De teleurgang der Diamantindustrie West-Vlaanderen in Nieuwsjes in 0t kort Wereldgebeurtenissen BRIEF UIT BRUSSEL BI WEEK li ®iS LAN® $ïpqI(s pijdt de oogst doop de s^hupepoopt Frans vliegtuig met 52 personen aan boord, vermist TRAGISCHE ZWEMPAR TIJEN... EN SLACHTOF FERS VAN ZONNESLAGEN WATER GENOEG! DE DORAU-CONFERENTIE TE BELGRADO Rusland en Sovjet-satellieten willen de stroom beheersen. DUITSLAND PALESTINA OOSTENRIJK HONGARIJE ONWEDERS OVER HET LAND WERELDNIEUWS IN 'T KORT STEEDS GROTER EN SNELLER OP DE GEZONDHEID VAN VADER GOUDEN SCHUTTERS JUBILÉ! Bit IDolU 30 vroom en vro PRIESTERS ENOEMINGBl ZEVENDE EEUWFEEST VAN DE KEULSE DOM LITURGISCH KALENDER MISSIENIEUWS HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 7 Aug. W48. Blz. 2. lllllllllllllll! Toen ik in November 1S47 in Het Nieuws van den Dageen artikel Aan. Diksmuide gewijd, las, met als titel «Een klein.Antwerpen in West- jylaanderenen direkt daaronder De diamantnijverheid meer dan de Ïielft geslonken in Diksmuidewas k de mening toegedaan dat de Schrijver wel wat overdreef. De diamantindustrie heeft me al tijd geïnteresseerd,, omdat het een specifiek Vlaamse nijverheid is, of pioderner uitgedrukt een Benelux- pijverheid is, en wij West-Vlamingen Beker wel rechit hebben op een deel fan deze luxe-nijverheid, gezien de grondlegger van de huidige slij.pwijze bi Europa een Bruggeling was, heb Ik me bij mijn menigvuldige ver plaatsingen in de provincie laten in lichten door vakmensen uit dit be- ,Orijf. Het was werkelijk ontmoedi gend wat men soms zoal te horen kreeg. Een vakman vertelde me: Mijn beer, het is nu twintig jaar dat ik op pet vak ben, het is de eerste maal dat ik zolang werkloos ben, het is nu op de vierde maand, en nog vele mij- per kameraden zijn in hétzelfde ge- Val. Zo slecht heb ik het nog niet geweten. Ik heb me reeds bij ver schillende patroons aangemeld, en overal het zelfde antwoord: «volgen de week misschien als ik iets kan fcrijgen», maar volgende week komt ®n er is weer niets, of voor een paar pian enkele dagen werk. Voor den Oorlog werkten we altijd door. Was bet minder, het was minder, maar Ve werkten wat harder, en bleven in bet vak om bij de eerste heropleving Ie profiteren. We verdienden nog al- iéijd beter dan andere vaklieden, en (Werkten minder uren. Maar nu! Toen ben ik op nadere inlichtingen (Uitgeweest en heb moeten ondervin den dat het werkelijk een moeilijke lijd is voor de diamantindustrie. (Niettegenstaande dat de prestaties pnzer arbeiders verhoogd zijn wat kwaliteit foetrefit, zijn er verschillen de andere faktoren die een rol spelen pij dezen toestand. De Belgische diamantnijverheid beeft sedert den oorlog een groten r (achteruitgang te boeken. De Belgi- sche en Nederlandse centra vertegen woordigden toen ongeveer 90 van !üe diamantbewerking in de wereld. Gedurende den oorlog konden geen geslepen diamanten verzonden wor pen naar de Amerikaanse landen. De- Be landen hebben altijd een grote belangstelling getoond voor gésiepen diamanten. Ze hebben dan ook ge bracht de aldaar bestaande kleinin- flustrie uit te breiden door het aan leren van leerlingen, onder de be scherming der betrokken regeringen, bi bizonder de U.S.A., Brazilië en Cuba. Over het aantal der aldaar ge- Vestigde en aangeleerde arbeidskrach ten kunnen we geen cijfers geven aangezien de bevoegde instanties de- Be betwisten en er geen officiële cij fers zijn. Vele kapitaalkrachtige, meestal Joodse, kooplieden en fabrikanten Welke in Mei 1940 met hunne kapi talen gevlucht zijn, en zich in Ame rika hebben gevestigd, hebben zich ha vijf jaren verblijf aldaar een zaak trachten op te bouwen. Na een eerste contactname met de Belgische na oorlogse toestanden,, vinden ze het veiliger en rustiger in Amerika te blijven, waar er meer vrijheid is en grotere toekomstmogelijkheden. Wat hun bizonder afschrikt om zich hier terug te vestigen zijn de hoge belas tingen, de kwellende kontrool van sommige organismen en van den Staat, en de onzekere (toestand in Europa. Dit heeft voor gevolg dat ei op den ogenblik in België mis schien wel ongeveer een derde min der kapitaal voor de fabricatie van diamant beschikbaar is; vandaar ook het verminderen der arbeidskrach ten van circa 25.000 in 1938 op 17.000 in 1948. De Belgische nijverheid heeft het bestaan van deze nieuwe centra's aangevoeld na de eerste bevrijdings- roes, en moest er rekening meê hou den. Er werd overgegaan tot het stichten van een Internationaal Bu reau voor Diamantnijverheid en Han del. Dit Internationaal Bureau heeft voor onze Belgische nijverheid wei nig voordeel gebracht. De vergade ringen eindigden dikwijls in een on derling gekibbel tussen de nieuwe centra's, en van werkelijke overeen komsten is er niet veel terechtgeko men. Palestina, waar de nijverheid reeds een grote uitbreiding genomen heeft, en waarvoor men ongeveer 4.000 werklieden opgeeft, is nu volop in oorlog. Zonder ter plaatse te zijn ge weest kunnen we ons toch wel voor stellen dat er op den ogenblik weinig of niet' zal gewerkt worden. Niette genstaande deze vaststelling, hebben we sedert Februari 1947 een inzin king in het diamantbedrijf alhier moeten vaststellen, met een stopzet ting of productiebeperking alleen in België. Andere centra's hebben aan minder gunstige voorwaarden door gewerkt en zelfs werkkrachten welke sedert de bevrijding aldaar niet meer in het bedrijf waren, terug te werk gesteld. Na de vakantieweek van 1947 zien we de beperking verminderen en een heropleving tot einde Januari 1948. Toen kwam er een nieuwe zwak te, deze keer is ze groter dan in 1947, en duurt tot op heden voort. In de huidige diamanthandel speelt de deviezenkwestie een grote rol. België heeft een sterke munt, men spreekt van den «Europese dollar», en de belasting en sociale lasten zijn niet de laagste. Nederland heeft na den oorlog 14-18 zijn eens zo bloeiende en wereldver maarde diamantindustrie van 7.000 beoefenaars zien slinken itot op 500 in enkele jaren tijds, ten voordele van België, dat toen een zwakke munt had en meer vrijheid. Willen we den weg niet opgaan die Nederland gevolgd heeft tussen de beide oorlogen, en waarop wij reeds de eerste stappen hebben gedaan, dan is het absoluut noodzakelijk dat de verantwoordelijke overheidspersonen de zaak ernstig bestuderen, en dur ven maatregelen nemeii. Over-orga- nisatie en administratie leiden dik wijls tot erger misbruiken dan een zekere handelsvrijheid, en dit niet alleen voor de diamantindustrie. On ze vroegere goede kliënten zouden wel eens onze gevaarlijke concurren ten kunnen worden. Wil België niet die werkloosheid kennen welke Groot-Brittannië in 1936 gekend heeft, en die voor de ar beiders zulke noodlottige, gevolgen heeft gehad, is het nodig dat we de koers wijzigen. Het is tijd, het is de hoogste tijd ('t Vervolgt). Te Parijs kon eindelijk de ver maard geworden inbreker «Pierrot- je-Fou die reeds voordien verschei dene malen uit de handen der poli tie en ook uit het gevang kon ont glippen, andermaal aangehouden Worden. Twee dagbladschrijvers, die de inbreker voordien hadden geïn terviewd en zijn schuilplaats niet &an de politie hadden bekend ge blaakt,-werden eveneens ingerekend. Te New-York worden plannen gemaakt om een hangbrug van an derhalve km. aan te leggen boven fle New-Yorkse haven, van Brook lyn naar States-Island. De langste hangbrug totnogtoe was de c Golden (Gatevan San Francisco, welke 1300 meter meet. Te Rochefort werd een meisje geëlectrocuteerd op het ogenblik dat zij een wasmachine wilde in schakelen. Boven Macao, China, stortte een vliegtuig te pletter en 21 inzittenden ervan kwamen om het leven. Uit het daarop ingesteld onderzoek bleek dat, vóór de ramp gebeurde, Chinese bandieten, die plaats had den genomen in het toestel, de pas sagiers wilden beroven, maar dat hierdoor een gevecht ontstond, welke ten slotte tot gevolg had dat het vliegtuig te pletter stortte. Bij Breendonk botsten een bier wagen en een vrachtauto, beladen met padvinders, op elkaar. De vracht- Wagen kantelde en verschillende padvinders werden erg gewond. De Brit Harold Hartley, die de half-slappe boorduitvond, is in Engeland op 74 jarige ouderdom gestorven. Sedert hij de half-slappe boord uitgevonden had, was hij eigenaar geworden van een fabriek die jaarlijks 2 millioen slappe boor den vervaardigde, van 11 verschil lende types. Mevr. Pétain, de echtgenote van de veroordeelde gewezen Maarschalk, kreeg van een onbekende een auto ten geschenke om de bezoeken aan haar man te vergemakkelijken. Te Göttingen zou Professor Dr Hans Lettre hebben vastgesteld dat citroengeel een helende uitwerking heeft tegen de kanker. Te Krasov, in Moravië, is een vierling geboren, twee jongens en twee meisjes. Te Uitkerke kantelde een hooi- kar. De voerman kreeg de lading op het lichaam en verstikte onder het hooi. Te Parijs bbden zich twee jon ge lieden aan, voorzien van een bloemtuil, bij de kunstzangeres Wed. Etchepare. Toen de zangeres beide jonge mannen ontving, haalden de- Be een revolver te voorschijn van onder de bloemen en zochten de wo ning af, waarna zij met geld en juwelen, samen voor 1 millioen fr., vertrokken. Te Rome werd een handgranaat geworpen naar een voorbijtrekkende processie. Een 20-tal personen, meest al vrouwen en kinderen, werden ge wond. In de U.S.A. werd een nieuw type gramofoonplaat uitgevonden, welke een driemaal langer opname kan opnemen dan de vroegere pla ten. Aldus kan een ganse symphonie op een plaat worden gebracht. Te Horreur viel een 5-jarige jongen uit een voorbijrijdende auto. De knaap had op de knop van het portier geduwd, zodat dit zich open de en de jongen naar buiten viel. Hij werd zwaar gewond opgenomen en stierf kort nadien. -- Te Schulen geraakten landbou wer» bet twisten en gingen el kaar te lijf met hooivork en rijf. Een hunner werd deerlijk gewond over gans het lichaam. Te St Amands werd een 4-jarige knaap doodgepletterd door een ach teruitrijdende vrachtwagen. Te Tilleur waren verschillende personen aan het feesten gegaan op de tweede verdieping van een woning. Op zeker ogenblik geraak ten de feestvierders in ruzie en wier pen een hunner door het venster. De ongelukkige kwam natuurlijk on zacht op de straatstenen terecht en liep een schedelbreuk op. In China moesten regeringstroe pen tussenkomen om een einde te stellen aan een oorlog welke was uit gebroken tussen 5 verschillende dor pen, dit om het bezit van een zand groeve. De strijd werd gevoerd met mitrailleurs, geweren en zelfs kanon nen, en bandieten stf-eden van weers zijden mede. Ten slotte vielen 150 doden en veel gewonden. Bij de gou vernementstroepen werd een dode en enkele gewonden geteld. Een der drie Amerikaanse su- perforteressen welke de reis om de wereld maakten is nabij Aden in zee gestort. Er is slechts één over levende: er zouden 19 doden zijn. Skorzeny, de Duitser die des tijds Mussolini bevrijdde op iast van Hitler, en die in een kamp was op gesloten, is weten te ontvluchten. Te Luik viel esn kindje van 3 Va jaar uit een venster van de tweede verdieping en bekwam hier bij niet het minste letsel. Te Brest leven nog steeds 5.000 families in kelders van geteisterde woningen. Een zekere Erik Nielsen, wo nend in Jutland, beweert thans de zoon van Kolonel Lindbergh te zijn. Men herinnert zich dat op 1 Maart Zie vervolg hiernevens DSSP De reeks zet zich voort: Te Tremelo was een 18-jarige student gaan zwemmen; hij ver dween in de diepte en zijn makkers slaagden er niet In hem tijdig uiit het water te halen. Te Luik verdronken zelfden dag twee baders. Een ervan, die niet zwemmen kon, had zich te ver ge waagd zodat de stroom in hem een gemakkelijke prooi vond. Te St-Michiels wilden drie Jon gelingen over en weer de Gentse vaart zwemmen. Alle drie bereikten zij de overzijde maar op de terugweg verdronk een hunner. Te Boom namen personen een bad in een put van een steenbakke rij. Plots werd een hunner getrof fen door bloedópdrang en verdronk. Te Opvelp stierf een landbou wer op het veld, tengevolge de gro te hitte. Te Neervelp onderging een an dere landbouwer zelfde lot. Te St Orner viel een visser in het water en verdronk. Te Berck-a.-Zee (Fr.) werd een zwemmer door de stroming meege sleurd en kwam om in zee. De werkman Dhoop Marcel, uit Meulebeke, werkzaam te Dampremy, nam er een bad in de Samber en verdronk. Te Kachtem kwam de 27-jarige Marcel Verheye om het leven in het kanaal Roeselare-Ooigem. Zekere Seynaeve Herwig, uit Oostroozebëke, verbleef te Brugge bij familieleden. Hij ging er een bad ne men in het zeekanaal Brugge-Zee- brugge, maar \verd door een Woed- opdrang getroffen en verdronk. Te Huise verdronk een land bouwerszoon in een weideput. Een 6-motorige vliegbaot van de Air France welke 52 personen aan boord had, werd vermist tijdens een vlucht van Martinique naar Frans West-Afrika. De laatste berichten van het toestel waren uit de omge ving der Azoren. Alhoewel drukke opzoekingen in gezet werden heeft men maar weinig hoop toestel en passagiers nog terug te kunnen vinden. Een toestel Lockheel van Air Transport» dat naar Kongo vloog, schoot in brand toen het opstijgen wilde te Wadi-Halfa. Alle inzitten den konden uit het toestel geraken, daar het vliegtuig de grond neg niet had verlaten. Het toestel brandde af. Te Belgrado wordt thans een Do- nau-conferentie gehouden waaraan, nevens Rusland, de verschillende Sovjet-satellietstaten welke aan de Donau gelegen zijn, alsmede Groot- Brittannië, V. S. van Amerika en Frankrijk deelnemen. Rusland wordt er op vertegen woordigd door de Heer Visjinsky, de plaatsvervangende Russische Minis ter voor Buitenlandse Zaken. Bij de aanvang van de conferen tie hadden de Britse en Franse af gevaardigden erop gewezen dat zij erop staan dat de door hun landen vroeger verkregen rechten zouden gehandhaafd blijven, zelfs al zou de conferentie, andersluidende beslissin gen nemen. Heer Visjinsky antwoordde hierop met een aanval op de U.S.A., Groot- Brittannië en Frankrijk en zegde verder dat, indien zij er verder voor waarden wilden stéllen, de deur voor hen openstond om te vertrekken. Spreker moest hierbij nog een aan val maken op de Benelux. Verder verzetten Rusland en zijn GEWEZEN DUITSE GROOT INDUSTRIËLEN VEROORDEELD Te Neurenberg werd door de Ame rikaanse rechtbank Alfred Krupp, het hoofd van de Kruppdynastie alsmede vijf van zijn voormalige di recteurs, tot gevangenisstraffen ver oordeeld wegens plundering van fa brieken in Nederland en Frankrijk, alsmede wegens mishandeling van duizenden weggevoerde arbeiders. Vier andere beklaagden werden vrijgesproken. Krupp zelf kreeg 12 jaar wijl al zijn bezittingen aangeslagen werden. Een der drie Amerikaanse rechters was evenwel niet akkoord met deze confiscatie. Deze bezittingen zouden thans nog 22 milliard frank waard- zijn. -«o» DEMILITARISATIE VAN JERUSALEM Zowel Arabieren als Joden zouden zich thans akkoord hebben verklaard omtrent de demilitarisatie van Je rusalem, althans principieel. Een oplossing van het Palestijnse vraagstuk in zijn geheel is nog steeds niet gevonden, zodat het niet te ver wonderen zou vallen dat eerstdaags de strijd weer in volle hevigheid te rug zou. losbranden. Intussen bleef het tot beperkte schendingen van het wapenbestand. Een levensmiddelenconvooi van de U.N.O., dat zich naar Jerusalem be gaf, werd beschoten te Latroen Een vergezellende Belgische officier werd hierbij licht gewond. Satelliet-Staten zich ook tegen de opname In de conferentie van Oosten rijk. Het mocht slechts toetreden als adviserend lid. Visjinsky pakte ten slotte met een voorstel uit waarbij alle vroegere verdragen en akkoorden inzake de scheepvaart op de Donau nietig zou den worden verklaard en dat het toezicht op de Donau zou worden toevertrouwd aan de oeverstaten. Voor alle handelsschepen en het goederenvervoer voor alle staten,.zou het verkeer op die grote stroom vrij en open zijn. In werkelijkheid zou den de Westerse mogendheden over deze vrijheid telkens met iedere Do- naustaat moeten onderhandelen en zou wellicht alleen aa.n yachting mogen gedastn worden. Het blijkt in ieder geval dat de Russen en hun Satellieten, die op de conferentie be schikken over 7 van de 10 stemmen, de Donau onder hun heerschappij zullen willen stellen. Op dit gebied zullen de Sovjets ook hun macht over Oost-Europa willen bestendigen. Tevens werden een 50-tal ambte naren van het Ministerie van Land bouw aangehouden, in verband met een zogezegde zwendel ten bedrage van 1 millioen dollar, waarbij Czor- noky ook zou zijn betrokken. Verder werd deze laatste beticht contact met een vreemde mogendheid» on derhouden te hebben. Zonderling is het dat President Tildy behoorde tot de partij der klei ne eigenaars, die in de verkiezingen van 1947 meer dan 50 der stem men behaalde, en dat het Ministerie van Landbouw het enige was dat nog beheerd werd door een Minister welke tot zelfde partij behoorde. Sedert 1947 hebben de Communis ten, die .alsdan slechts 15 der stem men bekwamen, zodanig gemanoeu vreerd dat zij het roer volledig in handen kregen. Met deze nieuwe po litieke crisis wordt de Partij der Kleine Eigenaars verder tegen de muur gezet. Thans werd de Hr Szakasits door het Hongaars Parlement aangesteld tot nieuwe President. Deze is een sociaal-demokraat, met extremis tische strekking. RUSSEN STREMMEN VEKEER De Russische bezettingsoverheden te Wenen hebben thans ook gewei gerd de marschbevelen van Britse en Amerikaanse militairen af te stempelen, zodat deze personen slechts langs ee.n grote omweg de Oostenrijkse hoofdstad kunnen ver laten. Elk jaar houden de Londense brand weermannen grote demonstraties. Hier vormen zij een echte water muur. 1932 het zoontje van Kolonel Lind bergh, gekend om zijn vlucht over de Atlantische Oceaan, te Jersey ge kidnapt werd en als vermoord ge waand werd. Zonderling is nu dat c!e vingerafdrvfeken van die thans 18-jarige Nielsen volkomen zouden overeenstemmen met die destijds ge nomen van de kleine Lindbergh. In China, bij overstromingen in de provincie Hoenan, verdronken 8.365 personen. Te Angers heeft een ontaarde moeder haar twee oudste kinderen verplicht haar pasgeboren derde kindje te verdrinken. Te Neuville, nabij Halewijn, goot een 10 %-jarige knaap alkohol in een alkohol vuurt je waarvan de vlammen niet gans uitgedoofd wa ren. Het toestel ontplofte en bran dende alkohol besprankelde de' kle deren van de knaap zodat deze wel dra een brandende toorts geleek. De kleine liep zo erge brandwonden op dat hij kort nadien overleed. Te Walzin viel een padvinder uit Mechelen van een hoge rots en overleed aan de aldus opgelopen ver wondingen. Te Anthisnes werd een vrouw gestoken door een wesp. Een arts diende haai- de beste zorgen toe maar in weerwil hiervan stierf de vrouw tengevolge de opgelopen steek. POLITIEKE CRISIS. PRESIDENT TILDY AFGETREDEN De gezant van Hongarije te Kaïro, Victor Czornoky, schoonzoon van President Zoltan Tildy, die naar Hongarije was teruggeroepen, werd er aangehouden onder beschuldiging van hoogverraad, namelijk om o.m. gepoogd te hebben het fortuin van zijn familie naar het buitenland over te brengen. Na de bekendmaking van deze aan houding, diende President Tildy ont slag in. Na de grote hitte van voorgaande week werden verschillende delen-van het land geteisterd door geweldige cnweders. Zo werd de streek van Ninove ge teisterd door een waterhoos, in zo verre dat op de baannaar Brussel het water reikte tot aan de assen der autos. In de streek van Bergen liepen de kelders vol water en moest alle verkeer onderbroken worden.' Te St-Symphorien werden twee koeien doodgebliksemd Te Neugvil'les deden zich ernstige overstromingen voor. In de straten van deze plaats reikte het water 50 em. hoog. Te Denée weiden een paard en een stier doodgebliksemd. In cle streek moest alle verkeer gestremd worden. Verschillende stra ten werden overstroomd. In de Ar dennen veroorzaakte hagel grote schade. Te Chapon-Seraing brandde een hoeve af tengevolge cle bliksem.. Te Edingen werden verscheidene bomen door de bliksem vernield. Te Kesiter moest het lijk van een over leden oude man naar een bovenver dieping gebracht worden daar het water door het benedenhuis spoelde. Te Schaffen werd daarbij nog een meisje vair 18 jaar doodgebliksemd. Een U.S.A.-bombardementsvliegtuig va"n het leger, toehorende tot het type B. 36, voorzien van 6 motoren, heeft met een lading van 130.090 kgr. en een gemiddelde uursnelheid van meer dan 480 km. een afstand van 9.000 km. afgelegd. De B.3S is het grootste en meest recente vliegtuig van het Amerikaanse leger. DUITSLAND. Met 23 Aug. e.k. zal te Augsburg een katholiek blad uitgegeven worden. Duitsland krijgt aldus zijn eerste, sedert aan het be wind komen van Hitier, katholiek dagblad terug. ZUÏD-AFRIKA. De Partij van Malan krijgt niet de meerderheid in de Zuid-Afrikaanse Senaat zodat de nieuwe politieke leider van Zuid- Afrika sterk rekening zal hebben te houden met de oppositie. TRIEST. In de partijleiding der communistische groep van Triest werden er 16 bestuursleden uitge stoten daar zij stelling hadden ge nomen ten voordele van Tito. U.N.O. Door d-e Voorlichtings dienst van de U.N.O. werd in een communiqué het Beheer van België over het mandaat Ruanda-Urandi gelaakt en afgekeurd. Door de Bel gische regering werd protest aange tekend tegen deze zienswijze en erop gewezen dat vóór de oorlog dooy de Volkenbond het Belgisch beheer over voormeld gebied steed als een voor beeld werd gesteld. NEW FOUNDLAND. De bevol king van dit eiland heeft zich uitge sproken voor toetreding tot de Ca nadese confederatie. Canada heeft deze toetreding aanvaard. KOREA. Uit Amerikaanse bron werd gemeld dat de Russen 50.0CO Koreanen gedeporteerd hebben naar een eiland, dit na een onderzoek om trent hun demokratische en politie ke gevoelens tegenover het commu nisme. TCIIECKQ - SLOWAKIJE. In Tchecko-Slowakije werd de zwarte markt voor een aantal produkten officieel toegelaten. De regering ver klaart, aldus de arbeiders te willen aanmoedigen om hun rendement en diensvolgens hun loon te verhogen. SOVJET-RUSLAND. Naar ver luid: beschikt het Amerikaanse Staatd-epartement thans over vast staande bewijzen als zouden de Rus sen verdediginswerken hebben aan gelegd in het gedeelte van Siberie dat tegenover Alaska ligt. DUITSLAND. In de Sovjet-zone werd overgegaan tot een strenge uit zuivering uit de rangen van de ecm- munistisch-socialistische eenheidspar tij. Al wie niet zuiver en vooruiiva- rend communist is wordt er uit ge walst. CHINA. Drie Franse priesters en een Belgische missionaris werden door de communisten uit communis tisch China verwezen, onder be schuldiging van «spionnage». GEFORCEERDE MARSCH Een van de belangrijkste zenuw knopen in het net van de Brusselse stadstrams, is ongetwijfeld gelegen tussen de Beurs en de de Brouckère- plaats. Dit voorname knooppunt werd gedurende ettelijke dagen bijna vol komen uitgeschakeld tengevolge van de grote brandramp die de «Maga- sins de la Bourse vernietigde, waar van de wankele berookte muren een voortdurende bedreiging bleven vor men. Het verkeer tussen de Noord en de Zuidstatie moest worden ver legd over de Antwerpse Poort én de Lakenstraat, omdat de Anspachlaan onveilig was en het verkeer met de Madouplaats en de Wetstraat moest ten dele omgeleid en ten dele aan merkelijk ingekort worden tot aan de Koloniënstraat, wegens het ge vaar aan de Kiekenmarkt. Deze ge deeltelijke ontreddering van het tramverkeer die een aanzienlijke overbelasting van de vrijblijvende lijnen ten gevolge had, was een der meest onmiddellijke gevolgen van de brpndramp. En zo zag men heel wat mensen, die aan de Rogierplaats of aan andere verlaten tramhalten te vergeefs gewacht hadden op 'een tram die maar niet komen wilde vol berusting in het snikhete weer een geforceerde marsch aanvaarden naar de plaats van hun bestemming. HONDERD MILLIOEN FR. SCHADE In tegenstelling met verleden jaar toen rond dezelfde tijd een brand ramp in het Ministerie van Onder wijs, grot? schade veroorzaakte en mensenlevens opeiste, waren de pom piers hier prompt ter plaatse en alle omstandigheden waren aanwezig om de blussingswerken.in de meest voor delige voorwaarden aan te vangen. Het vuur vond echter zoveel voed sel in de aanwezige waren en opge slagen reserves, dat de hitte van de vuurhaard ondraaglijk was voor de toeschouwers, die voor hun venster in de tegenoverliggende gebouwen de ramp volgden. Nu is het gevaar voor instorting geweken. De trams rijden weer langs het fel beschadigde grootwarenhuis, dat in de laatste jaren aanzienlijke verbe teringen had ondergaan en dat over de snelste en modernste automatische personenliften van het gehele land beschikte. Twee verdiepingen staan ten dele overeind en leden minder brandschade, maar het nieuwe res taurant en de meubelenafdeling zijn in de vlammen opgegaan: de serie meubelen en ensembles en de dure stijlmeubelen in gepolierde notelaar. Het woord is nu aan de verzeke raars... die lelijk zullen mogen af dokken om de 100 millioen geschatte schade te betalen. Het woord is ook weer aan de ca fébazen, hoteliers en andere hande laars die bijna een week lang in de penarie gezeten hebben. Hun be drijf lag temidden van de door de politie afgegrendelde veiligheidszone en hun zaken lagen al die tijd stil, wat hun een groot verlies berokkende. EEN SUISSE VOOR DE. C. V. P. Ik bekijk altijd met een zeker wel gevallen de Suisseals ik 's Zon dags in een of andere kerk van de hoofdstad de mis bijwoon. De Suis se», die ze alhier op pittige wijze ook al eens de buitensmijterhe ten, geeft met zijn imposante drie steek, roodgebiesde broek en dito ceremonievest mede door zijn ge vaarlijke koperen lans of hellebaard, wat meer cachet aan de Zondagsmis en zorgt voor een decoratief element dat aan de tijd der Pauselijke zoua- ven herinnert. Verleden week heeft de rechter zijde van Kamer en Senaat gezamen lijk vergaderd, om enkele belangrijke vraagstukken te bespreken, waaron der voornamelijk de Koningskwestie. Deze vergadering werd echter met veel voorzorgen geënsceneerd en ken de een verloop, dat de vraag doet rijzen, of de C. V. P. soms ook geen Suisseof buitensmijter moet hebben. Zoals dat gewoonlijk het geval is, had men de Heren Kamerleden en Senatoren verzocht de grootst mo gelijke bescheidenheid aan de dag te leggen na de vergadering en voor al niets te vertellen aan de journa- listen, die altijd alles verkeerd ver staan en uitleggen. De deurwachters en zaalwachters droegen er zelfs zorg voor om het vulgum pecus van de pers, het journalistenpiebs op eer biedige afstand te houden van de deuren en sleutelgaten der vergader zaal. Geheime diplomatie, quoi? Intussen is over die vergadering toch het een en het ander aan het licht gekomen, zoals dat gewoonlijk het geval is,... als iedereen zwijgen moet.. En dat is precies niet van aard om onze onverholen eerbied af te dwingen. De lezer weet vermoedelijk dat het hier het geval Nothomb betreft. Het is niet uit sympathie voor de persoon van de Waalse baron die ons verder geheel onbekend is, dat we dit geval hier aanhalen. Het is ook niet uit sympathie voor het proza van een Brusselse kraut die altijd uit dezelfde fles azijn giet over de C. V. P. Maar we waren toch een beetje verwonderd. Wanneer de Senatoren de Kamerleden uitnodigen dan zijn deze toch de gasten en het zijn de gasten niet die de gastherenbui- tensmijten, zoals dit hier blijkbaar wel het geval was, toen een C.V.P.-er zich verzette tegen de aanwezigheid van Senator baron Nothomb (1) en erop aandrong en bekwam dat deze de vergadering verliet. Waarlijk, nogal zonderlinge ma nieren. Wij beginnen te dt iken dat men eens een boekje zal moeten schrij ven over de omgang van de journa listen met de Heren van de Kamer en Senaat met een bijzondere hand leiding over de onderlinge omgang en de nette manieren tussen half bakken, half-gare, half-overtuigde en waarachtige', hevige en eerlijke Koningsgezinden volgens het Kerst- programma van de C. V. P. van 1945. Als het met dat boekje nog niet gaat dat men dan maar beginne met een echte en waarachtige gediplo meerde Suisseof buitensmijter aan te stellen voor dergelijke verga deringen en die zal er dan op letten dat iedereen zijn manieren houdt, braafjes zijn cent vasthoudt voor de stoelkeszetter, niet omkijkt of lacht en van te voren ja knikt op alles wat men voorschrijft. Maar vraag ons dan niet, dat alles doodernstig op te nemen. PAS. Ter inlichting. Baron Nothomh werd als onafhankelijk verkozen op een C.V.P.-lijst in Luxemburg, maar is geen lid van de C.V.P. en is het sedertdien nimmer willen worden. Zijn onafhankelijkheid heeft hij willen be houden. Gezien hij dus niet behoort tot de C.V.P.werd hij verzocht de vergadering te verlaten, die immers alleen was voor de leden van de C.V.P. (VERVOLG) De dochter van de nieuwe Franse Iicrste-Minister, André Marie, wellce de laatste weken, de politieke ver wikkelingen in haar land met haar vatlcr meeleefde, nodigt twee agenten uit op de gezondheid van haar vader te drinken. MINISTER STRUYE ONTVANGT GOUVERNEUR ■VAN WEST-VLAANDEREN Besprekingen aangaande seizoen nijverheid. De Minister van Justitie, dhr P. Struye, heeft Ridder van Outïyve d'Ydewalle, gouverneur van West- Vlaanideren, ontvangen. Hij heeft oo'k een onderhoud gehad met de refe rendarissen bij de handelsrechtban ken te Oostende, Brugge en Brussel en met de voorzitter van de recht bank te Veurne. Deze besprekingen liepen over de kwestie of het gelegen komt, wettige maatregelen te treffen ten- gunste van de seizoennijverheid. VERLOFPREMIE VOOR HET RIJKSPERSONEEL Binnenkort uitbetaling der 500 fr. Op het Ministerie van Begroting wordt medegedeeld dat onderrichtin gen zijn verstrekt om ten spoedigste de vacariitiepremie van 500 fr. uit te keren aan het overheidspersoneel, waarvan de wedde 121.500 fr. niet overtreft. 1 STRUCTUURHERVORMINGEN IN DE SENAAT GOEDGEKEURD Ter zitting van Dinsdag jl. heeft de Senaat de wet op de structuurher vormingen goedgekeurd, dit met 97 stemmen tegen 9 en bij .14 onthou dingen. De Liberalen en Hr Catala, C.V.P., stemden tegen. De Commu nisten alsmede de Senatoren Ser- vais, Van Kerekhoven, Ancot, Baur en de Dorlodoi onthielden zich. VOLKSVERZEKENS Aan mijn Bakker en trouwe lezer van ons blad, Hr OSCAR CARRKIN bij zijn 50 jaar Schutter I VIJFTIG JAREN zijn voorbij, Met de boog onder de sprang®, En de pijlkas aan de zij, Hoofd omhoog, gemikt, en lange I VIJFTIG JAREN, warm of koud, Schiet ge driftig in de gaaien, Als de jager in het hout, Wijl de pluimpjes neder waaien! VIJFTIG JAREN! Leef nog lang! Tussen witte meel en oven! Schutter-Koning, ga uw gang! Juich, en dank de Heer hierboven! Bcselare, 1948. GEO. - Onze Vlaamse kermissen vallen gewel dig veel in het laatste van de zomer en in de herfsttijd. De oogst was binnen, 't meeste werk was af, en nu was er reden, tijd en goeste om te vieren en te kermissen dat het dreunde! Het Oogstfeest is dan ook het landelijk feest bij uitstek geweest. Luister eens hoe er gevierd werd bij de verschillende vruchtenoogsten Vele lieden van boven de vijftig weten nog te vertellen hoe bij 't inhalen van die voorname graanoogst, 't zij rogge of tarwe, de oogstwerkers boven op het laat ste voer gingen zitten, daar de oogstmei op staken en onder klinken en zingen da oogst gaat in: ja-ji! de oogst is in: ja-ji! hof en schuurpoort binnen reden. Op de hoeve gekomen werd de mei op de messing of het veurst der schuur of op de laatste schelf gestoken, tot bewijs voor ieder komende man dat de oogst wel werkelijk was binnengehaald en een zware taak achter de r.ug was. Geluk wensen klonken uit aller mond aan de boer om zijn welgelukte graanoogst. 's Avonds trakteerde de boerin haar werkvolk met koekeboterhammen en rijst- pap; gepaste liederen werden gezongen, grappen verteld, kunsten gemaakt, enz,: 't was oogstfeest. Met de crisis der jaren 80 der verle den eeuw en de goedkope graanprijzen hebben de oogstfeesten veel van hun ka rakter verloren, om volkomen te ver dwijnen met de ingang der twintigste eeuw en nog slechts een blertractaat over te laten. Vlasfeest! Toen de vlasgaard was uitgesleten, de laatste vlashaag gezet en met bloemen gepint, vergastte de boerin haar werkvolk met rijstpap, voor de ge legenheid slijtepap genaamd. In 't land van Poperlnge geven ze plok pap, wanneer de hoppepluk geëindigd is. In de streken waar tabak in 't groot wordt verbouwd bestaat er ook iets in die zin: het opnaaien der afgeplukte bla,- deren aan koordjes is een langdurig werk door vrouwvolk en jongens verricht. Is de laatste rank klaar, ze wordt met bloe men besteken; de twee jongste meisjes brengen ze naar de hoeve alwaar ze bo ven de voordeur wordt opgehangen; de boerin geeft wat drinkgeld aan de afge vaardigde tabaknaaiers. In dit geval is de bende te talrijk, geen telen zijn groot genoeg om al de medewerkers van de tabakoogst op een tafelfeest met rijstpap te vergasten. AardappelfeestVoorheen noodzaak te het aardappelrooien bij de grote boe ren een hele bende kappers. Het werk duurde verschillende dagen, soms een paar weken. Bij het gewoon werkvolk der hoeve we»d hulpe gevraagd in 't gebuur te, zodanig dat op een groot aardappel veld een twaalftal mensen en soms nog meer te werken stonden. Toen het laat ste voer aardappelen van 't veld was gehaald, onthaalde de boerin het volk op een maaltijd waarin molluwe of stok vis de hoofdspijs uitmieken. Boekweitfeest! Oude mensen hebben onthouden dat in de zandstreken op alle hofsteden boekweit werd gekweekt: boek weit met zijn geurige bloempjes waar de bieën in gonsden en rijke honigbuit op deden; bij rijping wordt het gewas in kapellen gezet, vervolgens opgebonden en gehopperd om te drogen en eindelijk op een groot lijnwaden zeil te velde gedorsen. Om dit werk op een enkele zomerdag afgedaan te krijgen, werd het nodige weerbare mannevolk uit 't gebuurte bij gevraagd. Was 's avonds de taak vol trokken, dan gaf de boerin aan dorsers en andere helpers brul of bru of boek weitpap of panlhekoeken ten beste. Sedert vele jaren is de boekweit, die in de magerste zandgronden thuis be hoort en daarbuiten als vrucht ter nood, als veldgewas uit de gewone zaaiverde- ling verdwenen. Koolzaadfeest of zaadfore: tot om streeks 1875 werd op alle hofsteden kool zaad gekweekt. Wat zag onze buiten er schoon uit van op een heuvelkruin bekeken, als een schaakbord waarop de goudgele koolzaad velden in de lente uitblonken en waarin de bieën rijke buit opdeden, zoals mees- ter Gezelle heeft gedicht: het bietje brengt uit veld en wee den honing in de buiken en de olie, 't seem, het was, de mee groeien in ons koolzaadstruiken. Einde Juni is het koolzaad volgroeid, wordt kort vóór rijping met sikkels af gesneden, in grote armvollen te velde ge droogd, na enige dagen in grote bedde- lakens gewikkeld (om geen zaad te ver liezen) en bijeen gedragen op een schelf te velde om na te rijpen. Enige dagen vóór de graanoogst ofwel dadelijk er na wordt het koolzaad op een groot lijnwa den zeil met vlegels afgèdorsen. Aange zien het zaad. lijzig in schokjes of peulen zit, gebruikt men lichte vlegels; naar mate het dorsen vordert, wordt het stro met houten sprieten volkomen uitgeklopt en weggeruimd, het stro opgebonden en de korte bucht met houten rakels uit het zaad gekamd. Ondertussen brengt men nieuw werk aan: de arbeid is zo geregeld dat nooit iemand moet wachten, en alles regelma tig voortgaat. Wanneer een vierling dor sers een half uur hebben geklopt, zo slaan zij hun laatste slag zodanig dat de vlegels gelijktijdig opgaan en neder- vallen: dit heet «luiden» of «luwen». Vier andere mannen door lichter werk wat uitgerust komen nu voor een half uur. Heel de dag is er groot leven op 't koolzaadveld: buiten de dorsers, zijn er mannen dié koolzaad uit de schelf aanbrengen, andere weren het stro en binden het op. Op de hoek van 't zeil wordt het zaad een eerste maal met de wanmolen gekuist, opgezakt en naar de schuur gevoerd om daar met gelegenheid marktklaar te worden gezuiverd. Voor avondmaal onthaalt de boerin haar volk op koekestuiten en rijstpap, waarna' in de avondkoelte wordt gezon gen, koddige grappa1: verteld, een of an der spel verricht. Dit heet men zaadfeest of zaadfooie, een gebruik dat met het wegblijven der koolzaadteelt in vergetelheid is gerocht. Al deze feestjes mieken deel uit van 't volksleven op onze Vlaamse buiten. Op hun manier bevestigden zij de goede be trekkingen tussen boeren, werkvolk en gebuien. Ten gevolge van slechte tijden, werk in onderneming, jacht naar meer geld gewin en veranderingen in het landbouw bedrijf staan thans de mensen meer op hun eentje ofwel zijn ingelijfd in meer sociaal loven. Zijn de mensen en de we reld er beter cm geworden? Maar er wordt gewerkt opdat deze oude schoonheden niet zouden verloren gaan. Onze B.J.B.-meisjes dansen weer de oude reidansen, koekebak en feestge lag worden in ere hersteld. Onze Boe- renjeugd rijdt te paard, en op de gilde- vlaggen staan de oude patronen en sym bolen. Goed zo! Want al deze tekens zijn adeltekens! Uit de boerenstand groeide eenmaal de adelstand! BISDOM BRUGGE Op Sint-Antonius te Blanken, berge: E. H. Bouclqué, pastoor t« Zandvoorde (bij Oostende). Te Zandvoorde (bij Oostende) i E. H. Moenaert, onderpastoor te Len. delede. Van 15 tot 22 Augustus zal Keulen het zevende eeuwfeest van de Dom, de mooie kathedraal van Keulen, vieren. Dit eeuwfeest belooft een der grootste godsdienstige manifestaties in ihet na-oorlogse Duitsland te wor- den. Niet minder dan 9 Kardinalen en 30 Bisschoppen zullen op die plechtigheden aanwezig zijn, o. a, Kardinaal Micara, als pauselijk le. gaat, Kardinaal Griffith en Aartsbis. schop van Westminster, Kardinaal dt Jongh, Aartsbisschop van Utrecht. Gehoor gevend aan de uitdrukte, lljke wens van de H. Vader, zal op Zondag 22 Augustus het gehele aarts, bisdom Keulen zich op plechtige wij. ze toewijden aan het Onbevlekt Hst! van Maria. Volgens de berichten in de Franss bladen zal de H. Vader op 15 Augus tus een radiorede houden tot de feestvierende katholieken te Keulen, 12" ZONDAG NA SINXEN 8 AUGUSTUS Daar is weer, in het Evangelie van deze Zondag, de «Barmhartige Sa maritaan met zijn vermaning, Want zijn naam alléén is al een les, en zo heeft de Goddelijke Meester het ook gewild. De barmhartige Sa- maritaan, die een vreemde en onbe kende man uit de nood helpt, en daarvoor zich zelf de moeite doet zijn reis te onderbreken, een omweg te maken, ja zelfs, onkosten van ver pleging op zich te nemen, moest, volgens Jezus, het gewone beeld zijn van de Christenmens zoals Hij hem Zich voorstelt. En daarmede is ineens gezegd, dat naastenliefde niet be- staat in het daarlaten van wat de evenmens schade doet; dat is het eerste, maar dat is niet alles; daar mede is gezegd, dat naastenliefde niet bestaat in het helpen van de evenmens, dat is al méér, maar dat is nog niet alles; daarmede is gezegd dat naastenliefde alleen dan waar achtig is en overeenkomt met 't ideaal door Christus getekend, alsook éigen gemakzucht, eigen belang voor da hulp aan de evenmens wijken moet, Wat moet Jezus soms bedroefd zijn, over de wijze waarop zijn christenen het grote gebod nakomen! Wat moet het Hem grieven, dat er ten slotte slechts weinigen zijn, die naas tenliefde laten voorgaan op eigen- liefde, en daarnaast zovelen die niet aarzelen ten koste van de naaste het eigen belang na te streven! Maar laten we maar niet denken aan de anderen, denken we aan. ons zelf: en durven we dan rechtzinnig aan het diepste van ons ik de vraag stel len of de herinnering aan de barm hartige Samaritaan ons niet in een zekere mate beschaamd maakt over ons eigen gedrag? En als we dan be sluiten, voortaan nog méér «barm hartige Samaritaante zijn, dan heeft de Kerk het doel bereikt waar om ze vandaag die bladzijde liet voorlezen in de Mis. 8 Aug.: HH. Cyriacus en Gezellen, Martelaars. 9 Aug.: II. Pastoor van Ars, pa troon van de Paroehie-geej- telijken. 10 Aug.: H. Laureutius, Martelaar. 11 Aug.: H. Clara, Maagd, medehelp ster van de H. Franciseus van Asisi in de stichting van de Tweede Orde. 12 Aug.: HH. Tiburtius en Suzanna, Martelaars. 13 Aug.: H. Cassianus, Martelaar, onderwijzer door zijn eigen leerlingen vermoord voor het Geloof. 14 Aug.: Vooravond van O. L. Vr. Hemelvaart, (het vasten en vleesderven is niet verplich tend). 15 Aug.:, Hoogdag van O. L. VroW Hemelvaart. DE DOELEINDEN VAN HET H. JAAR 1950 De doeleinden van het aanstaan de H. Jaar 1950 zijn door de Paus aangegeven in een eigenhandig ge schreven brief. Het zijn: heiliging der zielen door het gebed en de boet vaardigheid, versterking van het ge loof in Christus en zijn Kerk, be scherming der heilige plaatsen, ver dediging der Kerk tegen de hernieuw de aanvallen harer vijanden, terug keer tot het geloof van de afgedwaal de broeders, bekering der ongelovigen en der godloochenaars, verwezenlij king der sociale rechtvaardigheid en van een uitgebreid werk van steun aan de noodlijdenden'en de nederi- gen. gjwBI DRIE EN VEERTIG MISSIONARIS SEN VAN SCHEUT TOT 1'ltIESTER GEWIJD. In het Missiehuis der Paters van Scheut werden verleden Zondag 43 se minaristen "priester gewijd. Deze pa tors studeren thans nog een jaar in het Leuvens Theologieum en zullen daarna naar de missies vertrekken. Onder hen bevinden zich volgend® West-Vlamingen: EE. PP. G. Caste- loyn, van Ichtegem; K. Dcketelaere, van Torhout; Pol Dutoit, van Kort- rijk; André Monteyne, van Egge* waartskapelle; Gaston Noliet, vs® leper; Marcel Pecceu, van Passchw- dale; Alf. Schnepp, van Oostende; Jo zef Salosse, van Moeskroen; Karei Sinnesael, van Moorslede', Frans Vsn Hee, van Roeselare; Marcel Vantom- me, van Izegem; Rom, Waerenburgk vnn Klerken; Albert Wittevrongel, van Tielt; Frans Wittezaele, van Aart- rijke en Paul Zwaenepoel van Asse- broek. Aan de nieuwgewijden een vrucht baar apostolaat en een rijk priester leven, en de genade Gods, die de mis sionaris zo hard nodig heeft. Aan J' ouders en de familieleden van der- edelmoedige jonge mannen onze best» gelukwensen. KANUNNIKESSEN-MISSIONARISSEb' VAN DE II. AUGUSTINUS HEVERLEE Afreizen 1) Voor CONGO: per boot: 17 Ju 1 i Dame Marie-Edeltrudo (Mej. M. Louis® Vanwalleghem, Wevelgem); Dame Ma rie Anastasie (Mej. Rosalia Rottier'. Steenhuffel)Dame Marie-Theobald® (Mej. Yvonne Schellinckx, Hoboken). 2) Voor INBIE: por boot: 19 Juli' Dame Marie-Théodoro (Mej. Célin* Brandt, Hombourg); Dame Marie- Mechtildis (Mej. Johanna Van HarM- Iliest)Dame Marie-Walburge (Mü- Yvonna Debusschere, Veurne). '3) Voor de PHILIPPIJNENl pet boot: 24 Juli: Dame Marie-Ermen' garde (Mej. Yvonne Slagmolder, Leu ven) Dame Marie-Maximilia (Mep Anna De Ryck, Rupelmonde)Dan' Mario-Victoire (Mej. Anna Verlindet' Westmeerbeek). Postcheck: Noviciaat der Missie®1 Nr 18.151. -'S-gj Zoekt g'iets t'huren of te kopen; Zoekt ge 'n eid, 'n plaats of watt Wacht niet langer, maar plaats nog KleiH CWKS&t

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 2