GOED BEGONNEN Spoorbeambte door Mazouttrein in 't station te leper doodgereden VERDRINKINGEN Een buitengewone CAVALCADESTOET trekt 's namiddags door de straten Smartelijk ongeval te Kortemark Burentwist ontaardt in Moordpartij te Moeskroen (Die is die oan (Daeplont to^b Zondaosermoeii De Plechtige Ijzerbedevaart te Diksmuide BALLON-WEDSTRIJD Zondag 28 Augustusl949 Woestaard gaat eikendeen te lijf en steekt een ongelukkige neer VACANTÏEGENOEGENS GAAPINSTINCT KOSTELOZE N.V. SERVEL SCHUIF Morgen Zondag 28 Augustus DRIE KINDEREN IN BRAND OMGEKOMEN TE MONT-SUR-MARCHIENNE 3-Jarisj meisje door broertg® gedood NEGERS WILLEN ZWART BLIJVEN PRIESTERBENOEMINGEN JONGELING GELYNCHT TE ZUIENKERKE STORT 36 FRANK %i\ Menfcen bun IDolfc boor bun IRunst MEN MAG MET 60.000 FRANSE FRANK NAAR FRANKRIJK 2iger«* HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 27 Aug. 1949. Blz. 2. Brief uit Brussel. EEN GOEDE START De nieuwe regering van de voor lopige berusting is goed gestart- Deze spgrtterm is zeker goed ge kozen voor de Minister van Volks gezondheid die bij gelegenheid ook goede invallen heeft, kwestie van af te, steken tegen de andere. Dit was het geval toen hij de Medatie voor Sportverdienste toe kende aan Gaston Reiff en Van Steenbergen. y Ook de Heer Segers nam een goede start. Voor zover ik weet is hij de eerste minister in functie die op de Ijzerbedevaart versche nen is om er een krans neer te leggen aan het Vlaamse Doden- monument. Dat doet ons goed aan het hart. Laat ons hopen dat de andere Vlaamse ministers dit goede voorbeeld niet uit het oog verliezen. Zij hebben zoveel ge legenheid om daar dagelijks blijk van te geven. Over de start en de andere es- batementén van de nieuwe mi nisters hebben wij nog niets ge hoord. Vermoedelijk zijn zij nog niet ingeredenDat gaat ge lijk met de nieuwe, auto's «en rodageIn den beginne mogen ze slechts tegen matige en ge middelde snelheden rijden en ge leidelijk 80 km. en meer doen per uur. Tot ze met hun ministeriële facies tegen een boom of in de gracht rijden en dan maanden lang in de plaaster zitten en le ven van de ziekenkas, zoals de door niemand betreurde Minister Troclet. Daar zijn er van alle soorten. Sommigen nemen er al vrede mee wanneer ze dagelijks een beetje bruiner kunnen branden in de zon op de banken van de Kruid tuin of van de lanen. Anderen maken er een uitstapje van naar zee of naar de Ardennen, voor een dag of voor een verblijf. En kelen trekken er op uit naar het buitenland, naar Frankrijk, Ita lië, Zmtsërland of verder. Ze doen het Met allen op dezelfde manier maar de meeste maken uiteinde lijk tóch. gebruik van de diensten van een of ander reisagentschap En daar zijn er van soorten. Dat is dijk met de bloemkolen. Daar zijn er witte, grote, goede en vrij, dure. Daar zijn er kleine, witte cn. spotgoedkope. De eerste zijn goed maar de tweede zijn, om het zacht te zeggen, niet zo bijzonder goed. Van binnen zit de worm en het bedrog ook in'de reklaamprijzen tegen welke zij verkócht worden. En .zo is het dit jaar ook ge gaan m.et., de reis- en vacantie- genoegens.van de verlofgangers die zich laten vangen hebben aan de spotgoedkope prijzen van sommigereklaamreizen. De hoofdstad was er vol van: voor minder dan twee duizend frank kon men een prachtige reis ondernemen naar Oostenrijk, met prachtige, excursies, enz. Daar zijn natuurlijk heel wat mensen, ingelopen. Op sommige dagenzou. men zich te Innsbruck of in andere Oostenrijkse steden wel in het centrum van Brussel gewaand hebben. De Oostenrijkers hebben dit jaar zeker een goede duit ver üiend aan de Belgische toeristen... en de Belgische reisagentschap pen voorzeker evenzeer. Maar ik zou niet durven zeggen dat dit toekomend jaar nog het geval zal zijn. Ik. geloof het zelfs niet. Daar .zijn natuurlijk weinig vac antiereizigers die in hun on middellijke omgeving dadelijk zullen vermonden hoezeer zij er tussen genomen werden, vanaf het diner in de R.W. dat tot een paar armzalige broodjes herleid werd, tot er met de terugreis in derde klasse ondanks het biljet tweedeklas zonder al de doods angsten en het bibber geld te ver geien op de slecht ingerichte rondreizen over de vrij gevaar lijke bergpassen. Maar dat alles vergeet .men niet zo licht en bij zichzelf zegt men: geen tweede maal, tenminste als men gèwend is in kalmen moede te spreken en te handelen. Anders kan men zich licht voorstellen dat menig reis agentschap het angstzweet en het dupespël i zal moeten bekopen waarvan de lichtgelovige verlof gangers het slachtoffer geweest zijn. Intussen zouden de Oostenrij kers er goed aan doen een voor beeld te nemen aan de organisa tie van het Zwitsers toerisme, anders loopt het verkeerd af. De Brusseleers zwanzen wel eens graag maar ze worden er niet graag tussen genomen. Wanneer men in een vreemde stad komt vindt men licht dat men begaapt wordt. De stadslie den zeggen van de buitenmensen dat ze gapen en de buitenmensen zeggen hetzelfde van de stads bewoners. Moest men onder alle gapers van België eens een eerlijke wed strijd uitschrijven dan zouden de Brusselaars zeker de eerste prijs winnen. Daar mag in Brussel op gelijk welk druk punt hoegenaamd niets gebeuren of er zijn direkt een bende gapers daar rond of daar omtrent. Men beweert zelfs dat geen hond ergens te lang mag pleisteren of dat er een bende gapers rond komen staan. Deze kijklustigen om het ook eens deftiger te zeggen, hadden het weer druk toen een hef- schr oef vliegtuig Zaterdagmiddag en Maandagmiddag in volle cen trum landde. Maandagmiddag zag ik het gevalletje naar beneden komen. Èr waren wat valse gelui den in de lucht van de knalpot van een motor en direkt sloegen de hoofden van de Brusselaars naar boven. Hun gaapinstinct had hun niet bedrogen en te gen dat het vliegtuig naar de zandheuvel zakte nabij het Shell gebouw stond er al een massa gapers in het zand. De hoeden werden gejaagd door de wind s> en het gele zand vloog de mensen in het gezicht. De eerste proef met een hef- schroefvliegtuig voor de postdienst was goed geslaagd. Het kwam met de Engelse post van Meisbroek waar het uit een Engels vliegtuig overgeladen had. Vijftien minu ten later werd de post ov de zand heuvel opnieuw overgeladen in een rode postauto. In administratieve termen heet dat met bekwamen spoed PAS. de Dikkebuschsteenweg en. de Kruis straat is groot, temeer daar het slachtoffer door iedereen geacht en bemind werd. Dit droeve gebeuren vormde dan ook het voorwerp aller gesprekken. In het O.L. Vrouwhospitaal vond de begrafenisdienst plaats onder tal van bloemenkransen door familie, vrienden, kennissen en spoormannen aangebracht. De ongelukkige, evenals zijn echt genote, zijn afkomstig van Poperinge. André Berat was de zoon van wijlen Hr en Vr. Camiel Berat die vroeger in de Casselstraat woonde, ongeveer rechtover de Koeistraat. Het slachtoffer, dhr André Berat, niet zijn echtgenote op wandel door de straten te leper. De spoorwegbeambte André Berat, 45 jaar, stoomgeleider, wonende Dik kebuschsteenweg te leper, echtg. van Vr. Jeanne Onraet, had de ge woonte aangenomen zich naar zijn werk, de formatiestatie, te begeven dit per fiets al rijdend langs de spoorlijn. Hij was, gezien zijn werk, met alle bewegingen in het station vertrouwd geraakt, onder andere ook met de aankomst van de mazout uit Roese- lare die hij dan ook regelmatig ont moette bij het naar zijn werk gaan. Zondagnamiddag Jl. was hij ander maal per fiets naar de formatiesta tie getrokken. Bij het rijden langs het spoor werd hij deze maal echter gevat door de mazouttrein die om 14,30 u. van uit Roeselare de statie van leper binnenloopt. Hoe hij ditmaal verrast werd, kan men niet begrijpen, want op de plaats waar hij door het treintje gevat werd, moet hij hem van 200 meter ver hebben zien opdagen. Hij werd aan de achterslijkweerder van zijn fiets gevat, neergeworpen en kwam met het achterhoofd terecht tegen een betonnen paaltje waarbij hij een schedelbreuk opliep, de arm werd gebroken en het paaltje gebogen. Men kan wel denken hoe verschrik kelijk de slag moet geweest zijn en er is dus ook geen twijfel dat het slachtoffer op slag dood was. Een E.P. Capucien diende in extremis het H. Oliesel toe, het Parket werd ver wittigd en de rijkswacht verscheen spoedig ter plaats. De vrouw van het slachtoffer Jeanne Onraet was juist naar Poperinge vertrokken; ze werd in der haast verwittigd van 't droeve gebeuren en verscheen enkele ogen blikken later op de plaats Van het onheil. Na de komst van het Parket en de nodige vaststellingen werd het stoffelijk overschot naar het doden- huisje van het O.L. Vrouwhospitaal overgebracht. De verslagenheid onder de spoor wegmannen en het gebuurte van de Knaapje verdronken te Marke. Te Marke waren kinderen in een weide langs de Leie gaan spelen. Langs een afspanning, waarvan de laatste paal in het water reikt, wilde een der knapen, de 8-jarige Frans Buyok, in een aanpalende weide gaan. Hij verloor echter het evenwicht, plofte in het water en verdronk. Bader verdronken in Den Haan. De 19-jarige Servais Delporte uit Feluy, is bij het baden buiten de grensstreek verdronken, tengevolge van bloedopdrang. Enkele uren na dien is het lijk in Den Haan aange spoeld. Twee Scouts verdronken te Lommei. Te Lommei hadden een talrijke groep scouts hun kamp opgeslagen. Een der scouts wilde gaan zwemmen in een vol water staande diepe zand- put. Hij ging echter naar de diepte. De scoutsleider sprong de ongelukki ge achterna, maar hij ook ging naar onder. Een derde scout poogde hulp te bieden maar hij kon nog amper zichzelf redden. Een verder kampe rende Waal kwam toegelopen maar kon nog slechts twee lijken ophalen. De zanggroep Neleuit Aalst, welke verscheidene zanguitvoeringen prachtig vertolkte. TE POPERINGE ingericht door 142, Antwerpse Steenweg, BRUSSEL enige verdeelster der Koelkasten en Koelapparaten SERVEL in België. (d-2651) KWH iin»m in»— *»- na lezing, on# blad in de handen een uwer vrienden of buren die on* blad niet hebben. U bewijst er on* een dienst utee. Dank. VERVOLG De massa voert het Lied der Vlamingen uit, waarna Mej. Lievens het woord neemt namens de Vrou welijke Jeugd, die haar fierheid en dankbaarheid uit dat aan de jeugd de gelegenheid gegeven werd hier aan het woord te komen. De bedevaarders besluiten deze toespraak met het enig schone O Kruise den Vlaming Dr R. Sterekens spreekt dan na mens het Nieuw Verbond der Vlaamse OudstrijdersBitter klin ken uit zijn stem de ontgoochelingen die volgden op het offer van onze IJzerjongens. Zij beitelden toch zo stevig in hun IJzertoren het Nooit meer oorlogin de vier wereldtalen en toch..., bitter klinkt het en treurig wanneer de reeds vergrijsde oudstrij der thans nog in 1949 moet jammeren tot tweemaal toe... «Ze zijn mis schien... naïef geweest... de oorlog 1940-1945 was voor hen inderdaad de ergste en bitterste ontgoocheling Maar hoopvol klinkt het toch wan neer hij tot optimisme oproept, en sereen klinken, naast het motto' Herlevend puindat zijn stempel drukt op deze bedevaart, de sublieme woorden «Wat haat vernielt, wordt door liefde heropgebouwd». Spreker roept het beeld op van de dappere frontkameraad Jozef Simons, die zong in zijn Kempenland Harde tijden gaan voorbij, maar een volk moet blijven Hierna heeft het vaandeldéfilé en de bloemenhulde plaats. Statig deden onze vaandels hun ommegang; oude V.O.S.-vaandels en frisse jeugdbanie- ren. Reeds wachtte Prof. Franssen om Minister Segers, die de bloemen hulde zou opnemen, rond te leiden ter crypte, toen plots een volksvreem de stem een nijdig En avant brulde als een vloek, en 't onderlijnde met een «portez bien haut le dra- peau Zonder kenteken, zonder arm band door 't Bedevaartcomité voorge schreven, gerochten ze in een pro fanatie, ons heiligdom binnen met hun «Résistance» en andere «Fra- ternellevlaggen Pijnlijk striemend voelden alle aanwezigen de kaakslag. Doch spoe dig verliep alles als een nare droom, toen de bloemenhulde, geopend door Minister Segers, een aanvang nam. Het Grote Hoppefeest te Poperinge Door de Stad Poperinge wordt op Zondag 28 Augustus e.k. een GROOTS HOPPEFEEST op touw gezet, met de mede werking van de Eelectriciteitsmaatschappij Gazelee ter viering van de volledige electrificatie van het gehele grond gebied. De electrificatie te lande werd nu laatst verwezen lijkt door deze vennootschap, ter algehele voldoening. Dit feest is tevens een gelegenheid om een gedenkplaat in te huldigen ter nagedachtenis van wijlen Heer LUCIEN DESCHODT, Burgemeester der Stad en Volksvertegenwoordiger, ais dank voor zijn aanhoudend stre ven dat leidde tot het ten uitvoer brengen van deze electrificatie te lande. Dit feest zal worden ingezet te 10.45 uur met een plechtige ontvangst op het Stadhuis van de genodigden. Worden onder meer verwacht Heer de Brouwer, Directeur van de Maat- sohappij GAZELEC - Heer Clai- kens, Hoofd-Ingenieur; - Heren Ri chard Pycke; Monthaye Georges, Mi- non André, eerst aanwezig Ingenieur, en andere Afgevaardigden van de Hogere Technische Leiding. Benevens de delegatie van Gaz elee zullen er ook verschillende per sonaliteiten tegenwoordig zijn, o.a,: Heer Leon van Merris, Vrederechter; - Heer Georges Feryn, Senator; - Heer Volksvertegenwoordiger Adv. F. Lefère; - Heer Jos. Storme, Besten dige Afgevaardigde der Provincie; - de Provincieraadsleden van het kan ton en de Gemeenteraadsleden. De Katholieke Harmonie Sinte- Ceciliazal rond 11.10 uur de per sonaliteiten afhalen aan het Stad huis om ze te begeleiden naar de St-Bertinuskerk alwaar een H. Mis ter nagedachtenis van Volksverte genwoordiger - Burgemeester Lucien Desohodt zal worden opgedragen. Na de H. Mis zal in de Hof van de Bertenplaats, nabij het Huis van Mr Deschodt, een herdenkingsplaat met zijn profiel-afbeelding worden ingehuldigd en ingewijd door Z. E. H. Deken. Deze plaat is het werk van de Kunstenaar-Beeldhouwer Hr Maurice Opsomer uit Meenen. Te 14 uur vorming van de stoet in de Veurnestraat. Ieder groep zal zich opstellen op de voor hem voor behouden plaats, naar volgorde op gegeven. De stoet, waaraan vooral vreemde cavalcade - groepen deelnemen uit Brugge, Oostende, Kortrijk, Meenen, Wondelgem, Ronse, enz., vertrekt van uit de Veurnestraat, al over de Grote Markt, naar de Guido Gezellestraat, Bruggestr., Sint-Jorisstr., Ieperstr., Grote Markt (officiële tribune), Vla- mingstr., Priesterstr., Bertenplaats, Boesohepestr., Keer van de Omme gang, Casselstr., Gasthuisstr., Grote Markt, alwaar vóór de officiële tri bune door de verschillende groepen dansen en nummers zullen uitgevoerd worden. Een beker wordt toege kend aan de groep die het best zal hebben gepresteerd. Daarna wordt de stoet ontbonden. Te 19 uur zal het Orkest van Mees ter Ghytoe's-Gilde een Concert uit voeren op de Grote Markt. De uit te voeren nummers zullen op het of ficieel programma vermeld worden. Te 20.30 uur, op de Grote Markt, grote openluchtopvoering van de ge kende operette «DE HOMMELPLUK» van Em. Seroen, muziek van Alb. Lie- taert, door de Koninklijke Rederij kerskamer «DeLanghoirs Victorinen». Tijdens de poos uitloting der prij zen van de Kosteloze Tombola. Daarna buitengewoon Vuurwerk en Verlichting. N. B. Er zullen programma's worden verkocht waarop al de deel nemende groepen worden vermeld, eveneens met de rolverdeling en de namen der toneelspelers. Zeer belangrijk. De nummers op het programma aangegeven geven recht op deelname aan de Tombola met als prijs een GASCUISINIÈRE. Men kope dus allen een programma en beware het tot na de uitloting. Zijn Excellentie legde een prachtige tuil neer vóór de Kristus van Nieuwpoort in de krypte, waarna on telbare garven en kronen neergelegd werden vóór de vier beelden die de hoeken vormen der monumentale ingangspoort. We zien in de verte langs de Ijzer hoe de helden van Actie en Waak zaamheid zich met hun vaandels terugtrekken achter de veilige paar denruggen terwijl een afdeling der rijkswacht een prikkeldraad-versper ring opwerpt. 't Vaderland is weer eens gered», hoor ik iemand naast mij zeggen. Het slot der bedevaart nadert. Professor Franssen spreekt de be devaarders toe en sluit het eerste deel van zijn betoog...» Ja, wij grij pen terug naar dit verleden, dit kostbaar verleden van de heroïsche levens, houding der IJzeridealisten, omdat het precies dit verleden is dat zijn volle actualiteit bewaard heeft. Na gewezen te hebben op de diepe betekenis van het Herrezen Puin en zijn dank uitgesproken te hebben tot allen die tot de heropbouw mede werkten, besluit spreker: «De IJzer- bedevaarten zijn in aansluiting met »hun uitgangspunt en heldenhulde, dè manifestaties van Vlaams be- wustzijn, Vlaamse fierheid, Vlaamse volkskracht en Vlaamse eenheid in hun meest universele betekenis Mogen zij het veelvuldige en rijke Vlaamse leven overkoepelen door hun geest en bezieling. Zij wezen het rendez-vöus voor alle Vlamingen zonder onderscheid van particuliere meningen Hein Naekaerts besluit het pro gramma Reist naar uw haardste den terug met het beeld van het herrezen puin in uw hoofd geprent... Reeds geeft Meester Meulemans het teken en daar klinken de eerste bazuinstotën die de «Vlaamse Leeuw» inzetten terwijl de massa in koor meezingt. Wijd golft ons lied, ons zegelied, over de vlakte. Van op de monumentale poort overschouwen we die menigte. En terwijl ons strijdlied dreunt, zien we ginder verder, langs de beek, de Rijkswacht te paard de gelederen openplooien en zich opstel len als een barricade vóór Actie, Waakzaamheid en Cie. De bedevaarders verlaten kalm de weide terwijl plechtige muziek door onze luidsprekers klinkt. We onderscheiden vaag een kras sende stem uit de luidsprekerwagen aan de overzijde van het rijkswacht cordon en enige schrille klanken, terwijl enkele hysterischdoende men sen rond de auto wild gesticuleeren. Maar niemand der bedevaarders stoort er zich aan. Maar we stellen ons toch de vraag of die rustverstoorders nu werkelijk zoveel pretentie hebben dat zij me nen in ons Vlaanderen aan iedereen de wet te komen lezen. Dat zij naar de Ijzerbedevaart komen, akkoord, iedereen is welkom, maar met dien verstande dat ledereen die komt, ak koord gaat met de geest onzer bede vaart; zijn mond houde en zich on- derwerpe aan de orde-regeling. Die 't anders meent mag thuis blijven. Ieder vredegezind mens zal betreu ren dat het gemeentebestuur van Kaaskerke gemeend heeft sommige manifestaties te moeten laten door gaan die het verloop der Ijzerbede vaart in gevaar brachten. Dat is jammer. De Vlamingen echter heb ben door hun kalmte en koelbloedig heid de toekomst onzer bedevaart Knaapje uit Boezinge ontspringt het gevaar. Te Mont-sur-Marchienne ontstond Zondag jl. brand in de zuivelfabriek van de Hr De Prater, in de avenue Pasteur. De drie kinderen van de eigenaar kwamen in de vlammen om. Zij waren respectievelijk 6, 5 en 3 jaar oud. Een ander knaapje kon aan het ge vaar ontsnappen. Dit speelmaatje was de kleine Roger Schacht, uit Boezin ge, die met zijn ouders tijdelijk ver bleef bij de Hr De Prater te Mont- sur-Marchienne. gered. Die bedevaart blijft de onze, tot spijt van wie 't benijdt: wij dul den geen censuur van Actie en Waakzaamheiden willen ih onze meest innige dodenherdenking door geen andersdenkenden gestoord wor den. De Rijkswacht was correct en tactvol en wist door haar beslist op treden de orde goed te handhaven. HET BEDEVAARTCOMITE DANKT Het Comité van de Bedevaart naar de Graven van de Ijzer dankt langs deze weg allen en ieder die rechtstreeks of onrechtstreeks het hunne hebben bijgedragen tot het wellukken van de 22" Ijzerbedevaart. Het dankt vooral de tienduizenden bedevaarders voor hun opkomst, hun waardige en tuchtvolle houding. Plet Comité roept allen op voor de 23" Ijzerbedevaart op Zondag 20 Aug. 1950, en zet de Plaatselijke Comités er toe aan om onverwijld de werking aan te vatten tot voorbereiding van de eerstvolgende Ijzerbedevaart. Het Comité: De Beheerraad: Prof. Dr Fr. Fransen, Ed. Clottens, Dr A. Aertssens, E. Amter, J. Deschuyffe- leer, Adv. J. Huyberechts, Dr J. Le beer, Adv. A. Raport, Dr J. Rom- bouts, Dr R. Sterekens, Dr K. Van Cauwelaert, Dr G. Vandeputte, M. Van de Wiele, L. Van Mierlo. Leden: Ed. Clauw, Z. E. H. Al. De Maeyer, L. De Raedt, Dr J. Goosse- naerts, Z. E. H. J. Vanneste, R. Vaes. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN Verloren: Na de plechtigheid op de IJzervlakte, nabij de nieuwe Poort, een lichtmeter SixtusTerug te zenden aan 't Bedevaartsecretariaat. Gevonden: Geldbeugel, vulpen, pa ternoster, pull-over, zonnebril en een ceintuur van dameskleed. Terug te bekomen op het Bedevaartsecreta riaat, Hoge Brug 86, Kaaskerke- Diksmuide. Tel. 286-Diksmuide. HULDEBLIJKEN TIJDENS DE IJZERBEDEVAART Tijdens de 22* Ijzerbedevaart wer den kransen neergelegd namens de Minister van Verkeer, P. W. Segers; het Bedevaartcomité; Hoofdbestuur N.V.V.O.S.; Davidsfonds, Leuven; Hoofdtoestuur V.T.B.Hoofdbestuur V.A.B.; Het Vlaams Kruis; Natio naal Verbond Vrouwelijke Katho lieke Burgers- en Middenstandsjeugd; Nationaal Verbond Vrouwelijke Ka tholieke Studerende Jeugd; Jeugd- verbond der Lage Landen; Gedeti neerde uit Merksplas; V.O.S. Afdeling Brussel; In fide constans; V.O.S., Turnhout; V.O.S. Antwerpen; Ser. Jos Ligot; A.C.W. Antwerpen; Nele Aalst; Algemeen Nederlands Volks verbond; V.T.B. Evergem; Breughel- vrienden Brussel; Bundeling Gemeen schap Antwerpen; Gudrun Roesela re; Frans Klooster, Petegem; Pallie- ters Brussel; Rollier Mechelen; de gemeentebesturen van Diksmuide, Geel, Waregem, Ooien, Zonnebeke, Poperinge, Eekloo, Lot, Kortrijk, Mortsel, Merksem, Assche, Roeselare, Meerhout, Wondelgem, Boechout, Borgerhout, Brugge, Beveren-Waas, Lokeren, Genk, Bazel, Schelle, Lana- ken, Sijsele, Grimbergen, Gullegem, Westroozebeke, Bissegem, Turnhout, Vosselaar, Vladsloo, Sint Niklaas- Waas, Edegem; Familie Vermeulen, Van Raemdonck en in aandenken der Gebroeders Nicasie Het bedevaartcomité ontving o.a. volgende telegrams van deelneming aan de plechtigheid; Vanwege Vlaamse priesters uit de Hawaïeilanden, V.T.B.-ers uit Rome, uit Zürich; van op het eiland Texel; 650 leiders en militanten van de Ü.A.J. Oost-Vlaanderen; Berten Fer- mant; Herdenkingscomité; De Vlaam se Linie. Vrijdagnamiddag 19 Oogst waren op de Wijk De Sneppede twee oudste zonen van de Heer Cuylle, veertien en elf jaar, bezig met een stoppelland om te hakken, terwijl een driejarig zusje met een makkertje in de omgeving speelde. Het zusje was in de nabijheid van zijn oudste broer gekomen en zag plots een blinkend voorwerp tussen de stoppels liggen. Juist toen het vooruitsprong om het schelpje op te rapen, hakte de knaap en een vlijmscherpe tand drong 3 cm. in het schedeltje van zijn zusje. On middellijk werd Dr Cardoen bijgeroe pen, die het kind in allerijl naar de kliniek te Roeselare overbracht. Daar werd de schedelboring zonder resul taat uitgevoerd, want, twee uur na het voorval, was het meisje reeds overleden. De ontdekking van een schei kundig product, dat, wanneer het volledig klaar zal zijn, de negers eeu blanke huidskleur zal kunnen bezor gen, wortlt niet door alle leden van de zwarte bevolking van Amerika geestdriftig onthaald. De secretaris van De bond der burgerrechteneen vereniging die zich inspant om rechtsgelijkheid te bekomen voor alle inwoners der Ver. Staten ongeacht hun afstamming, huidskleur of godsdienst overtuiging, heeft verklaard, dat de gedachte al leen, de negers van kleur zouden willen veranderenreeds een ern stige belediging voor hen uitmaakt. EEN NIET ALLEDAAGSE VANGST IS Het comité voor de bedevaar ten naar de graven van de IJzer stelt het op prijs te verklaren, dat het te goeder trouw heeft gehandeld tegenover allen die de geest van de bedevaart wil den eerbiedigen; Stelt vast dat, met toestem ming van de burgemeester van Kaaskerke, zekere verenigingen een terrein hebben bezet, waar op zij een afzonderlijke luid spreker voor hun organisatie hadden aangebracht, wat som mige Vlaamse en Franse mede delingen verklaart, die niet uit gingen van het comité, noch deel uitmaakten van het pro gramma, hetgeen bewijst dat zij bij voorbaat en met opzet zekere plannen hebben gekoesterd; Stelt vast dat de vaandrigs van bepaalde verenigingen, zon der herkenningsteken en met een armband die door de politie verordening was verboden, het comité hebben verschalkt. Zulks zal in de toekomst niet meer gebeuren 1 1 I Dhr Robert Claerhout, wonende in de Bruggestraat te Poelkapelle, ving in de vaart van Boezinge, in de omge ving van Steenstrate, een spiegelkar- per met een gewicht van eventjes 9,5 kg. en een lengte van ongeveer 80 cm. Voorwaar een vangst die kan tellen! Op de foto: dhr Claerhout met zijn buit. EISDOM BRUGGE Zijn» Hoogw. Excellentie Mgr Lami» roy heeft benoemd tot: PASTOR: Ta Reninge: E. H. Marcel Huyght^ pastor te Voormezele. Ta Voormezele: E. H. André Cal» len3, onderpastor t» Reningelst. BESTUURDER: Van de Zusters van O. L. Vrouw van Bijstand te Kortrijk: E. II. Ge» rard Legrand, leraar aan het Klei# Seminarie te Roeselare. Van de Zusters van de H. Vincen- tius (Kostschool) te Kortemark: E. H, Omer Lietaer, onderpastor te Korte» mark. Van de Zusters van Liefde te Sint» Denijs: E. H. Philippe Botte, leraae aan het College te Moeskroen. Van de Iloteliersschool te Koksijdei E. H. Jan Decoster, leraar aan het College te Poperinge. ONDERPASTOR: Te Roeselare, St-Michiels: E. H, Jos. Goethals, onderpastor te Meule- beke; te Meulebeke: E. II. Joseph Peel, leraar aan de Normaalschool t« Torhout; te Kortrijk, St-Jan: E. H. G. Pringiers, Bestuurder der Zusters van Liefde te St-Denijs; te Wevel- gem: E. II. Vergote, leraar aan liet College te leper; te Middelkerke: E. H. Van Gansbeke, leraar aan het College te Waregem; te Kortemark: E. H. Maurits Matthys, onderpastor te Steene-Contredam; te Renin gelst: E. H. Victore Gesquière, leraar aan het St-Leocollege te Brugge; te Sint-Eloois-Vijve: E. H. Raymond Vanden Poel, coadjutor te Reninge; te Meenen, St-Jozef: E, II. Jan Devos de Molderghem, leraar aan het College te Komen; te Waregem, Ste-Margareta; E. II. Clement Bru- neel, leraar aan het College te Tielt; te Deerlijk, St-Louis: E. H. Victor Herpoel, leraar aan het College te Moeskroen; te Leke: E. H. Norbert Schotte, onderpastor te Sijsele; te Sijsele: E. H. Adhémar Blancke, le raar aan de Normaalschool te Tor hout; te Steene-Contredam: E. H, Vermeulen, coadjutor te Kortemark, LERAAR: Aan het Klein Seminarie te Roese lare: EE. HH. Hannebouw Paul, Baert Antoon, Claeys Roger en Lode St-Mar- tin; aan het St-Lodewijkscollege te Brugge: E. II. Van Eeghem J. (S.T.D.)aan het St-Leocollege te Brugge: E. H. Bouten Gabriel; aan het College te Avelgem,: EE. HH, Picavet Alf. (grad. landbouwwet.), St. De Brabandere; aan het Collego te leper: EE. HH. Leper Karei (kand. Germ, phil.), Demets Gilbert, Hoor- naert Jan, Gervoyse Robert; aan het College te Komen: E. II. Michiels Aymar; aan het College te Meenen: E. H. Bouckaert Alf ons; aan het College te Moeskroen: EE.HH, Amcz Henri, van Merris Èlie; aan het College te Nieuwpoort: E. H. Louwa- gie Michel: aan het College te Oost ende: E. H. Deryckere Marcel (kand. wetensch.)aan het College te Po peringe: EE. HH. Bostoen Hendrik (phil; lie.) en Deleye Joris (kand. Germ, phil.)aan het College te Tielt: EE. HH. Loöntjens L., Himpe Jozef; aan het-College te Veurne: E. H. Vanden Berghe Felix (S.T.D.) aan het College te Waregem: E. H. Kins Gerard (J. C. lie.)aan de Normaalschool te Torhout: ÉE. HH. Plasman Robert, Soens Rafael, De- plancke Jan; aan het Hoger Tech nisch Instituut te Oostende: E. H. Devos Georges; aan de Beroeps- school te Kortrijk: EE. HH. Vande- wiele Jozef-Alphonse en Demeijere André; aan de Beroepsschool te Ste-Kruis-bij-Brugge: E.. H. Annees- sens Karei; aan de Huishoudschool te Kuurne: E. H. Iserbyt Jozef. Werden aangeduid om hun studies voort te zetten aan de Hogeschool te Leuven: Decock Roger; Lebbe Jozei; Noterdaeme Roger; Vantieghem Jan; Hooghe André; Vandendriessche Gas ton; Modde André; Sabbe Maurice. Werd gezonden naar de Vatikaanse Bibliotheek te Rome: E. H. DeclercO| Paul. Te Moeskroen, in het grenskwartier De Christwas een geburenruzie ontstaan tussen Albert Desmet, 23 j., oplopend van aard, en de timmerman Arthur Stubbe, omwege van het ver plicht betalen van een scheidsmuur. Vrijdag 19 Aug. was het weerom tot een hevige woordenwisseling ge- Een paar maanden geleden reed de 26-jarige Georges Cosman, land bouwersjongen uit St Pieters-Brugge, per flets door Zuienkerke. De jongen leed aan zwakzinnigheid. Onder weg ontmoette hij een meisje van 13 jaar welke hij aanzette rapper door te rijden. Het meisje ging nu haar vader ver klaren dat de jongen haar had wil len aanranden. In woede ontstoken ging de vader en een ander persoon de jongen achterna fietsen, haalden hem in en brachten hem dusdanig slagen toe, dat de ongelukkige naar een hospitaal diende overgebracht en er nu overleden is. Het gerecht nam de zaak in han den en de vader alsmede de tweede schuldige persoon werden nu aange houden komen toen plots Albert Desmet. 's avonds uit zijn woning sprong en de zoon Stubbe, die per rijwiel voorbij reed, te lijf wilde. De zoon Stubbe kon ontkomen met zijn rijwiel in de voeten te werpen van de woesteling. Daarop keerde Desmet zijn woede te gen zekere Albert Verdonck, mede werker bij Stubbe, en plofte hem een keukenmes in de buikstreek, wonde waaraan deze overleed. Een gebuur wilde dbn Desmet ontwapenen maar ook deze liep vreselijke steken aan de arm op. Eikendeen ging Desmet dan te lijf. Een andere persoon, die tot de politie had behoord, ging hij even eens te lijf bracht hem een messteek toe die gelukkig afschampte op zijn lederen gordelriem. Ten slotte kon een moedige 17-jarige jongeling de woestaard doen wankelen en de toe gesnelde menigte wierp zich op de moordenaar en lynchte hem bijna. De d:v1er verklaarde naderhand slechts s;Vjtig te zijn dat hij ook de anderen itfei had kunnen neersteken. De moeder van de dader, die haar zoon zou hebben opgezweept tot de misdaad, werd eveneens aangehou den. op postcheckrekening Nr 4763.60 der Gebroeders Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. Van verschillende zijden werd mij ge vraagd: Laat eens wat meer horen in Het Wekelijks Nieuwsover Jacob van Maerlant die ze onlangs met allerlei plech tigheden gevierd hebben te Damme I Wij zijn blij dat ons zoiets gevraagd wordM Dat getuigt dat er onder onze lezers nog mensen zitten die iets voor eigen kunst en kracht wat voelen. Jacob van Maerlant werd ongeveer ze venhonderd jaar geleden geboren in 't Brugs Ambacht (wellicht rond 1235). In dat schoon Brugse Vrije waarvan hij zal dichten in zijn Alexander, dat 'hij also goet lant alse Brux-Ambachtnooit el ders gevonden heeft. Zijn leven is één groei geweest. Los uit de donkerste kanten der vroegere middel eeuwen naar de nieuwe vrijheid toe, los uit de vervreemding naar 't eigen Vlaams- klinkend woord en teken. Naast de ridder lijke romantiek verschijnt dan ook de kunst van het volk, van de weetgierige nieuwe burgerij. Jacob van Maerlant is de sterke beli chaming van deze tijd, want zijn werk is de spiegel van de dertiend-eeuwse ken tering. Hij genoot een zeer verzorgde opvoe ding, want hij bezat grondig het Latijn en het Frans. Nog zeer jong werd hij koster te Maerlant, in Holland. Wat be wijst dat hij ook muzikaal aangelegd was. In Holland heeft hij kennis gemaakt met de rijke ridderen uit zijn streek, voor wie hij wellicht zal gezongen hebben, lie deren gedicht, en ten slotte hele romans, zoals het toen mode was, waarmee hij het schitterende hof van Floris V ta Voore, zeer ontroerende momenten wild# bezorgen. Doch een zuivere romantieker ia hij niet. Als wij heden het middeleeuws geduld bezitten om die ellenlange, verwaterde gedichten te lezen, blijkt het dat onze Jaoob meer dan eens wroeging heeft, als hij de waarheid wat al te grof de nek omdraait. En of het menigvuldig zede- preken de bonte ridderen naar de zin was, is ook niet stellig gekend. De nainen dezer verdietste vroemdp romans zeggen genoeg waarover het gaat in dergelijke hooggestemde heldenverha len: Alexander Yeesten, Van den Grale, Torec en Historie van Troyen. Doch van Maerlant was niet alleen een waarheidslievend man, hij was ook een Idealist: hij zag de geestelijke armoede? van zijn volk. Een volk dat politiek mon dig werd, dooh in zijn kuituur nog zo onmondig was. Hij zou dit volk leren. En naast zijn titel als dichter, strekt hem deze als volksopvoeder evenzeer ter ere. Een oorspronkelijk geleerde is hij niet, hij vulgariseert. En dit is de beste mate van zijn kunnen, met zijn grote didac tische werken of leerdichten, zoals daar zijn: Der Naturen Bloeme, ln dertien boe ken, met duizenden en nog duizenden versregels, waarin hij, naar het voorbeHd van Thomas van Bellinghen in zijn De Naturis rerumalle mogelijke natuur kennis uit zijn tijd samenbrengt, door spekt met het zout van zijn zedelessen. Dit werk heeft Jacob van Maerlant te Damme voltooid. Want sedert 1266 was hij scepenclercte Damme. Damme, dat toen stilaan tot een wereldhaven groeide, met de drukte van vreemdelin gen en met het uitzicht van een nieuwe tijd. Nu trekt hem ook het kronijkschrijven aan. Hij schrijft zijn Rijmbijbel, iets wat onze dichter weinig ere bijbracht. De geestelijkheid duidde het hem euvel, dat hij de zware bijbelwijsheid onder de ogen der simpele luiden braoht, en later krijgt hij er de naam van «voorloper van Lu ther voor, afschoon Jacob steeds een brave, trouwe zoon der Roomse Kerk bleef. De Spieghel Historiael wil ons het machtige historische gebeuren verhalen van de schepping af. In al deze werken gaat het dus uit sluitend om den volke te leren, tegen het flauwe gebazel der romans ln, waartegen hij graag te keer gaat. Zijn romans uit zijn jongs Jaren aanziet hij als Jeugd zonden, en de Franse romanciers noemt hij «die scone wals# poëten, dia meer rimen dan si weten Jacob van Maerlant is, alia anderslul- dende beweringen ten spijt, ook een dich ter. Dat heeft hij bewezen in zijn werk dat niet alleen lerend is, doch ook ge kruid met menig schoon gevoel. We be doelen zijn lyrisch-didactische strophen. De twee voornaamste zijn; de drie Mar ti jn-gedichten, en Van den Lande cn Oversee. In zijn Martijn's wordt spitsvondig ge redetwist over dingen van de dag, die het .hart en de geest der nieuwe volks klasse, de derde stand, bezig houden. Zonder sohroom en heilige verontwaar diging geselt Jacob van Maerlant in zijn Martijn's de onchristelijke hebzucht, he lemaal in strijd met de zuivere leer van het Evangelie, en hij spaart hierbij de seculieren niet, de onwaardige priesters, die de godsdienst misbruiken tot per soonlijke doeleinden. Ook de edelen krij gen er geducht van langs ach, wat ligt zijn jeugd reeds ver achter hem! En zo striemend gispt hij de bezitters van aardse goederen, dat hij op onze dagen nog een nieuwe naam krijgt: voorloper van het communisme I Iets wat al te zeer bij het haar getrokken is! Neen, van Maerlant wilde alleen in al deze dingen zeer Evangelisch zijn. «Van den Lande van Oversee» werd ln 1291 gedicht, is stellig het beste ge dicht van Jacob van Maerlant. Hij roept de Westerse Christenheld op Zoekt ff'ieta t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meld, 'n plants of watT "Wacht niet langer, maar plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER ln ons bladl tot een nieuwe kruistocht. En dit in on stuimige, werkelijk hartstochtelijke ver zen, waarin we na zoveel eeuwen, nog het vrome, dappere hart horen kloppen van een onzer oudste dichters: Hoe kunt gij nog slapen kerstenridder, als de Kerk zo wordt verdrukt en bedreigd? De Turk had immers Sint Jan van Akko in Pa lestina heroverd. Al wat groot is en name draagt, wekt hij ten strijde op; Neemt het scilt ver- milioenel Jacob van Maerlant is omtrent 1298 te Damme gestorven. Hij mocht het niet meer beleven, hoe de nieuwe stand, de gemeente, het land redde in 1362. De Vlaamse gemeenschap, die met de daad beleed, wat van Maer lant hun had voorgezegd: Omdat ik Vla ming ben. Hij werd te Damme begraven en zijn graf werd met dit van Uilenspiegel ver ward. Hij werd genoemd, en met reoht staat het op zijn standbeeld: de vader der Dietser dichtren allegader. Hij leerde liefde voor het volk, voor de taal en voor het heilige geestelijke erf van dit volk. Hij is, na zeven eeuwen, ons nog een voorbeeld. Wat het onze is, ons heilig geloof, ons eigen manier van zijn, onze eerbare haard, onze stevige moeders en onze dappere vaders, onze torens met eigen klank. Al wat eeuwen lang Vlaams was en nog is. Laten wij het behouden. En laat er een zinder van overtuiging gaan door óns lied als wij zingen: Waarom ik met van Maerlant juich Omdat ik Vlaming benl F. R. BOSCHVOGEL. We komen vandaag, in onze Zon- dagipis, weer eên zéér goed gekends tegen: lees maar 't Evangelie, of luis ter als 't wordt voorgelezen op de kansel: de barmhartige Samaritaanl Is 't niet waar, dat 't een oud-beken de is? Sedert zolang kehnen wij ijn geschiedenis: hoe hij zich ontfermde over den armen Jood, die uitgeplun derd en gewond langs den weg lag naar Jericho, en hem naar eea herberg bracht, en voor hem betaal de, alléén maar uit pure naastenlief de; want die Jood, dat was voor hem niet alleen een onbekende, maar zelfs een vijand: Joden en Samaritanen, dat was inderdaad kat en hond! Maar daar denkt hij niet aan: 't 's een mens, en hij helpt. Ja, dié barm hartige Samaritaan! Vis een van d8 meest gekende figuren uit het Evan gelie; mocht het ook maar waar zijn, dat alle christenen zich in hem terug vonden. Dat was toch immers de ">ê- doeling van Jezus met deze vertel ling, deze parabel! 't Ligt er zo klaar uitgedrukt in het besluit van den Meester zelf: doet ook gij zo! Koro en goed: doet ook gij zo. Wat volgt daaruit? Dat wij ontrouw zijn aw den Meester en aan ons christenzijn, ais we niet kunnen zeggen, dat wij ook barmhartige Samaritanen zijn! Helpers in den nood, zoveel wij kunnen; en let wel op, zoveel wij kunnen, dat wil niet zeggen, zoveel het in ons vermogen ligt zonder of fers, maar zoveel wij kunnen al kost liét een offer: de Samaritaan onder brak zijn reis, en betaalde medika- menten én onderkomen voor de ge wonde. Helpers van iedereen; en nog eens, let wel op, dat wil niet zeggea van iedereen die ons 't kan vergoe den, maar wel iedereen, ook diegene van wie geen wederdienst te ver wachten is: de Samaritaan heeft zijn beschermeling later wel niet in 'er te rug gezien, en in elk geval de mau was uitgeplunderd. Helpers uit liefde tot God; en dat ls 't voornaamste, en dat wil zeggen dat vriend of vij and evenzeer recht hebben op onze edelmoedige en onbaatzuchtige bij stand. We moeten niet ver zoeken, naar de les van O. L. H. in deze Zon dagmis: de handen voor de ogen, lechtzinnig, onszelf de vraag durven stellen ben ik een evenbeeld van cie barmhartige Samaritaan? en even rechtzinnig, in ons 't voornemen dur ven maken en vernieuwen: «wat ooit vroeger was, in de toekomst neem het helemaal voor mij want JezuJ heeft gezegd: doet ook gij zolEn we gaan dan naar huis, en 't teken van den christenmens, de naasten liefde, staat een beetje dieper, een beetje duidelijker gedrukt in onze ziel, en O. L. H. erkent ons des W beter voor de zijnen 1 Het Frans ministerie van Finan ciën deelt mede: van 20 Augustus af wordt het bedrag biljetten van d« Banque de France of van uitgif te-instituten van de frankzonen van 40.000 op 60.000 fr. gebracht dat door reizigers in Frankrijk mag worden ingevoerd. Het bedrag van 5.000 fr- bepaald voor kinderen beneden d 15 Jaar, en voor personen met eei collectieve reispas, wordt op 10.000 fi gebracht. Bij de uitvoer wordt M bedrag van 4.000 fr. op 10.000 fr, g' bracht voor allo categorieën van rei

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 2