S1N6IR VA f Of m mmmémmt KOFfli CICHOREI JEPE-RS KUNSTLEVEN. zuidsch0te uit ter hand te koop e. p. marcel delanote terug uit kongo uit ieper zielmis FRIGIDAIRE IJSKASTEN rouwberichten destroopers gemeentekrediet van eelgie destroopers augustTbonte FRIGIDAIRE IJSKASTEN stadsschouwburg sociaal bureau j. bollsmgier, g Laatste Berichten VLAMERTINGE ELVERDINGE GROTE ROÜWPLECHTIGHEID TER NAGEDACH TENIS VAN WELED. GRAAF DE HAUTECL0CQUE TE BOEZINGE Sportkring. S K. Ylamertinge Komcn 74 He* was Zondag 11. voor onze l;leu: ren een ware hoogdag. Vooral.de eer ste helft zagen wij een uitmuntend Sportkringerélftal, dat de bezoekende verdediging totaal uit haar verband speelde- Aan de rust was de stand reeds 62. Na de koffie kwam Komen geweldig aan bod. zodat onze verdediging het hard te verduren kreeg en nog twee- maal moest begeven, terwijl li. Cout- tenye niet een prachtdoeltie de gena de-dag gaf. De doelen werden aange tekend door Leroy. CaulieZ (li) en Couttenye R. (3). De Juniors wonnen te Komen met S2 terwijl de ICadetten met 5O moesten onderdoen tegen W. S. leper. Zondag a. s. doen wij de verplaat sing naar Moorslede. Vertrek te 1.30 uur aan het lokaal. De Juniors spelen op de Dothem te gen W. S. leper. St Jozefskring. Met waar succes is de Toneelkring opgetreden in zijn eerste avond: Op Moeders Grafdoor 1' Putman. Dit stuk stond in het teken der Boeren- krijgherdenking en beleefde een schit terende opvoering. Een volle zaal .volgde met spanning de roerende ta ferelen. A. Denturck in de rol van de vader er. J. Desodt, de zoon, die als meier de plannen van de Republiek 'diende, leverden prachtig spel. Als ge- 'slepen brigand onder de patriotten wist Gelest Debrabandere in de rol van Rosten Bout de hele zaal te boei en. De bijkomende rollen en de figu ratie dragtp alles bij om het stuk tot zijn volle waarde te brengen. Heel de toneelschikking en verlichting was in orde en de opvoering getuigt zeker lijk var: vaste en bekwame regie. De Boerenkrijg werd er op zijn best uit gebeeld om de toeschouwers te ver plaatsen in de tijd van dat machtig verweer tegen een snode indringer 150 jaar geleden. Een daverend applaus bleef dan ook piet achterwege. Het blijspel «No. «tn meevaller», is werkelijk meege vallen en kende met de onbetaalbare 'Eupusknecht, zijn rol meester, een wa it bijval. Kerstviering. Op Tweede Kerstdag te 14.30 u., in de Familiezaal, wordt door de afdelin gen var; het Kristen Werkersverbond een kerstfeestje georganiseerd. Ouders en schoolgaande kinderen worden verwacht op dit groot en blij familiefeest. Tot slot het plukken van de stralende Kérstboom. Jubileum. Op 27 Januari viert E. H. Pastoor Xoinbzere zijn diamanten jubileum: 00 jaar Priester-Missionaris. Te dezer gelegenheid zal er om 10 uur een plechtige Jubelmis gecelebreerd wor- 'den, waar velen er zullen aan houden tegenwoordig te zijn om God te dan ken en om voor de geachte en beminde (Jubilaris nog menig jaar af te smeken in blijvende gezondheid. Men wordt vriendelijk verzocht de huizen te be vlaggen. Werk van den Akker. Landbouwers en leden van het werk Van der- Akker, wilt U degelijke groen- tinzaden voor de a.s. Lente, bestelt dan onmiddellijk uiterlijk vóór 31 Decern ber eer, verzameling A of B bij de zaakvoerder der Boerengilde, Mr J. Bqeraeve. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Aan heden af kunnen de leden zich Wenden met foto's en trouwboekje bij de Voorzitter Hr Joz. Denhert, voor het opmaken der verminderingskaarten op de Spoorweg. Het inschrijvingsrecht j is bepaald, op 20 fr. ner gezin. Tevens kunnen wij onze leden mede delen dat in Januari ons Bondsfeest zal doorgaan. In de eerstkomende da gen zullen de nieuwe lidlcaarten ten i huize aangeboden worden. 'Kampioenendag! Op Zondag 2 Januari wordt er een groce huldiging op touw gezet ter ere van de cuivenkampioenen van het voor bije seizoen. Om 1 u. inschrijving voor de prijskamp-tentoonstelling voor de liefhebbers van bond of syndikaat. j' Om,6 uur bal in de Riviera, met een gratis tombola (1.000 fr; prijzen) en uitreiking der diploma's. Kaartingen. Uitslag bij J. beplaecie.: 1. Huygho A.: 2. tiouwy A.; 3. Hallewin C.; 4. Hahn O.; 5. Vandendriessche M.-; 6. Baeldc A.7. Sufl'ys K.; 8. Logie C. Deplaecie J.; 10. Vitse C, Uitslag bij Simoen Roger; 1. R. Debruyne en C. Berthier; 2. Doize K. ei, Delva M.; 3. P. Valcke en Vierstrae te; 4. L. Timperman en R. Billiau; 5. Debruyne G. en Erutsaert H.; 0. G. Deeadt en Guillemont E.; 7. Vande- voorde L. en Cauliez G.; 8. Logie C. en Timperman D. Crochet Op Zondag 9 Januari, grote crochet- tangavond ingericht door Sportkring. Inschrijvingen zo vroeg mogelijk bij Jan Barroo, Dorp 2. Waar naartoe? KERSTDAG: Feest der Supporters club; - Schieting in de Riviera; - Dui- yententoonstelling bij V/ed. Huyghe. 1 2" KERSTDAG:. Kerstviering Fami- Jiezaal; - Schieting in de Clairon; JjVuurkraisenbal bij Chaerle M. 2 JANUARI: Duivenbal in de Ri viera. Eervolle Onderscheiding. We vernemen dat onze veldwach ter Debreuck Nely, door tussenkomst Van de Prins Regent, zijn benoeming ontvangen heeft als Ridder in de Orde ,van Leopold II met Zwaarden. We menen de tolk te wezen van gans de .Elverdingse bevolking als wij hem ter dezer gelegenheid onze beste geluk wensen aanbieden. Tweede Kerstdag. Het is dus op Zondag 20 December, te 18 u., dat in de zaal van het park, een mannengroep uit eigen volk, een toneel- en zangavond zal ten beste geven. Op het programma staat: Haat .of Liefdeeen bloedige episode uit de Spaanse Burgeroorlog en het blij spel, in twee bedrijven: «Een Hemel huis De avond wordt verder opge smukt met enkele kluchtliederen. Kaarten bij Piet Michelsen-Delboo er. aan de ingang der zaal. Voor de Suikerbictleveraars. We vernemen dat de Elverdingse suikerbietlevering van 29 November, san de suikerfabriek van Moepbeke, voor gemiddelde suikergehalte-cijfer, 16,1 bekwam. Werking Boerenbond. Door de Belgische Boerenbond wa ren barema's van het Belastingsbe- stuur losgekregen, betreffende de in- jkomsten-aangifte 1947 voor de land bouwers, welke zeer redelijk te noe- tnen zijn. Daar deze barema's niet Openbaar zullen komen, en alleen door ,'de Belgische Boerenbond gekend zijn, ia alleen deze vereniging in staat de 'aangifte-formulieren volledig in orde in te vullen. De leden der plaatselijke hoerengilde worden dus dringend ver zocht hun aangifte-formulier voorlo- :j>ig nog niet in te vullen. Een afge- ,vauruig(ie van de 3elgische Boeren- 1 bond, zal op het gepaste ogenblik, ter plaatse een zitting komen houden, om de formulieren van al de leden, vol- llcdig kosteloos in te vullen. Het plaat selijk bestuur zal ieder lid persoon lijk hiervoor uitnodigen. Voetbalhoekje. Elverdinge Oostduinkerke 20 Zondag 11. boekten onze jongens te hmer een overwinning! In de eerste helft is Elverdinge .voortdurend in de aanval, doch spij tig genoeg laat de afwerking soms wat te wensen over, wat tot gevolg tbeeft, dat vele schoten over en langs het doel gaan. Ook Oostduinkerke ihceft soms een sporadische uitval, {maar telkens weert onze achterhoede [zender moeite alles af. En als de rust gettoten wordt staan da bordjes nog st' eds blank. i Na de koffie blijft Elverdinge zijn m erderheid opdringen. Eindelijk kan [Vandeputte aan de 55' min. de stand 'openen. Dit geeft blijkbaar moed, ^jwant amper enkele min. later kan de zelfde speler de stand tot 20 opdrij- |ven. Oostduinkerke, van zijn kant, heeft nog bitter weinig in te bren- Ven, en slechts nu en dan moet onze doelman tussenkomen om een verlo ren bal weg te trappen. Onze mannen Wroeten verder, maar de tijd is ver streken om nog veel lauweren te kun- i "t i plukken. '««"feu 2Ü DeC" Ver*)laat3illt' HET V/EKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 25 Dec. 1948. BIz. 4. Kerstavond. Zaterdagavond 25 Dec., gaan we al len bij onze volksvriend Dezeure Da niël op Lizcrn. Daar is biljardprijs- kamp Caraboel 300 fr. vooruit en inleg. Begin te 5 u. Wie niet lean biljarden is toch welkom. We hunnen ook eentje manillen! BOEZINGE Toneelopvoering. Van «Peerken de Sukkelaar» en Schilders in .Huis door het mannen- toneel van het Davidsfonds De Ge zellige Kringop Kerstavond en 2" Kerstdag, te 18.30 uur, in de Parochia le. Feestzaal. Wie naar die opvoering komt zien, en dan de Kerstnaehtplech- tigheid in de kerk volgt, zal er zeker van dromen. Kinderskerstfeest. Sinds de kleinen nu weten dat de Marionetten weer op komst zijn, en alle soort leutige stukjes zullen op voeren in het kinderfeest van Maan dag 27 December, 's namiddags te 2 u., in de Parochiale Feestzaal, spreken ze van niets anders meer. Het schijnt zelf dat vele grote mensen ai zo zot staan als de kinders, en ten minste zo vele verlangen om die zotte toeren te zien. Verleden jaar mochten ze niet komen, omdat de nlaats beperkt was; dees jaar zijn ze toegelaten, omdat ze te veel reklameerdenals 't nodig is. zullen ze de schoolkinder3 persen lijk in een sardiendoos. Kinemavertoning. Op Kerstdag 25 December, in de Pa rochiale Feestzaal, te 17 u. en te 20 u. Deze keer iets bijzonders met de ver maarde filmster Myrno Loy, in het sentimentele liefdestuk Zo klopt mijn hertDe vooTÜlmen zullen ook meer in de smaak vallen van de bezoekers, heeft de uitbater verzekerd. ZONNEBEKE Cabaretavond. Op Zondag 9 Jan. 1949, zijnde Ver koren Zondag, wordt in de zaal de «Volksbond» een cabaretavond gege ven door de cabaretgroep De Zonne- strooiers uit Poperinge. Ze geven ons 3 u. zang. toneel en vooral mooie muziekopvoeringen. Alle zangliefhebbers van Zonnebeke zullen dan ook niet nalaten deze cabaret groep uit Poperinge te komen beluis teren. Kaarten te bekomen in boven genoemd lokaal. GELUVELD Burgerstand. Geboorten. Vanhaste Alexis, z. v. Albert en Anna Lenglaert. Ravau Valere, z. v. Gustaaf en Burque Mar tha. Huwelijksaankondigingen. Baelen Sylvère, fabriekwerker, Zonnebeke, en Masschelein Flavie, huishoudster, Ge- luveld. Soete Dominique, fabriek werker, Geluveld, en Vorhaeghe Si- monne, fabriekwerkster, Komen. Overlijdens. Callewaert Colarie, 68 j., wed. Decroix Alfonse. Bal Henri, 78 j., wed. Castelein Elodie. Mommerency Martha, 25 j., echtg. Droogmans René.. Delahaye Cyrille, 70 j., echtg. Delannoo Julie. Sportu-Avond. De sportavond, welke verleden week op onze gemeente gehouden werd, op initiatief van de plaatselijke Wieler club «Vlug en Vrij», kende waarlijk een prachtig succes. Koersen op rollen, toespraak van E. H. Dcgeeter, sport- fiamen, alles even interessant... en niemand zal de commentairs verbete ren van Dries Desplei ter als onder voorzitter van Sporta Kortom, 'n welgeslaagde sportavond, die tot ere strekt én van «Sporta» en vanwege de iirichters! VVIJTSCHATE Burgerstand. Huwelijk. Vanessen Oscar, me- kanieker, en Clynckemaillie, z. b., b. v. Wijtschate. Geboorte. Milléville Daniel. Kerstmis. Op Zaterdag 25 December zal de Kerstmis gezongen worden te 6 uur. Vooraf wordt het Kindje Jezus naar de Kribbe gedragen door schoolkinde ren, onder het zingen van Stille Nacht Toneelavond. Zondag 26 Dec., te 17 u., in dé ge meentefeestzaal, worfft door de To- r.eelbond-Wijtschate opgevoerd: «Heb ik mijn Kind gedood?», drama in drie bedrijven door Frits van Duinen. Daarna de klucht Hoe een Piot in nesten geraakt», door C. Soenen. Kroostrijke Gezinnen. De leden worden verzocht zonder uitstel de vereiste fotos in te dienen voor de vernieuwing van de kaart 1949 voor de vermindering op de sporen. KEMMEL Cinéma. Met de Kerstdagen op de gewone uren in de Casino: «De Brooddraag ster Burgerstand. Huwelijken. Soenen Valere, te Waasten, met Demeyere Simonne. Soenen Albert te Waasten, met De meyere Alice. Ongeval. Ter hofstede Dochy, waar L. Victoor werkzaam was, kwam hij onder een kantelende muur stro-ballots terecht en kloeg over inwendige pijnen. Een geneeskundig onderzoek stelde de be trokkene gerust. Toneel. Voor een proppensvolle zaal, voer de de St Laurenskring S.O.S. Vic- trix en Het Kalf op. Er was grote spanning in de zaal om de goede ver tolking en iedereen kon getuigen van de vooruitgang op toneelgebied, dank zij öe noeste werking van de regis seur en da acteurs. PLOEGSTEERT Burgerstand. Huwelijksaankondigingen. Bous- sery Joseph, landbouwer, Voormezcle, en D'Hootrhe Alice, z. b., Ploegsteert. Werquin Joseph, landbouwer, Ploeg steert, en Decroix Agnes, z. b., Meesen. Huwelijken. Verdonckt Robert, Waasten, en Patinier oolange, Le Bi- zet. Laurens Théodore, Armentiè- res, en Callemin Adronia, Le Bizet. Geboorten. Soenen Jacques, Gent- weg 30. Debacker Pascal, Half- maanweg 42. Verolleman Dany, Touquetstr. 191. Nachtmis. Ter gelegenheid van Kerstmis, zal te middernacht een Plechtige Hoog mis plaats hebben in de St-Pieter-en- Pauluskerk, Ploegsteert, opgeluisterd door Kerstliederen »H9BBiasiBaaiifiiBnHBSiaaiBSM 1. - Een schoon complex kloeke GEBOUWEN met verdiep en zolder, ln goeden staat van onderhoud, staande op een oppervlakte van 23 aren grond in de volkrijke gemeente ÏCHTEGEM, Dorpplaats, palende ten Noorden mét 80 meters de steenweg naar Koeke- lare en ten Zuiden, een weg, dienstig voor fabriek, gesticht of om in woon huizen om te zetten; zijnde thans: groot woonhuis met schoollokalen. 2. - Twee aaneenpalenJe WERKMANSWOONSTEN te ROESELARE, Spanjestraat 103 en 83, groot 164 m2. Voordelige prijs. Voorwaarden bij FRANS DEK5Y- SER te Ichtegem, Koekelarestraat 2. (9162) Vrijdag 17 Dec. Jl., tegen de mid dag, landde W. E. P. Marceel Dela- note, Scheutist, op het vliegveld te Meisbroek, waar zijn gelukkige va der, broeders en zusters hem afwach ten, Na 9 jaar missieapostolaat was hij Donderdag met het vliegtuig op gestegen te Leopoldstad. Vrijdag avond was hij reeds in Westvleteren thuis, alwaar zijn ouders sedert en kele jaren wonen. W. E. P. Marcel Delanote, geboren te Watou ln 1912, trad in de Congre gatie van Scheut, en na enkele jaren studie iu de Godgeleerdheid aan de BURGERSTAND van 14 lot 21 December 1948. Geboorten. Ivan Vandenkerkho- ve, Eigenheerdstr. 16. Depestele Frans. v. Boezinge. Gheldof Lena, v. Brielen. Spruytte Emmanuel, v. Merkem. CornlUie Huguette, v. Zandvoorde. Maes Marc, G. de Stuersstr. 34. Dcknudt Michel, v. Zillefceke. Verfajllie Robert, v. Woumen. Decroek Robert, Fenne- straat 6. Carreyn Willy, v. St-Jan. Dehcndt Christiaan, v. Vlamer- tinge. Overlijdens. Didier Sylvia, 80 j., z. b., echtg. Castel Camillus, Carton- str. 26. Garreyn Emma. 05 j., z. b.. echtg. Dcnche J„ v. Zonnebeke. Lenoir Maria, 77 J., z. b„ echtg. Al leman Josephus, Ieperleestr. 56. Dieryck Gustavus, 72 j., rentenier, echtg. Maria Speybrouck, Zonnebe- kesteenweg 84. Huwelijksbelofte. Wolfs Joseph, pasteibakker te Vorst, en Laura-Ma ria Dewulf, onderwijzeres te leper. Op Zondag 26 December, te 9.30 u., in de kerk van de Paters Carmelie- ten, Zielmis voor M'v W« DERUDDERE-DECNEUDEL. Caprcnstraat 5, leper. C.V.P. VERGADERING TE IEPER IN HET TEKEN DER TOEKOMENDE VERKIEZINGEN Zondagmorgen werd ten lokale in het Hotel Patrla. Rijselstraat, een C.V.P.-bijeenkomst belegd die we als geslaagd mogen aanzien. Deze had als hoofddoel de verkiezing van het plaatselijke bestuur. V olksvertegenwoordiger Develter, uit Diksmulde, die er het woord moest voeren werd verontschuldigd wegens ongesteldheid. In zijn plaats nam dan Volksvertegenwoordiger Lef ere net woord en in snedige bewoordingen hem eigen zette hij de huidige toe stand uiteen. Na een kort en zakelijk overzicht van het verleden legde hij de nadruk erop dat alhoewel de ver kiezingen slechts in het najaar van 1949 plaats hebben de kiesstrijd als geopend mag beschouwd worden. De drie problemen welke hij naar voor bracht waren: de Koningskwestie, de schoolstrijd en de Repressie. Een absolute meerderheid alleen kan deze zaken oplossen en daarom moet er hand in hand gewerkt worden en acn grootscheepse propaganda op touw gezet want geen enkele stem mag ver loren gaan, er staat te veel op het spel, de toekomst van ons land hangt ervan af. De langdurige toejuichingen begroetten deze woorden. Dhr Herreman. C.V.P.-secret-iris van het arrondissement nam hierna het woord. Vervolgens werd er over gegaan tot de verkiezing van het plaatselijk bestuur welke volgende uitslag gaf. Twintig kandidaten wer den verkozen: Rouseré Jozef, hande laar; Dehem Albert, advokaat; I e- fere Fernand en Stubbe Jerome, volksvertegenwoordigers; Vanroose Georges, onderwijzer; Robyn Omar, verzekeringsopziener; Santy Paul, be diende; Bruenin Edward, bediende; Vander Mersch Joseph, advokaat; Muiier André, bediende; Allewaert Omer, handelaar; Capoen Juies, landbouwer; Pattyn Gerard, bedien de: Muiier Maurits en Verbeke Fe.ix, bedienden; Verviscb Gerard, handels reiziger; Denoyelle Lucien, bediende; Stevens Omer, handelaar; Six Albert, en Delombaerde Jerome, bedienden. gebouwd door General Motors en verkocht door STEVENS Gebroeders! IEPER en POPERINGE. BRITISH LEGION YPRES De winnende nummers van de British Legion Tomboladie plaats had Zaterdag 18 Dec. 1948: 2743 0304 1006 0921 2846 3018 3653 1904 0866 2595 1211 1542 3344 2077 2818 2450 0177 3535 2142 2297 1531 0626 0280 2476- 1114 0013 1972 1978 1541 0717 0512 0491 1187 0688 2650 0640 1675 1249 0336 1425 0873 0423 0207 0498 1113 1560 1060 3104 3314 3157 2584 0636 2055 1019 1262 2231 2183 2126 2699 1039 0419 2067 0796 2602 0232 0743 1915 3240 1426 0412 1945 0746 1248 0803 1604 0569 2317 0814 0268 2038 2811 3271 0770 0546 0220 0548 2366 0629 1822 0937 1844 2594 2729 1089 0931 1250 2879 3396 3415 3086 1396 3204 0459 1761 1281 0654 26C0 1323. De prijzen mogen afgehaald wor den op vertoon van de winnende nummers aan het huis nr 35 van de Elverdingestraat te leper, eiken dag van 8 tot 17.30 uur, 's Zaterdags van 8 tot 12 uur. WAFELTJES IETS FIJNS. (Botergehalte 100 t. h. natuurboter) VOORRADIG BIJ BOEKHANDEL l£y£t §c0ne P. BRAS-DEKLERCK, G. de Stuersstr. 4, leper. Het boek waarover tal van lovende recenties verschenen: «DE FAMILIE Roman van de uitgeweken Russische schrijfster Nina Fedorova, bekroond met de grote Amer. Atlantic-prijs. Gen, 95 fr. - Geb. 125 fr. WEET GE... Dat ge best uw geduld kunt leren beoefenen met het aanvragen van een nummer bij de telefooncen trale? Dat de reizigers in de Statie best doen een half uur voor dat de trein vertrekt hun spoorkaartje te gaan nemen, want dat er slechts een loket open ls? Dat de vijvers van Dikkebusch en Zillebeke door de gevallen regen een weinig gestegen zijn? Dat de spaarzaamheid het wacht woord blijft? Dat een Katholiek die naam waardig geen andere bladen leest, 't zij dag- of weekbladen, die met zijn overtuiging overeenstemmen? Dat neutralebladen een gif zijn voor ons volk? Voor het plaatsen van uw geld, wendt U tot den Heer LEON GRILLET wisselagent-carrespondent Agent v. h. Gemeentekrediet v. België 19, Meenenstr. IEPER. Tel. 144 DE YPRIANA GAF KAAR EERSTE WINTERCONCERT Op Donderdag IC December 11. gaf de zeer gunstig gekende harmonie Ypriana in de zaal Oud leper haar eerste Winterconcert. In het eerste deel dat verzorgd werd door de harmonie zelf kregen we na een indrukwekkend openings stuk van Sain Saëns, een paar merk waardige werken ten gehore: Alhoe wel zeer gekend, blijft de ouverture tot Obéron van Weber, een werk dat steeds opnieuw in de smaak valt. Als tweede merkwaardig werk: De andante uit de 6" symphonie van Hayden. Hier willen we graag de Heer Deridder gelukwensen met deze prestatie. Hayden is nu eermaal een klassie ker en zijn muziek alles behalve lich te kost, en het strekt zowel de chef als de uitvoerders tot ere dat ze ook de gewone mensen eens hebben laten genieten van een zeer hoogstaand werk. Nu we het over de dirigent hebben, kunnen we er ook nog van getuigen dat hij ook wel 't een en 't ander van componeren afweet. Zijn Gra- cieuse sourirewas werkelijk een bevallig stukje. Na de uitvoering van nog enkele andere werken allen zeer verzorgd, kregen we tot slot de Marche de l'armée sécrète» te beluisteren. Zoals indertijd de marscb van de parachu tisten wei een beetje demarsch van de Ypriana geworden was, zo is het thans die van de l'armée sé- crète die het aan 't worden is. In het tweede deel werden enkele fragmenten uit de opéra Hérodia- devan Massenet ten gehore ge bracht, iets wat ten zeerste in de smaak van het publiek gevallen is, dat dan ook de vertolkers met een zeer hartelijk applaus bedacht. Naar we vernamen zou de harmo nie haar tweede winterconcert geven in de loop van de maand Februari. NAAI MACHINES Gekend HUIS BAERT de Stuersstraat 31, IEPER. Alle herstellingen en verkoop van: naalden, olie, garen, enz... ROOK- en LEDERARTIKELEN. (1.1101) Kasbons 1 jaar: 3.50 netto. Kasbons 3 jaar: 4,25 netto. Deposito-boekjes: 3 netto. Volstrekte zekerheid. (1.8904) RICHTEN KONDIGT AAN... Op 23 en 24 Januari, respectievelijk te 17 en 20 u. opvoering van Antje door Anton Hamik. Het is een blij spel van de zeekant in drie bedrijven. Wie bij de opvoering van het aan gang zijnde tonetlseizoen Patsy heeft gezien zal gewis ook deze keer van de partij willen zijn. Later meer hierover. Zoekt g iets t huren of te kopen; Zoekt ge 'n meid, 'n plaats o) wat Wacht niet langer, maar t laats nog heden •n Kleine ZOEKER is ons bladl APOTHEKERSDIENST Kerstdag en Tweede Kerstdag: Heer Van Walleghem, Statiestraat. BEST AMANDELBROOD. (Botergehalte 100 t. h. natuurboter) KERSTPLECHTIGHEDEN KERK DEK PATERS ONGESCHOEIDE KARMELIETEN Hoogfeest van Kerstdag Kerstnacht. Te 10 uur Plechtige Nachtgetijden van Kerstmis. Kwart voor middernacht: Plechtige Processie; het Kind Jezus wordt gedragen door Engelen en naar het stalleke gebracht. Al de gelovigen zingeii het «Stille Nacht Plechtige Nachtmis. De Sint Dominicus-Messevan Jos. Gruber, voor 3 mannenstemmen, wordt uitge- vcerd door het St Jozefskoor, met be geleiding van orgel en snarenorkest. Te 6.30 u.: Plechtige Herdersmis. Te 9.30 u.: Plechtige Hoogmis, op geluisterd door het St Jozefskoor. Te 17 u.: Plechtig Lof, uitgevoerd door het St Jozefskoor, met begelei ding van orgel en snarenorkest: 1. Laudate Pueri 3 st., van Men delsohn; 2. «Ave Maris Stella», 4 St., van Mitterer; 3. «Tecum Principum -1 st., van Jos. Gruber; 6. O Alder- liefste Kind 4 st., van Jan Nieland. IN DE ST NIKLAASKERK Kerstmis: 5 minuten voor midder nacht voordragen vanaf de ambon van de indrukwekkende Messiasprofetie van Isaïas. Daarna processie met de en gelen naar de kribbe, onder het zin gen van «Stille Nacht». Voor de krib be wordt door E. H. Pastoor de litur gische aankondiging gezongen van het Kerstmysterie. Daarna de Nachtmis, gezongen door 't Vrouwenkoor, dat de nieuwe twee stemmige Franse Mis uitvoert van Renard, met de «Credo a capella», afgewisseld met Gregoriaans van Van Nuffel. Na de Mis: Kerstlied. Te 8 u. de Herdersmis. Te 10 u. de plechtige Hoogmis, nogmaals door het Vrouwenkoor. Te 15 u. plech tige Vespers, Sermoen en Lof gezon gen door het Knapenkoor. De kerk zal goed verwarmd worden. SINT JOZEFSKERK DER KARMELIETEN Broederschap van het H. Kind Jezus van Praag. 4* ZONDAG: 26 DECEMBER 1948 Te 8.30 u.: Communiemis voor de kinderen en hun ouders. Te 1C.30 u.: Vergadering der kin deren. Na deze vergadering, tot 15 Januari inbegrepen, moeten de kinderen al hun bons „in een speciale enveloppe steken, en deze zoliaast mogelijk in de brievenbus van het klooster neer leggen, voor de toekomende tombola. Na 15 Januari worden geen bons meer aanvaard. FIETS GESTOLEN Op Dinsdag jl. werd een fiets ge stolen die aan een huisgevel stond in da Oude Veurnestraat. De flets werd evenwel zelfde dag nog terug gevonden langs de vaart, maar ont daan van alle - onderdelen. (8949) CRESCENDO OPNIEUW OP DE PLANKEN... ...en ditmaal met «Peerke, de Suk keleer a, een kerstspel. Zeggen we maar onmiddellijk dat het publiek zeer tevreden was en terecht. Cres cendo heeft er iets van gemaakt aat niet alleen een zeer verzorgde indruk naliet maar tevens op flinke wijze gespeeld werd. Hier en daar mocht het tempo, en wel bepaald in de ca féscènes, wat vlugger geweest zijn, toch kon het geheel ten zeerste be vredigen. Een speciaal woordje van lof voor de indrukwekkende slotscène, waar lijk het hoogtepunt, van de avond. Als uitblinkers vernoemep we graag A. en G. Vermeersch. A. Mullier en vooral A. Ranette die er flink op vooruit gegaan is. We wisten reeds dat Crescendo over goede décorateurs beschikte maar ditmaal werden onze verwach tingen in dit opzicht overtroffen. Vooral de scène met het kappcltje was iets fijns. Donderdag viert Crescendo dan in prh„te kring haar vijftienjarig be staan, iets waarvoor we hen van har te feliciteren. Gezichtkundige Tel. 352.3 27 de Stuersstraat, IEPER. j BRILLEN en GLAZEN. ALLE MODELLEN. (c-8418) MUZIEKAKADEMIE Op Zondag 9 Januari 1949 te 14.30 uur in de Stadsschouwburg: Leerlin genconcert en Prijsuitdeling (school jaar 47-18). Ingang kdtteloos Be Beheerraad. CHRISTELIJKE MUTUALITEITEN! KRISTEN KERSTGESCHENK! X- Wat doet het Arrondissement leper ln December 1948 en Januari 1949 voor zijn zieke broeders, de leringlei'ders? Kristenen helpen mekaar. Dit is onze leuze Ook voor onze teringlij ders moet het Kerstmis, Nieuwjaar en Drie Koningen zijn. Ook bij hen moet de Vredesengel neerdalen, het Kerst mannetje geschenken brengen en de Drie Koningen met de sterre, voor hen zingen! Daarom, ziehier het actieplan der Kristelijke Ziekenkas: 1) To Iepgr, Poperinge, Geluwe en Wervik, geven we 'n verzorgd avond feest, waarvan de opbrengst volledig aan onze diep beproefde zieken komt! 2) Op ieder gemeente doet het Bestuur der Ziekenkas, een geldinza meling, met bussen na de missen. 3) De bode-geldomhalers zullen in ieder gezin en aan ieder lid der Kris ten Arbeidersorganisatie de teringze- gel aanbieden voor 5 fr. «leper for Ever!» Wij willen aan de spits blijven! Gezonde makkers, kloek cn sterk. Geeft mild, voor dit menslievend werk! God zal 't U ionen! WATERDIENST De fonteinier van dienst in de week van 26-12-48 tot en met 1-1-1949 is de Heer Roger Landerwijn, Kalfvaart nr 9. Bij breuk der waterleiding op zon en feestdagen, alsook in de week na 5 uur, gelief bovenvermelde per soon te verwittigen. Onder de bureel- uren kan men nr 724 opbellen. (Ba reel der Werken, Stadhuis). De Waterdienst. gebouwd door General Motors en verkocht docr STEVENS Gebroede, a IEPER en POPERINGE. STAD IEPER BERICHT De marktdagen van de Zaterdag 26 December, zijnde Kerstdag, en van 1 Januari, zijnde Nieuwjaardag, zul len verschoven worden op Vrijdag 24 en op Vrijdag 31 December. De Burgemeester, J. VANDERGHOTE. CROSS-COUNTRY TE IEPER Zoals dus aangekondigd, gaat er op Kerstdag 25 Dec. e.k., op het C.S.Y.- stadion der Augustinusstraat te leper, een grote propaganda-cross-country- meeting door. Volgende proeven zullen er betwist werden: Kadetten: 1000 m. Scholieren: 3000 m. Juniors-Seniors: 6000 nt. Deze meeting is open voor alle lief hebbers en nieuwelingen. Ieder jonge ling die iets voor athletiek voelt of z n krachten wil beproeven in de mooi ste. de edelste en de gezondste van alle sporten, de Athletiek, kan hier- DLit deelnemen. Inschrijvingen worden aanvaard tot 21-12-1948 op het secretariaat. Lange Meers 28, te leper, alsook op het ter rein op Kerstdag, vanaf 13.30 uur. Sportmannen, het wordt een succes! KAJOKSA KOMT NAAR HET STADSTHEATER! Op Donderdag 6 Januari, Dertien- dag, te 7 uur stipt, kemt het Zieken- Zang-Cabaret Kajoksa uit Brugge, naar de Stadsschouwburg, en treedt op ten voordele van onze christelijke Teringleiders. Tot voor enkele wexan was Kajoksate leper onbekend, maar sedert hun optreden in 't Kris ten Volkshuis, zegt heel leper. Hebt ge al uw kaarten?... Rap maar naar 't Volkshuis, bij Schepen Maurice Maller, 't Zal er spannen. Nummert uw plaats aan 10 fr. voor de leden der Kristen Ziekenkas en 20 fr. voor de Biet-leden. «Kajoksa» doet U lachen, zlngenl Drie uren vol gezond verzet! 't Zal hulp aan Teringleiders brlngen! Harop! We steken de trompet! Naar Kajoksa! Naar het Stadstheater I K. N. S. Door de zorgen van de plaatselijke Davidsfondsafdeling kcmt de K. N. S. Antwerpen naar leper met DE NACHT VAN IC JANUARI,., en dit op DINSDAG 11 JANUARI 1949. WIENER SANGERKNABEN Op 2" KERSTDAG (26 December), te 14.30 u., komen de Wiener Sangerknaben terug naar de Stadsschouwburg te leper. AANGEKONDIGD. Op ZONDAG 23 JANUARI, te 17 u„ en op MAANDAG 24 JANUARI, te 20 u., opvoering van ANTJE door de Kunst kring Richtenin de Stadsschouwburg. Kaartenlocatie zal zo als gewoonte doorgaan in de Café Boerenholdoch deze is nog niet open verklaard. SPORTA-IEPER VIERT HET KERSTFEEST Sporta leper verwacht vele sport beoefenaars op het stemmig' Kerst feestje, welke doorgaat op Maandag 27 December 1948 te 19.30 u. ln de bovenzaal van café Drie Koningen Grote Markt, leper. Op het programma: Debat over sportonderwerp Op treden van een geschoold Kerstkoor Kerstmuziek Uitbeelding van een Kerstnovelle door de sportman nen Interpretatie van -enkele Kerstgedichten Kerstboomtombola. Sportmannen, die deze Kerstviering willen medemaken en die geen per soonlijke uitnodiging mochten ont vangen hebben, worden verzocht er een aan te vragen aan een der vol gende personen: A. Geudens, Neer straat, 17 leper; A. Lapère, Diksmui- destraat, 47 leper; B. Dehaeck, Rij selstraat, 6 leper. De uitnodiging is van belang daar zij voorzien is van een nummer welke in aanmerking komt voor de tombola. Alle sportmannen zijn welkom! BOTERMARKT VAN 18 DEC. In totaal werd er 688 Kgr. boter op de markt gebracht en verkocht aan 75 tot 85 fr. het Kgr. KERSTDAG IN ST PIETERSKERK 1. Plechtige Nachtmis Te 12 u. stipt: Engelenstoet met Kinderkoor: «Et incarnatus est» ge volgd door de uitvoering van het roe rende «Stille Nacht». Daarna Solemnele Kerstmis met de medewerking van het St Pieters Vrouwenkoor, violen, cello en hobo in de uitvoering van: a) Missa in honorem Smi Cordis Jesu van F. Verhelst. b) Aan het Offertorium: het stem mige Adeste uit de XVI" eeuw. c) Na de H. Mis: «Kerstlied» van F. A. Gevaert in eerste uitvoering. 2. Plechtige Hoogmis te 10 u. Met de medewerking van knapen koor en kinderkoor. 3. Plechtig Lof te 3 uur. Het vrouwenkoor van St Pieters kerk voert uit: 1. «Ego dilectovan F. Verhelst. 2. «O gloriosa Virginum van Piel. 3. Adeste var* Coor.eman. 4. Tantum Ergo van A. Moortgat. 5. Oud Kerstlied uit het begin van de XVII" eeuw. OUDEJAARSAVOND Op 31 December 1948 te 21 u. in Patria dansfeest voor de leden. In gang 20 fr. POPERINGE. Vriendelijke uitnodiging tot het bij wonen der GEZONGEN JAARMIS, op Kerstdag 25 December, te 8.30 u, in St-Janskerk, voor HEER EMIEL VERHALLE Echtg. v. Vr. Emma Lemahieu. Van wege Echtgenote die dankt o# voorhand. (cC-1565) POPERINGE. Beleefde uitnodiging tot het bij wonen der GEZONGEN JAARMIS» op Zondag 26 December, 2° Kerstdag, te 9 uur, in O. L. Vrouwkerk, voor Heer en Vrouw HENRI WAEGHEMACKER LEONIE CATRYSSK. (cC-1579) POPERINGE. Vriendelijke uitnodiging tot het bij wonen van de SOLEMNELE JAAR MIS, op Maandag 27 December, t* 10 uur, in St-Bertinuskerk, voor HEER HENRI RUANT Echtg. v. Mevr. Mathilde Minne. Van wege Echtgenote en Kinderea die danken op voorhand, (cC-1567) I lilil lil llllll 11 HIIIHI III IIUM IIIIM POPERINGE. Beleefde uitnodiging tot het bij wonen van het PLECHTIG JAAR GETIJDE dat zal opgedragen wor den tot zlelelafenis van Mijnheer en Mevrouw EMIEL BOUCQUEY-JOYE op Maandag' 27 December, te 10 uur, in O. L. Vrouwkerk. Van wege de Familie die dankt. (cC-1568) Voor het bijhouden hunner SOCIALE WETGEVING wenden alie handelaars, werkgevers, landbouwers, enz. zich tot: pp^ Lange Torhoutstraat 13, te IEPER. Erkend Sociaal Bureau bij het Ministerie onder nr 515. -- Ook alle inlichtingen omtrent liet invullen der belastingsaangif ten, handelsregisters, verzekeringen en alle middenstandsbelangen. EEN GEEERD KUNSTENAAR OP BFZOEK Meester Jos. Van Belleghem, kunst schilder te Veurne, exposeert thans (van 18 tot 31 December) in het Ho tel Britannique on de Grote Markt ter stede. Alwie te leper of ommeland zich ietwat aan kunst en ware schoonheid gelegen laat, moet deze expositie gaan bezoeken. Lees ter inleiding in ons blad van heden het belangwekkend artikel over het oeuvre van deze kunstenaar on der de titelHeel 't Land ligt daar vóór u open! KINFMAS KINEMA COLISEUM: Zaterdag te 2.30, 5 en 8 u.; Zondag te 2.30, 5 en 8 u. en Maandag te 8 u.: «Honnl soit qui mal y pense(The Bis hop's Wife), met Cary Grant, Lo- retta Young en David Niven. GEMEENTERAAD OP VRIJDAG 24 DECEMBER OM 17 UUR DAGORDE: 1. Proces-verbaal der zitting van 12 November 1948. 2. C.O.O. begroting 1948. Wijzi gingen. 3. C.O.O. openbare verkoping' van bomen en schaarhout. 4. C.O.O. openbare verpachting van landelijke goederen. 5. Kerkfabriek van St Jacoos. Rekening 1947. «5 6. Kerkfabriek van St Jacobs. Begroting 1949. 7. Stadsbibliotheek. Rekening 1947. 8. Stadsbibliotheek. Begroting 1949. 9. Nijverheidsschool, a) rekening 1947 b) begretirg 1949. 10. Muziekakedemie. Begroting 1949. 11. Stedelijke Leerwerkplaats. Begroting 1949. 12. Brandweer Verzekeringen a) ongevallen der brandweerlieden. b) burgelijke verantwoordelijkheid c) autoverzekering aanpassing der premies. 13. Stadsscholen. Verzekering burgerlijke verantwoordelijkheid en ongevallen aanpassing der premie. 14. Stadsbegroting over net dienstjaar 1949. Neerlegging. 15. Mededelingen. Studie van de Notaris DELAHAYE te DIKSMUIDE. OP WOENSDAG 5 JANUARI 1949 om 2 uur 's namiddags, te Houthulst, ter herberg In de Zon bij Mr Ju les Clauw, OVERSLAG VAN: GEMEENTE HOUTHULST (Wijk Pierkenshoek) EEN WOONHUIS met medegaande erve, tuin en bouw land, sectie E, Nrs 479k, 474x en 474y, groot 32 a. 18 ca. (verdeeld in 5 kopen). Alles gebruikt door Mr Michel Ho- gie mits jaarlijks 3000 fr., vallende op 1 Februari, op voorhand. De oorlogsschaderechten worden niet medeverkocht. Ingesteld: de massa der 4 eerste kopen: 10.200 fr. (9181) Koop V: 82.000 fr. Studiën der Notarissen REYNAERT te STADEN en DE TAVERN IER te LANGEMARK. OP DONDERDAG 6 JANUARI 1949 om 13.30 uur, te STADEN (grens Westroozebeke)bij hofstede R. Spil lebeen, VENDITIE VAN 50 Schone kopen TAILLIE in de Leeuwerk- en Larixbossen van Mr Van Heule Charles. Gewone voorwaarden en gereed geld. (9134) POPERINGE. Beleefde uitnodiging tot het bij wonen der GEZONGEN JAARMIS, op Zaterdag 1 Januari 1949, te I u, in St-Janskerk, voor Heer en Vrouw HENRI VANDERMARLIERE— TAMBORIJN. en Heer en Vrouw ARTHUR VERHAEGHE VANDERMARLIERE. Van wege de Familie Vandermar- liere. (cC-1577) WESTVLETEREN. Beleefde uitnodiging tot het bij wonen der GEZONGEN MIS, op Zondag 26 December, te 7.30 uur, in de parochiale kerk van Westvle teren, voor Heer en Vrouw CAMILLE GHEERAERT JULIE DEROO. Van wege de Kinderen die danken. (C-9169) ROUWBEDANKING POPERINGE. De Kinderen en Kleinkinderen Zweertvaegher-Vande Bussche dan ken Familie, Vrienden en Kennissen voor de talrijke blijken van deel neming getuigd bij de begraving van hun diepbetreurde Vader en Groot vader Ilr CAMIEL ZWEERTVAEGHEtt Wed. v. Vr. Sylvie Vande Bussche. (c-9186) POPERINGE. De Families Vandaele en Gesquiere bedanken Vrienden en Kennissea voor de blijken van deelneming be tuigd bij het afsterven en de lijk dienst van HEER LEONARD VANDAELE Wed. v. Vr. Romanie Noyex. De EERSTE ZESWEKENMIS zal gezongen worden op Vrijdag 31 De cember, te 9.30 uur, in O. L. Vrouw- kerk. (cC-1580) WESTOUTER. De Familie De Brabandere-Bossaert bedankt voor de talrijke blijken van deelneming betuigd bij het afsterven en de teraardebestelling van hun diepbetreurde Echtgenoot, Vader en Bloedverwant Hr GERMAIN DE BRABANDERS Echtg. v. Vr. Maria Bossaert. Wie bij vergetelheid geen rouw brief zou zijn toegestuurd gelieve da Familie hierover te verontschuldigen en dit bericht als dusdanig te aan zien. (cC-1570) DE ACTIE IN INDONESIË De Amerikanen hebben aan de Veiligheidsraad gevraagd dat deze bevel geven zou aan de Nederlanders het vuur te staken en zich op hun stellingen tenig te trekken. Syrië en Columbia steunden deze zienswijze. Intussen heeft de U.S.A. alle Mar shall-hulp aan Batavia geschorst. JAPAN Tojo en andere ter dood veroor deelde Japanse oorlogsmisdadigers werden opgeknoopt. DE STAKING DER GRENSARBEIDERS De grensarbeiders blijken nog niet tevreden te zijn en de aangeslotenen van het A.B.V.V. te Meenen en Moes- kroen hebben toesloten de staking voort te zetten. KLEINZOON VAN PRESIDENT ROOSEVELT IN VLIEGRAMP OMGEKOMEN Nabij Hongkong stortte een Sky- master te pietter en de 35 inzitten den werden gebood. Onder dezen be vond zich de 29-jarige Queritin Roo sevelt, een kleinzoon van wijlen Pre sident Roosevelt. De vaécr van Quen- tln Roosevelt, Theodour Roosevelt, werd ln Normandie gedood in 1944 en een broeder van deze werd in 1918 als piloot van een Jachtvliegtuig neer geschoten, Woensdag jl.werd alhier een plech tige zieledienst opgedragen in onze Parochiale Kerk, ter nagedachtenis van Weled. Graaf Henry de Haute- clocque, Commandant van het 57* Voetvolk-regiment bij het Franse le ger, gesneuveld te Boezinge in de Bois Triangulairede 22 Decem ber 1914. Die held is de vader van de Gezant van Frankrijk te Brussel. Aldus kreeg onze gemeente het hoog bezoek van de Franse Ambassadeur, alsmede van zijn familieleden en tal rijke personaliteiten. Omstreeks 10.30 u. werd de Wel edele Graaf, in gezelschap van Je Weled. Heer Gouverneur van West- Vlaanderen en de Heer Arrondisse- menstcommlssaris van leper, harte lijk onthaald op de villa van de Bur gemeester van Boezinge, Weled. Heer Roger de Thibault de Boesinghe-de mont Blanc. Kort daarop begaf Z. Exc. zich naar het monument der Gesneuvel den, waar hij werd opgewacht door de leden van de Gemeenteraad, Kerkfabriek, Schoolkomiteit, Open baren Onderstand, Voorzitters en Af gevaardigden der plaatselijke Bon den, Burgemeesters van omliggende, enz. De Gezant legde aldaar ten bloemtuil neder, wijl het muziek van Boezinge Te Velde blies, gevolgd door de Marseillaise Voorafgegaan door de vlaggen der plaatselijke bonden, de vlag der Franse Poilus met een afvaardi ging en de plaatselijke muziekmaat schappij, begaf zich de Weled. Graaf tussen een haag van schoolkinderen naar de luisterrijk versierde kerk. Het hoeft niet gezegd dat de hulzen op de gemeente waren bevlagd, en dat alle Inwonend en eraan had len gehouden een innig gevoelde hulde te betonen. Het veldwachterskorps zorgde, onder de keurige leiding van hun brigadier, voor de goede orde. Aan de kerkdeur werd onze hoge bezoeker plechtig ontvangen door de Geestelijke Overheid, geleid door Z. E. H. Pastoor Vanneste, oud-aal moezenier van de oorlog 14-18 en oorlogsverminkte, die ln de loop grachten stond van Steenstraete, wijl Commandant de Hautecloeque sneu velde. Onder de rouwdienst hadden plaats genomen in het hoogkoor, Ridder Pierre d'Ydewalle, Gouverneur van West-Vlaanderen en de Heer Arron dissementscommissaris van leper. Rond de lijkbaar in het lage-koor, waren op de hun voorbehouden plaatsen geknield: Z. Exc. Weled, Graaf de Hautec'ocque, zijn echt genote, broeder, dochters en schoon zonen. Verder nog de volgende per sonaliteiten:-de HH. Puhot, Alabrun8 en Durieux, Consuls van,Gent, Kort- rijk en Oostende; de HH. Burgemees ters van omliggende stad en gemeen ten; Luitenant van Latum, Districts commissaris van leper; de Weledele Heer Burgemeester van Boezinge met Schepencollege en Gemeente raad, Kerkraad, Schoolkomiteit en Disraad; een twintigtal Franse «Pu- lus met hun Voorzitter Heer Cos- sart; Voorzitters en afgevaardigden der plaatselijke bonden met nun vlaggen; de kinders onzer vrije ka tholieke scholen er. een menigte pa rochianen. Rond de katafalk stonden ook nog enkele mannen van de Ieperse Rijks wacht opgesteld. De gehele plechtigheid in de kerk was buitengewoon verzorgd: rouw- versiering, liturgische zang en cere moniën; alles verliep met de meeste orde. Na het zingen van het Libera begaf zich de geestelijkheid, gevolgd van de hogergenoemde personalitei ten, naar de gedenksteen achteraan in de muur der kerk geplaatst, ter nagedachtenis van de duurbare over ledene. Deze plaat werd plechtig ge wijd en de ceremonie sloot met het spelen van de Marseillaiseen Brabangonne door de plaatselijke muziekmaatschappij Hierop nam de weled. Gezant af scheid. van onze gemeente, niet zon der zijn buitengewone tevredenheid te hebben laten blijken voor deze zeer degelijk verzorgde rouwplechtig- heid, en hartelijke ontvangst. Deze rouwplecht'gheid heeft mealg vreemd kerkbezoeker verbaasd doen opkijken dat zoiets, tot in da minste puntjes verzorgd wat versiering, zang en ceremoniën aangaat, kon verwe zenlijkt worden op «u'a buitenge meente.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1948 | | pagina 5