DIE ENIG-SCHONE OOGST Heer Eyskens vormt een CV. P. - Liberale Regering 10.000 loden, 20.000 gewonden, 100.000 daklozen, treurig bilan van een HrAlfons VanCoillie Europese raad steekt van wal Openluchtfeest Ter Bedevaart op 21 Augustus naar het Herlevend puin van het IJzerkruis Wat heb ik je gedaan Prachtig Negen C.V. P. - Ministers en acht Liberalen BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN ONZE 4 UITGAVEN» N' 33. ZATERDAG AUGUSTUS 1949 Prijs per Nummer: 2 Fr. Na 45 dagen Regeringscrisis De Socialisten hebben elke medewerking geweigerd DE NIEUWE REGERING 4 Steden en 24 dorpen in puin. Bij het heengaan van een verdienstelijk man f In Memoriam Een knaapje had die bij een bunker gevonden en het tuig laten vallen. Eerste bijeenkomst te Straatsburg Denkt aan de Doden die voor Vlaanderen gevallen zijn... Zondag 14 Augustus in de hovingen van het kasteel Couthof te Proven ten bate van het «RODE: KRUIS» ft ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 40 fr. Belgisch Congo 3.— fr. p. week Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). Bnmnaui 45" JA/fR* 13 Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen, Gasthuisetraat 19. Poperinge. Ik heb hen aan 't werk gezien, in den oogst... de bruin-gebrande kerels die, na hun werk op de fabriek, nog naar hun zeisen gre pen. Hun tarwe moest af... Als een vreugde zong die rhythmische slag door het rijpe stro. Niet groot «hun» oogst, een honderd of twee honderd lands, maar «hun» oogst, «hun» glorie! Om dat te begrij pen moet ge van te lande zijn en eerbied hebben voor de grond die, als een moeder, ons voedt. Een triomftocht is 't op de hoe ve als de felle peerden aanzetten met de pik- en bindmachine. Dan begint de grote strijd tegen de grote partijen tarwe. Bekommerd was de boer om zijn vlas, de Vlaamse boer houdt van vlas! Het werd... gesleten, ook reeds met de machine... Maar «liefde» heeft hij voor de tarwe, voor den oogst, en rusten zal hij maar als de schoven getast zullen zijn in de schelf of in de schuur. Tarwe is 't rijkste dat de grond ons biedt. Dat is de oogst! Stadsmen sen begrijpen dat maar half, ten zij als 't oorlog is, de boer weet er alles van. •kik Oogst En in die maand vieren we O. L. Vrouw Hemelvaart! Het grote Oogstfeest! Dan immers haalde de hemel zelf zijn oogst binnen. De pikkers waren... engelen. Hebt ge nog een prentje gezien met de afbeelding van O. L. Vrouw Hemelvaart door den Spaansen grootmeester Mu- rillo? Engelen die de Lieve Vrouw ten hemel dragen... Dat was de oogst van de hemel. Het schoon ste, het edelste, het zuiverste dat de wereld ooit had gekend, ooit had voortgebracht, Gods Moeder, de Lieve Vrouw. Haar lichaam zou niet hier rusten, tussen haar kin deren, haar miljoenen kinderen; de Heer wenste zijn Moeder, zoals Hij haar gekend en aanschouwd had, bij zich te zien. Zij was de... oo0^ A-ó ,.,o«uer bij den Heer is, dan denken we ook zo dikwijls aan haar. We begrijpen haar be ter dan wanneer ze bij ons was. We peilen dieper dan ooit in haar moederlijk hart en voelen dieper ook wat we verloren hebben. Maar bij dieMoeder is het anders, helemaal anders. Dè,t hart hebben we niet ver loren, kunnen we niet verliezen. Dat hart leeft en klopt van lief de voor alle mensenkinderen. Dat hart is mild en barmhartig, dat hart kent en begrijpt alle men senmiseries, alle wee en weedom, alle verdriet en ziekte; dat hart heeft medelijden met allen, ook met de kwaden en de bozen. Dat hart verlangt slechts goed te doen en alle verdwaalden, alle deser teurs, alle verloren kinderen weer aan het moederhart te drukken Dat weten wij zelf maar al te goed. Gelukkig voor ons dat de hemel dieoogst binnenhaalde, van die oogst immers leven ook wij. Vrienden en kennissen kunnen we vergeten... Moeder vergeten we nooit. Zovele devoties kwamen en gin gen... ik weet niet maar ik geloof dat ook in die dingen de... mode een rol speelt. Maar die devotie tot Moeder? Ik weet wel, Moeder houdt zo danig van haar kinders dat ze soms zienlijk tussenkomt... Lour- des, Fatima, om nog te zwijgen van onze eigen genadeoorden. Moeder? Zie maar hoe in stad en dorp in Vlaanderen, onder en na de oorlog, nieuwe kapellen en kapelletjes werden gebouwd, nieu we beeldjes van Moeder aan huis en hoeve werden aangebracht! Uit nood... uit dank! Zie maar hoe de Lieve Vrouw wordt ver eerd, hoe zij met 8 September te Dadizele haar kinderen verzame len zal! De bedevaart naar Lourdes! Vlaanderens bedevaart! Voor het ogenblik is de K.W.B. van Kort- rijk te Lourdes. Waar vroeger jaarlijks honderden Vlamingen naar Lourdes op bedevaart gin gen, zijn ze thans duizenden. Zo vele gezinnen zijn er waar ge- spaard wordt opdat de groten 's de bedevaart zouden kunnen mee maken, waar vader en moeder met geduld wachten tot zij, zon der te grote kommer voor de gang van zaken t'huis, over hun vele kommernissen 's kunnen spreken met de Lieve Vrouw te Lourdes. De Maria-devotie in Vlaande ren!... Niet te geweldig, Pé! ...Niet te geweldig... 't Was onze oude pastoor. Hij was zo voorzichtig' binnengeko men en had mijn vellekes papier ingekeken. Hij schudde zijn schone grijze kop... Schrijf het maar eens, Pé, schrijf het maar eens; het groot ste stuk Maria-devotie lijdt aa.n bloedarmoede. Schuld van de tijd? Men zegt het, maar 'k geloof het niet... Onze oude Maria-Con- gregaties, Pé. Neen, ze moeten niet meer zijn wat ze vroeger wa ren, honderden leden hebben ze niet nodig. Maar wie naar Lour des ging 'k spreek van onze jonge meisjes, Pé zouden toch eergevoel genoeg moeten hebben om aan te sluiten bij de Maria- Congregatie. De beste leden van onze V.K.A.J., onze V.B.J.B. en Middenstandsjeugd ze noemen dat de élite Pé die zouden er moeten een eer van maken me kaar te vinden in de Maria-Con- gregatie. Dat is de gewenste een trale, Pé! Waar kunnen we meer t'huis zijn dan bij Moeder!... Schrijf dat eens Pé... dan leve ren onze Maria-Congregaties ook een schone oogst aan... Moeder! Belofte is schuld... onze oude pastoor zal tevreden zijn. Maar mocht heel Vlaanderen als een enig schone oogst staan in de ogen van moeder; waar de spelende wind geen ander geruis uit halen kan dan... Wees gegroet, Onze Lieve Vrouw van Vlaande ren. PÉ VLAMYNCK. DE SOCIALISTEN WILLEN NIET MEE Toen einde vorige week nog ge wacht werd op de boodschap welke Koning Leopold III uit Prégny zou zenden ingevolge de bezoeken welke hij ontvangen had vanwege de drie partijenafvaardigingen, zetten de Li beralen nog eens hun standpunt uit een. De meerderheid hield voor dat de Koning bij een volksraadpleging minstens twee derde der stemmen moest behalen, wijl een minderheid zich hield aan 55 Aldus kwam een compromis tot stand onder de twee Liberale fracties, namelijk: 70% zou ongetwijfeld de terugkeer van de Ko ning beduiden, min dan 55 zijn troonsafstand, en tussen de twee zou het Parlement zich moeten uitspre ken. Vrijdagavond 5 Augustus werd dan de tekst bekend gemaakt van de koninklijke boodschap. (Deze druk ken wij grotendeels af onder afzon derlijke hoofding). Zaterdag kwamen de leidende instanties van de drie partijen elk afzonderlijk weer bij een. De Socialisten stelden een no ta op als antwoord op de boodschap van Koning Leopold III, waarin zij andermaal zijn troonsafstand eisten, als zijnde voor hen de enige moge lijke oplossing. Zo toch een volks raadpleging' tot stand zou gebracht worden, stelden zij ook nogmaals de eis dat een quorum van de twee derden voor de Koning zou dienen behaald. Dit betekende meteen een weige ring van de Socialisten om op een andere basis mede te werken tot het vormen van een nieuwe regering. De Liberalen spraken dan van het quorum te bepalen op 60 De Socialisten hadden zich meteen uit de besprekingen met de Hr Eys kens teruggetrokken. Voor deze viel dan geen andere mogelijkheid meer voor handen dan het streven naar een C.V.P.-Liberale regering. Eerste-Minister: EYSKENS (C.V.P.) Buitenlandse Zaken: VAN ZEELAND (C.V.P.) Binnenlandse Zaken: DE VLEESCHAUWER (C.V.P.) Verkeerswezen: SEGERS (C.V.P.) Economische Zaken: DUVIEUSART (C.V.P.) Arbeid en Soc. Voorzorg: BEHOGNE (C.V.P.) Landbouw; ORBAN (C.V.P.) Koloniën; WIGNY (C.V.P.) Justitie: LILAR (Lib.) Financiën: LIEBAERT (Lib.) Landsverdediging: DEVÈZE (Lib.) Openbaar Onderwijs; MUNDELEER (Lib.) Openbare Werken; BUISSERET (Lib.) Volksgezondheid: VAN GLABBEKE (Lib.) Wederopbouw: REY (Lib.) Ministers zonder CARTON DE WIART (C.V.P.) portefeuille; DIERCKX (Lib.) LIBERALEN DRINGEN AAN OP NIEUWE TUSSENKOMST BIJ DE SOCIALISTEN Tussen de Hr Motz, Voorzitter der Liberale Partij, en de Hr Pirenne, Secretaris van de Koning, had Zon dag een bijeenkomst plaats. Nadien kwamen de Liberale groepen van Kamer en Senaat bijeen. Hun vast Comité werd meteen bijeengeroepen voor Maandag. De uitslag van deze bijeenkomst was, dat, alhoewel zij virtueel ak koord gingen om een tweeledige re gering met de C.V.P. te vormen, in zover hun financieel en economisch programma in acht genomen werd, Vreselijke aardbeving in Ecuador Hierboven een kaartje van Ecuador. Men bemerkt er de hoofdstad Quito en de stad Ambato, die bijzonder zwaar geteisterd werd. De zwarte ke geltjes duiden de grootste vuurbergen aan van 't land. Het is dan ook in dit vierkant dat de aardbeving plaats vond. Onderaan rechts ziet men waar Ecuador in Zuid-Amerika gelegen is. DE RAMP De streek gelegen ongeveer midden in deze hoge vulkanen komt thans op Vrijdag 5 Augustus op verschrik kelijke wijze geteisterd te worden door een aardbeving. Niet min dan 4 steden en 24 dorpen werden erdoor omzeggens gans of ten groten dele vernield. Ambato, stad met 22.000 inwoners, werd bijzonder zwaar geteisterd. An dere plaatsen waar de gevolgen van de aardbeving verschrikkelijk waren zijn de steden Latacunga, Riobamba, Salcedo, alsmede de dorpen Pelilleo Saquisili, e. a. EEN BEELD DER VERWOESTING Scheuren ontstonden in de grond. Bergen en heuvels stortten in, rivie ren wijzigden van loop en brachten aldus bij dat het plaatsje Pelilleo gans verzwolgen werd. Andere ge meenten werden door grondverschui vingen, overstromingen en grond- scheuren afgezonderd. De .aardbeving was zo plotseling dat de meeste lieden de tijd niet hadden naar buiten te vluchten en onder het puin van woning of gebouw bedolven werden. Wie niet binnen was vluchtte KENT U ECUADOR? Ecuador is een nog jonge staat in Zuid-Amerika, met een oppervlakte van 444.000 Km2. Er zijn 2% millioen inwoners, waarvan een deel Spaans sprekende katholieken, Indianen en 1/3 gemengd. De hoofdstad is Quito. Het grenst in het Noorden aan Columbia, in het Oosten en het Zuiden aan Peru, in het Westen aan de Stille Oceaan. Ecuador is een Re publiek. Het land wordt doorkruist door de Andes-bergketen en telt tal rijke vulkanen. in allerijl naar opene plaatsen of wist zelf niet waar naartoe. Mannen zonken neer op de knieën en biecht ten hun zonden in het openbaar, ver giffenis en hulp van de Hemel af smekend. Vrouwen wisten niet waar heen, en drukten hun kinderen tegen zich aan. HULP EN STEUN Eens de ramp bekend, werd zohaast mogelijk hulp gestuurd naar de ge teisterde gebieden. Met man en macht wordt er gewerkt om de dui- zende doden 'van onder het puin te halen, maar veel doden zullen nooit kunnen geborgen worden noch worden teruggevonden, vooral diegenen welke door grondverschuivingen of overstro mingen verrast werden. Sedert de lamp en niettegenstaande al het mo gelijke werd ingesteld, begint men in het geteisterde gebied te vrezen voor epidemiën, daar op vele plaatsen de begraven lijken reeds beginnen te ontbinden en een verpestende reuk verspreiden. Duizenden zijn thans naar de heu velen en bergen gevlucht, of slapen in open lucht, op openbare plaatsen, en dies meer. (Zie vervolg 2- blad). vooraf echter nogmaals zou dienen aangedrongen bij de Socialisten op dat deze toch zouden medewerken aan een drieledige regering. Volgens de Liberalen zouden de modaliteiten van de oplossing van de Koningskwestie door de Regering zelf dienen gezocht. Zo die modaliteiten de Liberalen niet zouden aanstaan, zouden de Liberale Ministers zich voorbehou den dan ontslag te nemen. De Libe ralen durfden dus de verantwoorde lijkheid nog niet opnemen, in de Regering te treden zonder de Socia listen. Hr Eyskens zocht dan opnieuw kontakt met de Socialisten. Deze, die alles gedaan hadden om de crisis te rekken, riepen hun Partijbureau sa men voor Woensdagmorgen jl. Het besluit door dit getroffen, was een nieuwe weigering. Er bleef diensvolgens geen andere mogelijkheid meer over dan een tweeledige regering, met C.V.P. en Liberalen. Het Vast Comité van de Libe rale Partij kwam zijnerzijds bijeen Woensdagvoormiddag te 10 uur. De bijeenkomst duurde tot 17 uur. Met 70 stemmen tegen 51 besloot het de onderhandelingen met de C.V.P. ter vorming van een tweeledige regering voort te zetten. Een sterke minderheid, meesten deels bestaande uit Waalse vertegen woordigers, had zich hardnekkig ver zet tegen een regeringsdeelname en zelfs na de bijeenkomst gaven leden dier minderheid luidruchtig uiting aan hun teleurstelling omtrent de uitgebrachte stemming, C.V.P.-LIBERALE REGERING GEVORMD Na verloop van de bijeenkomst van het Liberaal Vast Comité begaven de Liberale leiders zich naar de Hr Eys kens en te 19.20 uur was alles reeds in kannen en kruiken. Te 22 uur werd de officiële samenstelling van de nieuwe C.V.P.-Liberale Regering me degedeeld. Deze samenstelling vinden onze lezers vooraan dit artikel. Over het programma dat de nieu we Regering zal voorhouden werd reeds veel gezegd en geschreven. Best blijft het evenwel de Regeringsver klaring over haar programma af te wachten om duidelijke gegevens te kunnen verstrekken. KAMERS KOMEN DINSDAG BIJEEN Nog op Woensdagavond jl. maakte de Hr Eyskens, nieuwe Eerste-Minis- ter aan de pers bekend dat de eed aflegging van de nieuwe ministers zou plaats hebben op Donderdag 11 Augustus en dat de Kamer aan staande week zou worden bijeenge roepen. Later nog werd gezegd de Dinsdag. Op Maandag 8 Augustus overleed in den vroegen morgen te Brugge' m het St Janshospitaal, de verdienste lijke middenstandswerker Heer Al- fons Van Coillie uit Roeselare. Alfons Van Coillie werd geboren te Roeselare den 10 December 1884 en was een van de weinigen die begre pen had hoe er in de maatschappe lijke omwenteling voor den midden stand moest gewerkt worden, en die tevens de durf had er zijn gehele le ven voor in te zetten. In de eerste gemeenteverkiezingen na de oorlog 1914-18 op 24 April 1921 werd hij gekozen tot gemeen teraadslid van de stad Roeselare en in de eerstvolgende gemeenteraads zitting werd hij tot schepen van de stad aangesteld. In 1923 werd hij voorzitter van de Kath. Burgersbond van Roeselare en om"i!g'~ende. Sindsdien was zijn leven gewijd aan het welzijn van de mid denstanders. Hij was de onvermoei bare werker voor de uitbouw van een sterke organisatie en de verdediger op het sociale en politieke plan van de zovele stoffelijke en zedelijke belan gen van de zelfstandige werkers. In een niet geringe mate ging zijn aandacht naar de steeds toenemende gezinsproblemen. Hij was een van de voorvechters van de gezinsvergoedin gen, zowel voor loontrekkenden als voor niet-loontrekkenden. Hij was medestichter van de eerste compen satiekas die in het land werd opge richt in 1926, nl. de compensatiekas voor Kristen Patroons te Brugge. Na derhand nam hij hiervan de leiding en is er tot op zijn overlijdensdag de wijze voorzitter van gebleven. In het jaar 1925 werd hij door de Provincieraad van West-Vlaanderen als verdediger van de middenstands- belangen naar den Senaat gezonden van dewelke hij deel uitmaakte tot in 1946. Hij was bij zijn verkiezing- de jongste sekretaris, en deed als dus danig dienst als secretaris bij de ope ningszitting'. Hij werd voorzitter van het Pro vinciaal Kristeiijk Middenstandsver- bond van West-Vlaanderen in het jaar 1925. Gedurende enkele jaren is hij te vens voorzitter geweest van den Landsbond van den Kristen Midden stand. In de tientallen commissies en or ganisaties van dewelke hij zowel te Brussel als te Roeselare deel uit maakte, was hij ook nog tijdens de laatste jaren de wijze en voorzichtige raadgever. Een grote schare vrienden, de dui zenden middenstanders voor wie hij geleefd en gewerkt heeft, de tiental len organisaties die hem voortaan als raadsman zullen moeten missen, be reiden hem op Zaterdag 13 Augustus een koninklijke uitvaart. Het moge een troost zijn voor zijn diepbeproef- de familie, aan wie wij onze gevoe lens van christelijke deelneming bie den. Brisantbom ontploft te Oe Panne 4 Badgasten gedood Te Straatsburg heeft Maandag jl. de Europese Raad haar werkzaam heden ingezet. Daags voordien kwa men reeds de betrokken Ministers van Buitenlandse Zaken toe die het kabinetvormen en op het stadhuis een openingsvergadering hielden. Op de agenda staan 19 punten ver meld. Straatsburg was tgr dier gelegen heid in feesttooi. Niet min dan 325 journalisten vol gen de debatten. Griekenland en Turkije kregen toe stemming om tot de Europese Raad toe te treden zodat deze thans be staat uit België, Denemarken, Frank rijk, Griekenland, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Turkije, Zweden en Groot-Brittan je. Over de toetreding van D tsland (West) dient gedebatteerd, België wordt er vertegenwoordigd door de HH. Van Cauwelaert, Hey- man, Van Zeeland (C.V.P.), Larock en Rollin (B.S.P.) en Motz (Lib.). De eerste vergadering van het Ministerieel Comité werd Maandag geopend onder voorzitterschap van de Hr. Schuman (Fr.). Intussen vat ten de 87 leden die de Raad uitmaken reeds hun privé-besprekingen aan. Bij dit aantal moeten er nog 8 voor Turkije en 6 voor Griekenland bij komen. Op de bijeenkomst welke Dinsdag Jl. gehouden werd door het Minis terieel Comité wees de Hr. Spaak erop dat de economie de voorrang moet hebben. 99 We voelen ons 1924, vijf en twintig jaar teruggegaan op de ladder van de tijd. Toen lag de eerste wereldoorlog vlak bij en uit de wereldoorlog zeif was Heldenhulde gegroeid. De be scheiden en telkens herhaalde zerk planting op het graf van een gevallen kameraad, welke piëteitsvolle ge woonte haar bekroning moest krijgen in de massale Kruistoren, die op da grond van Vlaanderen ten eeuwigen dage de plaats zou aanwijzen waar de tragedie het gruwelijkst is geweest, de IJzer en Diksmuide. In die dagen waren de rangen van de frontstrijders niet zo hopeloos ge dund door de ongenadige dood, die zelfs geen ontzag heeft voor een diep- beproefd leven! In die dagen laaide in Vlaanderen de behoefte op om Zelf standig te leven en zelfstandig te zijn, zodat het initiatief van de front mannen dadelijk weerklank vond. In die dagen had Vlaanderen grote mo gelijkheden en het heeft grote din gen gedaan. Wij vroegen destijds stenen, ook in de kolonnen van de bladen. Bedoeld waren alleen en uitsluitend de stenen die moesten dienen voor het stoffe lijk opbouwen van ons Vlaams en an timilitaristisch monument. Vijf en twintig jaar later zijn we weer daar! Stenen luidt opnieuw het parool. Maar er komt nog iets meer Ei- zijn veel plaatsen, onrustwekkend veel plaatsen open in de gelederen, van hen die aan de IJzer stonden. Wie toen 30 jaar was, die is er nu 60! Er is veel Vlaamsbewustzijn in Vlaanderen nodig om de toestand en de atmosfeer zo strijdbaar Vlaams te maken als ze in 1924 waren! En dat ook zijn de stenen, die moeten aan gebracht worden, dat ook zijn de on stoffelijke stenen, die niet.mogen en niet kunnen ontbreken bij de weder oprichting van een gedenkzuil, die de Ont nieuw éiïCengclwerk dat we heden beginnen. Vinden onze lezers op ons 8ste blad. tijd en de dynamitering moet en kan trotseren. Er zijn geen oudstrijders op te toveren uit de duizenden kerk hoven in Vlaanderen, waar zij, al te vroeg, de rust hebben gevonden in de eigen geboortestreek. De toestanden in Vlaanderen, ja! De levenskracht en de levenshouding hebben een on onderbroken opgang gekend, een ont wikkeling die leidde tot de scherpte maar ook tot de sterkte, waarover ons volk vóór 1940 beschikte. Scherp te en sterkte, want dadelijk vloog Vlaanderen op, wanneer het ook maar enigszins bedreigd werd, dadelijk wist het zijn macht te ontplooien en ook de stoutste uitdagers vlak in de ogen te zien. Dat alles is niet voorbij maar de atmosfeer, die niet te bepa len algemene stemming, die is zoek geraakt Er is in Vlaanderen behoefte aan iets dat bindt de kloof is al groot genoeg! Er is in Vlaanderen behoefte aan iets dat opgebouwd wórdt er is al genoeg neergehaald! Er is in Vlaanderen behoefte aan iets natio naals er is al zoveel enggeestigheid en neiging tot sektarisme. (Zie vervolg op 5* blad HEER ALFONS VAN COILLIE Bouwkundig Ingenieur, Oud-Senator en Oud-Schepene der stad Roeselare, Lid van de Kerkraad van de St-Amandsparochie, Lid van het St-Vincentius d PauXo- genootschap, van de H. Hartebond en andere godvruchtige verenigingen Stichter en Voorzitter van de Compensatiekas van de Kr. Patroons, Provinciaal Voorzitter van de Burgers- en Middenstandsbond, Voorzitter van de Vlaamse Federatie van de Kristen Middenstand, Ondervoorzitter van de Kamer van Ambachten en Neringen Gewestelijk Voorzitter van de Bond van de Kroostr. Gezinnen, Voorzitter van de N. V. Bank van Roeselare, Voorzitter v. het West-Vlaams Beroeps krediet en v. de Leenmij De Meiboom Beheerder v. de Bouwmaatschappijen z De Mandel en het Werkmdnshuis Beheerder van de Vrije Beroepsschool te Roeselare, Beheerder v. de plaatsel. Tekenacademie, Voorzitter van de Letterlievende Ver eniging De Vriendschap Lid van de Hoge Raad v. Stedebouw, Beheerder van de Nationale Kas voor Gezinsvergoedingen, van de Nationale Onderlinge Kas voor Kindertoeslagen en van verschillende andere sociale organismen en vennootschappen. Beide bovenstaande foto's zullen ons een beter gedacht kunnen geven van de ramp. Op de bovenste foto bemerken we de met teer bestreken onderwand van de betonnen bunker. We merken er duidelijk de vele kuil tjes door de obusscherven ingeslagen. De aanduidingen op beide foto's zijn er natuurlijk door ons op aangebracht en zo bemerken we in het vierkant op beide foto's het door de ontploffende obus geslagen putje. Merk eveneens de talrijke betonbrokken op waarop de obuskop moet zijn neergestuikt. Verder hebben we 1 de plaats waar het knaapje en 2 waar een der mannen (Heer Noël) dood lagen. De onderste foto geeft ons een meer algemeen zicht. Links de zee en het strand; rechts de bunker en de duinenhelling. We zien er andermaal in kader de plaats van d« put en 1 en 2 de plaats van 't lijk van 't knaapje en een der mannen. Op 3 lag de oudere man (50 jaar) die niet op slag gedood werd; 4 en S tonen ons de plaats aan waar de twee gekwetste dames lagen. Bemerk dat zij wellicht hun leven te danken hebben aan het feit dat ze een weinig achter de hoek van de bunker stonden en dat aldus de meest# obusscherven opgehouden werden. Moeder, hier moeten we nog een foto nemen riep he* 11-jarig knaapje en het wees naar de top van een ontmantelde onderstand die zich wild aftekende op het serene zeelandschap. De familie klom er op, er werd een foto genomen... Het zou de laatste zijn waarop de familie voltallig zou zijn afgebeeld. Vijf meter onder hen, op het zand van het strand, lag een brisantbom die in de tragische omstandigheden die we hieron der nader beschrijven, deze familie jammerlijk uiteenrukken zou. DE PLAATS VAN HET ONGELUK Het is niet nodig aan onze lezers onze kuststreek in detail te beschrij ven. Iedereen kent ons strand, onze duinen en weinigen zijn er die, over enkele dagen verlof beschikkend, niet naar de zee optrekken om eens in de weelde van de natuur en de deugddoende zonnestralen enkele dagen overheerlijke rust te gaan nemen. Wie langs de zeeboorden van De Panne naar St-Idesbald wandelde zal er ongetwijfeld de vele onderstanden opgemerkt hebben die, alhoewel thans bijna volledig ontmanteld, toch nog een vaag gedacht nalaten over de versterkingswerken er door de bezet ter uitgevoerd. Grote mensen eh kin deren zijn er dan ook moeilijk van af te houden om spijt het besef van gevaar bij hun wandeling die verschillende onderstanden eens na der te bekijken! Op die scheidingslijn, langs het strand, tussen De Panne en St-Ides- bald verheft zich wellicht de grootste bunker van de omtrek. Een ruwe hoge betonblok helt zeewaarts, wijl de omwoelde bunker bij zijn voor- overkantelen een woest beeld nalaat (ji die zo effene zandvlakte. D&èx is het dat Dinsdagmiddag 9 Oogst jl., rond twaalf uur, in enkele seconden tijd, twee families zwaar beproefd zouden worden en 4 verlof gangers uit Fleurus (Henegouwen), in verblijf in de Villa Corneville te De Panne, de dood zouden vinden. Het gaat hier om twee gezinnen: het oudste, Heer en Vrouw Evrard, beiden rond de 50 jaar, met hun zoontje van 10 a 11 jaar, en de an dere familie, vrienden van hen, even eens woonachtig te Fleurus: Heer en Vrouw Noël, mensen van rond de 40 jaar, met hun dochtertje van 14 15 jaar. EEN RAMP DOOR OORLOGSTUIG Kort na noenuur werden we tele fonisch bericht dat te De Panne een ramp door obusontploffing gebeurd was. We trokken er onmiddellijk naartoe. Van De Panne weg naar St-Idesbald, gans tegen de gemeente, moeten we links de duinen in. We kwamen er op een hoge zandvlakte waar een kampeerder zijn tent had opgeslagen. We ontwaarden er de bunker en daalden terug het strand af. Daar stond de rijkswacht met enkele nieuwsgierige badgasten. We waren op de plaats van de ramp. Deze lag op grondgebied De Panne, gans aan de uiterste grens, tegen St-Idesbald. Van de toeschouwers waren er wei nigen die iets met zekerheid konden getuigen en hun relaas bleek fel ver ward en uiteenlopend. Eén man bleek achteraf op de hoogte te zijn van het gebeuren, het was een heer die er met vrouw en kinderen kampeer de. We gingen op zoek en gelukten er in hem te vinden. De mail stond cars bereidwillig t» woord. Hij was zo dicht bij de plaats der ramp geweest dat liij zelf ver wondingen had opgelopen. In de lin kerarmholte had hij een stukje ijzer gekregen en zijn rechterbeen was onder de knie omwonden, een stukjs obusscherf was erop afgeschampt. WAT DE OOGGETUIGE ONS VERTELDE Het moet kort vóór twaalf ge weest zijn toen het gebeurde. Ik laf in de zon op de steile duinwand en hield een oogje in 't zeil om m'n beide knapen die zich in zee aan het baden waren. Van achter mij, uit de richting van De Panne, kwam een groepje bad gasten aangestapt. Twee dames, twes heren, twee kinderen: een jongen van ongeveer 11 jaar en een meisje van 14 15 jaar oud. De grote mensen gingen bijeen, de kinderen liepen rond. Lijk alle voorbijgangers die hier wandelen komen, aldus onze zegsman, werden de onderstanden even onderzocht en ook de onder aardse aangelegde gangen, en werden daarbij de nodige foto-souvenirs ge nomen. Bij het zien van deze steile betonpaal riep het zoontje in heo frans: «Daar, moeder, moeten we op om een foto te nemen.Ze stapten me voorbij, klommen op de bunker en namen een foto. Toen dit gedaan was besloten ze nog een foto te ne men aan het strand. De grote men sen daalden langs achter de bunker af; de kinderen sprongen naar .be neden in het zand. Zo kwamen ze op een 15-tal meter van mij te staan aan de voet der duin en der bunker dus op het strand zelf. DE ONTPLOFFING Daar is het dan dat het 11-Jarig knaapje zich plots bukt en iets op raapt terwijl het naar zijn oudera roept: Kijk mama, wat ik hier vind, een obus. De knaap geeft de indruk die daarop weg te gooien. Onze zegsman toont ons de afme tingen van de obus. Volgens zijn verklaring was deze ongeveer 40 cm. lang en had hij een diameter van 12 15 cm. i. Laat dit liggen, roepen de or 'r.'S angstig toe. Smijt niet, gooi dit r.ie' weg... Maar de jongen geeft aan hui herhaald verzoek geen gthocr ei gooit die obus toch lichtjes vvj. cl op het zand. Een kort gesis, daarna een v.;. geknal, een buskruitreuk en een ko lom zand die zich als een dikke mist verspreidt. Verslagen rol ik me weg, me zeil beschuttend..., eens alles stil hoor if gekreun, ik spring op, ga zien; 'n zes tal meter dieper vóór me zie ik alien plat ter aarde liggen, wijl bloed het zand kleurde. Dat alles had slecht» een ogenblik geduurd. l&ie vervolg 6' OiuAé

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1