Goudmijn öoop Ons DE BERLIJNSE CRISIS E4ieuwsje5 in 'f kort Het Congres van de Internationale Christen Vakverbonden te Koksfjde op 23-24-25 September H. SPAAK: KERKELIJK NIEUWS TWEE JONGELINGEN BEWUSTELOOS AAMGETROFFEN TE BRIELEN-HOEKJE AFSCHEID! STORT 26 FRANK DODELIJK WERK ONGEVAL TE MOERE Dier 3aar ö^^ben BISDOM BRUGGE HEILIGE WIJDINGEN Zondag a.s. 3 October zijn er Hel lige Wijdingen in de Kapel van h«t Groot Seminarie. Volgende Het lige Wijdingen worden er toegediend Tot Priester: Ruysschaert Werner, Meenen, Tot Diaken: Bostoen Henri, Roeselare. Lebbe Jozef, Poperinge. Noterdaeme Roger, Leisele. Vandendriessohe Gaston, Uoeselarj, Van de Wlele Jozef, Marke, Vantieghem Jan, Meulebek», Tot minder Orden: Deschaoht Valère, Veurne. We vragen dan ook aan de gelovi. gen de wijdelingen in hunne gebeden te willen gedenken. Wij danken Üe4 op voorhand. DE EERSTE UITSLAGEN VAN DE VOLKSTELLING AANGROEI DER VLAAMSE PROVINCIES Thans zijn enkele cijfers bekend geworden omtrent de volkstelling welke op 31 December 1947 gehouden werden. Uit deze cijfers blijkt o.m. dat de Vlaamse provincies hun bevolking zagen aangroeien met 365.000 eenhe den, Brabant 117.000 wijl de Waalse provincies een verlies boekten van 60.000 inwoners, dit sedert 1930. Voor West-Vlaanderen zou deze aangroei 96.000 betekenen. De bevolking van het Rijk bedroeg op 31 December 1947: 8.510.000 inwo ners. Op de basis van deze cijfers zou den voor de Vlaamse Provincies 10 zetels van Volksvertegenwoordigers meer moeten worden toegekend. WERKLOOSHEID Uit de statistiek van de verzeke ring tegen werkloosheid blijkt dat er tijdens de week van 12 tot 18 Sept. dagelijks gemiddeld 80.572 volledig werklozen, evenals 44.171 gedeelte lijk of toevallig werklozen zijn ge controleerd. In vergelijking met de vorige week zijn er 1692 volledig werklozen en 1054 bedeeltelijk of toevallig werk lozen meer. HET REIZIGERS- EN GOEDERENVERVOER OP HET SPOOR Tijdens de maand Juli 1948 ver voerde de Spoorwegmaatschappij 17.370.275 reizigers, tegenover 18.955.932 tijdens de overeenkomstige periode in 1947, en 16.738.844 in 1938. Tijdens dezelfde maand werden in 1948, 4.645.083 ton zware goederen ver voerd, tegenover 4.726.688 ton in 1947, en' 5.702.452 ton in 1938. Zoals uit bovenstaande cijfers blijkt is het reizigers- en goederenverkeer tijdens de bedoelde maand van dit jaar ver minderd, tegenover dezelfde periode in '47. DE LICHTING 1949 De samenstelling van de lichting 1949 wordt in het verslag van de Senaatcommissie van Landsverde diging bekend gemaakt. Deze lich ting omvat 99,576 man, onderver deeld als volgt: 61.389 in 1929 gebo ren ingeschrevenen; 27.994 uitgestel- den van vorige, jaren; 8.430 voorlopig afgekeurde». Tenslotte 1763 dienst weigeraars. Van bovenstaande cijfers dienen meer dan 30,700 aanvragen om uit stel afgetrokken, zodat de klas 1949 nog 38.904 eenheden zal tellen. DE OORLOGSSCHADE. &LLES KLAAR VOOR DE EERSTE UITBETALINGEN Door de Hr De Man, Minister van Wederopbouw, werd een persconfe rentie belegd, ten einde er nadere gegevens te verstrekken inzake de Uitkering der vergoedingen voor oor logsschade. Uit de verklaringen op deze pers conferentie afgelegd blijkt dat er in totaal 684.000 aanvragen werden in gediend, waarvan 60 met recht op voorrang. De eersten welke recht op voldoening hebben, zijn de krijgs gevangenen en politieke gevangenen, vervolgens de gesinistreerden wier woonhuis op 31 Aug. 1939 niet meer dan 150.000 fr. waarde had, enz. Alles zou thans evenwel klaar zijn om de eerste uitbetalingen te doen, eerst en vooral dus aan de krijgs- en politieke gevangenen. Tevens werd verklaard dat tegen de beslissingen, getroffen door de onderzoekscommissies, er steeds een recht van beroep zal mogen uitge oefend worden. KRIJGT DE C.V.P. DE ABSOLUTE MEERDERHEID IN DE SENAAT? Enkele dagen geleden stierf de Communistische Senator Stamps, destijds door Communisten, Socialis ten en Liberalen aangesteld door de Provincieraad van Namen. Door de Communisten werd een nieuwe kandidaat voorgedragen, maar ook een door de C.V.P. Socialistische en Liberale raadsle den zouden reeds bekend hebben ge maakt dat zij niet voor de Commu nistische kandidaat zouden stemmen. In dit geval zou de C.V.P .-kandidaat grote kans hebben tot Senator te worden aangesteld wat tevens tot gevolg zou hebben dat de C.V.P. de absolute meerderheid met 1 stem zou kunnen bekomen in de Senaat. Wij zullen weldra hierover be scheid kennen. INFORMATIEVERGADERING VAN DE C.V.P.-GROEPEN Dinsdag jl. hielden de C.V.P.-groe- pen van Kamer en Senaat een infor matievergadering ten einde van ge dachten te wisselen over de diverse politieke vraagstukken welke thans hangend zijn. Inzake de Koningskwestie werd vastgesteld dat thans de inoverwe- gingsneming van het voorstel voor een volksraadpleging werd bekomen, wat tot dan toe onmogelijk was ge bleken. Het voorstel moet thans de parlementaire procedure volgen. Inzake onderwijs moet worden ge streefd naar de volledige gelijkheid, rekening houdend met de financiële mogelijkheden. Inzake financies moet het evenwicht der begroting steeds het doel zijn. Werden nog bespro ken; het houden van propaganda campagnes, de taalwet, de sociale veiligheid, de landsverdediging, enz. Sovjet-Rusland moet Euro pa bevrijden van de vrees. Na Hr Schuman nam de Hr Spaak, Belgisch Eerste-Minister en vertegen woordiger op de U.N.O., op Dinsdag jl. het woord, om een bezielende en inslaande rede uit te spreken. Deze werd een scherp relcwisitorium tegen de Sovjet-politiek en een noodkreet om te redden wat te redden valt. Nimr mer was de zaal zo proppensvol als Dinsdag, toen Hr Spaak zijn rede hield. Antwoordend op de rede van Hr Visjinski, stelde Hr Spaak de vraag of deze ernst is. ofwel propaganda. In het eerste geval dient de oprecht heid der Westersen belicht, in het tweede geval beantwoord met tegen- propaganda. Het Westen ontzegt het communis tisch regiem het bestaansrecht niet, doch niemand in het Westen wil een totalitair regime. Na een vergelijking tussen het demokratisch ideaal en het gebreuk van vrijheid in de landen ach ter het stalen scherm, verdedigde spreker het Pakt van Brussel, dat te gen niemand is gericht. Het geldt hier een defensieve en niet een offen sieve unie. Zich tot do Russen wendend, ver klaarde Hr Spaak dan dat de Wester se politiek ingegeven is door de vrees, de vrees door de Sovjet-regering en de Sovjet-politiek aangejaagd, de vrees voor de buitenlandse politiek van Rusland, die nog meer ambitieus is dan deze was der asmogendheden, de vrees voor het misbruik van het veto recht, de vrees voor weigering tot samenwerking met de U.N.Ö., de vrees voor de communistische vijfde colon ne, bij dewelke diegene uit het Hitier- tijdperk slechts kinderspel waren, de vrees omdat er in geen enkel deel der wereld geen moeilijkheden zijn door de Sovjets aangemoedigd. Geen groter dienst zou kunnen be wezen worden aan de mensheid, dan haar van de vrees te bevrijden, en op dat gebied heeft de U.S.S.R. een grote taak te vervullen. Mocht II.' Visjinski met daden zijn vredelievende woorden staven. Het is nog niet te laat, maar hoog tijd om de wereld te redden. Mocht iedereen daaraan medewerken. Deze rede werd geestdriftig toege juicht.' HH. Visjinski en Malik, Rus sische afgevaardigden, waren er niet bij tegenwoordig. We zijn van oordeel dat het nuttig is hun ons gedacht bekend te maken alsmede volgende punten nader te omlijnen: 1. De diepe oorzaak van het onheil waaronder de hedendaagse mensheid gebukt gaat is niet alleen van stof felijke of uitwendige aard zoals oppervlakkige toeschouwers menen maar eerst en vooral van geestelijke en innerlijke aard. Het is het onbe grip van de ware natuur van de mens en tevens de miskenning van de wet door de Schepper aan de mens gege ven. Deze wet bedoelt niet alleen het eeuwig welzijn in het ander leven maar is de voorwaarde, hier op aar de, voor het geluk en de vrede tussen de mensen en de naties. De katholie ke sociale leer der Kerk bevat, de eigen en enige oplossing van het so ciaal vraagstuk zowel voor onze tijd als voor de toekomst. 2. De goddelijke wet is de onmis bare grondslag van het individueel, familiaal, sociaal, nationaal en inter nationaal leven. Ze vindt haar uit drukking in de leer van de mensge- wórdén Zoon Gods, Jezus Christus. 3. Het onderwijs van de waarheid .eist een gezag dat waakt over het behoud van deze waarheid, dat ze uitlegt en toepast volgens de noden van alle tijden en van alle volkeren, steeds in geest van eenheid. Dit ge zag is volgens de uitdrukkelijke wil van Christus, de Paus. '4. De nationale en internationale vrede zal enkel waarachtig vrucht baar en duurzaam zijn naar mate de Volkeren zullen verbonden zijn door -het geloof in Christus, door de liefde van de Kerk en door het beleven van de christelijke deugden die hun oor sprong vinden in de vrije overgave van hart en geest van ieder individu. Tijdens de bedevaart naar Lourdes van 18-22 September ingericht door het Italiaans Mannenverbond voor Katholieke Actie en waartoe de lei dingen van de organisaties van Ka tholieke Actie voor volwassen man nen werden uitgenodigd ging men over tot de stichting van een Inter nationale Federatie voor het Man nenverbond voor Katholieke Actie. Volgende landen hadden de uitno diging aanvaard en hebben deel ge nomen aan de besprekingen: Argen tina, België, Canads, Chili, Cuba, Frankrijk, Guatemala, Luxemburg, Malta, Nederland Oostenrijk, Polen, Portugal, Roemenië, San Salvador, Urugay en Zwitserland. De Belgische afvaardiging was te vens in de gelegenheid contact aan te leggen met vertegenwoordigers uit Tchëcoslowakije. België was vertegenwoordigd door Z. E. H. Kan. Dubois, Z. E. H. Kindt en de Heer Raymond Dierickx, on- derscheidelijk Algemeen. Proost, Al gemeen Hulpproost en Secretaris van Actie in het Bisdom Brugge. De Heer het Mannenverbond voor Katholieke Hoyois vertegenwoordigde «L'Action Catholique des Hommesvan Wal lonië. Op het einde van dit Congres werd gemeenschappelijk een boodschap opgesteld aan alle mannen van goe de wil. Deze boodschap luidt als volgt: Vertegenwoordigers van het Man nenverbond voor Katholieke Actie van onze onderscheiden landen heb ben besloten over te gaan tot de stichting van een Internationale Fe deratie voor het Mannenverbond voor Katholieke Actie. Bij deze ge legenheid brengen we de broeder- groet aan alle mannen van goede wil uit alle landen van de wereld. Hierboven foto van drie der ongelukkige slachtoffers. Links Marcel Lenoir, ijzerhandelaar te Hollebeke; in het midden Marcel Porte, 24 jaar, wonende hoek Maarschalk Ilaiglaan en Augustinestraat te leper, en rechts André Demey, 27 jaar, uit Iloutem-leper. 20' ZONDAG NA SINXEN 3 October Als ge vandaag in de kerk komt, en ge hebt een missaal mee, leest dan eens aandachtig het Intrede gezang. 't Is een woord van Daniël de .profeet, die met de Joden leefde in de tijden waarin ze weggevoerd uit hun eigen land, in ballingsohap verzuchtten. En zo bad Daniël: «Al les wat Gij ons gedaan hebt, Heer. hebt Gij in alle rechtvaardigheid verricht: want wij hebben tegen o gezondigd, en uw geboden overtre den; maar verheerlijk nu uw heili ge Naam, en handel met on$ volgenj de oneindigheid van uw barmhartig, heden.Nietwaar, een prachtig ge bed, ook voor ons in onze tijd! Want evenals de profeet toen, mogen wij het nu ook wel bekennen, dat ds rampen welke wij kennen en gekend hebben, rechvaardige straffen zijn van dien Oppersten Heer, Dien wij miskenden. God wordt steeds meer en meer verdrongen uit de wereld; de Staten houden minder en minder rekening met zijn onvergankelijks zedenwetten, ook onze Staat; en zo- velen van ons volk zijn daar schul dig aan, omdat zij het gezag in han den hebben gegeven van mensen dij zonder God en tégen God regeren zouden! 't Gaat niet op, te zeggen gelijk sommigen deden gedurendj den oorlog, en wéér zouden doen in- dien een nieuwe oorlog, moest uit breken: God is niet rechtvaardig, vermits Hij dit toelaat!Het zou véél juister zijn, te bekennen: wal Gij ons aangedaan hebt, Heer, is nog een lichte straf voor de verregaand» goddeloosheid en de verwilderde ze deloosheid waartoe zovelen gekomen zijn. Maar dat neemt ons vertrou wen niet weg; en de bekentenis van onze schuld maakt ons juist des tj zekerder, wanneer wij voort bidden: Verheerlijk nu, o God, uw eigen hei lige Naam, door met, ons te handelen volgens uw onmetelijke barrphartig' heid! Daar ligt onze hoop, daar dj reden van ons vertrouwen: laat het waar zijn, dat wij straf verdienen. God is niet alléén rechtvaardig, Hij is ook barmhartig; en wij blijven al tijd maar door een beroep doen op die vergevende barmhartigheid var onzen Vader uit den hemel! Wal moeten wij de Kerk danken dat zij vandaag van het aanschijn der aar de, in de tienduizenden en honderd duizenden kerken en kapellen, dal heerlijk gebed, vol nederigheid ea vol vertrouwen opstuurt, dat DaniS in de 'verdrukking van zijn eigèi volk den eersten keer stamelde; Heer, Gij moogt ons straffen, wil verdienen het; maar straf ons nieè en toon, dat uw vergiffenis ruim» en wijder is dan onze schuld! 3 0kt.: H. Teresia Van Lisieux, pa trones van de buitenlandss missies. "i 4 0kt.: H. Franciscus, stichter vsl de Franciscanerorde, van ds Clarissen en van de Derüe- Orde. 5 Gkt.H. Remigius, bisschop-belij der. 6 0kt.: H. Bruno, belijder, stichter van de Orde dér Karthuizers, 7 0kt.: O. L. V. van den Rozenkrans, SOkt.: H. Birgitta, weduwe. 9 0kt.: H. Piatus, martelaar, apostel van het Doornikse. -Y: 10 Okt. H. Franciscps van -Borgia, belijder - »ia 1§| - DE RAMP Vooraar! de Augustinestraat te leper, dichtbij dé Maarschalk Haig- laan, baat de Heer Degels een han del in oud-ijzer uit, Vier werklieden hielpen hem hierbij. In het oud-ijzer wordt anderzijds ook soms een en ander aangetroffen dat terug bruik baar kan zijn of worden gemaakt. Dinsdag jl., rond 17.15 u., was Ed- mond Lenoir, 25 jaar oud, wonende Neerwaastenstraat 5, te Hollebeke, naar de Firma Degels gekomen per auto-vrachtwagen, om er enkele aan kopen te doen. Zijn moeder vergezel de hem maar, na eerst zi.nnens te zijn geweest met haar zoon mede te gaan naar het bureel Degels, verzon zij, en bleef zij in de auto wachten. Dit zou haar behoud betekenen. Edmond Lenoir bood zich dan aan op het bureel van de Firma Degels, waar hij ontvangen werd door Juf fer Gaby Degels, dochter des hui zes, 18 jaar oud, aan wie hij zijn be stelling overmaakte. De juffer verzocht daarop de klant met haar mede te gaan tot bij de arbeiders die met zuurstof aan het lassen waren, om verder dan met hen de zaken af te handelen. Toen beiden bij de werklieden waren gekomen, deed de ramp zich plots voor. Een geweldige ontploffing weerklonk, en allerlei stukken oud- ijzer of andere voorwerpen werden over een verre afstand in het ronde geslingerd. VIER DODEN Door de losbranding werd de gan se buurt in opschudding gebracht. Hr Degels, die samen met de twee andere werklieden aan het werk was, bij andere auto's en ladingen op de Augustinestraat, alsmede lieden uit de buurt opgeschrikt, liepen ijlings toe om het gebeurde na te gaan en hulp te verstrekken. Onder hen be vond zich ook Vrouw Porte, de moe der van een der twee werklieden die aan het lassen waren. Het werd een vreselijk beeld. Vier verminkte lijken lagen in het rond verspreid. Het waren de lijken van Edmond Lenoir, voormeld; van Juf fer Gaby Degels; van de arbeiders André Demey, 27 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, uit Houtem-bij-Ieper en dit van Marcel Porte, 24 jaar oud, ongehuwd, wo nende aan de tegenovergestelde hoek van de Augustinestraat, in de her berg In 't Nieuw Hoekje De moe der van deze laatste was een der eersten bij het lijk van haar onge lukkige jongen. Een der lijken was door een ijze ren afsluiting geslingerd, een ander op het hondenhok. Zorgen baatten niet meer. De dood moet ogenblikkelijk geweest zijn en de lijken werden bedekt. Stukken hunner klederen, schoe nen enz. waren in het ronde geslin gerd. In de buurt was ook glas ge broken. Stukken metaal kwamen te recht op tientallen meter van de ramp en een zwaar stuk brons zelf op de auto van de Hr Van Renter- ghem op een 300-tal meter van de plaats der ramp. Er was weinig of omzeggens geen schade aan de omstaande woningen. HET PARKET TER PLAATSE De vreselijke knal werd door gans de stad gehoord, zodat deze aan stonds in rep en roer stond en dat er een vijftiental rijkswachters nodig waren om de toegestroomde menigte op afstand te houden. Het Parket, verwittigd, verscheen spoedig ter plaats,onder de leiding van de Hr Carre, Prokureur des Konings, met Onderzoeksrechter, Hr Colle, Luite nant Van Laethem der Rijkswacht, Kap. Samyn van de Ontmijnings dienst vari Westroozebeke. E. H. Van- denberghe, onderpastoor op St-Ni- klaasparochie, diende de slachtoffers in extremis het H. Oliesel toe. De. opschudding was groot en de droef heid van de familieleden der slacht offers, die intussen verwittigd waren, was onbeschrijfelijk. Na het onderzoek van het Par ket werden de lijken tegen de avond naar het dodenhuisje van het O. L. Vrouw Hospitaal overgebracht, al waar het Parket het onderzoek Woensdagmorgen verder doorzette en de lijkschouwing gedaan werd door de HH. Dokters Pauwelyn en de Delaissé. Woensdag eveneens stapte de rech terlijke brigade van Gent ter plaatse af. DE OORZAAK VAN DE RAMP De juiste oorzaak van deze ramp is ons nog niet bekend. Eerst werd gemeend dat het de tube met zuur stof, waarmede de arbeiders aan het lassen waren, was, welke zou ,zijn ontploft. Dit zou intussen onjuist zijn gebleken. Vermoedelijk moet een óf ander oorlogstuig of ander springtuig in de nabijheid van de steekvlam der las sers zich bevonden hebben en hier door zijn ontploft. Hiervoor zal zeker de aanwezigheid van Kapitein Sa myn, der Ontmijningsdiensten van Westroozebeke te verklaren zijn. ENKELE BIJZONDERHEDEN Vader Porie, werkzaam in Frank rijk en die slechts rond 19 uur thuis kwam, werd langs de weg opgewacht door Z. E. H. Delartote, pastoor te Brielen, die hem' met de meeste om zichtigheid op de hoogte van het droevige gebeuren bracht. Nog an dere familieleden moesten bij avond nog van Frankrijk thuiskomen om alsdan het pijnlijk gebeuren te ver nemen. André Demey is afkomstig van Vlamertinge en heeft ook te Pope ringe familie wonen. Marcel Porte werkte enkele zijner laatste dagen In de Firma Degels, daar hij er zijn dienst had opgezegd. Aan de diepbeproefde Families De gels, Porte, Demey en Lenoir, biedt Het Wekelijks Nieuwszijn diep christelijke rouwdeelneming. Te Gent viel een arbeider van een in herstelling zijnde fabrieks schouw. De ongelukkige, na een val van 30 meter, werd op slag gedood. In Algerie, ter stede Lahouat, ontploften twee vrachtwagens wel ke met munitie waren geladen. Om zeggens de gehele stad werd vernield; men telt minstens 20 doden en 100 gewonden. Van hogerhand werden de per sonen, die zouden wensen uit het land te verhuizen, op hun hoede ge zet tegen zekere lieden die aan land verhuizers een mooie toekomst in de vreemde voorspiegelen, maar in feite erop uit zijn die lieden af te trug gelen. Te Oostkapelle viel een wielrij der voor een dorsmachine en werd onder het tuig verpletterd; hij werd het hoofd verbrijzeld én werd op slag gedood. Generaal de Gaulle Is grootva der geworden. In Zweden heeft een hartspe cialist, in samenwerking met een ingenieur, een soort kunstmatig hart uitgevonden, dat bij operaties de wer king van het normale tijdelijk zou kunnen vervangen. Suksesvolle proe ven zouden er reeds mee genomen zijn op honden. Het vli'egtuig met aan boord een Brits en een Amerikaans vlootat- taché, dat de week voordien als ver mist aangegeven werd, is terugge vonden. De inzittenden en hun do- kumenten zouden veilig zijn. Te Dergneau is een voetbalspe ler doodgevallen tijdens een wed strijd. Te Tongeren staan een dokter en drie apothekers terecht wegens knoeierij inzake ziektebriefjes, ten nadele van mutualiteiten. Te Florence, tijdens autowed rennen, werden 4 personen gedood en 20 gewond. Te St-Niklaas merkte een land bouwer op dat langs een zijde van zijn rapenveld, de vruchten een on verklaarbare blauwe tint hadden ge kregen. Exemplaren werden ter ont leding gegeven, welke uitwezen dat de rapen giftig waren geworden, door het feit dat arsenicum op dat ge deelte va,n het veld was gestrooid geworden. Het ingesteld onderzoek wees tevens uit dat de persoon, die het arsenicum op het veld had uit gestrooid, een gebuur was die zich .over de landbouwer had willen wre ken, daar hij door deze was aange klaagd geworden, omtrent een dief stal van kiekens. Gelukkig dat de z'aak tijdig ontdekt was, daar ander zijds een groot aantal stuks vee, weK- ke op de hoeve waren zouden ver giftigd zijn geworden. De dader werd aangehouden. Nabij Warschau was een lief dadigheidsfeest ingericht boven het gelijkvloers van een hooischuur. Plots ontstond brand en 22 der aanwezigen werden levend verbrand, wijl een aantal andere gewond werden. MOND- EN KLAUWZEER IN WEST-VLAANDEREN In 84 hoeven in West-Vlaanderen- heerst mond- en klauwzeer. In 29 gemeenten is het vee aangetast. Ver leden maand waren slechts in 7 ge meenten gevallen vastgesteld. (VERVOLG) Inzake opheffing van de blokkade en het muntstelsel te Berlijn, dat Sta lin had verklaard dat alle beperkin gen opgelegd voor 1 Juni zouden ge heven worden. Door de houding van de Russische Maarschalk Sokolovski, gaat de nota verder, die beperkingen eiste van het luchtverkeer, een con trole op de muntuitgifte te Berlijn weigerde en de handel van Berlijn Volledig onder Sövjet-controle wilde stellen, kon geen verder akkoord be reikt worden. Daarbij duldden de Sovjets demonstraties te Berlijn, waarvan het doel was het Gemeen tebestuur met geweld ten val te brengen. De Sovjetbevelhebber hield dus geen rekening met wat te Mos kou was overeengekomen. De controle door het Sovjet-Be stuur geëist over de handel en de passagiers te Berlijn, zou de ravitail lering van Berlijn van de Sovjets doen afhangen en op elk ogenblik zouden zij opnieuw de blokkade kun nen invoeren. Dit alles wijst erop, besluiten de nota's, dat de Sovjets weigeren de overeenkomsten na te leven, de rechten der Westersen te Berlijn ongedaan willen maken en de stad volledig in de Russische zo ne willen inlijven. Daarom wordt een beroep gedaan op de Veiligheidsraad. Daarmede is de kloof tussen Oost en West uiterst ernstig geworden. Voor de Veiligheidsraad. SPOEDPROCEDURE GEVRAAGD Door de Westerse mogendheden is sedertdien een schrijven opgesteld, het verzoek inhoudend aan de Heer Trygve Lie, Secretaris der U.N.O., om de Berlijnse kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad te brengen op grond van hoofdstuk VII van het Handvest der Verenigde Naties. Het verzoek wordt tevens dringend ge heten. Dit hoofdstuk heeft verband met actief optreden met het oog op de bedreiging van de Vrede Bij behandeling volgens hoofd stuk VII kan de Sovjet-Unie even- Wel haar veto stellen, maar zou dan voor haar volledige verantwoordelijk heid worden gesteld. Moest de kwes tie evenwel behandeld worden vol gens hoofdstuk VI, dan zouden de vier betrokken mogendheden niet be schikken over hun vetorecht, maar ook over de kwestie niet mogen stemmen. Op de 11 leden met recht van stemmen, zouden er dan 4 uit vallen, zodat er slechts 7 stemge rechtigden zouden overblijven. Onder deze 7 bevindt zich dan nog Oekraïne en om een besluit te treffen dienen 7 stemmen «voor» uitgebracht, wat dan ook niet mogelijk zou zijn. De moeilijkheden zijn dus ook voor de Veiligheidsraad zeer groot. Op Woensdag jl. werden te 16.30 u. de notas der Westerse mogendheden behelzende een klacht tegen Rusland Inzake Berlijn, aan Hr Trygvy Lie in het Palais du Chaillot overhan digd. Deze klacht Is de ernstigste ooit tegen een lidstaat van de U.N.O. uitgebracht. Nieuwe moeilijkheden ook te Berlijn. Ook te Berlijn deden zich nieuwe moeilijkheden voor. In de Sovjet-sectoren waren 32 verkoopplaatsen van de Westerse bladen gesloten en alle Westerse bla den in beslag genomen. De Ameri kanen verboden daarop de Sovjets publicaties in hun zone. De Sovjets maakten ook bekend dat zij oefeningen met luchtafweer en ook met vliegtuigformaties door de luchtbrug zouden houden. De Duitsers die 25 jaar straf op liepen, wegens incidenten aan de Brandenburger Torr, zagen hun straf verminderd op 1 tot 8 jaar dwang arbeid. De Berlijnse gemeenteraad kwam In spoedvergadering bijeen en besloot een boodschap naar de U.N.O. te sturen waarin o. m. de opheffing van de blokkade van Berlijn gevraagd werd. Het is niet onmogelijk dat een aantal vrouwen en zieke kinderen langs de luchtbrug uit Berlijn zou den gebracht worden. Hierboven het Bestuur van het Congres van het Internationaal Chris ten Vakverbond. We bemerken van links naar rechts: Gust Cool, voor zitter A.C.V. (België)Senator Van Ruggenhout (België)Tessicr, voor zitter (Frankrijk)Garnicr (Frankrijk)Serrarens, algem. sekretaris; Kuykschot (Holland)Van Istendael (België)adj. sekretaris; Debruyne (Holland); Vandermeersch (Holland). de U. S. S. R. om de wereldrevolutie voor te bereiden. Wel waren reeds enkele pogingen in het werk gesteld om het conflikt te vermijden, en ze mislukten: de Volkenbond en de U. N. O., maar toch blijft Benelux en blijft het Vijf- landenpakt als bewijs van de moge lijkheid waar goede wil heerst. De gedachte van ongerepte souvereinl- teit moet echter verminderen om tot een Staten van Europa te groeien. Groei gaat samen met offer. Deze kant moeten we Uit. De keus tussen kapitalisme en communisme lokt ons niet. Daarom moet komen het systeem van sociale gerechtigheid. Daarop alleen steunt vrede. Dat is het programma van het I. C. V. Het einde van het Congres is aan gebroken. Na een hartelijk dank woord van waarnemend Voorzitter Kuykschot aan de lesgevers de leden, vooral de afgevaardigden uit Duits land en Oostenrijk en Zwitserland, en niet het minst aan Senator Van Buggenhout die de materiële mo gelijkheid schiep om van deze dagen een onvergetelijke indruk mee te dragen», trokken allen weer over de wegen van Vlaanderen naar hun ar beidsveld terug. Zaterdag dan verzamelden zich de congressisten opnieuw in het Ge meentehuis, en na het antwoord van Prof. Urbain, gaf de Hr Serrarens een zeer merkwaardige diagnose van Europa. Een korte geschiedkundige schets per land brengt het inzicht dat het oude Europa een zeer kleine plaats in het wereldgebeuren in neemt, tussen de twee reuzen: De Russische beer en de Amerikaanse leeuw. Waar Europa vroeger het cen trum was van waaruit energie en initiatief uitstraalden, daar is Euro pa nu het centrum waarop niet- Europese energie en initiatief elkaar ontmoeten. Het Avondland is klei ner geworden omdat de rest van de wereld groter geworden is. De vraag nu: kunnen die twee reu zen blijven afzonderlijk leven? Eco nomisch ja, maar geen van beiden is zonder vrees: zie het ijzeren gor dijn en de maatregelen in U. S. A. Wel ligt de vrees bij Amerika niet op militair gebied, maar indien Rus land in zichzelf gesloten blijft, dan moet Amerika voor de rest van de wereld zorgen, die anders voedings bodem blijft voor Communisme, want de ontevredenheid bij de mensen is: «Het meest werkzame middel van Volksverzefccnl Aan mijn trouwe Vriend, E. H. LOUIS SOCQUET, Direkteur der Ieperse Vrije Beroepsschool, bij zijn ont slagname! Geen Direkteur heeft ooit zóveel ba- [mind, En gaf zijn ganse, rijk gevulde leven, Zó mild, in al de blijheid van 'n kind! Gedwongen moet hij zich ter rust te- [geven! I .:al iZó dikwijls hebben we naast U ge- [staan. Omdat we van U raad wilden bel»' [mail We zijn, met zware vracht, naar hiili [gegaan, Gesterkt voor 't werk. met ideals [dromenl Bij ons blijft immer uw herinnering! Uw beeld en werken zullen voor orJ [zweven! Ons hart, vol zinderende bewondering! God zegene uw zó schoon, eenvoudig [leven! leper, 1948, GEO, Vrijdagavond, omstreeks 19.30 uur, werd de genaamde Vandepitte Gil bert, 24 jaar oud, afkomstig van Brie len, en Mende Siegfried, 12 jaar oud, uit leper, langs de baan Ieper-Veur- ne, ter hoogte van Brielen-Hoekje, buiten kennis langs de baan aange troffen. Een weinig verder lag hun fiets. Ze wei-den door voorbijgangers opgemerkt die het nodige deden om de slachtoffers ter hulp te komen. Ze werden dan ook bij hoogdringend heid naar het O. L. Vrouwhospitaal te leper overgebracht waar men een. hersenschudding bestatigde. De rijles- wacht stelde een onderzoek in. Wat gebeurde er? Reden beide jon ge lieden op mekaar? Werden beiden het slachtoffer van een aanrijding? Dit is het netelige punt dat opkla ring wenst. Toen beide weer bij ken nis kwamen wisten ze niets af van het gebeurde. Personen die iets of wat hebben bemerkt, wenden zich tot de rijkswacht om het onderzoek te vergemakkelijken. DE «SCALDIS» TER HOOGTE VAN DAKAR Het schip Scaldisdat Profes soren Piccard en Cosyns aan boord heeft alsmede de duikerklok waar mede beide geleerden de diepzeewa teren willen onderzoeken, is toege komen ter hoogte van Dakar. Alles was wel aan boord. Zoekt g iets f huren of te kopen; Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of watt Wacht niet langer, maar plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER is ons blad! op postcheckreke»Ing Nr 4763.6' der Gebroeders Sansen, Poperingft en ons blad zal U wekelijks tol einde 't jaar per post tehuis be' steld worden. -rt- Inwoner uit Diksmuide door neerstortende paal gedood. Donderdag 11. 23 Sept., rond 10 o. In de voormiddag, waren werklieden van de Westvlaamse Ëlectricitelts' maatschappij bezig met het oprich ten. van zware betonnen palen op bel grondgebied van Moere bij Gistel, toen plots een kabel begaf, met het gevolg dat de paal neerstortte en terécht kwam op Louis Hardy, woon achtig te Diksmuide. Hij ontving d» slag vol in de borst, gaf dadelijk bloed op en was zo goed als op sla? dood. Hij waS 32 jaar" oud én enkel een paar jaar getrouwd. Het Heili? Oliesel werd hem nog «in extremish door Z. E. H. Pastoor van Moere toe gediend. Het lijk werd overgebracht naar Diksmuide. Hier was juist d® Parochiale Missie begonnen en d® avond te voren was de man nog ®e> zijn vrouw naar de kerk gekomen.- Dit pijnlijk werkongeval wekte al gemene ontroering en het was dab ook met grote volkstoeloop dat op Maandag II. 27 Sept., de begrafen1® plaats greep. Hij werd door zij® werkmakkers zelf ten grave gedra gen, terwijl van op de toren op e®" Indrukkende wijze door dé luidspre kers van de Heilige Missie, het Paradisium werd uitgezonden. Wij bieden namens Het Weke lijks Nieuws aan de jonge wedin*' en de familie, onze christelijks de®1' neming aan. Vier jaar geleden zette Engeland zijn beste troepen in om de Scheldemonding te bevrijden. De VI sloeg neer over Ant werpen. Ons hart huiverde. Maar alles is goed gegaan. De haven werd niet vernield. En na vier Jaar is onze haven een der beste ter wereld. We hebben voor u, dezer dagen een bezoek gebracht aan Antwerpen, en nodigen u uit samen met ons de haven te bezoeken. Antwerpen is pas in Keizer Kareis tijd tot grote bloei gekomen. De schepen lie ten Brugge links liggen (eigenlijk was het rechts) om naar de zo gemakkelijke en veilige Antwerpse haven te kunnen opvaren. Op een punt van 1494, dat is zes jaar voor Keizer Kareis geboorte, is Antwerpen nog een doodgewone middel eeuwse stad. Doch in korte tijd gebeurde het mirakel dat Antwerpen een echte wereldstad werd. Want weldra kwamen ze uit alle hoeken van de wereld naar Antwerpen gevaren met karvelen, gal joenen on galeien, later in de Spaanse en Oostenrijkse tijd, werden het majesta- tische zeekastelen, die opgevolgd werden door brikken, en schooners, de oude driemastschepen die het hebben moeten afleggen voor gebeeldhouwde voorstevens en eindelijk de stoomschepen, met die reuzepaketboten, die drijvende steden zijnl Daar heb je vooreerst het sierlijke Steen, een oude burcht rond de jaren duizend door de Noormannen gebouwd. Dit slot gaf aanleiding tot heerlijke sa gen. Die van Brabo en Antigoon is wel de heerlijkste. De reus Druon Antigoon woonde op de burcht en eiste tol van elke opvarende. Daar is een eind aan geko men door de onverschrokken Silvius Brabo, die Antigoon neervelde en de hand, die zo vaak naar de gehate tol had gereikt, In de Schelde wierp. Dit hand-werpen is, volgens deze legende, de oorsprong van de naam der Schelde- stad. Wij weten beter. De Salische Fran ken noemden deze plaats aan 't werp we zouden nu zeggen aan 't werf wat Antwerpen werd. Dat oude werf is uitgegroeid tot deze haven, die tegenwoordig bij de drie grootste havens der wereld behoort, voor al sedert de vernieling van Rotterdam en Hamburg onder de bommen van de oor log '40-'45. U hebt r^eds een voorsmaakje gekre gen- van wat deze haven is. Nu gaan we meer zien. Vooraf dient gezegd dat de haven in twee goed onderscheiden delen kan worden ingedeeld: de stroom zelf dan dè dokken, dit zijn gegraven binnen havens die met de Schelde door zeeslui zen verbonden zijn. De Schelde dus op de eerste plaats! Ze ligt hier 90 km. van de kust. Bij tij brengt 4,50 m. vloed bij, wat de diepte tot 13 m. verhoogt. Alleen de allergroot ste zeeschepen moeten te Vlissingen voor anker blijven liggen (b. v. de Queen Ma ry). De bevaarbilre breedte (van de hal ve km. breedte die de Schelde hier heeft) is 150 200 m. De stroomhaven of rede met haar meer dan vijf kilometer lange kaaimuur is niet voldoende. Daarom werden de dokken gegraven: 18 in totaal met een 370 ha. wateroppervlakte en 42 km. kaaimuur. We schuiven de haven langs. We rij den over de Bonapartesluis. Dit verbindt de stroom met de oudste dokken. Het eerste is het Bonapartedok, dat door Napoleon gebouwd werd. Hij wilde van Antwerpen het pistool op het hart van Engelandmaken. Het Willemsdok, on der koning Willem der Nederlanden ge bouwd is het volgende. Verder rijden we over de Kattendijk-

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 2