9 Mei - Z. E. H. Kanunnik Camerlynck, 80 jaar aan CHIROJEUQD 45* JAAR. Nr 19. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. ZATERDAG BUITENLANDS OVERZICHT DE ABSOLUTE MEERDERHEID DE UITZONDERLIJKE BELASTING OP DE OORLOGSWINSTEN DE KONINGSKWESTIE ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 66 fr. Belgisch Congo 3.fr. p. week Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Prijs per Nummer: 2 Fr. ONZE 4 UITGAVENi POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veuxne-Nieuw oort-Dlksmuide en randgemeenten) Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen, Gasthuiset -aat 19, Poperinge Dhr Van Elslande heeft een radiotoespraak gehouden in de Vrije Radiotribune, voorbehou den aan de C.V.P. Onder het motto: Naar de absolute meer derheid wees spreker er op dat de C.V.P. er in geslaagd is het land uit het linkse vaarwater te houden en onze instellingen op te bouwen en te hervormen zoals de C.V.P .het in haar pro gramma heeft uitgewerkt. Het C. V. P. - programma kan echter niet op twee jaar tijd uitgewerkt worden. Daarenboven moest de C.V.P. een compromis sluiten met de socialisten. Er is dan ook maar één uitweg indien men werke lijk wil dat de C.V.P. haar pro gramma geheel zou verwezen lijken, en dat is: haar de vol strekte meerderheid geven. Dan alleen trouwens zal er in België en door België een ware politiek van vrede, vrijheid en recht vaardigheid kunnen gevoerd wor den. Dhr Van Elslande besloot zijn spreekbeurt als volgt: Onze 'be volking is nog niet rijp voor terreur en volksdemocratie. De bedreigingen van de socialisten en het schuldig stilzwijgen van de liberalen zal 'hen des te dui delijker aantonen van waar de redding moet komen. Geheel het land weet nu duidelijk dat onze democratie slechts gaaf kan be waard worden door de C.V.P. Daarom zal het land ook aan de Christelijke Volkspartij de absolute meerderheid geven. ren in de vreemde gevestigd. Hij stichtte de Boerenbond in Frankrijk. Hij werd lid, naderhand voorzitter der Bisschoppelijke Commissie voor uitwljkelingen in Frankrijk. Dit alles ging niet zonder moeilijkheden, maar zijn-zending bracht hij tot een goed einde en nog heden ten dage genie ten onze Vlaamse boeren in Frank rijk al de vruchten van het werk, in het leven geroepen door de Deken van Oostende. In 1930 werd hij Deken van Kort- rijk. Er was te Kortrijk een deken ge weest wiens naam nog bewaard is... deken De Gryze en Kortrijk heeft een Deken De Gryzelaan. Kortrijk heeft echter ook een Deken Camerlynck- laan! Deken Camerlynck was 60 jaar oud bij zijn benoeming te Kortrijk. Velen denken er dan aan stiller en rustiger te leven. Voor Deken Camerlynck werd het een periode van intenser bedrijvigheid. Overal zag men de rijzige, imponerende gestalte van Mr de Deken, op honderden en nog hon derden vergaderingen... en overal hoorde men de zó bekende stem en luisterde met eerbied en aandachtig heid, want immer had Mr de Deken zijn eigen woord, zijn wijze raad mee te geven. Zijn woord sloeg in, hoe sober ook de gebaren waren. Hoe vele... duizenden zijn naar de De kenij geweest en hebben daar ge wacht, soms lang gewacht, tot het hun beurt was om Mr de Deken te spreken, zijn raad te vragen over alle mogelijke kwesties en moeilijkhei i of om zijn porte-monné aan te sp: ken. Geduldig luisterde Mr de Deken uren lang naar die mensen die kwa men uit nood, even geduldig naar hen die kwamen voor ernstige din gen, naar die kwamen om te spre ken over cnnozele kleinigheden^ naar de... zagen die kwamen om zijn kos telijke tijd te stelen! Maar zijn werk, zijn voornaam werk buiten zijn kerk, is wel de vak school St Jozefs-Vakschool te Kort rijk. Er was wel is waar een kleine vakschool, maar er moest een nieu we komen, ze kwam, langs de baan naar Zwevegem en Oudenaarde. Ge kent die vakschool niet! Er zijn 1300 dagleerlingen, waar-, van honderden inwonen... Ge kent ze nu! Een der grootste van 't land! Mr de Deken moest rusten... Hij mcfcst! en nam ontslag begin 1941. Hij zou rusten in 't rustige Paa- schendale! Er was misschien wel gelegenheid om te rusten voor zover 't mogelijk was! onder den oorlog. Maar nu!... Mr de Deken rust! Maar hoevele auto's zouden er stil houden aan dat huis te Passchen- dale? Bezoek, zeker, maar zeer dik wijls een bezoek als bij een... genees heer! De vakschool te Kortrijk is te kleiit geworden. Men zet enorm-grote nieu we gebouwen. Mr de Deken komt er zo regelma tig de nieuwe werken bezoeken. Iedereen te Kortrijk weet dat en weet ook wat dat betekent. St Jozefs-Vakschool langs de Oude naardesteenweg, die enorm-grote vakschool met haar leger meesters en leerlingen, was, is en blijft het levens werk van Deken Camerlynck. neutrale scholen anders kweken dan rationalisten en nationalis ten? Maar kom, ge zijt anti klerikaal of ge zijt het niet. De gróte negerkoning is dus met grote eer ontvangen. Te be ter! Hij zal met een «grote» en hoge mening van ons land terug keren naar zijn streek... Te be ter! Hij bezocht onze havenstad Antwerpen, bezocht de fabriek van landbouwmachines te Gem- bloux. Dat was buitengewoon in teressant, om horen, want zijn land is inderdaad een landbouw streek. Hij ging ook op bezoek bij de Kardinaal te Mechelen, na tuurlijk ook bij de Witte Pa ters en gaat Maandag 9 Mei naar de H. Bloedprocessie te Brugge. We zullen wel vernemen, langs de bladen, welke zijn in drukken waren. Z. E. H. DEKEN CAMERLYNCK Deken Camerlynck! Nu woont hij sedert 1941 te Pas- schendale, dichtbij de kerk. In het rustige Passchendale zou hij immers rusten! Deken Camerlynck! Doctor en Meester in de Godge leerdheid, oud-Hoogleraar aan het Groot Seminarie te Brugge. Dan was hij in ons land en ver buiten ons land bekend als een van de grot- mannen van de wetenschap. Dat was een naam die klonk als een klok. Maar in dien tijd was er ook reeds spraak van Professor Camer lynck wanneer over Sociale vraag stukken werd gehandeld. Met zijn vriend Dr H. Poels uit Holland, en met Eerw. Pater Rutten was hij een diergenen die het best de noodwendigheden van zijn tijd be grepen heeft. Leider der Christen Volksbeweging, voorloper der Chris ten Mutualiteiten, lid van de Hogere Arbeidsraad, is hij steeds voorstan der geweest van alle maatschappelij ke en sociale werken. Stichter van de mutualitiet Sint Donatianusvereniging, is hij op he den nog def'Voorzitter. Hij was man van zijn tijd Deken Camerlynck! 't Is nagenoeg veertig jaar geleden dat hij deken werd van Oostende. De deken van Opstende... waar hij twintig jaar, in de volle kracht van 't leven, zich geven zou, volledig ge ven zou aan stad en de christenheid van de kust... scholen en gebouwen uit de grond zou stampen, waar hij onder den oorlog 1914-18 de voor zienigheid zou zijn van de stad, waar hij overal aanwezig, overal bij was, waar goed was te doen. De volkskeuken, waar tot 15.000 noenmalen aan de hongerlijdende be volking werden uitgedeeld, het liefde werk der oorlogswezen bij de Grijze Zusters, het Comiteit van de Schame le Arme, deze liefdadigheidswerken uit de oorlog 1914-18 zouden voldoen de zijn om hem de dankbaarheid van zijn geliefde Oostendse medeburgers te verzekeren. Zijn rusteloos streven dwong de achting af van vriend en vijand: het was een man van de daad, een persoonlijkheid. Hij was de deken en te Oostende leeft nog in hoge ere de naam van Deken Ca merlynck. Na de eerste wereldoorlog' nam Z. E, H. Kanunnik Camerlynck kennis van de grote moeilijkheden en miseries bij onze Vlaamse uitwijkelingen in Frankrijk. Hij was weldra vertrouwd met de toestand onzer Vlaamse boe- 80 Jaar! Een hoge ouderdom. Mr de Deken dankt er God om, en wij allen dan ken den Heer, en wensen dat God nog jaren de... rust van Mr de Deken ze- gene, opdat hij rusten moge zoals hij het... nu doet! O.K. WWWWWWWU«WWMWWWWWWWl#WI#WWWWWWt#WWUWWWWW»4 De inwoners van de straten op de omgang van de processie werden ver zocht hun huizen te bevlaggen. Op Zondag 15 Mei, te 10 u., op de Burg wordt een Mis met uitstelling van de Heilige Relikwie gelezen. On middellijk na de H. Mis, algemene be devaart. Tot die mis en die bedevaart wor den alle christelijke verenigingen, alsook de geestelijkheid en alle ge lovigen van het bisdom en van andere streken uitgenodigd. In geval van slecht weder wordt de Mis in de Hoofdkerk gelezen. Na de Bedevaart zal Zijne Hoog waardige Exeell. Mgr de Bisschop de zegen geven. DE KONING VAN RUANDA NAAR BRUGGE Uit welingelichte bron vernemen we dat Koning Charles Lutara IV van Ruanda (Belgisch Kongo) ge schikt is naar Brugge te komen om de H. Bloedprocessie te bewonderen. Waarschijnlijk zal hij te gast zijn bij Mgr de Bisschop. De belangstelling voor deze gebeur tenis, die wellicht haar gelijke op het vasteland niet heeft, groeit van jaar tot jaar. Talrijke groepen uit Frank rijk, Nederland, en Engeland zijn reeds aangekondigd. Twee maand vóór dé uitgang van de Processie waren reeds alle zitplaatsen op de doortocht uitverkocht. Doch er dient hier aan toegevoegd dat zulks nie mand moet afschrikken de verplaat sing te doen. Er zijn immers slechts 6.000 dezer plaatsen voorzien, terwijl staanplaatsen voor ruim 150.000 per sonen beschikbaar zijn. Ten einde een groter ruimte aan de kijklustigen te verschaffen, werd beslist dit jaar de omloop enigszins te verlengen, wat aart enkele duizsnde Zie vervolg hiernevens jrap

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1