viel Aan t hoofd van deze zonderlinge vloot stoomde het ad miraalschip Warwickmet 6 torpedo- Jagers. Daarop volgde de Vindictive die twee ferry-boats sleepte; de «Iris» en de Daffodilmet de stormtroepen; eindelijk de drie blokkeersohepen: «The tis «Intrepid» en «Iphygenia». Daar omheen een hele troep kruisers, stoom boten, rookmakers, enz... Op korte afstand van Zeebrugge, ter wijl een stuifregen viel, werd een gewel dig bombardement ingezet. De Vindic- ivestoomde naar de havendam. Gp 300 m. ervan sloeg een rukwind het rook gordijn uiteen waarin hij verscholen zat. Ogenblikkelijk daarop spoten alle batte rijen van de dam vuur'en vlam. Ook de Vindictivestak alle batterijen aan. Het was een ware hel. De kapitein en tal van officieren waren reeds dood of gekwetst. Spijt alles naderde het schip de dam. De Daffodilstoot er de uitgeputte Vindictive helemaal tegen. Bruggen worden aangehaakt, het schip geankerd en een troep stormmatrozen ijlen de passerellen over, terwijl de mi- trailleuzen ratelen en alom de zachte, geruisloze vuurpijlen over dit donkere gewoel zweven... Wat er op die smalle havendam gebeurde, wil niet verhaald worden: het was een slachterij! Intussen was een onderzeeër ook de muur genaderd, bij het open staketsel. De lont werd. aangestoken. Eén slag 6.000 kg. dynamiet ontploften en de ha venmuur vloog over een lengte van 6 km. de lucht in. De 'bemanning kon zich nog op t nippertje redden in een stoombootje. Het geschut houdt aan. De kust lijkt een bergketen van vulkanen. De fusee's met valschermen zakken traagzaam neer om alles te belichten. Een peloton Duitse cyclisten rent de havendam op, maar stort in een verraderlijke bres. Het uur is aangebroken voor de blok- keerschepen. De Thetisstoomt *t eerst de haven binnen, raakt vël-ward en blijft steken op 300 m. van zijn doel. De Duitsers beginnen klaar te zien in t plan en richten alle vuurmonden naar de blokkeersohepen. De Intrepldeen de Iphygeniarukken niettemin voor uit, zwaar en log. Het eerste schip bereikt de ingang van het kanaal en wordt blik- semvlug vastgeankerd. De Iphygenia heeft het lastiger. Een obus heeft haar fel 'beschadigd en het moet zijn weg zoeken in een wolk van stoom en mist. Met grote moeite krijgt de kapitein zijn schip naast het eerste en laat het even eens zinken. Het einddoel van de aanval was be reikt, 23 torpedoboten en 13 onderzeeërs zaten in de Brugse havens geblokkeerd, daar de uitgang tot de zee helemaal versperd was. Het had de Engelsman wat gekost: 176 doden, 412 gekwetsten, 59 gevange nen, 2 schepen ei) 1 destroyer. Dit heldhaftig feit wordt met recht en reden leder jaar op 23 April te Zee brugge herdacht. ren. Zo bleven Maandag jf., alle sche pen, van 150 PK. en méér, in hun haven. WoenSdag jl. moesten de gar« naalschepen de gele vl&fe1 hijsen, wat beduidt dat zë niet in zee steken. MINISTER DE MAN SPREEKT OVER DE SCHADEVERGOEDING! Op een C.V.P.-Vergadefing te Geel voerde Hr R. D. De Minister vóór Wederopbouw, helpwoord ta handelde o.m. over de Oorlogsschade, De Minister wees er op, hoe nood zakelijk het is, een grote Regerings meerderheid- 'te 'bezitten cm een vraagstuk van Nationaal belang als dat van de geteisterde*! op te los sen. ons 'land, aldus" de Minister, hebben wij ongeveer ,öO3.£0D geteis terde gebouwen. r,jsai Op 3 April bedroeg..qètyJaarde van de reeds geïmmatricujefirjfó dossier» ongeveer 33 miilioen fr, jje waards van 1939 vermenigvuldigd met drie geeft eventjes 90 milliard frank. De..wet op Oorlogsschade is nog geen jdeaal. Ma,ar er is toch iets yo- sitiefk,, bereikt, podanig met cis wederopbouw; kan aangepakt worden, Mef, een overzicht van het moei lijk werk dat jjet departement van wederopbouw nog wacht en een bondig woord over de algemene Re- geringspolitiék, sloot de Minister zijn rede. 7.719 MILLIARD FRANK IWOrlB IN MAART Over Maart werden 2.513.082 ton goederen ingevoerd voor ren bedrag van 7.719.387 milliard fr., tegen 6.488 milliard fr. invöer in Februari. Datf in Ma-art 1.165 miilioen ton werd uit gevoerd, voor 5.671 milliard fr, va» de invoer gedekt ten belöpe van ca 73 Het- invoercijfer is hoger, omdat er een -belangrijker bedrag aan goe- dereh voor heruitvoer in vervat is. HET BELEID VAN MINISTER HUYSMANS AFGEKEURD DOOR C.V.P.-VOIfKSVERTEGEN- WOORDIGERS IN DE KAMER Deze week ving de Kamer het de bat aan over de begroting van tel Ministerie van Openbaar- Onderwijn, Dit werd de gelegenheid voor enkel» C.V.P.-Volksverïbgenvvc-oc^lgers een vinnige kritiek Ült te oefenen op het beleid van de Minister K,Huysman» T^i-t het verslag bleek reeds dat e!ï leerling van het Staatsmlddelbsal onderwijs jaarlijks aan> de Staal 10.000 fr, kost, wijl dit- onderwijl best zou ingekrompen worden tel bate- van het technisch onderwijs. Hr Du Bus do Warnaffo betoogd» vervolgens dat do Hr-Minister hel statu-quo voorzien in de regerings verklaring voor hot openhaar onder wijs niet in acht neemt. Zelfs waar er geen nodig zijn richt de Staat nieu we scholen op die zelfs concurrent!» gaan doen aan de gemeentescholen Bij de middelbare scholen worde» zelfs froebelscholen opgericht. Voor da staatsmiddelbare scholen ls hel voor alle leerlingen kosteloos, al zij» de ouders rijk of niet. Hiervoor geeft de staat 700 miilioen uit. In -het vrij» onderwijs daarentegen betaalt de ge- zinsvader 12.000 fr. om zijn kinderen gelijkwaardig op te voeden, en da» nog moet hij belastingen betalen om te helpen de kosteloosheid door t» voeren in dezelfde sSaatsschole» waarvan hij geen gebruik maken omdat zij ongodsdienstig zijn. De Belgen zijn hier niet allen tf lijk voor de wet. Spreker betoogde dat de grondwet inzake het opénbaar onderwijs niet wordt geëerbiedigd. Hr Heyinan klef? ook de politiek van geldverspilli»? aan van de Hr Huysmans, welke be oogt overal, nodig of niet,, staatsscho len te stichten, al ware het maar oin het plezier scholen te bouwen, w intussen het technisch onderwijs ver waarloosd wordt alhoewel het van groot belang is. Godsdlenstlesse9 werden vervangen door zedenleer. Voor Socialisten, Liberalen Communisten was het debat een S»j legenheld om hunnerzijds het vrij onderwijs aan te vallen Woensdag antwoordde de Hr Huys mans op de verschillende spreke1* maar dit Was zeer onvoldoende in verre dat Hr Du Bus de Warns eenwaarschuwende stem inojst do®® horen'en hem vlainit M her a" het 'ia vwieï niet mm

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 2