- VOORUITZICHTEN Van den Oever in den Dijk GRAAF BERNADOTTE te Jeruzalem vermoord Si KMHMSKWISTK DERDE ZITTIJD van de U.N.O. GEOPEND TE PARIJS KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN NIEUWE TREINREGBUNG ONZE BURELEN: BUITENLANDS OVERZICHT De (I. N. O. - Bemiddelaar gedood door leden van de Joodse STERN Groep. Franse Kolonel eveneens slachtoffer. OPZOEKING Molotov, Russisch Ninister vaa Buifenlanse Zaken, niet aanwezig Talrijke vraagstukken op de agenda. Het voorstel inhoudende een Volks raadpleging weldra voor de Senaat Liberalen nog steeds geen mening toegedaan. ivWWIWtfKWMWWWM<WWW> Zaterdag 25 Sept. 1948. BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 3. Postcheck 47.63.60. ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot Nieuwjaar 28 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk 4 Holland 3,fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Aangesloten bij V.B.P.P. WVWtUWUUUVWaMiAAflAAAMt 3* JAAR. N' 39. PRIJS PER Nn 2 FRANK. ■BORBBHHBnnBO» Uitgave POPERINGE-IEPER-WERVIK en Omliggend* Poperinge, Gasthuisstraat 19. leper, G. de Stuersstraat 4. Wèrvik, Kasteelstraat 28. Roeselarc, St-Alfonsusstraat 12. Veurne, Noordstraat 14. Nieuwpoort, Langestr. (M. Dumoiri ONZE UITGAVEN: Roeselare-Ieper-Meenen. 4 4 Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide, 4 Poperinge-Ieper-Wervik. Ze geraakten stilaan uitver teld... 't Was in den avond; kermis- sondag bovendien, in het «Kroon tje». Daar was het... deftig pu bliek, 't is te zeggen de gesta- bleerde mannen, 't Jong volk liep wat rond op en rond de plaats, lanterfantte bij de ker miskramen, zou blijven kijken naar het vuurwerk. In 't Kroontje waren de fi losofen aan 't redeneren. Er was natuurlijk velokoers geweest en een tijd lang was het over sport te doen geweest: over onze renners en over de voetbal, over de plaatselijke club die reeds we kelijks vernoemd wordt in Het Wekelijks Nieuws», al is 't dat onzeclub nog niet veel pot ten gebroken heeft. Tot daar! Dan was de conversatie op een ander terrein gevallen; 't vlas, dat zo deerlijk mislukt was en de aardappels die meer dan de mate gegeven hadden, en einde lijk zat men op de knoop: de aardige tijd! Bij ons, lijk overal, zijn er zwartkijkers; anderen die het al tijd goed op hebben... optimis ten! En een derde soort die zich niets aantrekken, niets geloven, Gods water over Gods akker la ten lopen, nooit in hun blad naar ■iets anders kiiken dan naar sport en... vendities. 't Was toch de moeite weerd om bij pijp en glas onze filosofen te beluisteren. Oorlog!... die ging er alleszins komen; daar was geen twijfel aan. Of hebt ge misschien nooit gehoord over die profetieën? 't Staat er klaar in, dat de oorlog komt en dat ons land er niet bij zal betrokken worden, maar toch erg beproefd zal worden. Er staat zelfs in die profetie waar de laat ste slag geslagen zal worden... De Russen? Ge ziet toch wel dat zij oorlog wensen. Ze kun nen op enkele dagen aan de Noordzee staan; ge ziet dat toch wel! En de Amerikanen! Die zitten daar met hun «atoombommekes» Ge kunt toch wel denken dat de Russen niet de minste lust ge voelen om met die bomjnek-es ge zegend of getrakteerd te worden. Die vergadering te Parijs! Ze gaan daar weerom, met vijftig landen, niets doen dan hakewe- reh-l 't Begon reeds goed... de Joden schoten Bernadotte neer. Zij willen geen vrede, maar wel oorlog. Hebt ge niet gelezen dat de Kardinaal van Mechelen gebeden vraagt, omdat het zo onzekere tijd is; en omdat die vergaderin gen-te Parijs toch wat aarde aan den dijk zouden mogen brengen. 'k Zou geloven, zei de Mees ter, dat het eigenlijk nog het beste is wat we kunnen doen. Want effen... praten kunnen wij alleszins niet. PERSFOTOGRAAF van Fatimfe, dat zij zelf ons vroeg te bidden voer de... bekering van Rusland. Vindt ge niet dat dit een heel andere... profetie is? Geen kwestie van oorlog, maar wel van bekering! Geen kwestie van atoombommen, maar wel van... paternosters; en 'k ben er van overtuigd, Pé, dat de Lieve Vrouw wel beter weet wat het eigenlijke, wat het echte wapen is of welke de beste remedie is tegen de kwalen van den tijd. Waar de mensen, waar de slim- meriks, waar de generaals aan oorlog denken om de Russen er gens in de Toundras en moeras sen te gooien, komt O. L. Vrouw- ke over veel vreedzamer dingen spreken... bidt voor de bekering! Maar Pé! 't Is dwaas genoeg, maar 't is toch waar: Er zijn er die liever zouden hebben dat de halve wereld vergaat dan dat zij naar hun paternoster zouden grijpen. Fiel zag wel dat ik niet van zijn mening was... dat leek me toch wel te sterk. Pé!... denkt wat ge wilt; 'k blij - ve bij mijn gedacht;... velen heb ben dat bidden zodanig ontleerd, het bidden... ontvlucht! Nog een Onze Vader en een Wees Ge groet» en 't is daarmeê geklon kenamen en uit! En die zou den nu een hele paternoster moe ten bidden!... al verginge de we reld ze zouden er niet aan begin nen. En toch... het moet, Pé, het moet. O. L. Vrouw van Fatima heeft die gebeden niet gevraagd om óns te... paaien. Zij weet veel meer, zij... kan veel meer dan al de politiekers, al de diplomaten, al de generaals, al die geleerden en wetenschapsmensen die uit vinden hoeveel mensen ge wel kunt... vermoorden met één bom Pé... 't geraakt stilaan Bamesse en Octobe*.Rozenkransmaand; verstaat ge mij? Onder de mensen die het meeste do. sis geduld moeten hebben, behoren zeker wel de persfetog-afen. Soms dient er uren aan een stuk gewacht om de gewenste personen te kunnen fotograferen. De dagenlange Franse regeringscrisis en de daarmee gepaard gaande confe'enties bezorgden de Franse persfotografen een ware oefe ning van geduld. Hierboven: een dezer fotografen is van vermoeidheid in slaan gevallen op de trappen van het Ministerie van Arbeid. Zo mist hij een mooie gelegenheid want juist begeeft zich een Afrikaner in nat:o- nale klederdracht naar een confe rentie. HAAR-ARTISTEN Hebt gij het gehoord, zei Fiel ln 't naar huis gaan; hebt gij 't gehoord, Pé? Onze mensen zijn danig bekommerd in den tijd, ze spraken er over, ze dromen er van; de profetieën worden weer boven gehaald en al de komende gebeurtenissen staan er klaar in beschreven. Zó maakt de een de andere bang. Gelukkig dat 't sport nog wat afwisseling brengt, 'k Wete wel er is een deel jong voik dat er niet om bekommerd is, omdat het aan niemendal meer denkt. Maar de gewone man! 't Wordt een nachtmerrie. En toch, hoe meer wij er over praten hoe meer we ons zelf op winden. En in onze praatwinkel vinden we niets om dat spel te doen beteren. Pé, gij moet daarover schrij ven. Er is inderdaad een soort profetie waar ik aan gelove. Ge moet niet zo aardig opkijken; er is één soort profetie waaraan ik gelove. 'k Ben er niet be schaamd over. Ge weet wel! Verleden jaar kwam O. L. Vrouw van Fatima door onze streek gewandeld. Tien duizenden mensen hebben haar beeld gegroet, tien duizenden heb ben deel genomen aan die pro cessie om de Lieve Vrouw binnen de parochiekerk te brengen cf om haar uitgeleide te doen. Maar ik las in dat boek over de verschijningen van O. L. Vr. Of ik Fiel verstond! Ik had al dagen aan een stuk gedacht: Hoe moet ik dit jaar over die Rozenkransmaand schrij ven? Hoe moet ik onze mensen nu aanzetten om die oude tradi tie in ere te houden... de pater noster te bidden iederen avond. Moet ik herhalen hoe ieder huis een kerkske wordt,' wanneer na 't avondeten het hele gezin de paternoster bidt? Maar nu weet ik wel hoe ik het moet doen. Minder gerucht zullen we ma ken wanneer we luidop bidden dan... vliegmachines die in for matie over onze huizen scheren. Voor de bekering van Rusland bidden zal veel min slachtoffers vragen in ons land en over de hele wereld dan die atoombom- mekes. Waar zit die onverschillige die niet bang is, wanneer de dood uit de lucht als water wordt uitge stort? Waar zit hij, de... verstandige kerel, die dan liever buiten zijn... cigaret loopt te roken, liever dan de paternoster mee te bidden, om dat hij beweert niets te vrezen? We zien waar we komen met al die bijeenkomsten van gezan ten en diplomaten... Van den oever in den dijk! Octobermaand! Haalt de pa ternoster boven. Kleinen en gro ten bidt de paternoster meê. Bidt voor de bekering van Rus land. Er is maar een profetie waar aan Fiel geloof hecht: die van O. L. Vrouw van Fat&ma. Dan zorgt zij er voor dat we niet van den oever in de... diepe dijk val len. PÉ VLAMYNCK. 600 Jaar geleden werd aan de haar kappers te Oxford de Gilde-brief overhandigd. Ter deze gelegenheid kwamen dit jaar alle haar-artisten van gans Engeland samen in de Univers!teitstad om er een wedstrijd te houden. Hierboven een artist welke een Madame la Frégate uit de tijd van Louis XVI zal tooien. DE DERDE ZITTING IS BEGONNEN Heden morgen heeft de organi satie der Verenigde Volkeren haar derde zitting van de Algemene Vergadering geopend. In alle avondkranten reeds vindt men de rede van de Pre sident van de Franse Republiek, dhr Vincent Auriol, die naar mijn mening werkelijk zeer goed was omdat ze enerzijds realistisch was en anderzijds zeer scherp herin nerde aan de taak waarvoor de U.N.O. geplaatst is. In felle tegenstelling met deze presidentiële rede is nochtans de politieke toestand in Frankrijk. Het mag als een lukslag heten dat de U.N.O.-zitting niet aan vangt in een periode van minis teriële crisis. Indien de zitting echter tot Januari aanduurt zoals voorzien is dan zullen de leden van de U.N.O.-afvaardi gingen ongetwijfeld nog heel wat sport meemaken. Inderdaad: dezelfde dag dat dhr Auriol een welkomstrede uit sprak in het Chaillot-Paleis, klom ook Jacques Duclos, de parlemen taire communisten-führer, op de kamertribune om mee te delen dat zijn partij de kantonale ver kiezingen in October eiste zoals die bü de grondwet voorzien zijn. Het opzet van deze houding is duidelijk. Tot nu toe hadden de coco's zich op dat stuk onthou den en zaten ze de kat uit de boom te kijken, overtuigd dat de huidige combinatie toch niet deugde en dat men dus ten lan gen laatste toch op hen zou be roep doen om de regering te hel pen vormen of dat men tenslotte toch tot verkiezingen zou moeten overgaan nadat de partijen van de troisième forcezich zelf door herhaalde fiasco's steeds meer en meer bij de kiezers on mogelijk zouden hebben gemaakt. Tegenover deze trage methode, heeft men nu plots (enkele uren voordien immers hadden de com munisten zich in de commissie nog onthouden) de vlugge me thods verkozen. Zij willen ver kiezingen in October, ze zullen dan ook plaats hebben. Deze volte-face van de commu nisten zal vele en verstrekkende gevolgen hebben. Eerst en vooral zal ze de Regering Queuille weer ten zeerste in gevaar brengen, want ze zal er toe leiden de so cialisten demagogisch te doen aandringen op een zeer spoedige verbetering van de levensstan daard van de arbeiders. Om par tijredenen zal de S.F.I.O. dat moeten doen om met de commu nisten te kunnen Links het Palais du Chaillot te Parijs waar de U.N.O. thans vergadert. Rechts bemerken we iri de verte de 300 meter hoge Eifeltoren, gebouwd door de Franse Ingenieur Eifel in 1889. Maar dit zal dan hoogstwaar schijnlijk voor gevolg hebben dat de socialistische eisen door de ra dicalen niet zullen kunnen inge willigd worden, aangezien die, electoraal, totaal andere belan gen hebben. Zodat een nieuwe regeringscrisis weer zeer waar schijnlijk is geworden... En ivor- den de eisen toch ingewilligd, dan gaat Frankrijk een nieuwe finan ciële ramp te gemoet, wat, op zijn beurt, dan weer in de kaar ten van de communisten speelt. De handlangers van Moskou kunnen er dus alleen maar bij winnen. Wat echter speciaal moet op gemerkt worden, dat is: dat dit alles ook vroeger waar was toen de communisten de Octoberver- kiezingen naar later lieten ver schuiven. Men moet zich dan ook afvragen vanwaar die plotse ver andering van houding komt. Op enkele uren tijd! En dan ziet men dat dit toe vallig gebeurt daags nadat Vi- chinsky te Parijs is aangekomen voor de vergadering van de O.V.V. Zodat loe mogen veronderstel len dat het hier eenvoudig gaat om een bevel van Moskou. En dat is zeer begrijpelijk. De Sovjets hebben inderdaad een magnifie ke gelegenheid om nu eens zelf de dans te leiden in Frankrijk, wedijvereni In de Balkan ging dat gemakke- onder communistische obediëntie schrijven dat die kwestie alleen de bezettingsmachten aangaat en niemand anders. Verder blijkt het ook uit het feit dat de Pravda een hevige aanval gedaan heeft tegen het verslag van Trygve Lie, 'dat vol gens de Sovjetkrant zich bezig houdt met kwesties waarmee de U.N.O. niks te maken heeft, en dat er op gericht is de O.V.V. tot een luidspreker voor de West machten te omvormen (de krant citeert de delen van het verslag over Indonesië, Griekenland, Ko rea en Palestina) Moskou ivil dus van geen be handeling voor de U.N.O. weten, en toil verdere onderhandelingen tussen de vier. De Westmachten kunnen dit echter niet aanne men zo Rusland niet werkelijk definitieve instructies wil geven aan Maarschalk Sokolovslcy om de blokkade van Berlijn op te heffen. Daartoe schijnt er op dit ogenblik echter weinig kans t.e bestaan, en de Westmachten moe ten nochtans vóór het winter is een beslissing kunnen afdwingen want binst het slechte seizoen zal de luchtbrug niet houdbaar zijn en zouden de Westelijke geallieer den zich voor de tweesprong be vinden: ofwel te Berlijn bïijven en het dan in de hongersnood storten, ofwel de condities van de Sovjets aanvaarden, ttz.: weg uit Berlijn of stopzetten van de oprichting van een West-Duitse Staat onder zelfbestuur. De uitzichten voor de derde zitting van de U.N.O. te Parijs zijn dus niet zeer schitterend. Vermoedelijk wordt het een op eenvolging van conflicten tussen Oost en 1Vest. Dit somber voor uitzicht wordt trouwens niet ge milderd door de jongste verkla ringen van de hoofdpersonages der internationale politiek in 'het Westen. Zowel Staatssecretaris Marshall als dhr Bevin hebben zich zeer pessimistisch uitgelaten. In die omstandigheden moeten wij dan ook niet venvachten dat de vergadering veel ernstig iverk zal kunnen leveren. Op eén vul kaan die elk ogenblik kan uit barsten zijn inderdaad weinig mensen bekwaam zich bezig te houden met de. modaliteiten van het leven, zij denken slechts aan een zaak: het leven zelf. 21-9-48. V. WESTERLINCK. De vermoorde U.N.O.-bemiddelaar GRAAF BERNADOTTE DE MOORD Sedert meerdere weken, maanden zelfs, poogde de Zweedse Graaf Ber nadotte, door de U.N.O. aangesteld als bemiddelaar tussen Joden en Arabieren, onverdroten en belang loos een oplossing te zoeken voor het Palestijnse vraagstuk. Vrijdag 17 Sept. jl. is hij nu ge vallen als slachtoffer van zijn be middelingspoging, vermoord onder d.e kogels van een viertal leden van de Joodse terroristengroep Stern In de voormiddag was hij toege komen op het vliegveld van Calendia en vertrok er per auto'iiaar Jerusa lem. Met hem bevonden zich nog andere officieren van de U.N.O. waaronder de Franse kolonel Serot en Generaal Lindstroen, een ver bindingsofficier van Israël. Zij wer den vervoerd met drie autos waar van twee met de vlag der Verenigde naties en een met de Rode Kruis vlag. In de Joodse Katamonwijk van Jerusalem moesten in de. namiddag de drie autos stoppen voor de jeep van het Israëlitisch leger welke de weg versperde. Twee gewapende Joodse soldaten sprongen dan uit de Ergens in West-Vlaanderen werd door Het Werk der A'lamingen van Rijsel en Noord-Frankrijk een acht jarige knaap uitbesteed bi.i pleeg ouders. Men weet bij vergissing niet meer waar hij geplaatst werd. Zijn naam is: RACHEZ DANIEL: het adres: rue du Bois Ducrocq, 4. Ar- mentiers. De pleegouders worden vriendelijk verzocht zich kenbaar te maken aan E. H. Kindt (K.A.-Cen- trale), Leenatraat, Roeselare. Z. H. DE PAUS ZEGENT DE ITALIAANSE KATHOLIEKE JEUGD Zondagmorgen 3 Oktober a.s. treedt de nieuwe winterregeling in voege bij onze Belgische Spoorwegen. In ons nummer van Zondag' e. k. geven we dus de nieuwe winterregeling der treinen uit onze gewesten. Iedereen schaffe ons blad aan of zorge bijtijds zijn verkoper te verwittigen. Met toevoeging van 2,15 fr. In postzegels kan ook aan ons 'bureel dit blad worden besteld. Ter gelegenheid van de 80'- verjaring van d« stichting van de Jcugdgroc- peringen voor Katholieke Actie in Italië had te Rome een massabetoging van de Italiaanse jeugd plaats waaraan honderdduizende jonge lieden deelnamen. Tijdens de plechtigheden werd de II. Vader, gezeten op de Sedia Gestatoriazoals men hierboven zien f-an, midden betogers rondgedragen welke Hij onophou v«»4 zegende. DE OPENINGSZITTING AUSTRALIËR EVATT TOT VOORZITTER GEKOZEN Te Parijs, in het Palais de Chail lot, nam Dinsdag jl. de derde zittijd van de U.N.O. een aanvang. 53 Landen waren er vertegenwoor digd. De Heren Marshall, Bevin en Schuman. de respectievelijke minis ters van Buitenlandse Zaken van de V. S. van Amerika, Groot-Brittanje en Frankrijk, vertegenwoordigden er hun natie. Molotov, Russisch minis ter van Buitenlandse Zaken, was niet aanwezig, maar vertegenwoor digd door de Hr Visjinski. De weLkomrede werd uitgesproken door de Franse President Vincent Auriol, die zijn toespraak eindigde met volgende woorden: Het is uw taak de vrede te organiseren. De vestiging van dc vrede komt in feite neer op het uitvaardigen van een internatio nale wet en van een internatio nale rechtvaardigheid. Uw in stelling beschikt over de midde len om deze te doen eerbiedi gen. De vrede is een grote daad van vertrouwen en durf. Daarna werd overgegaan tot het verkiezen van een Voorzitter. Heer Evatt, Australiër, werd tot dit ambt geroepen met 31 stemmen op 51. Ook de voorzitters van de bijzon dere commissies weiden aangesteld. Hr Spaak, Belgisch eerste-minister, werd verkozen tot Voorzitter van de Politieke Commissie. Hr Marshall vroeg ook dat de Al gemene Vergadering van de U.N.O. het verslag van de vermoorde Graaf I Bernadotte over de Palestijnse kwes tie zou goedkeuren. Op de dagorde van deze nieuwe zittijd van de U.N.O. staan 68 pun ten ingeschreven, waarvan vele zeer belangrijk zijn. Er wordt dan ook voorzien dat de zittijd minstens drie maanden duren zal. Zo komen o.m. volgende vraagstuk ken voor: de Italiaanse koloniën; de Palestijnse en de Koreaanse kwes ties; de oprichting van een U.N.O.- ieger; de atoomenergie; de opneming van. nieuwe leden; het vetorecht; enz. Er mag dus wei voorzien worden dat al deze kwesties, waarover zo grote verdeeldheid heerst, vinnig zullen be sproken en behandeld worden en wel licht een nieuwe beslissende kracht proef zullen vormen tussen Oost en West. Daarbij komt nog dat best moge lijk ook nog de Berlijnse kwestie op de dagorde zou kunnen worden bij gevoegd. Op de agenda van de Veiligheids raad anderzijds staat o.m. de Griekse kwestie, de Egyptische aangelegenhe den, de Indonesische kwestie, Tche- cko-Slowakije, de gespannen toestand tussen Indië en Pakistan, de benoe ming van een Gouverneur voor Triest, e.a., dus meest kwesties welke moei lijk tot een regeling kunnen leiden. VISJINSKI ALWEER TEGEN OPNAME VAN NIEUWE EEDEN Tijdens de tweede zitdag werden eerst de zeven ondervoorzitters ver kozen waarna namens Groot Brit- tanje de wens geuit werd dat een speciale commissie voor Palestina zou worden opgericht. Engeland zal et- het voorstel van Graaf Bernadotte verdedigen. Tenslotte brak de eerste aanval van de Sovjet Visjinski los toen de Argentijnse afgevaardigde voorstel de de opname van Italië, Ierland, Oostenrijk, Portugal, Finland en Transjordanië op de dagorde te plaatsen, punt dat de Rus bestreed. Ten slotte werd de Hr Visjinski in het ongelijk gesteld voor de verga dering. Zijn eerste aanval werd ook zijn eerste nederlaag. ANTRCPOïDES Deze zonderlinge dieren hierboven afgebeeld verdienen zeker wel de zon derlinge naam van Anthropoïdes Het zijn echter helemaal geen dieren maar Duitse studenten aan de Vee- artsenijkundige Universiteit te Han nover welke zich ->ls gorilla-apen ver momd hebben om de reactie van ver scheidene dieren tegenover hen waar te nemen en te bestuderen. De resul taten waren heel verschelden: som mige dieren waren onverschillig, an dere waren bang of wantrouwend en nog andere waren bepaald gestoord een namaaksel-dier te ontmoeten! lijk: Vichinsky vloog naar Boe karest en Sofia, Zorin naar Praag en Zhdanov naar Warschau. Maar in het Westen ging dat zo ge makkelijk niet. Nu biedt de ver gadering van de U.N.O. hen een buitenkansje, zonder dat ze zelfs hun aanioezigheid te Parijs door schijnmotieven moeten trachten te verantwoorden. Verkiezingen in October: wat 'n bof. Want de U.N.O.-zitting duurt tot Januari. Bijgevolg kan Vichinsky niet alleen de kiescam pagne en desnoods de revolutie leiden, maar ook de te volgen tactiek na de verkiezingen bepa len. (1) De afgevaardigden op de alge mene U.N.O -zitting zullen dus vermoedelijk nog heel wat sport kunnen meemaken. HET RAPPORT VAN TRYGVE LIE De Algemene Secretaris van de O.V.V. heeft, zoals dit in de sta tuten voorzien is, zijn jaarlijks rapport neergelegd, gaande over de periode 1 Juli '4730 Juni 48. We hebben hier nu de plaats en de tijd niet om dit verslag aan een uitvoerig onderzoek te onder werpen. (Misschien doen we dit later wel.) Voor 't ogenblik willen we al leen de aandacht van onze lezers hierop trekken, dat dhr Lie in zijn rapport duidelijk zegt en aantoont dat de U.N.O. reeds goe de resultaten op zijn actief heeft, en dat, zo hat niet beter geweest is, de schuld daarvan niet bij de U.N.O. ligt, maar bij de Staten die er lid van zijn. Dc keure van San Francisco werd inderdaad ontworpen op de basis van de noodzakelijke eens gezindheid der vier groten. Wel nu het blijkt dat juist daar de schoen wringt en dat die eens gezindheid nog maar uiterst zei denbereikt werd. De O.V.V. die op dit ogenblik nog niet meer is dan een instrument dat ter be schikking van de Staten werd ge steld werd tot op heden veel meer gebruikt als een klankbord voor propagandaspeeches dan als een middel om tot werkelijke op lossingen en een werkelijke vrede te aeraken. Dhr Lie raakt dit terloops aan wanneer hij de mogelijkheid be handelt dat. de kwestie van Ber lijn of de Duitse kwestie voor de O.V.V. zou worden gebracht. De Algemene Secretaris drukt in dit geval de wens uit1 dat dit dan werkelijk zou gebeuren met de eerlijke en vaste bedoelina tot een oplossing een vreedzame te geraken. U.N.O.-VOORUITZICHTEN Op het ogenblik dat we dit schrijven is het haast zeker dat de onderhandelingen te Moskou zullen stopgezet zijn zonder dat men het met het Kremlin op een accoord heeft kunnen gooien. Daaruit blijkt dan nogmaals dat de eerste conditie voor een functioneren van de U.N.O. de verstandhouding tussen de gro ten absoluut niet aanwezig is. En hoogstwaarschijnlijk komt de Berlijnse kwestie dan op de dagorde van de Algemene Ver gadering, met het gevolg dat alle andere punten in de schaduw van dat ene zullen verdwijnen. Moskou schijnt er echter hele maal niet aan te houden dat de Duitse kwestie voor de U.N.O. zou behandeld worden. Dat blijkt reeds uit het feit dat alle bladen Kort voor Kamer en Senaat ln ters vermoedelijk ontslag nemen. verlof gingen, werd door C V.P.-Sena toren ingevolge een beslissing van de C.V.P.-leiding die zo spoedig moge lijk een oplossing van de Konings kwestie wilde, bij de Senaat een wetsvoorstel neergelegd ertoe strek kende een volksraadpleging in te stellen over de Koningskwestie. Dinsdag jl. zijn nu de leden der commissies van binnenlandse Zaken en van Justitie samengekomen om te handelen over voormeld voorstel. Tijdens deze bijeenkomst werden de verschillende meningen der on derscheidene partijen uiteengezet. De C.V.P. voor de volksraadpleging, Socialisten en Communisten tegen. De Liberalen bleken nog geen stel ling te hebben genomen; zij wach ten nog steeds op de beslissing van de commissie welke zij hebben aan gesteld. Ten slotte werd met 21 stemmen te gen 17, de twee Liberale commis sieleden onthielden zich, de Hr Pho- lien; C.V.P.aangesteld als verslag gever. Op 12 Oktober komt de Senaat nu bijeen in bijzondere zitting om dit voorstel alsmede de wet op de ge meentelijke financiën te behande len, om dan terug in verlof te gaan tot de tweede Dinsdag van November, datum door de Grondwet bepaald. LEIDT HET VOORSTEL TOT VOLKSRAADPLEGING NAAR KAMERONTBINDING? De behandeling van het voorstel tot de volksraadpleging inzake de Koningskwestie alsmede de onder wijskwestie bijzonderlijk de schoolbouwpolitiek gevoerd door de Hr Huysmans hebben de politieke toestand in ons land weer op hoog spanning gebracht. In de Senaat immers, zo de Libe ralen zich zouden onthouden, zou het voorstel voor de volksraadpleging kunnen worden goedgekeurd. In de Kamer zou men dan voor volgende toestand komen te staan: 92 C.V.P.- ers voor, 92 Socialistien en Commu nisten tegen, 17 Liberalen noch voor noch tegen en dan nog 1 U.D.B-ist. Deze laatste zou dus de beslissing in handen hebben. Komt de volksraadpleging erdoor dan zullen de Socialistische Minis- (1) Tntli'-ien hee/t de Nationale Ver gadering het houden der Qaptonnaie Y - n Aldus zou' de Regeringscombinatie uiteenvallen en gezien de Liberalen aansturen op Kamerontbinding zou het wellicht niet mogelijk zijn een nieuwe regering B.S.P.-C.V.P. te vor men, zodat diensvolgens nieuwe ver kiezingen zouden moeten gehouden worden. Dit zou dan gebeuren vooraleer de vrouwen stemrecht zouden verkregen hebben (vanaf Oktober 1949) en de uitslag van de Volkstelling zijn ge volgen zou hebben doen toepassen. Naar verluidt immers zou deze uit slag tot gevolg hebben dat het Vlaamse gedeelte 12 Kamerzetels meer zou krijgen ten nadele van Wallonië, dus zeker en vast ten voor dele van de C.V.P. Moesten er nu vervroegde verkie zingen worden gehouden, dan zou de C.V.P. nieuwe verkiezingen uit lokken eens dat de vrouwen stemge rechtigd zouden zijn geworden en de uitslag van de volksraadpleging de nodige grondwettelijke beslissingen tot gevolg heeft gehad. Dit zou dus twee maal verkiezingen zijn in en kele maanden tijd. Naar verluidt zou Hr Spaak nu aan het manoeuvreren zijn om bij een mogelijke crisis een soort zakenka binet te behouden, tot de vrouwen zouden worden stemgerechtigd. De komende dagen zullen zeker meer klaarheid brengen. VOLKSVERTEGENWOORDIGER LEFERE SPREEKT TIJDENS KONINGSHULDE TE ST ANDRIES Te Sint Andrles bij Brugge werd Zondag jl. een grootse huidebetoging' aan de Koning gehouden welke door een grote massa Koningsgetrouwen werd bijgewoond. Tijdens deze huidebetoging nam Hr F. Lefère, Volksvertegenwoordiger uit het Ieperse, die steeds op de bres staat voor de Koning, het woord. Spreker schetste eerst het ontstaan en het verloop totnogtoe van de Ko ningskwestie. In een tweede gedeelte legde hij er de nadruk op dat de Ko ningskwestie een zware hypotheek op onze politieke toestand is gewor den, wijl de Natie zelf de mond werd gesnoerd. Dat men de natie late spre ken, betoogde spreker, en met één slag zal die hypotheek weggevaagd worden. jeep, renden naar de auto van Graaf Bernadotte en vuurden op hem van dichtbij met een mitraljette. De Graaf werd door verschillende ko gels getroffen en overleed enkele stonden nadien. De Franse Kolonel Serot die nevens hem zat werd ook op slag gedood. Een andere begelei dende officier, Begley, werd licht verbrand. De andere medereizenöen liepen geen letsel op. De moorde naars kouden ontkomen. STOFFELIJK OVERSCHOT NA AH STOCKHOLM OVERGEBRACHT Begrijpelijker wijze verwekte deza moord een grote beroering in de internationale middens. Te Parijs werd aan het Palais du Chaillot de U.N.O.-vlag half top gehesen. De U.N.O. beval onmiddelijk een onder zoek. De Regering van Israël betuigde ook haar leedwezen. Het stoffelijk overschot werd per vliegtuig naar Stockholm overge bracht om er ter aarde te worden, besteld. Dit van Kolonel Serot werd naar Frankrijk vervoerd. Regering van Israël zet jacht in op terroristen. MOORDENAARS VERMOEDELIJK AANGEHOUDEN De Joodse terroristen-groep «Stern gang bekende spoedig plichtig ta zijn aan de moord op Graaf Berna dotte en Kolonel Serot. Diensvol gens werd deze groep door de Rege ring van Israël buiten de wet ge steld en jacht werd gemaakt op alia leden van die groep Aldus werden reeds meer dan 400 Stern-aanhan gers aangehouden. Men meent dat de moordenaars vermoedelijk wer den gevonden onder de aangehou denen van Jerusalem. Ook de Irgoenwerd verplicht tot ontbinding. RALPH BUNCHE VOORLOPIG GEZAGDRAGER DER U.N.O. Namens de U.N.O. werd de Heer Ralph Bunche, Amerikaan, 43 jaar oud, kleinzoon van een neger-slaat, tot voorlopig' gezagdrager van de U.N.O. in Palestina aangesteld. HET VERSLAG VAN GRAAF BERNADOTTE Het mag wel zonderling heten dat het verslag dat Graaf Bernadotte opgemaakt had voor de U.N.O. ea waarin hij een voorstel had opge steld ter oplossing van het Palestijn se vraagstuk, juist op hetzelfde ogen blik op het Palais du Chaillot te Pa rijs toekwam als de tijding van Ja moord op hem bedreven. Voormeld rapport houdt o.m. in; 1. Aanhechting van de Negevge- bieden in Zuid-Palestina aan da Arabische en niet aan de Joodse staat; 2. Overdracht van Galilea aan da Joden; 3. Erkenning van Haïfa als een vrije haven en van Lydda als een vrije luchthaven; 4. 'n Regeling' krachtens welke de Arabieren van Palestina samen met alle Arabische staten kunnen beslis sen, of zij onafhankelijk wensen te blijven of zich aansluiten bij Trans jordanië; 5. Een UNO-plan voor behande ling van het vraagstuk der Pales tijnse vluchtelingen op een niefc- politieke manier. Generaal Marshall vroeg reeds aan de U.N.O. dat het dit rapport zou goedkeuren. De Arabieren heb ben zich evenwel reeds heftig verzet zowel tegen de inhoud als de voor stellén van dit verslag. EEN STAKINGSBEELD TE PARIJS Parijse fabrieksarbeiders legden het werk neer en gingen betogen voor de hoofdburelen van liun fabriek op de Boulevard Hausmann, waar lij door de politie uiteengedreven we'den. wat niet goedmoedig gebeurde. Hierboven foto genomen tijdens de relletjes, die t zich v-ardedtn. tZie verder uitleg onder Werehfeebeurtcnk-tiiblad). Bernadotte's opvolger RALPH BUNCIIE Kleinzoon ,van een Amerikaanse Negerslaaf DE FIGUUR VAN GRAAF BERNADOTTE Prins Oskar ls geheel zijn leven door een diep gelovig mens geweest Hij kreeg zijn eerste internationale opdracht in de Ver. Staten in 1936. Hij werd toen verzocht Finland te helpen tegen de Russen, door het op richten van een vrijwilligerskorps Hij slaagde in zijn opzet op de na middag zelf van het einde van de Finse wlnteroorlog. Tijdens de volgende jaren wijdde graaf Bernadotte zich vooral aan cis diensten van het Rood Kruis. Op verzoek van de Zweedse Rege ring verzocht hij Himmler de Duitse concentratiekampen te mogen bezoe ken, aldus kon hij talrijke Noorse en Deense gevangenen repatriëren. In. Maart 1945 werden door zijn bemid deling 20.000 gevangenen uit verschil lende landen gerepatrieerd. Het was graaf Bernadotte op wis Himmler ln 1945 een beroep deed om de capitulatie van het Derde Reich aan de Westerse Geallieerden aan t< bieden. Op 20 Mei 1948, vijf dagen na het einde van het Britse mandaat werd graaf Bernadotte door de U.N.O. aangesteld als bemiddelaar ln heï conflict dat in Palestina tussen Jo den en Arabieren uitbrak. Graaf Folke werd vernoemd la verband met het toekennen van d* Nobelprijs voor de Vrede in de loep van dit Jaar. Hij was drie en vijftig Jaar oud eb de zoon van de oudste broer van dï koning van Zweden, de neger en tachtigjarige prins Oskar Bernadotte.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1