Tussen Hoop en Vertwijfeling Ook niet met Dynamiet! De XXIs Ijzerbedevaart was een hoogstaande, waardige en piëteits volle Manifestatie van Vlaamse Fierheid eri Vlaamse Volkskracht. KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN ONZE BURELEN Een levend Vlaanderen in een welvarend Belgie BUITENLANDS OVERZICHT NUCH WROK, NOCH HAAT! ZIE OP ONS 3E BLAD ONZE Gratis reis naar ZWITSERLAND of LOURDES 1vW'WAWVWOTW<iVW<WVW Zaterdag 28 Aug. 1948. Uitgave fOrtKlNGE-lEPER-WERVIK. en Omliggende BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 9. Postchcck 47.63.60. Poperinge, Gasthuisstraat 1». leper, G. de Stuersstraat 4. Wervik, Kasteelstraat 28. Koeselart, St-Alfonsusstraat 12. Veurne, Noordstraat 14. Nieuwpoort, Langestr. (M. Dumon) ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot Nieuwjaar 36 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk Holland 3,fr. p. week, Andere landen 3,50 fr. p. week, ONZE UITGAVEN: Roeselare-Ieper-Meeneu. 4 4 Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide, A Poperinge-Ieper-Wervik. T JAAR. N' 35. PRIJS PER Nr: 2 FRANK. Aangesloten bij V.B.P.P. Men krijgt ons niet murw, zelfs niet met dynamiet! Het laatste bedrijf is begon nen en, ge weet wel hoe ten slotte de oud drama's meestendeels uit liepen op een happy end... op 't blijde slot. wc soms niet te veel zouden to nen en bewijzen dat we van die nachtridders en van dat schorre morrie meer dan genoeg heb ben! om 't even, dat is bijzaak! Bij de toren waren we met... duizenden! Hoeveel duizenden wel? De traditie is hervat. Tussen het puin rees een kruis op. Dat zegde ons alles! 't Waren geen Sansculotten "die 't kruis hadden vernield. De taak dier vreemde schuimers werd honderd vijftig jaar later door... landgenoten overgenomen. Meer betekenis echter hadden de woor den uit het lied der «Brigands»... Eens velde de vijand het kruis beeld hier neer! Daar stond me dat zo klaar voor ogen... Ook wij zijn de... Brigands! De sclien- ners van graven, de dynamiet- maniakken zijn de verlichte gees ten uit onze dagen! 60-40 OF 50-50 OF 40 60? Een paar weken terug wisten de Amerikaanse kranten mede te delen dat men eindelijk iets was kunnen te weet komen van de onderhandelingen die sedert twee weken te Moskou aan gang wa ren. Volgens deze inlichtingen zou den de Westerse geallieerden aan Molotov het volgende hebben voorgesteld: 1) onmiddellijke en onvoorwaardelijke opheffing van de blokkade van Berlijn; 2) er kenning van de Sovjetmunt als énige munt voor gans Berlijn; 3) weder openen van dc besprefcin- gen over het vredesverdrag met Duitsland door de raad der vier Ministers van Buitenlandse Za ken. Eet Kremlin zou dit voorstel natuurlijk niet aangenomen heb ben en volgende tegenvoorstellen hebben gedaan: 1) erkenning van het overheersend Russisch belang in de administratie van Berlijn; 2) stopzetten van het plan voor het oprichten van een West- Duitse regering te Frankfort; 2) medezeggenschap van de Sovjets in de controle over de Roer en het terugtrekken van alle bezet tingstroepen als eerste stap naar een Duitslandverdrag. Deze tegenvoorstellen zouden dan op hun beurt door de West machten verworpen geweest zijn, maar toegevingen zouden in het vooruitzicht gesteld geweest zijn voor wat de technischeadmi nistratie van Berlijn betreft. Tot zover de zogenaamde in lichtingen Of ze juist zijn weten we niet. Of de schatting der Amerikaan se kranten, nl. dat er 60 kans op een overeenkomst bestond, juist zijn is ook moeilijk te zeg gen. In elk geval heeft de stem ming en dc verwachting al ver schillende hoogten en laagten ge kend en gaven de 'optimisten, digheid waarmeê hij achtereen volgens Duitsers, Italianen en aanhangers van Mihailovitsj ge liquideerd heeft, ruimt hij thuns zijn al te Kommformistische te genstanders uit de weg. Het is dus zeer goed mogelijk dat Rusland daar een burgeroor log wenst. Burgeroorlog die dan zou gevoerd worden tussen enkele Yougo-Slaven onderling, respec tievelijk door de Sovjet-Unie en door de States bewapend en ge leid. Er werden inderdaad, sedert het einde van de oorlog, reeds weer heel ivat nieuwigheden ont dekt op stuk van bewapening en een gemoedelijke burgeroorlog zou aan beide partijen goed van pas komen om enkele proefne mingen te doen. Dat zou trou wens niet de eerste keer zijn dat zoiets gebeurt. Denken we maar aan de Spaanse burgeroorlog waar Nazis en Sovjets vooral nieuwe wapens en nieuwe oor logsmethoden hebben beproefd. Denken we tenslotte nog aan het groot politiek en strategisch voordeel dat de States er zouden in zien Yougo-Slavië uit h :t Bal- kanblok iveg te halen! het zou een pistool worden, gericht op Rusland om eens even een oud beeld te gebruiken en het zou te vens de veiligheid in het Middel lands zeebekken haast volledig herstellen. Er zou dan inderdaad maar meer overblijven de Grieks- Yougo-Slavische tang toe te ha len om het kleine Albanië ook weer tot een Middellandse Zee- staat ie maken. Veel gevaar voor een algemene oorlog zou daarbij niet onmiddel- i.jk gemoeid zijn, want het debat dat zich voor de Veiligheidsraad zou ontspinnen zou ongetwijfeld langademig en zonder conclusie zijn en de grote partijen zouden er alle voordeel in zien de kwestie te laten hangen totdat ze door de wapens is opgelost, ivaarna natuurlijk de grote batterijen Souden loskomen. Men moet nu niet denkën dat wij menen dat het zo zal gebeu ren. maar dit behoort ongetwij feld tot het rijk der mogelijkhe den en zou in elk geval een zeke re opklaring brengen en een to tale wending aan de verdere we reldpolitiek kunnen geven. Intussen blijven wij echter in het domein der purè veronder stellingen, in afwachting dat men in Moskou tot een conclusie komt. 25-8-48. V. WESTERLINCK. juist vóór het jongste onderhoud met Stalin, alleen nog 40 c,o kans op 'n overeenkomst. Wij hebben echter de in druk dat al die percenten en be rekeningen tot het domein der herbergpolitiek behoren. Wij toe ten inderdaad niets over de on derhandelingen, en zelfs wanneer het resultaat zal bekend worden, zullen we nog maar kunnen gis sen icat er tenslotte in grote lij nen geregeld werd, of waarom het grosso modo tot geen accoord is kunnen komen. Wij moeten in dit verband ech ter twee zaken hopen: 1) dat het tot een accoord ho me, maar zonder gewichtige toe- gevingen vanwege de Westmach ten ware het zo dan ware het een tweede München en een twee de München betekent een derde ivereldoorlog 2) dat we de juiste toedracht der onderhandelingen niet zou den kennen, want dergelijke pu blicaties gebeuren alleen bij het uitbreken van een oorlog die nie mand loensen kan. INTUSSEN GAAT UK OORLOG VERDER Twee maand ongeveer duurt nu de blokkade van Berlijn. Het grootste effect ervan is ge weest dat de Duitsers zich van langs om meer naar' de West machten toekeren en de Sovjet- Unie verachten, of, om het met de woorden van Jakob Kaiser, leider van de Christlich Demo- kratische Union van Berlijn, te zeggen: Vijftig dagen blokkade hebben bewezen dat datgene waarvan men de overgave van Berlijn aan een vreemde wil ver wachtte, tot de grootste democra tische overwinning sedert het einde van de oorlog in Duitsland werd omgezet Men moest natuurlijk niet ver wachten dat Rusland'van met de besprekingen te Moskou zijn greep op Berlijn zou gelost heb- oen. Redelijker wijze had men echter wel mogen veronderstel len dat men eerlijk zou gepoogd hebben het aantal incidenten zo veel mogelijk te beperken of vol ledig uit te schakelen. Die inci denten kunnen inderdaad moei lijk als politieke drukking smid- delen worden gebruikt om de Westelijke Gezanten te Moskou en hun respectieve Regeringen tot meer toegevingen te bewegen. Integendeel. Komt daarbij dan ook dat het scheppen van derge lijke toestanden een zeer gevaar lijke atmosfeer teweegbrengt en dat het in zo'n omstandigheden is dat de geweren dan soms tan zelf losgaanV Men moet zich dan ook afvrd-i gen welke de heimelijke en ach terbakse bedoeling der Sovjets is, en of zij wel eerlijk wensen een zekere ontspanning te zien intre den en de hangende moeilijkhe den-op vreedzame wijze op te los sen. Men krijgt zo de indruk dat het er hen hoofdzakelijk om te doen is de Westmachten bezig te houden en tijd te winnen. Tijd te winnen, waarvoor? Om zich vaster vast te zuigen aan de Oost-Duitse zone. Om de Balkan verder te conso lideren en er een reusachtig nieuw arsenaal van te maken (denk aan het nieuwe Oostelijke Roergebied-» dat de Sovjets aan 't maken zijn met Polen en Tche- cko-Slowakije! Om verder aan hun aloomvor- singen te kunnen werken en hun bewapening enorm te verhogen en dan deze argumenten in de schaal der machtspolitieke dis cussie te werpen... Meer en meer zijn de verhou dingen tussen Westen en Oosten inderdaad machtspolitieke ver houdingen geworden. Zeker, de politiek is dit altijd, en vooral de politiek der grote staten, maar net weerzinwekkende van de hui dige toestand ligt hierin dat de jongste oorlog die dan toch in het teken stond van de strijd der vrije volkeren tegen de dictatuur om aldus het recht op interna tionaal plan op de voorgrond te brengen, dat die laatste oorlog als voornaamste gevolg heeft ge had dat een andere én nog veel machtiger en erger dictatuur in de plaats gekomen is en dat een handvol fanatieken de gehele wereld thans in spanning kunnen houden om ons allen, icellicht. morgen in het ongeluk en de ca tastrofen te storten. ZAL TITO DE GELEGENHEID ZIJN VOOR DE OEFENMATCH? Intussen onttvikkelt het con- ■flikt tussen Tito en de Komin- form zich verder. Zodanig dat wij dezer dagen in de kranten kon den lezen dat Stalin reeds de op volger van Tito zou hebben aan geduid en dat de geruchten van Russische troepenconcentraties aan de Yougo-Slavische grens weer meer en luider klinken. Vrijwel niemand zal nu nog ge loven dat de ganse Tito-historie een kolossale bluf is en een ge raffineerd manoeuvre om de Westmachten te misleiden. De jongste ontvluchtingspo ging (was ze niet georgani seerd?) van Tito's gewezen staf chef is er een betvijs van dat er ongetwijfeld iets aan 't broeden is. Het,is dan ook niet uitgesloten dut beide partijen (Oost en West) wel een conftikt, een burgeroor log in Yougo-Slavië wensen, en wel om vele en zeer verschillen de redenen. Rusland zal wellicht naar dat middel grijpen als laatste red plank om Yougo-Slavië onvoor waardelijk onder zijn knoet te houden. De veroordeling door de Kominform' was trouwens al een openlijke oproep tot rebellie en opstand en wanneer Visjinsky naar de Donauconferenïie te Belgrado gekomen is, dan had hij in zijn vliegtuig stapels vlug schriften mee tegen Tito, vlug schriften die men van 's ande rendaags al op clandestiene wij ze onder de bevolking verspreid de, en die er de communisten op nieuw toe aanzetten Tito en zijn kliek van kant te schuiven. Tito is echter ook geen katje om zonder handschoen erf vast ie pakken en met dezelfde koelbloe- Eerst moesten de zerkjes van onze arme jongens er aan gelo ven. Doodgeschoten werdt ge... gratis, door de moffen; begraven worden op een fatsoenlijke wijze kostte geld, 60 fr. voor een zerkje van heldenhulde, maar daar zorg den de piotten voor. Wat stond er te veel op die simpele zerkjes? Toch werden ze vernield en in de grintweg ge voerd. Men wilde absoluut de «onbekende» soldaten... verme nigvuldigen; «men» slaagde er in. Hier en daar in 't Vlaamse land oordeelde de gewone man dat grafschennis strafbaar is. Met de XXI' Bedevaart. Zondag 22 Oogst jl.rin de Uzervlakte aan het door vlaamshatende handen vernielde IJzergedenkteken gehouden, is uit de geschonden graven een nieuw Vlaams leven herrezen; de Ijzerbedevaart was een waardige en kalme uiting van een wordend nieuw Vlaams machtsbewustzijn. Na 9 jaar onderbreking is de nieuw opgerichte bede vaart, op enkele kleinigheden na, een volledig succes ge weest. Niemand verwachtte er zich aan dat de massale volkstoeloop der vroegere bedevaarten zou geëvenaard worden. De vele omstandigheden die we allen kennen of gemakkelijk verzinnen kunnen werkten daartoe zeker niet gunstig mee, doch al deze ongunstige factoren ten spijt durven we toch zonder vooringenomenheid beweren dat de opkomst van 9 a 10.000 bedevaarders voortreffelijk is. Zonder ook maar het minste voorbehoud dient het Comité geluk gewenst om de onberispelijke ivijze waarop alles ineengestoken icerd. Er valt op de ganse plechtig heid zelf niet de minste schaduwzijde. De muzikale di rectie van Meester Arthur Meulemans was kunstwerk van hoog gehalte; de enscenering der bloemenhulde heeft ge wis ogenblikken van diepe ontroering meegebracht; kórt om, alles bewees dat de organisators de zaak vast in hand hadden. Ook bij de bedevaarders heerste er tucht. Er was geen beweging; er waren geen toejuichingen, geen kreten, geen opstandige uitroepingen. Toch was er een minieme onaangenaamheid verwekt na het zingen van de Vlaam se Leeuw». Enkelingen die de draagwijdte van hun woor den niet beseffen vindt men in ons land niet alleen, ze komen overal voor. No. alles wat aan vele Vlamingen in de laatste jaren aangedaan werd kunnen we dit wellicht begrijpen doch niet goedpraten. Op haat en wrok mag noch kan iets degelijks worden opgebouwd. Toen dit gebeurde ivas de plechtigheid in feite geindigd, en de wanklanken dier enkelingen werden door de massa goedmenenden rap gesmoord. Alles overschouwd was de bedevaart een waardig machtsvertoon en zelfs deze schuchtere wanklanken kun nen de waarde en de indruk ervan in niets schaden. Het was een deugddoende, heerlijke herrijzing en de gevolgde en uitgeiverkte lijn een sterke ivaarborg voor den verderen uitbloei. Mochten alle goede, christelijke Vlamingen, nu ze het bewijs hebben geleverd dat ze in de grond allemaal dezelfde verzuchtingen hebben, alle verdeeldheid 'verder afweren; over alle kleine veten en maljcontentheden heen stappen, en samenwerken tot verwezenlijking van datgene dat alleen in volle samenhorigheid kan bereikt: EEN LE VEND EN BLOEIEND VLAANDEREN IN EEN WELVA REND, BEGRIJPEND BELGIE. We sluiten met wat we verleden iveek wensten, dit nu nog meer onderlijnend gezien het prachtig verloop der herboren Ijzerbedevaart: Moge het nieuwe Comiteit erin verder gelukken dit plichtbesef wakker te schudden en de herboren Helden- hulde tot heil van Vlaanderen en België voort te doen strekken. waarna de programmaleider, dhr Na- ckaerts, een •Verrijzenis! In dit teken stond de bede vaart. Zo is het geweest. Wie Zondag bij het puin stond, meeleefde en meezong heeft dat aangevoeld. Verslagen, enthou siaste verslagen kan men lezen in de bladen. Maar dood en doods is alle- geschrift. Wie de bedevaart meemaakte bewaart diep, toch zo diep, in zich zelf de herinnering aan de Verrijze- nis-tocht. Wij blijven de erfgenamen van de Brigands, de erfgenamen van de piotten van den IJzer; de stoere, de echte... patriotten en gaan zegezeker naar de volledige Verrijzenis. Men krijgt ons im mers niet murw ook niet met dynamiet! PÉ VLAMYNCK. Hr G. Vandonutte, spreekt namens de jongeren, de menigte toe. de spreker legde op de verbonden heid van de IJzer tragedie en het huidige stadium van de Vlaamse strijd. Daags nadat misdadige handen hun snode plannen op het IJzermo nument hadden ten uitvoer ge'oracht, vergaderden toevaliig de leiders van dc Katholieke Jeugdorganisatie u.t West-Vlaanderen. Zij wendden het eerste striemend protest tegen deze wandaad de wereld in. Aansluitend bij dit protest kwam geheel de kern gezonde jeugd van Vlaanderen in be weging. Op Zondag 26 April hield zij een eerherstellende bedevaart naar de puinen van het IJzermonu ment. Het is goed dat vandaag de Vlaamse jeugd met alles wat in Vlaanderen zichzelf is gebleven, tie traditie van de jaarlijkse bedevaar ten opnieuw mede inzet. De Heer Vanöeputte legt daarop de nadruk op het feit dat de ge sneuvelden van de Vlaamse helden die tegen de wanden van het monu ment hun standbeeld kregen, alle maal jongeren zijn. Hij gaat daarop verder en beklemtoont dat de IJzer- tragedie evenwel slechts een stadium is uit de Vlaamse strijd die dooi de eeuwen wordt gestreden. In deze herdenking wil hij eveneens betrek ken allen die stierven zowel in 1302 als tijdens de Boerenkrijg, zowel zij die in en buiten de oorlog' in 1914- 1918 en in 1940-45, hun leven veil hadden voor hun volk, Na nogmaals op de taalstrijd als vooruitgeschoven post van de Vlaam se zelfverdediging actuele accenten te hebben gelegd besluit dhr Vande- putte De Vlaamse strijd is er een van c.elfverdediging, ook van verovering. Er moeten Vlaamse jongeren gevon den worden die zélf Vluanderen's grootheid over België's grenzen heen in de wereld kunnen uitdragen. Om deze strijd te strijden moeten drin gend twee zaken bij de Vlaams» jeugd verdwijnen: het materialisme en de verbittering. Het eerste moet er uit gegeseld, het tweede moei cr uit gezalfd worden. Laten wij hier vandaag beloven dat, wie het ook aandurve en wat men ook poge, nie mand cf niets van ons nog negati visten zal maken. Laten wij zelf met de balsem van de liefde alle verbit tering uit ons wegzalven. Laten wij ons voeden en rullen met liefde, lief de voer Vlaanderen en alle staats burgers die met ons in dit land le ven. Laten wij voor Vlaanderen vech ten. Het heden hoopt op ons, de toe komst straalt voor ons. God zij met ons en de Lieve Vrouw van Vlaan- ueren zegene ens! Na deze ongetwijfeld indrukwek kende toespraak vond de gezamen lijke uitvoering plaats van «O Kruise, den Vlaming". 'Zie vervolg op 2" blad) Die Bedevaart haar den IJzer werd echter niet gelikwideerd,... zal het nooit, al moesten we, lijk tie, Joden aan de klaagmuur te Jerusalem, jaar aan jaar bij de puinen mekaar terugvinden. Er was dits^jaar nog iets' bij zonders gebeurd. Vlamingen ko men gewoonlijk best overeen maar houden er gewoonlijk zeer ver schillende gedachten en opinies op na, zodat er twee IJzer-comi- tts bestonden op gevaar af dat er nog een derde werd gevormd. Maar de twee Comités waren nu zeer broederlijk aan 't onderhan delen gevallen en, Goddank, er was broederlijke verstandhou ding en eenheid gevolgd. De Vla mingen vonden malkander terug. Wat nu? Er waren nu geen doden meer te straften. De zerkjes en de to ren waren nu radikaal vernield. Er schoot niets anders over dan zien aan de levenden te vergrij pen. De nachtridders-bende heeft overal vertakkingen, net als de zesde kolonne. Nu zou men het huis opblazen van Dr Franssen, voorzitter van het Comité. En de akelige schoe ljes leverden opnieuw meesterlijk werk. De terreur - meesterproef werd uitgevoerd, niet langs de grintwegen van Veurne-Ambacht. bachten de kuipe, niet langs de eenzame IJzer, ïr^aar in het hert van de grootstad Gent. Zal men weerom zoeken en niet vinden? PROCLAMATIE TOT DE BEDEVAARDERS lichtte. Hij zegde o.m.: Wij staan hier op een dodenveld. Hoe schrijnend de werkeiijkhc.d ook is, in het aanschijn van de dood wenst het Bedevaartcomité dat aiies waardig' en in kalmte zou verlopen. Het is de BEDEVAART naar dit tra gisch dodenveld en dit puin. Die doden, zo dicht bij Ons, spre ken ons zelf het welkomwoord toe. Welkom uit alle gouwen van Vlaanderen; welkom, gij allen, die dit kruis hebt gebouwd in armoe en schamelheid, gij, die de toren zult herbouwen, d.e nog geloven kunt in de verbroedering van de volkeren. Laten wij bidden voor de zielen van zij die vielen voor een vrij Vlaan deren in een vrij België, laten we bidden voor het levende Vlaanderen, dat met de toren zal herrijzen, als een sterke burcht van fierheid, trouw en sterkte. Het moet gezegd dat de Vlamingen die hier aanwezig waren deze pro clamatie niet nodig hadden; Zij heb ben zich gedragen zoals van een Vla ming, die hulde brengt aan zijn do den, kan worden verwacht. Daarop werd de Psalm van Ro- denbach gebeden en na de "gezamen lijke uitvoering van he; "Lied der Vlamingen kwam de eerste spreker aan de beurt. Vonden «wij» de schoelies niet, we vonden wel iets anders. Wij. vonden Zondag laatst me kaar terug. En yoor goed! We zijn niet t'huis gebleven. We zijn niet in de hoek blij ven zitten, bevreesd voor bom men of handgranaten. We waren goed beschermd... Maar of het er nu omging om te beschermen of af te spieden of Rede van dhr Vandeputte algemeen secretaris van de Federatie van tie K.S.A.-Jong Vlaanderen. Uit zijn zeer pregnante toespraak onthouden we vooral de indruk die Sfosfteloie Pronostiekprijskamp 18.000 Fr. PRUZEN C.V.P.-VOLKS VERTEGENWOOR DIGER WIL GEEN BEGROTINGEN MEER GOEDKEUREN Door Hr Van dtn Daele. C.V.P.- Volksvertegenwooraiger van Geilt, werd aan oe onaersciieiden Miii-sitiS gevraagd uit hoeveel Franstalige en Vlaamstalige ambtenaren hun per soneel samengesteld was. Uit de verschillende antwoorden is gebleken dat in alle Ministeries de eerstvermelde veruit de talrijkste waren. Voor alle Ministeries samen 1.348 Franstaligen voor 820 inge schrevenen op de Nederlandse taal rol. De verhouding in liet Ministerie van Buitenlandse Zaken en Handel was bijzonderlijk kenschetsend; 179 Walen voor 33 Vlamingen. Dit niettegenstaande de Vlamingen veruit in de meerderheid ziju in het land. Hr Van den Daeie heeft uit deze toestand besloten geen enkele begro ting meer goed te keuren tot de wet ten ter zake worden toegepast. Waarlijk een kranige „aal die na volging verdient. ONZE PRODUCTIE Dc industriële productie bleef in Juli beneden het verwachte peil al hoewel ze nog 15.2 hoger lag dan in de basisperiode 1936-1938. Verge leken met Juni Is er een verminde ring van. 4,8 punten. Dit volgens de Agefi-index. In volgend staatje vermelden wij naast de globale productie van en kele grote sectoren, het percentage van de vooroorlogse productie: DE VERSPILZUCHT VAN MINISTER HUTSMANS DE GROTE DAG Reeds van in de vroege ochtend uren trokken duizenden bedevaart gangers door de straten van Diks- muide. En op die vele aangezichten lag zulk een ingetogenheid, zulk een ■bewusiwaardigheidsgevoel, dat he; leek of meer dan ooit deze Vlamin gen aanvoelden welk een heilige plicht hen hierheen had gedreven. Een half uur vóór de H. Mis, be gaven. de bedevaarders zich in stilte naar de klaargemaakte bedevaart- weide. DE K. MIS Te klokslag 11 uur ving de plech tige' H. Mis aan, gecelebreerd door Eerw. Pater Van Caenegiiem, drager van het oorlogskruis 1914-1918 en oorlogsinvalied. Het is moeilijk bij benadering te schatten hoeveel be devaarders er aan gehouden hadden deze Heldennulde bij te wonen, toch mogen we zonder overdrijven verkla ren dat de menigce 9 a 10.000 man bevatte. Onder de aanwezigen konden we in het voorbijgaan opmerken: de He ren Volksvertegenwoordigers Verlakt, Declerck, Hermans, De Taeye, De Velter, Lefere, Bertrand, Coppé en vele anderen, alsmede Senatoren So- bry, Neels, de Heren Moeyersoen, Bauweraerts, P.W. Segers, Dr Lebeer, Dr Franssen, de Heren Clottens, Vandeputte en andere leden van het Bedevaar „comité. Het was een zeer ontroerend ogen blik onder de Consecra;ie, bij het schetteren der thebaanse trompetten, die duizendkoppige menigte in de IJzervlakte te zien neerknielen. Na de H. Mis volgde onder leiding van Arthur Meuleman-', de uitwoe- i ring van O. L. Vr, van ons land DE VOORAVOND De vooravond van de Ijzerbede vaart is te Diksmuide zender inci denten verlopen. In'het puin van de IJzertoren, hel verlicht door schijn werpers, tussen twee overblijvende brokstukken, is een repliek gemetseld van he; Heldenhuldekruisdoor Joe English ontworpen. Boven on het kruis prijkt Ce leu/.é A.V.V.-V.V.K.'Daaronder klapwiekt een blauwvoet en staat het vers gegrift; Hier liggen hun lijken als zaden in 't zand, hoop op de oogst, o, Vlaander- lancl... In de voet van het kruis, is een klauwende leeuw gegrifi, ter wijl aan de ingang der gedy- namiteerde en zwaar geteisterde krypte, een grote gekruisigde Christus zijn nood ten toon stelt. Naast het vernielde monument wappert een witte vlag met in blauwe letters het woord "PAX». Mooier symbocl van fiere herwor ding kon niet uitgedacht. Deze mach tige samenstelling bracht alle aan wezigen in on;roering..., leidde ons seffens in. in de heerlijke atmosfeer rondom de 21" Ijzerbedevaart ge schapen. Langs de weg naar Kaaskerke is achter de Minoterie de jeugd bij fak kellicht samengetroept.. Zij verzeke ren zelf de ordedienst, ofschoon de rijkswacht ialrijk vertegenwoordigd is. De eigenlijke ijzervlakte i.s ont ruimd. maar cie eerste bedevaarders gaan een blik werpen op het puin. Er valt voortdurend een miezerige regen en van deze dodenvlakie gaat een indruk van groo.se ingetogen- beid uit. De verspilzucht aan de dag gelegd door onze Ministéi- van Onderwijs, Hr Huysmans, om nieuwe staatsscho len op te richten in steden waar die onnodig' zijn en best kunnen gemist worden, kent geen grenzen meer. In plaats van de gelden van de staat aan nuttige werken te besteden, o.m. door het bouwen van woningen, het verlenen van oorlogsschade, en dies meer, goochelt de Minister met ae millioenen voor het stichten van nut teloze scholen. Zo wil hij Roeselare een nieuwe staatsschool opleggen tegen wil en dank, school die maar eventjes 20 millioen kosten zou, zo niet meer. Geel wil hij eveneens een nieuwe school schenken, namelijk een staats middelbare school met voorbereiden de afdeling en kindertuin, en dit niettegenstaande het protest van het Gemeentebestuur. Geel telt 22.500 inwoners en bezit reeds 39 scholen, naar ieders gading. Toch wil Minis ter Huysmans hier 22 millioen ver spillen. Ongevraagd is ook Overijsche aan de beurt gekomen. Ds Hr Minister heeft er een kasteel doen opeisen en onderhandelt thans met de eigenaar voor de aankoop ervan. Dit niette genstaande Gemeenteraad, bestaande uit 8 katholieken en 3 liberalen, een parig tegen de stichting van deze nieuwe staatsmiddelbare school heeft geprotesteerd. Bedoeld kasteel was eerst ingericht voor het werk Kin deren van het Vaderland zodat nu deze vezen van ocrlegeriachtoffers daarbij nog hun end-»:kernen ta be doeld kasteel ontkomen vrorderi, Zal men de r- Huysmans ik3 lang zo laten betijen? m tïf Iedereen mag er kosteloos aan deelnemen. EEN NIEUWIGHÈID OP LANDBOUWGEBIED vTF Zoals wij reeds meldden werd te Corroy-le-Chateau, een nieuw soort dorsmachine beproefd. Het geldt hier een merkwaardig apparaat, het eni ge dat op dit ogenblik in Europa bestaat. De machine, die getrokken vordi door een tractor, dorst en want het graan dat volledig gereinigd in zakken terecht komt. Als typische bijzonderheid dient vooral te wor den aangestipt dat deze machine de halmen niet afmaait zoals de door ons reeds gekende plk-dorsmachine; dc halmen worden gekamd zodat het stro blijft rechtstaan en in de dorstrommels slechts de aren moe ten bewerkt worden. Heel de machine wordt bewogen door een motor van 4 JP.K» 1.525 millioen ton kolen 317.039 tril staal 1 "0.003 ten mrtaalfzbrfcaten 270.030 tón cement 13.503 ten! papier G23 milllioen I-va <Zis vervolg 2 blad»,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1