De wording van Europa DE WEEK IN ONS LAND Conferentie der Vier begonnen 't Zal volk gieten te Diksmuide De moddercampagne der Socialistische bladen tegen de Koning Z. E. H. Deken DE SAEGHER BESTUUR en REDACTIE- Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN bt KONINGSKWES 0 straps op verkeerde voorstelling van de feiten Veurne in Rouw Woensdag avond plots overleden De gelovigen verliezen in hem een voorzichtig, om zichtig, en zeer begrijpend priester BUITENLANDS OVERZICHT VALSE BILJETTEN VAN 100 FRANK WERELDGEBEURTENISSEN De zesde sinds de oorlog en de derde over de Duitse Kwestie. Akkoord over agenda bereikt. lAM- :russa Z,ÖNE=^e Brvwten-| •"■--J'-' jWürïemb. Beieren ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 60 fr. Belgisch Congo 3.fr. p. week Frankrijk -f- Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week "j 2 HET WEKELIJKS ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). mmmmw PUP1"" Er zal daar volk zijn! 't Zal er volk... gieten! Zo waren we er in geraakt, Zon- oag laatst, na de Mis van acht uur... Ge weet wel, ons gewoon gezelschap! 't Ging over Diksmui de en de H. Hertefeesten op 12 Juni. DIKSMUIDE! 'k Weet niet waarom, zei Fiel, maar 't hangt, of 't ligt een stukje van mijn ziele in dat stad je; 'k wil zeggen in de hoofdstad van het Bloote Aardig, hoe er daar in dien Noord-Westhoek drie oude «steden» liggen: Veurne, Nieuwpoort en Diksmuide, drie steedjes in dat wijde Veurne- Ambacht en 't Bloote; aan onze Noordzee, in dat kalme rustig wei land. Maar als het daar spookt, gaat het er schuwer dan elders. Veurne 'n schoon juweelke, maar ik hange aan Diksmuide. Is dat nu omdat ik daar aan den over kant van den IJzer gelegen heb, in zompe en slijk! 't Was in 1917... als er van de hele stad nagenoeg niets overbleef dan die verwoeste Minoterie? Al de oud-soldaten kennen Diksmuide! Ik ging er zo geren weer, enkele jaren later. St Niklaaskerk, 't Stadhuis, die eendelijke grote markt. Dat trok aan als zeilsteen. En die jaarlijkse bedevaart naar het IJzer-monu- ment. Weerom kreeg de kerk de volle lading onder den laatsten oorlog, bandieten vernielden ons IJzer-monument en traag, heel traag, rijzen kerk en IJzer monument uit hun puin op. Kijk, Diksmuide, dat is een oorlogska meraad, een invalied die nog in 't hospitaal ligt, bezoek begeert en veel bezoek krijgt. Dat is een, zei Fiel! En nummer twee? Dat is heel iets anders! zei Fiel, maar 't is van belang! Diks muide viert op 12 en 19 Juni, voor al op 12 Juni, en wij vieren meê. Heel het bloote, heel Veurne-Am- bacht, de Kust, heel de Westhoek en heel Midden-Vlaanderen... 't Zal er volk gieten. Dat ben ik ze ker. Diksmuide viert en wij vieren meê. Het viert zijn Deken, die daar toekwam na den eersten oorlog, de Deken van de... puinen en van de verrijzenis der stad, die jaren later weerom midden de puinen zat, maar niet begaf en weerom de... verrijzenis bewerkt, die oud geworden Deken, die gemoedelijk- monkelende Deken, vergroeid met zijn stad, met haar wel en wee! Dat is voor de dekenij, zei de smid. Precies, zei Fiel, en nu voor ons! Diksmuide viert nog wat an ders: De H. Hertebond jubileert, en wij doen meê Diksmuide viert groots en we doen groots meê! We ontvingen in onzen H. Her tebond en zo was 't in al de bonden in 't omliggende een uitnodiging tot die feesten. Weet ge dat onzeToon Vandevelde daar een Massa-spelin han den heeft? Dat is de Vandevelde van het H. Bloedspel te Erugge! Van dat H. Bloedspel dat tiendui zenden naar Brugge riep, duizen den Fransen, Nederlanders en En gelsen naar Brugge lokte. Zulk spel krijgen we thans in onze streek, gespeeld door 't volk van onze streek. Diksmuide had zijn «oude» rederijkersgilde! Zo 'k me niet vergis droeg ze dien heerlij ken naam Scerp deure onder 't heilig Kruis». Er waren in den... ouden tijd nog geen... papenvre ters te Diksmuide, die kwamen eerst over honderd jaar! Dan is er nog een wijding van een beeld van 't H. Hart. Dat had den we nog niet sedert de bevrij ding! De eerste plechtigheid is dus weerom al in onze streek! Zegt nu wat ge wilt, maar daar moeten de duizenden H. Herte- bonders van de Westhoek tot de Kust op het... appel zijn, als trou we en geoefende soldaten! We gaan, dat spreekt van zelf, zei de smid, maar zal men niet beweren dat het een... poli tieke manifestatie is? Precies voor de verkiezing? Ze kunnen zeggen wat ze willen, zei Fiel, maar die feesten waren reeds sedert maanden voor bereid. Wie wist er dan dat onze Ministers de boel zo beu waren dat ze in Juni nieuwe verkiezingen zouden voorschrijven. Maar en Fiel werd een beetje zenuwachtig er kwam wel een beetje poli tiek bij... Maar van den anderen kant. Ik hoorde zeggen dat in de gemeenteraad alleen de C.V.P.- raadsleden er voor te vinden wa ren om een hoekje grond af te staan voor het H. Hart-monu- ment... De anderen vonden dat waarschijnlijk te... klerikaal. Hebt ge van uw leven? Het ging toch maar om een godsdienstige plechtigheid en die kerels bewe ren toch jaar uit, jaar in, dat ze niet tegen de religie zijn! Wie ons de bons geeft moet zich aan de... weerbots verwachten. Neen, wij doen niet aan poli tiek... maar we zullen tonen dat wij er wel van houden, als 't ons past, een godsdienstige plechtig heid in te richten en er alle luis ter bij te zetten. Dat is onze zaak. Zij mogen gerust t'huis blijven en de vensterluiken slui ten dien dag om onsniet te zien, maar wij zullen mekaar zien, met duizenden en nog dui zenden. Het moet er volk gieten, dien dag. Volk uit Veurne-Ambacht en 't Bloote, van de Kust, uit de Westhoek, uit het Houtland, uit heel Midden-Vlaanderen. 't Zal op 12 en 19 Juni volk stromen en gieten te Diksmuide. PÉ VLAMYNCK. Om de Koning te kunnen bezwad deren waren voor de Socialistische pers alle dokumenten of nieuwsbron nen goed; hoofdzaak was dat de Ko ning erdoor in zijn eer kon gekrenkt worden. Zo had Le Peuplegewag ge maakt van verklaringen welke zou den afgelegd zijn geworden door de Duitse Generaal von Falkenhausen, toen hij op 10 September 1945 te Ober-Ursel ondervraagd werd, over de wegvoering van Konir.g Leopold III. Men weet dat de Duitse Generaal von Falkenhausen militair opperbe velhebber was voor België en Noord- Frankrijk tijdens de bezetting. Volgens de Socialistische bladen nu zou Generaal von Falkenhausen in September 1945 bij ondervraging verklaard hebben dat de Koning se dert lang was ingelicht over zijn weg voering naar Duitsland, dat hij zijn deportatie zou gewenst hebben en zelfs in de hand hebben gewerkt. 1)E C.V.P. MOET ZIJN VOORWAARDEN STELLEN Naar aanleiding van de socia listische moddercampagne tegen de Koning schrijft «Het Volk»: Vervolgens zal iok ten ge pas ten tijde moeten worden onderzocht op welke wijze, door wie en in opdracht van wie, sommige getuigenissen van Duitse krijgsgevangenen werden afgenomen. Het geval Falken hausen is sprekend genoeg om een dergelijk onderzoek hoogst noodzakelijk te maken. Wij twij felen er niet aan dat dit alles, te gepasten tijde zal gebeuren of de Hr Vanden Eynde er om schreeuwt of niet. Onze gewezen socialistische regeringsbondge noten moeten zich geen illusies maken. Er is geen nieuwe rege ring met hen mogelijk vooraleer zekere grondwettelijke beginse len en waarden in hun gezag hersteld zijn. Wij zouden ons zeer verbazen indien een staats man als de Hr Spaak ook de onvermijdelijkheid daarvan niet reeds lang heeft, ingezien. Volgens de Socialistische bladen zou de Koning daar zo blij om geweest zijn dat er zelfs champagne erop ge dronken werd en dat beide in vrolijk gezelschap bleven tot middernacht. Nog dat de Koning zijn protest- schrijven aan Hitier op verzoek van von Falkenhausen zou gewijzigd heb ben. De gevangengehouden Generaal kreeg thans kennis van de modder- artikelen van Le Peuple en ande re, en zond nu een terechtwijziging aan La Libre Belgique welke een striemende terechtwijziging aan het adres van Le Peuple inhoudt. Generaal von Falkenhausen houdt thans voor ondervraagd te zijn ge weest door officieren, vermoedelijk Amerikanen, en verder door een Belg, in burger, die zich aanmatigend en beledigend aanstelde en allerlei Ver klaringen over de Koning aflegde welke volgens Le Peuple nu door von Falkenhausen zijn verklaard ge worden. De gevangene houdt verder voor dat de beweringen van Le Peu ple volledig vals zijn, dat de Ko ning in een grote woede ontstak toen hij het bericht van zijn wegvoering vernam, een strenge protestbrief voorlas maar waarvan de woorden zo heftig waren dat von Falkenhausen vreesde dat zij ongelukkige gevolgen voor de Koning zouden hebben ge had. Eerst na driekwart uur bracht de Koning enkele lichte wijzigingen aan. Dat champagne werd gedron ken, laat gefeest werd en de Koning zijn wegvoering hebben voorbereid wees de Generaal ten stelligste van de hand. Aldus werd eens te meer de laster campagne van de Socialisten ont maskerd. WIE WAS DIE BELGISCHE ONDERVRAGER? Een Belgische burger heeft dus deelgenomen aan de ondervraging van een gevangen hoge militair en deze verklaringen toegeschreven wel ke hij niet had afgelegd maar die de Belg zelf aan de ondervraagde had voorgedist, dit bij protest van de krijgsgevangen generaal. De vraag dient thans gesteld wie Zie vervolg hiernevens 38F" Toen Donderdagmorgen, 26 Mei jl., O. L. Heer Hemelvaartdag, in al de kerken te Veurne het pijnlijke en verrassende afsterven van de Z. E. H. Deken van op den predikstoel afge kondigd werd, keken de gelovigen mekaar verrassend en pijnlijk ge troffen aan: Z. E. H. Jozef De Sae gher, Deken te Veurne sedert 17 ja ren, was Woensdagavond schielijk gestorven. Het was al een 8-tal dagen dat de eerbiedwaardige 70-jarige ouderling zich niet al te best gevoelde. Hij was zichtbaar overspannen en overmoeid en de geneesheer die hem behandel de had hem volledige rust toege schreven. De laatste dagen echter had hij den indruk dat het met hem beter ging en Woensdag 25 Mei jl. had hij nog familie ontvangen in .de dekenij waarmee hij zich gezellig, en blijkbaar ten dele opgemonterd, had onderhouden. Niets liet echter vermoeden dat hij enkele uren nadien het slachtoffer zou worden van twee-drie opeenvol gende haxtcrisen die hem onverbid delijk voor den eeuwigen Rechter zouden brengen. Toen Woensdag in de vooravond, rond 6 uur, zijn familie hem verla ten had, ging hij nog wat schrijf werk verrichten naar zijn studie plaats, dit in tegenwoordigheid van een zijner EE. HH. Onderpastoors: E. H. Verhaeghe. Al werken, praatten zij samen, en de laatste woorden van de Z. E. H. Deken die hij tot zijn Onderpastoor richtte, waren: «Ik zou toch gaarne morgen met O. L. Heer Hemelvaart nog ter H. Tafel naderen. Daarop nam hij de omslag voor den brief die hij geschreven had, schreef het adres erop, hijgde plots twee-driemaal luid op naar adem en... z'n hoofd zakte neder op z'n schrijftafel... hij had den geest ge geven. Het was 18.15 uur. Aanstonds werd hem het H. Oliesel toegediend en Dokter-Chirurg De Necker, in der haast bijgeroepen, gaf hem nog enkele inspuitingen in de hoop hem te redden. Alles was echter te vergeefs: God had een van zijn trouwste dienaren, op een ogenblik dat er zich niemand aan verwachte, vóór zijn Rechterstoel geroepen. Z. E. H. Jozef De Saegher was ge boren te Lichtervelde op 20 Oogst 1879. Hij deed zijn humaniorastudies aan het Klein Seminarie te Roese- lare en studeerde daarop aan de Leu vense Alma Mater waar hij het Bac calaureaat deed der Klassieke Phi- lologie. Hij werd Priester gewijd in het bisdom Luik. Naar West-Vlaan- deren teruggekeerd werd hij Profes sor aan de Rethorica in het College te leper en later Principaal in zelfde College. Toen in 1914 de oorlog uit brak, vluchtte hij naar Frankrijk waar hij Aalmoezenier werd van een kinderkolonie te Grandes Dalles (na bij Rouen). Terug, werd hij in 1919 Bestuurder van het Ave Maria-Pen- sionaat te Izegem. Kort daarop werd hij Pastoor benoemd te Dottenijs en later aan de O. L. Vrouwkerk te Kort- rijfc dit tot in Juni 1932, datum waar op hij door Monseigneur tot Deken- der Kristenheid van Veurne aange steld werd. Daar te Veurne, hebben de gelo vigen hem 17 jaren aan het werk gezien en leren kennen. Hij was er door iedereen zeer geëerd en in het hart gedragen. Hij was een heel voor zichtig, omzichtig en wijs man; had voor iedereen het goeie woord en de kalme gepaste troost, was zeer be grijpend en meevoelend. De plechtige begrafenis heeft plaats te Veurne op Woensdag 1 Juni e.k., te 11 uur, in de St-Niklaas-hoofdkerk. Aan Hr De Saegher, zijn broeder, Notaris te Lichtervelde, en aan de zeer achtbare familie, biedt Het Wekelijks Nieuwszijn gevoelens van kristelijke deelneming. die ondervrager was, met welke macht hij bekleed was. Zo het onlangs gepubliceerde ge tuigenis von Falkenhausen een ge rechtelijk dokument is, dan is bij de bekendmaking ervan ook het onder zoek geschonden en moet de Minis ter van justitie ter dezer een onder zoek doen instellen. Indien het een politiek document is, dan blijkt daaruit dat de Regering in 1945 personen zonder gerechte lijk opdracht naar Duitse getuigen zond, om deze op onregelmatige wij ze te verhoren en te trachten hen tot verklaringen te dwingen, welke als beschuldigingen tegen de Koning zouden kunnen gebruikt worden. Meer klaarheid omtrent dit alles is dus ten zeerste gewenst. ALGEMENE RAAD DER SOCIALISTISCHE PARTIJ KEURT MODDERCAMPAGNE GOED In de vergadering welke de Alge mene Raad der B.S.P. gehouden heeft werd besloten de houding aangeno men dóór de directeuren van de So cialistische dagbladen goed te keu ren. Toen anderzijds de Hr Vanden Eynde, Volksvertegenwoordiger en bestuurder van De Volksgazetin de Kamer vroeg welke houding de Regering aannemen zou inzake de perscampagne tegen de Koning en de brief van de Koning aan de Re gering daaromtrent, antwoordde de Hr Spaak dat dit verzoek niet ont vankelijk ./as. DE REGERING ZAL AAN DE KONING ANTWOORDEN In verband met het schrijven van de Koning aan de Regering, houden de protest tegen de leugenachtige perscampagne tegen de Vorst gevoerd heeft de Regering de bestanddelen van het antwoord reeds vastgesteld, maar niet bekend gemaakt DE CONFERENTIE DER VIER, Te Parijs zijn de vier dus bij eengekomen om over het Duits geval te onderhandelen. Officieel legt men een zeker optimisme aan de dag. In feite houdt men ten zeerste rekening met een mogelij ke mislukking van de conferentie. De euphorie die de opheffing van de blokkade van Berlijn mee bracht schijnt trouwens al tame lijk ver weggewaaid te zijn. Bui ten een lichte verbetering van. de ravitaillering bemerken de Berlij- ners, na drie dagen fuiven, dat er in de grond niet zo erg veel ver anderd is: Berlijn blijft een eiland dat door twee smalle lin ten met het Westen verbonden is; de oude Reichshoofdstad heeft voort zijn twee burgemeesters, zijn twee gemeenteraden, zijn twee politiekorpsen, zijn twee munten, enz... Verder hebben de Russen vanaf de tweede dag reeds mogelijkheid gevonden om de verbindingen met het Westen weer moeilijkheden in de weg te leggen, en de huidige staking der spoorwegarbeiders, jaagt Sovjetberlijners en Wester lingen hevig tegen mekaar in het harnas. Zal Parijs dat allemaal kunnen oplossen? De Duitsers hopen het. De Russen ook. En de Westmachten niet min der. Er is alleen maar dit: dat elk van de drie het verlangt om een verschillende reden en met zeer diverse inzichten. Het verlangen van de Duitsers is veruit het eenvoudigste. Die wensen in de eerste plaats de een heid van hun land te herstellen en zo vroeg mogelijk weer hun eigen baas te zijn. Over de oogmerken van de Rus sen hebben wij hier verleden week onze gedachten uiteengezet. Hoever de ultieme bedoelingen van het Westen gaan, is ook ge makkelijk te bepalen: de Sovjets terugrollen naar het Oosten en geheel Duitsland in de Westerse wereld betrekken. Dat is dus juist hetzelfde als Rusland wil doen in de omgekeerde orde. De vraag is dan ook: wie er in zijn opzet zal slagen. En de tweede vraag is deze: over welke practische pun ten zal men kunnen accoord ge raken, of anders gezegd: in welke practische regeling zal elk van beide partijen menen een middel gevonden te hebben voor de ver wezenlijking van zijn doel. Wanneer men de zaak op die manier bekijkt dan wordt het vraagstuk natuurlijk moeilijker dan wanneer men de conferentie zou bekijken als een vredesconfe rentie tussen de zegevierende Westmachten en een verslagen of capitulerende Sovjet-Unie. Wij zijn er nochtans stellig van overtuigd dat dit het juiste stand punt is, want over Duitsland heen, kijken beide partijen naar het lot van geheel Europa, waarvan Duitsland het geographisch hart is: Duitsland domineren is Euro pa domineren. TOEGEVEN OM TE VEROVEREN? Het is niet uitgesloten dat de conferentie van Parijs tot eigen aardige conclusies leidt. Indien er met de Russen enig land te bezeilen is en dat ze van deze conferentie geen louter pro- pagandaspectakel willen maken zoals Molotov dat verleden jaar te Londen gedaan heeft, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de Westmachten zekere toegevin gen doen die op eerste zicht dwaas en onbegrijpelijk voorkomen. Er werd wel gezegd en geschre ven dat de Westmachten niet meer van plan waren Rusland nog een plaatsje in te ruimen in de Ruhr-autoriteit. Maar daarbij zouden wij niet durven zweren. Het was natuurlijk zeer goed dat te laten schrijven om de Sovjets zo murw mogelijk te maken en die gebeurlijke toegeving zo duur mogelijk te doen betalen. Uitge sloten is het naar onze mening echter helemaal niet. Maar daarvoor zou natuurlijk een dikke prijs moeten betaald worden, b.v. een toepassing van de accoorden van Potsdam met de interpretatie die de Westmach ten er destijds van gegeven heb ben, gepaard met het opdoeken van de socialistische eenheids partij in de Oostzone. Indien het Westen de economi sche eenmaking en het principe der politieke eenwording naar Valse biljetten van het type dynastie zijn in omloop. Wij stellen onze lezers op hun hoede. Hierbij de voornaamste ken merken van deze valse biljetten: Het papier is zacht. Het wa termerk is bekomen door druk op de keerzijde, met een geel achtige kleurstof. Een brede streep geeft het profiel van het z.g. gewatermerkt hoofd weer. De druk is grof. Inzonderheid de beeldenaar van Koning Leo pold I is slecht weergegeven. De uitdrukking van de blik is zeer verschillend van deze op het echte billet; de achtergrond rondom het hoofd, gevormd op het echt billet door dicht naast elkaar lopende fijne lijnen, werd nagebootst door een zeer onvol maakt gearceerd netwerk. De druk van het beeld op de keer zijde is grof. Het algemeen uit zicht van deze zijde is veel ge ler dan dit van het echt billet. De naamstempels zijn vetge drukt; deze van de gouverneur op de voorzijde staat op het val se billet schuin; op het i«'ite billet horizontaal. Dit laatste kenmerk is voor het publiek wel licht nog het beste en gemak kelijkste kenteken. kou daar thans minder gunstige vooruitzichten heeft sedert dat Tito zijn lïand ervan afgedaan heeft, en dat de Griekse rebellen alleen nog op Albanië en Bulga rije kunnen rekenen. En tenslotte is het duidelijk dat Moskou in het Oosten van de Middellandse Zee een zekere ont spanning wil teweeg brengen om de plannen tot het ondertekenen van een Middellands Zeepact te beïnvloeden en te trachten te voorkomen. Maar het komt ons ook voor dat. Moskou juist nu voorstellen doet in het Grieks geval om ook dat als pasmunt te kunnen gebruiken bij de onderhandelingen inzake Duitsland. Zoals het geen twijfel overlaat dat het voornaamste doel dat zij én in het Grieks én in het Duits geval nastreven is: het te rugtrekken van de Anglo-Ameri- kaanse troepen. Ze weten nu echter zeer goed dat het uiterst lastig zal zijn de Westmachten daartoe te bewegen. Daarom trachten zij hun aanbod zo aanlokkelijk mogelijk te ma ken. Plet Westen zal zich daaraan echter niet vergappen, want het heeft te veel ondervinding van de totale onbetrouwbaarheid der Russen. Het zal zijn ijzeren hand schoen uit Europa niet wegtrek ken vooraleer Europa zelf sterk genoeg is om niet in communis tische hinderlagen en putchen te vallen. DE WORDING VAN EUROPA, Of de conferentie' te Parijs nu het resultaat heeft dat het Wes- ten ervan verhoopt of niet; of er in het Grieks geval een oplossing kan gevonden worden of niet; of de Russen eindelijk zullen bereid gevonden worden een redelijk vredesverdrag met Oostenrijk af te sluiten of niet; één zaak kan door Moskou niet meer tegenge houden worden: de wording van een zelfbewust en eensgezind Europa. In de vrij gebleven landen gaat dit idee met reuzenschreden voor uit en, zelfs de Gaulle, die een pathologische Duitshater was, heeft zopas verkondigd dat er een werkelijke en innige verstandhou ding tussen het Franse en het Duitse volk moest geschapen wor den. De weg naar de eenwording van het V/esten ligt breed open. En achter het ijzeren gordijn groeit het verlangen naar een vrij Europa des te sterker naarmate de moordende hand van de rode dictators harder toeslaat. Mil- lioenen mensen smachten er naar de bevrijding en leven met ons reeds in geestelijke gemeenschap. De knoet van Moskou kan nog tijdelijk dat éne gezicht van Euro pa schenden, maar de wording van Europa kan het niet verhin deren. Geweld is immers nog nooit sterker geweest dan de wil. Li chamen kunnen gekerkerd en ge folterd worden, maar de geest zal overwinnen. Mocht de conferentie van Parijs het eerste teken brengen van die wedergeboorte. Wij zullen niet te luid jubelen, maar geloven, hopen en doorvechten. 23-5-49. V. WESTERLINCK. MMMMIMWWIfMflIIMWWWIfMMMWWVIfUVUWVWimMAMAAAMAAAfVt WVWWtmWWWWWWMJWMWWWWWVVIl Westerse stijl konden afdwingen, dan zou het niet zo erg zijn dat een paar agitatoren in het Ruhr- gezag komen zetelen. De jongste verkiezingen in de Oostzone heb ben duidelijk genoeg aangetoond dat de kansen van het. commu nisme in Oost-Duitsland zelfs on bestaande zijn, terwijl de West- Duitse Republiek voor geen Sov jetmanoeuvre meer bevreesd is. Een dergelijke regeling zou im mers betekenen dat er een bres geslagen is in het ijzeren gordijn, en dat wil heel wat zeggen. Volgens de speculaties van som mige Amerikaanse politici zou een dergelijk accoord het voorspel zijn van de communistische ebbe in geheel Oost-Europa. Inder daad: indien men op Duitsland het theoretisch statuut van Pots dam zou toepassen dan zouden de Sovjetlegers uit de Oostzone ver dwijnen, maar dan zou het Wes ten ook de toepassing vragen van de accoorden van Yalta, wat in de huidige omstandigheden alleen nog zou kunnen betekenen het terugtrekken van de rode legers uit Polen, Hongarije, Roemenië en Bulgarije en een oplossing na tuurlijk van het Oostenrijks vraagstuk. Kan dat gebeuren, dan zijn Amerikaanse experten van oor deel dat de rode dictaturen in die Ooststaten het op eigen benen niet zeer lang zullen uithouden. De sterk wederoplevende econo mie in het Westen dank zij het Marshallplan, zal een zodanige aantrekkingskracht op die landen uitoefenen dat ze zich commer cieel weer naar het Westen zullen keren, wat dan van lieverlede een politieke evolutie zal meebrengen. Laat Moskou die commerciële wen ding niet toe, dan zal het zeer scherpe reacties uitlokken die wel in revoluties zouden kunnen uit barsten. Dat is dus een zeer groot ver gezicht dat misschien wel in het perspectief van de Westerse on derhandelaars ligt. Of het daar om zal kunnen verwezenlijkt worden is een andere vraag. En in elk geval lijkt het iets te zijn op lange termijn. We mogen nochtans gerust zijn: er zullen geen toegevingen gedaan worden zonder ernstige veroveringen, want de Westmachten hebben momenteel zeker de beste troeven in handen. Tri de eerstkomende dagen zul len we trouwens wel zien in hoe ver een zeker optimisme gewet tigd is. HET GRIEKS GEVAL. Gelijktijdig met het Duits geval zouden de Russen blijkbaar het Grieks geval willen behandelen. Sommigen zien daarin ook alleen het bewijs dat Moskou ook daar het pleit verloren heeft en nog tracht te redden wat te redden valt. Het aanbod van een Griekse vrede mits het opnemen van de rebellen in het normaal politiek leven en het organiseren ,van ver kiezingen onder internationale controle (dus ook onder Sovjet- controle) wijst inderdaad in die richting. Zeker is trouwens ook dat Mos- KAMER EN SENAAT ONTBONDEN NIEUWE VERKIEZINGEN MET 26 JUNI E.K. ONTBINDINGSBESLUIT VOORGELEZEN IN KAMER EN SENAAT Kamer en Senaat kwamen op Don derdag 19 Mei jl. nog een laatste maal bijeen en nadat nog in ijltem po een aantal wetsvoorstellen werden goedgekeurd niet min dan 34 in de Senaat werd in beide Wetge vende Kamers door Minister Ver- meylen, het Regentsbesluit waarbij de Wetgevende Kamers worden ont bonden, voorgelezen. Dit besluit bepaalt o.m. dat: Kamer en Senaat worden ontbon den; De Provinciale Raden zullen wor den ontbonden op 26 Juni e.k.; Nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden op 26 Juni, zo voor Kamer, Senaat als voor Provincieraden; De nieuwe Provinciale Raden zul len worden bijeengeroepen tegen 30 Juni e.k. tn op Maandag 11 Juli zal overgegaan worden tot de verkiezing van de Provinciale Senatoren; De nieuwe Kamers zullen bijeen komen met 12 Juli e.k. Verder de uitvoeringsbepalingen. Na de voorlezing van het ontbin- dingsbesluit werden nog enkele af- scheids- en bedankingstoespraken gehouden, waarna Volksvertegen woordigers uiteen zijn gegaan. REGERING ZAL AFTREDEN OP 27 JUNI Eerst was bericht dat de Regering aftreden zou op de vooravond van de verkiezingen. Thans blijkt dat zulks slechts gebeuren zal, volgens de tra ditie, op de dag na de verkiezingen, t.t.z. op 27 Juni e.k. KIEZERSLIJSTEN MOETEN OP 3 JUNI WORDEN INGEDIEND Op het Ministerie van Binnenland se Zaken wordt gezegd dat de kie zerslijsten uiterlijk op 3 Juni moeten worden ingediend. Zij zullen voorlo pig op 4 en definitief op 9 Juni wor den afgesloten. Tot op 9 Juni kan beroep worden aangetekend en het Hof van Beroep zal op 13 Juni uit spraak doen. DE SAMENSTELLING VAN HET NIEUW PARLEMENT 212 VOLKSVERTEGENWOORDI GERS EN 175 SENATOREN Het nieuwe Parlement zal bestaan uit 212 volksvertegenwoordigers en 175 senatoren: 106 rechtstreeks ge kozen, 46 provinciale en 23 gecoöp teerde senatoren. In een vorig nummer weidden wij reeds uit over de verdeling der aan verschillende arrondissementen nieuw toegekende zetels. De rechtstreeks gekozenen zullen als volgt worden verdeeld over de provincies: Antwerpen: 32 volksvertegenwoor digers en 16 senatoren. Brabant: 44 volksvertegenwoordi gers en 22 senatoren. West-Vlaanderen: 24 volksverte genwoordigers en 12 senatoren. Oost-Vlaanderen: 30 volksvertegen woordigers en 15 senatoren. Henegouwen: 32 volksvertegen woordigers en 12 senatoren. Limburg: 11 volksvertegenwoordi gers en 5 senatoren. Luxemburg: 6 volksvertegenwoor digers en 3 senatoren. Namen: 9 volksvertegenwoordigers en 5 senatoren. De 46 provinciale senatoren zul len op 11 Juli door de provinciale ra den als volgt worden gekozenzes voor de provincie Antwerpen, negen voor Henegouwen, zes voor West- Vlaanderen, vijf voor Luik, drie voor Limburg, drie voor Luxemburg en drie voor de provincie Namen. Drie en twintig gecoöpteerde sena toren zullen gekozen worden door de gezamenlijke rechtstreeks gekozen en provinciale senatoren, in verhou ding tot het aantal der door de ver schillende partijen behaalde zetels. EEN DAG VOLKSVERTEGENWOORDIGER Hr Marteaux, de Communistische volksvertegenwoordiger, die overleed enkele dagen voor de ontbinding van de Kamers, heeft op de laatste Ka merzitting nog een opvolger gekre gen. Mevr. Van der Gunst, die de eerste plaatsvervanger was, had voor de eer bedankt en de volgehde plaats vervanger Hr Hendrik Heyndels had aanvaard. Hij legde dan nog de eed af en kon slechts eenmaal zetelen. Niettemin zal hij tot aan de verkie zingen de parlementaire vergoedin gen genieten en zal hij ook de titel van oud-volksvertegenwoordiger mo gen dragen. DE WET OP HET BETAALD VERLOF GOEDGEKEURD Ter laatste zitting van de Senaat heeft de C.V.P. nog haar slag weten thuis te halen inzake het betaald ver lof, in die zin dat aan de vaders van gezinnen nu een dertiende maand Zie vervolg hiernevena SST* Russ.zone nuiöl Cll I - -* „voorgommeron =NEDERL= BRITSE ZONE - Neder- fvsaksen C—*w Oeynhausen Helmstedt Saksenr; ï1HsgPOLEMs BERLUN EÉÊËÊËU^ V Noordrijn- -An hall" ^burg/ ~0resden~ Bpniv. y fit V* /^hürinqen^^^akseri/z^ry; i* Hessen a-='-z:r -■ rRANSE y Frankford BgRijnlnd" A KAANSE rölliS V v» i EʱGEBIEfö =TSJECHO-SLOWAK'JE Baden 'Ks^Ty». Stuttgart -, ZONE /Ba-^Würtem-V"'' Z0N'EJ%ber9ï •V ,den Neurenberg München e CARTÓ-4966^ ÊZWITSERLS I IWEST OUITSLAtk Luxemb. troepen ra™: Noorse troepen E223 Deense troepen I Belgische rroepen 1 itioofdkwart van c-sn bezetfingsz v> I Deze kaart van het huidige Duit Aaiui zal U wennlsi _.i n... et volgen van de besprekingen en beslis?"1®®" ®P de Conferentie der Grote Vier te Parijs. Op deze kaart v'"dt U o.m. de vier verschillende be zettingszones, de namen der verschillende Lander, de gebieden die door Britse, Amerikaanse, Russische, Frans®, Belgische, Deense, Luxemburgse en Noorse troepen worden bezet. De Belgische, Deense en Noorse zones vallen onder de Britse bezettingszone, die van Luxemburg ouder de Franse. Tevens wordt hier de autobaan van Helmstedt, aan de West-Oostgrens, naar Berlijn, aangeduid. DE VIER MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN KWAMEN BIJEEN De getroffen voorbereidingen voor de conferentie te Parijs van de vier Ministers van Buitenlandse Zaken, namelijk van de V.S. van Amerika, Groot-Brittanje, Frankrijk en de Sovjet-Unie, deden heel wat inkt vloeien vooraleer zij aanvang nam. Einde vorige week kwamen de Minis ters tijdig te Parijs toe, omringd van een talrijke staf deskundigen. De Sovjet-delegatie bestond uit niet min dan 70 leden. Vooraf kwamen de HH. Acheson, Bevin en Schuman bijeen om een gemeenschappelijk standpunt vast te stellen en een eensgezinde lijn te kunnen volgen ten overstaan van de eisen welke de Russen zouden kun nen stellen. Op Maandag te 16 u. kwamen de vier Ministers van Buitenlandse Za ken dan voor het eerst bijeen In het roze marmeren Paleis te Parijs. De persfotografen kregen dan 7 minuten tijd om te fotograferen en te filme ren waarna de deuren gesloten wer den en de conferentie kon beginnen. Deze conferentie der Grote Vier was de zesde sedert de oorlog en de derde over de Duitse kwestie. De laatste had plaats te Londen en nam een einde op 15 December 1947. AKKOORD OVER AGENDA BEREIKT De eerste bijeenkomst eindigde te 18.30 u. en na verloop kon reeds wor den gemeld dat de confererenden zich hadden kunnen akkoord verklaren over de agenda welke door Frankrijk was voorgesteld. Deze agenda behelsde vier punten, namelijk: 1) de politieke en economische eenheid van Duitsland, inbegrepen de kwestie der bezetting; 2) de problemen van Berlijn waar bij inbegrepen de muntkwestie; 3) de voorbereiding voor een vre desverdrag met Duitsland; kindervergoeding zal kunnen uitbe taald worden opdat het ganse gezin en niet de vader alleen verlof zou kunnen genieten. Op één Liberaal na, stemden alle linksen tegen hetgene nagestreefd werd door de C.V.P. NIEUWE BOOT IN DIENST OP DE LIJN DOVER-OOSTENDE Met 3 Juni e.k. zal een nieuwe boot een Car-Ferryin dienst gesteld worden op de lijn Oostende-Dover. Deze boot is speciaal gebouwd voor het vervoer van personenwagens en autocars. 110 Wagens zullen in een rit kunnen meegevoerd worden. De laatste uitvindingen, o.m. radar, Decca, brandverklikkers, enz. werden erin aangebracht. DERDE HERDENKINGSDAG VAN DE LEIESJ,AG TE KORTRIJK Te Kortrijk' ging Zondag jl. onder grote belangstelling de derde herden king door van de Leieslag van 1940. Talrijke hoge personaliteiten en offi- ciéren''waren er aanwezig. Aan het gedenkteken in het Albertpark. werd een H. Mis in open lucht opgedragen door E. H. Moulaert, provinciaal le geraalmoezenier. Nadien werden bloe men neergelegd en toespraken ge houden. HET GRONDGEBIED DER STAD NIEUWPOORT In haar zitting van Woensdag 11 Mei jl. heeft de Kamer met 162 tegen 2 stemmen, het wetsontwerp goedge keurd, houdende aanhechting bij het grondgebied der stad Nieuwpoort van zekere gedeelten der gemeenten Oostduinkerke, Lombardsijde, West- ende en Ramskapelle. Daardoor wordt o.m. de badplaats Nieuwpoort-Bad, evenals de Noorder- oever van de IJzer bij het grondge bied der stad Nieuwpoort gevoegd. 4) het onderzoek van een vredes verdrag met Oostenrijk. Naar verluidt zou de Hr Visjinski ook voorgesteld hebben besprekingen te voeren over het verdrag te slui ten met Japan. Op de tweede dag van de confe rentie werden zekere voorstellen, ge daan door Visjinski, verworpen, o.m. de internationale controle over da Ruhr waaraan ook Rusland zou deel nemen, terugkeer naar de vier-mo- gendheden controle, wedersamenstcl- ling van de geallieerde controleraad over Duitsland en te Berlijn oprich ting van een Duitse Statenraad. V:.s- jinski's voorstellen werden verwor pen, meestal daar zij reeds een mis lukking waren gebleken. Het is nog te vroeg om zich uit te spreken over het goed of slecht ver loop dat deze conferentie hebben zal. Volgens het Duits blad Der Abend dat verschijnt onder Amerikaanse controle, zou Stalin een spoedig ver gelijk over essentiële punten ver wachten. HR SPAAK TE PARIJS Hr Spaak, Belgisch Eerste-Minis- ter vertoeft thans ook te Parijs en zijn aanwezigheid zou in veroand staan met de regeling der Duitse kwestie welke door de conferentie aar Grote Vier moet worden behandeld. WORDT OOK DE GRIEKSE KWESTIE TE BERDE GEBRACHTt Deze laatste dagen werd herhaal delijk voorgehouden dat tussen Ame rikaanse, Britse en Russische diplo maten, een oplossing voor de Griekse kwestie zou zijn gezocht. De Griekse regering liet echter op merken dat vrede slechts mogelijk is zo de rebellen de wapens neerleg gen en dat elke toegeving aan de Russen in de kaart spelen van de opstandelingen zou betekenen. (Zie vervolg 2- blad). lAAAAAAfWWWtAAAAAAAftnftARA EIGENAARDIGE PUBLICITEIT Een 21-jarige Pari (se jongeling d een nieuw type briquet uïtgevi an. Teneinde de nodige publiciteit ,sn zijn uitvinding te geven had h>'j er niets beters op gevonden dan da Obelisk, staande op de Conct roe plaats te Parijs, op te klimmen. Op de top gekomen onderhield hij (oh met zijn kameraad, welke beneden stond, door middel van een Waü.ie- Talkieeen Amerikaanse dio-.g are telefoon. Na een uur weigerde hij echter naar beneden te komen. Bi'Oer dan 6 uur bleef hij op de 30-meter hoge Obelisk. Ondertussen wrs d« menigte op de Concorde plaats toe gestroomd en de brandweermannen dienden opgeroepen die hnn ren;: n- ladder gebruikten om de jorgeiïngi terug op de begane grond te I"*ngejfc

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1