Het A.W.T. hield zijn Gouwdag leper te Nieuwsjes in 'I kort FINANCIËLE KRONIEK BRIEF UIT BRUSSEi Bedellfit ongstiei «ie esibemsaUe QMmtrms I® Vlamertingè f-fet begon giet een Liefdesaüontuap bank van drie LENTEBODEN! Een prachtig geslaagde dag op de ganse lijn. ROESELARE NV< OUDE RIJ. WG UIT REKKEM SPOORLOOS VERDWENEN TWEE VROUWEN VERDRONKEN MAN VERHANGEN GEVONDEN TE WATOU GERAAMTE ONTDEKT TE VLADSLOO JONGELING UIT HOUTHULST TE BRUSSEL DOOD- GEELECTROCUTEERD STORT 58 FRANK Jongeling uit Reningelsi gedood LOTENLENING VOOR WEDEROPBOUW 1 - DU Dolk 30 vro en 30 vroom l A LITURGISCH KALENDER KERKELIJK NIEUWS HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 12 Juni 1948. Blz. 2. Op eerste rij, van links naar rechts: Mr Defotir, gouwbestuurslid, Pïttem; Mr Paul Rumes, inspecteur op het Ministerie van Openbaar Onderwijst, Mr Marcel Sërcu, gouwvoorzïtter A.W.T., burgemeester van Ardooie; Eenr, Heer Moulaert, pastoor te Assebroek, toneelschrijver; Mr Giib. Libbrecht, ondervoorzitter A.W.T., Zwevegem; Mr Raph. Decock, Roeselare, gouwsecre taris A.W.T. Op tweede rij: andere Leden van het Bestuur van A.W.T. en Inrichtend Comité. Zoals het een katholieke vereniging past werd deze Gouwdag ingezet met een Plechtige H. Mis, welke opge dragen werd in de St-Nlklaaskerk te 9 uur. door Weleerw. Heer Jozef Peel, Gouwproost, Professor aan de Normaalschool te Torhout, voor de levende en overleden leden van het A. W. T.; gans het middenkoor was bezet met A. W. T.-ers. De zang stond onder de stijlvolle leiding van IE. H. Deschrevel van het St-Vincen- tiuscollege. De Kanselrede werd ge houden door Z. E. H. C. Verhaeghe Deken te leper. Na de Mis werd aan de kerk de Optocht gevormd, die voorafgegaan werd door de Katholieke Harmonie «Ste Cecilia uit Poperinge, gevolgd door de personaliteiten, een 10-tal vlaggen en een 500-tal congressisten. Onder het spelen van marchen werd stadhuiswaarts opgetrokken, waar de Heren van het Gouwbestuur ontvan gen werden. Hr Schepen Dehem, in vervanging van Hr Burgemeester, omringd van de Katholieke Gemeen teraadsleden en de Stadssecretaris Versailles, sprak het 'welkomwoord uit en kloeg het gemis aan van een degelijke georganiseerde toneelkring. Wei heeft de wijkkring Crescendo het "plaatselijke Davidsfonds en het bestuur van het A. W. T. deze initia tieven gesteund, maar het mag daar bij niet blijven. Hr Sercu, Voorzit ter van het Gouwbestuur dankte op Zijn beurt de stad voor de ontvangst, Waarna de erewijn werd aangeboden. Vandaar werd terug stoet gevormd en met muziek vooraan ging het dan naar de Stadsschouwburg waar eëh academische zitting plaats greep, ACADEMISCHE ZITTING Op het sober maar niettemin mooi versierde podium merkten we op achter de groene tafel: HH. Marcei Sercu, Gouwvoorzitter; Gilbert Lib brecht, Ondervoorzitter; E. H. J. Peel, Proost; Dr Remi Nachtegaele; HH. Carlos Vanlanekere, namens A. K. V. T. Gent; Jülien Declercq, Propagandaleider A. W. T.; De Pfaeye, perssecretaris; Decock, Gouw secretaris; R. Rumes, namens het "Ministerie van het Openbaar Onder wijs en de twee Nederlanders HH. Jan Muller, Redatiesecretaris van Te Koolskerke, bij Brugge, stond de 75-jarige rustend veldwachter Van Volxem rustig een pijpje te'ro- ken voor zijn deur. Op zeker ogen- iblik kwam de autovrachtwagen der firma d'Hondt uit Brugge, aangehold en liep op het voetpad, in zoverre dat Van Volxem door het logge voer tuig tegen de muur van zijn eigen Woning geplet werd. De Turkse stad Amasya werd door een vloedgolf geteisterd. Een groot deel der stad werd vernield, tientallen huizen spoelden weg, en een 50-tal personen verdronken. In Californië ontplofte een vliegende vleugelwijl het in volle vlucht was en stortte te pletter. De 5 leden van de bemanning werden gedood. Dergelijke toestellen zijn voorzien van 8 motoren, wegen 44 ton, gewicht dat 100 ton wordt bij volledige lading, is als een grote vledermuls met een spanwijdte van 57 meter. Te Opvelp werd een 6-jarig knaapje hoogstgevaarlijk verbrand door het omklinken op hem van een ketel gevuld met kokend water. Te Dudley, in Engeland, moest het huwelijk ingezegend worden van een 52-jarige man met een 22-ja- rig meisje. In de kerk. tijdens de ceremonie, stelde de dominee als ge bruikelijk de vraag of niemand enig beletsel voor dit huwelijk kende. Op dit ogenblik riep een der aanwezigen, een jonge man, «Ja» en verklaarde de zoon van de aanstaande bruide gom te zijn en deelde tevens mede dat zijn moeder, wonende ln Ca nada, nog in leven was. Tot verder onderzoek moest het huwelijk dan Uitgesteld worden, wellicht voor goed. Te St Andries-bij-Brugge heeft een geesteszwakke echtgenoot zijn vrouw zeer zwaar verwond met een mes. Te Arnhem werden 5 soldaten van de mijnopruimingsdienst gedood bij het demonteren van een vlieg tuigbom van 1.500 kgr. welke in een voormalige Duitse bunker was over gebleven. Te Doel. aan de Scheideoever, wordt een Brits Monument opgericht ter ere van de aldaar gevallen Brit ten. Bij het lossen van een steen, welke 1.200 kgr. woog en moest aan gewend worden voor dit monument, viel de steen van de wagen en kwam terecht op een werkman die er door verpletterd werd. Te Gent, in de cinema Capi- toleontplofte een tijdbom welke voor 250.000 fr. schade aanrichtte, maar gelukkiglijk geen persoonlijke ongevallen Veroorzaakte. BEKEND SEDERT 40 JAAR zijn en blijven Vermandere's reinediën te gen hoenierziekten steeds de beste; Poeier Nr 4200; Marvol tegen snot; Speciale Hanekop voor de jonge kiek jes. In alle Apotheken, (d-7340). «De Spoel» en Vande Heuvel. Voor een goed gevulde zaal werd deze zitting geopend met het gebed, waar na Gouwvoorzitter Sercu het wel komwoord uitsprak en vervolgens een hulde bracht aan de HH. Staf Brug gen en Antoon Vanderpiaetse. Hr J. Declercq las diensvolgens het jaarverslag voor en gaf het Gewest leper een eervolle melding, daar ze aan de spits komen te staan van de Gouw. Hij eindigde zijn betoog met een warme oproep te doen tot aan sluiting bij het A. W. T. Hr Vanlancker bracht dan de broedergroet uit Oost-Vlaanderen aan de Zusterafdeling van West- Vlaanderen, waarna de uitslag' be kend gemaakt werd van de voor drachtwedstrijd der Provinciale To neelschool 1. Benoit Maertens en Clara Van- raes, uit Geluwe; 3. Lena Depuydt, uit Kemmel; 4. Marcel Waignem, uit Dikkebusch; 5. Anne-Marie Scha- ballie, uit Poperinge en 6. Benoni De- haeck, uit leper. Toen de Hr Staf Bruggen op het podium verscheen, brak een oorver dovend handgeklap los. Hij gaf ons in zijn puike aanspraak een les over toneel en kostelijke raadgevingen. Jammer dat er een nijpend tekort is aan geschoolde jonge krachten, waardoor als het zo voortgaat de toneelkringen in dalende lijn zou den gaan. Hr Jan Muller bracht ons in een korte uiteenzetting en op een rake en typische manier de broedergroet van het katholieke Nederlandse lief- hebberstoneel. Dr Hex-man Van Overbeke, werd de moeilijke taak opgelegd de feest redenaar Z. E. H. J. Aerts uit Mechelen te vervangen. Hij gaf ons een duidelijk beeld van de Hystoriek van het toneel, van het verleden tot het heden. Zijn rede was doorzaald. met spitsvondigheden en sloeg dan ook in bij het gretig luisterende pu bliek. Daarp ging Hr Libbrecht, Onder voorzitter, over tot de uitreiking van de diploma's voor de leden van het St Geniusgilde ten getalle van 30, d. i. voor- de leden die meer dan 25 jaar spelend lid zijn. Hen viel een ware ovatie te beurt vanwege de aan wezigen. Na deze overhandiging kre gen we dan nog de uitslag van de taaiwedstrijd. We vernoemen uit het gewest Meenen: «lever en Een dracht met de grootste onderschei ding; gewest leper: Hopperankje en St MartinuskringPoperinge; met grote onderscheiding; Roeselare Volksveredeling met grote onder scheiding; Oostende: Nieuwe Vaan» (Oudenburg) met grote onderschei ding. Hr Rumes bracht ons dan namens het Ministerie van Openbaar Onder wijs de groet welke kort en snedig geformuleerd was, Tot slot sprak de Gouwproost E. H. Peel, die het zeer kort maakte, ge zien het ver gevorderde uur en ein digde met het- gebed. In broederlijkheid en Vlaamse ge zelligheid werden dan de spijzen eer aan gedaan om paraat te staan, voor de opvoering van Bazin en Knecht die 's namiddags te 15 uur doorging voor een bomvolle zaal. ONZE MONETAIRE TOESTAND Drie factoren, waarvan twee uit zonderlijke, hebben deze week hun Invloed doen gelden op de weekstaat van de Nationale Bank: de verval dag van einde Mei, de voorbereidse len door de grote finaneële Instellin gen gemaakt met het oog op de nieu we staatslening en ten derde de 300 millioen B. fr. door Nederland beko men bij het Int. Muntsfonds. Het is niet mogelijk het effect van elk de zer factoren op de weekstaat te iso leren. De drie lnvloedlijnen doorkrui sen elkaar op verschillende punten. WIJ waren benieuwd de invloed te constateren van de 300 millioen van Nedehland doch bemerken slechts één cijferschommeling die er kan worden mee ln vei-band gebracht: de buiten landse deviezen op zicht lopen terug met 550 millioen. Zouden dat (voor een depl natuurlijk) de Nederlandse Guldens niet zijn die onze kas héb ben verlaten omdat Nederland ze met onze franken heeft teruggekocht? Onze goudvoorraad verhoogt met 176 mjllioen en onze deviezen- op ter mijn met 88 millioen. De te ontvan gen deviezen verminderen met 8 en de te leveren deviezen met 129 r-'l- Hoen. De slotsom van dit alles -is '-n vermindering van onze muntdek- kingselementen tot beloop van 164 millioen. Men bemerke hier week na week de lichte stijging van onze goudvoor raad. op zich zelf reeds een zeer ver heugend verschijnsel. Vermoedelijk is hiervoor slechts één uitleg moge lijk: de gunstige toestand van onze betalingsbalans met de vreemde en dan vooral die met de Verenigde Staten. Wij weten Inderdaad dat de ze laatste heel wat verbeterd is en teruglopen tot op het peil van begin 1947, dank zij de, vermindering' van onze Invoer. Het door de Nationale Bank ver leende krediet ls zeer opvallend ge stegen. Het disconto van het handels papier met 432 millioen; het gedis conteerde parastatale papier met 1.028.000; de gedisconteerde over- heidseffëoten met 49.000.000 en de voorschotten op overheidsfondsen met 20 millioen. De voorschotten aan de Staat zijn onveranderd of nagenoeg, vermoedelük omdat de grens virtueel bereikt is. In dat geval doet de schatkist een om wegje langs een parastatale instel ling, gewoonlijk het rentefonds. Dit zal ook 'thans het geval wel zijn te meer daar de schatkist de tegenpar tij heeft moeten, leveren van de 300 millioen waarvan Nederland werd gecrediteerd. Uit dit alles is gemakkelijk de stij ging van onze billettenomloop met 1.165.966 te verklaren. De Inkomsten uit de nieuwe lening zullen aan dit cijfer zeker een andei-e wending ge ven dezer dagen. Noordstraat 38, Roeselare. Agentschappen: IEFER. Diksmuidestraat. 22 VEURNE. Noordstraat 24 BRUGGE, Vlamingstr. 35. Alle Bank-, Beurs- en Wissel- verrichtingen. gaan doppen is het laatste waar hij aan denkt. Hoe zeer men zich ook moet verheugen over onze maat schappelijke zekerheid, de meest vooruitstrevende van Europa, toch schuilt er een kern van onzedelijk heid ln. Ze bevat in zich de kiemen van de misbruiken die haar thans overwoekeren omdat een gewetenloze er steeds meer baat bij vindt dan de rechtvaardige. Wij hoeven niet eens te spreken van de ontzaglijke mllll- oenen die uit de kring van de maat schappelijke veiligheid verdwijnen door de verspilzutïit van de etatisti- sche organismen, hun verspreiding over de provinciën, hun overtalrijk en ongeschoold personeel dat meest al slechts zijn sporen verdiend heeft in de rode syndicaten. Een deel van de bijdragen gaat dus verloren, een ander deel wordt bedrieglijk afge tapt en wanneer de nood eens wer kelijk klopt aan de deur van wie ernstige hulp nodig heeft, zal die hulp te gering zijn ofwel in gebreke blijven. Wij zijn benieuwd wat men zal aanhangen om deze toestand die een dringende sanering vereist prompt in orde te brengen. Geen twijfel of men denkt, in petto, aan cle mogelijkheid van een bijdragever- hoging. Een vierde (en soms méér) van de lonen kan, dunkt me, al gaan, DE BELASTING VAN DE UITZONDERLIJKE OORLOGSWINSTEN (vermogensaccres) Het aantal lezers die zich voor de ze belasting interesseren, is zeker niet gering, hetzij ze deze belasting reeds hebben ondergaan, hetzij ze daarmee thans worstelen. Te hunner intentie wijzen wij hier op het wets voorstel Philippart (P.S.C.) dat een aanzienlijke verzachting betekende voor de min bemiddelden, maar spij tig genoeg door het verzet van de Minister van PInanciëir en het sa menspannen van socialisten en com munisten in de kamercommissie van financiën verworpen werd. Het zal echter opnieuw worden ingediend en derhalve blijft de zaak alle interesse waard. Waarover gaat het hier eigen lijk? Het wetsvoorstel had voor doel al de belastingplichtigen te laten ge nieten van de minimumreferentie van 300.000 fr. plus 6.000 fr. per jaar en per kind, in de wet voorzien en dit zelfs indien de binst de oorlog aangegeven winsten beneden dit ci.i- DE PLAAG DER COLORADOKEVERS De Nieuwpoortse vissersvreugde slaat over in rouw. Millioenen aan Nederlandse kust aangespoeld Aan de kust van Zuid-Holland spoelde een millioenenleger colora dokevers aan. De gevaarlijke insec ten drongen- de duinen binnen waar zij de uitgestrekte duinaardappelvel den zijn aangevallen. Groot en klein werd gemobiliseerd in de streek om de coloradokevers te vernietigen. Gevaarlijk goedje in fruitschip te Antwerpen. Aan boord van het schip Amazo- nas dat uit Zuld-Amerika met een lading fruit te Antwerpen was toe gekomen, werden ook een grote hoe veelheid coloradokevers gevonden. EEN WARMTE-GOLF OP KOMST? Uit alle delen van Europa komen berichten binnen van schoon weer, wolkenlozen hemel en stijgende tem peraturen. In Rusland woedtal sedert tien dagen een hittegolf tot 33 gr. in de schaduw. Sedert 70 jaren is het niet zo warm geweest. TYPHUSEPIDEMIE IN NOORD-FRANKRIJK Sedert een drietal weken hebben zich verscheidene gevallen van ty phus voorgedaan in de streek van Kamerijk, waar- sedertdien reeds een 50-tal gevallen werden vastgesteld. Ook te Wasquehal, bij Roubaix, de den zich reeds 6 gevallen voor. Donderdag 3 Juni jl. was Vrouw H. Couvreur uit Watou. naar de Mis van 7.30 u. gegaan, en bij haar thuis komst vond zij haar echtgenoot ver handen in een afdak achter hun wo ning. Op haar hulpgeroep kwamen géborén toegesneld en verlosten de ongelukkige. De beste zorgen konden echter niet meer baten en de bijge roepen dokter kon slechts de dood vaststellen. De Heer H. Couvreur was een voorbeeldig werkman, welke door eans Watou geacht en bemind werd. Voordelige voorwaarden. DE RIJKSDIENST VOOR MAATSCHAPPELIJKE ZEKERHEID De Rijksdienst voor Maatschappe lijke Zekerheid is het sensatieonder- werp van de week geweest. Ondanks de ontzaglijke sommen door deze dienst opgestreken en die voor het jaar 1947 b.. v. meer dan 12 milliard zouden bereikt hebben, verkeert dit instituut thans in een benarde toe stand., Het wordt trouwens niet ver borgen en op sommige industriëlen zou reeds beroep gedaan zijn om vooruit te betalen. Anderzijds komt de Rijksdienst wel eens meer voor op het passief van gedetailleerde vennöotschapsbalansen, wat er op wijst dat men ook duchtig in hét krijt durft staan bij de R.K.M.Z. Kortom, voor de afdeling werk loosheid wordt een tekort voorzien van 300 millioen. Wat zou het zijn indien wij in een crisisperiode moes ten geraken? Men mag er zich aan verwachten dat het budget van 1949 hier een milliardje zal moeten bij passen. De afdeling ziekte en invalidi teit staat er al niet veel beter voor. Hier wordt momenteel ook met een deficit van 700 millioen per jaar en meer gerekend. In deze sector mis schien meer dan in de andere woe kert de kanker van de misbruiken. Men houdt soms het hoofd vast wan neer men de verslagen hieromtrent verneemt. Iedereen wil er het zijne van hebben, gelijk hoe. Wat de werk gevers aan bijdragen en de werkne mers aan afhoudingen moeten leve ren is verschrikkelijk veel. Ais zui ver loon, het enige wat telt voor een arbeider, stonden wij er heel wat beter voor In 1938, ondanks alle par- tijtriomfen. Maar de bijdragen aan Rijksdienst medegerekend wordt er thans door de werkgevers heel wat Tryhou, in 1914 door de Duitsers aan- meer betaald dan vroeger. Een gewe- gehouden. Sedertdien heeft men nooit tensvol arbeider merkt hiervan voor Hij werd als vermiste geboekt. Arbeiders die aan het werk waren bij de hoeve van dhr Jjiles Baert, te Vladsloo, bij Diksmuide, hebben een geraamte ontdekt waarvan de benen waren samengebondexr en de schedel ingeslagen. Door enkele voorwerpen, in de nabijheid van het lijk gevon den, heeft men dit kunnen identifi ceren, als zijnde het stoffelijk over schot van Karei Mergaert. Mergaex-t was samen met een an dere inwoner van Vladsloo. August iets over hem vernomen. Men veron derstelde dat zij gefusilleerd waren. Het onderzoek heeft uitgewezen dat Mergaert mishandeld werd en met kolfslagen afgemaakt. zichzelf en zijn gezin maar bitter weinig. Zijn Innerlijk plichtsbesef zet hem aan te .arbeiden zolang hij kan; de medicale diensten roept hij slechts in wanneer het absoluut nodig ls; gezien werd-rond 11.15 ure aan'de hij langs het Klooster. Waar dë man dan naartoe getrokken ie kan niemand met zekerheid nog zeggen. Opsporin gen werden ten allen kante gedaan, doch alles bleef te vergeefs, zodat de avond kwam zonder enig spoor. Men weet echter niet aan wat de verdwiininig toe te schriiven. De po litie der omliggende dorpen weid verwittigd. Hij deed zijn morgenwandeling en kwam niet meer terug. Maandagmiddag 7 Juni jl. stond de Plaats van Rekkem in rep en roer. Zoals iedere morgen deed de genaam de Kamiel Declercq, wonende Plaats te Rekkem, zijn morgenwandeling, maar de middag gekomen, waren zijn familieleden ten grootste ongerust dat vader niet thuis kwam. Na enigen tijd geduld was er van de oude man echter geeri spoor te zien. De familieleden, welke dan onmid- dejlijk op inlichtingen uitgingen, fer blijft en blijven en geen fiscale RW,arnen te weten dat hij het laatst amnestie tussenbeide kwam. Het ver- schil tussen deze referentie en de aangegeven winsten zou dan alleen in de gewone belastingen getakseerd worden. De auteur van het voorstel argumenteerde dat het noodzakelijk was de toeoassing van de wet op de uitzonderlijke winsten uitsluiteli.jk te beperken tot de wezenlijke uitzon derlijke - winsten, n.l. die welke de vooroorlogse of als normaal te be schouwen, overtreffen. Kortom, men verlangt dat de wet teogepast worde naar de geest van de wetgever en niet naar de ongelukkige ietter van de tekst waarop de. administratie zich beroept. Een groot aantal belas tingsschuldigen hebben inderdaad geen poging gedaan om fiscale am nestie te bekomen omdat zij over tuigd waren volledig in regel te zijn en geen amnestie nodig 'te hebben. Maar de vermoedens van de fiscus, de wettelijke ficties of nog de1 on mogelijkheid bewijsmateriaal voor te leggen over dingen die reeds acht jaar en meer oud zijn, brengen vele personen onverwachts in de greep van de wet op de uitzonderlijke win- step. Het wetsvoorstel zou hieraan verholpen hebben, door aan de oor spronkelijke wet haar juiste draag wijdte weer te geven en de belas'-; tingsdiensten te ontlasten, van dui zenden bezwaarschriften waarmee ze thans af te rekenen hebben. Het ver zet van de Minister was vooral ge steund op het feit dat hij zijn fiscale inkomsten hierdoor in aanzienlijke mate zou - zien inkrimpen. De socia listen en communisten sprongen hem bij door te wijzen op het onuitge sproken doel van het voorstel, nj. de belast'cTontduikers ter hulp te ko men. Het °:aat hier natuurlijk niet om ontduikers van belasting maar om personen die ter goeder trouw slachtoffer geworden zijn van een onregelmatige toestand. Wij zullen de gelegenheid krijgen er later op terug te komen. LOTENLENING 1938 116» TREKKING VAN .5 JUNI 1 Lot van 250.000 fr.: Reeks 139.244. 25 Reeksen loten van 25.000 fr. Reeksen 111008 119693 120109 168737 169736 179837 ■219766 221397 223523 238020 246704 252061 261174 275928 283707 123848 198054 227231 258156 290737 135514 213109 NADAT ZE HAAR MAN BIJ DE AFVAART VAARWEL HAD TOE GEWUIFD KEERT ZE MET EEN VRIENDIN NAAR HUIS EN BEIDE VERDRINKEN ONDERWEG Nadat de vissers gedurende zeven weken het werk hebben stil gelegd, zijn zij deze week opnieuw uitgeva ren. Dit is wel gevierd geworden en voor deze gelegenheid kwam Gabriel- le Pauwels, uit de Pelikaanstraat, haar man Louis Hubrecht, uitgeleide doen aan de vissershaven. Zij waren vergezeld door Mathilde Saelens, die in de Oude Veurnevaartstraat woont. Dit alles geschiedde Maandagavond rond 22 uur. Bij 'het terugkeren volgden zij de gewone -weg der vissers langs het Kattesas. Daar zijn ze, bij het over steken van de smalle spoorwegbrug, in het water gesukkeld. Dinsdag mor gen rond 4.30 uur werden beide lijken bij het aftrekken van het water ge vonden. Naar we vernemen zou de echtgenoot tot Zaterdag in zee blij ven. Mevrouw Hubrecht laat een man achter en een .zoon van 13 jaar. De lijken werden overgebracht naar hèt tlodenhuisje. Gilbert Grymonpon, wonende op he-t Hóóg-kwartier te Houthulst, en 24 jaar oud, was werkzaam bij een firma te Brussel. Hij bediende de beton- neuseen terwijl hij ten volle aan het werk was Werd hij door een on voorziene omstandigheid geëlectrocu- teerd en neergeslagen. Toesnellende werkmakkers, die Gilbert hadden zién vallen, legden aanstonds de stroom af, maar niets, mocht baten. Gilbert was reeds overleden. Deze droevige mare deed Houthulst in eengrote verslagenheid brengen bij het verne men van dit niéuws. Te meer diaar Gilbert bij eenieder in achting stond en als een fiink-verstandige jongeling- aanzien was. Alle plaatselijke groeperingen bie den langs deze weg hun innige chris telijke deelneming aan; en in het. bijzondei- de muziekmaatschappij Woudfanfare aan de Familie Ka miel Qryrponpon. Ook Ons blad sluitzich bij deze deelneming aan. op postcheckrekenlng Nr 4763.60 der Gebroeders Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be- Dhr ALFONS ELLEBOUDT TE OOSTENDE OVERLEDEN Dinsdagavond, 'te 7.30 uur, is te Oostende in de leeftijd van 85 jaar dhr Alfons Elleboudt overleden. Als hoofdopsteller en directeur van De Zee wacht heeft hij een belangrijke ihl gespééld en als Schepen van Open- 229849 i bare Werken gedurende meer dan 258442 I twa-alf jaar, heel wstt diensten bewe- 292338 zen aan de bevolking en zijn partij. 27* TREKKING VAN 5 JUNI: RseVs 1782 Nr 0933 wint het lot van 5 m'lüoen fr. Ree'-s 1588 Nr 0353 wint het lot van 2 mi'?ioen fr. Reeks 1953 Nr 0527 wint het lo-t van 1 millioen fr. De andere loten van deze reeksen worden met 1.000 fr. terugbetaald. LOTENLENING 1941 27» 'TREKKING VAN 7 JUNI 1 Lot van 1 millioen fr.: Reeks 260.481. 4 Loten van 500.000 fr.: Reekser 137607 161766 319316 348943. 15 Loten van 100.000 fr.: Reeksen 115315 122663 132171 161331 162866 185168 207689 213951 235296 254208 254535 255525 318535 325080 344919 20 Loten van 50.000 fr.: Reeksen 124655 167323 173498 176S73 176864 197046 205383 205396 208315 208418 212315 228077 253291 280832 284164 305972 311G10 330571 334016 340884 Een 5-tal jongelingen uit Renin- gelst, waaronder de gebroeders Lu- cien en Gery Déiannöy, en twee hun ner kozijns, waren Zondagnamiddag van huize uit vertrokken om een fiets tochtje te maken. Onderweg waren zij aan het koer sen gegaan en dichtbij de onbewaak te spooroverweg van de baan naar de Meiboom, overweg Nr 107, was Gery Delannoy, 17 jaar oud, vorenop en ■behield volle snelheid om zijn voor sprong te behouden. Dan gebeurde de ramp. Het ma- zouitreintje Nr 9233, dat enkele mi nuten vóór 15 uur de statie van Vla- mertinge met bestemming naar Po- Het Jonge slachtoffer Gery Delannoy. peringé had verlaten, was in aan tocht. De wielrijders haddén het niet opgemerkt en toen Gery Delannoy juist over het spoor reed werd hij door de trein gevat eh weggeslingerd. De voerder van de trein remde al W,at hij kon en stopte een lOQ-tal me ter verderd-e fiets vyas meegesleurd geworden en. geleek, nog sléchts een hoop ijzer. Onmiddellijk werd naai- Gery De lannoy uitgezien, maar hulp kon niet meer bajen.' De ongelukkige was cle schedel ingedrukt en op slag gedood. Het lijk bleef ter plaatse tot de Rijks wacht van Poperinge een onderzoek had ingesteld en het Parket was ver wittigd. De twee fietsers die onmiddellijk Gery Delannoy volgden ontsnapte^ op een nippertje. Met ontzetting za gen zij het ongeluk, gebeuren- en door heftig remmen en omslaan van gui don konden zij toch vermijden zelf door de trein gegrepen te worden, op een 25 cm. na. Donderdag jl. werd het ongelukkig slachtoffer onder grote rouwdeeiné- j ming te Reningelst te grave-gedragen. Het gezin Delannoy heeft reeds meerder leed gekend. Vader- en moe der Delannoy verloren vroeger reeds een 3-jiaiig kindje dat verdronk in do .mestput- der hoeve; een 8-jarig meisje stierf van de kroep. In 194Ó werd hun hoeve gans vernield door oorlogsfei ten. Enkele weken geleden nu werd de zoon Floreivt gewond toen een in de grond verborgen obus ontplofte wijl hij op het veld -aan het werk was, en thans verliezen zij nogmaals een zoon -bij dit deerlijk ongeval. - Aan de diepgetroffen Familie biedt «Het Wekelijjcs Nieuws» zijn chris telijke rouwdeeineming aan. DE KONINGSKWESTIE Kamer en Senaat hebben duchtig vergaderd ln de loop van de voorbije week. Waarschijnlijk voelden de vroede heren vrij spoedig dat er een onweer ln de lucht hing en ze wilden nog een laatste blijk van goede wil aan de dag leggen vooraleer ze weer eens het zwaard van een nieuwe regeringscrisis boven hun hoofden voelden zoeven. Reeds onmiddellijk na de jongste crisis was men in politieke krlügen te Brussel van oordeel dat de 'Oplos sing van het conflict ln het scliool- vraagstuk maar een voorlopige oplos sing was en eigenlijk een beetje lap werk, een pleister op een houten been, op het houten been van een ten dode opgeschreven regering. Sommigen voorspelden dat de rege ring het wellicht nog zou uithouden tot bij de aanvang van het nieuwe parlementaire jaar. Anderen waren lang zo optimistisch niet en zij hiel den vol dat de bespreking van de begroting van Volksgezondheid een nieuwe stronkeisteen zou zijn waar over de regering' ditmaal Zou vallen. Intussen ls die gevreesde stronkei steen een klein kiezelsteentje geweest waarop de bedrogen pessimisten nu grimmig kunnen nakauwen... tenware zij nieuwe stof vinden in de jongste ontwikkeling van de koningskwestie. GOD, DE MINISTERS EN DE HR TROCLET In de Kamer hoorden we deze week de gewone refreintjes. De sqcialisti- sche madame Blume heeft gedacht dat zij het'warm water uitgevonden had toen zij, tegen alle gewoonten in, eigen méningen vertolkte ln haar verslag over de begroting van Volks gezondheid in de plaats van de me ning van dë parlementaire commis sie weer te' geven. En haar eigen me ning is natur#'jk de anticlerlcale en neutrale houding die haar1 ditmaal ook in de kamer dienstig moest zijn bij de bekamping van het door de katholieken gehuldigde beginsel' der gesubsidieerde vrijheid, onder meer in het Nationaal Werk voor Kinder welzijn. De manier waarop zij haar gedachte verdedigt is echter geen bekoring voor het oor en we luister den, na deze welsprekendheid van een cylinderzaag, liever naar het meer oprecht klinkende betoog van de socialist Piérard die dé uitbreiding van het medisch schooltoezicht en de inrichting van speelpleinen ver dedigde. Maar ik kan over die meneer niet veel -goeds zeggen want in de Brusselse trams is hij zo onbe leefd en nog lomper dan de andere Brusselaars die niet voor niets rei zen zoals hij. Hij heeft zijn looplon- genailures- uit liet verleden nog altijd niet afgeleerd. Goed nieuws hoorden wij van Minister Verbist die kwam'-vertéllen dat de toepassingsbesluiten voor'het wetsontwerp De Taeye met het oog op de bouw van goedkope woningen eerlang zullen verschijnen .in 'het Staatsblad. Dat zal dan voor vélen het lang verhoopte sein zijn om over te gaan tot de bouw van een huisje met een tuintje... Minister Treclet is gewoonlijk zo 'n saaie boetepredikant ln zijn uiteen zettingen woor de vroede vaderen dat het de moeite loont een van de zeld zame welgelukte 'bemerkingen weer te geven dié hij -in een geprikkeld ogenblik ten beste heeft gegeven. Bij de behandeling' van een wets ontwerp tot toekenning van een loonsverhoging in ruil voor de afge schafte compensatiebons werd er natuurlijk weer druk over en weer gekibbeld over alle mogelijke gebre ken van die wet die dan opgelapt werd dooramendementen zoals dat gewoonlijk gaat. Minister Troclet deed natuurlijk zijn best om de schijn te redden maar hij geraakte uit zijn humeur toen men hem de laattijdige Indiening van amende menten verweet: «God, zegde hij, heeft 6 dagen gewerkt aan zijn scheppingswerk, en. de. 7' dag heeft hij gerust, èpveel is de Ministers niet gegund». De vergelijking klinkt vóór een socialistisch, ..minister een beetje 'erg, erg christen-democratisch .maar dat historieke van die zevende rustdag doet er ons weer. aan denkeii dat het ook dezelfde Minister Troclet was die zich eens tegen een niet alledaagse snelheid bijna in gruizelementen heeft gereden. Waarom toch al die haast als er toch nooit een rustdag- komt? LESSEN IN BURGERDEUGD Hilaire, de voorlaatste haarboswul- vende- der jongé liberale -mohikanen, LOUIS LUMIÈRE OVERLEDEN MEDEUITVINDER VAN DE FILM De Franse geleerde Louis Lumlère, uitvinder van de film/die zich sedert jaren te Bandol, in het Frans de partement du Var had gevestigd, is Zondagochtend, na een langdurige ziekte, overleden. Louis Lumière werd op 5 October 1864 te BesaiiQon geboren. Hij deed dezelfde studies als zijn broeder, August, en werkte mede aan hun ge zamenlijke uitvindingen: bereiding van gevoelige emulsies voor fotogra fie, film,rechtstreekse 'kleurenfoto grafie, enz. De beide gebroeders Lumière zijn vooral 'bekend wegens hun uitvinding' van de film (1894-1895) en van de aut-ochrcme fotoplaten.' Twee jaar geleden vierde Vlaanderen het negende eeuwfeest van de dood van Sinte Lutgardis. Die naam klinkt vroom. Die naam klinkt Vlaams. Doch hoevelen kennen' het omstandige leven en streven van onze grote Vlaamse patroonheilige. Open dan uw kerstenvlaams oor om te luisteren en luister: In 1182 werd Lutgardis geboren te Tongeren, in Limburg. Zij liep school ln 't klooster van Sinte Katelijne. En verschiet niet! dit interessante leven begint met een lief desavontuur! De verliefde «prince char mant was er een van edele komaf. Door zijn gefleem begon hij reeds 't hart van 't meisje gaandeweg over te halen. Een maal, toen het argeloze kind weer met deze jongeman aan 't praten was. ver scheen haar Christus: Hij trok het kleed, waarin Hij gehuld was weg, ontblootte de borst en toonde Zijn bloedende zij wonde zeggendeZiehier wat ge be minnen moet! Van toen af gaf Lutgardis de wereld op. Maar de wereld gaf haar niet op. En de wereld dus daagde op in de gedaante van een ridder, die alle middelen be proefde om haar te winnen. Lutgardis stootte hem met alle beslistheid van zich v/eg. Op een keer. dat ze te paard en ver gezeld van twee bereden knechten op weg was, werd ze midden ln eén bos overvallen door de ridder en zijn tra wanten. Haar geleide vluchtte, Lutgar dis slaagde erin de schakers te ontglip pen. Toch was ze diep beschaamd en dacht vol ontzetting aan 't leedvermaak der mensen. Tdfen ze enige dagen later naar 't klooster terugreed, kwam 't volk op straat gesneld om haar te begapen. Zij bloosde geweldig en trok de sluier over 't aangezicht. Maar opeens bezon za zich, dacht aan Christus, en hoe de lieve Bruidegom onschuldig door de harteloze menigte verguisd en bespot werd. Lieve Heiland zuchtte ze aanvaard mijn schaamte als een boetoffer». Met een rukte ze de sluier af, reed met ont bloot gelaat door de spottende mensen. Voortaan stond het vast: ze zou non worden. En ze werd het volledig. Ze legde zich toe op 't gebed. Ze erbarmde zich liefdevol over zieken en zondaars, ver pleegde de enen en boette voor de ande ren, ze tuchtigde haar tenger, broze lichaam zo fel, .dat haar zusters voor spelden: «Zo houdt ze 't niet vol». Eer lang werd ze beloond met verkwikkende vizioenen en wonderheden. Zo verscheen haar eens Christus ge kruisigd, omhelsde haar met 'n arm dien Hij loste van 't schandhout en bracht haar lippen bij de wonde van zijn zijde. En andermaal aanschouwde ze een he melse arend met vleugelen van licht, die haar vervulde met onbeschrijflijke glans; te Borgloon ln de kluis van een rlendin, werd ze biddend dronken van genade. Maar er moet nog even verklaard wor den waarom Ste Lutgardis de Schuts- vrouwe der Vlamingen werd. Nog vóór ze vier-en-twintig Jaar oud was, hadden haar medezusters de Benedictinessen van St Truiden, haar tot priorin verkozen, Lutgardis was zo nederig, zó schuw van statievertoön, dat .ze terstond voornam naar een andere orde over te gaan. Ze wilde eerst bij de Dietse of Vlaamse Cisterciënsernonnen te Herkenrode bij Hasselt. Maar op aanraden van haar geestelijke bestuurder en in gevolg van een goddelijke inspraak, ging ze, na veel weerstand, naar hef Waalse Cisterciën- serklooster van Ayurères bij Waver, Maar zie: haar Vlaamse wil kreeg ze niet te min. Immers er rees toen in 't Walenland menig nieuw klooster uit de grond en daar de faam van Lutgardis' heiligheid zich heinde en verre ver spreidde, stuurde men overal boden om haar te vragen als abdis. Men vroeg al leen van haar, dat ze e.erst wat Frans zou leren. Terloops wezë hier opgemerkt, dat Lutgardis langs moeders kant van edele afkomst was, dat ze een flinke op voeding had genoten, en niettegenstaande eentalig Vlaams was. Lutgardis wist geen raad. Ze wilde noch overste worden, noch Frans studeren. In haar nood wendde ze zich tot O. L. Vrouw, bad en weende. De lieve Moeder wiste haar tra nen zeggende: «Wees getroost, lieve, ik zal 't verhinderen». En 't werd ver hinderd. Want gedurende de 40 Jaren, dat ze te Ayurères onder Waalse Zusters leefde, bracht ze 't alhoewel zeer vlug van geest nauwelijks zo ver, dat ze in 't Frans een stuk brood vragen kon. Lutgardis bleef, niet in Vlaanderen, maar in Wallonië eentalig Vlaams, Het ls te begrijpen, dat men haar ón'der die om standigheden 'niet tot regeren verzocht. Dat was het toch wat ze wenste! Nu kon ze zich onbelemmerd wijden aan de beschouwing der hemelse dingen en aan 't gebed, en aan de boete tot redding van zondaars en bekoorden. Dit laatste bleek haar -eigenlijke le venstaak te wezen. Want eenmaal zag ze in geestverrukking Jezus, staande met vers-rode wonde voor 't aanschijn Zijns Vaders biddend voor de zondaars. En zich tot Lutgardis wendend, sprak Je zus: «Zie hoe ik me ten bate der zon daars opdraag aan mijn Vader. Doe gij even zo en weer af de slagen van de wrekende toorn». Lutgardis maakte van haar leven één boetofferande. Driemaal ondernam ze een vasten van 7 Jaren op niets dan brood en groenten. Het was inmiddels voorbeschikt, dat ze vreedzaam verscheiden zou, na een lang durig leven van gebed en verstervingen, in innig, vertrouwelijke omgang met God en zijn heiligen. Het ls niet te zeggen hoe hevig Lutgardis verlangde Christus te zien. Ik zelf, zegt haar biograaf, heb haar daarom eens zoveel tranen zien storten, dat het onmogelijk was bij die aanblik zelf niet - te wenen Iets meer dan een Jaar voor haar dood bezocht Christus haar opnieuw, verheugd en bemoedigend: «Reeds, sprak Hij, is 't eind van uw arbeid nabij, Ik wil niet, dat ge nog langer van mij gescheiden blijft. Drie dingen maar, verlang ik dit Jaar nog van U. Eerste, dat ge me dankt voor de reeds ontvangen weldaden, en daarvoor: roep ook de voorspraak in der gelukzaligen; tweede, dat ge u voor dë zondaars helemaal uitstort in gebed tot mijn Vader; derde, dat ge met een smachtend verlangen zonder enige andere bekommernis' begeert tot mij te komen.» De laatste Paastijd voor haar dood verscheen haar Christus met zijn Moe der in grote luister. En toen Lutgardis klaagde over de ballingschap van 't aardse leven en verzuchtte naar 't eeuwig Vaderland, paalden ze haar, zeggend: «Ge-moet niet langer lijden, liefste, op deze,wereld reeds wordt de eeuwige vrede als geneesmiddel voor U toebereid; we willen niet dat ge voortaan nog'lang ver beidt. Deze openbaring overstelpte haar met blijdschap en ze deelde ze mee aan Sibylla, haar trouwe dienares. Veertien dagen voor haar verlossing verschenen haar O. L. Vrouw en St Jan de DoDer, haar bijzondere lieveling en beloofden iiaar de nabije hemel. Dag aan dag bezochten haar de hemelingen - ais werden ze zelf ongeduldig over 't lang verbelden. Donderdag na de octaaf der H. Drie vuldigheid ze hoorde de stem van Sy- bllla die juist binnenkwam zei ze: Kom bij me zitten, zuster. Zie 't klooster ls vervuld van 't leger der hemelse scharen; do zielen der zaligen zweven hier, ook van vele onzer Zusters, die voor mij deze wereld verlieten. 's Zaterdags toen ze de dood voelde na deren, opende ze de ogen en blikte ten hemel en zachtjes, zachtjes ontsteeg haar ziel dit edel lichaam. Lutgardis, GIJ, patrones Van Vlaande ren, help ons goed te zijn, heilig te sdjn, vol offer en liefde. Liefde tot God, en liefde tot onze naaste. Wat ongeveer hetzelfde ls. Sinte Lutgardis, bidt voor onsl heeft in de Kamer de eenheldsbegft, ting" verdedigd benevens het grav» van een kanaal van leper naar a Leie. Minister Behogne heeft daanj. zo 'n verschot opgedaan dat M onmiddellijk naar de spade gegrepèj heeft en vertrokken ls naar de Lei; Zo zegt men teii minste te Brussi' De lezer zal natuurlijk best weten ij men deze geruchten moet geloven. Eerst heeft hij zich toch nog kwaw gemaakt tegen een Jonge voortvaren, de communist Burnelle. Dat mar., neke dacht dat het al in Tchecko, Slowakije was en het begon een i de kabinetsleden van de minister vooj zwarte te verslijten. Van mensen i|( in het gezelschap van Bertje Hoorick zitten mag men dat natuuri lijk allemaal verwachten. De Minister van Openbare Werken die een gewezen politiek -gevangens is en die nog op zijn tong niet geval, len is heeft de rode kameraad bij manier van spreken eens duchtig bij zijne gilet gepakt en op de landse verdiensten .van de ambténaar gewezen. «Voerts, hij tot kameraad Burnelle, die int®, sen tot een heel klein was gekrompen voorts heb ik van'j en van de communisten geen les van burgerdeugd te ontvangen», VAN COMEDIANT TOT MINISTER In de Senaat was het vooral Minis, ter Huysmans die een beetje vrolijk, held in de bespreking bracht bij dt behandeling van de onderwijsbegro. ting. De kleine Gentse professor senator Baur kwam eerst duchtig met het wierookvat zwaaien voor de 1 nister omdat hij zo kontent was over de nieuwe pree van de hoogleraars, En dan hadden we nog de onver, getelijke baron de Dorlodot die kwam vertellen dat hij Minister Eyskens niet zo lelijk verweten had als men van hem geschreven had. Dief heb ik niet gezegd, verbeterde, hij, wei heler, en dan nog op een toon die niet beledigend wasWaarop de voorzitter voorstelde van de vergade. ringen van de Senaat nog een klank, opname te laten maken. Dat ze er maar liefst geen echte film van maken. De comedie is zo al groot genoeg. Anders zouden steeds afwezigen er nu al moeten aan denken om een mummie ofwel een pop op hun plaats te zetten. Van comedie gesproken! Ja, zei Minister Huysmans tot da communist Boulanger, we 'zijn wij alle twee toneelspelers geweest hé, en zo komt het datwe daar genoeg geleerd hebben om politiekers te wor den Als ze 't zelf al beginnen te zeg* gen!... PAS, Als ge vandaag het evangelie van de Mis leest, dan zult ge niet ver moeten zoeken naar een gebedsin- teiiti?. Daar staat er immers verteld van de wonderbare visvangst: hoe Jezus aan Petrus en Jacobus en Joannes het bevel gaf, het net uit te; werpen op het meer van Genesa- reth, en hoe Hij hun vissersstiel als eeii symbooluitlegde' van hun roe ping: Voortódn zult gij mensenvis sers wezen,! Mensenvissers zijn ze geworden; vooraleer ten hemel op te stijgen heeft Jezus hun opnieuw be volen het net uit te werpen, maar ditmaal over héél'de wijde wereld, om mensen te vangen voor het Ge loof ln zijn lering, en voor de Liefde van zijn Hart. Waaromzouden we dan vandaag van onze Mis niet ma ken ee'ii vurig gebed tot God, om priesterroepingen? Want dat zijn toch de mensenvissers doorheen de tijden: de priesters.Zij ontvangen bij hun wijding, in afhankelijkheid van de Bisschop, de opvolger van de Apostelen, de driedubbele macht waardoor zij in staat zijn mensen te maken tot een prooi voor God in ge loof en liefde. Zij vangen de zielen voor de eerste maal in liet H. Doop sel, en zo dikwijls opnieuw in het H, •Biechtsacrament; zij leren hun wat Christus voorleerde; en voeden en sterken hen. om' de banden die aan God binden niet te laten' losrukken: en daarom zijn de priesters de grote weldoeners der mensheid vermits een mens toch geen hoger doel heeft dan Juist de gevangene te zijn van God die eeuwig gelukkig niaakt wie zich vrijwillig en voorgoed aan Hem onderwerpt in blijde en koninklijke dienstbaarheid. Laten we dan bidden dat er in ons Vlaamsé land steeds priesters, steeds genoeg priesters mogeh blijven. Tot hiertoe kennen wij nog geen priesternood; de oude Vlaamse zeden in familie en gemeen schap waren de dankbaië kiemgrond voor die edele roeping; maar komt ook de schaduw van die ramp niet op aan de horizont? Worden de oude Vlaamse zeden niet bedreigd? En als de grond uitdroogt wordt hij minder vruchtbaar? Laten wij bidden, ja, dat Vlaanderen hooit het lot kenne van andere ongelukkige streken, waar de priesternood de oorzaak is, dat het volk geestelijk achteruit gaat tot eigen groter ongeluk.' God geve ons altijd veel en goede priesters, tot zijn glorié, maar ook ons ten bate! 13 Juni; Vierde Zondag na Sinxem Gloria, 2 g. van den H.Anto- nius, Credo, Pref. H. Drie vuldigheid. Vanaf vandaa? in alle, missen, gebed voor de vruchten der aarde, 14 Juni: H. BaSllius, Bisschop-kerk leraar. Gloria, Credo. 15 Juni: HH.VitUs en gezellen, Mar telaars, Gloria, 2 g. A cunc- tis, 3 naar keuze. 16 Juni: Mis ..van verleden ZondaH 2 g,. A cunctis, 3 voor d# overledenen, 4 naar keuzf' 17 Juni: Als gisteren, zonder gebed voor de overledenen. 18 Juni: H. Ephraem, Kerkleraar 2 g. van de HH.' Marcus en Marcellinus; Credo, j 19 Juni: H. Juliana, Maagd. Gloria- 2 g. van de HH. GervasM* en Protasius. 20 Juni: Vijfde Zondag na Sinxen. STERFGEVALLEN t Is te Roeselare overleden Eerw. Heer Jozef Deman, rusten' pastoor, geboren te Brugge op Maart 1885 en godvruchtig ta df Heer ontslapen op 4 Juni 19W. VOLKSVERZEKENS! Het bietje gaat van bloem tot bW1 Waar 't zoete honig smult. Dan vliegt het weg met zacht Zijn grote ibiekorf vult! De vlinder zigzagt door de lucht, Duikt op, verdwijnt dan, rap. Verschrikt door ',t: meesje, ln "Si Verslonden in één knap! l'1® De zwaluw vliegt steeds in en Heur nest plakt aan de goot!.--.,, Daar kwettren Jongen, twisten w Ze worden stilaan grpotl Besetor* 1948.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 2