Kalmte en Vastberadenheid Regeringscrisis in Frankrijk i Zij worden niet vergeten Westerse Mogendheden bereiden nieuwe nota aan Moskou voor De Boetprocessie te Veurne Sancties in geval wan nieuwe afwijzing DE WEEK III ©IS LAID KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN De 21 Juli-viering in het Land BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Popcringe. Telefoon 9. Postcheck 47.63.60. ONZE BURELEN: ONZE UITGAVEN: ONDER GENERAALS BUITENLANDS OVERZICHT De Blokkade van Berlijn. U.S.A. betoogt dat alleen geweld luchtvervoer kan belemmeren. - Gewapenderhand zal de blokkade te land niet gebroken worden Amerikaanse zware bommenwerpers en jachtfoesteilen naar Europa KUNSTMATIGE STRADIVARIUS-SNAARINSTRUMENTEN Debat en stemming over Militaire Kredieten brachten Regering Schuman ten val VERGADEREN TE ROME VLAAMS ZIEKEN- TRIDUÜM TE BANNEUX Zaterdag 24 Juli 1948. Uitgave POPER1NGE-1EPER-WERV1K en Omliggende ABONNEMENTSPRIJS VOOR: Bel pitot Nieuwjaar 46 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk Holland 3,fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. HET WEKELIJKS Aangesloten bij V. B. P.P. JAAR. N' 30. PRIJS PER N?: 2 FRANK. Poperinge, Gasthuisstraat 1». leper, G. de Stuersstraat 4. Wervik, Kasteelstraat 28. Roesclart, St-Alfonsusstraat 12. Veurne, Noordstraat 14. Nlcuwpoort, Langestr. (M. Dumon) j Roeselare-Ieper-Meenen. 4 4 Veurne-Nleuwpoort-Diksmuide, 4 Poperinge-Ieper-Wervik. isMRiwaaaaB Ze werden vergeten; immers laas over het verloop van dien zij hadden de nederlaag geleden! Onze boeren, die in 1798 kop hopelozen strijd van dappere jon ge mannen tegen een gedrild le boden aan de legers der Franse j meedogenloze vijanden. Republiek. Onze «boeren»! 't Is nu im mers nog zo: wie niet in «de» stad woont is een boer hij zij smid, timmerman of schoelapper; hij is en blijft een boer! De Boerenkrijg! 't Duurde ja ren tot in 1859 vooraleer hulde gebracht werd aan onze Jongens die vielen voor outer en heerd». Conscience was het die het eerherstel op zich nam, in rijn «Boerenkrijg». Voor outer en heerd zijn zij gevallen, ruim tien duizend jonge mannen, in de volle bloei van het leven, gevallen omdat zij hielden van de vrijheid, omdat zij vast gehecht waren aan hun oude tra ditie en hun Rooms geloof. Zij werden vergeten, omdat zij de nederlaag leden; omdat het offer van hun leven niet onmid dellijk vruchten leverde, omdat na 1830 een vreemde wind waaide over onze gouwen. Wat was de kleine man wel? Wat was de boer wel anders dan een ploeg die in God geloofde? Wat hadden die boeren, die Brigandswel an ders gedaan dan zich dwaas ver zetten tegen dat schitterend le ger der Franse Republiek, die re publiek die vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid... beloofde, maar in ons landje heel wat anders schonk. Heeft grootmoeder nooit verteld over de Beloken Tijd Hoeveel hoeven en oude herbergen zijn t-r nog bij ons, waar in de nacht Mis gelezen werd door de priester die opgejaagd werd door de Fran se gendarmen. De kerken waren gesloten, de klokken geroofd, de Zij leden de nederlaag maar zijn er niet minder groot om. Waren zij geen overwinnaars, zij waren en blijven martelaren voor cuter en heerd»! De Boerenkrijg? Jawel, meest buiten West-Vlaanderen woedde de strijd. Mol, Herentals hebben reeds de jongis herdacht en de grotehulde gaat door te Mechelen. In West-Vlaanderen werd de strijd niet zo vinnig gevoerd. Het kon ook. niet; de Fransen vrees den immers net als de Duitsers in de grote oorlog een ontsche ping der Engelsen te Oostende of aan de kust; onze provincie was... vergeven van Franse sol daten. En toch werd ook hier on dergedoken en ook hier kwam het tot bloedige opstand. Op «Bri- gand-Zondag» 28 Oktober 1798 sneuvelden te Ingelmunster een twee honderd jongens. Ook rond Tielt, rond Marke, te Kuurne, te Moorsele en Sint-Eloois-Winkel werd gevochten. Zoals in 1898 wordt dit jaar te Tielt door het Davidsfonds en het Stadsbestuur de Boerenkrijg herdacht. Maar die herdenking Generaal Muebner, Generaal Clay, Amerikaans Militair Gouverneur in Duitsland, en Generaal DSff, inspec teren de vliegtuigen op het Rhine- Main vliegveld te Frankfurt die da gelijks de bevoorrading van Berlijn verzekeren. IN MEERDERE PLAATSEN IN TEKEN VAN EEN HUI,DE AAN KONING LEOPOLD III. In alle steden van het land werd V/oensdag jl. het Nationaal Feest met veel luister gevierd. In meerdere steden en plaatsen stond deze vie ring in het teken van een hulde aan Koning Leopold III. Te Brussel bood de stad een feeste lijk uitzicht. In de St-Goedelelcevk NOTA'S EN WERKELIJKHEID De afwijzende nota die de Rus sen aan de drie Westelijke mo gendheden hebben laten gewor den. heeft de internationale at mosfeer voor goed vertroebeld. De zaak heeft in de grond twee aspecten: een uiterlijk en een ver doken. Het eerste is slechts schijn en is bedoeld voor de massa en de propaganda. Het tweede is de werkelijkheid. Het eerste aspect vindt men terug in de nota's die tussen de iicee blokken werden gewisseld, en waarin sprake is van accoor- den en verdragen, en van het res pect of de verwaarlozing of over treding daarvan. Daarin kan men lezen dat geen van alle onderte kenaars die accoorden gerespec teerd heeft, en dat is juist. Maar wat men moet zien is: wie heeft er die verdragen het eerst als een vodje papierbehandeld, en dat is moeilijker uit te maken, al lijkt het begin wel te liggen in het feit dat in Potsdam voor zien was dat Duitsland als een economisch geheel zou behandeld worden en dat Rusland dit hals starrig geweigerd heeftof ten minste ondergeschikt gemaakt heeft aan een politieke unificatie, die bij het accoord van Potsdam niet voorzien was. Uit die notaivisseling moet dan ook niet veel goeds verwacht wor den. Elke partij weet dat daaruit geen oplossing kan voortkomen Men zou dan ook kunnen zeg gen: men moet toch geen oorlog ontketenen om Berlijn het liedje dat de communisten thans in het Westen zingen, en het is waar. Maar wanneermen van daag te Berlijn ivijkt, xoat zal het dan morgen zijn te Wenen, te Triest, in Italië, aan de Dardanel- lèn...? Ook in 1936 zei men: geen oorlog om de herbewapening van de Rijn en in 1938 zei men: geen oorlog om het Sudetenland; en in 1939 kwam de oorlog om Dant zig. Om Dantzig? Neen, maar om dat men ondervond dat Hitier nooit stoppen zou en dat hij stuk voor stuk Europa wou verknech ten. En toen had men er spijt over dat men in 1936 de tanden niet getoond had, om aldus de oorlog van 1939 te vermijden. En het zelfde doet zich nu voor: de gehele Balkan werd gesovjeti seerd. Nu wil het Kremlin ook Duitsland opslokken, gebeurt dit, dan zal het morgen Oostenrijk zijn en overmorgen Italië, Grie kenland en geheel het Westen... Daarom moet het Westen zich thans krachtdadig tonen en niet toegeven aan geen enkele chan tage. BESPREKINGEN IN PLAATS VAN GEWELD moest werd een Plechtig Te Deum gezongen doorgaan in al onze Vlaamse ge- Kn tegenwoordigheid vanMgr Cento, meenten. We hebben een plicht °m van dankbaarheid tegenover die dlng van Hr Spaak. HH. Staatsmi- simpele landse jongens die voor nisters, meerdere volksvertegenwoor digers en senatoren en talrijke an dere personaliteiten. Nadat na het Te Deum de laatste outer en heerd voor hun aloude vrijheid naar de wapens grepen. Zij werden vergeten omdat ze niet den hun land, hun aloude tradi ties, hun aloude vrijheid en hun geloof zo lief dat zij hun leven waagden en offerden. Er mag geen Vlaamse gemeente zijn, waar schatten onzer landse kerken wa- j niet dees jaar een voordracht de zege in huis haalden. Waren tonen van het Nationaal Lied weer- ze daarom minder groot? Het klonken in de kerk, begonnen alle doel was groot genoeg... zij had- xen geborgen of ze werden aan geslagen; neen, dat duldden on ze mensen niet langer. Zij had den een heel andere opvatting van vrijheid. Die nieuwe vrijheid rook... oosters! er is nu weer spraak van zulke vrijheid! worde gegeven over onze jongens van 1798; waar niet met de ko mende korte dagen een toneelspel worde opgevoerd dat herinnert aan die jammerlijke nederlaag' die onze jongens die vielen voor outer en heerd nog groter maakt Dan kwam ten slotte het grote jln onze ogen tot martelaars bevel: onze jongens werden op-voor outer en heerd». geroepen om ingelijfd te worden in het glorieus leger van de Re- publiek. Duizenden... doken on der. Ge ziet dat de oorlog 1940 ons niet de eerste ondergedoke- nen bracht. Ook in 1798 werd jacht gemaakt op diegenen die het vertikten als kanonnenvlees te dienen in 't leger van den... verdrukker. 't Was wel voor outer en heerd dat die jongens weerstand boden, voor hun kerk, voor hun priesters, voor hun t'huis en hun eigen vrijheid. Zonder wapens, zonder munitie, zonder geld bo den zij kop aan de gedrilde troe pen. Leiders hadden zij evenmin, tenzij Rollier en Van Gansen, twee mannen, die van oorlogvoe ren niets afwisten, maar moed bezaten en doorzicht. Maanden duurde de strijd tot te Hasselt, en dan nog door verraad, de Boe ren verpletterd werden. In 1898 werd hier en daar de Boerenkrijg herdacht. Te Meche len waar in 1798, 41 boeren wer den gefusilleerd, te Overmere, te Westerloo, te Diest, te Hasselt. Ook in West-Vlaanderen, te Tielt, werd hulde gebracht aan onze jongens en een gedenkteken op gericht. Sedert was alles weer kalm en rustig. Onze jongenshadden nu eenmaal hun deel gekregen; en de monumentjes aan die dap pere verslagenen waren gaaf ge bleven... ze hadden 't lot niet ge deeld van onzen IJzertoren Een enkel boek Brigands in 't geweeruitgegeven door het Davidsfonds, mocht dienen om 1948 voor te bereiden. Dees jaar echter pakte het Davidsfonds de herdenking van de Boerenkrijg stevig aan. 't Is geen mooi gebaar geweest, maar een mooie daad. Het eerst-verschenen boek geeft ens de geschiedenis van den Boe- Geen enkele gemeente onttrek- ke zich aan die. plicht. Zo han delden de Ieren, zo handelden de Polen, zo bandelen wij met onze jongensdie geen zegepraal moesten bevechten om groot te zijn! Ze worden niet vergeten! PÊ VLAMYNCK. aanwezigen, behalve natuurlijk de officiële personaliteiten, de kreet te uiten «Leve de Koning», afgewisseld door het gecandenseerde «Leopold», wijl van alle zijden handen in de hoogte werden gestoken die met drie vingers het koningsteken vormden. Een groot portret van de koning werd daarbij gehesen. Het geroep steeg ten top wanneer de HH. Ministers de kerk verlieten. Later werden in het Koninklijk Cirku's talrijke eretekens uitgereikt aan duizende landbouwers, arbeiders en landbouwarbeiders. In de namid dag trok een vaderlandse stoet dooi de Brusselse straten bij dewelke ook herhaaldelijk kreten van trouw aan de koning van uit de rijen der toe schouwers weerklonken. In alle andere grote steden werden vaderlandse plechtigheden gehouden. Te Leuven stond het feest volledig in feest van trouw aan de Koning. Verslagen over de feestelijkheden van 21 'Juli in de steden van onze eigene West-vlaamse gouw, vin den onze lezers onder de plaatselijke rubrieken. nen blijven. tegenover de wereld haar practi- sche houding te motiveren en te rechtvaardigen. Het loerkelijkheidsaspect is ech ter het volgende: toen de oorlog in Europa gedaan ivas hebben de Angelsaksers gejneend dat het vrede was, terwijl de Russen de den en doen alsof de oorlog nog niet gedaan ivas. De Westelijke mogendheden ontwapenden en de militariseerden, het Oosten hield machtige legers op de been en dreef de wapenproductie nog steeds omhoog. De Angelsaksers verkeerden in de waan dat vrij heid en democratie in Europa hersteld waren en dat Rusland zijn plaats zou innemen in de vreedzame volleer en familie. Het Kremlin daarentegen oordeelde dat de oorlog alleen een stap ge weest ivas op de weg naar de we relddictatuur en dat er op die weg onmiddellijk moest worden voortgegaan. Die fundamentele tegenstelling heeft dan stilaan vaste vormen aangenomen en vindt thans haar hoogtepunt in de strijd om Ber lijn. Het gaat er niet om Berlijn, zoals het in 1939 niet ging aM Dantzig, maar om te wèt-en of Moskou vrij Europa en de we reld kan overrompelen dan roei of ivij vrij en onafhankelijk kun- NIEUWE NOTA'S AAN MOSKOU WORDEN OPGESTELD De spanning om Berlijn is dezer laatste dagen, bijzonderlijk sedert het afwijzend antwoord van de Rus sische Regering, nog nijpender ge worden, te meer daar van Russische zijde aan Communistische leiders en dagbladschrijvers werd medegedeeld dat de Westerse mogendheden bin nen de 8 weken uit Berlijn zouden gedreven worden indien de lekken in de blokkade dicht kunnen gemaakt worden Door de Russen worden als lek ken natuurlijk de luchtverbindingen van Berlijn met het Westen bedoeld. Aldus wordt aan de Russen het inzicht toegekend twee der drie be staande luchtcorridors te sluiten on- tenkrijg. Daar krijgen we een re- der staving dat deze corridors boven Op deze plaat mefken wij Dr Langer met een pas vervaardigde vfool In banden cn de resonnantie ervan beproevend op een Barum-lamptoestel. Het staat wereldbekend dat de Ita liaan Stradivarius, geboren te Cre- mone in 1644, en overleden in 1737, een uitmuntende vervaardiger van snaarinstrumenten was, bijzonderlijk van violen, en dat de degelijkheid van zijn violen totnogtoe door nie mand kon worden evenaard. Elk In strument dat van zijn hand gemaakt bleek, was sedertdien steeds een kostbaars Iets. Professor Dr Alfred Langer, »en welbekende Oostenrijkse geleerde, heeft thans proeven gemaakt om trent een moderne produktie van violen welke eenzelfde wondere re sonnantie zouden hebben als de violen destijds vervaardigd door Stradiva rius. Dr Langer gebruikt hierbij electro-acoustieke middelen, en wist reeds snaarinstrumenten te vervaar digen met eenzelfde weerklank als een Stradivarius-vioot het Russische gecontroleerde gebied liggen, en voor eik ander mogelijk bestaande vervoer zouden zij zinnens zijn eer» Russische vergunning te eisen. Daarbij zou de breedte van de enige overblijvende corridor inge- nauwd worden. Van Amerikaanse en Britse zijde werd evenwel beklemtoond dat het gebruik van de drie bestaande lucht corridors wel degelijk bij akkoord werd bepaald en dat elke belemme ring hieraan een schenoing van een gesloten verdrag zou betekenen. Te vens werd erop gewezen dat alleen militair geweld het Westers lucht verkeer zou kunnen belemmeren. Intussen zetten de Amerikanen en Britten ook meerdere nieuwe toestel len ln voor het vervoer naar Berlijn, o. m. legertoestellen. Sedert Moskou geantwoord heeft aan de Westerse diplomatieke nota's, werd druk onderhandeld tussen de Westerse Regeringen -en vertegen woordigers, zo diplomatieke als mi litaire, en zou thans door Amerika, Frankrijk en Groot-Brittannië, de opstel voorbereiden, van een nieuwe nota aan Rusland. Er werd zelfs ge wag gemaakt van de mogelijkheid dat President Truman en Koning George van Engeland rechtstreeks een nota zouden sturen aan Stalin of aan President Svernik. De ministeriële crisis in Frankrijk zal het zenden van die tweede nota zekerlijk vertragen. SANCTIES WORDEN OVERWOGEN Algemeen Is men van oordeel dat zo de Russen op de nietrwe nota niet meer toegevend zouden blijken, het treffer; van sancties zou worden over wogen, o. m. het sluiten van het Pa nama- alsmede van het Suez-kanaai, de blokkade der Dardanellen, het schorsen van elke verzending naar. Rusland of naar de Satellietstaten. Volgens andere kringen zou de kwes tie voor de U. N. O. of de Veilig heidsraad gebracht worden. V. S. A. NIET ZINNENS BLOKKADE GEWAPENDERHAND TE BREKEN Door de Britse en Amerikaanse pers werd de gevaarvolle spanning om Berlijn als zeer ernstig aanzien en deze laatste dagen werd zelfs de mogelijkheid overzien dat de hou ding der Russen wel tot een botsing zou kunnen leiden. Zo schreef de «Times o. m.: De uitdaging te Berlijn eist een onmiddellijke en duidelijke beslis sing. Zolang de Russen onvermurw baar blijven saï het gevaar toenemen. m? Wmmm GENERAAL ROBERTSON dc opperbevelhebber der Britse be zettingstrocpen in Duitsland, die om de toevoer van de noodzakelijke le vensmiddelen voor dc bevolking dei- westerse sectoren van Berlijn, aan zijn regering o. in. driemaal zoveel vliegtuigen vroeg dan er aanvanke lijk voorhanden waren. Beide partijen worden naar een punt gedreven waar een openlijke botsing onvermijdelijk zal blijken te zijn. Geen van beide partijen wenst een oorlog, doch als deze wedloop van maatregelen en tegenmaatregelen blijft voortduren, zal een incident ge paard aan het groeiend besef dat alleen geweld een oplossing kart brengen, leiden tot een botsing die niet meer kan onder controle ge houden worden. Zo werd ook voorgehouden dat de Westersen de mogelijkheid inzagen, een pantsertrein over de spoorlijn te zenden ofwel een gewapend trans port over de weg te zenden om de blokkade te doorbreken. Een conferentie der Westerse Mi litaire bevelhebbers, welke.Maandag jl. gehouden werd had tot gevolg, dat velen meenden dat de besprekingen wel degelijk over die maatregel heb ben gelopen, alhoewel van hoger hand dit gerucht gelogenstraft werd en voorgehouden wordt dat deze con ferentie alleenlijk de oprichting van een West-Duitse staat op het oog had. Maandag jl. confereerden de HH. Truman en Marshall met de Ame rikaanse Stafchefs. Na verloop van deze bijeenkomst werd officieel be vestigd dat de U. S. A. ln niets hun zienswijze zullen herzien en alle rechten op Berlijn gestand houden, maar dat daarentegen geen gewa pende doorbraak der blokkade wordt overwogen. <Zic vervolg 3* blad). Het Westen moet echter ook kalm blijven, want de toestand is zeer gevaarlijk. Noch de U.S.A. noch de U.S.S.R. willen oorlog. Maar in beide landen bestaat er ongetwijfeld een oorlogspartij. En de mogelijkheid voor inci denten groeit met de dag. Rusland draagt hier weer de schuld van, ivant zij zijn er mee begonnen geteeld te gebruiken om toegevingen te bekomen. Zij heb ben de blokkade van Berlijn als een diplomatiek wapen willen hanteren. Waarop hen werd ge antwoord: laten we de zaak on derzoeken en bespreken, maar steek eerst die revolver weer op zak. Doch de Russen hoorden niet op dat oor en zij spraken nog van niemve moeilijkheden die ■ze in de weg zouden leggen door iil. luchtvaartoefeningen te doen in het gebied der luchtbruggen waar thans dag en nacht de Wes telijke luchtvloten passeren. En op de koop toe wezen zij de nota van de hand. Daarop moesten de Westelijke mogendheden opnieuw overleg plegen. Het werd voor hen een moeilijke toestand. De Russen verwierpen hun vraag en traden nog lastiger op. Wat kon het Westen dan nog doen? Terug- krasselen? Geen sprake van. F-en nieuwe nota sturen? Als de eerste niets uitgehaald heeft, waarom zou de tweede dan effect hebben? Een ultimatum sturen aan Rusland? En als het Krem lin zwijgt, er niet op ingaat of onmiddellijk naar de wapens grijpt? De blokkade forceren? Hebben zij dan de oorlog niet ontketend? Met gelijke munt betalen dan? Dat lijkt wel de oplossing die thans overwogen wordt: sluiting van het Suezkanaal, van het Pa namakanaal, economische blok kade van Sovjet-Rusland en de satellietstaten, sluiting van de Dardanellen, beroep op de U.N.O.? Dat lijkt inderdaad de enige uitweg die er nog openstaat. Dat men hierbij echter goed oppgsse, want de ene afgrond roept nog steeds de andere op en de ene maatregel zal ook wel de andere meebrengen en wanneer dit spelletje een tijd zou duren, zou het minste incidentje vol doende zijn om het gehele kruit vat te doen in de lucht vliegen. Wat van belang is, is: dat men zich krachtdadig tone maar dat men tezelfdertijde ijzig kalm blij- ve, overtuigd dat het Rusland hoogstwaarschijnlijk om een reus achtige bluff te doen is. maar dat het toch, tegende wil van de meerderheid in, tot oorlog zou kunnen gebracht worden. Het doel van de Westerse te genmaatregelen moet onvermij delijk zijn: niet de oorlog te ont ketenen. maar aan te tonen dat men zich niet aan bluff laat van gen en dat men desnoods bereid is te vechten, maar dat het toch zoveel redelijker zou zijn onmid dellijk te onderhandelen in plaats van eerst alles te verwoesten. Dat moet mogelijk zijn. want allen moeten nu toch inzien dat een derde toereldoorlog de totale verwoesting van onze planeet zou meebrengen. VERZWAKKING IN HET WESTEN Jammer genoeg doet er zich op dit kritiek moment juist weer een ongelukkige gebeurtenis voor in Frankrijk. Daar wijzen de laat ste berichten er op dat de Rege ring Schuman het bijltje erbij zal moeten neerleggen omdat de so-, cialisten weigeren de militaire credieten goed. te keuren. Dat zijn nu de grote verdedi gers van het Westen, de vrijheid en de democratie! En op het ogenblik dat er elke seconde een brand kan losbreken, weigeren zij de verzekeringspremie te be talen dig hen tegen dit geugar zou kunnen beveiligen. Het werd gezegd en lierzegd indien ivij vrij en onafhankelijk willen blijven dan moeten wij zo sterk zijn dat men het niet waagt ons aan te vallen. En indien men ons toch zou aanvallen, dan moe ten wij zo sterk zijn dat wij niet opnieuw totaal overrompeld wor den om na x tijd dan weer be vrijd te worden, want dat zou gelijk staan met de haast totale uitroeiing van onze bevolking en de vernietiging van geheel ons bezit. Het werd gezegd en herzegd dat het Westers Blok alleen niet opgewassen was tegen Rusland, maar hulp moest zien te krijgen van Amerika, hulp die het al leen zou krijgen, wanneer het zelf de nodige krachtinspanning wou doen cm zijn eigen weer baarheid op te voeren en zijn strijdplannen te coördineren. Sindsdien werd het Vijflanden- pact (Verdrag van Brussel) afge sloten. Dc militaire experten be studeerden de toestanden we mogen voor zeker aannemen dat de cijfers in de Schuman-budget- ten voorzien niet uit de lucht ge grepen zijn, maar beantwoorden aan vereisten die door de Com missie der Vijf werden vastge steld. En daar vinden de Franse so cialisten dus de mogelijkheid die begroting overdreven te vinden en over die appelsienenschil de regering te doen vallen. Op een ogenblik daarenboven waarop de vertegenwoordigers der Vijf, sa men te Den Haag overleggen wel ke maatregelen er in verband met de Berlijnse crisis moeten geno men worden. Wat zal Moskou weer in zijn vuist lachen en bij zichzelf nog eens constateren dat de socialis ten toch spijts, alles de goeie snullen gebleven zijn die de weg voor het zegevierde communisme voorbereiden. We zullen niet voorbarig oor delen en eerst afwachten ivelke wending de Franse crisis zal ne men. Indien alles rap kan wor den bijgelegd is het nog zo erg niet, maar zo er een lange pe riode van regeringsloosheid komt, dan vrezen wij het ergste: de eco nomische toestand zaï er ten zeer ste onder lijden; vandaar zware sociale troebelen waarop de com munisten zitten te wachten, en vandaar wellicht burgeroorlog, die voor Moskou het signaal zou kun nen zijn om toe te slaan of om minstens te volharden in zijn on handelbare stugheid. Door zijn lamlendigheid, zijn volksfrontpolitiek en zijn gebrek aan voorbereiding draagt Frank rijk een groot deel van de ver antwoordelijkheid voor het uit breken van de tweede wereld oorlog. De bedreiging van Hr Schuman Geve God dat dit zelfde land Iheeft echter niet ëebaar en mat 295 thans weer niet rechtstreeks of stemmen tegen 214 en bij 76 omhou- cnrechtstreeks aanleiding zal ge ven tot een nieuwe wereldbrand. 19-7-48. V. WESTERLINCK. reeds de regeringsbanken verlaten om plaats te gaan nemen op de ban ken der Socialistische volksvertegen woordigers, wat een duidelijk teken was dat de Sodalisten zinnens waren de Regering te laten vallen. Na de stemming is de Hr Schuman dan het ontslag der Regering aan President Vincent Aurioi gaan aan bieden. Er wordt algemeen aanvaard dat de stemming over de militaire kre dieten voor de socialisten slechts een voorwendsel is geweest om een rege ringscrisis uit te lokken. Omtrent tal rijke punten, o.m. de economische politiek, was er sedert enkele maan den, grote onenigheid ontstaan tus sen de verschillende partijen welke de Regering steunden. De Regering Schuman- was tot stand gekomen in November 1947 en telde 10 M.R.P.-Ministers, zeven So cialisten, vijf Radikalen en een ver tegenwoordiger van de rechtse vleu gel. Hr Vincent Aurioi begon zijn raad plegingen onmiddellijk nadat Hr Schuman het ontslag van zijn kabi net had aangeboden. De President ontving verschillende politieke leiders ook communistische die een deelna me aan de Regering zouden hebben opgeëist. Dinsdag viel de regering en Woens dag reeds werd Hr André Marie, ra- dikaal-socialist, aftredend Minister van Justitie, door de Hr Aurioi belast met de vorming yan een nieuw ka binet. DE MINISTERIELE CRISIS EN DE STAKINGEN Alhoewel de tolbeambten, reeds Za terdag jl. in de avond de dienst her nomen hadden bleven de meeste an dere ambtenaren van de Ministeries van "Financiën, Wederopbouw en an dere, in staking. Gezien het uitbreken der Ministe riële crisis hebben de stakende amb tenaren besloten voorlopig hst werk algemeen te hervatten, om dan, op de vorming van een nieuwe regering, terug hun eisen te stellen en des noods andermaal in staking Se gaan zo hun eisen niet zouden worden in gewilligd. HEER SCHUMAN aftredende Franse Eerste-Minister. De bespreking en stemming in de Assemblée Nationale omtrent de kre dieten voor het Franse Leger is de Regering Schuman noodlottig' gewor den. De Regering vroeg 300 milliard. De Socialisten wilden deze kredieten be snoeien met 12 milliard frank. De Regering hierin gesteund door de M.R.P. wilde de gevraagde kredieten f»1 echts met 8 milliard verminderen. Kr Schuman, Eerste-Minister. yer- klaarde 'op de kamerzitting dat, in geval het Socialistische amendement toch zou worden goedgekeurd, de Re gering ontslag nemen zou, dingen werd het Socialistisch amen dement goedgekeurd. De Socialistische ministers hadden na de bedreiging van de Hr Schuman Op Zondag 25 .Tul!, te 3.30 uur namiddag, zal de wijdvermaarde Boetprocessie haar jaarlijksen omgang doen. De Processie, enig in haren aard, dagtekent van 1644. Meer dan 40 groepen verbeelden het Oud en Nieuw Testament, en de deelnemers spelen hun rol gelijk in den ouden tijd. Bovendien is de Processie samengesteld uit vrijwilligers, man nen en vrouwen, van gelijk waar, die komen uit geest van eerherstel en boetvaardigheid om een boetekleed aan te doen en iets lastigs, volgens hun krachten, te helpen dragen. Vele dragen zware kruisen en gaan bar- voets. De Processie is verrijkt met aflaten. Alle godvruchtige personen die begeren als boetelingen deel te ne men in deze Processie, gelieven hun aanvraag te doen bij den Eerweerden Heer Bestuurder der Sodaliteit, te Veurne. De laatste H. Mis wordt gelezen in St-Nikiaaskerk te 11.30 uur. De sodaliteit van den Gekruisten Zaligmaker en van zijne H. Moeder Maria staande onder het Kruis op de bferg van Calvariën, werd op 29 No vember 1637 ingesteld door Eerweerde Heer Jacob Clou. witheer der abdij van St Niklaas te Veurne en als dus danige door oorlof zijner oversten op genomen in het Kapitel der Colle giale Kerk van Ste Wallinga derzelf de stede. De stichting had het hard te verduren van wegen magistraat en geestelijke..overheid. Negen jaren zouclen verlopen voor de zo dikwijls afgesmeekte bevestiging van de Ho gere Overheid zou geschonken wor den. Het jaar 1644 teként het einde aan van grote voorspoed in Veurne en Kastelnij. Door de grote weelde ont stond weldra een ongebonden leven en dit had voor gevolg ellende, rove rijen; moorden. Te Veurne was een Kapucienen- klooste'r gevestigd sinds 1602 en de Kerk voltooid in 1607. «In het jaar 1644 omtrent, onse liefve Vrouwe He- melvaert hebben de P.P. Capucienen in huider gebeden van veertich heu- ren een zeer schone processie inghe- stelt in de weicke veeie sodales in haeren cleers cruicen en waepenen van de passie ons heeren droeghen en hebben de haeren cleers van Brugghe ghecreghen Op 27 Maart 1646 werden de me nigvuldige pogingen van Clou om zijn geliefde instelling bekrachtigd te zien eindelijk bekroond per akte van Judocus Bouckaert toenmalige bisschop van leper. Nu had onze Witheer de handen vrij en schreef het volgende: Maer in het jaer 1646 heeft er noch een schooner processie deur de sodales van den Ghecruisten Zalig maker inghestelt gheweest, daer gynck er omtrent de veertich al in haeren cleers en in sacken die de de bedrukte moeder Maria met St Jan de Evangelist en met Maria Cle- ophe Veronica en Maria-Magdalena, en allen de apostelen in de rouwe achter Onse Liefve Vrouwe die het graf volgde met noch veel andere saecken de weicke te lanck waeren om te vêrhaeleri Men, de menigvuldige men. be weert dat deze Processie afstamt van de H. Kruisprocessie geschiedende de Zondag voor 3 Mei. Kruisverhef fing. Waarom zou dan deze laatste nog altijd bestaan op haar eigen en jaarlijks moeten gedaan worden op de oude datum. Schrijvers beweren dat de oor sprong te danken is aan een heilig schennis bedreven door Franse solda- 68.658 WERKLOZEN' Uit de statistiek van de werkloos heidsverzekering blijkt dat in de week van 4 tot 10 Juli gemiddeld 68.658 volledige werklozen per dag werden gecontroleerd alsmede 52,089 gedeeltelijke of toevallige werklozen. Vergeleken met de vorige- week stelt men 'li verhoging van 4.352 vol ledige en 6.347 gedeeltelijke of toe vallige werklozen vast. BELGISCHE AANDEELHOUDERS IN FRANKRIJK Vrijdag werden te Parijs onder handelingen aangevat tussen een Franse en een Belgische handelsaf vaardiging. De besprekingen zullen lopen over de vergoedingen die moe ten uitbetaald worden aar, de Bel gische houders van aandelen der ge nationaliseerde Franse gas- en elec- triciteitsbedrijven, alsmede over de eventuele modaliteiten van over dracht. DE LOOP DER BEVOLKING Gedurende de maand April 1948 werden 12.364 levende geboorten aan gegeven: 6.297 jongens en 6.057 meis jes. Hieronder waren 392 onwettige kinderen. Tijdens dezelfde periode zijh 8.684 sterfgevallen aangegeven: 4.543 man nen en 4.136 vrouwen. Verder hadden in bedoelde maand 8.709 huwelijken plaats. Ten opzichte van de maand April 1947 is het aantal geboorten toegeno men met 1.01 t.h.: dat der sterfge vallen is verminderd met, 0.29 t.h. 'z. EM. KARD. VAN ROET TERUG UIT CONGO Op Dinsdagnamiddag jl. is Z. Ira Kardinaal Van Roey met de Al- bertville uit Congo teruggekeerd, na een heel voorspoedige reis te hebben gemaakt. In een interview met perslteden verklaarde de Aartsbisschop d?.t het ten gelegerd te Veurne in 1647. zegt 1 beschavingswerk in Belgisch Congo Heynderycx, in 1650 zegt Adolf des in de eerste plaats het erk van onze Trompes. Laat ons neerpennen wat i Missionarissen is en verklaarde hoon- Heynderycx tijdgenoot van dit feit V'olie vooruitzichten voor de toekomst verhaalt: Beide soldaten werden ter dood veroordeeld en het recht wiert vol bracht op den Asschen Woensdag van het Jaer 1647 Corten tijdt da erna er, wiert ter te Veurne eenen solemnelen bidtdagh gehouden óm Godt te bidden dat Hij sich niet soude vreeeken op de stadt...» s Dese boetingh wiert gesloten met te koesteren. NIEUWE STAATSMINISTERS BENOEMD Bij besluit van de Regent werden tot Staatsminister benoemd: Heer Henri Roün, voorzitter van de Senaat, socialist: Heer Paul Van Zeeland, senator, gewezen eerste-minister, C.V.P.; Keer August De Schrijver, voorzff- een generale processie, waer in men ter van de C.V.P.. vo'ksvertegenweor- het H. Sacrament droech i Ware er iets bijzonders gedaan ge- west van boete in de processie, zou dit zeker wel aangestipt zijn ge weest. En bij het nagaan d r datums bestond reeds onze processie ten tjiin- ste een jaar. Men zou kunnen aanne men dat er meer luister gebruikt diver, gewezen minister; Heer Max Buset. volksvertegenwoor diger, voorzitter der B.S.P. MINISTER VAN ACKER EN DE ERGERLIJKE TOFST AND IN HET N.I.R. Zoals reeds gemeld heeft de C.V.P. op krachtige wijze zekere erg-yrMV-.e werd in de processie van eerherstel en dat aldus het vuur meer werd toestanden in het N.I.R., inzouderlijk aangewakkerd. inzake benoemingen. aangekla-frT De C.V.P. had besloten een afvaar- CUm li AI p MU I ïflFN diving te sturen naar de Hr Van Hfclw Onbr lTULLiIULlI Ac.ker, minister van Verkeerswezen, Pater H. Jacob Clou al't sijnen koste jv A THQÏ ÏFKF IfïNfrFR-FM onder wiens bevoegdheid eveneens heeft doen maecken. en worden voor f bet N.I.R. is geplaatst. Hr Van Acker de sodaliteit bewaert. Daer waeren 18 groote cruicen die sij in haeren cleers droeghen: en die in sacken gynghen droeghen de waepens van de passie en het graf was gedreghen van vier musiciens al synghende mi serere mei Deus. Daer hebben oock veeie studenten van de latijnsche schole geholpen deur de weicke de Pater een schoon vertoogh dede: te weten deur twaelf edelmannekens die elck een ingelcken aen hemlieden slyncker sijde hadde die heml cruis- kens droeghen. en dit was het begin sel van de processie. Naer dese gyn ghen noch andere die hun cruicen selve in handt droeghen, dewelcke in saecken ghekleert waeren. Hier naer volchden noch andere in haeren kleers groote cruicen Pp hunne schouders, de weicke zijl meer sleep ten dan droeghen. Onder dese gynck 500.000 Jonge lieden zullen van 6 tot 12 September e. k. naar Rome ko men om er de 80" verjaardag van de stichting der twee Italiaanse katho lieke jeugdorganisaties te vieren. 54 Naties zijn reeds tot deze manifesta tie toegetreden. Daarvan zullen 15, waaronder België, een vertegenwoor diging zenden. Het programma van deze mani festatie omvat 0. m.: de voetbalwed strijd tussen de Italiaanse en de Zwitserse katholieke jeugd, een grootse openluchtvertoning, de fak keltocht van 250.000 jonge Heden naar het St Pietersplein voor de middernachtmis; de gewestelijke op tochten en de redevoering vare de Heilige Vader. heeft evenwel geweigerd die afvaar diging te woord te staan. Een Vlaams Ziekentriduuin wordt gehouden te O. L. Vrouw van Ban- neux, van 27 tot 31 Augustus. Alle zieken die zich naai' Brugge of Kort rijk kunnen begeven of langs de baan Brugge, Sijsele, Eekloo, Gent, Aalst, Brussel, kunnen opgenomen worden, mogen zic-h laten inschrijven. Voor Brugge en omliggende bij Juffrouw Dujardin, Damhouderstraat 3. Voor Kortrijk en omliggende bij Juffrouw van de Westerlaken, Doornikwijk 5, Kortrijk. De li.jste» worde» ge&iOta» op 16 August UA,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1