DE CRISIS VERSCHERPT De U.N.O.-Zitting te Parijs 'k Lope op een zijspoor! Onderhandelingen tussen West Oost afgesprongen Bij het nakende Beetseizoen KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN Het Congres van de Internationale Christen Vakverbonden te Koksijde op 23-24-25 September Westerse Mogendheden brengen de kwestie voor de Veiligheidsraad. UITERST NAUWKEURIG ONZE BEVOORRADING BUITENLANDS OVERZICHT STORT 26 FRANK De standpunten worden niteengeiet Bittere klachten tegen Sovjet-Rusland Vsspïisy steil ontwapening voor DE BERLIJNSE CRISIS Russen eisen controle over alle verkeer naar of van Berlijn. H. MARSHALL: H. VISJINSKI: H. BEVIN: H. SCHUMAN: DE NIEUWE UURREGELING DER TREINEN jl -- Zaterdag 2 Qkt. 1948. BESTUUR EN REDACTIE: j i Gasthuisstraat 19, Poperinge. s telefoon 9. Postcheck 47.63.60. ABONNEMENTSPRIJS VOOR: België tot Nieuwjaar 26 fr. Belgisch Congo 3,— fr. p. week. Frankrijk Holland 3,fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Uitgave POPERINGE-IEPER-WERVIK en Omliggende HET WEKELIJKS Aangesloten bij V.B.P.P. 3* JAAR. N' 40. (MAMVWWVWWIWUUIAnARMVUWIR PRIJS PER Nu 2 FRANK. ONZE BURELEN: Poperinge, Gasthuisstraat 19, leper, G. de Stuersstraat 4. Wervik, Kasteelstraat 28. Roeselari, St-Alfonsusstraat 12. Veurne, Noordstraat 14. Nieuwpoort, Langestr. (M. Duinon) ONZE UITGAVEN: Rocselare-Ieper-Meenen. 4 4 Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide 4 Poperinge-Ieper-Wervik. Ik heb er lelijk van gekregen, omdat Fiel en ik zelf, zo weinig geloof hechtte aan al die oorlogs voorspellingen en die oorlogspro fetieën. Ongelovige Thomas eeuwige optimist ge ziet toch wel dat het precies uitkomt lijk voorspeld werd... Ik herinnere mij zo goed hoe onder de oorlog de mensen die naar de Engelse Radio luis terden, hoorden 't gene ze wens ten te horen en allerminst hoor den 't gene over de radio werd medegedeeld. En we leven nu weerom ln de zelfde atmosfeer; de mensen zijn benauwd, de ondervinding van twee oorlogen drukt als lood. t Begon lijk nu, met die vrese lijke koude oorlog, 't zal dus weerom eindigen op dezelfde wij ze; met al de beleefde mizeries... Dat alles hangt in de lucht! Fiel weet dat ook en filosofeert dan nuchter weg; Als de lucht invalt zullen we allen... leeuwerken vangen! A "k Zit wel 'n weinig in de rapen van mijn gebuur, Westerlinck, die U ieder week over die buiten landse toestanden zo haarfijn in licht, zo duidelijk en zo precies als ge 't nievers elders vindt; maar hij zal 't me wel niet kwalijk ne men zo ik deze week in zijn vaar geul geraak. Te Parijs, ge weet wel op die vergadering van de naties, zijn er dozijnen redevoeringen uitgespro ken. Ge kunt wel denken: nage noeg zestig landen zijn daar ver tegenwoordigd en zou men in *t eigen land wel tevreden zijn zo de eigen vertegenwoordiger zweeg? Dan zou men evengoed een doofstomme kunnen sturen! 't Gaat daar echter als bij een toneel: hoofdrollen, nevenrollen en figuranten. Tot de hoofdrollen behoren: Marshall, de generaal-zakenman; Visjinski, de Rus die alle westerse landen voor haaien schold; Schu- man, de Fransman die maar wei nig zeggen kon over de mening van zijn land, aangezien zijn land om de week van regering en me ning verandert. Maar de twee eerste tenors waren de Engels man Bevin en onze «Spaak». Bevin mocht meer dreigen, want .Engeland heeft te water en in de lucht nog zijn woord meê te spreken. Spaak had minder om te be dreigen maar hij zei harde waar heid en hij zei die waarheid... geweldig hard. De mensen zijn bang, zei Spaak; ze zijn bevreesd. Ze zijn bevreesd omdat zij ver onderstellen dat de Russen mis schien wel oorlog wensen en nie mand achter dat fameus ijzeren gordijn kan kijken om te zien hoe men daar aan bewapening doet. Ze zijn bevreesd omdat ze zien hoe vele landen achter dat ijzeren gordijn verdwijnen. De Baltische staten, Polen, de Balkan-staten, Tchecko - Slowakije, Hongarije, een deel van Oostenrijk, een deel van Duitsland. Ze zijn bevreesd als ze zien hoe zelfs het kleine Finland weer wordt bedreigd. Ze zijn bevreesd als zij zien of moeten gissen en raden hoe die nieuwe communistische demokra- tie met de mensen speelt in die landen. Ze zijn bevreesd als ze zien hoe Rusland rekende op revolutie in Italië en Frankrijk. Ze zijn bevreesd als ze zien hoe Ih ieder land een vijfde kolonne maneuvreert. Hitler had ook overal een vijfde kolonne t.je, maar dat waren maar boys scouts bij wat het nu is. De Russen zijn dan nog miste vreden omdat de mensen be vreesd en achterdochtig zijn. Dat waren nu eens echt:, nagels met koppen. Dat was geen partij- praat, dat was Europees gespro ken! De hele wereld verwachtte en begeerde dat iemand van for maat die heren van Moskou eens openhartig zou zeggen wat allen denken. Voor ons is er nog iets bizon- ders in die rede. Want ook bij ons maneuvreert die vijfde kolonne en 't doet ons genoegen dat Spaak het weet! En nu Spaak het weet en zegt, ware het wel te wensen dat er meer gehandeld werd om die vijfde kolonne onschadelijk te maken. In hoever was in ons land de hele repressie een maneuver van die kolonne? Wat hebben die mannen van de vijfde kolonne ons land vergiftigd, wanneer zij opgenomen werden in de front regering met Socialisten en... Li beralen? Nog altijd ondervinden we de schadelijke gevolgen van dat jammerlijk gebeuren. Nu ziet ledereen klaar! Ieder een?... Kom, laten we zeggen dat velen klaar zien; en dat Mr Bu- set nooit meer herhalen zal dat de front-regering de definitieve regering was voor België. Hitier voorspelde ook destijds dat «zijn» derde rijk duizend jaar zou leven! 't Zal oneindig beter zijn die vijfde kolonne alle invloed te ont nemen zonder geweld of con centratiekampen, zonder repres sie dan door schooloorlog in de kaart te spelen van de heren van Moskou! Daarover hebben we 't wel in de eerste weken. Ik verdoolde een weinig deze week, vindt ge 't niet? Maar 't komt al eens voor dat een of andere omstandigheid U hele maal uit' uw gewone doen wegtrekt. Wie zou er niet zijn volle aandacht gewijd hebben aan die vergadering te Parijs? Zelf op de peerdekoersen en de velokoersen zijn de mensen er meê bezig. En die kwestie van die vrees! Dat was toch iedereen naar het hart gesproken? Dat Spaak zo kordaat en zo brutaal de waarheid dierf zeggen in 't aangezicht van Visjinski en zijn kornuiten, heeft al een deel van de grote vrees weggenomen; hij ging dat niet durven zeggen indien het werkelijk zo ver ge komen was dat een oorlog niet te vermijden was. ...Moet ik er op terugkeren? Wij hebben nog wat anders: Mocht morgen Zondag in de Ro zenkrans-processie nog veel lui der dan al die redevoeringen te Parlis, ons gebed opgaan tot O. L. Vrouw van den Vrede! PÉ VLAMYNCK. Zoals men weet Is het oog een zeer fijn orgaan en om zijn werkingen na te gaan zijn dan ook heel nauwkeu rige instrumenten nodig. Het inge wikkeld instrument hierboven afge beeld dient om de straalbreking van het oog te meten. Brood vrij met November. Lagere prijzen voor tafelolie, margarine en reuzel. Er wordt verwacht dat nieuwe en lagere prijzen zullen worden vastge steld, o.m. voor arachideolie welke van 42.50 fr. op 33 fr. de liter zou gebracht worden; van de margarine van 30 op 25 fr.; van de reuzel, van 45 op 35 fr. (voor ingevoerde), en van de veevoeders die een baisse zouden ondergaan van 25 Over de suikerprijs bleek nog geen beslissing te zijn getroffen. Door invoer van vlees en de verla ging van de veevoeders meent men ook een prijsverlaging van het vlees te kunnen 'bewerkstelligen. Anderzijds heeft Hr Moens de Fer- nig, onze minister van Ravitaillering, welke thans te Washington vertoeft, aldaar verklaard dat het brood vrij komen zal in België met 1 Novem ber e.k. Te beter. HET EINDE VAN EEN COMEDIE op postcheckrekening Nr 4763.60 der Gebroeders Sausen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. Op het einde van vorige week werd door vele buitenlandse persoonlijk heden in hun reisgids naar de naam Koksijde en de verbindingswegen er naar gezocht, omdat veel vooraan staande leiders van de internationale vakverbonden naar Koksijde geroe pen werden om er enkele dagen stu die door te maken. En zo zagen we te Koksijde, uit Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Nederland, Frankrijk, Luxemburg en het Saargebied, mensen toekomen, die de weg naar DE MIJNvroe gen. Onder de meest voornaamste stippen we aan: HH. Tessier, Voorzitter der Interna tionale, Frankrijk; Kuykschot, On dervoorzitter, Nederland; Serrarens, Nederlands Parlementair, algemeen secretaris van het I. C. V.; Van Is- tendael, adjunctsecretaris, België; Arnolt, minister-president van West- phalen; Altenburge, minister van Binnenlandse Zaken van Oostenrijk; Albers, Voorzitter van de Landtag van Nord Rhein Westphalen; Wou ters, Voorzitter van de Landtag van de Paltz Palatinat; Prof. Byé, van de Universiteiten van Parijs en Tou louse; Prof. Urbain, van de Univer siteit van Leuven; Prof. Vanden Ven, van de Universiteiten van Nijmegen en Utrecht; de Gaay Fortman, van de Vrije Universiteiten van Amster dam; benevens de vele sociale voor mannen die uit de respectievelijke landen gekomen waren. DONDERDAG 23 SEPTEMBER werden allen door het Gemeente bestuur van Koksijde ontvangen ten Gemeentehuize, waar Senator-Burge meester Van Buggenhout, Bestuurs lid van het I. C. V., allen hartelijk welkom heette en de volle gastvrij heid van onze badplaats aanbood. Hij noemde het, en terecht, een eer voor Koksijde, deze mensen te kun nen ontvangen. 's Namiddags begon dan het groot Congres in de prachtige bovenzaal van het Gemeentehuis, waar Voor zitter Tessier, niettegenstaande de BARTALI HOUDT ZIJN BELOFTE I>e lezer weet ongetwijfeld nog dat Bartali, vóór de Ronde van Frank, rijk aanvang nam, beloofd had, zo hij die mocht winnen, zijn trui ten geschenke te zullen geven aan de H. Theresia van Lisieux, voor wie hij een bijzondere verering heeft. De Ronde kwam; de campionissimo won die schitterend en even schiitercnd hield hij zijn belofte, na het vervullen der vele contracten, gestand. We zien hem hier zijn gele trui, net ingepakt, afgeven in het heiligdom der H. Theresia van Lisieux te Kienna in Italië. De lokale geestelijkheid had eraan gehouden daar een kleine plechtigheid van te houden. Benevens Bartali zelf waren ook de «MBilore Italiaanse p'oegmakkers er tegenwoordig. We bemerken er o. Volpi en uiterst reehts onderaan Biagioni, moeilijkheden in Frankrijk, toch er aan gehouden had de werkzaamhe den bij te wonen. De eerste les werd gegeven door Prof. de Gaay Fortman, over de medezeggenschap van de arbeiders in het bedrijf. Deze spreekbeurt lok te een zeer gevolgde discussie uit, die de congressisten tot 7 uur zal vasthouden. In De Mijnwordt dan een verdiend avondmaal opge diend. De belegde verbroederingsavond, in de stemmige eetzaal, verloopt in zeer gezellige stemming, waar de verschil lende afvaardigingen elk hun woord komen zeggen. De luimige Jos. Ceu- lers brengt een echt Vlaamse groet, maar zeer treffend waren de woor den van Oostenrijk, dat op de bres staat in het directe contact met Rus land en zijn plicht zal doen, maar rugsteuning vraagt. Ook de Hr Albers uit Keulen vraagt die sympathie voor de zeer lastige toestand waarin zij de strijd van voor 1933 weer moeten aanpak ken. Toch boekte hij reeds resulta ten, en het feit dat het tehuis van Köningswinter weer vrijkwam voor de Internationale door zijn kracht dadig optreden wordt op zeer sterk applaus onthaald. DE TWEEDE DAG is weer de zware dag van de les sen. Ondervoorzitter Kuykschot klopt de stilte in, en geeft het woord aan Prof. Byé, over het moeilijke pro bleem van de nationalisaties. Een in leiding over de evolutie van het pro bleem brengt de professor tot een rondkijken naar de huidige realisatie, en zijn oplossing wordt dan: het oprichten van een vierde macht, de economische, nevens de drie norma le, nl. wetgevende, rechterlijke en uitvoerende macht, totaal van de andere gescheiden, en boven de duistere tribulaties van politieke troebelen, stabiel dus tegenover de veranderlijke staatsmacht, met in dé grondwet gegeven garanties, die dan de algemene economie zal leiden en waarin de arbeiders medezeggen schap krijgen. De tweede les van Prof. Vanden Ven uit Nederland, brengt een so ciologische theorie over de medezeg genschap, waarin hij zeer typisch zegt dat het kapitaal tussenkomt in de onderneming met hetgeen het heeft, terwijl de arbeid met wat hij is. Het huidige systeem nog door drongen van kapitalistische geest, houdt met die sociale werkelijkheid geen rekening genoeg. De derde les van Prof. Urbain Uit Leuven, bewijst weer het hoogstaan de peil van de leraar. Zijn les deel de hij in drie delen in: hij gaf eerst enkele systemen aan. duidt dan op de tekorten van de huidige, structuur, waarin hij de strijdpunten aangeeft: tegen de monopoolinstellingen op economisch gebied, tegen de te verre gaande staatsinmenging. In een der de deel zal hij meer positief bepa len dat medezeggenschap in het be heer vooral moet gaan naar de mate van het zich inwerken in de onder neming, en ten tweede ook wat de controle betreft. Na deze zeer zware voormiddag kwam na het middagmaal een om reis in de IJzervlakte, naar Loo en Diksmuide, om over Veurne, de dui- nenstreek te gaan bewonderen. 's Avonds begon dan de bespreking ran de lessen die na 12 uur in de nacht nog de bespreking van de les van Prof. Urbain moest overlaten voor 's anderendaags. (Zie vervolg 2* blad). Het is dan eindelijk gekomen waar het moest komende on derhandelingen over Berlijn wer den afgebroken en de zaak wordt voor de Veiligheidsraad gebracht. De Westmachten hebben tioee lange maanden geduldig gecon fereerd en gediscussieerd, maar de Sovjets hebben hun stellingen niet gewijzigd: zij willen de West machten er uit gooien. Deze laat ste stonden dan ook voor de kt, - ze: oficel de besluiten van de Conferentie te Londen (nl. op richting van West-Duitse Staat) niet toepassen en de wanorde in het Westen laten heersen, ofwel die besluiten toel uitvoeren. In het eerste geval zou de blokkade van Berlijn opgeheven geweest zijn... maar voor hoelang? Totdat de Sovjets het nogmaals goed vonden door die blokkade iets anders af te dwingen. De positie der Westmachten is te Berlijn immers tezelfdertij de zeer zwak en zeer sterk. Zeer zwak omdat zij in machtpolitieke termen ge sproken een kuikentje in het vos senhol zijn. Zeer sterk omdat zij te Berlijn zijn krachtens zeer duidelijke vierledige accoorden en dat zij door hun tegenwoordig heid in het hart van de Sovjet zone een teken van hoop zijn voor de onderdrukte bevolking in die gebieden. Men heeft zeer veel gediscus sieerd om te loeten of de West machten te allen prijze te Berlijn moesten blijven of niet. De enen zeggen ja omdat men anders van de ene toegeving in de andere zal vallen zoals in 't verleden maar al te zeer gebeurd is, en vooral omdat de psychologische terug slag op de Duitse bevolking zeer ernstig zou zijn zo de Westmach ten onder de Sovjetdrukking moesten wijken. Dit zou in de ogen van de Duitsers ofwel be tekenen dat de Westmachten toe gevend zijn ofwel dat ze de Sov jetmacht duchten, en in beide ge vallen zouden de communisten daar veel munt uit slaan aange zien het de anti-communisten fel zou ontmoedigen. De anderen zeggen neen omdat de toestand thans zodanig ge- evolueerd is dat de Russen een compensatie zullen willen voor de unificatie van West-Duitsland en dat men voorlopig toch zal moe ten berusten in de verdeling van Duitsland; dat het trouioens veel meer waard is een gezond en or- devol West-Duitsland te hebben zonder Berlijn dan een chaos in het Westen en een schijnmacht te Berlijn. Er is voor beidé stellingen ëéèr zeker iets te zeggen. Maar xvat men ook als best moge aanzien, toch blijft nog altijd dat er, om tot een overeenkomst te geraken, de wil hiertoe moet bestaan en da& het nogal begrijpelijk voor komt dat. de Westmachten zich niet als kleine jongens uit Berlijn laten wegjagen. En dat is het wat de Sovjets blijkbaar hebben ge wild, aangezien men te Moskou zogezegd tot een accoord geraakt was dat dan door de moedwil van Sokolovsky in het honderd xoerd geiaagd. Alsof er in geheel Sov- iet-Rusland één maarschalk is die tec/en de plannen van het Kremlin zou durven ingaan en dit zou kunnen doen zonder er on- middelliik zijn hoofd bij te ver liezen! Neenm,en heeft, eenvou dig weg comedie gespeeld en die comedie is nu uit. EN NU? De zaak iverd nu dus voor de VeUigheiasraad gebracht en de Wesimachten heoben op onmid dellijke behandeling ervan aan gedrongen. Die oeslissing is zwaar aan be tekenis. In de eerste plaats wil dit volgens de statuten van de U. N. O. betekenen dat de betrok ken mogendheden het tussen hen gerezen conflict niet door middel van rechtstreekse onderhandelin gen hebben kunnen oplossen, dat er bijgevolg geen vreedzame re geling meer mogelijk is, zo de O. V. V. die niet vindt. En nu rijst de vraag: zal de U. N. O. een vreedzame oplossing vinden en zal ze die spoedig vin den. Zal ze die vinden? Dat veron derstelt dat de vier betrokken mogendheden nu tot een compro mis geraken, nadat ze dit te Moskou gedurende twee maand niet hebben gekund. Inderdaad: zo dit compromis niet gevonden ivordt, dan zal ook de O. V. V. onmachtig staan omdat het kamp tegen kamp zal gaan en dat Rus land zich bij geen enkele beslis sing zal neerleggen als het niet tot een rechtstreeks compromis geneigd is. Indien de O. V. V. bv. een onderzoekscommissie zou wil len oprichten dan kan Rusland eenvoudigweg weigeren die com missie te erkennen en haar de toegang tot de Russische zone ontzeggen. Denk aan de Balkan commissie! Trouwens, het komt er niet al leen op aan een oplossing te vin den, maar die oplossing zou ook vrij spoedig moeten komen aan gezien de luchtbrug practisch voor onoverkomelijke moeilijkhe den zal staan zodra de echte winterperiode aanbreekt. Dan zullen de Westmachten moeten beslissen of ze de blokkade zullen breken. Berlijn zullen verlaten of de bevolking van hun Berlijn- se zones laten verhongeren en vervriezen. De behandeling voor de Veilig heidsraad zal èr verder weinig toe bijdragen om een atmosfeer en een klimaat te scheppen, icaar- in een oplossing zou kunnen tot stand komen. Wij roeten inder daad uit ondervinding dat de pu blieke diplomatie de slechtste is die er ooit bestaan heeft omdat ze het sluiten van een compromis en het doen van toegevingen psy chologisch zeer lastig maakt. Te oordelen naar de vierkan tigheid waarmee Visjinski en zijn marionetten er in de algemene vergadering al op los gevlogen zijn. en te zien aan de brutale re adies der Eerlijnse pers onder Sovjetcontrole, mag men zich in de Veiligheidsraad aan zeer harde woorden verwachten. Zodat men zich met angst moet afvragen waar het naar toe gaat. De Russen zullen klaarblijkelijk niet haastig zijn om een oplossing te vinden of een voorgesteld com promis te aanvaarden. De tijd speelt voorlopig in hun kaart. Al les komt er op neer te weten of zij bereid zijn het oorlogsrisico mede' in de koop te nemen, zowel de Russen als de Angelsaksers. En dat is in de grond het tragi sche van het geval, dat er een voudig aan machtspolitiek gedaan wordt en dat beide partijen zich wederzijds afvragen of de andere desnoods voor Berlijn zou vech ten. Eens dat het zover gekomen is, dan is men sorns aan de slag vóór dat men het eigenlijk wil. En toch moeten we blijven ho pen dat het gezond verstand nog zal zegevieren en dat de O. V. V. een pluim op haar hoed zal mo gen steken omdat ze de oplossing van de Berlijnse crisis zal gevon den hebben zonder dat de wereld hiervoor in een gruwelijke en af schuwelijke katastrophe zou ge dompeld worden. SOMBERE VOORUITZICHTEN Moest het inderdaad tot een nieuwe oorlog komen, dan wor den wij hier in het Westen met de afgrijselijke Sovjetbezetting bedreigd en zullen wij de kring loop van de tweede loereldoorlog in nog veel ergere mate te herbe ginnen hebben. Er bestaat op dit ogenblik in derdaad nog niet de minste kans dat Amerika er zou in slagen de bezetting van West-Europa, met uitzondering van Engeland, te verhinderen. I-Iet pact der vijf is inderdaad in de werkelijkheid nog altijd onbestaande, dank zij de dodelijke ziektetoestand van Frankrijk dat elke constructieve trouw onmogelijk maakt. Zolang de vijf kleinen nu de noodzakelij ke inspanningen niet doen is Amerika niet bereid ons te steu nen en vandaar dan het commu niqué dat voor enkele dagen werd bekend gemaakt, en waaruit bleek dat Amerika alleen aan Engeland wapens wilde leveren. Practisch wil dat het volgende zeggen: moest het tot een oorlog komen, dan zal het vasteland ont ruimd worden, zal men het door de Russen laten bezetten, en zal men alleen Groot-Brittanniè ver dedigen als laatste Europees bas tion en als offensief bruggenhoofd in de tweede phase van de oor log. En deze houding is begrijpelijk, want zo wij de nodige m.aatrege- len niet nemen om de eerste schok op te vangen, en Amerika aldus de tijd te geven met man en macht terug te komen, dan is alles wat de U. S. A. in Europa zouden stationeren verloren geld en verloren materiaal. Welnu, zolang Frankrijk nog gevaar loopt in communistische handen te vallen en zolang er aeen politieke stabiliteit bij onze Zuiderburen te vinden is. zolang is de practische uitbouw van het Viiflandenpact een hersenschim. Die vooruitzichten zijn voor ons dus zeer somber. Wij moeten dan ook uit. alle kracht hoven dat de Veiligheidsraad una een ov- lossina voor de Berlijnse crisis zal vinden. Frankriik wenst dit in elk aeval aangezien zii evenzeer als Nederland en Beloi'è met een rode overstroming bedreigd wor den. Wij kiampen ons dan ook vast aan die moaebikbeid. en crip, hoon en bidden intussen voor de vrede. 28-9-48. V. WESTERLINCK. In het Palais du Chaillot te Pa rijs, hebben deze laatste dagen de in de U.N.O opgenomen staatslieden uit ruim 50 naties, over de gehele we reld verspreid, drukke zittingen ge houden. Totnogtoe bleef het hoofd zakelijk tot het aanhoren van rede voeringen, gehouden door een of an der staatsman, die er het standpunt van zijn regering kwam uiteenzetten. Het bleek tevens en ook andermaal een krachtproef te worden tussen Oost en West. Wij moeten ons hier evenwel be perken tot een beknopte samenvat ting der bijzonderste toespraken. De wereld met nieuwe oor log bedreigd. 1 Generaal Marshall, de U.S.A.-Staats- secretaris voor Buitenlandse Zaken, was een der eersten die het woord voerde. Hij sneed in zijn rede de Ber lijnse kwestie niet aan. Eerst wees hij erop dat er zo spoedig mogelijk een oplossing diende gezocht voor de vraag stukken uit de jongste oorlog voort gesproten. Vredesverdragen moeten be reikt worden met Japan en Duitsland, opdat die naties hun plaats zouden kunnen innemen onder de vredelieven de demokratische landen. Voor Pales tina en Korea dient een regeling be reikt. Inzake Griekenland betoogde Generaal Marshall dat dit land moet worden behoed voor buitenlanndse in menging. Ten behoeve van de vrije mensen in een vrije wereld», ging spreker verder, dient een verklaring van de rechten van de mens opgesteld. In verband hiermede maakte spreker een scherpe aanklacht op de naties die de rechten van hun burgers vertrappen en deze onder terreur doen leven. Sedert een jaar. betoogde hij verder, is de spanning toegenomen, doordat «de leiders van andere landen een diepe kloof graven tussen deze landen er. de rest van de wereld.Deze kloof mag niet breder worden. Thans is de wereld bedreigd met een nieuwe oor log. Amerika blijft onverzettelijk aan gaande de bescherming van de demo kratische vrijheden in de internatio nale samenleving. Niettegenstaande al les dient een basis van verstandhou ding nagestreefd. Na de Hr Marshall sprak de Poolse afgevaardigde, 'die in heftige bewoor dingen het Amerikaans «imperialisme» aanviel. Vult lijst van Amerikaanse oorlogsstokers aan en stelt ontwapening voor. Namens de Sovjet-Unie nam Hr Vi- sjinski eveneens het woord, en sprak gedurende 45 minuten. In zijn rede wees hij herhaaldelijk op de vrede lievende doeleinden van de Sovjet- Unie. Daarentegen oefende hij kritiek uit op de «Kleine Assembléeop de Amerikaanse houding in Korea, op het Marshallplan en de Balkancommissie. De Veiligheidsraad verweet hij zijn plicht niet te hebben gedaan inzake Palestina. Vervolgens verweet hij de U.S.A. de atoomkracht te willen ge bruiken als een middel om de volkeren te bedreigen. De U.S.S.R., vervolgde de Hr Vi sjinski, zal zich velzetten tegen de omvorming van de internationale or ganisatie voor de controle over de atoomenergie tot een Amerikaanse on derneming, die zich met de economie van andere landen wil bemoeien. De U.S.A., zegde hij verder, voert geen vredelievende politiek meer, in tegen stelling met de U.S.S.R. Verder zegde hij dat de U.S.A. de kapitalistische wereld wil beschermen met de atoom bom, en zijn imperialistische plannen doorvoeren wil. Het pact van Brussel, zegde hij, is niet bedoeld om een Duitse aanval te voorkomen. Vervol gens vaarde hij heft:g uit tegen wat hij noemde het oorlogsgestook in Amerika, Groot-Britt.annië, Frankrijk en België, en hij vulde zijn voorma lige lijst van oorlogsstokers aan, waaronder. verschillende ministers der U.S.A., om verder te verklaren dat te Washington, bij de militaire plannen en herbewapeningen, de vernietiging van Russische steden als Moskou, Le ningrad, Kiev, e.a. uitgewerkt wordt. Tot slot stelde de Sovjet-spreker een vermindering van de bewapenin gen voor, het verbod tot het gebruik van de atoomwapens en de controle op deze wapens. De rede van Hr Visjinski werd even wel in Westerse kringen sceptisch cnthaald en slechts voor doel heb bende anderen te doen ontwapenen, gezien Rusland zelf geen controle zou toelaten in eigen land. Moskou wil de anderen ontwapenen. De Britse Minister van Buitenland se Zaken, Hr Bevin, was de eerste om te antwoorden op de Pïr Visjinski. Na verklaard te hebben dat Groot-Brit tannië het voorstel van Graaf Berna- dotte, inzake Palestina, zou steunen en na het Marshallplan verdedigd te hebben, raakte spreker de kwestie van de atoombom, van het vetorecht en de bewapening aan. Inzake atoom kracht zegde spreker dat alleen de houding der Sovjets en aanhangers de controle erover, alsmede de algemene ontwapening hebben doen mislukken. Moest ooit, zegde Hr Bevin, de atoom oorlog losbarsten, dan kan alleen de Sovjet-Unie hiervoor verantwoorde lijk zijn. Inzake het voorstel van Hr Visjinski voor ontwapening, be toogde Hr Bevin dat dit een voorstel is om de rest van de wereld te ont wapenen, terwijl de U.S.S.R. haar eigen strijdkrachten zou behouden. Voor de oorlog telde de Sovjet-Unie ongeveer 1.000.000 soldaten onder de wanens, nu nagenoeg 4.000.000. Het is de Sovjet-Unie die een zenuw- oorlog voert, wijl het Westen in het defensief is gedrongen en er het slachtoffer van wordt. Woorden zijn niet genoeg, dat d'e Sovjets met daden voor de dag komen. Groot-Brittannië wenst niets beters dan een vredelie vende oplossing. Het akkoord der 5 is niet tegen Rusland gericht en Engeland is niet zinnens Rusland aan te vallen. Groot- Brittannië ziet er geen bezwaar in, dat de U.S.S.R. communistisch is en de U.S.A. kapitalistisch. Russen hebben schuld aan de mislukking van de be sprekingen te Moskou. Hr Schuman, de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, zette even eens liet standpunt van Frankrijk uit een. Hij was tevens de eerste spreker om de Berlijnse crisis aan te raken. Hierover betoogde hij dat alleen de Russen oorzaak zijn van de misluk king bij het zoeken naar een oplos sing ervan-en dat zij hierin zelfs «niet het minimum van goede wil hebben betoond. De mogelijke mislukking van de actie van de U.N.O. is ook het resul taat van de verdeling van de wereld in twee ideologische blokken en het tc veelvuldig gebruik van het veto recht door de Sovjets. Na de oprich ting van een Europeoe statenbond voorgehouden te hebben, laakte spre ker Rusland om dezes veto tegen de opname van nieuwe leden bij de U.N.O.. o.m. Italië. Duitsland dient ook zijn plaats in te nemen in een demokratisch Europa. Ontwapening kan alleen geschieden zo er meer ver trouwen tot stand komt. Hr Schuman deed nog een beroep op Rusland, om de Berlijnse blokkade te beëindigen. (Zie vervolg op 2' blad) EEN LAATSTE POGING De onderhandelingen door de Wes terse mogendheden te Moskou, twee maanden geleden ingezet, om een oplossing te vinden voor de Berlijn se kwestie, hebben tot niets geleid en zijn thans verbroken. Einde vorige week lieten de Wes terse mogendheden nog een laatste nota geworden aan Moskou, als een ultieme poging om de Sovjets te be wegen een overeenkomst te sluiten inzake Berlijn. Intussen confereerden te Parijs, de Ministers Marshall en Beyin, wijl Generaal Bedell Smith verslag uit bracht te Washington. Op Vrijdag 24 Sept., wist intus sen een Praags blad allerlei 'onthul lingen mede te delen over de onder handelingen welke de vier militaire gouverneurs van en te Berlijn had den gevoerd. Deze indiscretie van Moskou verwekte ontstemming in de Westerse hoofdsteden, waar men steeds de inhoud der gevoerde be sprekingen te Moskou en Berlijn ge heim gehouden had. Op Zaterdag 25 Sept. jl., werd het Russisch antwoord op de laatste Westerse nota aan deze overhandigd. Onmiddellijk daarop kwamen de Mi nisters van Buitenlandse Zaken: Marshall, Bevin en Schuman samen te Parijs, om de toestand te bespre ken. Eenzijdig Russisch Communique. KUSSEN WEIGEREN BLOKKADE VAN BERLIJN OP TE HEFFEN Zondag 26 September bracht het einde van de zo moeizame gevoerde besprekingen van Moskou. Wijl tot nogtoe een gezamenlijk communiqué werd verwacht, werd dan in de mor gen langs het Russisch officieel Nieuwsbureau Tass, een eenzijdig Russisch communiqué verstrekt over die onderhandelingen. In deze mededeling werd opge merkt dat de Westerse mogendheden de akkoorden van Potsdam hadden geschonden wat de toestand te Ber lijn had verwekt. De schendingen bestonden o. m. door het invoeren van een Westerse nieuwe munt te Berlijn en het aan sturen op een verdeling van Duits land. Tevens werden zij ervan be schuldigd controle te willen uitoefe nen op de financiële en economische aangelegenheden van de Sovjet-zone en door ontwrichting van deze aan gelegenheden de U S. S. R. uit die zone te willen verdrijven. De blokkade van Berlijn, zegde de nota verder, werd aangelegd ten einde de belangen van het Duitse volk te vrijwaren. Begin Juli aan vaardden de Russische overheden dan in onderhandeling te treden. In Augustus waren de vier regeringen het eens geworden over de te nemen maatregelen en omtrent de prac tische toepassing werd overleg ge pleegd met de vier militaire gou verneurs. Deze overeenkomst voor zag een opheffing van de blokkade en het invoeren te Berlijn van de Oosterse munt als enige gangbare, onder een vierledige controle. Het standpunt der Russische Re gering, gaat het communiqué verder, is evenwel dat de Sovjets een con trole zouden moeten kunnen uitoefe nen op alle verkeer en vervoer, ook langs de lucht, van of naar Berlijn. Tevens kan een inmenging van de Westersen inzake de geldcirculatie in de Sovjet-zone niet aanvaard wor den. Het besluit was dat het nu af hangt van de Westerse mogendhe den of zij op die bases de onder handelingen willen voortzetten. De houding voorgehouden in dit communiqué hield dus in feite in: dat de Sovjets practisch weigerden de blokkade op te heffen, gezien hun controle-eisen op het verkeer. Het communiqué der Westerse Grote Mogendheden. ONDERHANDELINGEN WORDEN AFGEBROKEN EN DE KWESTIE VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD GEBRACHT Zondag morgen en namiddag ver gaderden de drie Westerse Ministers van Buitenlandse Zaken HH. Mars hall, Bevin en Schuman, om het verdere standpunt van hun landen vast te stellen. Hunnerzijds werd dan ook een eenzijdig' communiqué verstrekt. In dit communiqué werd dan vast gesteld dat de HH. Marshall, Bevin en Schuman het Sovjet-communiqué als onbevredigd hadden bevonden, en werd tevens vastgesteld dat de Sov jets de overeenkomst hadden ge schonden, de inhoud van de bespre kingen te Moskou slechts bij een ge zamenlijk communiqué aan de we reld bekend te maken. Verder werd vastgesteld dat de Sovjet-regering de verzekering niet geeft een einde te willen stellen aan de onwettelijke blokkade van Ber lijn. Nog dat de Sovjet-regering een controle eist over alle verkeer en ver voer, zo van goederen als personen, van of naar Berlijn, zo langs de weg, het spoor, te water of langs de lucht, Het Russisch antwoord wordt ver der als ontwijkend aangeklaagd in zake welbepaalde posities van de Westerse mogendheden. Het communiqué luidt dan verder dat, gezien de Sovjet-eis omtrent de controle over elk verkeer, het nege ren door de Sovjets van de rechten van zijn geallieerden, het gebruik van methodes welke niet toelaatbaar zijn tussen Soevereine Staten en schending van het U.N.O.-handvest, de Westerse grote mogendheden zich verplicht zien officieel de bespre kingen te Moskou als afgebroken te verklaren en de kwestie voor de Vei ligheidsraad te willen brengen. Aldus wordt voor de eerste maal sedert de U.N.O. opgericht werd, een der grote mogendheden door een an dere beschuldigd het U.N.O.-hand vest te hebben geschonden. WESTERSE REGERINGEN MAKEN INHOUD BEKEND DER GEVOERDE BESPREKINGEN TE MOSKOU Daags nadien, ttz. Maandag jl, hebben de regeringen van de U.S.A., Groot-Brittannië en Frankrijk ge lijkluidende nota's overhandigd aan de Russische ambassadeur te Was hington. De inhoud van die nota's werd tevens bekend gemaakt. Tevens publiceerde Washington eer, witboek over de onderhandelingen -te Moskou, waarin het verlóóp en de inhoud ervan uitvoerig werd uiteen gezet. Wat nu de nota's betreft, overhan digd aan de Sovjet-ambassadeur te Washington werd o. m. aangestipt, dat de Russische maatregelen te Ber lijn het onderhoud der bezettings troepen in gevaar brengt en de Ber lijnse bevolking met hongersnood en economische ondergang bedreigt, dat de Westerse mogendheden geen re geling kunnen aanvaarden waardoor hun rechten te Berlijn in het ge drang worden gebracht, dat te Mos kou een overeenkomst was bereikt (Zie vervolg op 2* blaoj in voege vanaf 3 Oktober e.k. vinden onze Lezers op 6' blad. Onze Lezers en Correspondenten gelieven ens te verontschul digen daar we wegens plaatsgebrek deze week noodgedwongen enkele bij dragen hebben moe.en tot a.s. week uitstellen. Het bietenseizoen is nakend en te leper worden intussen dringende voorbereidingen getroffen om het op laden der beten te bespoedigen maar tevens zuivere beten, ontdaan van al le vuil, te verzenden. Aldus werd te leper, op het uiter ste uiteinde van de formatiestatie, bijna ter hoogte van de Kruiskalsij- de, een speciale loskaai voor beten aangelegd. Tevens werd er door de Sucreries Tirlemontoises uit Tie nen, die uit het gewest leper elk jaar grote hoeveelheden suikerbeten opne men, een nieuw uiterst modern ma- chien aangebracht en gemonteerd voor het laden der bieten. Deze machine, een Silvertoestel is van Amerikaanse constructie, ver vaardigd door de Silver Engineering Workste Dever, Columbia. U.S.A.. en is tevens de eerste van dit soort in België opgesteld. Bij middel van deze machine wor den de beten gezuiverd van aarde, stenen, en alle andere vuil. Hieronder geven wij een foto van deze nieuwe zeer vernuftige machine. Aan de hand hiervan kunnen wij vol gende bijzonderheden verstrekken. In de bak onderaan (1) worden de aangevoerde bieten gelost. Voordien zai de aanbrengende wagen als naar gewoonte gewogen worden. Bij mid del van een lopende band (2) worden de bieten dan naar omhoog gedreven waar zij dan in een ingewikkeld toe stel terecht komen. In dit toestel worden de bieten vooreerst getrieerd van stenen en keien, en vervolgens ontdaan van aanklevende aarde of stof. Onderaan dit toestel is een soort val (3) aangebracht welke opengaat telkens er zich een gewicht van 5 kg. aarde of vuil heeft opgestapeld. De wagen die de bieten aanbracht hoeft zich te plaatsen onder deze val om het vuil af te rekenen zodat bij het tweede wegen het verschil in ge wicht de netto-levering aan bieten zal aangeven. De beten, van alle vuil gezuiverd, worden dan langs een andere open.ng (4) uitgeworpen op de spoorwagen die er onder zal worden aangebracht. Aan de hand van deze machine zal de suikerfabriek groot werk van zui vering der bieten worden uitgespaard alsmede kosten van vervoer voor het aanklevende vuil. Wellicht zal de landbouwer minder gewicht bij de levering hebben, gezien de verwijde ring Van het aanklevend vuil der bie ten, maar naar wij vernamen, zou hiermede rekening gehouden worden bij de vaststelling van de prijs. Met deze machine zullen er 10 ton hieten kunnen verwerkt worden per 3 minuten. Er zou tevens spraak zijn dat ver voerdiensten speciaal belast zouden worden om de bieten bij de landbou wers te gaan ophalen, zodat de land bouwers ook nog het vervoer naar het station zouden worden bespaard en alles veel regelmatiger zou kunnen verlopen. Een speciaal spoor naar de loskaai wordt nu in de eerste dagen aange legd. W— nieit,,e machine tijdens het oprichten orvan»

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1