De wederbewapening van Europa DE WEEK IN ONS LAND De jacht is open Merkwaardige geschiedkundige opgravingen van de oude Ter Duinen Abdij te Koksijde Plechtige Installatie van Z. E. H. Kanunnik A. Vervenne als Pastoor-Deken te Roeselare KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. ONZE 4 UITGAVEN: 45' JAAR. N' 31. ZATERDAG JULI 1949 Prijs per Nummer: 2 Fr. Het Uranium van Belgisch Congo IVOOR WIE PER FIETS NAAR FRANKRIJK WIL Geen formaliteiten meer. JAARLIJKS NATIONAAL HULDEBETOON TE NIEUWPOORT BUITENLANDS OVERZICHT Onderbouwstukken der abdijkerk, daterend uit de jaren 1230-1250, ongeschonden blootgelegd ZONAG 31 JULIBOETPROCESSIE TE VEURNE fwuwwwwwwwwwwwvwiy ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 42 fr. Belgisch Congo 3.fr. p. week Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. weck Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. l/WWVWVWVVVVWVtJWVWVVWVVVVV HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). SE raPEiurauB 30 Verantwoordelijke Uitgever: i J Sansen, Ga$thuisst~aat 19, Poperinge. i IWWWWWWMWWOMMIW 'k Zag aan Fiels doening dat er iets gebeurd was. Hij kwam binnen nog heel in zijn gedachten en trok met vin nige snokskes de rook uit zijn pijp- Eiwel Fiel? De jacht is open, zei hij. De jacht is open? Maar Fiel, de boeren beginnen nog maar te pikken! Jamaar, Pé, 't gaat niet om ha zen of konijns, een andere jacht, een stropers jacht, want 't gaat zonder tweeloop, 'k Kreeg van de namiddag een van die jagers t'huis, hij had ook een strop meê om mij te vangen. Peis ne keer, Pé, om mij te vangen. Maar 't zal wel bij een bezoek blijven, hij zal op tijd de andere jagers en speur honden verwittigen. Kunt ge het niet raden, Pé? Wel een beetje, Fiel. Maar... zet U en vertel. Na de noene, Pé, komt er t'on- zent een jonge heer binnen, bui tengewoon gemanierd en vrien delijk. Hij had vernomen dat mijn jongste, Karei, de tweede was ge weest in 't zevende studiejaar en hij wist reeds dat er kwestie was de jongen naar de vakschool te sturen. Dat had hem veel plezier gedaan en hij zou me ook plezier doen of ik nog niet gedacht had aan de Middelbare School, de nieuwe Rijksmiddelbare School? Kijk Pé, 'k was op 't punt kort weg neente brommen, maar ik was nu al op eens lijk bedui- veld om den dwazerik uit te han gen. We zijn wij toch maar werk mensen, zei ik droogweg. 't Kwam er hemelstorme uit. Knappe jongens moesten toch ook gelegenheid hebben zich op te werken, zei die menheer; en de nieuwe middelbare school? Daar leerden ze flink, na drie-vier jaar zou de jongen zeker ergens een bediening krijgen, nooit zijn han den moeten vuilmaken, een be diening of een plaats aan de Staat! De onkosten? Nagenoeg geen. Geen schoolgeld te betalen, kos teloos gebruik van schoolboeken, een aantal voordelen en... op de plaats kon de jongen <Je bus ne men om op tijd in school te zijn en 's avonds is 't percies zo ge schikt dat de bus de jongens en meisjes van de school naar huis brengt. Die uren van de bus zijn daarop geregeld, ziet ge! 'k Liet heel die vlage over mijn hoofd passeren, zonder verpinken, 'k Vond dat alles schoon en wel maar... It En zijn er geen leraars die propa ganda maken voor dat proper werk, en zijn er geen vrienden van 't officieel onderwijsdie van soorten van middels gebrui ken om de ouders te bewilligen of te verplichten hun kinders te ont slaan van die lessen? ...Ik kan mijn jongen niet stu ren naar een College... ik kan dat nooit halen; onderwijs, school boeken en voordelen kunnen daar niet kosteloos gegeven worden; men belooft daar geen staats- postjes. Waarom geeft gij al les kosteloos, tot aan .rijke-men- sen-zoontjes toe, en waarom wordt er geen cent gegeven aan de colleges? Maar mijn jongen gaat naar de vrije vakschool. Hij zal geen halve heer worden maar een hele, een volslagen arbeider met hersens in zijn kop en armen en handen aan zijn lijf. Pé... 't gerocht er in... 'k zei: met al die staatsscholerij zijn we niet gediend. Vandaag zijn al de opinies gerespecteerd en morgen alleen nog de opinie van de Staat! Dat ondervonden ze in Duitsland en nu in al de landen waar ze moeten knielen voor den hamer en de sikkel, 'k Wete 't wel, zei ik, we zijn nog zo ver niet, maar al die nieuwe staatsscholen zijn... 't voorbereidend jaar voor dat dwangregiem. Menheer, zei ik, ik zeg niet dat gij wit, zwart, rood of blauw zijt, ik respecteer ook andermans opi nie ziet ge maar ik... ver- kope mijn jongen niet voor een handsvol schoolboeken en andere voordelen. We gaan wel ons plan trekken zonder die... aalmoes. En... Pé, we scheidden vriende-. lijk. «Elk zijn opinie! Maar ik kon toch niet laten 's te zeggen: Ik vinde dat de jacht op kinders met «zulke» wapens... «alles kosteloos en positie verzekerd erger is, veel erger is dan pense- jagen! Veel erger! PÊ VLAMYNCK. Toen een paar weken geleden te Washington een geheime atoomcon ferentie gehouden werd, deed deze heel wat stof opwaaien. Naderhand werd o.m. voorgehouden dat in ver band met het geheim akkoord tussen de U.S.A. en België inzake het urani um door Belgisch Congo geleverd, voortaan de Britten ook graag hun deel zouden krijgen. Verder werd gezegd dat de Britten aan de Ameri kanen zouden gevraagd hebben wat geheimen los te laten aan de Britten inzake constructie van atoombom men. Nader werd vernomen dat inder daad het voormeld geheim contract dit jaar vervalt en dat de U.S.A. en ook Groot-Brittan je graag dit ge heim contract zouden hernieuwen op dat het erts der uraniummijnen van Belgisch Congo hen zou voorbehouden blijven. Door de Franse Douanen zul len eerstdaags alle formaliteiten afgeschaft worden voor de Bel gen die per fiets naar Frankrijk gaan. Fietskaarten afgeleverd door Toeristenbond of Veloclubs zullen niet meer nodig zijn. Intussen hebben de Franse tol- diensten reeds de voorziene maatregel toegepast en eisen zij geen formaliteiten meer wat de fietser betreft. De fietser zelf hoeft dus slechts nog zijn een- zelvigheidskaart bij te hebben. Op Zondag 7 Augustus e. k. heeft te Nieuwpoort het XIV" jaarlijks Na tionaal Huldebetoon aan Z. M. Ko ning Albert en de Helden van den IJzer plaats. Ter dezer gelegenheid zijn talrijke plechtigheden voorzien waarvan we toekomende week het volledig programma mededelen. De ze betoging draagt het karakter van een Nationale Bedevaart in het teken van de 35" Verjaring van de slag van de IJzer. HET ATLANTISCH PACT GOEDGEKEURD Al de landen wier vertegen woordigers het Noord-Atlantisch Pact ondertekend hadden, hebben dit verdrag aan hun parlement ter goedkeuring moeten voorleg gen. In alle Europese landen is dat zeer vlot verlopen. Alleen de communisten hebben er zich te gen verzet. En in Italië kende, men enige opschudding ~o#iakt Rusland een nota had laten over handigen aan de concierge van het Chigipaleis, waarin Italië er van beschuldigd werd het vredes verdrag te hebben geschonden. Veel stof heeft dat echter niet op gejaagd, want de Russische nota hield klaarblijkelijk geen steek. Het Kremlin zal zich trouwens zelf geen enkele illusie gemaakt hebben omtrent de mogelijke in vloed van zijn nota. Het enige doel was klaarblijkelijk een pseu- do-juridische basis te bezorgen aan de vrienden van Togliatti om, indien zij ooit de macht in han den kregen, het Atlantisch Pact te kunnen opzeggen. Maar zelf met dat doel gezien is het een fameuze slag in 't wa ter, zowel omdat de communisten geen enkele hoop meer moeten koesteren, nog ooit de macht in handen te krijgen, als om het feit dat iedereen weet dat, waar zij de macht kunnen veroveren, zij zich weinig aan recht en rechtvaardig heid storen. Tenslotte is er in het Ameri kaans congres ook een beetje ge harrewar geweest. Daar zijn wel geen communisten om Moskou te verdedigen, maar er zijn nog al tijd enkele isolationisten en men sen die enigszins de gedachten van Wallace zijn toegedaan. En daar was vooral de Republikeinse Senator Taft olie binnen vier jaar zijn candidatuur voor het presi dentschap zou willen stellen en die nu al tracht te snuiven welke ideeën binnen vier jaar opgeld zullen maken. Naar zijn mening nu zal Amerika binnen vier jaar weer op en top isolationist gewor den zijn. En daarom is hij het nu .al. Daarmee hoopt hij dan Tru EEN KORT GESCHIEDKUNDIG OVERZICHT Wie dit jaar nog -op 18 April de be devaart naar het St Idesbalduskapel- letje in de duinen van Koksijde heeft Menheer, zou mijn jongen niet meegemaakt, zal wel niet gedacht beter een geschoolde werkman zijn dan een halve heer? Met al die middelbare scholen maken ze veel middelbare mensen, veel te veel vind ik, en die staatspostjes? Gaat de staaf misschien maar al tijd nieuwe postjes maken om al die jongens een broodwinning te verzekeren? Mijn jongen heeft veel aanleg voor mekaniek ei Mijnheer kon me bijna zeker... garanti! zeggen dat voor de knap pe leerlingen een toekomst verze kerd was en Karei was alleszins een knappe kerel... dat wist hij goed Dat liedje wordt voorzeker '.n al de huizen gezongen, Pé... 't Zijn al knappejongens in de ogen van de ouders!... Ik liet menheer maar voort marcheren en draven. Ik peinsde bij me zelf: wanneer gaat die fa meuze godsdienstles voor de pin nen komen. Ze moest komen, 't was klaar; en... ze kwam. In onze school, verklaarde men heer, moogt ge volle vertrouwen hebben. Alle opinies worden er gerespecteerd. 'k Zei, langs mijn neus weg... ze kunnen toch niet alle even goed zijn... Daaraan voelde hij dat 't tijd werd zijn fabeltje over de gods dienstles op te zeggen: «Twee uur per week wordt les gegeven in de godsdienst; en dan nog wel door een priester die door den Bisschop benoemd: is om uitsluitend bij ons dat onderricht te geven En moeten de leerlingen die les sen volgen? Ja, tenzij de ouders een briefje ondertekenen waarbij zij uitdruk kelijk vragen dat hun kinders zouden ontslagen worden. En zijn er zulke op uw school? uvwvmevwnevyvwuvwvvwu» hebben dat een paar maanden later de spade in de grond zou gestoken worden om onder die mooie duinen een heel stuk bloot te leggen van de aloude grootse duinenabdij. En toch, een vijftal weken geleden werd begonnen aan een opgravings- werk, dat aanstonds een zo grote be langrijkheid zou krijgen, dat nie mand minder dan Prof. Kan. Lemai- re uit Leuven spreekt van een zaak van nationaal belang Daarrond nu stellen zich een aan tal vragen, waarop we zullen trach ten een, soms nog voorlopig, ant woord te geven om de gewettigde nieuwsgierigheid van de lezer te vol doen. UIT WELKE PERIODE DATEERT DIE ABDIJ? Naar de traditie zou rond 1107 een Franse Benedictijnermonnik, Lige- rius, in de duinen tussen Duinkerke en Nieuwpoortals kluizenaar komen wonen zijn, en stilaan zouden ande re mannen hem vervoegd hebben. De kuststreek was in die tijd nogal woest, maar toch bewoond. Veurne bestond reeds lang, bezat een kapit tel dat in 962 zou gesticht zijn ter vervanging van Benedictijnen, en was hoofd van de kasselrij. Wulpen wordt reeds in 1106, als parochie ge citeerd. In 1040 bestond Steenkerke, en in 1102 wordt Eggewaartskapelle gesticht als Benedictijnerproostdij die afhing van St Bertinus. Het is niet te verwonderen dat andere mensen zich tot die kluizenaar aangetrokken voel den, en hem vroegen zijn leven te mogen delen. Waarschijnlijk zal die vrome man geaarzeld hebben om hen te aan vaarden. Zijn ideaal was immers een zaamheid en alleen zijn. Toch moet hij ook hierin zijn eigenliefde overwonnen hebben om zich aan de anderen te geven, want in 1128 wordt besloten een Abdij te bouwen: de eerste. We bevinden ons voortaan van hier af op historisch vaste grond: vanaf dit jaar hebben we documenten. De tweede abt, opvolger van de eremijt, was Fulco. Om een klooster te mogen bouwen Détailfoto van een reeds gezuiverd bouwwerk. Ondanks de eeuwenlange begraving «nder het zand zijn de ribbenprofielen en de verticale geledin gen heel goed bewaard gebleven, evenals de verschillende (gele en rode) kleur der bakstenen. man te verslaan en de grote man te worden. - Zoals ge ziet een zeer persoon lijk geval. De overgrote meerderheid van de Amerikaanse Senaat heeft dan ook niet veel aandacht besteed aan zijn kabaal, zomin als aan dat van de andere anti's, en het Atlantisch Pact goedgekeurd. PAPIER IS NIET GENOEG Daarmee is de slag echter nog niet thuis gehaald. Inderdaad. Dat pact bestaat nu; het is onder tekend en de ratificatieoorkonden zijn te Washington neergelegd. Maar moest er morgen een Rus sische aanval loskomen dan zou het Atlantisch Pact geen ander effect hebben dan dat Amerika er toe zou gehouden zijn onze over rompelde West-Europese landen opnieuw te komen bevrijden. Wij moeten ons inderdaad geen illusies maken. Het Atlantisch Pact is tot nu toe niets meer dan een diplomatiek wapen, en het zal dit uitsluitend blijven, zolang onze landen niet voldoende mili tair uitgerust zijn om een Sovjet- aanval op te vangen en af te slaan. In duidelijke taal betekent dat, dat wij eerst wapens moeten be zitten, en in voldoende mate, vooraleer het Atlantisch Pact voor ons van een reëele waarde zal zijn. Bij een bezetting en een be vrijding hebben wij inderdaad al les te verliezen. Er moet kunnen verhinderd worden dat het nog ooit zover komt. Dat ziet men in Amerika ook wel in. Het is trouwens welbegre pen eigenbelang van hunnentwe ge. Moesten zij immers geheel West-Europa door de Russische beer opgeslokt zien, dan zou dit willen zeggen dat ze geheel de in dustriële kracht van onze landen verliezen, dat zij al de legers die wij kunnen in 't gelid stellen niet meer zouden hebben, en bovenal dat zij nieuwe landingen zouden moeten uitvoeren. Die drie ele menten samengenomen betekenen dat de inspanningen van Ameri ka, in dit geheel gezien ontzaglijk zouden zijn en dat het hen heel wat goedkoper zou komen, zo in geld als in mensen, indien West- Europa weerstand kan bieden en niet bezet wordt. Daarom stelt President Truman dan ook voor dat Amerika ons militaire hulp zou verlenen om ons in staat te stellen de Sovjets af te slaan indien ze ooit moesten aanvallen, en wel zonder dat wij onze economische wederopgang moeten stopzetten of breken. En Truman laat er geen gras over groeien. Pas is het Atlan tisch Pact goedgekeurd, of hij is daar met zeer concrete voorstel len. Die voorstellen zult ge onge twijfeld wel elders in dit blad vinden. Wij van onze kant zullen hier even nagaan welke kansen dit nieuw voorstel van Truman heeft en wat wij er kunnen voor doen om dit plan te steunen. DE OPWERPINGEN DER TEGENSTANDERS CCUytruM fftinjtf T.Ocrn\Ucri„n% .'Menu ifsztez* .ate? yCf.„n^TitriLjrntry Z CnUi v A^iUuKxD jaw 1 Jforrrnm JI'W> Antiqva Abbatia b'.Maria Virginia-de Dvnjs De Brugse schilder Pourbus liet ons in 1580 bovenafgebeeld plan na der Duinenabdij te Koksijde. Het originele werk wordt bewaard in het Gruut- huusemuseum te Brugge. 25 Ha. waren ommuurd en vormden de burcht van «Ter Duinen». In de erop aangebrachte kring: de drie pijlers waar van thans de voetstukken komen blootgelegd te worden. had men de toelating nodig van de Bisschop. In die tijd. lag Koksijde in het rechtsgebied van de Bisschop van Terwaan (ook Terenburg genaamd, nu Therouanne in Noord-Frankrijk). Toen stond aan het hoofd van dit bisdom de Heilige Jan Van Waasten (1099-1130). Deze had tot doel gans zijn bisdom te hervormen naar de geest van de grote Paus Gregorius VII, en was dan ook blij het aantal kloosters in zijn bisdom te zien groei en, als centra van gebed, boete, werk, beschaving en geloofsprediking. Laten we nog even opmerken dat in die periode, nl. in 1127, de Heilige Karei de Goede, graaf van Vlaande ren, te Brugge werd vermoord. In die tijd leefde de Heilige Bernardus, en wat later St Idesbald, een heilige, eigen aan de Duinenabdij. Het moet een gezegende tijd geweest zijn voor Vlaanderen. DE OVERGANG NAAR CITEAUX In 1099 stichtte Abt Robrecht van Molesmes een nieuw klooster te Ci teaux om de regel van St Benedictus strenger na te leven: koorgebed, han denarbeid en onthechting. De kledij werd veranderd van zwart naar grijs; en die later wit zou worden. Dit wa ren de witte Benedictijnen, of Cister- ciencers of Trappisten. Tijdens het beheer van Fulco was Generaalabt de grote Heilige Bemardus (1091- 1153). Hij kwam verscheidene malen naar Vlaanderen, ondermeer, in 1131 en in dit jaar gingen een 30-tal jonge mannen met hem naar Citeaux te rug. Zeker zocht Fulco contact met Citeaux en in 1138, op 31 Mei, ging de Duinenabd:'j over naai' die Orde. Bernardus moet wel blij geweest zijn met die aanwinst, want hij stuurde als nieuwe abt Fulco ver koos als eenvoudig monnik te Clair- veaux te blijven Robertus van Brugge, zijn goede vriend. Deze was dus de eerste aibt van Duinen van de Cistercienserorde. Robertus bleef abt tot in 1153, om dan de opvolger te worden van de H. Bernardus, die voordien reeds in 1146 naar Vlaanderen gekomen was om de tweede kruistocht te prediken en natuurlijk de Duinenabdij heeft bezocht. Ik moet U niet zeggen dat de communisten er tegen zijn en dat hun New-York Daily Worker vuur en vlam spuwt. Zij zijn er tegen omdat er in de wereld maar t een land is dat wapens mag be zitten, de U.S.S.R. en dat al de anderen maar één recht hebben: zich door het Kremlin met haar en huid te laten opeten. Dat proza maakt dan ook in Amerika niet de minste indruk. Maar er zijn ook andere tegen standers. Er is de groep Wallace, er zijn de andere isolationisten, er is de Chicago Tribune er zijn een heel stel vooraanstaande per sonaliteiten die er niet van wil len horen, en om redenen die op 't eerste zicht billijk voorkomen. Het is nutteloos, zo zeggen som migen, zoveel geld uit te geven om Europa te bewapenen, ivant hoe zeer men het ook bewapent, nooit zal het aan de Sovjet-Unie een effectieve weerstand kunnen bie den. Anderen daarentegen redeneren als volgt: wij, Amerika, kunnen hen toch niet alles geven zonder ons zelf in gevaar te brengen; Europa zal dus zelf nog een for midabele inspanning moeten doen; door die inspanning zal het zijn levensstandaard zodanig moeten inkrimpen dat de com munisten weer sterk zullen wor den en in staat zullen zijn om de macht in handen te nemen. Al onze inspanningen zullen dus te vergeefs geweest zijn en al het materieel dat wij zullen geleverd hebben zal in Russische handen vallen. En hierbij zinspelen zij dan op hetgeen in China gebeurd is, waar milliarden dollars bij ver loren gingen om dan tot het re sultaat te komen dat Mao Tse Tsang met Amerikaanse tanks rijdt! ■Tenslotte zijn er die beroeren dat onze volkeren geen veer kracht meer genoeg bezitten, en spijt alle materiële hulp toch niet meer zullen willen vechten. Wat die laatste opwerping be treft, daar vragen wij ons af waar die mannen dat halen! Dat kan in alle geval niet uitgaan van mensen die onze West-Europese landen kennen. Anders zouden ze zo'n onzin niet verkopen. Maar hier is het dan juist dat wij een zekere rol kunnen spelen door krachtdadig protest aan te teke nen tegen dergelijke aantijgingen. Of het waar is dat een bewa pend Europa aan de Russen geen weerstand zou kunnen bieden lijkt ons al even gek. Wat Duitsland alleen kon, wan neer het bijna uitgeput en versla gen was, waarom zou een ver enigd Europa dat dan niet kun nen? Het steekt de ogen uit. Trouwens is er het getuigenis van de opperste Amerikaanse le gerleiding voor de U.S'.A.-Senaats- commissie dat, zonder de minste aarzeling of reserve, bevestigt dat West-Europa wel zou in staat zijn om de bolsjewieken tegen te hou den. En die generaals die Euro pa trouwens kennen die iveten er toch wat meer van zou men denken dan een paar protestantse dominees en een farmer zoals Wallace. Naar onze mening zal dat argu ment dan ook niet veel mensen in de States beïnvloeden. Het enige argument dat naar ons oordeel van belang kan zijn, dat is te weten of Amerika ons alles kan geven wat wij no&g hebben. En dat is een kwestie van berekeningen, eerst door militai ren over 'de omvang van het no dige materieel, en dan door dol- larexperten om te zien of Ameri ka het dragen kan. En kan Ame rika het niet dragen, dan valt te bezien hoeveel wij zelf zouden moeten kunnen uitsparen. Wij twijfelen er echter ook niet aan dat die oplossing kan gevon den worden. In elk geval zal een dergelijke militaire hulp aan Amerika veel minder kosten dan één jaar oorlog. En het is toch tenslotte dat wat men wil voorko men: dat het opnieuw oorlog wordt. Welnu, wie een verzekering wil afsluiten, moet dan ook bereid zijn de premie er voor te betalen. Maar dat brengt dan ook meê dat wij ook ons deel in de premie moeten betalen. Dat is maar re delijk. En daarover kunnen wij aan Amerika gerust zeggen dat wij de keuze niet duchten: ver mindering van levensstandaard voor verhoging van de veiligheid. En Amerika moet niet vrezen dat wij daardoor communist zouden worden. De communisten hebben bij ons uitgedaan voor altijd, als wij maar onze vrijheid en een ge zonde economie kunnen bewaren. Dat is het dan ook wat onze re geringen zeer luid aan Amerika moeten zeggen. Het gaat er om onze toekornst en ons leven. De herdersstaf en de kerksleutels worden de nieuw ingehuldigde Zeer Eerw. Heer Deken overhandigd. Rechts vah hem bemerken we Oud-Deken en Vicaris-Generaal Quaeghebeur. Achteraan midden (half verdoken) Z. Exc. Minister De Man. KOORTSIGE VOORBEREIDING Alles liet vermoeden dat de Roese- laarse bevolking, die in geen 72 jaar meer de gelegenheid gehad heeft een Pastoor-Deken op plechtige wijze in te huldigen, niets onverlet zou laten om zijn nieuwe Deken met onge ëvenaarde luister en uitbundig geest driftige wijze te vieren. Het Feestcomiteit heeft zich dan ook terdege ingespannenen geen moeite ontzien om van deze dag een ware hoogdag voor Roeselare te ma ken. Alles werd tot in de kleinste details met uiterste zorg voorbereid, niets werd aan het toeval overgela ten. Ook het stralende zomerweder was van de partij, en de inwoners van de verschillende straten waar de grote feeststoet voorbijtrok, hebben allen eendrachtig tot het wellukken van de feestelijkheden bijgedragen door het versieren en bevlaggen van hun woningen, het oprichten van praalbogen, veelkleurige wimpels, vlaggen, bloemen en lampjes, gedich ten en chronogrammen met welkom- groeten en heilwensen. Reeds op de vooravond heerste er een koortsachtige bedrijvigheid in de onmiddellijke buurt van de Dekanie en St-Michielskerk, waar bedrijvige handen druk in de weer waren met versiering van straten en huizen. Een mooie praalboog' was in de na bijheid van de grote ingang der kerk opgericht, en prachtige versieringen allerhande, bloemen en festoen, span doeken, wimpels, vlaggen en veel kleurige lampen hadden de woning van Z. E. H. Deken en de omgeving in een feeëriek schouwspel omto- verd. Klokkengelui en vreugdescho ten brachten reeds de vereiste feest stemming. De Zondagvoormiddag kon men overal reeds aan de verschillende huizen, waar de feeststoet zou voor bijtrekken, de vele versieringen en gedichten bewonderen, terwijl de be woners de laatste hand legden aan het in orde brengen van al het mooie. DE INHULDIGING Rond 3 uur nam dan de plechtige huldiging een aanvang. Aan het Klein Seminarie, in de Zuidstraat, was een overdekte tribune opgetim merd, versierd met mooie wimpels en (Zie vervolg 2 blad) Op Zondag 31 Juli te 15.30 u. zal de wijdvermaarde Boetprocessie weer door de straten van Veurne trekken. Deze processie welke dagtekent van 1644 doet telken ja re een massa gelovigen naar Veurne optrekken. Ook dit jaar wordt eff veel volk verwacht. 27-7-49. V. WESTERLINCK DE WERKLOOSHEID 70% DER WERKLOZEN IN DE DRIE VLAAMSE PROVINCIES Uit de jongste zesmaandelijkse tel ling gedaan door het Steunfonds voor Werklozen blijkt dat alsdan onder de werklozen er zich voor 76% mannen bevonden en 24% vrouwen. De moeilijk bruikbare of oude werklozen vertegenwoordigen onge veer het derde deel van het aantal werklozen en hun tewerkstelling blijkt heel moeilijk te zijn. Bovendien behoren 70 t. h. van de werklozen tot de drie Vlaamse Pro vincies: Oost- en West-Vlaanderen en Antwerpen. Die toestand zal waar schijnlijk alleen maar kunnen verbe terd worden door nieuwe nijverheden te vestigen in de door aanhoudende werkloosheid getroffen streken. In de week van 10 tot 16 Juli wer den 704 volledige werklozen in min geteld dan de vorige week, maar daarentegen 12.483 toevallige werklo zen meer. IN KAMER EN SENAAT COMMUNISTEN GEWEERD BIJ AANSTELLING VAN NIEUW BUREAU Zowel Kamer en Senaat zijn Dins dag jl. bijeengekomen, o.m. tot her kiezing van hun bureau. In de Kamer werd de Hr Van Cau- welaert bij handgeklap herkozen tot voorzitter. Zelfde ondervoorzitters werden behouden. Voor de aandui ding van de Secretarissen werd her stemd en werden verkozen de HH. Maes en Philippart (C.V.P.), Juste en Missiaen (B.S.P.) en Amelot en Jans- sens (Lib.) Hr Demany, communist werd aldus geweerd. In de Senaat werd de Hr Rolin, Soc. eveneens herkozen tot voorzit ter. Uit het bureau werden de Com munisten eveneens geweerd. De nieuwe verkozen bureaux zullen evenwel slechts behouden blijven tot in November e.k. alswanneer dan de nieuwe zittijd in feite zal aanvangen en alsdan tot nieuwe verkiezingen voor hun respectievelijk bureau door Kamer en Senaat zal moeten worden overgegaan. ONZE BEZETTINGSTROEPEN IN DUITSLAND Door de Hr Spaak, eerste-Minister werden besprekingen gevoerd met an dere ministers en hogere officieren in verband met de ontruiming door het Belgisch bezettingsleger van de stad Bonn, welke hoofdstad wordt van West-Duitsiand. DE LIBERAAL VREVEN NIET HERKOZEN LIBERALE GRIL KOSTTE 20.000 FRANK. De Liberaal Vreven die in het ar rondissement Hasselt 38 stemmen te kort kwam om verkozen te worden had in de Kamer een klacht inge diend, welke aanvaard werd. Diens volgens werd overgegaan door een parlementair comité tot de hertel ling van ruim 100.000 stembrieven. Deze hertelling bewees het tegendeel van wat de Hr Vreven voorgehouden had, namelijk dat de eerste telling niet in ernst was gebeurd. Wel werd bewezen dat de Limburgse stembure- len zeer streng waren geweest. Hr Vreven kwam evenwel nog meer stemmen tekort dan bij de eerste tel ling, en bleef dus niet-verkozen. Intussen heeft zijn gril 20.000 fr. aan het land gekost. REEDS 213 MILLIOEN DOLLAR AAN MARSHALLHULP ONTVANGEN Totnogtoe heeft België een bedrag van 213.252.833 dollar ontvangen op een totaal van 261,4 millioen dollar dat ons over het eerste Marshalljaar 1948-1949 moet toevloeien. <Zie vervolg 2" blad). bovenaan in grote letters: Oud-Superior, nieuwe Deken, Moog ons bede heil afsmeken. De verschillende Geestelijke en Burgerlijke Overheden namen on der grote belangstelling vanwege de talrijke zich aldaar bevindende toe schouwers op de tribune plaats. Onder de Geestelijke Overheden werden onder meer opgemerkt: Mon seigneur Catry; Z. E, H. Kanunnik Quaeghebeut', Vicaris - Generaal en Oud-Deken van Roeselare; Z. E. H. Kanunnik A, Vervenne, de nieuwe Deken; Z. E. H. Superior van 't Klein Seminarie; E. H. Econoom en verschillende Professoren, de Eerw. Heren Pastoor en Onderpastoors van de verschillende parochiën van Roe-" selare en van de Dekenij en nog veel anderen Geestelijken. Onder de Burgerlijke Overheden bemerkten we Z. Exc. Minister R. De Man, de Hr J. De Nolf, burge meester, verschillende Schepenen en Gemeenteraadsleden, Volksvertegen woordigers, Senatoren, Provincie raadsleden en Bestendig Afgevaar digden, Hoofd-Inspecteurs en Inspec teurs van het Onderwijs, Bestuurder» van plaatselijke scholen, de Héren' van de Kerkraad van St-Michiels en de andere parochiën, enz., enz. DE FEESTSTOET Met zeer grote interesse namen al deze Overheden van op de tribune, de grootse feeststoet in ogenschouw. Zelden nog zagen we bij een in stallatie zulk groots en machtig ver toon als deze rijk-geschakeerde schil derachtige maar tevens zinrijke stoet: grote verscheidenheid van fris-gecos- tumeerde g-oepen en levendig sierlijk uitgebeelde praalwagens, originele uit beeldingen van maatschappijen, scho len, gilden en ambachten, jeugdgroe- peringen, enz. De afzonderlijke hulde van de 23 parochies van de ekenij, was het laatste gedeelte van deze prachtig uitgevallen huidestoet. De symbolische herdersstaf werd door een kleine jongen aangeboden en door Z. E. H. Vicaris-Generaal aan de nieuwe Deken overhandigd. Onder jubelend klokkengelui, bege leid door menigvuldige vreugdescho ten, trok men door de feestelijk ver sierde straten, onder grote belang stelling van de overtalrijke toeschou wers. Bij aankomst aan de grote ingan# van de St-Michielskerk, werden aaa de nieuwe Pastoor-Deken, die er zeer ontroerd uitzag', de sleutels plechtif overhandigd door Z. E. H. Vicaris- Generaal waarna iedereen de kerlt binnenstroomde waar de verder# plechtige aanstelling door Z. E. H. Kan. Quaeg'hebeur voltrokken werd^ In een kort maar kernachtig ge< legenheidssermoen, herinnerde d» Oud-Deken eraan, hoe, korte tij4 geleden bij de plechtige wijding van de nieuwe klokken, de toenmalig# Superior E, H. Kan, Vervenne van op diezelfde preekstoel, te dier gele genheid zijn vreugde uitjubelde. Nil jubelen dezelfde klokken hun uitbun dige blijdschap uit over hem, die doof de Paus zelf aangesteld werd om hief. deze zwaar-verantwoordelijke post tp bekleden. Na de gewichtige rol en d# grote invloed van de parochieherder! te hebben belicht, besloot de Z. F). Predikant met de nieuwe Pastoere! Deken alle mogelijke heil en vrucht baar apostolaatswerk toe te wenserL en de gelovigen aan te sporen steed| getrouw de weg te volgen hen doof hun Herder aangetoond. Hierop werd het Te Deum lau* damusaangeheven, waarop bef Mannenkoor der Roeselaarse Kunst* concerten het tweestemmig T# Deum i) van Staf Nees, en het twee) stemmig Tantum Ergovan Flo? Peeters met brio uitvoerde onder lei%- ding van de Hr J. Hanoulle, wat een machtige indruk op de toehoorder? verwekte. Dan zegende de nieuwe Herder zijn gelovigen, waarmee dez# grootse plechtigheid eindigde. De prachtige stoet trekt de ere-tribune voorbij waarin wc bemerken: (van links naar rechts) Exc. Minister De Man, Mgr Calry, 7. FT". Ver- venne, de nieuw ingehuldigde. Vicaris-Generaal Quaeghebeur en Burge meester De Nolf.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1