de Olifanten 1 De Kristen Werkgevers van West-Vlaanderen vierden te Kortrijk hun 20-jarig bestaan Nl©&sws|es in 'i kort Provinciaal Muziektornooi van West-Vlaanderen te Diksmuide op Zondag 19 September jl. het WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 25 Sept. 1948. B!z. 2. GOUDEN BRUILOFT TE POELKAPELLE EEN OEFENBOMMETJE KOMT IN EEN ACHTER KEUKEN TERECHT IN PLAATS VAN OP HET OEFENTERREIN TE L0MBARD5IJDE Ganse inboedel werd vernield. HET FRANSE BROOD 400 MILLIOEN M3 PUIN IN HET DERDE RIJK Ofttobev naftert, 1Ro3enhransmaanb BISDOM BRUGGE Priesterlijke Benoemingen. MIDDAG OP DE HOEVE' Reeds geruimen tijd oefenen vlie gers van de Belgische Luchtmacht van de basis Koksijde, zich boven Lombardsijde. Woensdagvoormiddag was dit weer het geval. Bij het oefenen in het bommen- werpen kwam een bommetje echter, in plaats van op het oefenterrein, te recht in de achterkeuken van dhr Rosselle wonende op de dorpsplaats in café Simonne Toevallig bevond zich niemand in het keukentje. Niet alleen het dak doch ook het huisge rief als tafel, stoelen en kachel wer den beschadigd of vernield. De rijkswacht van Middelkerke werd aanstonds verwittigd. Ook de militaire dienst kwam ter plaats. LITURGISCH KALEBll 19* ZONDAG NA SINXETi 26 September Weer een gebed dat ons, in im tijd, uit het hart gegrepen is, het ge bed van deze Zondagmis. Want zo luidt het: «Almachtige en barmhar tige God, verwijder genadiglijk alle) wat ons heil en ons geluk bedreigt; opdat wij, zowel naar lichaam al] naar ziel,-beveiligd door uw bescher ming, in vrijiieid van gemoed in ra dienst mogen leven Wij weten dat God almachtig is, en alles kan; v,1) weten ook dat Hij goed en barmhar tig is, en niets verlangt dan ons gs- lukdaarom durven wij vragen dat Hij ons behoede naar lichaam et ziel. Gp dit ogenblik, in de geschied kundige omstandigheden van deal Septembermaand 1948 is dat waar achtig een héél ernstige vraag! 0! zouden er véél zijn onder onsdie not nooit, in de laatste weken en dagen, 't vborhoofd zorgvol hebben gefronst bij het lezen van de dagbladen en hel luisteren naar de nieuwsberichten, en dan hebben gezuchtmoest er een nieuwe oorlog komen, wat zou dat vreselijk zijn! En we hebben er re denen voor: het zou inderdaad vre selijk zijn. En gelovige mensen al) wé zijn, hebben we er wel bijgevoegd: God moge het ons besparen! Dat» het juist wat vandaag de Kerk over heel de wereld vraagt en opnieuw vraagt, bij monde van haar priesters en van al degenen die de Mis bijwo nen in haar geest: dat God het' ons bespare. «Verwijder genadiglijk alle) wat ons heil en ons geluk bedreigt en beveilig ons door uw bescherming zov/el naar lichaam als naar ziel!' God moge vandaag met bijzonders liefde luisteren naar ons gebed: dat is onze enige hoop. En God zal luis teren: als wij 't maar vurig vragen, en blijven vragen, niet alleen van daag maar lederen dag. Bij liet begin van de vorige oorlog werd er véél go- beden: er werden overal bedevaarten en boetprocessies ingericht, en 9 trokken volk; en tegen het einde er van, in de laatste weken voor de be vrijding:, stonden eiken avond over ons land honderden en duizenden groepen rondom de Maria-kapelie- kes om te bidden; dat was goed, en het heeft Goddank gemaakt dat (is oorlog in ons land niet zoveel rampen heeft aangericht als we hadden kun nen verwachten. Maar moet het wee' eerst zover zijn, eer ons volk aan 1 bidden gaat? Is het niet veel bet el te bidden voor het behoud van den vrede dan voor den terugkeer ven den vredeEr ls nog niets verlorenl laten we bidden! yvl 26 Sept.: Negentiende Zondag Sinxen. sthUt 27 Sept.! HH. Cosmas en Damiantüi Martelaars, gebroeders, pa* tronen van de geneesheren- 28 Sept.: H. Wenceslas, martelaar, patroon van Hongarije, Pn* len en Bohemen. 29 Sept.: Wijding van de Ba#» van S. Mlchaël. 30 Sept.: H. Hieronymus, kerkleraar- 1 Okt.: Begin van de Rozenkrans- maand. H. Bavo, belijder. 2 Okt.: HH. Engelen-bewaarders. 3 Okt.: H. Teresia van het Kind.' Jezus, maagd. Een moto snort de wildernis tegemoet. Een blanke met witte tropenhelm en met een fotoapparaat op de rug. Een apothe ker uit Kampala, de voornaamste stad uit Oeganda, dat vroeger een Duitse kolonie was en nu onder Belgisch mandaat staat. Aan de oever van een moer gaat de apotheker zijn moto in een negerhut par keren. Je ziet het, hier is hij thuis. Ze kennen hem. Hij deelt sigaretten uit en schepjes zout. Een drietal negers slepen een prauw nader. Ze stappen in, en vlug gaat het nu, het meer over, naar het oer woud toe. Een half uur roeien ze. Dan wippen ze de boot uit en banen zich een weg door het dichte gewas. De negers lo pen voor. Zij weten waar de olifanten zit ten. Olifanten! Die Engelse apotheker ls verzot op olifanten. Op Jonge olifanten dan nog. Ze kunnen zo 'n gekke toeren uithalen, ze zijn zo mooi, dat hij ze wil fotograferen. Zo 'n foto's kan je tegen grof geld verkopen. En waarom komen de meeste blanken hierheen, zij toch, die geen missionaris zijn? Om geld te verdie nen, veel geld. Hun leven zouden ze er voor wagen. Net als deze apotheker. Want als je het met een olifant aan de stok krijgt, kan je er een kruisje over maken. Hun poten zijn dik en zwaar als boom stammen. Hun slurf heeft de macht van een havenkraan, dioeh werkt zo rap als een arm. Pas op voor de olifant, vooral als hij met zijn jongen op gang ls. Ja, hier is 't, zeggen de negers. Hier, waar ze zich elke dag komen baden. De apotheker kruipt ln een boom, zit als een ruiter in 't zadel, maakt zijn foto kastje klaar. De negers schuilen diep weg onder de struiken. Ze wachten tot ze komen. Ze moeten niet lang wachten. Als een orkaan komen plots twee machtige don ders van olifanten recht op de apotheker Ja knikt Thomas en zijn stem verdrinkt zacht in zijn tranen toen ik voor tien Jaar adieu zei aan mijn moeder- ke in Londen, heb ik haar rozenkrans ge kregen. Daar zal Je elke dag aan bidden, boy! Yes, mother! heb lk gezegd. Yes, ja! Ik heb het gedaan, elke dag. En daarom heeft Maria mij gered. Stilte. Thomas kan niet verder spreken. De pater ls te ontroerd om te antwoorden. Doch hij grijpt het stukje parelmoeren rozenkrans, maakt het kruisteken en bidt: Wees gegroet, Maria... Zo, de hele rozen krans bidt hij. Even word't hij onderbroken door Tho mas, die zucht: Father, zal Je mijn moeke...? Verder geraakt hij niet. Doch Father knikt en bidt verder. En terwijl Father Harry's Ave Maria's uitruisen stijgt de ziel vaq Thomas Sha- nahan, apotheker te Kampala, die graag jonge olifanten fotografeerde, uit het ver morzelde lichaam op. Father Harry sluit zijn ogen en bidt opnieuw: Wees gegroet, Maria. af. Hebben ze lont geroken? Mogelijk. En dat mag je letterlijk opnemen, want een olifant heeft een fijnere reuk dan gezicht. Ze breken dan alles heen. De boomstam men knappen af. Als tanks schieten ze vooruit. Alles kraakt en begeeft. Twee jon ge olifanten huppelen spelenderwijze ach terna. Toe apothekertje, waar ls je kiek kast nu? Is er wat schoner? Maar de kiekkast is de apotheker van louter schrik uit de handen geglipt. He melse deugd, wat zal er met hem gebeu ren? Die loebassen komen recht op hem af. Daar zijn ze. Ze plompen met hun reu zelijf tegen de boom waarin de apothe ker zit. De boom kraakt af. De blanke slaat als een -afgevallen vrucht tegen de grond. Vlak vóór de olifanten. Onmiddel lijk trapt een olifant met zijn logge poten op-hem neer. Hij heft de slurf en slaat met zijn slurf als met een nijdige dors vlegel. De man roept luid ln zijn doods nood: Onze Lieve Vrouwke, laat me toch niét sterven zonder biechten en berech ten! De olifant trekt zich terug. De fotoman ligt tegen de grond gespijkerd. Maar hij leeft! En dankt Maria. Hemel, daar komt de andere terug. Hij ziet hoe hij zijn spelende jongen ver laat om hem aan te gaan. Maria, help! Ik wil niet sterven zon der priester! Zo krijt de apotheker, die wel als ka tholiek geboekt staat, doch er eentje ls Zijn Hoogw. Excellentie Mgr. W1 miroy heeft benoemd tot EretanüJ nik van d« Kathedrale Kerk :l Brugge Z. II H. Jozef Desmet, Pasta? Deken te Oostende; Z. E. H. Gerard Veffoeke, W-v leraar en Voorzitter van het SB" nar ie Leo XIII, te Leuven. Werd benoemd tot Aalmoezenier;* het Belgisch Leger: E. H. Jules JJ blauwe, leraar aan het St-LodèwiP college te Brugge; Tot Lei-aar aan het St. Lode# college te Brugge, E. H. Marcel w torn-, priester in het 'Groot ^emina" Vier Jaar later gaat Father Harry even uitrusten in Europa. Hij reist naar Lon- den. Hij gaat het oude moederke Shana- 1 han bezoeken. n Asjeblief, moederke Shanahan, van J je zoon, waarover ik alles geschreven heb. 5 De pater schenkt haar het eindje ro- 1 zenkrans. Een schamel stukje beesnoer... Twee rimpelige handen grijpen bevend toe. Twee moederhanden. Mijn zoon, mijn zoon Zij weent. Van smart, dat spreekt van zelf, maar toch ook wel een beetje van geluk. 1 Want door haar tranen heen breekt een stille glimlach: Ik wist het, zegt ze. Ik wist het, Fa- ther, de rozenkrans zou hem behouden. VOLKSVERZEKENS! Twaalf uren slaat de klok!,.. 't Is zomermiddaguur! Slok-slok ln 't zwijnenhok! De ketel kookt op 't vuurl Het duifje vliegt van 't dak, En trippelt op de bank! Poes knipoogt op 't gemak, Onder de druivenrank! Het paard rust in de stal, De koeien ln de wee! Rond hof en huis en al, Ligt er 'n zaal'ge vreêt leper 1948. f Gï

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 2