Woelige dagen tegemoet Die Wereld mag ons niet vreemd De Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad Het onsociale van de Wet van 10 Juni 1937, Autobuslijnen Allerheiligen KATHOLIEK WEEKBLAD VAN WESTVLAANDEREN houdende uitbreiding der Kinder toeslagen tot de Werkgevers en de Niet-Loontrekkenden IC. L M« Vliegtuig te pletter gestort in Schotland Staking der Mijnwerkers oorzaak van ernstige incidenten 1 ONZE BURELEN: ZatercJair 30 Okt. I94S. ."BESTUUR EN REDACTIE: Uitgave POPERINGE-IEFER-WERVIK en Omliggende ONZE UITGAVEN: 3* JAAR. N' 44. EEN OPROEP VAN DE H. VADER BUITENLANDS OVERZICHT Ter bescherming van de Heilige Plaatsen in Palestina. HEER TRUMAN 26-10-48. V. WESTERLINCK. 40 Doden. Doden en gewonden 100.000 Lederi van de Veiligheidsdiensten en het Leger in het Noorden ingezet ter ontruiming van de mijnen. LEGEREENHEDEN INGEZET Reservisten opgeroepen. DE AARDE GEFOTOGRAFEERD OP 100 KM. HOOGTE VISJINSKÏ STELT ZIJN 28e VETO Poperinge, Gasthuisstraat 19. leper, G. de Stuersstraat 4. Wcrvik, Kasteelstraat 28. Roeselart, St-Alfonsusstraat 13. Veurne, Noordstraat 14. i Nieuwpoort, Langestr. (M. Dumon) t Gasthuisstraat 19, Poperinge. j| felefoon S. Postcheck 47.63.60. j ABONNEMENTSPRIJS VOOR: iej«ig tot Nieuwjaar 18 fr. Belgisch Congo 3,fr. p. week. Frankrijk Rolland 3.fr. p. week. Andere landen 3,50 fr. p. week. 4 4 4 Roeselare-Ieper-Meenen. 4 4 Veurne-Nieuwpoort-Iïiksimuide.; 4 Poperinge-Ieper-Wervik. PRIJS PER Nr; 2 FRANK. Aangesloten bij V.B.P.P. Zaterdag jl. heeft Z. H. de Paus een encycliek uitgevaardigd, getiteld In Multiplicibus In deze encycliek, gewijd aan Pa lestina, brengt de Paus, in de eerste plaats de gedane pogingen ter be slechting van het Joödse-Arabische geschil, nopens de Heilige Plaatsen, in herinnering. Vervolgens verstrekt Pius XII een toelichting over het ingrijpen der Heilige Kerk. ten gunste van de slachtoffers van het conflict van Pa lestina, de Libanon en Egypte, zulks door toedoen van de vertegenwoordi gers van de Heilige Stoel in deze landen. Het is onze overtuiging, aldus Pius XII, dat de gebeden der gelovi gen, die een blijk zijn. van gehecht heid van een groot gedeelte der men sengemeenschap aan de Heilige Plaatsen in de Hoge Vergadering, waaraan de vestiging van de vrede wordt gewerkt, de mening zullen sterken, dat het verlenen van een internationaal statuut aan Jeruzalem en omstreken, waar alles herinnert aan het leven en de dood van de Za ligmaker, de doelmatigste waarborg is voor het behoud van deze Heilige Plaatsen Tevens dient, krachtens een inter nationale garantie, zo vevolgt de H. Vader, zowel de vrije toegang tot de In Palestina verspreide Heilige Plaat sen als de vrijheid van eredienst en de eerbied voor de godsdienstige ge bruiken en tradities te worden ver zekerd, opdat weldra de dag moge aanbreken, dat het alle mensen op nieuw mogeiijk wordt op bedevaart naar het Heilig Land te gaan, in welks monumenten, die een levende herinnering zijn aan het uit liefde tot de mensen gebracht levensoffer, het grote geheim van de vrede onder de mensen is geborgen Zwijg me van die duistere... middeleeuwen, zo duister dat ge er geen gedacht van hebt. Nu zijn de mensen veel slim mer en ze zijn geweldig er op vooruitgegaan, geëvolueerd zoals men dat heet. En ge weet dat men reeds spreekt van geëvolueerde Congolezen! Maar in die duistere tijd wa ren er lichtpunten; waren er dingen en... mensen die we nu niet meer vinden. Grote schilders als Memlinc en Van Eyck, bouw meesters die Kathedralen en Bel forten bouwden die na eeuwen en eeuwen nog altijd de glorie verkondigen van die duistere tijd. Die grote meesters kenden nog wat meer dan kleuren en lijnen. Wij, geëvolueerden, staan ver baasd te kijken niet enkel naar d:e kleuren en liinen, maar naar de kennis van die mannen, ook naar hun kennis van de gods dienst. De Catechismus? Voor de schoolkinders! en nu vooral met die nieuwe!. Godsdienstkennis? En ik denke aan Van Eyck en dctt wonder kunstwerk in St Baafs te Gent: De aanbidding van het Lam Nooit gezien? We gaan naar Zwitserland en Luxemburg en... de natuur is schoon en over- heerliik, maar onze eigen over heerlijke dingen? Dat is voor de Engelsen en voor de Amerikanen! Waar ik naartoe wil? Ik zie daar voor mij dat sprekend tafe reel: die wondere Christus-figuur, die machtige schare heiligen, Pausen, Bisschoppen, martelaars, kluizenaars, monikken, heilige vrouwen, die den groten, den enigen koning hun hulde van aanbidding komen bieden. Van Eyck wist wel wat hij daar op het doek bracht, alleen wist hij niet dat men honderden jaren later over heel de wereld in be wondering en verrukking zou Staan voor zijn werk. Hij begreep; en vijf honderd Jaar later moesten wij, geëvolu eerden, weer leren begrijpen! mensen van ons volk, goddank. De Koning, die Koning staat bij ons in ere en we buigen voor Hem en dienen Hem naar best vermogen. Wij weten en beken nen dat die Koning regeert in eindeloze goedheid en liefde. Morgen dragen we die overtui ging ook naar buiten en, doen we 't niet te midden de markt, toch beloven we: Trouw aan dien eni gen, aan dien groten Koning! Hoe de manie, sociale wetten te pas en te onpas uit te vaardigen, kan leiden tot absurditeiten en grote on rechtvaardigheden, moge blijken uit een kort overzicht van de inhoud, en vooral van de toepassingen in de praktijk, van de wet van 10 Juni 1937, houdende uitbreiding der kin dertoeslagen tot de werkgevers en de niet-loontrekkenden. Deze wet, die in de Kamers pas seerde als een brief in de bus en waarvan de inhoud door weinigen ten gronde was gekend, heeft, sinds zij wordt toegepast, hevige misnoegd heid verwekt in de Middenstands klas, ten wier voordele zij zogezegd werd uitgevaardigd. Zo de compen satiekassen als de Rechtbanken ver keren veelvuldig in de gelegenheid om te ervaren hoe ongepast, onso ciaal en onnodig deze wet blijkt in haar toepassingen. De meeste middenstanders hebben er alleen last en financieel nadeel bij, en de enkelen die in aanmerking komen om kindertoeslag te krijgen, ontvangen zo bespottelijk weinig, (als zij het ontvangen!) dat een onpar tijdig toeschouwer terecht de beden king moet maken, dat de wet in kwestie veel beter zou worden afge schaft, tenzij ze zou bestaan, om een plaatske te bezorgen aan diegenen, die een. betrekking hebben bij de compensatiekassen De wet werd gestemd op 10 Juni 1937, en werd geïnspireerd door het voorbeeld en voerdeel van de kin dertoeslag, die aan de loontrekken- den wordt uitbetaald. Ongelukkig ge noeg is -zij slechts een magere copij, een povere mislukking, een armoe dige poging, om de kinderrijke ge zinnen van de niet-loontrekkenden te helpen, zodat zij in feite deze ge zinnen, en alle gezinnen van de mid denstanders, het leven lastig maakt, en bezwaart. Deze wet een zuiver product van dirigisme in de slechte zin bepaalt zorgvuldig welke de talrijke rechten van de Kas, en de nog tal rijker plichten van de middenstan ders zijn, die verplicht zijn aange sloten bij een der compensatiekassen. Ziehier hoe de bijdragen geregeld worden. Alle commentaar is over bodig. De bijdrage is verschuldigd van af de datum van de onderworpenheid aan de wet, desgevallend met terug werkende kracht vanaf 1-1-41 (zo bv. gebeurt het dat een middenstander in 1944 of in 1946 plotseling voor de rechtbank wordt gedaagd, om een vier- of vijfduizend franken achter stallige bijdragen te betalen.) Wanneer de arme man, die zeer dikwijls weinig bemiddeld is, laat opmerken, dat hij in 1941, '42, enz. minderjarige kinderen had en geen cent heeft getrokken, dan antwoordt de kas laconisch dat hij een of an der van de talrijke briefjes, die hij regelmatig' moet invullen, heeft ver onachtzaamd, en dat zijn recht op toeslag verbeurd is. Maar de vier a vijfduizend franken moet hij be talen. Dat is een geval dat gegrepen 1» uit de praktijk. Eenieder die in 't geval verkeert, weet welk gevoel van woede en ver ontwaardiging men moet onderdruk ken, wanneer men zulk antwoord krijgt, temeer dat de bijdragen niet verjaren of vervallen, en altijd moe ten betaald worden. Dus aan de kas moet men altijd betalen, en rap nog, maar geld trekken vraagt formali teiten, tijd, geduld en geluk. Komt bij dat de bijdrage onver deelbaar is: voor elk begonnen half jaar is de bijdrage verschuldigd. Zelfs moet de bijdrage van de overledene door zijn erfgenamen geregeld wor den. Het is een bekend feit. door een ieder ondervonden, dat de bijdragen met verbluffende spoed, en vooral met een massa strafbepalingen wor den geïnd. Deze strafbepalingen zijn voorzien voor de laattijdige- of niet- betalingen. Ziehier wat ze voorzien. (Men zal het sociaal karakter, en de tegemoetkoming aan de Middenstand ervan bewonderen Wie zijn bijdrage niet betaalt bin nen de vastgestelde termijn, loopt een boete op van 10 Blijft de bij drage andermaal onbetaald, dan wordt de boete gebracht op 30 en 25 fr. vaste kosten, en wordt boven- _dien in sommige gevallen 5 nala- 'tigheidsintresten aangerekend. Deze strafbepalingen zijn door de wet voorzien. Wanneer nu een semester verlopen is, moet eenieder betalen. Reeds in de eerste dagen zendt de kas een wissel, en verhoogt de bijdrage met kleine onkosten, die gerust kunnen vermeden worden. Maar de kat komt op de koord, wanneer de kas, in plaats van te moeten ontvangen, zelf moet uitbe talen, omdat de rechthebbende recht heeft op meer kindertoeslag, dan zijn bijdrage aan de kas beloopt. Dan duurt en blijft het duren, vooraleer wordt uitbetaald. Soms maanden en nog maanden. En de kas is geen boete van 10 of 20 verschuldigd, en noch min naïatigheidsintresDen, Veel meer: wanneer de kas die nalaat uit te betalen, op een gegeven ogenblik wordt gedagvaard, riskeert de recht hebbende, dat zij antwoordt dat een of ander formulier niet werd inge vuld, of ingezonden (feit dat men niet kan controleren) en dat de toe slag niet verschuldigd is. En welke toeslag dan nog'. Bespot telijk klein, en practisch vati geen belang, zodat de ganse wet geen an der belang heeft, tenzij de Midden stand te duivelen, en sommige Heva vriendjes te caseren. Ziehier enkele voorbeelden: Nemen wij een landgebruiker, 55 J. oud en eigenaar van een paar Ha. land. De man, te fier óm te gaan. doppen, bewerkt zelf. in zijn oude dag, zijn land. Hij heeft geen kin deren. Hij moet elk jaar 1.500 fr. bij dragen betalen, die gemakkelijk rond de 2.000 fr. bereiken, wegens dé boe ten die hij oploopt, omdat hij, die wars is van geschriften, soms ver geet tijdig een formulier in te vul len of te betalen. Wanneer hij op merkt dat hij reeds 65 jaar is, ant woordt men dat hij nog werkt, dus verdient, dus moet betalen. Om niet te moeten betalen, moet hij gaan doppen. Conclusie: de luiheid wordt, bevorderd Een ander voorbeeld: Een handelaar met vijf kinderen beneden de veertien jaar (de toeslag' wordt genoten voor alle kinderen be neden de veertien jaren) zal ont vangen per jaar, voor de twee eerste kinderen 2 x 900 fr., voor het derde 1.200 fr„ voor het vierde 1.680 fr., voor het vijfde 2.280 fr. Samen 6960 fr. Dit bedrag wordt echter ver minderd met ongeveer 2.000 fr. bij drage, plus kosten. De dappere vader van een kroostrijk gezin van vijf kinderen beneden de 14 jaren, -zal dus een kleine vijfduizend franken per jaar ontvangen, om zijn kincterlast te verlichten. Eenmaal een kind veertien jaren oud, vervalt echter de kindertoeslag, tenzij het naar school blijft gaan. of een leercontract aangaat. In Aeze gevallen blijft de toeslag bestaan tot aan 18 jaren. Een ander voorbeeld: Een winkelier met 1 klein kind, betaalt meer dan hij ontvangt, want hij betaalt 1.500 fr. per jaar en ont vangt slechts 900 fr. Voor twee kin deren beneden de 14 jaren, ontvangt hij 1.800 fr. en heeft dus 309 fr. per jaar over om de kinderen op ta voeden. Intussen mag niet worden ver geten dat elk Middenstander, elk patroon, elk titularis van een vrij beroep, de bijdrage moet betalen zo lang hij blijft werken. Zo bv. zal een vader van vijf kinderen, die werkt tot 65 jaren, en aan 25 jaren begon, 60.000 fr. bijdrage betalen, en 97.440 fr. kindertoeslag ontvangenl Het besluit is, en dat heeft de toe passing van de wet ons geleerd, dat de wet nog gewenst noch gevraagd is door de Middenstand. Dat zeer weinigen erbij gebaat zijn, en dan nog in bespottelijk kleine mate, en dat de meeste Middenstanders er veel moeite en last van ondervinden, en sommigen terecht de bedenking maken: «Wij hebben onze kinderen grootgebracht zonder iemands hulp, en nu moeten wij betalen voor an dermans kinderen. Wat echter die andermans kinde ren krijgen, hebben wij boven uiteen gezet. Wij eindigen met volgende vragen: Waarom wordt de bijdrage onmid dellijk opgevorderd, onder bedreiging van een massa strafmaatregelen? Waarom wordt de toeslag zo laat betaald? Of helemaal niet? Zelfs wanneer een rechthebbende de (al rijke papieren regelmatig invulde? Waarom worden kleine mensen, die slag vervallen, bij de minste fout? Waarom moet het recht op toe- in hun oude dag nog de moed heb ben te werken, verplicht tot bijdra gen, die al te zwaar drukken op 'hun budget? Waarom worden tientallen mensen tegelijk voor het gerecht getrokken, en er geplaagd en gesard met Juri dische subtiliteiten, en (de wet moet helaas worden toegepast) gedwongen tot betalingen, die zij tot in hun ziel aanvoelen, als de schromelijke on- sociale onrechtvaardigheid van een zogezegde sociale wet? 2L V. de huidige President der U.S.A., op nieuw kandidaat van de Demokrati- sche Partij der U.S.A., die hardnek kig' zijn kansen verdedigt. Met 2 No vember e.k. zal nu de beslissing vallen. lendenzen hebben, naar het is toch opvallend hoe Dewey tijdens de huidige kiescampagne angst vallig vermijdt de buitenlandse politiek van Truman te becriti- seren. En het is honderd procent zeker dat Dewey, indien hij pre sident wordt, een gelijkaardige curve zal doorlopen zoals de La- bourregering in Engeland dit ge daan heeft. Inderdaad: de La bour had aan de Britse bevolking ook beloofd dat ze betere betrek kingen met Rusland zou loeten tot stand te brengen. En zij ge loofden eerlijk in die eigen belof te omdat ze nog de illusie hadden dat Rusland èen loyale partner was waarmee er te onderhandelen viel. De practijk heeft het hen echter anders geleerd zodat Bevin thans een buitenlandse politiek voert die vaak meer succes kent bij de tegenstrevers dan bij zijn eigen partij. Ook dat zou het avontuur van Dewey worden indien hij presi dent iverd en ten opzichte van Rusland illusies zou koesteren. EEN HOOGSTE MANOEUVRE TE VERWACHTEN In bepaalde Westerse politieke kringen verwacht men er zich thans zelfs aan dat Rusland bin nen kort misschien wel een su- preem manoeuvre zou kunnen ge bruiken om de Duitse kwestie naar hun wens op te lossen. Dit manoeuvre zou eenvoudig weg hierin bestaan voor te stellen dcit alle bezettingstroepen Duitsland zouden verlaten. Aldus zou de kwestie van Berlijn automatisch opgelost zijn. En wat voor Rus land van r.og veel meer belang is: het gevaar 'voor een heropstaan- de en welvarende West-Duitse Staat zou voor goed bezworen zijn. Een centrale rijksregering zóu tot stand komen. Men zou die onder Sovjetinvloed zien te krij gen. Die zou dan natuurlijk aan geen Marshallplan meer meedoen en de Sovjetgrens zou tot aan de Rijn vooruitgeschoven worden. Om dat manoeuvre uit te voe ren rekenen de Sovjets blijkbaar op de volkspolitiedie ze zo juist in hun zone hebben opge richt en die onder leiding zou staan van de gewezen nazigene- taal von Seidlitz. In Duitsland zouden zij bijgevolg dezelfde toer spelen als in Noord-Korea waar zij ook hun troepen terugtrokken na er een schimregering te heb ben opgericht en een volkspoli tie te hebben achtergelaten. Waar de knecht goed gedresseerd is, daar mag de meester zich te rugtrekken. Nu is het ook duidelijk dat dit voorstel in Duitsland op oneindig veel sympathie zou onthaald wor den aangezien alle Duitsers en alle Duitse partijen in de grond hopen van de bezetters bevrijd te wórden. Het zou bijgevolg voor de Westmachten psychologisch zeer moeilijk worden een dergelijk voorstel ruwweg van de hand te wijzen. Wellicht rekent het Kremlin er zelfs op dat indien Deicey verko zen wordthij onmiddellijk in die val zal lopen om aldus ie beioij- zen dat hij. beter dan Truman, de internationale spanning kan doen afnemen, wat zijn crediet in het binnenland slechts ten goede zou. kunnen komen; al thans voorlopig. Het is ten andere waarschijn lijk dat de Amerikanen met die mogelijke zet rekening houden en dat ze die van nu af aan al trach ten te beantwoorden. Inderdaad, indien men het Franse iveekblad Temoignage Chrétien mag ge loven dan zouden de Amerikanen reeds bezig zijn het antwoord te geven op de volkspolitievan von Seidlitz en zouden zij ook in hun zone diverse ordediensten inrichten die zouden kunnen op- icegen tegen de communistische legers uit de Oostzone. Waar dat dan naartoe moet is duidelijk: indien de geallieerden zich terugtrekken, dan loopt Duitsland groot gevaar op korte termijn in een burgeroorlog te worden gedompeld. Die burger oorlog zou dan naar alle waar schijnlijkheid een oorlog Rusland- Amerika worden op een beperkt terrein gevoerd. Indien men er zou in slagen de oorlog dan tot Duitsland tte beperken dan zou natuurlijk ofwel Rusland ofwel Amerika de overwinnaar zijn. On- afgezien nu van de gevolgen die dit op het internationaal plan zou hebben voor de rechtstreekse machtsverhouding tussen de tivee Groten, zou er in elk geval ook dit uit voortvloeien dat Duitsland opnieuio een militaire mogend heid zou worden en in Europa een eerste rangsrol zou gaan spe len. Het heeft er dan ook alle schijn van dat de wedüver tussen de verbondenen uit de tweede we reldoorlog rechtstreeks zal leiden tot de wederovstanding van de oewezen vijanden: Duitsland en Japanf De UURTABEL der vinden onze lezers op ons Een Constellation-toestel van de Koninklijke Nederlandse Lucht vaart is vorige week, in volle nacht, te pletter gestort in Schotland. Het toestel was op weg van Schiphol naar New-York. Het vliegtuig moest een korte tus senlanding maken te Presswick. Bij het toeren vloog liet tegen een hoog spanningsdraad en sloeg te pletter, vuur vattend. Van de 30 passagiers en 10 leden der bemanning werden er bij de ramp op de slag 37 gedood. De drie andere waren echter zoda nig gewond dat zij in de volgende dagen ook de geest gaven. Christus-Koning feest! Koning en heer van al wat leeft, van alles wat bestaat. De Koning, al droeg hij een doornenkroon, al was zijn ko ningstaf een riet, al was zijn troon een kruis; De Koning die heerst, aan wie alles onderworpen is, ook de ge ëvolueerden en de ultra-geëvolu- eerden bij ons In Europa, in Ame rika of in 't zwarte land; De Koning die heerst en be stuurt en oordelen zal, naar recht. Kom! Wat werden er toch ko ningstronen naar beneden ge haald, hoevele landen gooiden hun koning buiten om ondereen... dwingeland hun nek te gaan plooien. Met Christus-Koning ge beurt hetzelfde. Goedheid en lief de en rechtvaardigheid? Dat alles behoort tot de duistere tijd; zelf zucht, haat, jaloersheid, eigen baat, zwendel en zwarte markt; zwarte markt in zaken en in mensen... dat zijn de leuzen van de dag. Niet bij allen, niet bij de Allerzielendag! Dat werd nu de chrysanten-expositiedag! Maar wij weten beter; wij dur ven nog zeggen: de grote aflaat- dag; de grote reddingsdag. Dag- waarop bij ons nog de kerk vol loopt en de mensen gevoelen diep, zeer diep wat ons bindt aan de arme zielen die, morgen door ons gebed opstijgen zullen om aan het grote Hof van de Koning aan genomen te worden. Dag van gebed en ingetogen heid, waar 't woord Vrede en Eeuwige Rustzo zware klank heeft. Drie dagen waar we als in een andere wereld leven, een andere wereld, ver van ons af! De wereld waar we allen eens belanden... Die wereld mag ons niet vreemd zijn, al zijn we geëvolueerd. We moeten leren naar die wereld kij ken lijk... Van Eyck. PÉ VLAMYNCK. -ezeressen EEN ZALIGE HOOGDAG bruikbare mijnen kunen immers slechts werkloosheid voor veel arbei ders betekenen. De Franse Regering besloot dan ook krachtige maatregelen te treffen en de mijnen te doen ontruimen, wat tevens beduidde dat het tot een krachtproef tussen de Communisti sche C.G.T. en de Regering geworden was. VREEMDE WOELMAKERS ZULLEN UIT HET LAND WORDEN GEZET Ingevolge de talrijke incidenten welke zich reeds hadden voorgedaan machtigde de Franse Regering eerst de Compagnies Républicaines de Sécuritégebruik te maken van vuurwapens na een eerste sommatie. Vervolgens besloot de Regering de klas 1948, welke onlangs was afge zwaaid, terug op te roepen alsmede de reservisten van de Rijkswacht. Elke vergadering werd verboden en de vreemdelingen op heterdaad be trapt in een woeling mogen zonder andere vorm over de grens worden gezet. (Zie vervolg op 2* blad) EEN POLITIEKE STAKING Het is nu reeds meer dan drie we ken dat de Franse mijnwerkers het werk neerlegden en nog schijnt geen oplossing in het verschiet. Deze staking, volledig beheerst door de communistische C.G.T.is dezer laatste dagen daarbij zo geëvolueerd, dat zij een politiek manceuver voor deze geworden is, in dienst van de Kominform om economische ontred dering en sabotage van het Marshall plan te veroorzaken. Bij de aanvang bezetten de stakers de meeste mijnen maar veiligheids- ploegen zorgden ervoor dat de mij nen in orde werden gehouden tot het werk zou hervat worden. Daar de Regering in verschillende plaatsen politiekrachten had ingezet verlieten de meeste dier veiligheids- ploegen hun taak zodat de mijnen dreigden onder water te lopen, wat voor meerdere intussen is gebeurd die aldus voor lange tijd niet meer in gebruik zullen kunnen genomen worden. 9 Dit terugtrekken der veiligheids- ploegen deed meer bepaald uitschij nen dat de syndikale leiders van de C.G.T. niet meer zozeer de belangen der arbeiders op het oog hadden als wel een zuiver politiek oogmerk. On- Sedert 1944-45 zijn de Amerikanen stijgen onder luchtdruk staat, dat ijverig aan proefnemingen gaan doen het fototoestel niet werken kan. Van met zogenaamde V-bommen of ra- zohaast echter de raket het hoogte metten. In de studie hiervan maak- punt heeft bereikt en de neus naar ten zij reeds grote vorderingen en omlaag duikt, gaat de klep open en thans reeds zouden zij in de moge- begint het foto- of filmtoestel te lijkheid zijn raketten van 14-ton de draaien of in werking te treden. Na lucht in te zenden. een bepaald aantal seconden geraakt Deze proefnemingen leidden ook het toestel dan automatisch los uit tot onderzoeken van de luchgestel- de raket en komt, bengelend aan een tenissen op grote hoogte en laatst parachute, langzaam naar beneden, hu hebben zij geleid tot het nemen films en foto's meebrengend van de van foto's van de aarde, en dit van aarde, genomen op hoogten gaande op een hoogte van 100 a 110 km. tot 110 km. Dit gebeurt namelijk als volgt: in Deze foto's, welke een overzicht de raket die de lucht ingeschoten gaven van het grootste deel van het wordt is een speciaal foto- of film- Noord-Amerikaanse continent, bewe- apparaat ingebraoht. Zolang de raket zen andermaal dat de aarde rond is. «tijgt zorgt een klep die onder het Op deze plaat nu worden foto-apparaten voorgesteld die gebruikt wor den in de voormelde raketten. Op het apparaat links bemerkt men de lens waarmede de foto's genomen worden. Van het apparaat rechts werd even de gebruikte film uitgehaald, film welke de persoon op deze foto voorgesteld, in de hand houdt. Deze Heer is Mr Clyde T. Holliday, van het Fhysisch Laboratorium aan het John Hopkins University te Sil ver Springs. De> twee fototoestellen hier voorgesteld werden beide reeds gebruikt en zijn behouden naar beneden teruggekeerdhet toestel van recht* ging reeds de lucht in met de Aerobee-raket, dit van links met een Y-2. Stakers die de mijn bezetten van de Béraudière, in het gebied van de Loire, scharen zich rond de rollende keuken om hun soep af te haten.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 1