De Economische in Frankrijk Morgen komen wij in actie risis KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN Zomerseizoen 1948 aan de Kus1 ONZE BURELEN: BESTUUR EN REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge. Telefoon 8. Postcheck 47.63.60. ONZE UITGAVEN: i 3' JAAR. N' 43. BUITENLANDS OVERZICHT Franse Frank krijgt nieuwe druk Maandelijks aanpassing aan gemiddelde koers van de Dollar. VERSCHERPING VAN DE STAKING IN DE KOOLMIJNEN Doodstraf afgekondigd tegen vcedselspeculanten. GROENTENKONINGIN DE EERSTE KIESBEURT VOOR DE RAAD DER REPUBLIEK Communistische Partij van de Gaulle pp de cierde plaats. DE DOCHTER VAN ONZE SENAATSVOORZITTER IN HET BOOTJE GESTAPT GRENSARBEIDERS ZWAAR GETROFFEN DOOR DEVALUATIE VAN DE FRANSE FRANK gjCftAMtAMIMMAAMIMNMIMMIMIf* 5 -r_t91 nl.i To/o f Uitgave POPERINGE-IEPER-WERVÏK en Omliggende Poperinge, Gasthuisstraat 19. leper, G. de Stuersstraat 4. Wervik, Kasteelstraat 28. Koeselare, St-Alfonsusstraat 12. Venrne, Noordstraat 14. Nieuwpoort, Langestr. (M. Dumon) ABONNEMENTSPRIJS VOOR: ReJgïë tot Nieuwjaar 20 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankriik Rolland 3,fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. Roeselare-Ieper-Meenen. Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide.i 4 Poperinge-Ieper-Wervik. PRIJS PER Nr: 3 FRANK. Aanaesloten bij V.B.P.P. j De helft minder ontvangsten dan in 1947. Of zij het weten? 't Is nagenoeg nog een maand. Maar «zij» bereiden reeds «hun» feest voor! Zij... dat zijn de schooljongens, de knechten... gint Mcartensdag nadert! De schoolrakkers hebben met harde concurrentie te doen. In de oude tijd was 11 Novem ber hundag. Dan waren zij de baas en meester van de straat, in tal van dorpen althans. Dan hielden zij stoet, lichtstoet nog wc!zij hadden geen fanfare no dig. hun kele was hun genoeg. St-Maartensavond! en in de stille avond klonk hun koor tot bii de buren. Er zijn nog wel rapen; er zijn nog wel andere lanteerntjes. Maar die concurrentie! De concurren tie van de oud-strijders, die, zon der meer, maar... terecht, 11 No vember wegkaapten van onder de neus van de schooljeugd! Er was geen spraak van proces; de strijd was te ongelijk; de aarden pot tegen de ijzeren pot; de jongens gaven 't op om langer 11 Novem ber te vieren. Maar, ze zouden geen rakkers zijn geweest zo zij zich niet konden aanpassen. Zij bereiden zich voor en iedere avond komen ze reeds een hels lawaai maken in de straat. Dat is nog maar de herhaling, de re petitie. tot op 11 November hun keelbatterijen, de volle laag zul len geven. En toch, zij mogen lawaai ma ken, zij... moeten lawaai maken. "Vfij vierden ook St Maarten, ook wii stelden de hele parochie on stelten. Ook wij hadden een keel en joegen de lucht vol «koeke- bak 't Ware jammer, doodjam mer geweest zo die traditie weg gevallen ware. De folkloristen en de mannen van de heemkunde zouden geklaagd hebben om 't verlies van een zware brok echt volksleven, maar St Maarten "°lf zou er soiitigst om gew°°st zijn. hij, de grote heilige zelf! ik op St-Maarten. Was het niet geweest van een St Maarten, een St Amand en andere grote zen delingen kerels uit één stuk 't ging er misschien nu nog lief uitzien in ons land, al zo lief als bij de... kaffers. Ik zeg... mis schien! Kozen onze oude IJzer-mannen St Maarten niet tot patroon, ik hope dat de schoolrakkers eeuwig van hem blijven houden. Ze mo gen daarbij de volle laag geven uit hun keelbatterijen. St Maar ten blijft hun vriend, lijk al wie een herte heeft; de rakkers ont dekken seffens een goed herte, omdat zij er zelf zulk een heb ben. Denkt maar even aan Rik van FieLs. Zij, ze zouden dat ook gedaan hebben: hun mantel de len met dien ouden sukkelaar! Ze zouden niet eens gedacht heb ben dat moeder achteraf iets zou... uitgedeeld hebben! Ziet ge? Morgen wordt u de helft van uw winterjas niet gevraagd; ge gaat precies ook naar de kerk niet met een ruiterij-sabel. En t'huis zullen ze niet moeten la chen lijk de mannen uit de ka zerne 't wel deden met St Maar ten. Ze hadden misschien min plezier gemaakt had St Maart-en verklaard dat hij de andere helft verboemeld had of verspeeld. Ons volk heeft ook een herte! We hebben dat afgedeeld van St Maarten en St Amand en die -andere zendelingen. En er zijn nog sukkelaars, van alle kleur. Niet de helft van uw winter jas; maar, als 't u belieft, ook geen... knoop van die jas! 't Mag geen kluttergeld loodachtig in de schaal vallen op Missie-Zendag! Tijdens een uiteenzetting over het verloop van 't zomerseizoen 1948, heeft dhr Elleboudt, voorzitter van het Verbond der Hotelhouders der Kust, gewezen op het feit, dat men aan de kust in het algemeen de helft minder inkomsten heeft gehad, dan tijdens het zomerseizoen 1947. Vol gende cijfers tonen dit aan: Oosten de: 62 t.h.; Wenduine 57 t.h.; Blan- kenberge: 50 t.h.; Middelkerke: 50 t. h.; Knokke: 50 t.h.; Heist: 47 t.h.; Breedene: 45 t. h.; Den Haan: 42 t. h.; Westende: 40 t.h. Brugge boekte 63 t.h. minder inkomsten dan vorig jaar. We merken cp dat de westkust hier niet genoemd- werd. Voor Nieuw poort, Oostduinkerke, Koksijde, De Panne is de verhouding voorzeker niet zo nadelig. Daar was, o.i., volk en nering gelijk verleden jaar. In de Franse staatscourant ver schenen Zondag jl. drie mededelin gen van de wisseldienst, waarbij sommige aanpassingen worden ge daan aan het muntstelsel der Fran se frank.' Deze maatregelen hebben essen tieel ten doel het huidige van kracht zijnde systeem te vereenvoudigen, zonder de structuur er van te wij zigen, en, ten minste wat betreft de handelsoperaties, tussen de koers van alle buitenlandse deviezen te Parijs, de officiële pariteiten te herstellen, die door het internationaal valuta fonds zijn goedgekeurd. Bij het begin van elke maand zal voortaan de koers der valutas, ande re dan de dollar, de escudo en de Zwitserse frank, worden vastgesteld in verhouding met hun koers tegen over de dollar. Voor de biljetten werd de nieuwe aankoopkoers als volgt vastgesteld: 1 Pond sterling 1955 Fr. fr. 100 Belgische frank 595 Fr. fr. 1 Canadese dollar 262 Fr. fr. 100 Hollandse gulden 9350 Fr. fr. Anderzijds gelden: 100 CFP-frank 531 Fr, fr. 100 Franse roepies 7970 Fr. fr. 1 Libanees pond 120,30 Fr. fr. De koers van de dollar, die vroeger 214 bedroeg, is nu 264, tegenover de Franse frank. Deze nieuwe ontwaarding van de Franse frank is de 10° sedert 1926. In 1803 had een wet de goudwaarde van de Franse frank vastgesteld op 0,32258 gram. Tot in 1918. meer dan een eeuw dus, werd deze pariteit be houden, maar na de oorlog 1914-1918 móest een eerste devaluatie doorge dreven worden en in 1926 werd het zogenaamde revolutie-quotum ver vangen door het Poincaré-quotum zodat de Franse frank dan nog een goudwaarde had van 0.0655 gr. Se dertdien kende de Franse frank nieuwe devaluaties, in 1940 werd de goudwaarde dan nog teruggebracht tot 0,02334 gr. Thans kent onze Zui derbuur de 10° devaluatie sedert 1925 en van een specifieke goudwaarde van de frank is er geen sprake meer. Over deze nieuwe aanpassing van de Franse frank wordt breedvoerig en technisch uitgeweid in onze fi nanciële kroniek. Troepen grijpen in om te belet* ten dat de communisten de mij nen onder water zouden laten lopen. De staking bij onze Zuiderburen heeft in het mijnwezen scherpere vormen aangenomen, wijl in de an dere bedrijfstakken in de meeste ge vallen het werk hernomen werd. Reeds 14 dagen duurt de staking in het mijnwezen aan en de houding der Communistische C.G.T., die na melijk besloot bevel te geven aan de veiligheidsploegen in de mijnen te rug te trekken, dreigde een ramp te worden. Die veiligheidsploegen he.tfden im mers tot taak de mijnen in een toe stand te houden dat het werk er on middellijk zou kunnen hervat worden. Het wegnemen dier ploegen betekent tevens dat de mijnen onvermijdelijk onder water zouden lopen en on bruikbaar zouden worden. De Regering heeft dergelijke toe stand kost wat kost willen vermijden en heeft diensvolgens troepen inge zet om de mijnen te gaan bezetten waar de veiligheidsploegen terugge trokken werden, zelf de pompen aan gang te houden ofwel werkwillige ar- b.eiders ts beschermen. In Csntraal-Frankrijk bezetten de troepen Dinsdag jl. negen mijnen, na verzet van de stakers te hebben ge broken. Te St-Etienne kwam het tot een erge botsing met de stakers, waarbij traangasbommen werden ge bruikt en een 49-tal ordemannen en stakers gewond werden. Niet min dan 6.000 man waren rond de stad geconcsnteerd. Intussen hadden de stakers evenwel 3 mijnen onder wa ter laten lopen. In het Noorden is de toestand ook gespannen en te Denain bègon het water in de mijnschachten binnen te lopen. ïn Lotharingen is evenwel een lichte werkherneming ingetreden. Intussen betekent deze staking der mijnwerkers milliarden fr. verlies voor Frankrijk. Op het Congres van de C.G.T. vo rige week te Parijs gehouden heeft deze communistische vakbond be sloten zo grondig mogelijk het Mar shall-plan te saboteren. De Franse Regering heeft thans ook een scherpe actie ingezet tegen speculanten en zwarthandelaars en zelfs afgekondigd dat de doodstraf voortaan van toepassing zal zijn op personen die zich bezondigen aan ongeoorloofde praktijken inzake voedselvoorziening. Meerdere zwarthandelaars werden reeds ingerekend en tientallen win kels kregen reeds bevel om te slui ten, meestal voor 14 dagen, om vo-°- dingswaren aan te hoge prijzen to hebben verkocht. b&assL *Jl fe DE FRANSE FRANK TEGENOVER DE BELGISCHE MUNT In verband met de nieuwe finan ciële maatregelen getroffen in Frank rijk werd door de Nationale Bank van België volgende mededeling ge daan: Ingevolge de nieuwe Franse mone taire schikkingen zijn de koersen die vanaf 18 Oktober 1948 tot nader be richt te Parijs voor de Belgische frank zullen toegepast worden, de volgende Contractuele koers: 100 B. F. F. F. 601,439 Transfcrten (Kabel en chemie) Aankoopkoers 100 B.F. F.F. 600,60 Vcrkoopkoers 100 B.F. F.F. 602,40 Bijgevolg zullen, vanaf 18 Oktober 1948, en tot nader bericht, volgende koersen voor de Franse frank ten overstaan van de Belgische frank worden toegepast: Contractuele koers: 109 F. F. B. F. 16.62679 Transferten (Kabel en cheque) Aankoonkoers 100 F.F. B.F. 16.60 Verkoopkoers 100 F.F. B.F. 16,65 Biljetten: Aankoopkoers 100 F.F. B.F. 16.59 Verkoopkoers 100 F.F. B.F. 16.89 Deze koersen zijn geldig voor alle betalingen; de procedure in verband met de reischeques in Belgische franken voor Frankrijk, Tunisië, Marokko en Algerië blijft nog van kracht. keer tot het velleden. De Koning is onschendbaar. Het probleem van een commissie is reeds lang voorbijge streefd; daarbij heeft men het ver slag van de commissie Servais. Hr Spaak zelf heeft gezegd dat het niet gaat om uitspraak te doen over de eer van de Koning, maar dat het een politiek probleem is. Waarom niet luisteren naar de stem van het volk. Trouwens de Ko ning rr.a* hiet aftreden volgens de Grondwet. Het gaat hier slechts om de mening van het volk te kennen. Zo de Koning weer op de troon stijgt zal hi.i zeggen: «De Koning herin nert zich de beledigingen niet Deze uiteenzetting van Hr Pholien werd door rechts toegejuicht. Na Hr Pholien nam de Hr Debruyn, C.V.P., het woord om te spreken na mens zijn groep. Deze drukte de wens uit dat het debat tot de volks raadpleging zou worden beperkt, Het Liberaal voorstel kan geen voldoe ning geven. Men moet dus het volk raadplegen. De houding van de C.V.P. is erop gericht een oplossing te zoeken en is een toenadering. Bij de Socialisten bleef steeds een hals starrige weigering. Ten slotte maak te spreker kritiek uit op het verslag van de Socialist Van Remoorteï, wel ke onlogisch Is en zelfs de eer van een persoon betrekt, welke zich ln de Senaat niet kan verdedigen. Heer Van Remoorteï. Socialist, zet dan het Socialistisch standpunt uit een. Een volksraadpleging, volgens hem, Is ondoelmatig en ongrondwet telijk. De Koning zou. volgens hem, toch geen regering kunnen 'vormen. De Koning, zegt hij, kan niet meer een onpartijdige scheidsrechter zijn: daarom zullen de Socialisten nooit hun zienswijze wijzigen. Bij een volksraadpleging zou het Parlement niet meer vrij blijven. Nog zou het de eenheid van het land in gevaar brengen. De Koning heeft rich op zeker ogenblik afgescheiden van zijn ministers. Juist zoals te Wijnendale. is de Koning thans omringd door een slechte omgeving. De enige oplossing, volgens de Heer Van Remoorteï, ls het aftreden van de Vorst. Heer Dierckx zette daarna het Li beraal standpunt uiteen. Deze be toogde dat de Koningskwestie niet in partijtucht moest opgelost wor den, maar elk volgens rijn geweten. De Liberalen houden het bij hun voorstel tot instelling van een nieu we commissie en kunnen een volks raadpleging niet goedkeuren. De Socialisten maken anderzijds door hun houding de terugkeer van de kroonprins onmogelijk, dit o.m. door hun perscampagnes, welke, volgens Heer Dierckx, dienen op te houden. Het probleem moet met sereniteit en objectiviteit behandeld worden. Woensdag jl. werd het debat voort gezet en meteen besloten. Kwamen dan nog in dit debat tus sen: voor de C.V.P. de HH. Huart, Ronse, Lohest, Verbalt, Van Zeeland, Gribamont, Baers en Nothomb. Voor de Socialisten voerden het woord: de HH. Crommen. Van Remoorteï, Mevr. Spaak en H. Matagne. HH. Gillon en Lilar zetten de Liberale standpunten uiteen en Giineur, de Communist, wist te verklaren dat zijn partijgenoten tegen de volks raadpleging stemmen zouden. De C.V.P.-woordvoerders verdedig den hardnekkig hun voorstel en de eer van de Koning. Andermaal werd gewezen op de ongrondwettelijkheid waarin het land thans zich beweegt, de drogredenen welke tegen de Ko- Zondag jl. moesten de Franse Ge meenteraden hun 100.011 kiesman nen aanduiden die dan op 7 Novem ber e.k. 246 leden van de Raad der Republiek moeten aanduiden. Deze verkiezing werd dus met ge daan door de volksmassa, maar wel door de leden van de gemeenteraden van het land. Deze Gemeenteraadsleden hebben nu voor 10% hun stemmen uitge bracht op Communisten, 25% op So cialisten en Onafhankelijke Socia listen, 20% op Radicaal Onafhpnke- lijken, 12% op Radicaal-SocinVstsn, 8% op M.R.P.-kandidaten, 12% op aanhangers van Generaal de Gaulle voorkomende op R.P.F.-lijsten en 3% op andere partijen. In de gemeenteraadsverkiezingen van 1947 behaalden de Gaullisten 40% en de Communisten 30% der stemmen. De uitslag wijst dus op een merkelijke achteruitgang van de Communisten. een ontgoocheling voor de R.P.F., een vooruitgang voor de Socialisten en Onafbankelijken en andere partijen van de Derde Machtbehalve voor de M.R.P., die andermaal achteruit boert. Het is echter moeilijk een recht streekse vergelijking te maken daar meerdere gezamenlijke lijsten wer den voorgedragen en dat vele zoge zegde onafhankelijken ongetwijfeld dicht bij de partij van Generaal de Gaulle staan. EEN TEXTIELSCHANDAAL Uit een onderzoek ingesteld door de Franse economische politie ls ge bleken dat voor meer dan 1 milliard frank textielwaren uit België werden ingevoerd op ongeoorloofde wijze. In verband met dit schandaal werd eeh gewezen kabinetshoofd aangehouden. De nieuwe devaluatie van de Fran se frank is weerom een zware verlies post geworden voor onze grensarbei ders, die erdoor gemiddeld 100 fr. per week minder aan icon zullen ontvan gen. Hun normale inkomsten zullen zij erdoor met circa 12 zien ver minderen. Van Ministeriële zijde werden reeds stappen gedaan bij de Franse be voegde diensten ter dezer zake, wijl ook de grensarbeiderscommissie van het A.C.V. een onderzoek heeft ge wijd aan deze spijtige kwestie en be sloten heeft ook zekere stappen aaa te wenden om een verbetering te be komen voor de grensarbeiders. Ertussen werd bekend gemaakt da* de lonen verdiend voor 16 Oktober a' n. de oude koers zuilen worden uit gekeerd. Voor enkele dagen werd te Bussel het huwelijk van Mei Claude Rolin, de dochter van de voorzitter van de Senaat, met de II. Christian Gouzée, koloniaal landbouwingenieur, in dc protestantse kerk der Marsveldstraat higewijd. Na de burgerlijke en godsdienstige plechtigheden is in de sa- Bons van de Senaat een recplïe gehouden. Dhr Van Cauwelaert, voor zitter van de Kamer, biedt de bruid rijn gelukwensen aan. Zie vervolg hiernevens.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1