Neen, wij zijn geen ondankbaren 0e Maal boot Prinses Astrid loopt op een magnetische mijn nabij Duinkerke en verdwijnt in de golven Zoudt Gij de verantwoordelijkheid durven dragen te moeten zeggen dat de C. V. P. aan de... kerkdeur sneuvelde 't Kwam op MIJNE stem aan Optimist En Gij Wat is «ie Meest zekere ifSMier om 6H1P en fSElBl® stemmen Z. Ex. Monseigneur Cento Nieuwe hatelijkheid van Minister Van Acker Hulde aan het Mirakelbeeld Onze bevrijdingsdaad weze een dop op kop van Nr Pauselijk Nuntius in ons Land De Communisten richten een ICafhelieke-Pcirfii op na or hun formeel KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN JUNI 1949 Wat HIJ deed voor ons in 1940 Doen WIJ voor Hem, 26 Juni 1949 HIJ bevrijdde ons ven de algehele verwoesting; WIJ bevrijden Hem uit zijn ballingschap 5 Leden der bemanning, allen uit Hesfende, bij de an&ploffing gedeed Alle passagiers gered, acht hunner licht gewond Prachtige Processie Hoog bezoek aan de H. Hartprocessie te Roeselare Hij pleegt aanslag op de vrijheid van het woord en stelt zijn veto tegen de behandeling van de Koningskwestie voor de radio Staatsminister De Schrijver en Juffrouw Baers weigeren daarop voor de micro te spreken Na Hongarije thans ook 7 sjecko-Slowakije Zij stichten een eigen Katholieke Actie houden priesters aan en zetten spionnen in alle kerken om de woorden de Geestelijke Predikanten na te gaan 20 Kloosters cSoer de politie gesloten - Monibken en Zusters gedeporteerd Aartsbisschop Mgr Beran veroordeelt ten volle hun werking Pé Vlamynck 11-5-49 BESTUUR en REDACTIE Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Posteheck 47.63.60. ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 52 fr. Belgisch Congo 3.fr. p. week Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veume-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). rnrnmmm Prijs per Nummer: 2 Fr. Verantwoordelijke Uitgever: j Sansen, Gasthuisst-aat 19. Poperinge. De bode had ons besteld. Een hoop verkiezingsblaadjes; en het duurde geen tijd of rond de plaats vloog 't papier op. Al die leu gens en dwaze beloften de lucht in zei een boer en met de wind gingen de snippers omhoog lijk ee"> vlucht duiven. We zaten in 't Kroontje De compagnie was groter dan ge woonlijk. Leest ge al die... vodden niet, toch is er belangstelling en geweldig vele voor de verkiezin gen. 't Was vroeger zo, maar het dunkt me dathet deze keer nog erger is Een tegen vier, zei de smid, dat is 'n beetje sterk. Een tegen vier? Van zelfs. Een, twee en vier zijn 't gewend saam te doen. Ze zijn wel zogezeid vies van mekaar, maar als het er op aankomt Ge moet niet verder gaan dan Avel- gem en Wervik. Daar stonden so- cialisten, liberalen en communis ten op dezelfde lijst met de ge meenteraadsverkiezingen. Te Na men deden ze dees jaar nog te gare om een communist naar de Senaat te sturen. Er komt nu nog een bij: Nummer vijf... Die doen lijk de Fascisten deden in den laatsten oorlog: U in den rug aanvallen. Dat is gesproken, smid, zei Fiel; *t is precies alzo! Er zijn geen twee communistische partijen, zelfs geen twee liberale, maar er is wel een... kliekske dat katholie- ker wil zijn dan de Paus en de enige partij die Vlaamsgezind is te kere gaat. Een tegen vier... 't is hard, zei de smid. En toch zal 'i gaan! zei Fiel, 't moet gaan. Er was leven in 't Kroontje En 'k werd gewaar dat ons volk er overtuigd van was dat we de zen keer de vier andere in den dijk kunnen keren. Neen, dat had ik zelf niet gedacht... ons volk? Het staat er deze keer op om gedaan te maken met al die compromissen, met al dat biên en dingen. Dat is de miserie, zeggen onze mensen: Er moet één partij aan de meerderheid komen. We hebben al veel kansen verkeken, maar r>*~* b°t gaan! ■v aa ae noene, als Fiel binnenkwam. Pé, zei Fiel, 't docht me van morgen dat gij van onze mening niet waart, is 't niet? Een tegen vier, zei ik! 't Is gelijk, zei Fiel. 't zal gaan. Wordt ge dat niet gewaar, gij; maar 't is waar. ge hadt te veel bezigheden, ge waart niet genoeg bij 't volk in de laatste veertien dagen. Er zit gang en er steekt snede in onze mensen. Ons volk moet van communisme en com munisten niet weten. We weten wat die vervloekte nazis hier uit maten onder den oorlog, een ech te slavernij was 't voor ons volk. Maar die enkelen die terugkeer den van achter die fameuze ijze ren gordijn weten nog wat anders te vertellen. Nog veel meer dan wat in onze dagbladen staat. We zijn te veel de vrijheid gewend om ons de slavernij te laten welgeval len. We weten maar al te wel dat, spijts Spaak, een hoop socialisti sche voormannen nog altijd ge reed zijn om een koopje te sluiten met de mannen van Moskou. Zelfs de liberalen, kijk maar naar Namen, naar Wervik en Avelgem. De mensen zwijgen lijk vermoord, Pé... ze zwijgen maar 't zit diep in hun binnenste: de C.V.P. gooi de de communisten uit de rege ring. Dat was een goê werk, een beste werk. En alleen met de C.V.P. zijn we zeker, dat ze niet, langs een achterpoortje, weer binnenkomen. Al goed en wel, Fiel, maar daar kwam nu nog een vierde bij om ons te bevechten. En daar waar de concentratie geen kandidaten vond, lijk in 't Ieperse, daar zeg gen ze: «stemt blanco»! Die concentratie Pé? Ik zei het nog van morgen in 't Kroontje als ge reeds naar huis waart... 't is een doodgeboren kind. Zo de C.V.P. de meerderheid niet behaalt, wat gewordt er van onze Koning? En die zogezegde concentratiemannen die ook al de Koning terug eisen, zouden de schuld zijn dat hij wegblijft. Ve le van die concentratie-aanhan gers '-"die, misschien van hun burger- «-^en beroofd of ge- Het enige wat ze zullen be komen met hun fameuze blanco- stemmen of hun concentratie- stem, weet ge wat het is? Beletten dat diegenen die in hun eigen ge val verkeren maar nog niet vrij zijn of nog hun rechten niet te rugkregen, dat die sukkelaars vergeten blijven. Dat is de con centratie van diegenen die... chance hadden, tegen de sukke laars die geeh chance hadden. Kom Pé, zeg me nu rechtzinnig: kan er iemand zo dom zijn? De vrouwen, Pé? De socialisten gaven nog een blaadje uit. In de Walen bestaat alles, in de Vlaam se provincies niet! Ge kunt zoda nig liegen dat iedereen in een lach schiet... Geen moederhuizen, geen klinieken, geen vakscholen, geen huishoudscholen, geen bure len voor beroepsoriëntering. Er bestaat niets in Vlaanderen en... ge valt er over in onze provincies. Maar 't is waar, de staat noch de socialisten deden er iets voor, 't zijn al... vrije instellingen. De vrouwen zullen ne keer her- telijk lachen en het hun lappen, Pé, wacht maar! Ge zijt een optimist, zei ik. En gij, vroeg Fiel? Ik ben 't geworden, loech ik. En gij? pé VLAMYNCK. ZEERAMP DUINKERKE Dinsdagnamiddag jl. had, stipt op uur, de Prinses Astridte 14.30 u. zee gekozen om de 218 passagiers die ze aan boord had, naar Engeland over te brengen. De zee was kalm, 't weder mooi en niets liet vermoe den dat, eens Duinkerke voorbij, het ae laatste reis zou zijn van de in 1931 gebouwde mailboot, die hoe fataal het ook klinke de naam van Prinses Astrid droeg. Het schip was 130 m. lang, had 3,60 m. diep gang, met bruto-tonnage van 3.000 ton en vaarde onder het bevel van Kommandant ter zee Heer Timmer man, onder wiens beleid 52 leden van het personeel de overtocht me- demaakten. Zodra ons deze ramp ter ore kwam, en orief stembureel. en uw eenzelvigheidskaart Neem uw w ga naar uw U gaat het lokaal binnen en krijgt 3 briefjes: een wit, een bleek-rood (rose) en een groen. In 't bezit van die 3 briefjes gaat U het stemkotje binnen. U neemt HET POT LOOD DAT DAAR IS en maakt boven aan de lijst Nr 3 het wit rondeke goed zwart. Ge let goed op niet buiten het zwarte kaderke te gaan met uw potlood, uw stembrief niet vuil te maken en natuurlijk er ook niets op te schrij ven of op te tekenen. Wanneer ge dit gedaan hebt plooit ge een voor een, dus wel elk afzonderlijk, uw brieven. Daarop verlaat ge uw stemkotje en steekt ge elke brief in de afzonderlijke bak die men er U voor zal aantonen. Moest het nu gebeuren dat ge per ongeval uw brief een beetje gescheurd hebt of er met het potlood op uit gegleden zijt, verlies dan uw kalmte niet. Verlaat uw stemkolje en gaat tot bij de Heer Voorzitter van het bureel, geef hem uw slechte stembrief af en vraag hem een nieuwe. Hij zal en moet er V een geven. Ga dan te rug uw stemkotje binnen en pas op dat alles in orde komt. Een goede raad: Knip dit uit, doe het mee naar uw stemkotje, lees en doe wat er geschreven staat. Zo zijt V zeker GOED ge stemd te hebben en... proficiat, uw stem zal de C.V.P. helpen naar de volstrekte meerderheid. Dat hebben ioe NU, meer dan ooit, broodnodig om alle linkse, met de communisten vieeheulende partijen, volledig onschadelijk te maken. trokken we naar de plaats van het onheil, waar we kort na de ramp reeds aankwamen. TE DUINKERKE Na wat rondzoeken, konden we al spoedig vernemen dat alle schip breukelingen ondergebracht werden in de Gare Maritime We trokken er seffens naartoe. Een 100-tal verschrikte mensen, vrouwen, kinderen en mannen, trof fen we er a,an, die door de plaatse lijke diensten van het Rode Kruis opgeknapt werden en wat te drin ken en te eten kregen. Kleine kinde ren huilden, vrouwen weenden of droegen op het gelaat nog de sporen van onderstane gruw; oudere men sen van jaren zaten verslagen op de banken, verklaarden ons niet te be grijpen hoe ze gered werden en beschermden zorgvuldig hun hand tas of Klein bagagepakje; het enige dat ze uit de ramp hadden weten te redden. Bij de mannen was de schrik vat over; zij waren dan ook de steun van de vrouwen, die herop- knapten. Een oude dame vertelde ons in brokken en stukken wat er gebeurd was, maar het vergruwde mens was ei nog zodanig van onder de indruk, dat we moesten aandringen om, tus sen haar eigen indrukken, toch het een en het ahder te vernemen. Zij verklaarde ons een geweldige ont ploffing gehoord te hebben, door heen geworpen te zijn geweest... en gezien te hebben dat de boot om- s'.oeg... de Kommandant die zijn be velen gaf, de gruw en de paniek op het bovendek. Het losmaken der reddingssloepen, het omgorden dei- boeien. De vrouwen en kinderen die eerst dienden in te stappen, maar hun echtgenoot niet wilden verlaten. Toen werd alles wat kalmer zeg de zij. We zagen dat de boot niet rap zonk en dat er veel hulp op daagde... De Kommandant was de toestand baas, gaf krachtige bevelen, die door iedereen gevolgd werden... terwijl de boot stilaan zonk... zonk, v.ij op zee dobberden in overvol be laden reddingssloepen en eindelijk opgepikt werden door een andere boot, waar we in veiligheid geraak ten. Op zee, rond de maalboot, lag het vol van bagagepalcken, die dobber den op de baren, terwijl twee ma trozen in 't water gesprongen waren om een hunner werkgezellen te red- (Zie vervolg 2" blad). POPERINGE-OMMEGANG OP ZONDAG 3 JULI, om 10 uur, aan ST JANSKERK, vertrekt onze WIJDVERMAARDE PROCESSIE en volgt den alouden ommegangweg. Volk van Poperinge en van gans de streek, van over de grens en van ein de en verre, komt groeten O. L. V. van St Jan, in ons geliefd Mirakel beeld. Zovelen moeten Haar dank baar zijn voor bekomen gunsten en dagelijks heeft iedereen Haar moe derlijke hulp vandoen in al de om standigheden van het leven. Onze zo verzorgde Processie be looft prachtig te zijn en, Poperinge wil 't Mirakelbeeld ere -aandoen, want al de groepen, rijk en fijn uit gedost, zullen nog verbeterd worden door nieuwe klederdracht. De sprekende en zingende groepen maken diepen indruk, de. deelnemers en deelneemsters begrijpen hun rol en vol piëteit en ingetogen verwek ken ze de bewondering en de gods vrucht van de menigte. Het historisch deel, verbeeldende de ouders, met 't Mirakelkindje, ds priesters van dien tijd, alsook Bis schop, Abt en Baljuw, -zijn vooraf gegaan van een Recitator of Spreker vermeldende wat er te Poperinge b geschied. De Praalwagen met ons Mirakel beeld zal te voorschijn komen en on der een vracht van bloemen ligt verdoken het hart van iederen Po- peringenaar en van al dezen die on ze machtige Moeder aanroepen. En eens te meer herhalen ./ij Volk van Poperinge, zet uw deuren, uw vensters en uw herten open bij 't voorbij gaan van O. L. V. van St Jan en vraagt voor U, voor uw ge zinnen, voor de stad en de streek, voor Vorst en Vaderland, voor de ganse Wereld, die Ware Vrede naar dewelke iedereen zo vurig verlangt.' Wij blijven allen trouw Aan Ome Lieve Vrouw I Onze lezers en vooral de Inwoners van Roeselare, vereerd en opgetogen met het bezoek van Zijne Excellentie Monseigneur de Pauselijke Nuntius, zullen zeker graag enkele bijzonder heden vernemen over zijn priester lijke loopbaan. Monseigneur Fernando Cento is geboren te Poller.za, in de Provincie Macerata, Midden-Italië, op 10 Oogst 1883. Hij liep ter school op zijn gemeen te en aan 10 jaar ouderd m begon hij zijn Latijnse studiën cp Let Bis schoppelijk Seminarie te Macerata. Zijn roeping stond rotsvast, hij was een zeer voorbeeldig student en semi narist, schrander van geest en vol offervaardigheid. Hij eindigde zeer wroeg zijn studiën. Zijne Heiligheid Paus Pius X oordeelde dat hij mocht priester gewijd wordèn, alhoewel hij de vereiste ouderdom niet bereikte. Op 23 December 1935 werd hij pries ter gewijd door Monseigneur Raniero Sarnari. Hij werd doctor en meester in God geleerdheid, bezocht te Rome de Gregoriaanse en de Koninklijke Un-'- versiteit. Zo voorbereid werd hij pro fessor in Ce wijsbegeerte en letteren aan het Semenarie te Macerata en aan het Koninklijk Lyceum Leopar- di. De macht van de pers vaststellen de stichtte hij samen met enkele vrienden een belangrijk weekblad «II Cittacïino In 1912 werd hij Kanunnik aan de Kathedraal van Macerata benoemd. Van 1916 tot 1919 was hij te Rome privaat-secretaris van Zijne Hoog heid Monseigneur Tacci Porcelli, Ma jor domus van Zijne Heiligheid de Paus Benedictus XV. Toen kwam hij voor drie jaar naar zijn geboor testad terug als Pastoo- aan de Kat hedraal van Macerata. In 1922 werd hij benoemd tot bis schop van Acireale in Sicilië. Het was Kardinaal Taccl Porcelli die hem op 3 September 1922 in ijn parochiek rk kwam zalven. Zijn leu ze luidt Impendam et superimpen- darAlles, ook zichzelf, opoffe ren Da stad Macerata treurde om het heengaan van de Pastoor Fer nando Cento Monseigneur Cento nam bezit van het hem toegewezen Bisdom. In een korte tijdspanne, 4 jaar, wist hij wonderwerk te verrichten. Voor de Pastoors van zijn Bisdom bouwde <Zie vervolg 2* blad). Woensdag avond jl. moest de laat ste oproep langs de Vrije Tribune voor het N.I.F,. vanwege de C.V.P.-lei- ders tot de kiezers van het Vlaamse Land uitgesproken worden door StaatsminisSer De Schrijver en Juf frouw Baers, Senator. Wie bij zijn radiotoestel zat om die oproep te beluisteren kwam bedro gen uit, vanwege de C.V.P. werd er niets gezegd. De reden hiervoor was dat Minis.- tei Van Acker een nieuwe hatelijk heid had gesteld, een aanslag had gepleegd op de vrijheid van het woord wat door de C.V.P.-sprekers niet had kunnen geduld worden Zie hier wat er gebeurde: Toen de Vrije Politieke Tribune voor het N.I.R. ingesteld werd was overeengekomen dat er in die tribu ne in bezadigde termen over de Ko ningskwestie zou mogen gesproken worden. Die regeling geldde ook in 1946 en was nog steeds van kracht. Maandag 20 Juni jl. mocht de Hr Spaak nog gewag maken, in ver band met de gevolgen van een C.V.P.- meerderheid. En nu plots, als wanneer de C.V.P.- leiders voor de Vrije Tribune moes ten spreken, stelde Minister Van Acker zijn veto tegen elke behande ling van het Koningsvraagstuk, dit zonder enige aanleiding en tegen alle verbintenissen in. Door hem mocht geen allusie meer gemaakt worden voor de Radio van de Koningskwes tie. De C.V.P. stelde zich onmiddellijk in verbinding met het kabinet van Minister Van Acker en passages uit de te houden toespraken, opgesteld in zeer bezadigde termen, werden voorgelegd, maar het bleef erbij: Een veto is een veto en daaraan is er niets te veranderen Als protest tegen dit hatelijk par tijdig en dictatoriaal optreder van Minister Van Acker, besloten Staats minister De Schrijver en Senator Mej. Baers niet te spreken voor de micro. Als Voorzitter van een Partij kon Kr De Schrijver onmogelijk he1 pro gramma van zijn partij toel'chten zonder te spreken over het eerste en belangrijkste punt: de Konings kwestie. Minister Van Acker heeft ter de zer een zeer willekeurige daad ge steld welke terecht een aanslag be tekent tegen onze vrijheid van het woord en een houding aangenomen welke slechts van toepassing is in landen achter het IJzeren Gordijn. Geen enkel kiezer die aan zijn vrijheid houdt kan het dus nog voor zich zelf verantwoorden zijn stem te geven aan een Minister Van Acker noch aan zijn partij die zulk optre den duldt. Hier nu de passages uit de voor gehouden toespraken welke niet mochten uitgesproken worden van de Hr Van Acker. Uit de rede van Hr Staatsminister De Schrijver: Reeds in haar Kerstprogramma van 1945 had de C.V.P. duidelijk haar standpunt ten overstaan van de Koningskwestie bepaald: zij wil het hervatten van de uitoefening der grondwettelijke voorrechten door de Koning. Ais middel daar toe stelde zij toen reeds de volks raadpleging voor. De C.V.P. blijft dit programma getrouw. Na de verkiezingen zal zij haar zedelijke en politieke invloed ten voile ge bruiken, om zonder enige partij zelfzucht de terugkeer tot de grondwettelijke orde te verwezen lijken om aldus 's lands toekomst te vrijwaren. De overwinning zien wij kalm maar beslist tegemoet: voor Vorst, voor Vrijheid en voor Recht. Uit de toespraak van Mej. Baers, Senator: De getalsterkte heeft een be slissende invloed. Over het belang er van hebt gij kunnen oordelen, toen er over de volksraadpleging voor de Koning gestemd werd De 83 leden van de C.V.P. waren op hun post in de Senaat. Toch werd de wet verworpen, omdat de linkse partijen, die samen 84 leder tel len, met 83 aanwezig waren en te genstemden. Bij gelijkheid van stemmen werd het voorstel ver worpen. De C.V.P. mocht dus haar pro gramma niet voor de nationale mi cro verdedigen. WIJ ALLEN DIE DIE RODE BOEL VAN HET N.I.R. REEDS LANG I5EU ZIJN, KEGELEN ZE ZONDAG ALLEN BUITEN MET EEN DOP OP KOP VAN NR 3. De communistische staatsleiders van Tchecko-Slowakije hebben thans hun actie tegen de Kerk derwijze op de spits gedreven dat men vreest dat het leven van Mgr Beran, de Aarts bisschop van Praag, bedreigd wordt en dat hij wellicht het lot van Mgr Mindszenty zal ondergaan. Nadat de Regering zelf een eigen katholieke actie had gesticht, zelf een blad voor de katholieke geeste lijken had uitgegeven; het drukken van de kerkboeken onder eigen cen suur had gebracht, deed zij thans overgaan tot een huiszoeking in het Aartsbisschoppelijk paleis te Praag. Het paleis werd ander politionele be waking gesteld en de secretaris van Mgr Beran werd opgeleid. Intussen werd bekend gemaakt dat Mgr Beral officieel Gottwald's Ka tholieke actieals een schisma had bestempeld en dat elk wie eraan meedeed onder de ex-communicatie zou vallen. In hun vals katholiek-actie-blad deelde de Regering harerzijds talrij ke namen mede van geestelijken die de door de staat opgerichte katho lieke actiezouden steunen. Het bleek later evenwel dat het meren deel dier priesters slechts gevraagd werden zo zij een einde wensten van het geschil tussen Kerk en Staat, en dat hun instemming van regerings wege dan betiteld werd als een goed keuring van haar eigene houding, wat onjuist was. Enkele priesters wier namen reeds gepubliceerd werden ontkenden openlijk de regerings zienswijze te delen. In een sermoen Zaterdag gehouden waarschuwde Mgr Beran de gelovi gen niet te geloven in een verklaring welke van staatswege zou afgelegd worden en waarin zou worden be weerd dat een akkoord tussen Kerk en Staat werd gesloten. Nog zegde hij dat hij nooit een overeenkomst zou sluiten welke de rechten van de H. Kerk schaden zouden. Hij'vroeg te vens vergiffenis voor diegenen die zich voor dertig zilverlingen hadden verkocht. Zondag kon te Praag de H. Sacra mentsprocessie niet uitgaan. Mgr Be ran was aanwezig in de kathedraal, waarin zich duizenden verdrongen. Hij waarschuwde van op de kansel tegen de zogezegde katholieke actie bladen die aan de keric werden ver kocht. Communisten die in de kerk aanwezig waren trachtten de Aarts bisschop het zwijgen op te leggen door te fluiten en te jouwen, maar het volk riep tot de grijze prelaat: Wij zullen U nooit in de steek la ten en ze zongen het Vaderlands Lied. Door duizenden en duizenden werd hij dan toegejuicht toen hij de kathedraal verliet. Door de Bisschoppen werd ook een herderlijke brief uitgegeven waarin o.m. op gewezen werd dat voor alles het gezag van de Paus diende te wor den erkend, elke beperking van ere dienst en vrijheid van vereniging diende te worden geheven, enz. Ten einde de priesters niet in ge vaar te brengen werd het aflezen van deze herderlijke brief vanwege de bisschoppen ingehouden, nadat de politie de aflezing verboden had. Niettengenstaande dit, heeft de Tcheckische politie meerdere pries ters aangehouden omdat zij de her derlijke brief toch hadden afgelezen of hun trouw aan hun bisschoppen hadden betuigd. In iedere ktrk waren politiemannen aanwezig Zondag om na te gaan of de herderlijke al dan niet werd voorgelezen. Te Brno, in de kathedraal, deden zich Zondag eveneens Incidenten voor. (Zie vervolg 2' blad).

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1