Frankrijk blijft het gevaar DE WEEK IN ONS LAND De Berlijnse Crisis op liet Agenda van de Veiligheidsraad gebracht De verdediging van het Westen Wie profiteert meest van er §11 Besluit goedgekeurd met 9 stemmen tegen 2, spijts Russisch verzet KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN Défensieraad aangesteld met Maarschalk Montgomery ONZE BURELEN: ITALIAANS PATER VINDT GENEESMIDDEL TEGEN HUIDTUBER- CULOSE EN KANKER BUITENLANDS OVERZICHT STORT 24 FRANK Moskou vraagt samenkomst van t!@ Baati mn Vier ter behandeling van de kwestie in Mm geheel. Eerst blokkade opheffen eisen de Westerse Mogendheden sar- DE NIEUWE REGELING DER TRAMS ais Voorzitter Zaterdag 9 Okt. 1948. "BESTUUR EN REDACTIE: S Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 9. Posteheck 47.G3.60. g ABONNEMENTSPRIJS VOOR: S België tot Nieuwjaar 24 fr. j» Belgisch Congo 3,fr. p. week. frankrijk Rolland 3,ïr. p. week. Q Andere landen 3,50 fr. p. weck. Uitgave POPERINGE-IEPER-WERVIK en Omliggence ffl WEKELIJKS Aangesloten bij V.B.P.P. JAAR. N' 41. ^tfuwwwwi<wi»WMWwa<vm> prijs pek n»: 2 frank. Poperinge, Gasthuisstraat 19. leper, G. de Stuersstraat 4. Wervik, Kasteelstraat 28. Koeselari, St-Alfonsusstraat 12. Veurne, Noordstraat 14. Nieuwpoort, Langestr. (M. Dumon) ONZE UITGAVEN: Roeselare-Ieper-Meenen. 4 Veurne-Nieuwpoort-Dikstwaide 4 Poperinge-Ieper-Wervik. De... schooiweek herbegint! De jongens en de meisjes wa ren l'liuis gekomen met een zak je, een klein papieren zakje. De meester en de zusters organiseren weer de schooiweek, zei de oude paprentenier van den hoek. Eerst de schooljongens en dan de pasters. waar moeder bijzonder zorgvul dig moet over waken. Zo dank baar kijkt het schaap u aan, zo schitteren die guitige oogskes, als ge Grietje iets in de hand stopt voor haarzakske. Och arme, wat wordt ge er om bedankt! Fiel smekt daaraan. Hier is nog geen kwestie van Die zal nog ergens een stuk sparen, Pé, maar reeds van ge- Duits geld zitten hebben, zei Fiel; en overtuigd zijn dat hij ook... gelegd heeft op Missie-Zondag, die oude vrek! *4" Kom, zei Fiel, ge zult wat zien en horen, bij mij t'huis! Die spaarweek voor de missies dat is '11 echte uitvinding geweest. Dat is een stuk kinder-opvoeding van de bovenste plank, 'k Wete wel, de missies varen er niet slecht bij maar dat is goud weerd voor de kinders en voor de ouders. Vroe ger, als de mensen min hadden, konden ze geven. Nu ze allemaal er veel, beter aan toe zijn, den ken ze aan... krijgen. Houdt maar een vergadering zonder loting of tombola. Maar die spaarweek? Kom binnen, Pé! Fiel heeft nog twee schoollo- pertjes. Kijk, hij staat daar, onze Rik! Rik zit in de kleine lering. Een halve beer van een jongen, met een paar handen die zijn broek zakken kunnen vullen; een vlas kop met twee ogen lijk lanterens, die alles zien en afspieden. Een rakker en een ravotter, die al de vogelnesten weet zitten; maar een gouden herte en... de dwa zen zijn van zijn familie niet. Rik, hoe is 't met uw zakske? Rik verdween; Rik keerde te rug. 't Zakske? helemaal vol! Rik is een zakenman in den dop. De deugniet heeft .een soort- coupons van de spoorweg nage maakt. En die kaartjes vliegen nu op tafel. Kaartjes van een frank, twee en vijf. Rik keek' in mijn ogen. Ja wel, 'k verstond wel dat ik hem moest ondervragen. Wel, wat betekent dat? Dat was immers zijn uitvin ding! de... zijne! Pé, ik doe commercie met vader en moeder. Drie weken lang noch chocolade noch koe- kerij. Niks! Dat is voor die gele mannetjes met hun scheve oogs kes. Niks in mijn gewone spaar pot, drie weken lang. Maar moe der moet me dat vergoeden en moet mij voor de snoeperij of voor dat drinkgeld een kaartje geven, 't Zit van nu bijna vol, Pé! 'k Ga dan al die kaartjes samentellen en moeder zal uit wisselen in franks of... briefjes. En niemendal van snoepgeld In drie weken, jongen? Rik beziet me, haalt de schou ders op! Och kom, is dat wél de moeite? Zou dat nu wel een «jon; gen» zijn die dat niet kan? Hij kan dat wel; 'k leze 't in die ogen, hij zou nog veel meer kun nen! Had de meester maar meer gevraagd Ziet ge Pé, zei Fiel, wijl Rik zijn zakske weer wegborg, als ik u zei dat 't een fameus stuk op voeding is! Leren sparen en le ren weggeven! De jongen stelt er hoge prijs op niets te aanvoer den; noch snuisterij noch zoetig heid... niemendal. Hij kan zich iets ontzeggen. Hij kan. Kun nen. die groten dat nog?... Maar ge moet een reden hebben, ge moet iets vinden dat werkt op 't gemoed van die kerels, iets heel bisonders ven... dat is alles voor die arme zwartjes. Geven, weggeven wat het uwe is, aan die zwartjes die Grietje maar kent op... prentjes! Maar die gedachte van geven, van zelf iets te missen om ande ren plezier te doen,... da's heer lijk, Pé! heerlijk! Jammer dat die spaarweek niet bestond in onze tijd. Er zouden misschien min vrekken en... honden zijn. Wie niet leert sparen, meedelen en geven als hij klein is, die leert het moeilijk later. Kinders kennen de weerde van 't geld niet!... Dat is dwaze praat. De groten die zich niets kunnen ontzeggen kennen die weerde evenmin. En voor hen die met hun geld nooit iets doen, voor die heeft het geld eigenlijk geen weerde, want ze zijn er niemen dal meê. Laat de vrekken maar van de schooiweek praten, Pé! Als de ouders het maar verstaan wat er zo al aan dit papieren zakje vast zit. We moeten zo dankbaar ge bruik maken van die gelegenheid om de groteren te leren sparen en geven, om de kleinen te leren geven uit liefde! De Overste van de Missionarissen van de Heilige Francicus-Xaverius van Parma, heeft medegedeeld dat Pater Romano Turci, er na jaren lange navorsingen, in geslaagd is een doeltreffend geneesmiddel te ontdek ken voor huidtuberculose en kanker. De nieuwe behandeling, die reeds op honderden zieken is toegepast, is uiterst doeltreffend gebleken. In 20 i\ 30 dagen is de wonde dicht en de ziekte volledig bestreden, zo luidt het rapport van de Oversten Pater Turci bevindt zich thans in het In stituut van de H. Franciscus-Xave- rius, te Napels. LINDA DARNELL 'mmfM De spaarweek! een fameus stuk opvoeding! Ik weet niet wie er meest van profiteert: de missies, of de... ouders? De ouders, zei Fiel! PÉ VLAMYNCK. I.inda Darnell, de gekende Holiy- woodse filmvcdeüe brengt de lange lijd, tussen haar.* optreden, door in de ateliers van de studio, waar zij kledingsstukken breit voor baar aan genomen dochtertje Lola. op postcheckrekening Nr 4763.GO der Gebroeders Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. INITIUM SAPIENTIJE EST TIMOR DOMINI De vrees des neren is liet be gin van de wijsheid. Op een andere manier kunnen wij vandaag ons artikel niet be ginnen, want de vrees heeft deze neer op een paar weken verwe zenlijkt waarnaar wij sedert ja ren roepen en wat het gezond verstand niet bij machte geweest was te realiseren. Twee beslissingen van uitzon derling belang werden inderdaad genomen: het aanstellen van een permanente legerstaf voor de groep der Vijf en de belofte van wege de U.S.A. West-Europa te heipen en te steunen, Dat is sedert drie jaar DE aan- geioezen oplossing. Maar het kwam er niet van: omdat Enge land Rusland niet durfde froise- ren en niet zcist wat doen tegen over de rest van het Britse Rijk', omdat Frankrijk mei communis ten in zijn regering zat of elk ogenblik aan het communisme ten prooi kon vallen, omdat men bij ons in de Beneluxlarden niet voort kon op eigen kracht alleen en dat de tenoren van onze bui tenlandss politiek op dat ogen blik zelf nog de kat uit de boom keken. (Het is trouwens zeer op vallend hoe goed P.-H. Spaak iets kan onder woorden brengen wat iedereen denkt, en hoe moeclig hij een standpunt kan verdedi gen wanneer hij zeker is dat haast iedereen dat standpunt al heeft ingenomen.) Maar toen kwam de Februari- puich te Praag en Engeland ver schoot. Het verschoot zoals het in 1938 verschoten had toen dat zelfde Praag door een andere dictator bezet werd. En Engeland begon te vrezen dat het weer de zelfde weg opging, een weg die wel eindigt met een zegepraal maar die over Munchen. Wc.r- chau, Duinkerken, Narvich, enz. loopt. Het Pact der Vijf werd geboren en de Duitsland-confe rentie kwam te Londen bijeen. Met de orgpnisatie van West- Duitsland werd praciisch aangë- MAURICE THOREZ de leider der Franse Communisten, die opnieuw erop belust is zijn partij in het Frans kabinet binnen te loodsen. Visjinski op het spreekgestoelte. De behandeling voor de V eiligheidsraad. Hr VISJINSKI BETWIST DE WETTIGHEID VAN DE WESTERSE KLACHT In het kader van de U.N.O.-zitting- in het Palais du Chaillot te Parijs, is op Maandag jl. de Veiligheidsraad in zelfde paleis bijeengekomen ter behandeling van de klacht over de Berlijnse kwestie ingediend door de U.S.A., Groot-Brittannië en Frank rijk tegen Sovjet-Rusland. Er werd eerst een procedure-debat geopend ten einde te bepalen of de klacht al dan niet op het agenda van de Veiligheidsraad zou worden «Kijk jongen, dat is|gebracht. de moeite weerd om u zelf iets i Na de opening der samenkomst te ontzeggen.Zo leren ze van I stond de voorzitter, de Amerikaan 't hunne weggeven: voor de mis sies al mijndrinkgeld van drie weken. Pé, zo vormt men mensen! Ik zie 't zo geren als de jongen naar moeder komt met zijn drink geld: «Moeder... vijf frank voor mijn zakske! De kerel weet niet hoe groot hij wordt in mijn ogen als hij zo afstand kan doen van 't zijne voor een goed werk dat hij kent. Missiewerk bij zwarten, gelen of bruintjes, dat begrijpen die rakkers beter misschien dan wij. Dat weggaan van zendelin gen naar de verre landen werkt veel meer op hun gemoed dan op het onze. Dat is mensen vormen, zei Fiel. Daar kwam Grietje aangelo pen, een vierkantig blokske, met kaken blozend lijk kolevijntjes. En een stel oogskens waar de he mel in ligt... Grietje met haar zakske! Grietje zit in 't derde studie jaar. moet ge weten! En Grietje bracht ook een zakske mee en doet net als haar grotere broer,... sparen voor de zwartjes, want Grietje houdt meer van die moorkes met hun schit terende witte tanden, dan van die lelijke Chinezen. Zo is Grietje! Grietje begrijpt niets van de bank- of wisselmethodes van Rik, maar kijkt naar de grotere en Philip Jessup, zijn plaats af aan de Argentijnse gedelegeerde, dit omdat de U.S.A. rechtstreeks betrokken is bij de ingediende klafcht. Na heel wat gepraat omtrent de vertaling van de te houden redevoe ringen werd het woord gegeven aan de H. Visjinski, de Russische afge vaardigde, die voorlezing gaf van de Russische bezwaren. De Sovjet-vertegenwoordiger hield vooreerst voor dat de Westerse klacht elke grond mist en dat de op geworpen kwestie niet onder de be voegdheid valt van de Veiligheids raad. De door de Westerse mogend heden te Berlijn ingevoerde munt hervorming' bedreigde de economie van de Russische zone, zodat tegen maatregelen zich opdrongen. Steeds volgens de Hr Visjinski staat de Berlijnse kwestie nauw in verband met de kwestie-Duitsland, en volgens artikel 107 is het aan de Raad verboden zich bezig te houden met kwesties die de ex-vijandeiijke naties betreffen. Op basis van de akkoorden van Jalta en Potsdam kan het probleem Duitsland, tot de welke volgens spreker ook het Ber lijnse vraagstuk behoort, slechts ge regeld worden door de in de raad vergaderde vier Ministers van Bui tenlandse Zaken. Het voorleggen van de Berlijnse kwestie voor de Veilig heidsraad is volgens de Sovjet-spre ker onrechtvaardig en onwettig en betekent zelfs een schending van het handvest. Hr Visjinski wees er verder op dat de Regering van Moskou voorgesteld heeft op 3 Oktober, de Raad der Vier bijeen te roepen. De verklaringen der drie beschouwt de Sovjet-rede- ongerijmd. Ken blokkade kleinere stukskes in haar zakske, van Bel'bjn bestaat volgens hem niet gezien Rusland zich bereid heeft verklaard de gehele Berlijnse bevol king te bevoorraden. De Sovjet-re gering betwist dus de wettelijkheid van het beroep op de Veiligheids raad en verzet zich tegen de in schrijving van de klacht op de agen da. Nadat de Belgische afgevaardigde, H. Van Langenhove betoogd had dat de klacht in kwestie niet moet besproken worden vooraleer beslist wordt over het al of niet op de agen da brengen, en een nieuw verzet van de Hr Visjinski, werd de eerste zit- tihg gesloten. De kwestie op het agenda geplaatst. Rusland en Oekraïne weigeren aan debat deel te nemen. Op de zitting van Dinsdag jl. zette dan de Hr Parodi, de Franse afge vaardigde, het standpunt van zijn regering uiteen. De bezwaren van de Hr Visjinski zijn niet geldend: het gaat hier immers niet om daden van een ex-vijandelijk land maar wel om daden van de USSR tegen een me- debezettende mogendheid. De Hr Pa rodi stelde ook de vraag waarom de Hr- Visjinski zich verzet tegen het plaatsen op de agenda van de Wes terse klacht zo de Russische houding Berlijnse crisis in de Veiligheidsraad te voorkomen. In zelfde Sovjet-nota wordt erop gewezen dat er van een Berlijnse kwestie geen sprake is geweest tot op het ogenblik dat de Westerse mo gendheden gemeend hebben een af zonderlijke munthervorming in de Westerse zones en in de Westerse sectoren van Berlijn door te voe ren. Die munthervorming is een eer ste stap naar de verbrokkeling van Duitsland en de opheffing van de vierlandencontrole, tevens tegen strijdig met de accoorden van Pots dam. De Russische nota oefent verder kritiek op de conferentie der Zes en beschuldigt de Westerse mogendhe den in West-Duitsland een staats verband in het leven te hebben ge roepen die Duitsland in twee delen scheidt. De omloop van de West- Duitse mark noopte de Russen hun Oost-Duitse munt in omloop te brengen en tevens tot transport beperkingen Zonder eenzijdige munthervormingen ware ei' van transportbeperking nimmer sprake geweest. Inzake het recht op controle op Berlijn verklaart de nota dat de Westerse mogendheden, gezien zij een aparte West-Duitsland hebben geschapen, zij hierdoor alle recht op omtrent Bellijn niet een bedreiging Berlijn hebben verloren, het vier delen wij in ons e.k. nummer van 16 Oktober volledig mede. LEZERS: Laat niet na tijdig bij uw verkoper ons blad te bestel len, zo zijt U er zeker van dat U een nummer krijgt. voor de vrede vormt. Dit was voor een Fransman een raak antwoord. Maar Visjinski sprong recht en herhaalde bondig wat hij daags voordien had verklaard. De bespre kingen te Moskou aanrakend zegde hij dat deze slechts officieuswa ren geweest, dus niet onder de Vier Ministers van Buitenlandse Zaken. Ten slotte werd tot de stemming overgegaan. Met 9 stemmen tégen 2 (Rusland en Oekraïne) werd beslo ten de Westerse klacht inzake Ber lijn op het agenda te plaatsen, waar op Hr Visjinski mededeelde dat Rus land weigerde deel te nemen aan het debat dat hieromtrent zou worden ingesteld. De H. Manoeilsky trad de Hr Visjinski bij en zegde dat ook zijn land weigerde aan het debat deel te nemen, waarop de zitting ge schorst werd. Of de HH. Visjinski en Manoeilsky de zittingen verder zullen bijwonen wordt thans afgewacht. Toch ver klaarde de Sovjet-afgevaardigde dat de Sovjet-Unie ris tj n.O. niet verla ten zou. NIEUWE RUSSISCHE NOTA OVER BERLIJN Moskou vraagt samenkomst van de Raad der Vier. Op Zondag 3 Oktober jl. heeft de Russische Regering een nieuwe nota gericht tot de Franse, Britse en U.S.A-regeringen, als antwoord op de Westerse nota van 26 Sept. jl. In deze stelt de Sovjet-Regering voor, dat de Vier Ministers van Bui tenlandse Zaken van de Grote Vier zouden samenkomen ten einde het Duitse vraagstuk in zijn geheel te behandelen. Deze nota gaf in diplomatieke kringen de indruk dat ze een laat ste poging was om het debat ove*- aa landenbestuur door de Westerse maatregelen te niet gedaan zijnde. Terugkerend op" de onderhandelin gen welke te Moskou plaats vonden, de voorstellen gedaan door Maar schalk Stalin en de richtlijnen ge geven aan de Militaire Gouverneurs te Berlijn, wordt in de nota verder erop gewezen dat deze niet tot een overeenkomst konden leiden ingevol ge onaanvaardbare eisen der Wes terse bevelhebbers die namelijk een controle zouden gevraagd hebben over de gekfemissie in de Sovjet-zone. Toch blijft de Sovjet-regering, gaat de nota voort, bereid de instructies gegeven aan de Militaire Gouver neurs te beschouwen als een basis van overeenstemming en een uitste kend uitgangspunt tot ruilverkeer tussen Oost en West. De kwestie die niet geregeld is, gaat de nota voort, is de invoering van een controle op het verkeer van goederen en passagiers, ook langs de lucht. De invoer van twee verschil lende munten maakte dergelijke controle noodzakelijk. De besprekin gen over Berlijn, besluit de nota, zouden niet afgesprongen zijn zo de Westerse regeringen geen eisen had den gesteld welke onaanvaardbaar waren voor de USSR. «EERST BLOKKADE OPHEFFEN» VERKLAREN WESTERSE MOGENDHEDEN Na ontvangst van de nieuwe Rus sische nota hebben de HH. Marshall, Bevin en Schvman over de inhoud dier nota geconfereerd en hebben besloten aan de Russische Regering bekend te maken dat zij bereid zijn op het Sovjet-voorstel tot bijeen roeping van de Raad der Vier in te gaan, zo de Russen eerst de blokka de van Berlijn opheffen. (Zie vervolg op 2* blad) pakt, maar het Verdrag van Brus sel bleef een papieren verdrag waarvan geen iota werd gereali seerd. En toen kwam de blokkade van Berlijn. De Westmachten hielden kop. De toestand verscherpte. Oorlogsgevaar werd dreigender. Nieuw# vrees leidde dan tot de twee beslissingen die we hierbo ven vermeldden. SCHRIK EN TEGENSCHRIK De vrees schijnt trouwens een zeer werkzame factor te zijn op het gebied der internationale po litiek. Inderdaad: wanneer de Russen na de 'capitulatie van Duitsland de facto geheel de Balkan en Oost-Europa geannexeerd heb ben, dan zijn er ernstige mensen die beweren dat dit gebeurd is uit vrees voor een aanval van wege de kapitalistische wereld zo als dat in 1919 en in 1941 het geval is geweest. Maar toen Rusland die gren zen maar voortdurend vooruit schoof, dan begonnen de anderen op hun beurt schrik te krijgen. Ze toonden hun tanden, gaven niks meer toe, herbewapenden, sloten Vijflandenpact en stellen Atlantische Unie in het vooruit zicht. Gevolg: nu schijnt Rusland weer schrik te krijgen, want vol gens de lacitste berichten wil Mo- lotov het debat voor de Veilig heidsraad vermijden en nieuwe vierledige besprekingen aanvat ten over Duitsland; zvillen de Soviets plots een ernstig vredes verdrag met Oostenrijk sluiten en dit land ontruimen, en doet Visjinski in de Veiligheidsraad voorstellen die zeer dicht staan bij de voorstellen sedert ander halfjaar door de meerderheid aangenomen, maar door een Rus sisch veto onuitvoerbaar gemaakt. Wij schijnen dus werkelijk te leven in een periode van schrik en tegenschrik. En het grote ge vaar is dan ook dit: dat de een of de andere partij op een goede morgen het moment zou 'geko men achten om zich definitief van die schrik te ontdoen door de andere plat te slaan... of ten minste te trachten dit te doen. Welke is dan ten slotte de uitweg uit dat vreescomplex? Is het een algemene ontwapening zoals Visjinski voorstelt? voor stel dat natuurlijk hierop neer komt zoals Mac Neil onderlijnde, de anderen te ontwapenen en Rusland niet). Wij geloven het niet. Ontwapening, zelfs langs beide kanten ernstig doorgevoerd, kan alleen de vrees verminderen en elk onmiddellijk oorlogsgevaar hypothetischer maken; de vrees echter wegnemen en vernietigen zal men hierdoor niet bereiken. Om de vrees volledig weg te ne men, moet men de oorzaak ervan uitroeien, en die ligt niet in de MACHT, maar in de WIL. Inder daad: een sterke athleet, een lut- teur, is niet gevaarlijk wanneer men die tegenkomt op straat. Men koestert er geen vrees voor omdat men veronderstelt of ze ker is dat hij ons niet zuil te lijf gaan. En we mogen dat veron derstellen omdat het samenleven der burgers niet berust op de macht van de ene enkeling te genover de andere, maar op een door allen erkende wet waarvan een centrale politie de eerbied en het inachtnemen verzekert. Het wantrouzoen en de vrees nu tussen de volkeren zullezi al leen verdwijnen zvanneer men op iziternatioziaal plan de principes aanneemt die op nationaal ge bied gelden: een opperste gezag, een algemene zoet en een sterke politie die bij machte is dat ge zag en die zoetten te doen res pecteren. Maar dat jziist zvil de Sovjet Unie tot nu toe met geen enkel middel en op geen enkele manier. Denk znaar aan de commissie die een practisch plazi voor een U.N.O.-leger mocht opstellen en die sedert meer dan een jaar geen ezikel teken van leven meer geeft omdat de Sovjets op die zoeg niet vooruit willen. Daardoor blijft dan de vrees in de wereld bestaan en blijven zvij verplicht aan een bewapenings wedloop mee te doen en ons le ven door een angstpsychose te laten overschaduwen en verwoes ten. FRANKRIJK BLIJFT DE ROTTE PLEK Wanneer zvij dan terugkomen tot West-Eziropa dan moeten zvij ons zeker verheugen over de voor uitgang tijdezis de jo igste week gedaan. Maar daar is toch iets in dat ons niet helemaal bevalt. De her enigde Staten hebben inderdaad tot voor een week geweigerd zoa- pens te beloven en te zceigeren tot zolang West-Europa zelf geen ernstige inspanning voor zijn eigen verdediging had gedaan. En West-Europa (de vijf) kan die inspanning moeilijk dóen om dat het communistisch gevaar in Frankrijk nog steeds zeer groot is en dat men bijgevolg niet voor uit kan. zoals we hier verleden week nog klaar en duidelijk heb ben aangetoond. Het was dan ook begrijpelijk dat de U.S.A. ver klaarde dat ze voorlopig alleen aan Engeland wapens en waar borgen zou geven. Dat v:ou prac tisch zeggen: voor West-Europa niks, zolang de communisten in Frankrijk niet onschadelijk ge maakt zijn. Welnu op eezi ogenblik dat er nu zelfs gerzichten lopen dat de andere partijen weer zoziden toe laten dat de knechten vazi Mos cow in de regering komen, op dat ogenblik vormt men een gecom bineerde legerstaf en verklaart Amerika plots dat die inspanning voldoeziae is, en dat zij voortaan wapens ezi waarborgen aan de Vijf van het Pact van Brussel kunnen geven. Wij kunnen het' verkeerd voor hebben, znaar zvij geloven daar niet zeer veel van. En zvel om de eenvoudige reden dat Amerika niet kan het gevaar lopen wapens te leveren aan ee.zi lazid dat ze znisschien tegen Amerika zelf zou keren. En dat is toch het gevaar met Frankrijk, waar Thorez en zijzi kornuiten nog elk ogenblik naar de znacht kunnen grijpen. Er is znaar één veronderstelling waarin Amerikaanse wapenleve ringen aan Frankrijk denkbaar zijn en dat is dat de States een absoluut verirouzoen zouden heb ben in het Franse leger dat des noods de rode putch zou verhin deren ezi dit dazi des te beier zou kunnen, naarmate zij over over vloedige en moderne wapens zou beschikken om de rode maquis te overmeesteren. Intussen menen zvij dat die verklaringen uit de States eerder deel uitmaken van de koude ofte zenuzuoorlog en dat ze er op be rekend zijn enerzijds de bevol king van West-Europa een riem onder het hart te steken en an derzijds de Russen aan het ver stand te brengen dat ze 't niet zo gemakkelijk zullen hebben als ze zich misschien zvel inbeelden. Van Aznerika uit gezien, den ken zvij dat het Vijflazidenpact ideologische waarde heeft, veel meer dan een reële en dat zij voor de werkelijke strijd tegen de Sovjets indien die ooit mocht losbreken voorlopig alleen op Engeland en Spanje rekenen. Engeland dat openlijk tot een reusachtig vliegtuigmoederschip zoordt uitgerzist, en Spanje, dat zonder veel lazvaai tot een brug genhoofd voor het land- en lucht- leaer wordt aangelegd. Officieel zoordt Spanje mispre zen, is het uitgesloten van (het Marshallplan ezi zieemt het aan geen enkele Europese conferentie deel. Maar langs andere wegen krijgt Franco ernstige credieten en zijn zvij ervan overtuigd dat er geheime accoorden werden af gestoten of zullen afgesloten wor den om een aantal basissen aan Aznerika af te staan. Hetzelfde trouwens met Portugal. Van uit principieel democra tisch standpunt kan men het be treuren dat men pootjes znoét geven aan eezi dictator, maar realistisch bekeken moet men zeggen dat wij op dit ogenblik niet vrij zijn in de keuze van onze middelen en is het beter een ongevaarlijke dictatuur te laten medewerken aan een algemeen defensieplan, dan met onze de mocratische idealen het slacht offer te worden van de Sovjet dictatuur. Indien het trouzoens zover znoest komen dat men op Franco moet steunendan is dat toch hoofd zakelijk de schuld van Frankrijk dat door zijn onbetrouwbaarheid en zvn innerlijke verscheurdheid elke doelmatige eenwording en verdediging van liet Westen on mogelijk maakt. Wij kzmnen dan ook niet an ders dan blijven houden aan de conclzisie die we hier verleden zveek trokken: Frankrijk is en blijft het grote gevaar voor West- Europa. Wie eenvoudig de verkla ringen en beloften van de laatste week leest die kan het anders menen, maar wie door de woor den heen naar de zoerkelijkheid boort, die moet met ons accoord gaan: zolang Frankrijk niet van de commztnisten bevrijd is zal West-Europa noch door ons zelf noch door Amerika ernstig kzzn- nen verdedigd zoorden. 6-10-48. V. WESTERLINCK. LIBERALEN BESLUITEN TEGEN DE VOLKSRAADPLEGING TE STEMMEN Door de Liberale Federatie van het Arrondissement Brussel werd eerst op Zaterdag 2 Oktober jl. een bui tengewone algemene vergadering ge houden ten einde een standpunt in te nemen inzake de Koningskwestie en het voorstel tot oprichting vair eeir nieuwe commissie. Tijdens deze vergadering kwamen zeer verschillende zienswijzen tot uiting en bleven incidenten niet uit. Ten slotte werd besloten zich te kan ten tegen een volksraadpleging en tevens tegen een regeringsdeelname samen met de C.V.P. De op het slot van de vergadering goedgekeurde motie hield in dat de Liberale Par lementsleden tot plicht hadden te gen de volksraadpleging te stemmen. Zondag jl. kwam ook het Liberaal Partijbestuur samen, om de Ko ningskwestie te behandelen. Na moeilijke besprekingen werd een mo tie goedgekeurd waarin andermaal vooropgesteld werd dat de vrijwillige verzaking van Leopold III de beste oplossing zijn zóu, dat de door de C.V.P. voorgestelde volksraadpleging slechts verwarring stichten kan, en dat de Liberale Partij bij de Kamer een voorstel tot oprichting van een nieuwe commissie zou voorleggen. Ook Oostende, Veurne, Diksmuide, het jachtgebied van dhr van Glab- beke, is anti-koningsgezind. Zondag is het arrondissementsbestuur dei- liberale partij te Nieuwpoort bijeen gekomen. Er werd een resolutie 'goedgekeurd tegen de oprichting van een commis sie en voor het effacement VOORSTEL TOT VOLKSRAAD PLEGING OP 19 OKTOBER VOOR DE SENAAT Dank de Liberale stemmen verwerpt de Senaatscommissie het C.V.P.-voorstel. Door de senaatscommissie voor Justitie en Binnenlandse Zaken werd Dinsdag jl. een vergadering gehou den ten einde een stemming uit te brengen over het C.V.P.-voorstel tot het instellen van een volksraadple ging inzake de Koningskwestie. Hr Pholien, C.V.P., bracht een uit voerig verslag' uit waarin o.m. voor gehouden werd dat deze volksraad pleging een uitzonderlijk maar noodzakelijk informatiemiddel is, en dus geen referendum. Desniettegen staande werd het verslag verworpen met 22 stemmen tegen 22. Alleen de C.V.P.-leden stemden voor, alle an dere, Communisten, Socialisten en Liberalen, stemden tegen. Bij sta king van stemmen is namelijk een voorstel verworpen. Aan het verslag van H. Pholien werden nu drie notas bijgevoegd, een socialistische en een communistische, die beide troonsafstand eisen, en een liberale die het houden bij een nieuwe commissie. Hóöist--wm'afkihi-jftHjk -zal nu de feehaat op 19 of 20 Ökt;éteer--e:k. bij eenkomen om het voorstel tot Volks raadpleging te bespreken. Intussen besloot het bureau van het Nationaal Comité van de C.V.P. trouw te blijven aan haar standpunt en verder te ijveren om de goedkeu ring in de wetgevende kamers van het in de Senaat ingediende voorstel. Zo de Liberalen in de Senaat het in de commissie aangenomen stand punt handhaven zal het C.V.P.-voor stel vermoedelijk verworpen worden, bij 1 stem meerderheid van rood en blauw, ofwel bij staking van stem men. Ingevolge die beslissing zou men in verband met dit nationale vraag stuk, dat de Koningskwestie is, op nieuw ter plaatse blijven trappelen. Op dit ogenblik wordt de toestand wederrechtelijk trouwens be heerst door de wet van 1945, die de Vorst belet zijn Koninklijke proga- tieven uit te oefenen. Diensvolgens kan de Koning vrijelijk geen enkele koninklijke daad stellen. Het is nog al lachwekkend socialisten, commu nisten en liberalen de troonsafstand of het terugtrekken van de Vorst te zien vragen en hen anderzijds mor dicus zien vasthouden aan de ver- banningswet. De linkse partijen zijn derhalve niet alleen gekant tegen het verlangen van de natie maar zelfs in tegenspraak met zichzelf vermits zij van de Vorst vragen een koninklijke daad te stellen en hem dat anderzijds willen beletten! HR DE DORLODOT WIL NIEUWE PARTIJ STICHTEN Hr de Dorlodot, die in 1946 op een C.V.P.-lijst werd gekozen maar nooit tot de C.V.P. heeft behoord, wil thans een nieuwe partij stichten. NAAR EEN GROTE VLIEGTUIGINDUSTRIE Zo wij Le Peuple mogen gelo ven zou weldra een grote vliegtuigin dustrie in ons land tot stand ge bracht worden, in het kader van de militaire samenwerking der Vijf. Te vens zou de F/N-fabriek te Herstal een der best uitgeruste wapenfabrie ken van Europa worden. Zulks werd trouwens ten dele be vestigd door Kolonel de Fraiteur, on ze Minister van Landsverdediging, toen hij aan de pers op Maandag- jl. inlichtingen verschafte over de mi litaire besprekingen der Vijf Wester se landen aangesloten bij het Pakt van Brussel. De Minister verklaarde dat de ontworpen beslissingen slechts van defensieve aard waren en dat er geen oorlogsgevaar aanwezig was. Verder dat op die besprekingen gestreefd werd naar een gemeenschappelijke aanwending der strijdkrachten, het toepassen van gelijke methodes, stan- dardisatie van materieel, uitwisseling en fabricatie en gemeenschappelijk opperbevel. In het raam hiervan zouden in. België vliegtuigmotoren worden ge demonstreerd voor de 5 landen, uni formen en andere stukken vervaar digd, enz. De financiële vraagstukken hieromtrent dienen evenwel nog ge regeld. Ten slotte verklaarde de minis ter nog dat het hoofdkwartier van de Belgische strijdkrachten in Duitsland naar Bonne werd overgebracht en dat er geen'kwestie van is, de Belgi sche troepen in Duitsland op de Rijn terug te trekken. STIJGENDE VERKEERSBELASTING Zoals de eigenaars van autovoer- tuigen het maar al te goed weten, werd door de wet van 17 Augustus 11. de verkeersbelasting op de aufcovoer- tuigen, vooral wanneer het luxe wagens betreft (boven de 11' of bo ven de 19" P.K.) verhoogd. In de Rijksmiddelenbegroting voor het dienstjaar 1949 worden de in komsten, op grond van deze belas ting, op 870 millioen frank geraamd, tegen 550 millioen voor 1948. De ver hoging met 320 millioen fr., die on getwijfeld vrij hoog is, spruit echter niet enkel uit de verhoging der be lasting' voort, maar ook uit de aan houdende vermeerdering van het aantal voertuigen. Overigens, strookt het in de begroting aangegeven cij fer van 550 millioen niet reet de werkelijkheid, daar d.e voornoemde wet van 17 Augustus 11. reeds in het dienstjaar 1948 van toepassing, is. Men mag voor dit dienstjaar ver wachten dat de verkeersbelasting 760 millioen frank zal bedragen. NA DE VOLKSTELLING De cijfers, resultaten van de volks telling van einde Decemb:-.* 1947, worden thans bekend. Hieruit blijkt dat in de afgelopen 17 jaar de bevol- kingsaanwinst 418.000 inwoners be draagt over geheel het land. Deze aanwinst heeft zich volledig voorge daan in de Vlaamse Provincies en Brabant. Hieruit spruit voort dat grondwet telijk het aantal volksvertegenwoor digers dient aangepast, zodat volgens de bestaande wetgeving het aantal volksvertegenwoordigers van 202 op 212 zou dienen gebracht. Deze verho ging zou dus ook alleen te goede ko men aan de Vlaamse Provincies en Brabant, wat zekerlijk een wijziging zou aanbrengen in de verhouding tussen de verschillende partijen, zoais deze nu samengesteld^'n. DE BELGISCHE COMMUNISTEN HOUDEN HET OOK VOOR MOSKOU In Frankrijk betoogden de Com munisten reeds dat het Franse volk nooit meer zou oorlogen en nooit in het gelid zou staan tegenover Rus land. Onze Belgische Communisten, wil len deze gezegden thans ook huldi gen. Zo schrijft oud-minister Dal mand in Le Drapeau Rouge In dien de Russen een oorlog uitlokken, zullen onze communisten alles doen wat zij kunnen om de strijd te dwarsbomen en onmogelijk te maken. Dit bewijst andermaal dat zij alles doen om de weerstand van het land te vermijden en niettegenstaande dat houden de Socialisten en Liberalen hen nog steeds de hand boven het hoofd om hen oveial binnen te lood sen.. Waar zitten ze nu... die misdaad pleegden (of plegen) tegen 'de Veilig heid van de Staat... enz?? UITVOER IN SEPTEMBER ZEER BEVREDIGEND TAKS OP DE FILMVOORSTELLINGEN In September bereikte onze uitvoer een waarde van 6,419 milliard frank voor 1,342 millioen ton goederen. Al leen in April toen voor 6.658 milliard In de kabinetsraad werd besloten frs. werd geexporteerd, was het cij - tot een, vermindering van de taksen fer hoger. op de goedkope plaatsen in cinemas. (Zie vervolg 2* blad). MAARSCHALK MONTGOMERY Na besprekingen gevoerd te Pa rijs, door de vijf Ministers van LandsverdedigingGroot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België en Lux emburg de vijf landen behorend tot het Pakt der 5 werd beslo ten een defensieraad aan te stellen, hebbende tot taak de verdediging van het Westen te coördoneren. Einde vorige week werd reeds de benoeming vooropgesteld van Maar schalk Montgomery tot Voorzitter van deze Defensieraad. Er werd evenwel kritiek uitge bracht tegen deze benoeming, inzon- derlijk in Franse middens, zodat Pa rijs respijt vroeg vooraleer de sa menstelling van de defensieraad goed te keuren en bekend te maken. Meerdere kringen te Parijs, o. m. deze van Generaal de Gaulle, waren immers de mening toegedaan, dat in geval van een crisis, een Britse Op perbevelhebber eerst en vooral zou denken aan de verdediging van de Britse eilanden en ieder bruggen hoofd ten Noorden van de Pyreneeën aan de vijand zou prijsgeven. Tevens dat de verdediging van het Westen op het Vastenland moest geconcen treerd worden en dat de hoofdzetel te Parijs zou moeten zijn en niet te Londen. Nog dat beter een Ameri kaan tot Opperbevelhebber zou aan gesteld worden, wijl de U. S. A. mi litaire steun en waarborg zou ver strekken. Britse kranten hielden ook voor, dat het Westen bij een nieuwe aan val niet zou kunnen weerstaan, zo de Amerikaanse waarborg niet gegeven werd Ten slotte zijn allen het eens ge worden en Dinsdag werd de samen stelling van de Westerse Defensie raad bekend gemaakt: Voorzitter: Maarschalk Montgomery: Hoofd der strijdkrachten te lande: Generaal da Lattre de Tassigny (Fransman) Hoofd der zeestrijdkrachten: de Franse Admiraal Jaujard en Hoofd d?r luchtstrijdkrachten: de Britse Maarschalk Robb. Hogere Belgische. Nederlandse en Luxemburgse officieren zullen deel uitmaken van de staf van de Voor zitter en de andere aangestelde Op perbevelhebbers. NAAR EEN ATLANTISCH MILITAIR BONDGENOOTSCHAP Thans is ook gebleken dat de advi seurs van de U. S. A. en Canada me degewerkt hebben aan de uitbreiding van het Pact van Brusseltijdens de bijeenkomst van de vijf Ministers van Landsverdediging der landen aangesloten tot het Pact van Brussel, Er is ook meer en meer spraak ge worden van een Amerikaanse Mili taire hulpverlening aan een West- Europese alliantie; nog Inzake een Atlantisch Militair bondgenootschap. Verder wordt ook vooropgesteld dat ook Spanje zou kunnen betrokken worden bij de verdediging van het Westen. Hierover weidt onze medewerker Westerlinek verder uit la zijö in ternationaal Overzicht.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1