1 ZALIQ NIEUWJAAR i 1949 Het Jaar van de inkeer Nieuwe Jaar! katholiek weekblad voor poperinge en omstreken. zaterdag januari. 1941 de aansl/ g op de ijzertoren Minister Be Mem cacsn het wTOrcl te P©peri Wesfviaamse Sportmannen bij den Koning Het Nederlands leger bezet de meest belangrijke plaatsen veiligheidsraad beveelt het vuur te staken mm üfis WcsndEccalentSer BUITENLANDS OVERZICHT Hij geeft een algemeen politiek overzicht en behandelt de moei lijkheden inzake werderopbouw. Zij maakten hem een boodschap van onwrikbare trouw over. Veiligheidsraad beveelt Stookt het vuyr Op Kerstdag vocht NederlandVoor den Vrede SUMATRA 1.055© fr. HEI MEIHUIS moriGfiREY BESTUUR en REDACTIE- Gasthuisstraat 19, Poperinge f» Telefoon Nr 9. Postch-ck 47.G3.60. t* I ABONNEMENTSPRIJS 1949 5 België tot Nieuwjaar 100 fr. tg Belgisch Congo 3.fr. p week g Frankrijk Holland 3.fr. p. week g Andere landen 3.50 fr. p weck Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. 45' JAAR N' 1. HET WEKELIJKS ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuvpom't-Diksmuide en randgemeenten). mmmsam Prijs per Nummer: 2 Fr. Verantwoordelijke Uitte&tr: l J Santen, Gasthuisst-aat 19, Poperinge. <iim 't Oud jaar ligt op zijn reeuw- stro. Vandaag geeft 't zijn laat ste snikske... Voorbij is 't. Wat bracht het u? Zo gaan de jaren, of wat wij jaren noemen in dien gang van den tijd, die door seizoenen en jaren standvastig, eenbaarlijk voortschrijdt. Zalig Nieuwjaar! dat wens ik u. Geen huis in 't land waar dien nieuwjaarsdag geen kaart wordt besteld met een «Gelukkig Nieuw jaar» of met Franse patisserie- zoete flemerij op. Wij houden het, goddank, bij dat Zalig Nieuwjaar Die wens drukt ons berusten uit in de Goddelijke Voorzienig heid die, beter dan wij zelf, weet wat ons... zalig is. Dat berusten, dat metéén een diep vertrouwen is, is hoge wijs heid; levenswijsheid die we in geen boeken leerden maar wel in levenservaring. Ee.n druppel bit ter is soms beter dan een drup pel zoeten zegt Fiel me, wijl hij me komt storen. Zo is 't inderdaad; en er kan soms zo veel zaligheidliggen iri be proeving. We leven, in geen pa- radiis. En al de paradijsmakers en -belovers, die 't paradijs hier beneden willen aanleggen maak ten op zijn minst een vagevuur, ais 't geen helle was! Zalig Nieuwjaar dan! zoals 't In Vlaanderen sedert eeuwen wordt gewenst. We kunnen het mekaar maar... wensen? We kunnen wel meer; we kun nen het wel, een beetje althans, zalig maken. Meent ge 't ook niet? Deden wij het? Zullen wij het doen? 't Is een onderzoek van ge weten Pé, zegt Fiel, wi.il hij over mi in schouder naar mijn papier kiüct. Doe maar Pé, ze heten dat bij zakenmensen uw inventa ris opmaken en tegen Nieuwjaar moeten ze daar meê streke zijn. Doe maar Pé, 't is 't gepast ogen blik. Meent gij het ook? De mensen maken het mekaar al lastig genoeg. Doen ze iets anders? Er zijn er die zich zelf den duivel aandoen. De zwartkijkers, de geldwolven en geldmaniakken en de vrekken. De wereld draait tegen hun zin, of ze jagen op geld en hebben er nooit genoeg, of kunnen 't niet lossen. Mekaar lastig vallen! Zoudt ge niet denken dat 't za ligste in de wereld: oorlog is? Hoe meer vredesconferenties er gehouden worden, hoe meer het spookt. Ge kijkt in uw blad naar de vette koppen: Israël tegen de Araabse Staten, Markos tegen Grieks leger, de Chinezen liggen aan de kap, miljoenen mensen sterven op de vlucht van honger en miserie. Er wordt gevochten in heel Oost-Azië en dan liggen er op den hoop toe kleine Zuid- Amerikaanse reoubliefcskes me kaar in 't haar te vliegen. Zo ik goed kijke dan zie ik dat zelfs de goë vrienden niet over een komen. Ons land sluit vriend schap met Engeland en Frank rijk en we ondervinden dat de Engelsen ons wel willen helpen desnoods met de wapens, maar Intussen bezig zijn met ons straatarm te maken. Dat is toch miin gedacht en 't uwe ook voor zeker. Wenst dan al een Zalig Nieuw jaar! We zullen 't moeten opge ven om Chinezen en Joden en Arabieren en Grieken en Engel sen te bekeren ln 't jaar 1949, of dat zou moeten inderdaad een wonderjaar zijn. 't Is bij die kleinen zo warm van binnen dat zij de koude niet ge voelen. Kerstdag en Nieuwjaar zijn de dagen van de argelozen, van de eenvoudiger». Kunnen we dat ook niet zijn? We wensen Zalig Nieuwjaar... aan familie, aan schoonbroers en schoonzusters, aan nonkels en tan ten en reven! We wensen Zalig Nieuwjaar aan vrienden en... anderen. En we zitten zo dikwijls vol gal, ter wijl we de hand drukken en zo vriendelijk kijken als de volle maan! Kunnen we dat niet eens me nen? Ook aan een.;, concurrent, ook aan iemand die ons een stro in de weg legde? Zouden we 't niet eens kun nen tonen dat we tot eenzelfde volk behoren? Minder vijandig zijn,, min kwaad vertellen over malkander, malkander niet... uit kleden, malkander niet opeten met de tong... de wilden gebruik ten hun tanden maar... wij heb ben hen dat afgeleerd Moeten we wachten tot die wilden ons dit andere cannibalisme afleren? Ik las, ik weet niet meer waar, dat er in Amerika nooit gjoter winsten werden opgestreken ".d^n in 't jaar 1948 en dat er nog nooit... min werd gegeven aan goede werken dan in dat zelfde zalig jaar 1948. Ik wenste dat er nooit meer winst mocht worden geboekt dan in 1949, ook bij ons, maar dat wij er altijd zouden bij zijn om in nood en miserie bij te springen. Zoudt ge niet denken dat we 't dan niet alles van de Godde lijke Voorzienigheid zouden moe ten verwachten, maar dat we ook het onze zouden kunnen bijdra gen om dat nieuw, dat totaal on bekend en onbekenbaar jaar za lig te maken? Rekent O. L. Heer niet ook een beetie op onze goede wil? Nieuwjaardag is toch de Ok- taafdag van Kerstdag?... «Vrede aan de mensen van goeden wil Zalig Nieuwjaar! Ik wens u die goede .wil. PÉ VLAMYNCK. geven we als bijvoegsel in dit nummer. Kijk goed toe of ge er allen een bekomen hebt. Aanvullend onderzoek bevolen. Men herinnert zich nog dat op Dinsdag 22 December jl. de Kamer van Inbeschuldigingstelling te Gent samenkwam om te beslissen, over net al of niet in beschuldiging stenen van de verschillende personen uit Diksmuide welke verdacht werden de aanslag op de IJzertoren te heboen gepleegd. Ter veler verwondering werd dan de zaak voor een week uitg. u. Intussen is over die eerste zitting veel aan het licht gekomen en ook veel geschreven. Zo kwam ter gehore dat op die eerste zitting het Parket- Generaal de eis gesteld had dat het onderzoek omtrent de aanslag zou worden onttrokken aan de Hr On derzoeksrechter Delaere uit Veurne, dit alles omdat een stuk- uit het dos sier niet zou getekend zijn geweest döor de Hr Onderzoeksrechter. De houding van het Parket-Gene raal deed flink vermoeden van waar de wind waaide en dat aldus gepoogd werd de zaak wellicht andermaal in de doofpot te krijgen. In De Wek ker» verschenen deze laatste tijden ook meerdere art'kels, vermoedelijk van de hand Van de Hr Van Glabbe- ke, inhoudende een hetze-campagne tegen de Hr Onderzoeksrechter De-- laere. Dinsdag' Jl. kwam dan de Kamer van Inbeschuldigingstelling van het Hof van Beroep van Gent iri tweede zitting'bijeen, zonder dat de verdach ten of hun advokaten moesten aan wezig' zijn, en heeft dan na een korte zittijd besloten dat Hr Onderzo«na rechter Delaere een aanvullend on derzoek zou instellen. De eis van het Parket-Generaal werd aldus afgewe zen, wat met genoegen door alle Vla mingen vernomen werd. Laten wij nu maar hopen dat de aanslag op de IJzertoren nu spoedig volledig opgeklaard worde en nor maal afgewikkeld. EEN STAP VOORUIT Wanneer we de jaren sedert het einde van de oorlog verlopen overschouwen, dan zouden wij op elk jaar een etiket kunnen plak ken dat ongeveer zou aanduiden hoe de wereldgebeurtenissen ver lopen zijn en welke de diepere ondergrond ervan was. Wel te verstaan gaat het hier zij ook over atoombommen be schikken. Ofwel zullen de Ver enigde Staten vóór die datum een resolutie in de U.N.O. doen goed keuren waarbij de Sovjets er toe verplicht worden binnen hun grenzen van 1938 terug te keren. Dit zou dus een ultimatum zijn waaraan de Russen quasi zeker geen gevolg zullen geven omdat om een fles waarop telkens iwv.eeil dictatuur niet kan wijken. Fu toch Zalig Nieuwjaar! Laten we naar ons zelf kijken en niet meer naar die vreemden. Kunnen we het malkander niet minder lastig maken? Kijk hoe de kleinen met een herte als een koekebrood naar Peter en Meter trekken om te gaan Nieuwjaren. Kerstdag en Nieuwjaar zijn voor die kleinen de schoonste dagen in 't jaar. Maandagavond 27 December jl. viel de C.V.P.-Pooeringe de eer te beurt in haar midden Z. Exc. Minister De Man. verkozen Senator van het ar rondissement leper-Kort.riik. Minister van Wederopbouw, te begroeten. T>e vergadering ging door in de zaal van de «Katholieke Kring en, benevens Z. Exc. Minister De Man, bemerkten we Z. E. H. Deken Butaye, de HH. Volksvertegenwoordigers Le- fere en Stubbe, Bestendig Afgevaar digde J. Storme uit Wervik; Hr Van Walleghem, burgemeester der stad; het College der Schepenen; Hr Jos. Igodt, Provinciaal Raadslid; Voorzit ter en Bestuursleden van de C.V.P.- Poperinge; de Heren C.V.P.-Gemeen- teraadsleden en tal van "nog andere vooraanstaande opgekomenen. C.V.P.-Voorzltter Heer J. Delbaere gaf het korte inleidingswoord en drukte de wens uit dat, gezien Heer De Man Minister van Wederonbouw is, hij breedvoerig de onder zijn be leid vallende werken zou uiteenzet ten. Hii verwelkomde hem en ver leende hem dear co het woord. DE REDE VAN MINISTER DE MAN Vele reizen, aldus spreker, lieten me toe omzeggens in het ganse land de schade zelf vast te stellen. Ik vol doe graag aan de vraag van uw Heer Voorzitter maar vind het evenwel noodzakelijk om tot dat onderwerp te geraken dat eerst de Algemene Po litieke Toestand in ons Land dient onder ogen genomen te worden. Het onderwerp van mijn uiteenzetting van vanavond ligt geformuleerd in een zin die me wel eens wordt aan gewreven en die luidt: «Uw confra ter Minister Eyskens pakt t.e veel. en Gi1 geeft te weinig.Tk meer» best aan de hand van de laatste Rege ringsverklaring deze uiteenzetting te kunnen afhandelen en heb aldus vier hoofdpunten ln overweging te nemen. Deze zijn: 1. ï)e Essentiële Politieke Quaesties; MVWVWWWUVWWWWWWWUWWVWWWWWWUWWVttWWWVt NOORWEGEN SCHONK KERSTBOOM AAN LONDEN Een reusachtige kerstboom werd door Noorwegen aan Londen ge schonken. Een der grootste moderne kranen van de Londense haven dien de ier js' -tse gebracht om de reus uit de Noorse wouden cu te richten op het Trafalgar Square. Hierboven nu het Trafalgar Square, bij Kerst nacht, kerstboom en fonteinen prachtig verlicht. De boom was 18 m. hoog. 2. De Sociale Quaesties; 3. De Finantiële Aangelegenheden; 4. De Economische Quaesties. 1. - DE ESSENTIELF, POLITIEKE QUAESTIES Hieronder rangschikken we ander maal vijf hoofdpunten. Deze zijn: 1. De Koningsquaestie; 2. Het On derwijs; 3. De Repressie; 4. De Aan passing der Volkstelling, en 5. De Taalquaegtie. De Koningsquaestie, Sedert de C.V.P. zetelt in de Re gering, mogen we, aldus spreker, vaststellen dat het klimaat in deze aangelegenheid veel gunstiger is ge worden. Hij behandelt vervolgens het werk en de opgeleverde resultaten der onderscheidelijke Commissies in deze opgeroepen en besluit dat uit eindelijk niets daadwerkelijk kan ver. wezenlijkt worden door de C.V.P. om dat, spijt beloften en verwachtingen, alle andere groepen, als het er op aankomt, stemmen tegen de gezonde oplossing ervan zoals wij die willen. We mogen daaruit afleiden, aldus spreker, dat de politieke oplossing van het Koningsvraagstuk een vraagstuk is geworden van electorale rekenkun de en dat zolang de enige partij die voor de terugkeer van de Koning is, nie* de volstrekte meerderheid heeft, ze niets doen kan. Alleen de volstrek te meerderheid, zo besluit spreker, kan ons toelaten deze verbannings- wet af te schaffen. Het Onderwijsvraagstuk. Na op de krachtige richtlijnen der rede van de Aartsbisschop (vóór 14 da gen in ons blad verschenen. N.v.d.R.) gewezen te hebben, was spreker van, oordeel- dat dit vraagstuk breder strekt dan tot enkele subsidies of het oprichten van een school min of meer. De basis van dit vraagstuk dient, aldus spreker, algemeen, alles omvattend en volledig gezond te zijn. Om dit te verwezenlijken werd een Commissie aangesteld die de verhou dingen meet vastleggen om de school- vrede in te luiden. Engeland en Hol land zijn daarin gelukt, waarom zou den ook wij dat niet kunnen? Hij hoopt dat binnen een 6-tal maanden deze Commissie haar besluiten zal neerleggen en dat er in zal, het moet, zo zei hij, rekening gehou den worden met de rechten der kris ten ouders voor hun kinderen. De Regering die aan dit vraagstuk een oplossing zal weten te bewerkstelli gen zal ongetwijfeld flink werk voor het Land verricht hebben. De Repressie. Spreker noemt het een buitenge woon ingewikkeld en delikaat vraag stuk. We hebben A ons land de twee uitersten gekend: veel onrecht en i (Zie vervolg 3» bla-te etiketten zouden moeten komen één aan da Russische kant en één aan de andere kant. Aan onze kant zouden wij dan lezen: 1945, het jaar der onnozel heid; 1943. het jaar der bedrogen liefde; 1947, het jaar van het be rouw; 1948, het jaar van de in keer. Aan de Sovjetkant zou den we dan ontcijferen: 1945, het jaar van het Rode Leger; 1946, het ja~.r van de overgang; 1947, het jaar der volksdemocratiën; 1948, het jaar van het Verre Oos ten Wanneer we dan die twee reek sen etiketten nevens elkaar leg gen, dan constateren we twee za ken: Ten eerste dat de Sovjets nog steeds in 't offensief zijn, ter wijl de democratieën nog maar een gedeeltelijk tegenoffensief hebben ingezet. En ten tweede dat de Russische olievlek naar het Westen toe gestopt werd, ter wijl ze nog vrij haar uitbreiding vindt naar het Oosten. Van de zijde der Westmachten is er dus toch van verleden jaar tot nu een stap voorwaarts te constateren. In 1947 was de reac tie nog louter verbaal. Words, words», (woorden, niets dan woor den), zou Hamlet gezegd hebben. 1948 Daarentegen bracht de prac- tische toepassing van het Mar shall-plan, de zegevierende weer stand van de Westelijken te Ber lijn, de achteruitgang van het communisme in West-Europa, het afsluiten van het Verdrag van Brussel en de besprekingen om trent een Atlantisch Pact met Amerika en Canada. Men is teruggekeerd van het geloof in d,e U.N.O. en de hoop dat er mogelijkheid zou bestaan om de Sovjets tot rede en vrede vol samenleven te overhalen. Men heeft vastgesteld dat de Russen, zoals alle dictaturen, slechts, de taal van macht en geweld wensen te spreken en dat zij bijgevolg ook slechts die taal verstaan. Vandaar de organisatie van het tegenoffensief in West-Europr dat hei enig mogelijke defensief is. Vandaar ook de plotse ver sterkte drukking van Rusland in het Verre Oosten omdat zij ge voelen dat ze in Europa niet meer vooruit kunnen en omdat zij ho pen door dit afleidingsmanoeuvre de westerse krachten te versnip peren. Amerika is er echter niet ingelopenwant het heeft duide lijk ingezien dat het nog toe on voorbereid is om langs de twee kanten te gelijkertijd te ageren en het wil "de reeds bekomen re sultaten in West-Europa niet prijsgeven voor een hypothetische reactie in het Verre Oosten. Vermoedelijk gaan we daar dus naar een compromis tussen de Kuomintang en de communisten. Dat lost niets op, maar maakt ook niets definitief. Het is de eni ge mogelijkheid om nog wat tijd te winnen en de volledige domi- natie der communisten uit te stellen, in de hoop dat men in tussen de nodige macht zal heb ben om die verknechting 'te ver hinderen. 1949: DE GROEI NAAR DE MACHT Uit de huidige toestand blijkt dan ook duidelijk dat het jaar dat thans begint nog een jaar zal moeten zijn van zcèr ernstige in spanningen, van hard labeur en zwoegen. Inderdaad: de vrede zal slechts verkregen worden op voorwaarde dat het Westen even machtig wordt als het Oosten. Dat wil zeggen dat de bewapening van de democratieën zal moeten opge dreven worden, hoe onzinnig dit objectief ook is. en hoe diep het ook in ons aller geldbeugel m.ag snijden. Die offers zullen echter nodig ziin indien wij voort, onaf hankelijk, ons eigen nationaal leven wensen in te richten zoals wij het icensen en willen. Schrik ken wij voor die opofferingen en moeilijkheden terug, dan moeten wij er toe bereid zijn een nieuwe bezetting te ondergaan met al de gruwelen en ellende die er zullen meegepaard gaan. de slachtingen, verwoestingen, deportaties en moorden. En de tijd is dringend. Want eeuwig zal Rusland niet zonder atoombommen blijven, het wapen waarvoor zij nu nog beducht zijn en om wiens vernielingskrecht zij nu nog de zaken niet op de spits durven drijven. Volgens schattingen van des kundigen zullen ook de Sovjets echter binnen een paar jaar de formule voor de industriële pro ductie van atoombommen gevon den hebben. De militaire deskundigen voor zien dan ook twee mogelijkheden. Ofwel wordt er een nieuwe oorlog ingezet door de Russen, eens dat ia beide gevallen betekent dat dus oorlog op korte termijn. Wij hopen hartgrondig dat geen van beide veronderstellingen zal verwezenlijkt worden en we blij ven geloven dat er nog een derde mogelijkheid bestaat: zo sterk zijn dat de andere de sprong niet waagt. Maar uit al die veronderstellin gen volgt éénzelfde conclusie: wij moeten gereed zijn. Jlan al onze Lezers en Lezeressen Wensen we van harte een ZALIG VOORSPOEDIG Inderdaad: ofwel hebben de militairen gelijk en staat er ons binnen 'n paar jaar een nieuwe oorlog te wachten. In dat geval moeten wij gereed zijn om een invasie af ie weren. Ofwel bestaat die derde moge lijkheid die wij verhopen. Maar in dat geval moeten wij zó sterk zijn dut de andere werkelijk geen lust gevoelt om ons aan te vallen. Practisch wil dit voor ons zeg gen: gedurende de jaren 1949 en 1950 moet het Westers Blok een levend geheel worden en niet al leen op het papier bestaan. HET IS NIET TE LAAT, MAAR HET IS TIJD ln het jongste nummer van Volkspartijliet maandblad van de C.V.P., verscheen een arti kel waaruit we graag volgende passus overnemen om deze be schouwingen te sluiten. Het luidt als volgt: De onder tekening van het verdrag van Brussel, in Maart jl., had. een zeer wrote hoop doen ontstaan die ech ter door de gebrekkige realisatie op heden grotendeels vervlogen is. Na 9 maanden besprekingen hebben wij weliswaar intergeal- lieerde opperbevelhebbers voor het landleger, het luchtleger en de vloot, en hebben wij zelfs een voorzitter van de raad dezer op perbevelhebbers, maar de strijd krachten zelf, vooral het landle ger, zijn zo goed als onbestaande. De Sunday Chronicle heeft in een recent artikel geschreven dat de plannen van Maarschalk Montgomery aeBaseerd zijn ov een inter geallieerd leger, omvat tende 4 Britse, 11 Franse, en 4 Be nelux infanteriedivisies, 3 Fran se pantserdivisies, 1 Britse val schermspringersdivisie en 1 Fran se luchtlandingsdivisie. Die laatste twee divisies bestaan slechts uit zeer beperkte effectie ven en zijn slechts licht bewa pend; wij mogen ze bijgevolg buiten beschouwing laten. Zo ko men ive dan tot een totaal van 19 infanteriedivisies en 3 pantserdi visies om het hoofd te bieden aan een honderdtal Sovjetdivisies, over een fronilengte van onge veer 700 Km. Nu mogen we er wel rekening mee houden dat de Sovjetdivisies een zeer ongelijke waarde hebben en dat hst niet nodig is over evenveel westerse divisies te be schikken om hen het hoofd te bieden, maar 19 infanteriedivi sies en 3 pantserdivisies zijn in elk geval totaal onvoldoende om een Sovjetinvasie tegen te hou den. Zij zouden alleen er toe be kwaam zijn een defensieve terug tocht te dekken doorheen het Rijnland en België, met als resul taat een poging tot inscheping in onze havens, na het grootste ae- deelte van onze nationale rijk dom hetzij door corlogsfeiten het zij vrijwillig, te hebben verwoest, Men kan ons tegenwerpen dat niets bewijst dat de Sunday Chronicleover de juiste gege vens beschikt. Wij zouden dit zelf wensen, doch andere inlichtingen zetten er ons toe aan te geloven dat het Britse blad juist was voor gelicht. Men zal ons ook vragen of ive dan geen rekening houden met de Amerikaanse troepen. Het ant woord is eenvoudig: de Ameri kaanse troepen zullen alleen tus senkomen indien er ernstige kan sen op succes bestaan en dit zal niet het geval zijn indien de westpiachten slechts de strijd krachten nastellen die door 'de Sunday Chronicle werden op gegeven. Om aan ons land de gruwelen van een nieuwe invasie te sparen moet onze regering zo spoedig mogelijk dringend tussenkomen bij onze medeondertekenaars van het verdrag van Brussel opdat zij hun militaire inspanning zouden opdrijven, en dat. we samen een geheel van strijdkrachten zouden uitrusten die er toe bekwaam zijn een stevige,, dam op te werpen te gen. dé SovjetdAvisi.es die zouden trachten de Rijn over te steken. Dergelijke demarches zijn ech ter jammer genoeg op dit ogen blik onmogelijk om reden van de werkelijke ontwrichting van ons militair aparaat, dat sedert het bestaan van de Belgische Staat nog nooit in een dergelijke jam merlijke toestand heeft verkeerd. De regering moet er dus mee beginnen onze eigen strijdkrach ten op een ernstige manier te or ganiseren en uit te rusten. Ook wij zeggen: het is niet te laat, maar het is tijd. 28-XII-48. V. WESTERLINCK. D® ^eMoncEse Po!itiene!e Actie in Indonesië ei w De Nederlandse troepen, ingezet op Java en Sumatra tegen de strijd krachten der Indonesische Republiek, ondervonden slechts geringe tegen stand en wisten na enkele dagen striid de meest belangrijkste plaatsen te bezetten. Na Djokjakarta wisten zij achtereenvolgens op Java ook Soerakarta, Magelang, Rambarg. Se- marang, en andere plaatsen in te nemen. Op Sumatra werd de haven Bagsn Siapiapi ingenomen, het gebied van Asahan gezuiverd en het vliegveld van Boekittin. de hoofdstad, alsmede deze stad zelf bezet. De terugtrekkende Republikeinse troepen pasten in vele gevallen de taktiek der verschroeide aarde toe. Op Java is aldus de operationele fase practisch ten einde. Voor de Nederlanders stelt zich nu de zuive ringsactie op in de gebieden gelegen tussen die verschillende bezette ste den. Ds Indonesiërs hebben zich meestal in het gebergte terugget.rik- ken en voeren thans van daar uit de guerilla-oorlog. Kerstdag bracht geen bestand in het wapengeweld. De Indonesische Ministers en Le'- ders door de Nederlanders aangehou den zouden, naar verluidt, buiten Java in zekerheid zijn gebracht. Een Indonesische Minister welke aan de aanhouding kon ontsnappen, heeft op Sumatra een nieuwe voo-'o- pige Indonesische Republiek gesticht. Hij zet de Indonesiërs aan de strijd verder door te voeren. Ingevolge de nieuwe Nederlandse actie in Indonesië kwam de Veilig heidsraad bijeen om andermaal de Indonesische kwestie te behandelen. De U.S.A.. gesteund door Syrië en Columbia, eiste dat de Veiligheids raad het staakt het vuren zou be velen en de Nederlanders opleggen od hun vertrekbasis terug te keren. Meteen zetten de U.S.A. hun Mar shall-leveringen aan Batavia stop. De Nederlandse afgevaardigde op de Veiligheidsraad betwiste evenwel dat de raad bevoegd zou zijn tussen beide te komen daar het om binnen landse aangelegenheden ging. De vertegenwoordiger van Austra lië vergeleek de actie der Nederlan ders met Hitler's agressie in 1940 en eiste dat Nederland uit de Raad zou worden gesloten. Volgens de Russi sche afgevaardigde was de actie der Nederlanders een gevaar voor de vrede en dienden zij hun troepen terug te trekken De Britse vertegen woordiger hield voor dat men te streng was voor Nederland en de Fransman Parodi wees erop dat de Indonesische Republiek in feite geen staat was en dat zijn land zich bij de stemming over de eisen gesteld aan Nederland zou onthouden. (Zie vervolg 2» blad). Hierboven een fofo eenomert voor bet kasteel te Préimy. We Iwnjrdren in 't midden: Koning Leonolti. Links van hem, en verder door, Tor?» I embc- rechte. Internationaal Voetbalspeler (F. C. VerhelenValeer OHevi r, Be roepsrenner. die jammer genoec bijna volledig verdoken staat de Hr Jozef Van do Kcrckhove, Voorzitter van het Koningsjdok. We*'-V3v;n- deren, Burgemeester van Deerlijk. Rechts van de Vorst (en rtrktj heb-, ben we: Briek Schette. onze Wereldkampioen Beroepsrenner uit W»i*gem. Bob Paverick, gewezen Internationaal Voetbalspeler (F. C. Antwerp)tins taf Both, gewezen Europee» Bokskampioen en Robert Rraet. geween» In ternationaal Doelwachter; Voorzitter van Snorta West-VIaandéifen. Ver der on de foto, hebben we de HH. Fernand Cloedt (Deerliik), Albert Da Keukelaere (Roeselare). R. Truyffaut en Loeckx. Fotograaf Craceo die éven eens de reis medemaakte nam de foto. school voor de jeugd in dienst yan land en volk. Een sportman is eerst m vqpral mensen heeft als diisdanég het recht en de plicht zijn eigen mening te vormen en te uiten in eender welke aangelegenheid. Eerw. Kanun nik F. Dessain. de zeer achtbare voor zitter van de Belgische Voetbalbond, verklaart: «Indien er zich méér sportmannen bezig hielden met de problemen van de tegenwoordige tijd, zou er ongetwijfeld minder gerede twist èn meer gehandeld worden! Daarbij is de eerste-vereiste van een integraal sportman, dat hij soortief weze, d.i. oprecht en. loy aal en dit zowel op de sportvelden als in het werkelijk leven. Dat raen het ons aldus niet ten kwade dul.de. dat wij loyaal ziin tegenover onze Koning en dat wij Hem in om standigheden onze gehechtheid! be tuigen! SIRE In naam van alle rechtgeaarde Belgische sportmannen, zeggen wij U dank voor Uwe sympathiebetui ging en voor de grote gunst die wij genieten met U in aanraking te ko men. Wij wisten alvast dat U een groot Vorst waart, thans hebben wij kunnen vaststellerf dat 11 ook een groot man zijt! Ten opzichte van het onbegrip en de ondankbaarheid van sommigen, bewonderen wij Uwe houding: zij is deze van de christen, die vergeeft... Doch diegenen die U trouw zijn, zweren zonder verpozen voort te strijden tot wanneer gerechtigheid zal geschied ziin. en die dag Is na kend. want wij 'willen de temiglkeer van onze Koning Leopold MI, Een onvergetelijke reis met pracht kerels! Twaalf mannen hebben, op Don derdag 23 December jl., het geluk ge had te Prégnv gulhartig ontvangen te worden door Z.M. Koning Leopold III. De gelukkige bezoekers waren: De Sportmannen Briek Schotte, Gustaaf Roth, Bob Paverick, Tor Lembe- rechts. Valeer Ollevier. Robert Braet, tevens Sporta-Voorzitter van West- Vlaanderen. Verder hadden we de KH.Van de Kerckhove, Voorzitter van het Westvlaams Koningsblok, Burgemeester v. Deerlijk; Truyffaut; F Cloedt: loeckx en ei» Roeselaar- naars, HH. Cracco en Alb. De Keu kelaere. Het is natuurlijk een hele studie om dergelijk gezelschap op dezelfde öa,g bij mekaar te krijgen, want er diende rekening gehouden met da tum, afstand en het weder Gelukkig, 't sloeg mee op gans de lijn. Er werd gestart, met drie auto's, op Woensdag '22 Dec, jl. Het ging snel aiover Bergen, Reims, Chaumont, Besanqon, Pontarlier naar Geneve, 's Avonds reeds waren de 750 km. afgelegd. Het avondmaal kwam er werkelijk niet ten onpas en in het restaurant kwam er van langs om meer drukte en gezelligheid, zodanig dat er nog bitter weinig slaapuren overbleven... 's Anderendaags in de voormiddag kwam Majoor Rombauts, Secretaris van 's Konings Militair Huis, ons op zoeken om de nodige schikkingen voor het bezoek te nemen. De Su- reté was ook in actie... Te 11.30 uur reden de auto's de hof van het kasteel te Prégny binnen en kwam Majoor Rombauts ons verwel komen op de meest sympathieke wij ze. We werden van jas en hoed ont daan en in een mooie kamer bin nengeleid om op de Koning te wach ten. Eerst allerlei formaliteiten en richtlijnen, die ons nadien zeer over bodig schenen, want de Koning stelt zich zó uiterst vriendelijk en Joviaal aan... De manier hoe hij binnentrad en s als gejaagdop ons toekwam, is voor ons allen een onvergetelijk feit. Zó voornaam, zó statig en tevens zo lief. Hij heeft een WIL. ja. maar hij heeft nog méér, een HART. Hr Van de Kerckhove nam eerst het woord en sprak met zo'n over tuiging en tederheid onze Vorst aan, dat iedereen van ontroering te tril len stond. Ook de Koning, want het is niemand ontgp.an dat hij veel moeite had om zijn tranen machtig te worden. Heer Robert Braet. Rporta-Voorzit- ter van West-VJaanderen, las dan de volgende boodschap af: SIRE De gebeurtenis van heden is een nieuwe blijk van Uwe belangstelling voor de snort en Uwe genegenheid voor de Belgische sportmannen. Wil zijn daardoor zeer vereerd er diep getroffen. In onze naam en ook ln naam onzer talloze sportmak- kers te lande, uiten wij hier onze ge voelens van fierheid en erkentelijk heid. Wil groeten in U de eerste, de grootste sportman van België! Niet zozeer omdat Uzelf een uitmuntend sportbeoefenaar zijt, maar wel om dat U in de loop van Uw tragisch leven, altijd blijk gegeven hebt van zuivere en ware sportbeest. Mochten wij immer Uw voorbeeld van recht schapenheid en zelfverloochening voor ogen houden! Er wordt al eens beweerd, dat sportmannen zich niet moeten in laten met zaken die niet rechtstreeks in verband staan met hun sportbe- drijvigheid. Dit ls totaal verkeerd. De leuze «De Sport om de Sport» berust op een vals begrip en dient bestreden. In werkelijkheid is de Sport een gezonde en aangename ontspanning en vooral een karakter- Hebt Gij de H gewonnen geschonken door F.ie uitleg en oplossing 7e blad. Kier een kaartje van Java waar deze laatste dagen andermaal gevoch ten werd. Aan de hand hiervan zullen de opera ties op Java hunnen ge volgd wordén. 'n Paar ogenblikken absolute stilte en toen dankte onze lieve Vorst de sprekers en de medereizigers, zo een voudig, zo ontroerend, zo vaderlijk- goed! Geen mens die durfde te ademen om toch maar geen. enkel woord te verliezen, 't Medelijden stond op ieders aangezicht te lezen om al dat leed, door de grootste en rechtvaardigste Man van ons lande- ke, sterk aangevoeld. De sportman nen kennen dat lijden en daarom hebben ze nogmaals gezocht om het met een bezoek te verzachten. Hoe belangstellend ondervroeg hij een voor een... en hoe innig-schoon.klon ken de antwoorden van die mensen die de Belgische sportvlagf willen hooghouden. Op aanvraag ging de Koning met het gezelschap in de hovingen, om toe te laten enkele fotos en ("men te nemen. Fotograaf Cracco had hier de handen vol. Terug in de zaal, trachtte Va foor Rombauts dan naar opgewekter be sprekingen en vroeg aan Briek Gehot te of hii het nog wist dat hij hH de aankomst te Lausanne, na een «-ware rit in zijn armen viel. Hij er dus ook... En wanneer de teling vernam dat Briek deze we»k 'n 't huweüik trad, feliciteerde H'.J hem zeer hartelijk. Welwillend tekende de Vorst ver scheidene fotos en boeken, nam d»n afscheid, na iedereen noemaa's een vaste handdruk te hebben gea~v»n. Hii sprak geen woord mee- a!'één zijn ogen zesden... o, zove»': Majoor Rombauts vertelde on? nadien dat hij de Vorst, bii een ha- zoek. zelden zo aangedaan gerien had. Hij voegde eraan toe: rHH ksnt de sportmannen en weet ze te waar deren, ten andere Hij is op alle ge bied zelf DE sportman. 's Middags, aan tafel, gingen de gesprekken natuurlijk uitsluitend over de geslaagde ontvangst en alles wat betrek had met de Konings kwestie. Indien de West-Vlaamse epreuk Juist is, dan -zullen van sommige mensen him oren aan 't tuiten gegaan zijn... ge moet er niet aan twijfelen. Torke Lemberechts, die 's avond* op het Heizelstadion verwacht werd voor de laatste training met betrek op de match Spanje-België, moest, tegen zijn goesting, de vrienden ver laten om per vliegtuig Brussel te be reiken. Heel de karavaan trok mee naai 't vliegplein en... vond' er Majooi Rombauts die, op aandringen van de Koning, Torke een goeie reis naar België, ZIJN België, kwam wensen. Te 15.30 uur vertrokken wij dan naar Besan;on om 's anderendaags- avond vroeg thuis te zijn. Want 't was Kerstavond... Gedurende de nachtmis kon ik nog steeds me van die indruk niet entdoen en heb ik gezocht naar da ware betekenis van de mensen van goede wil... SWiSsiAta.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1