01s een Oud (Dystepiespel VOORLOPIG UITSTEL Een bezoek bij de Gezusters Cogghe van Adinkerke, Belgie's oudste tweeling De opgravingen te Koksijde DS WEEK Hr Eyskens poogt nieuwe Regering samen te stellen BKKsSalsSSSi - i HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 30 Juli 1949. BIz. 2. Brief uit Brussel BUITENGEWONE DRUKTE AAN DE KUST m UW ZETEL BIJ UW RADIO TOT MILLIOMNAIR HEEFT GEMAAKT. KOLONIALE LOTERIJ. VLAANDEREN ZINGT DE KLEINSTE MAN TER WERELD AUTORENNER OP PLANK GESPITST PLECHTIGE AANSTELLING VAN E. H. VANDENBERGHE ALS DEKEN TE VEURNE OP ZONDAG 14 AUGUSTUS De Politieke Toestand Akkoord alleen niet te bereiken over Koningskwestie Linksen eisen bij Volksraadpleging bepa ling van quorum en drukking op de Koning C. V. P. kan die eisen niet aanvaarden. ZWARE VERKEERSONGEVALLEN TE «CESELARE Dokters v«n Eegem en Pater uit Gits mogen van geluk spreken! DE KONINGSKWESTIE C.V.P. dient wetsvoorstel tot Volksraadpleging in bij de Senaat. Ibct Mestlanb tn bet teften van bet ikrute. HITTE maaktf. reeds. TAL SLACHTOFFERS geen keuze Een maand geleden gingen wij etemmen en wij zitten nog altijd vast in regeringsmoeilijkheden Bonder uitkomst. Een maand geleden hoopten Vlij de oplossing van de konings kwestie zeer nabij te zien aange zien de C.V.P. deze als eerste pro grammapunt had genomen en als sterkste vartij uit de verkiezings strijd was gekomen. V/ij hebben deze hoop nog niet Verloren. Nog niet.. Maar wij kunnen niet blijven hopen. Het is ivaar dat de C.V.P. niet de volstrekte meerderheid behaal de waarop ze gerekend heeft. Zij staat daar echter, zo dicht bij dat zij elke tegenstand tegen haar programma ongedaan kan maken en dus practisch meester is van de toestand. En toch trappelen wij nog steeds ter plaatse. Na de Hr Van Zeeland heeft de Hr Van Cauwelaert langdu rige besprekingen gevoerd met de politieke leiders der verschillen de partijen, alles zonder resul taat. Nu is het d beurt aan de Heer Eyskens en deze zet de eindeloze palabers en discussies ongestoord verder alsof alles telkens van voor af. aan opnieuw moest be gonnen worden. Misschien is dit de zenuwen oorlog der politieke discussies waardoor men de tegenstanders murw wil maken tot ze, inzake de koningskwestie, toegeven. Dit lijkt ons de enige uitleg. Het is trouwens te begrijpen dat de linksen die in de laatste jaren gewoon waren hun willetje aan de C.V.P. op te dringen in diverse aangelegenheden, ook in de ko ningskwestie, nu wat meer tijd nodig hebben om tot het besef te komen dat het hun beurt is om water in de wijn te doen. Een andere keuze hebben de linksen waarlijk niet en wij kun nen ons moeilijk voorstellen dat ie C.V.P. hun een andere keuze iou laten. De socialisten zijn natuurlijk jog niet tot een ander inzicht jekomen maar de toon van hun ledreigingen en van hun revolu- lionnairgekraai tegen de even- luele terugkeer van de Koning is al heel wat gezakt. De thermo meter daalt in het kamp van de 'linksen naarmate zij zien dat de C.V.P. voet bij stuk houdt. nog wat bezinning De socialisten zullen hun gewe tensonderzoek blijkbaar nog een paar maanden kunnen voortzet ten. Naar verluidt zou de Heer Eyskens proberen een regering samen te stellen, bestaande uit parlementairen en extra-parle mentairen, zonder politiek pro gramma. Dit zogenaamd zaken- cabinet, dat geen lang leven zou leiden, zou alleen tot doel hebben enkele dringende financiële en economische moeilijkheden, in verband met de staatsuitgaven en de werkloosheid, op te lossen en de volksraadpleging over de koningskwestie voor te bereiden. Men meent te weten dat de so cialisten ten slotte toch zouden instemmen met een volksraad pleging, te houden in September of Oktober. Voorts veronderstelt men dat de Hr Van Cauwelaert bij de Koning gegaan is om ver slag uit te brengen over de toe stand. De ernstige financiële en economische toestand van het land zou dringend moeten ver holpen worden door een interim regering, een zakencabinet. Men gelooft dat de Hr Van Cauwelaert de wenselijkheid van deze tus- eenregering aan de Koning zal voorgelegd hebben wegens de ern stige toestand van het land en teneinde de volksraadpleging voor te bereid In sommige kringen neemt men ook aan dat de Ko ning eerlang een verzoenende boodschap zal richten tot het land. Wij zullen nu in de eerste da gen zien hoeveel waarheid in dit alles steekt. V/ij zouden natuurlijk naïef zijn moesten wij menen dat de socialisten zonder slag of stoot alle verzet zullen laten varen. Misschien zullen zij pogen de volksraadpleging op het laatste ogenblik onmogelijk te maken of de uitslagen daarvan niet willen erkennen. Wij moeten nog afwachten of zij bereid zijn het democratisch spel eerlijk mede te spelen. Willen zij dit niet dan is het nog niet te laat om naar andere middelen uit te zien. Daar is bijvoorbeeld het mid del van de nieuwe algemene ver kiezingen die nu weliswaar vrij ongelegen zouden zijn. In het na jaar echter zouden zij reeds de weerslag kunnen geven bij het kiezerspubliek van reacties op nieuwe elementen in de politieke toestand. Wil men geen nieuwe verkie zingen dan 'kan de regering nog altijd Kamer en Senaat samen laten vergaderen om zich uit te spreken over het. besluit van 1945 dat de Koning in de onmogelijk heid stelde te reaeren. Wordt dit besluit atgesr.ha.tt dan kan de Koning terugkeren. zij lachen groen Wij moeten nu eerst wachten op de pogingen van de Hr Eys kens. De liberalen lachen natuur lijk een beetje groen dat de per soon tegen wie hun kiescampagne in hoofdzaak was gericht nu re geringsvormer wordt. Zij wil den de belastingen met 25 t.h. verminderen terwijl de Hr Eys kens altijd volgehouden had dat de staatsuitgaven onmogelijk kun nen verminderd worden. Hoe rijmt men dat te samen? En toch kunnen de liberale knappe koppen dat. Want met het oog op hun steeds hartstoch telijk verlangde deelneme aan de regering verkondigen zij nu dood gewoon dat men, zoals de Hr Eys kens, wel een doorslecht Minister van Financiën kan zijn, maar toch een goed Eerste-Minister... Strooit bloemen op zijn weg, vlecht kronen voor de held. ziet gij hem op de mesthoop staan Aan een zaak hebben wij Maan dag toch nog een pint goed bloed opgedaan. De lezer weet allicht dat er in sommige kranten van de hoofd stad redacteurs zitten van ver schillende categorieën. Dat gaat lijk met de erwtjes in blik: ge hebt er de gewone pois de me nage daarnaast de halve fijne, de fijne, de superfijne en de extra- superfijne. De extra-superfijne redacteur van die niet nader genoemde krant schrijft per jaar natuurlijk niet meer dan vier, vijf artikels over belangrijke aangelegenheden die overeenstemmen met de ge wichtigheid van zijn persoon en zijn niet te versmaden pree. Wilt ge nu weten waaraan die extra-superfijne meneer zich vuil gemaakt heeft? Aan Dearelle. Ge weet wel... Leon Degrelle van Heel Hitlairll... hommes et femmes dmon pays... saludos amigos... en... arrïba Espana... viva Franco»... benevens andere stoutigheden en beestigheden. Daaraan heeft die extra-super fijne meneer zich vuil gemaakt. Omdat Degrelle zijn mémoires uitgegeven heeft te Tanger, om dat die mémoires nu al de ronde doen in ons land, en omdat er... naar het schijnt... daarin weinig stichtende dingen voorkomen over de krant van diezelfde extra-su perfijne meneer, die ook onder de oorlog is verschenen, onder voor waarden waarover totnogtoe met de meeste zorg werd gezwegen. Nu schrijft die extra-superfijne meneer dat het proza van De grelle nog te vuil is voor de vuil nishoop en dat geen enkel ach tenswaardig man dit zal willen lezen of er gebruik van maken. Sommige mensen hebben zich echter herinnerd dat diezelfde krant al vier jaar lang met slijk gooit naar onze Koning en dat slijk ook haalt van vuilnishopen die gerust met de mémoires van Degrelle vergeleken kunnen wor den. Ja ja. wie kaatst moet de bal verwachten! We zijn nu benieuwd naar het vervolg om die fiere haan ook eens op de mesthoop te zien staan. PAS. niets meer vrij te de panne Met het Intreden van het groot verlof en het aanhoudend mooi weder is er een buitengewone drukte ont staan aan onze kust. Woensdag der vorige week was die drukte bijzonder groot daar velen alsdan naar een of andere badplaats kwamen, meestal om een brug te vormen tot Maandag 25 dezer. Zaterdag waren te Blanken- berge en Knokke omzeggens alle ho tels bezet, te Oostende was het hoofd zakelijk een talrijk doorreizen, Helst en Den Haan zagen heel wat verlof gangers aankomen. De Panne, alhoewel de Franse kliënteel nog steeds niet terug komt als voor de oorlog, kende reeds de grote toeloop van families met verlof, in zoverre dat er niets meer vrij is gebleven. Zo meldt men het toch, Veurne en Adinkerke maakten er hun profijt van. Sedert onze Nationale Feestdag kwamen ook te Oostende heel wat vacantiegangers toe en op het strand speelden duizenden kinderen. Hotels en pensioenhuizen maakten er goede zaken. Rond de stad kwamen heel wat kampeerders toe. De toevloed van Britse toeristen overtrof er tevens al le verwachtingen. Deze lieten zich heel lovend uit over de voedseltoe stand en velen namen foto's van de welvoorziene uitstalramen om die naar huis te sturen. Blankenberge telde dagelijks onge veer 9.000 baders. Te Westende blijkt ook alles reeds tot einde Augustus te zijn besproken. Middelkerke maakt zijn beste sei zoen sedert de oorlog. Het huidige seizoen zal gelukkiglijk wellicht het slechte van vorig jaar kunnen doen vergeten. Onze bra.n've oudjes: rechts EUGENIE, links IRENE. Donderdag 21 JuliNationale Feest dag, doch tevens de 86° verjaardag van de Gezusters Cogghe, de oudste tweeling van België, wonende te Adinkerke. Te dezer gelegenheid hebben we ze dan ook een bezoek gebracht. We zijn afgestapt bij Moeder ïrena, die een gelukkige oude dag slijt bij haar dochter Blanche, en werden door haar hartelijk ontvangen. Toen we haar het doel van ons bezoek aan kondigden "'as ze dadelijk bereid ons de nodige uitleg te verschaffen. De gezusters Cogghe werden gebo ren op 21 Juli 1863 te Adinkerke. en komen voort uit een gezin van acht kinderen. Waar nu de café 1'entree du villageis, werden ze geboren. Toen het toen bestaande huisje inviel werd hun moeder, terwijl ze haar tweeling redde, door een neervallende balk dodelijk getroffen. Momenteel zijn ze de enige overlevenden van de ac.ht kinderen. Moeder Irena huwde in 1886 met Lambrecht Henri, een koene IJsland- vaarder, en bracht tien kinderen ter wereld, zeven zonen en drie dochters, waarvan rog vier in leven. Op een reis naar IJsland in 1934. dus na 48 jaren gehuwd te zijn, werd haar man slachtoffer van zijn werk en bleef op zee. Terwijl we daar zo rustig aan het praten waren kwam Moeder Eugenie juist op bezoek bij haar tweelingzusT ter, beter kon- het dus niet passen nu we ze samen hadden, en Moeder Eugenie, die wel van een babbeltje en een lach schijnt te houden, ver telde ons wat over haar eigen leven. Ze huwde in 1885, eveneens met een tweelingbroer, en bracht zeven kinderen ter wereld, waaronder ook nog een tweeling; haar man was, zoals de man --an Irena, ook een IJsland,vaarder. In 1899, op 35-jarige leeftijd, dus na 14 jaren huwelijk, kwam haar man eveneens om op zee. Ze stond dus alleen voor de moeilijke taak haar zeven kinderen op te kwe ken. Dat ze het beiden niet onder de markt hadden om hun talrijke kroost op te voeden kan men wel uit voor gaande afleiden, temeer daar ln die. tijd de kindertoeslag nog niet be stond. (Het enige wat Moeder Irena ontvangen heeft was de som van 26 fr. voor l aar zevende zoon.) Met een lach vertelde Eugenie ons dat zij zelf veel te vroeg op de we reld gekomen zijn omdat men nu tenminste steun ontvangt om zijn kinderen op te kweken, te meer in haar geval gezien ze zonder brood winner was. Moeder Irena moest dagelijks met de zware bennen vis ziwoegen van De Panne naar Adinkerke om haar dagelijks- brood te verdienen, terwijl Moeder Eugenie 29 jaar lang kokin was in de Kursaal te De Panne. Beiden genieten nu een rustige oude dag. ieder afzonderlijk, doch slechts enkele huizen van elkaar, elk bij één hunner dochters. Onlangs werden ze ingeschreven voor een prijskamp te Antwerpen voor de oudste tweeling van België en won nen dan ook het pleit. Terwijl Moeder Irena rustig ln haar zetel zit en nu en dan een be zoek aflegt bij haar zuster, legt Moe der Eugenie nog graag eens een kaartje, vooral in Whisten is ze be dreven en nodigt de liefhebbers uit het tegen haar eens op te nemen. Tot slot wensen we Moeder Irena goede beterschap van haar kleine val die ze over een paar dagen gedaan heeft en die ze bijna te boven is, en wensen eveneens beiden nog lange jaren de goede gezondheid welke ze nu genieten. Adinkerke is trots op zijn tweeling en hoopt binnen enkele jaren hun eeuwfeest met allen luister te mogen vieren. Adinkerke zal dan te klein zijn. kunt gij misschien het grote nieuws vernemen dat de kans U opeens Luister daarom op 20 Augustus, de avond der trekking, te Eupcn, naar de uitslagen der mAar, hebt biljetten? gij REEDS UW (d-2386) Zondag 21 Oogst 1949 wordt niet enkel een hoogdag voor Vlaanderen omdat op die dagteDiksmuideVlaan- derens dierbare doden in een stille hulde herdacht worden, maar het wordt ook een hoogdag van 't Vlaamse lied. Merkem houdt op die dag, te 3 uur in den namiddag, in het park van het Kasteel een groot zangtor- nooi, met niet minder dan 15.000 fr prijzen. Zeker zullen alle zanggroepen ofte koren van West-Vlaanderen graag medewerken om dat zangtornooi tot iets enigs te maken op gebied van het vlaamse lied. Leider is Antoon Van der Plaetse, Vlaanderens gevierde De clamator, die er menig schone decla matie zal willen ten beste geven. Ju ry-leden zijn Z. E. H. Cnudde, pastoor te Kaeskerke, Dhr Vermander, de ge kende Hoofdonderwijzer van Hoog lede en A. Vercruysse belde laatste leraars aan de muziekacademie te Roeselaxe en Izegem. Vele zanggroepen zullen er hun krachten komen meten en zullen meteen medewerken om de vele Diks- muide-bedevaarders, die langs Mer kem zullen afzakken. Iets schoons Iets enigs, Iets onvergetelijks te geven, iets dat de mensen rijker maakt en be wijst dat Vlaanderen een ongehoord schone en rijke liederenschat bezit. Zangkoren of groepen kunnen In lichtingen vragen t Zangtornooi Merkem Algmeen zicht tijdens een der bezoeken. Links op het voorplan bemerken we twoe der drie blootgelegde onderbouwstukken van de pijlers van de drieledige toegang van het portaal der oude abdijkerk. De drie blootge legde stukken zijn deze die op hot plan van Tourbus in de ronde rand (midden plan wat onderaan) afgebeeld staan. Links zien we Burge meester-Senator Van Buggenhout die aan de aanwezige bezoekers de nodige uitleg verschaft. Van abt der jonge abdij werd Ro- bertus generaalabt van gans de Orde te Clairveaux, omdat hij, naar Ber- nardus' woord de eerste in aanmer king kwam Onder zijn bestuur groeide de Dui nenabdij sterk aan in bezittingen: de Boogaerde, de Allaertshuizen te Wul pen, enz. Na hem was tweede abt ge durende twee jaar Albero tot in 1155, en derde abt de Gelukzalige Idesbald, gestorven in 1167. (Zie het zeer cri- tisch werk van Z. E. H. J. Decuyper, Pastoor te Pervijze: «IDESBALD», in de reeks Heiligen van onze Stam, 1946, uitgave De KinkhorenBrug ge). Zijn opvolger was Walter van Dik- kebusch, en de vijfde abt Elias van Koksijde, begon dan met de grond vesten van een nieuwe grote Abdij. DE NIEUWE ABDIJ Daar de oude gebouwen bouwvallig waren werd besloten een grote en nieuwe abdij op te trekken. Elias van Koksijde, 1189-1203, was een zeer groot abt. Hij is tussengekomen in de bevrijding van Richard Leeuwen hart, Koning van Engeland, toen hij gevangen genomen was door de Turken gedurende de derde Kruis tocht en die hem uit dank, een groot stuk marmer gaf bestemd voor het hoofdaltaar van de nieuwe kerk. Abt Pieter zou aan de kerk begonnen zijn, maar vooral onder Nikolaas Van Belle (1232-1253) gingen de werken zeer rap vooruit. Op 13 Oktober 1262 werd de kerk ingewijd door Radulf van Ohalles, Bisschop van Terwaan en door Jan Buohiel, Bisschop van Doornik. De kerk zelf is het eerste groot mo nument dat volledig in baksteen werd opgetrokken, en was na de Ka thedraal van Doornik de grootste kerk van Vlaanderen: 122 m. lang, 45 m. breed en 20 m. hoog. De Brugse schilder Pourbus liet ons een groot plan na in 1580, bewaard in het Gruuthuusemuseum te Brugge. 25 Ha, grond waren ommuurd en vormden de burcht van «Ter Dui nen». (Zie afdruk bovenaan artikel). DE VERWOESTING Meer dan 400 jaar was de abdij een centrum van godsdienstig, cultureel, politiek en economisch leven. In de woelige 16" eeuw onderging de abdij de gevolgen van de godsdienstoorlo gen. In Aug. 1566 braken de beeld- stormers binnen en vernielden de kerk, terwijl in 1575 de goederen door de Staten-Generaal werden aan geslagen. Dé zwaarste slag werd toe gediend in 1577, toen de kustgeuzen de abdij in brand staken. De Paters keerden, eenmaal de be roerde periode voorbij, niet meer te rug op dezelfde plaats. Ze vestigden zich in «de Boogaerde», de grote uïthoeve, die ze als klooster inricht ten. Aangezien het gevaar voor ver zanding steeds dreigender werd, bouwden ze een kauel bij de Boo gaerde», met mouffen en materiaal uit de verwoeste abdij, en In 1624 be gon ro"n onder abt Campmans met een nieuw gebouwencomplex te Brug ge, het huidig Groot Seminarie. DE OPGRAVINGEN Ieder Koksijdenaar wist dat enkele tientallen meter ten Westen van Baldjeskruis de kelders gelegen waren. Enkele maanden terug had den daar delvingen plaats met het doel mouffen te ontdekken om da-ar- meê de voorgevel van het Groot Se minarie te Brugge te herstellen. Dit was de eerste aanleiding, om onder het krachtig impuls van Burgemees ter-Senator Van Buggenhout, de aan dacht van de Staatsdiensten te trek ken op de mogelijkheid daar belang rijke archeologische ontdekkingen te doen in verband met de grote abdij gebouwen. Aan de hand van het plan van Pourbus en met de ludp van Profes sor Breuer, hoofd van de Opgravings- Henri Renard, die zich thans te Tourcoing laat bekijken, is met zijn 70 centimeter en zijn gewicht van 14 kilos, zeker de kleinste man ter we reld. Deze man, die in 1895 te Cléry St André nabij Orleans werd geboren, en de zoon is van normale ouders, lijkt niet op de gewone dwergmensen. Zelfs zijn hoofd is klein en lichame lijk is hij normaal gevormd. Hij draagt gemakkelijk schoenen num mer 22. dienst van de Staat, werden schat tingen gedaan. De ligging van de «Molenwalle», te Koksijde «zwarten hilgenoemd, waar vroeger de mo len stond van de abdij, de ligging van het kapelletje, de kelders van de hostellerie de oriëntatie waren de elementen die ertoe deden besluiten over te gaan tot de eerste boringen op de vermoedelijke plaats van de ingang van de kerk. Men vond niet alleen de grondvesten, maar zelfs de onderbouw van de pijlers van de drie ledige toegang van het portaal. De ribbenprofielen en verticale ge ledingen zijn goed bewaard. Het voornaamste van deze vondst is wel (het arohitecturaal aspect. Alle over gebleven abdijen uit die tijd werden achteraf omgebouwd. Hier vinden we de middeleeuwse bouwtrant onge rept. De rode en gele stenen, alle maal gebakken in hun huidige vorm, zijn meesterwerkjes van technische vaardigheid en getuigen ervan dat de architectuur van allereerste gehalte is. De versieringen die werden aan gebracht zijn van hoge waarde., Van ■het portaal getuigt de But (1484) dat het somptuosumoverheerlijk en uiterst rijk was. Interessant is ook dat de kerk geschilderd was, vooral in gele en blauwe kleuren. Meerdere' 7 specialisten zullen zich hiermeê moe- L' ten bezig houden. Reeds werd het mortelgruis ter onderzoek opgestuurd. We hopen onze'- lezers verder op de hoogte te houden, en in een volgende bijdrage nader de kerk te beschrij ven. Duizenden bezoekers kwamen reeds ter plaatse, onder meer de Heer Gou verneur van West-Vlaanderen, de Heer Minister van Landbouw Orban, vooraanstaande gesehiedsöhrij vers. Terecht schreef Prof. Lemaire in zijn eerste verslag: Het volledig blootleggen van de puinen dient in aanmerking te wor den genomen, en al de organismen, officiële zowel als private, die begaan zijn met de geschiedenis van ons volk en onze cultuur, 'hebben als plicht er zich werkdadig voor te interesseren. Het uitzicht van d-e werf herinnert zeer sterk aan de opgravingen in Saqquarah of Karnak en ze bieden slechts een minimum van technische moeilijkheden. Het geldt hier natuurlijk een werk van jaren. Maar Indien het gelukt en dit kan als iedereen meewerkt staan we voor een reusachtige aanwinst bij de kennis van onze nationale kui tuur- en kunstgeschiedenis! VREEMDE ARBEIDERS VERLATEN ONZE MIJNEN Op 30 Juni 1948 werkten in de ko lenmijnen van het bekken van Char leroi 28.415 vreemdelingen, onder wie 23.630 Italianen. Op 30 Juni 1949 hadden reeds 13.019 Italianen, d.l. 45% de mijnen verla ten omdat zij het werk te zwaar acht ten. SOCIALISTEN VORMDEN ACTIECOMITÉS In de schoot van de B.S.P. werd thans overgegaan tot het vormen van zogezegde actiecomité's In de eerste mededeling door deze verstrekt wordt o.m. verklaard dat zij de terug keer van de Koning willen beletten, de financiële-, economische- en socia le politiek der B.S.P. aankleven, en een deel uitmaken van Communisten aan hun comité's afwijzen. BESLUITEN VERSCHENEN TOT OPRICHTING VAN ONDERNEMINGSRADEN In het Staatsblad van 25-26 Juli jl. zijn twee besluiten versohenen ter oprichting van de ondernemingsra den. Binnen de zes maanden moeten deze gevormd worden in de onderne mingen die meer dan 200 arbeiders te werkstellen, binnen de 18 maanden in de ondernemingen met 100 tot 200 arbeiders, en binnen de 24 maanden voor de ondernemingen met 50 tot 100 arbeiders. Het stuur van zijn autowagen ver loren hebbend, reed de Amerikaanse autorenner Allen Hobson met zijn wagen in een houten afsluiting. De man geraakte hierbij op een der planken gespitst. Deze plank was drie meter lang en 15 cm. breed. Zijn li chaam werd doorboord van de ene zijde naar de andere. De ongelukkige leefde nog drie uur na het ongeval. De dokters moesten de plank doorza gen, een stuk van een meter langs beide zijden om de gewonde in een ambulantiewagen te kunnen doen vervoeren. De plechtige installatie van Zeer Eerw. Heer Deken Alberic Vanden- berghe zal plaats grijpen op Zondag 14 Augustus e.k. Om 2.30 uur vorming van de stoet ln de NieuwstadBrugse steen weg. De Inhaling gebeurt aan de kapel ln de Nieuwstad. De stoet wordt in ogenschouw genomen op de Markt. Volgende straten worden doortrok ken: Ooststraat, rond de Markt,, Noordstraat. Pannestraat, Zwarte- nonnenstr., Vleeshouwersstr., Zuidstr., Dreef, Sporkijnstraat om te eindigen op de Appelmarkt waarna onmiddel lijk de aanstelling in de dekanale kerk door Z. E. H. Grootvicaris Ka nunnik Quaghebeur plaats heeft. De leider van het Feestcomiteit is Mr Jos. Vanhee, advokaat en sche pen, Astridlaan. Niet enkel de straten en huizen op de doortocht van de stoet zullep be- vlagd, versierd en met opschriften opgesmukt zijn. Alle Veurnaars zul len spontaan en Ijverig hun nieuwen Deken op gulle wijze inhalen. De C.V.P.-onderhandelaars waren evenwel van oordeel dat dergelijks houding een drukking betekent op het Staatshoofd, een blijk van wan trouwen Is in het woord door de Ko ning gegeven, en tevens in strijd met de grondwettelijkheid. De Linkss eisen kon de C.V.P, diensvolgens niet aanvaarden. Om het vaststellen van een percen tage, waarmede zij hopen de Koning tot troonsafstand te kunnen dwingen hebben Socialisten en Liberalen dus de oplossing van de regeringscrisis verder op de lange baan geschoven. Mogelijks zal nu zowel van Socia listische als van Liberale zijde een afvaardiging naar de Koning gestuurd worden om van hem te bekomen dat hij een percentage zou aannemen bij de volksraadpleging. Van wege de zogezegde Koningsge zinde Liberalen is deze laatste dagen niet veel meer vernomen, niettegen staande hun ronkende verklaringen de voorgaande week afgelegd. Wel verklaart «Het Laatste Nieuws» dat geen percentage zou dienen vastge steld, maar met deze mening houden de Liberale onderhandelaars maar geen rekening. Het blijkt dus wel dat de Vlaamse Liberalen weerom in hun schelp zijn gekropen en gedwee hun Brusselse leiders volgen. Er bleef na de driepartijenverga- dering nog een kleine hoop daar nog besprekingen zouden volgen. Moesten ook die niet gelukken dan werd ver wacht dat de Prins-Regent beroep zou doen ofwel op de Hr Spaak ofwel op de Hr Devèze. Grote kans kunnen die niet maken. Er bleef dan niet veel anders meer over dan Kamer ontbinding. De beslissing zal vermoedelijk niet lang meer uitblijven. heer eyskens. Hierboven foto van het ongeluk de Eerw. Pater overkomen. We bemerken duidelijk bij het autowiel de totaal verwrongen motorfiets. Het gehucht De Ruiterwas eens te meer het toneel van een zwaar verkeersongeval, dat gelukkig nog gel afliep. In de nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks 2.30 u„ keerde een personenwagen, waarin een twee tal geneesheren van Eegem hadden plaats genomen, van een bruiloft te Moorslede huiswaarts. Aan de ge vaarlijke bocht De Ruiter juist op het grondgebied Roeselare, week de wagen van de baan af en kwam met geweld tegen een betonnen paal te recht. Deze kraakte met de slag af, terwijl slechts een der Inzittenden onbeduidende schrammen opliep. Evenveel geluk kende een Witte Pater van Gits, welke per motorfiets de Ieperstraat volgde. Gekomen aan het kruispunt gevormd door voor noemde straat en de Molen- en Bol- lenstraat, werd hij gevat door de wa gen, bestuurd door Van Stee1 andt, zoon, uit Oostnieuwkerke. De kloos terling weid van zijn rtituig geslin gerd, maakte enkele buitelingen en bleef ongedeerd ln de goot liggen, terwijl de motor helemaal onder het voertuig verdween en totaal vernield werd. INFORMATIE-OPDRACHT VAN HR VAN CAUWELAERT TEN EINDE Na veertien dagen lang alle moge lijke oplossingen van de politieke toe stand te hebben nagestreefd heeft de Hr Van Cauwelaert op Vrijdag 22 Juli zijn informatie-opdracht beëin digd. Zelfde avond ging hij verslag uitbrengen bij de Prins-Regent die hem onthief van de gegeven opdracht. HR EYSKENS BELAST NIEUWE REGERING TE VORMEN Daags daarop, Zaterdag 23 Juli jl., werd dan de Hr Eyskens, ontslagne mend minister van Financies, door de Prins-Regent ontboden en door hem belast, een nieuw kabinet samen te stellen. Hr Eyskens aanvaardde de op dracht en toog onmiddellijk aan het werk, dit met de goedkeuring van het Comité der 12 van de C.V.P. Van de beginne af werd de taak van de Hr Eyskens als heel moeilijk beschouwd. Zaterdag reeds ontving de kabi netsformateur de HH. Van Cauwe laert, Rolin en de Hr Spaak. Maandag ontving hij zowel de So cialistische als de Liberale onderhan delaars. Het werk vooraf gedaan door de HH. Van Zeeland en Van Cauwelaert vergemakkelijkte op be langrijke wijze de onderhandelingen. Hr Eyskens bleek het vertrouwen der andere partijen te bezitten en de Maandag avond bleken de vooruit zichten gunstig te zijn... tot 's ander daags. Bij de Socialisten kwam alsdan weer de stroming tot uiting om op positie te willen voeren. Inzake de Koningskwestie waren zij niet tot toegevingen bereid. Geen volksstem ming zonder dat vooraf een bepaalde percentage werd' vastgesteld, hielden zij voor. Dinsdag avond werd voor zien dat de Woensdag de onderhan delaars der drie partijen zouden bij eenkomen om de toestand nader te onderzoeken, en dat wellicht dan een besluit zou kunnen worden getroffen. Uit afgelegde verklaringen werd evenwel vernomen dat zo, de Hr Eys kens in zijn taak slagen mocht, hij geen portefeuille zou cumuleren met het Eerste-Ministerschap, en dat de Liberalen aanspraak maakten op het Ministerie van Financies. H. VAN CAUWELAERT BRACHT EEN BEZOEK AAN DE KONING TE PREGNY Zondag jl. reisde de Hr Van Cauwe laert naar Prégny, waar hij in audiën tie ontvangen werd door. Koning Leo pold III. Na zijn terugkeer heeft de Hr Voorzitter van de Kamer geen nadere gegevens verstrekt omtrent het onderhoud dat hij had met onze Vorst. Ongetwijfeld heeft Hr Van Cauwelaert de Koning op de hoogte gebracht van de huidige politieke toestand in het land en de tegenover elkander staande zienswijzen, inzon- derlijk inzake de Koningskwestie. ALLES REGELBAAR BEHALVE KONINGSKWESTIE NAAR KAMERONTBINDING? De hoop dat men uiteindelijk uit het slop zou geraken en welke Woens dag morgen gekoesterd werd, bleef weerom ij del. De bijeenkomst der on derhandelaars der drie partijen bracht geen oplossing. Door de kabinetsformateur werden over alle belangrijke kwesties, con crete voorstellen gedaan. Alle vraag stukken bleven regelbaar behalve de Koningskwestie. De linksen, Socialisten zo Liberalen, bleven hardnekkig op het, standpunt dat vooraleer een Volksraadpleging kan gehouden worden, vooraf een be paald percentage dient voorgesteld en dat drukking Zou worden uitgeoefend op de Vorst opdat hij de vaststelling van dit quorum zou aanvaarden en zich verbinden op die basis zijn ver dere houding te bepalen. De linksen stelden tevens voor een afvaardiging te sturen naar de Koning. Tienduizenden zullen weer door de gou den pracht van deze laatste Juli-Zondag naar Veurne reizen. Het stille Veurne- Ambaoht is één beêweg Veurnewaarts. Dat Veurne-Ambacht met zijn sterke lucht, zijn onmetelijke verten met al dat welig groen, waarop uw ogen dwalen als ln een wonderlijke droom, en waartussen de zachte witte hoeven liggen te slui meren, als zwanen op een groene vijver; de zwarte bonte koeien, roerloos, als ge kapt uit steen; de vriendelijke boeren mensen met hun melkemmers, of met een machtig paardengespan: al die torentjes om-end-om, met de rilde torenkrans van Veurne aan de spits, en daarboven, en zo ver, zo eindeloos ver langs alle einders, een machtige hemel met grote statige wolken, zoals de schilder van deze Wes- teruifchoek, Jos. Van Belleghem uit Veur ne, het met zijn teder penseel kan uit schilderen, het stille, verre, het gelukkige Veurne-Ambacht A Waar is de tijd! Ik zie me zelf terug ln die oude boe- rerikoets naast moeder, 'toen we van uit het dorp, waar Tante Nonneke woonde, naar Veurne-Boetprocessie reden. Nu rij den de Veurne-Ambachtse boeren per auto. Jaar op jaar trekt deze processie ln Julimaand door Veurne. 't Is omtrent driehonderd jaar geleden dat ze voor de eerste keer uitging. 't Was ln 1744. Een schrikkelijke oor- log was op komst. In deze Westhoek wis ten ze wat oorlog was! De vrees en het gevaar waren groot. Hoe groter nood, hoe nader bij God. Te Veurne kwamen dui zenden mensen samen om er het 49-uren- gebed te bidden en tot slot samen ln boetprocessie te gaan. Talrijk waren ze, die een 'boetepij aantrokken en een zwaar kruis sleepten. Die eerste boetprocessie was Ingericht door een Sodaliteit ofte godvruchtige broe derschap. Nog andere boeteoefentngen zijn tot op onze dagen in ere gebleven. Een vriend uit Veurne vertelde me dat hij ieder jaar de nacht vóór Goede Vrijdag do oude kruisweg meemaakt. Die kruis weg telt twintig staties. Telke vastentijd worden die staties rond de stad gehangen, en ze zijn zoveel stappen van elkaar ver wijderd als Jezus er deed te Jerusalem van de ene plaats naar de andere. Men vertelt dat Graaf Robrecht, die van een 'kruisvaart terugkeerde, sèhip- breuk leed en aan Veurne een grote Kruisrelikwie schonk, omdat hij eerst de toren van Ste-Walburgis van Veurne zag, na een bewogen reddingstocht. Er waren er die beweerden dat de Veurnse boetprocessie te dezer gelegen heid ontstaan was. Dat is echter legende! Evenals de oorsprong niet te zoeken is ln de heiligschennis van twee soldaten, die H. Hosties gestolen hadden, ze ver brandden en de as op hun borst legden om onkwetsbaar te zijn. Dat feit is wel gebeurd, doch toen bestond de processie reeds zes jaar. De processie, die thans nog uitgaat, is nog zo oud en gaaf als vroeger. Het zijn steeds allemaal vrijwilligers die er in mee- stappen. Oude mensen van zestig, tachtig jaar vervullen nog dezelfde rol als in hun jeugd. En alleman bidt, onbeschaamd, met de paternoster in de hand, tot zelfs Pitatus! Twee dingen treffen u vooral. Vooreerst die arme houten beeldekens door twee Veurnse broers gesneden, vóór tweehon derd vijftig jaar, kinderlijk gekleurd, oud en vernepen. Met hoeveel schoon ge duld, met hoeveel godsvrucht werden die beeldjes gemaakt. Eeuwen lang werden ze door deze straten gedragen en door honderdduizenden bewonderd. De groep kruisdragers ls het tweede wat men nooit vergeet uit deze processie. Er zijn omtrent honderd zware kruisen. De boetelingen lonen gebogen onder de last van zo 'n vracht, barrevoets, biddend!. Het is doodstil als ze voorbijkomen. Men hoort alleen maar het gedokker der zware kruisen over de straatstenen, het geritsel van paternosters en een beêgezuoht. Wie schuilt er onder die donkere boetekap? Van honderd uur ver kernen ze naar hier. Daar loopt een jongentje met een op schrift bij de kruisdragers: «Zijn kruis wel dragen is God 'behagen. Andere penitenten trekken een wagen, of helpen de beeldekens dragen. Langs alle kanten hoort ge heiligen en profeten luidop spreken. Dat zijn de eeuwenoude sprakenDe klacht der Moeder van Smarten hangt nog altijd in mijn oren: God gave dat ik hier een mens kon vinden, die liefde 'heeft tot mijn Kind, dit zou mijn hert ontbinden. De kruisen slepen door deze stad. Veurne staat Immers al eeuwen en eeuwen onder de zegen van het Christlkruis, door de grote en heerlijke relikwie van 't Kruis, die hier evenlang bewaard wordt. Dit Kruis met een straling van aloude en kostbare edelstenen bezet, was steeds het voorwerp van grote zorg in be-oerde tij den. En heel de streke draagt nog de sporen van deze beroerde tilden, vooral uit de Geuzentijd, de oorlogen tegen Pietje Katorze (Loci. XIV) en de oerlo gen 1914-'J8 en 1940-'45. In deze lartstö oorlog werd deze Kruisrelikwie weggebor gen 'e Bggewaartskanelle, oo het eeuwen oude hof Van der F cv de, een oude wl- bureht gelijk', die misschien de b"Ve-met is geweest van epn onzer gezegends,te Heen uit het Westland, onze dierba-e Fint Idesbaldus. On dit hof zat deze schat don verscholen. Als een trofee wordt aldaar een plaat bewaard die deze gedachtenis onroent. Veurne en ommeland waren in feesttooi toen het Kruis naar Veurne werd teruggebracht. Het Kruis van Veurne. Het trekt weer vrome schaduwen over de kasseien. De klokken dobberen, er is beêgeruis. En wij doen zoals eeuwen en eeuwen werd gedaan. Wij bidden: O Heilig Ohris- tikruis, wees zegen, wees geluk voor Veur ne en voor heel het Westland. Ter Senaatszitting van Dinsdag jl. heeft de Hr Struye namens de c.v.p., een wetsvoorstel neergelegd tot het houden van een Volksraadpleging in zake de Koningskwestie. Dit voorstel werd mede onderte kend door de HH. Van Zeeland en Huart. Een uitgebreide toelichting ging het voorstel vooraf. Hierin werd o.m. er op gewezen dat deze volksraadpleging dient te worden aanzien als een voor lichtingselement voor de Koning. Door het neerleggen van dit wets voorstel heeft de C.V.P. het bewijs willen leveren van het feit dat de op lossing van de Koningskwestie haar grote ernst is en met alle mogelijks wettelijke middelen zal worden nage streefd. De tekst van het Ingediende wets voorstel luidt als volgt: ARTIKELEN VAN het WETSVOORSTEL 1. Binnen de veertien dagen na het bekendmaken van deze wet, wor den al de Belgen, regelmatig inge schreven op de kiezerslijsten, samen gesteld voor de wetgevende verkie zingen, opgeroepen om. te antwoorden met Ja of Neen op de volgende vraag.' Zljt U de mening toegedaan dat Koning Leopold III de uitoefening van zijn verheven grondwettelijk ambt zou hernemen? 2. De bepalingen van het Kies- wetboek met betrekking tot de kie zers, tot de kiescolleges, tot het bij eenroepen der kiezers, tot de kiesbe- werkingen, tot de bestraffing en d8 sancties voor het verplichtend stem men zijn van kracht in deze raadple ging. 3. De wijze van stemmen en de vorm van de stembrief zullen bij ko ninklijk besluit bepaald worden. 4. De Minister van Binnenlandse Zaken zal de uitslag van de raadple ging ter kennis brengen van de Ko ning, van de Senaat en van de Ka mer van Volksvertegenwoordigers. DUBBELE VERDRINKING BIJ PLOEGSTEERT EEN ZIEK VISSER EN EEN JONG BADER Omstreeks 16.30 u. was de tienjari ge Georges Lecocq, die lijdt aan val lende ziekte, bezig met hengelen in de buurt van de Leiebrug. Slachtoffer van een opkomende crisis viel de knaap te water. Zijn verdwijning werd enkele ogenblikken later opge merkt door andere vissers. Twee hen gelaars gelukten er ln de drenkeling op te vissen. Meer dan één uur. werd gepoogd, door middel van speciale toestellen, de levensgeesten herop te wekken, doch alles bleek vruchteloos. Het stoffelijk overschot werd over gebracht naar de ouderlijke woning aan de Blebuycksteeg. Enkele minuten later deed zich ter hoogte van De Drie Bruggen nog een verdrinking voor. Toen een groep knapen in de Leie baadden, zag Ja cques Fremon, wonende te Erquln- gem, plots de 16-jarlge Hendrik De- haudt, wonende te Belle, onder da waterspiegel verdwijnen. Op de nood kreten van Fremon, doken onmiddel lijk enkele flinke zwemmers onder die slechts een lijk konden ophalen, twee baders verdronken te breedene Op de scheidingslijn Breedene-Den Haan, in de onbewaakte zone. waren drie mijnwerkers uit La Louvlère in zee gegaan om een bad te nemen. Plots werd een hunner door de ma king gegrepen. De twee anderen sprongen hem achterna maar ver dwenen eveneens in de golven. Op ge roer) van de omstaanders kwam de nibijfr°legQn red.dinn,sd1°nst to°gelo- n°n. Slechts een der -Me baders kon gered worden, de b"'de anderen wer den de nrooi van de zee en werden levenloos opgehaald. A Te Mol verdronk een bader ln de stedelijke zwemkom, onder de ogen van zijn verloofde. Te Zaventem verdronk een jon geling ln een zavelput waarin hij was gaan baden. Te Lier verdronk een zwemmer in de Nethe. Hij had zich te ver ge waagd in de rivier. Te Merville verdronk de 10-Jari ge knaap M. Lelong in de Leie, waar in hij was gevallen. Te Aoser^mme verdronk in d« Maas een iono-Mng uit Roubaix di« er ia verlof was.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 2