TWEE PROCESSEN DE WEEK IN ONS LAND Kardinaal Mindszenty tot levens lange hechtenis veroordeeld Maarik ben geen Diplomaat 1 t Weerloze "zwarte uit Kortemark te het College Diksmuide in door twee Naar afschaffing der Compensatie vergoedingen O. F.-mannen neergekogeld Hinners - Keersinrichters VJUIAL....«mWiJÜW,. jp BESTUUR en REDACTIE: tj| Gasthuisstraat 19, Poperinge 12 BLADZIJDEN KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN ONZE 4 UITGAVEN: ZATERDAG FEBRUARI 1949 BUITENLANDS OVERZICHT EEN VERWOED VERZAMELAAR MGR LAMIROY BIJ HONDERDJARIGE TE BRUGGE Voor het Volksgerecht te Boedapest Aile liiedebesefotiidigden zwaar gestraft; Het gebruikelijk scenarioDe beschuit digclen bekenden alles wat men wilde Opinie der vrije wereld in opstand tegen vonnis De Bevrijdingsroes van het 0. F. te Diksmuide GEEN VALSE BRIEFJES VAN 20 FR. IN OMLOOP WANNEER KOMT DIE ZAAK HET LEDEN VAN DE WEERSTAND BIJ DE KONING Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 90 Ir. Belgisch Congo 3.— fr. p. week Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieunpoort-Dtksmuide en randgemeenten). IE PtraiNQENAAB 451 JAAR. N' 7. 12 Prijs per Nummer: 2 Fr. Verantwoordelijke Uitgever: J Samen, Gasthuisst-aat 19, Poperinge. Ik wacht om te schrijven over de veroordeling van Kardi naal Mindszenty. Ik wacht, want uit Rome zullen we wel de stem horen van de Paus. Kaïfas heeft het oordeel geveld en de heren hebben het zo proper ge daan als de heren van de hoge raad der Joden, in die akelige nachtzitting te Jerusalem over 1900 jaren! Maar ik wilde op heel iets an ders wijzen. En Westerlinck zij me genadig' zo ik te veel op zijn gebied pensejage! Stalin en zijn kornuiten zijn al op eens vredelievend gewor den. Stalin leg't aan zijn trawan ten andere bevelen voor; en hij zelf verklaart dat hij bereid is om verder te praten. Praatziekte of griep... dat zijn van die plaagskes die nu en dan hun rondgang maken en... slacht offers meteen! De diplomaten zitten vernes- teid. Wat kan wel de reden zijn waarom Stalin nu zo onver wachts het roer omgooit? 't Is waar de koude oorlog te Ber lijn is eerder een schadepost voor Moskou, de Westerlanden zoeken malkander en er zijn misschien wel tekens dat het alles behalve gesmout en ge smeerd gaat achter het ijzeren gordijn. Anderen aanzien dat praat-gebaar als een manceuver om de Westerlanden in slaap te wiegen. Nu, ik ben geen diplomaat, maar ik zie heel iets anders. De grote vijand, veel erger vij and dan Amerika, in de ogen van Moskou, dat is de Katholie ke Kerk. Stalin zoekt, naar mijn oordeel althans, de koude oorlog op te geven, om niet op twee fronten te moeten strijden. En net als overal een vijfde colon ne haar slopingswerk verricht en naar de pijpen danst van de Kominform, net zo zal Stalin overal bondgenoten vinden, een andere vijfde kolonne, die hem dienstig zal zijn in zijn strijd tegen de Katholieke Kerk. Al wat... antiklerikaal is, vooral in België en in Frankrijk waar dat lomp en plomp antiklerikalisme nog als chronische ziekte heerst, zal Stalin ter hulp snellen. De tekens, de eerste blijken van die nieuwe strijd? Die tekens zijn reeds vele. Stalin begon met de likwidatie, dat wil zeggen de totale vernie tiging der Katholieke Kerk in de Baltische landen. Daar zijn geen Katholieke Bisschoppen meer. Enkele leven, misschien, nog in Siberië. In de Oekraïne en in Roeme nië is nagenoeg hetzelfde ge beurd. In die landen is de Kerk weer in haar katakombentijd.. de besloten tijd zoals wij dien kenden onder de Franse omwen teling! Nu moet de strijd ontketend ln drie landen: in Hongarije, in Tchecko-Slowakije en in Polen Al de Katholieken zijn immers ■•erraders van hun vaderland. 't Bewijs? Ze gehoorzamen immers aan een buitenlandse mogendheid... aan het Vatikaan waar de Paus... heerst. Zij ont vangen hun richtlijnen uit Ro me en die richtlijnen zijn hele maal in tegenstrijd met de op vattingen van de nieuwe Ooster se volksdemokratie. 't Is zo eenvoudig als dat! Dat Rakosi in Hongarije, Gottwald In Tchecko-Slowakije, Biferut in Polen, de... paus van Moskou verkozen hebben als... geestelijke vader, en de richtlijnen volgen die uit Moskou worden gegeven; dat vinden de volksdemocraten van 't Oosten meer dan natuur lijk. We weten wat in Hongarije ge beurde. Was de regering tegen de gods dienst? Bijlang niet. De regering gaf geld uit voor de herstellings werken van de kathedraal te Bu dapest. Was dat geen bewijs? Maar zij sloeg, ook in een trek, al de... vrije scholen aan. Kar dinaal Mindszenty protesteerde; dan sloeg men hem in de boeien! In Hongarije was het gemak kelijk gegaan omdat de Protes tanten en de Joden schenen te berusten in de nieuwe toestand en zich onderwierpen aan de re gering. 't Is de Kerk niet die ver volgd wordt, zo redeneert de re gering Rakosi, 't gaat zelfs niet tegen de Kardinaal, maar wel te gen... menheer Mindszenty, die zijn land heeft willen verraden! Kan Stalin zien dat de wereld niet reageert... dan kan morgen in Tchecko-Slowakije het tweede bedrijf beginnen. De Primaat van dat land heeft goed te verklaren dat de Katho lieken, de priesters vooral, zich niet inlaten met politiek, daar is nog altijd een minister in de communistische regering, die... priester is en minister blijft, spijt de bevelen van de Aartsbisschop van Praag. Daar kan ieder ogen blik de strijd oplaaien. Immers, de Bisschoppen van Tchecko- Blowakije gehoorzamen ook. aan Paus. Polen, waar tachtig procent van de bevolking difcp-gelovige mensen zijn, heeft eveneens een communistische regering en een hele boel Russen in leger en be stuur. Daar heerst eveneens de... kou de oorlog! En ook de Katholie ken in Polen ontvangen immers hun richtlinies uit... Rome. Rome zit de rode heren dwars. Wel zouden ze tegen de Kerk niet zijn, wanneer het natio nale kerken werden. Masaryk en Benes hebben dat ook eens... geprobeerd in Tche cko-Slowakije, na de oorlog 14-18. Ze vonden... enkele priesters om zich los te maken! van Rome en een nationale kerk te stichten. Maar... 't ding mislukte. Stalin slaagde er immers in de Russisch-Schismatieke Kerk he lemaal te onderwerpen, zodanig dat Patriark Alexis zweert bij... Stalin! Dan gaat het ontbin- dings-proces veel gemakkelijker. De kinderen worden opgevoed in de goddeloze school, werden god deloos en dan sterft de Kerk van Patriark Alexis en alle andere mogelijke patriarken van zelf uit. De strijd op twee fronten is te lastig. Tegen de atoombom en de zee- en landmacht van Amerika kan Rusland het niet bolwerken. Tegen Rome zou het misschien v/el gaan. Dan worden Hongarije, Tchecko-Slowakije en Polen he lemaal ingeschakeld en alle bin nenlandse moeinissen overwon nen. En kan dan over enkele jaren het offensief inzetten tegen die Westerse Staten. En wie weet hoeveel bondge noten Stalin wel vinden kan in die strijd tegen Rome?... de hele antiklerikale kolonne uit alle lan den. Zo zie ik het, maar ben geen... diplomaat. PÉ VLAMYNCK. DE VOI.K SDEMOCR A TIE OP ZIJN BEST Het was beslist: de Katholieke Kerk moest in Hongarije vernie tigd worden, want zij was een té sterk bolwerk van geestelijke weerstand tegen de terreur der communistische despoten. De Kremlindiscipel Rakosi en zijn soortgenoten hebben maan denlang bedreigingen geuit en een atmosfeer geschapen die to taal ondragelijk werd: de bom MOEST barsten, het katholicis me moest een symbolisch nek schot krijgen, omdat zij het sym bool was van een vroeger geno ten vrijheid en een hoop die vrij held ooit te herwinnen. Vanaf dat ogenblik moest al leen nog een antwoord komen op twee vragen: 1) wanneer zou het onweer in volle hevigheid losbar sten, en 2) welke middelen zou men ervoor uanwenden. Wanneer het zou gebeuren? Op een ogenblik dat Moskou meen de dat de verdere consolidatie van het Oosters blok nodig was. Die noodzakelijkheid werd gebo ren op het ogenblik dat het voor niemand geen twijfel meer over liet dat het Marshall-plan een zege geworden ivas voor West Europa en dat de volkeren ach ter het ijzeren gordijn begonnen in te zien dat men hen benadeeld had met hen te verbieden er aan mee te doen, en ook op het ogen blik dat West-Europa er genoeg van had in dagelijkse angst te moeten leven voor een Russische overrompeling en daarom ernst ging maken met een gemeen schappelijk verdedigingssysteem en met de besprekingen én het doorvoeren van een Noord-Atlan tisch pact, zoals tijdens deze we ken gebeurt. Door die verdedigingswil van de Westerse ivereld voelen de heersers van het Kremlin zich bedreigd t.t.z. zij stellen vast dat de anderen zich niet met huid en haar zullen laten opeten en zo 'n gevoel, zo 'n verdedi gingswil dat noemt men op het Kremlin: imperialisme of oor logsstokerij. Zij moeten zich dan verdedigen door het Oosters blok (hun verdedigingsgordel en brug genhoofd in Europa) vaster aan zich te snoeren. En dat kunnen zij alleen door onderdrukking, terreur en moord bekomen, want op spontane sympathie kan geen WAT DE PENSIOENEN AAN HET LAND KOSTEN In de Senaat heeft Minister Merlot indrukwekkende cijfers medegedeeld omtrent de lasten welke op het land wegen ingevolge uitkering van pen sioenen. Aldus blijkt dat voor 1949 de bur gerlijke pensioenen 1.657 millioen be dragen voor 31.000 rechthebbenden; de militaire ancienniteitspensioencn 1.143 millioen voor 32.040 rechtheb benden; de weduwen- en wezenpen sioenen 798 millioen voor 27.222 rechthebbenden; de ouderdomspen sioenen 3.262 millioen voor 409.785 rechthebbenden; de pensioenen dei- mijnwerkers 1.637 millioen voor 87.302 gepensionneerden, en 32 millioen uit gekeerd door de Werkliedenkas aan 3 300 rechthebbenden. In totaal dus 8 529 millioen voor 590.649 gerechtig den. Hierbij dienen dan nog gevoegd: 500.000 oorlogspensioenen voor een last van 3.556 millioen. De rustpen sioenen door de Spoorwegen uitge keerd belopen 1.500 millioen voor 42.000 rechthebbenden, de weduwen- pensioenen 500 millioen voor een 20.000 personen. Met dit alles komt men tot 14 milliard 200 millioen las ten aan pensioenen voor het land. De Provincies en Gemeenten beta len daarbij nog 300 millioen aan 15.000 rechthebbenden. In geheel het land zijn dus in totaal ongeveer 800.000 personen die van een pensioen genieten, wat wel een hoog cijfer is. DE MILITIE WET Naar vrouwelijke vrijwilligers. Door de Kabinetsraad werd een ontwerp tot omvorming van de mili- tlewet goedgekeurd. Hierbij wordt o.m. beoogd de dienstverplichtingen te verkorten, de vervanging van de werfburelen door v.ervings- en selectiecentra waar de dienstplichtigen drie dagen zouden moeten vertoeven enkele tijd voor de eigenlijke aanvang van hun militie- tijd. Die drie dagen zouden dan in minderheid gebracht worden op hun diensttijd. In het ontwerp wordt eveneens be paald dat vrijgestelde dienstplichti gen kunnen opgeroepen worden voor dienstneming bij de burgerlijke vei ligheid. Het betreft hier dienstplich tigen, geschikt voor de dienst, wier oproeping onder de wapens echter niet nodig is voor 's lands verdedi ging. Ten slotte zal een beroep wor den gedaan op vrouwelijke vrijwilli gers. DE COMMISSIE VOOR DE KONINGSKWESTIE ZO GOED ALS SAMENGESTELD enkele beul of inquisiteur reke nen. Het ogenblik voor de front- aanval tegen het katholicisme in Hongarije was dus onveimijde- lijk gekomen. Welke middelen daarvoor ge bruiken? Maar kom, dat was toch niet moeilijk. Wanneer men in de leer gegaan is te Moskou en wan neer men aandachtig Hitiers techniek bestudeerd heeft! Men moet maar het recept toepassen zoals het daar in het terroristen kookboek staat: beschuldig een hooggeplaatst persoon waarin gij de instelling kunt treffen, be schuldig hem van alle mogelijke triviale misdaden: deviezensmok- kel, royalisme, spionnage en an der hoogverraad, bewerk uw slachtoffer dan een vier-vijftal toeken met alle middelen die de dierlijke brutaliteit en cle ver fijnde loetenschap u ter beschik king stellen en ensceneer dan een monsterproces waarop beschuldi gers, beschuldigden, rechters en publiek het allemaal roerend eens zijn en spreek dan voorbeeldige straffen uit gaande van 20 jaar hechtenis tot de dood met de strop. Dat wist Kardinaal Mindszen ty, dat wisten wij allemaal. Daar om heeft de Hongaarse Primaat, voorziende wat hem te wachten stond, bij voorbaat de gehele we reld gewaarschuwd en gezegd dat men zijn woord of zijn geschrift niet meer zou mogen geloven eens dat hij in de handen der com munistische dictators gevallen was. En als de voorlopige bazen van het thans verknechte Hongarije geloven dat hun comedie ons ook maar voor vijf centiemen over tuigd heeft van de schuld vav Mgr Mindszenty, dan zijn het grote naïevelingen. De gehele be schaafde wereld kent nu toch voldoende hun practijken, en weet met absolute zekerheid dat hun gerecht geen gerecht is en hun vomüssen slechts juridisch ingeklede politieke beslissingen zijn. Dergelijke macabre pantomi- ne én parodieën van het gezond verstand, de vrijheid en de ele mentaire rechtvaardigheid kun nen bij het eigen volk en in de gehele vrije wereld niets anders teweeg brengen dan een verbit terd gevoelen van grenzeloos mes prijzen voor de organisators van dergelijke geraffineerde brutali teiten en pseudo - gerechtelijke moorden. En het kan er ons maar toe aanzetten, zo hard mogelijk te werken opdat toch nooit het on geluk over ons hoofd kome. IK VERKOOS DE VRIJHEID' Moet het ons dan verwonderen dat zoveel mensen uit Oost-Euro pa wegvluchten en dat de diplo maten der Balkanlanden de ene na de andere hun juncties ten teken van protest neerleggen? Kan 't de Sovjets dan verwon- deren dat boeken als Ik verkoos de vrijheid van Kravsjenko ver schijnen? Neen, verwonderd zijn ze er niet over, maar colerig wel, want dergelijke feiten zijn de beste bewijzen tegen de drogre denen die dag aan dag door alle communistische vijfde colonnes over de gehele wereld worden verkocht. Geen wonder dan ook dat die vijfde colonnes geen enkel ver wijt en geen enkele cynieke leu- vernamen, is de commissie voor het onderzoek van de Koningskwestie zo als ze door de regeringsverklaring wordt voorzien, zo goed als samenge steld. Twee magistraten zouden er deel van uit maken. De namen van de K.H. Soenen en Cornil worden ver noemd. Wat de hogeschoolprofessoren betreft, worden langs de zijde van de C.V.P. vermeld de H.H. F. Brussel- mans (Leuven) en Mast (Gent). Van deze commissie zouden eveneens vier oud-ministers van Justitie deel uit maken en nl. de H.H. P. Struye, Pholien, Soudan en Lilar. Verder worden nog vernoemd de H.H. Gillon, Van Zeeland, Lohest, Klebooms, MoyerSóen, enz. Het spreekt ook van zelf dat de H. Devèze onder de libe rale vertegenwoordigers zal zijn. (Zie vervolg 2' blad). WWWMWWVWWWWWWWlfWWWWWWWWWWVWWVWfVWI gen ongefabriceerd laten wan neer het erom gaat de ontsnap- Naar we in parlementaire kringen ten uit de Sovjet-hel en de ge tuigen voor de waarheid dus te beschimpen en door het slijk te sleuren. Zaterdag en Zondag jl vierde Brugge op feestelijke wijze de hon derdste verjaardag van Mevr. Marie Champion. Zaterdag had grote be- vlagging plaats en een bal. Op Zondag werd een plechtige dankmis ter hare intentie opgedra gen, maar het oudje kon wegens dok tersbevel de H. Mis evenwel niet bij wonen. Waren o. m. aanwezig: Heer Minister Van Acker, de Burgemees ter van Brugge, en meerdere andere personaliteiten welke haar nadien bezochten in haar woning, en haar geschenken aanboden. Ook Z. Em. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, bezocht de 100-jarige in haar woning om haar zijn beste wen sen en zegen aan te bieden, bezoek waarmede het oudje ten zeerste ver eerd was. Op onze foto Z. Em. Mgr. Lamiroy die de 103-jarige Mevr. Champion van harte gelukwenst en haar de hand, drukt. Dat is het dan ook wat wij op dit ogenblik te Parijs beleven in het proces tussen dhr Kravsjenko en het communistische Les Let tres Frangaises Maar hoe droevig het nu ook is te moeten vaststellen hoe alle communistische getuigen Sov jetburgers en andere op dat proces allemaal dezelfde gramo- foonplaat afdraaien die hen door hun meesters wordt opgelegd, toch geeft dit proces ook stof tot verheugende constataties nl dat een dergelijk proces, God zij dank, in onze Westerse viereld toch nog altijd mogelijk is; dat iedereen daar vrijuit mag komen getuigen zonder te moeten vre zen dat hij om zijn getuigenis naar het concentratiekamp of het nekschot zal moeten verhui zen, zodra het proces achter de knoop is. De meest te beklagen mensen zijn de Sovjetgetuigen die moeten spreken zoals de partij bazen het hebben bevolen willen ze zich zelf en geheel hun fa milie niet ter dood veroordelen. Wat moet hen het verschil tus sen hun eigen vaderland en het vrije Westen toch enorm voor komen en hoe moeten zij in de grond van hun hart toch, de heersers van het Kremlin ver wensen en in hun eigen van Kravsjenko denken: wat een ge luksvogel dat hij de dans ont snapt is! Wel kijk: tussen die beide pro cessen dat van Kravsjenko en dat van Kardinaal Mindszenty ligt geheel de kloof die het Wes ten van het Oosten scheidt, de vrijheid van de tyrannie. En daar kan niet genoeg de nadruk worden opgelegd, omdat hst het diepste wezen en de diep ste zin van beide regimes raakt. Wanneer men dan ook, in een vlaag van pessimisme, mocht ge neigd zijn te denken dat het tenslotte misschien nog zodanig slecht niet is onder communis tisch bewind, of tvanneer com munistische raddraaiers trachten wijs te maken dat alles wat men in de Westerse landen over Sov jet Rusland vertelt laster is door de Amerikaanse oorlogsstokers uitgevonden, dat men dan een voudig denke aan het proces van Kurd. Mindszenty en de schan dalige manier waarop vrijheid en rechtvaardigheid daar vertrapt worden. DE GESCHIEDENIS IS EEN HERHALING Die zelfde gerechtelijke come dies hebben wij ook in nazi-Duits- land gekend. En terzelfder tijd voerde Hitier ook politieke pan- tomines op. Hij legde herhaalde lijk vredesverklaringen af, deed voorstellen tot ontwapening, vroeg om vlootaccoorden en gaf zelfs plechtige waarborgen voor de ver dediging van de Belgische neu traliteit en integriteit. En de gehele sinistere klucht wordt door de neofascistische volksdemocratieën en hun moe derland Rusland voortgespeeld. Terwijl Kardinaal Mindszenty terecht staat doet het Kremlin zich voor als de apostel der vrij heid en der rechtvaardigheid, en spreekt Stalin over ontwapening Maar wanneer een klein land als Noorwegen dat ook al iets weet over de betrouwbaarheid der dic tators zich ten zeerste be dreigd gevoelt en een defensief accoord met de Noord-Atlanti sche Staten wil sluiten, dan gaat de Sovjetunie zich in die binnen landse aangelegenheid mengen en is zij cynisch genoeg om aan Noorwegen een Noors - Russisch defensief accoord voor te stellen. Ge moet maar durven! Want wanneer het morgen in hun kraam te pas komt zullen zij evengoed als Hitier op 10 Mei 1940 een schijnreden vin den om de onafhankelijkheid die ze beloofd hadden te waarborgen, bloedig te vertrappen. Wij zijn dan ook ten zeerste verheugd te vernemen dat de be sprekingen voor het afsluiten van een Noord - Atlantisch defensief pact onmiddellijk zullen begin nen. Dat is inderdaad hoog tijd. Want, zoals een Britse krant ver leden Zondag schreef: toen de crisis te Berlijn in de Zomer 194S begon, stelden wij plots met ver bazing en ontsteltenis vast dat er in geheel West-Europa niets be stond om de Russische tanks te gen te houden indien die ooit aan het rollen gingen. Toen kivam het pact der vijf te Brussel maar dat bestaat nog maar op papier. De grote vraag is dan ook of de Zomer 1949 ons nog altijd even onbeveiligd zal vinden als de vo rige. ~Dat is het juist. En daaraan moet het Atlantisch pact met zijn nieuwe leen- en pachtwet een einde stellen. Mocht de hemeltergende ver oordelingen door de schijnrech ters te Budapest uitgesproken toch nog dit gevolg hebben dat de beveiliging van het Westen en dus de redding van de vrede er door aanzienlijk bevorderd wor den dan zal Kardinaal Mindszen ty niet te vergeefs geleden heb ben en wij zuilen besluiten: Gods wegen zijn wonderbaar. 8-II-49. V. WESTERLINCK. GEBRUIKELIJK SCENARIO een kleine zaal van het ge- John Bates, een op pensioen gestelde Engelse autobusbestuurder, is gans Engeland door gekend als een der grootste verzamelaars. Hij bezit na melijk een bewonderenswaardige ver zameling cactusplanten en deskun digen van ver en bij komen zijn raad inwinnen. Hij heeft tevens een col lectie van 52.000 postzegels, een an dere van 2.000 muntstukken en thans is hij bezig een verzameling van alle mogelijke kentekens van het Engels en Duits leger te verzamelen. De foto graaf vond hem in volle werkzaam heid: John Bates is een Duitse degen aan het poetsen, voor de gelegenheid heeft hij een Duitse Keizershelm op gezet! HET In rechtshof te Boedapest, de Hongaar se hoofdstad, verscheen Kardinaal Mindszenty, de Primaat-Aartsbis schop van Hongarije, voor het volks gerecht, door de Hongaarse Regering beschuldigd van verraad, spionnage en deviezensmokkel. Dg eerste zitting van het proces greep plaats op Donderdag 3 Fe bruari jl. en werd reeds twee dagen nadien besloten, wijl het vonnis eerst Dinsdag 8 Februari jl. werd geveld. De 50-jarige Kerkvorst van Hon garije is de eerste Kardinaal welke in de moderne geschiedenis voor een lekengerechtshof verscheen. Kardinaal Mindszenty droeg een gewone zwarte soutane en nam het eerst plaats op de bank der beschul digen. Zes andere beklaagden ston den met hem terecht voor het ge rechtshof, namelijk: Dr Justin Baranyai, universiteits professor; Dr Andras Zakar, secre- l# Andere vergoedingen verhoogd in vervanging. In het Ministerieel Comité voor Economische Coördinatie werd de af schaffing van de compensatiebonnen overwogen. Hierdoor zouden 4 mil liard frank bijkomen welke dan zou den worden gebruikt als volgt: twee milliard voor verhoging van kinder bijslagen (75 fr. per kind) en voor verhoging der ouderdomspensioenen, en twee milliard voor verhoging van dt werklozensteun en de uitvoering van openbare werken. De vergoedingen van de Maat schappelijke Zekerheid zouden met 1/3* worden verhoogd ten opzichte van 1947. De werklozensteun zou ge bracht worden van 50 op 60 van het basisloon dat 112 fr. per dag is. Het pensioen der gehuwde arbeiders zou met 1.200 fr. worden verhoogd en deze der ongehuwde met 600 fr. In de Ministerraad moet hierover evenwel nog worden beslist. (WWVWWWWWWVWWVWV In strijd met de geruchten die on der het publiek de ronde doen, wordt op het Ministerie van Financiën ver klaard dat er geen valse biljetten van 20 fr. in omloop zijn. Aanleiding tot die beroering is heel eenvoudig, zo wordt er op gewezen, een fout in het drukken van de biljetten ten gevolge van een mackinedefect. Over het al gemeen is in elke hoek van de bil jetten een nummer aangebracht en tussen beide bovenste nummers de datum van uitgifte. Enkele biljetten dragen slechts de twee nummers in de bovenhoeken en de datum van uitgifte te midden van het biljet. Schepen Delzeyne, vader van vier kinderen, onderhevig aan zenuwscrisissen, poogde de deur van zijn donkere strafcel open te breken, maar werd, aldoor de deur heen, l&ffelijk neergekogeld. Kort voor enkele tijd verscheen in de dagbladpers de ophefmakende zaak te Aalst, waarbij de daders aange houden werden om de moord bedreven op onderwijzer Devos. Deze zaak heeft ons de nefaste uitwerking van het O. F. weten aan de kaak te stellen en deed die manne- kes uit schrik zelfs zover vluchten dat een hunner in Canada aangehouden werd. Maar wij moeten zo ver niet gaan! Ook in onze Westhoek zijn in de dagen van de be vrijding schanddaden gebeurd, die een vlek zouden zijn voor onze tijd in de ogen van het nageslacht, moesten ze niet aan de kaak gesteld en bestraft worden. In alle hoeken van het land zien we dat het gerecht optreedt om het onschuldig bloedvergieten door het schorremorrie van de straat in die dagen, te oordelen. Het heeft vier jaar en meer moeten duren vooraleer het gerecht deze zaken heeft durven aanpakken of, om het op zijn zachtst uit te drukken er tijd heeft voor gevonden. Ja, ook in onze Westhoek zijn er schanddaden ge beurd... Misschien is die, gepleegd door de Witte Brigade te Diksmuide, niet de enige in de streek. Wij weten het niet. Eerlang komt er wellicht nog wel een en ander aan het licht. Maar dat ene volstaat om er mee te beginnen. kwamen die hij voor de De Vlag gedrukt had. De tweede had ook beter elders ge zeten dan daar, maai' .hij was nu toch zeker dat de Feldgendarmes met de zeem, die hij hen verkocht had, niet meer zouden terugkeren. Hij had eveneens een paar dagen voor de be- bevrijding, toen de Duitsers volop aan het lopen waren, op eigen ver antwoordelijkheid een man, na een eenvoudige bedreiging, neergekogeld, omdat hij aan het plunderen was in het station. Maar kom, het zou ons te ver lei den, deze en nog andere leidende weerstandsflguren uit Diksmuide on der de lens te nemen... Neen, we schrijven hier geen volledige geschie denis van de veie zaken die wij, zoals iedereen in die dagen, hebben ge hoord, gezien en zelf meegemaakt. HET DOSSIER VAN DELZEYNE We houden ons alleen op bij een ventje uit Kortemark, met name Rigobert Delzeyne, vader van 5 kin deren het vijfde zou pas een paar maanden nadien ter wereld komen voor wie deze bevrijdingsdagen fa taal zouden verlopen. Men zei ons te Kortemark dat Del zeyne gedurende de oorlog, op aan dringen van een paar zwarten te Kortemark nog goed bekend, schepengeweest was onder de bezetting. Men gaf toe dat hij wel licht een beetje te veel gebabbeld had, maar bevestigde formeel dat hij zich hoegenaamd niet aan overdra ging en absoluut aan geen verklik king gedaan had en dat hij daaren tegen zelfs verschillende mensen had geholpen. (Voor vervolg zie 3» blad.) DE BEVRIJDING... Het was op 7 September 1944, op een Donderdagvoormiddag, rond 10 u., dat vier Canadese tanks langs de Hoge Brug over de IJzer, Diksmuide binnenkwamen en stilhielden op de markt. Er was vreugde, grote en ge wettigde vreugde, spoedig gevolgd echter door iets anders... Na een uur reeds en geheel de volgende dag en dagen werden gehele benden zwar ten onder gejouw en met slagen, als dieren uit alle hoeken aange bracht... uit Alveringem, uit Wou- men, uit Eesen, Zarren, Handzame, en nog zeer veel andere plaatsen... ook een dertigta' uit Kortemark. Te Diksmuide, op de Grote Markt, in het Witte Huis zetelde, of be ter, heerste de Witte Brigade, met haar twee kapiteins: Valère Decan, drukker-winkelier, en Michel De- sehodt, handelaar en later onder het Ministerie van Rood-rode Kame raad Terfve, Algemeen Inspecteur van het Ministerie van Wederopbouw voor West-Vlaanderen. De eerste zat Inderdaad goed op zijn plaats, maar was, in al zijn vaderlandsliefde, volkomen vergeten dat er nog gezondemensen wa ren die wisten en zich het plakkaat herinnerden dat onder de bezetting aan zijn winkel-voordeur hing op de Grote Markt en van meters vcf lees baar wasHart drücken, bitte Dat was heel zeker opdat de Duit sers zijn achteraf geworden aarts vijanden van deurgat niet zouden missen, toen ze om de kartonnen do zen kwamen om allerhande koste lijke waar naar Duitsland te... ver- schickenof achter de circulaires ll!liliHfllillH!l)IINKIIiMlllNiti)HW)ii!i:Hriil!llll!i!ni!i!li:i:IB!!l!|jH!li:!!BHI!illlllll[|l!!!llllllll|[IHIIIIHI!lfnil!!lil!l!IIIIIIIIII!ilIII!ni Het Kriterium Hel We\elijk> Nieuws - IBclga - ff) ar co geeft U Verbluffende Hoordelen. Raadpleeg ons 8' blad. Te Prégny or.fving de Koning enkele dagen geleden een groep leden van het geheim leger onder de. bezetting. Op deze feto: Koning Leopold III in gezelschap van de Itr Caunoot, leider van het net Athos, die de groep veerstander» taris van de kardinaal; Prins Paul Esterhazy, voor de oorlog de rijkste grondbezitter in Hongarije en be schuldigd van smokkel in Ameri kaanse dollars; Miklós Nagy, secre taris van de Katholieke Actie; Dr Bela Ispanky, priester; Dr Laszlo Toth. hoofd van de katholieke pers. Iedere beklaagde werd van de an dere gescheiden door een politie agent. Achter hen zaten jonge detectieven in burgerkledij. Mgr Mindszenty had als verdedi ger een tot heden bijna onbekend advocaat, Kalman Kicko genaam In de zaal was er verder pla: voorbehouden voor leden van i pers, tenminste voor diegenen van de Hongaarse Regering ■daar een speciale vergunning hadden kregen, leden van de Regel en enkele andere. Alles is dan verder verlopen n het gebruikelijk scenario der pc tieke processen welke in de loop cï landen werden gevoerd. Men heri. nere zich de beruchte epuratieprc- cessen te Moskou, e.a., bij dewelke van zekere speciale methodes, door de communisten goed bekend, ge bruik wordt gemaakt om de be schuldigden murw en willoos te maken en de meest onwaarschijnlij ke misdaden te bekennen. Ook te Boedapest is het aldus gebeurd. Mgr Mindszenty en de andere beschuldigden hebben alles bekend wat de Hongaarse Regering en politie maar wilde of hen opge legd had. Gelukkig had de Kardinaal, vóór zijn aanhouding, een brief bekend gemaakt waarin hij verklaar ie dat zo hij mocht worden aangehouden, men geen geloof sou mogen hechten aan de bekentenissen welke hem alsdan zouden kunnen uitgeperst worden. In de pers zijn dan ellenlange verslagen verschenen over het ver loop van het proces, maar welk geloof mocht men er aan hech ten? De toelatingen tot het bij wonen van het proces werd slechts verleend aan geschifte persmannen, personaliteiten uit de vrije wereld werden systematisch geweerd, en censuur zal wel elke ongewenste uit lating hebben geweerd. Elk verslag mocht dus slechts met veel voorbe houd worden in kennis genomen. DE BESCHULDIGINGEN Bij de opening van het proces werd eerst akte van beschuldiging voorgelezen. Kardinaal Mindszenty werd beschuldigd met alles wat in het Geelboek verscheen, namelijk de republiek ten val te hebben willen brengen om Otto van Habsburg te rug op de troon te brengen, nauwe betrekkingen te hebben onderhou den met het U.S.A.-gezantschap te Boedapest en dit allerlei inlichtingen te hebben verschaft, een spionnage- centrale te hebben toegelaten, zich te hebben verzet tegen een terugkeer van de kroon van de H. Stephanus, een memorandum te hebben opge steld tegen de Joden en de agrari sche hervorming, een ophitsings- campagne tegen de nationalisatie der scholen te hebben geleid en grote hoeveelheden dollaTS op de zwarte markt te hebben verkocht. Aan Baranyai werd verweten een monarchistische beweging te hebben georganiseerd en een buitenlandse tussenkomst in Hongarije te hebben bepleit. Aan Zakar, actief te hebben deelgenomen aan het complot tot omverwerping van de republiek. Aan Esterhazy, dollars op de zwarte markt te hebben verhandeld. Aan Nagy, spionnage. Ispanky werd be schuldigd van spionnage en devie zensmokkel, Toth van spionnage. Nog werd kennis gegeven van een brief van Kardinaal Mindszenty, waarin hij schuld bekende en voor stelde tijdelijk zijn waardigheid van Primaat van Hongarije af te iegg-:n opdat het proces dan zou worden verdaagd. Dat hierin andermaal de Kardi naal niet uit eigen wil handelde blijkt duidelijk uit het feit dat niet hij zelf kan afzien van zijn ambt als Primaat maar dat hierover slechts het Vatikaan heeft te beslis sen. Dit voorstel werd evenwel verwor pen en het geding verliep zoals was voorzien, laat het ons wel zeggen als een goed geënsceneerd drama. Kardinaal Mindszenty zei slechts gedeeltelijk schuldig te zijn. Mgr Zakar herhaalde bijna woord voor woord zijn vroeger bekendge maakte bekentenissen en verklarin gen. Aan Kardinaal Mindszenty werd ook nog te laste gelegd dat hij op 23 Januari, toen hij reeds, in het gevang was, gepoogd heeft een bood schap te doen geworden aan da Amerikaanse gezant, om dezes hulp in te roepen voor een ontvluchting. Kan men zich inbeelden dat zulks mogelijk zou zijn geweest? In de namiddagzitting van de eerste dag werd de Kardinaal niet min dan 5 uren lang onderhoord. Op de derde zitdag hield de jonge procureur Gyula Alapi een hard réqulsitorium van meer dan een uur, waarbij hij een streng en historisch vonnis eiste. Zo zegde hij o.m.: «Ik zou aan mijn plicht te kort komen moest ik de hoogste straf niet ei sen». Dit betekende als eis: da doodstraf. De verdediger van Mgr Mindszen ty, Dr Kicko, sprak gedurende anderhalf uur. Hij huldigde da communistische volksdemokratie in hoofdzaak en om zijn klant toch niet te vergeten sprak hij over da naïveteit van de Kardinaal die in zijn paleis als in een ivoren toren leefde. Ten slotte vroeg hij een v.ij» en barmhartig vonnis. ÜVoor vei'v&lü iis 4 iwij

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1