Proven huldigt op waardige wij nieuwe Senator Hr Georges ze zijn eryn Uit het Omliggende 250 Kil. 500 Kil. GARAGE DEVOS DEWANCKEL a HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 27 Aug. 1949. Biz. 9. BIKSCHOTE BOEZINGE LANGEMARK POFXKAPELLE BESELARE GELUWE WIJTSCHATE NIEUWKERKE KEMMEL MEESEN WAASTEN VLAMERTINGE ELVERDINGE Huismoeders, Naaisters! Huis H. Van Lersberghe, Dorpstraat 87, Vlamertinge. WOESTEN OOSTVLETEREN WESTVLETEREN STAVELE •- A RENINGELST Een feestelijkheid die de stoutste verwachtingen overtref. GEVRAAGD 13-JARIGE JONGEN KOMT ONDER AUTO TERECHT TE ZONNEBEKE Toestand zeer ernstig. Maarschalk Frenchlaan, I E P E R - Tel. 55 ZONDAG-MISBOEKEN Roekhandel Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat 15, Poperinge. GROOTS JUBILEUMFEEST TE LANGEMARK EEN PERCEEL HOOILAND AiWWftftWWWVWilWWWWWWWfllWWaA<WWWWWWW Vereremerkt. Bij besluit van de Prins Regent op datum van 21 Juli 11. werd dhr Ray mond Soens vereerd met do medaille van 1* Klas met Zwaarden; hij werd tevens tot Ridder in de Orde van Leo pold II benoemd. Onze hartelijke ge lukwensen. Ijzerbedevaart. Onze mannen zijn er naartoe ge weest, maar zo weinig in getal. De V.O.S.(sen) slapen en dienen wakker ge schud; andere willen wel, maar ze durven niet. Waar is de tijd van «doe wel en zie niet om! Wij hebben er onze oude V.O.S(sen) vlag gezien, echter niet in de opmarsch rond de puinen van de toren, en... vruchteloos zochten wij een kroon of tuil van de gemeente Boczinge, die toch reeds haar aandeel bracht in de opbouw der ingangspoort, bij zoveel andere in de bloemenhulde. Oudstrijd-ers van onze gemeente raad, laat die oproep van het bede- vaartcomiteit U onverschillig? Wij aanvaarden uw verontschuldiging; Zo'n uitnodiging hebben wij niet ge zien en er dus ook niet aan gedacht.» Asa, opgepast voor toekomend jaar. Huwelijksplechtigheid. Dinsdag werd al-—"t het huwelijk Ingezegend van heer Gilbert Goosveldt uit Deerlijk en Mejuffer Martha Cas- tryck. Hr Loosveldt is steeds leider geweest in de ka.iottersbeweging en Mej. M. Castryek, decanale leidster en plaatselijke leidster der boerinne- jeugd, lid van het parochiaal zang koor en der vrouwelijke toneelgilde van het Davidsfonds. Niet te verwon deren dan ook dat de plechtigheid in de kerk zo schoon was. De H. Mis, op gedragen door Z.E.H. Pastoor, werd gezongen door het parochiaal zang koor en de boerinnejeugd. Het was aandoenlijk schoon, een echte hoog mis. De jonggehuwden, hun ouders en familieleden zullen er deugd aan be leefd hebben, maar het was verdiend. Na de plechtigheid in de kerk, werd ten huize der bruid aan het jonge paar hij gedicht en gelegenheidslied onder meer andere geschenken aange boden van wegens de hogergenoemde instellingen. Proficiat! Nieuwe koorgordijnen. Wij hebben in onze kerk op de hoogdag van Halfoogst en onder het octaaf dë nieuwe witte koorgordijnen van dichtbij kunnen bewonderen. Naar wij vernemen werden die geleverd door het Huis De-meers van leper, en ziin zij het geschenk van een onbekende weldoenster. Dus zijn er nog milde zielen op onze parochie; zeker zal 0. L. H. er haar voor lonen. Wie zorgt er nu voor de hemel op de preekstoel? Telefoon. In de laatste dagen werden op de plaats de telefonen aangesloten met de ondergrondse kabels. Aldus zullen deze ahonnenten min storingen heb ben. en de nalen verdwijnen, die onze straten belemmeren. Wij zijn be- niewd te weten of het schandaal, dat de schone kloostermuur ontsiert, nu ook zal weggenomen worden, an- dc-s bl-ijft «landelijk schoon» maar bluf. Sted'ebouw zou best z'ch hier mee bemoeien. Waarom niet? Veldhoek Kermis. Uitslag van de koers voor de ge- ippenteijpren: 1. Liscneel Maurits; 2. Ki"4- Julian; 3. Olaeys; 4. Vandaélé: 5. U'Herek* C. Lenoir: 7. Paters: 8. Vp^denberchè; 9. Flvps: 10. Vanacker. Zondag vk.s., on de Veldhoek. jrrote koevs voo*- he^inneJinSreii beneden de 18 i>ar. ligOO fr. d rijzen, Za+erdae- 27 "Au.sr.Grote koers voor o'^fbnnke.lij.ken. Grote prijs Maur. M: Onze Kenners. Een meesterstuk van M. Minne. Minne was Donderdag achtste te Oudenburg waar hij verleden jaar won. Zorxlaf laatst reed bij zijn laat ste koers, bij ,d$ liefhebbers te P<?pe- rino-e en eindigde derde. Door onkans en breuk beeft bij het kriterium ver- lo^v en eindigde derde. Dinsdag; laatst echter reed hij zijn eerste koers bij de onafhankelijken te Merkem en reed er schitterend eerste voor kenners als Buyze en Decock. Dat belooft voor de toekomst. We zijn benieuwd of Maurits Zaterdag a.s. te Lann-emark ook zal winnen. Bij de liefhbehaalde hij dit jaav reeds 10 zegepralen. Onze nieuweling Quartier Maurits doet bet eveneens opperbest. Zondag, derde in de Madona in de tweedaagse en Dinsda<r tweede na een schitterende koers. Hij won klasse ment en beker. WieJernieuws. De lokale renner A. Noyelle doet er naarstig aan voort. Zondag behaalde hii zijn 19* overwinning met ongeveer drie minuten voorop. Dinsdag was het een minder irunstia-e doe: want hij klasseerde zich slechts elfde. Doch de regelmaat blijft er, en 't zou ons niet verwonderen moest hij Zondap: kam pioen van West-Vlaanderen worden te Marke. Nochtans moet men zich er van vergewissen dat het wielerseizoen weldra ten einde is en dat hij tot heden nog peen noemenswaardige in zinking gehad heeft. Dit om er op te wiizen dat te grote aanstellerigheid moet vermeden worden, met het oog op de verdere wedstrijden. ZOMNEBEKE Werkman loopt schedelbreuk op. Henri Deraedt, 50 jaar oud, ge huwd. wonende te Zonnebeke, in dienst van de steenbakkerij Van Biervliet, was Donderdagnamiddag on zijn werk bezig met de machine, die aarde schept, te herstellen. Hij gleed plots uit en deed hierbij zo'n ongelukkige val dat hij een schedel breuk en verwondingen over gans het lichaam opliep. Dokter Van Wal- leghem diende hem ter plaatse de eerste zorgen toe. De Rode Kruis-auto lilt leper bracht het slachtoffer naar het O. L. Vrouwhospitaal. Ons mazoutje. Er werd reeds veel gesproken over de afschaffing van «de tram». Het zal er dan toch eindelijk van komen ge zien we dezer dagen reeds een rood gele autobus de proefritten zagen ma ken .Alles laat vermoeden dat de auto busdienst zal beginnen op 8 Septem ber n.s. Het vervoer per spoor is aan zienlijk verminderd, dat kan iedereen zien, en de verliezen moeten dan ook groot zijn. Het voornaamste is dat on ze gemeente bij het veranderen van spoor op autobus in geen slechtere toestand komt te staan. Daarom heeft bet gemeentebestuur, naar wij verne men, volgende stelling genomen: 1. De autobus noet naar Beselare komen en dus niet enkel de grote baan volgen; 2. Hij moet minstens twee halten hou den; 3. Er moeten evenveel ritten voor zien worden als nu; 4. Men moet zor gen voor gepaste uren en goede aan sluitingen. Hoe de toestand er zal uit zien kan nog niet gezegd. Wij hopen echter dat deze proef van zes maanden goede resultaten moge opleveren zodat We toch niet geheel van het verkeer Worden afgezonderd. Gevallen. De genaamde Vanbelle A. kwam Dinsdagavond van haar werk uit Ge- luwe terug toen zij per fiets zulke on gelukkige val deed dat ze aan de knie ernstige verwondingen opliep. Bij haar thuiskomst werd Dr Defever bijgeroe pen die d: ongelukkige verzorgde. Volkscrochct. Zoals verleden jaar richten d» oud- Sevanfrenen der qemeente terug een Kroot volkscrochet in ten bate van het hulpfonds der afdeling. Dit jaar gaat het crochet door in de St Jozefzaal en is ingedeeld in 2 reeksen met finale, telkens te 5.30 u. en op volgende Zon- do"cf 1" Reeks: Zondag 11 September. 2' Reeks: Zondag 25 September. Finale: Zondag 0 Oktober, zijnde kermiszondag. liet publiek is jury. Inschrijvingen te sturen aan Secre tariaat Volkscrochet, G. Gezellestr. 10 Geluwe. Kaarten te bekomen aan 10 fr. in het lokaal, herberg St Barbara Be- selarestraat en bij al de bestuursle den. Voor de wijk Terhand zal er op nieuw gezorgd worden voor vervoer en kaarten zijn te bekomen aldaar in de herberg «Terryn Stad», bij Karei Boreoen en bij Bruggeman Marcel. Allen naar het Volkscrochet. Burgerstand. Huwelijk. Vanneste Julien, te leper en Soenen Jeanne. Huwelijksbelofte. Vanhalewijn André, bediende, en Leemans Louise, bediende, te St-Joost-ten-Noode. H. Mis. Op I September plechtige H. Mis ter er& van de H. Geest met Veni Creator ter gelegenheid der herope ning van de scholen. Al de kinderen worden er verwacht. Bij de K.A.V. Op Zondag 4 Sept. groot koffiefeest met zangcrochet, uitsluitend voor de leden van de vrouwengilde. Nadere be palingen op de persoonlijke uitnodi ging. Burgerstand. Geboorte. Haveneers Dirk, z. v. André en Lemahieu Angèle. Huwelijk. Devos Omer, trein wachter en Godderis Marie-Thérèse, z. b., te Komen. Huwelijksbelofte. Decock Arsène, herbergier, te Diksmuide, en Henriet- te Hoessen, z. b. Kermisprogramma. Zondag 4 Sept.: Buitengewone dui venvlucht uit Creil bij G. Ennaert. Te 14.30 u.: Grote schieting aan de gaaipers. Te 16 u.: Muziekfeest door de maatschanpijen van Dranou- ter, Dikkebusch, Westouter, Wijtscha- te en Kemmel. Maandag 5 Sept.: Te 10 u.: Plechtig jaargetijde voor de overleden paro chianen. Te 16 u.: op de Dorpplaats schaartjeknip voor jongens 'en meis jes 'beneden de_ 16 j. Te 17 u.: Bui tengewone bolling door de ladder voor mannen en vrouwen, natura prijzen. Grote bolling ter herberg De Nieuwe Klok 400 fr. prijzen. Woensdag 7 Sept.: Te 16 u.: Schie- ting voor de leden van de St Sebas- tiaansgilde. Te 18 u.: Bijeenkomst der Lustige Bolders op de berg. Donderdag 8 Sept.: Te 15.30 u.: Wie lerwedstrijd voor Nieuwelingen B.W.B. Afstond 70 km. 2.500 fr. prijzen en talrijke premiën. Te 18 u.: Concert op de kiosk door de plaatselijke muziek maatschappij. Scholen. Donderdag 1 September herbegin nen de scholen. Duivennieuws. Mij «De Ware Duivenliefhebbers nriisvlucht uit Creil, 135 duiven. Snel heid 1.104 m. 1. Vanuxem G.: 2. Deschacht Aug.; 3. Pyck A.; 4. Touquet Cyr.; 5. Ver- cruysse M.; 6. Deschacht Aug.: 7. Wy; bo Ger.: 8. Vancoullie C.; 9. Temper man J.; 10. Verhoest Frans. Duivensport. Uitslag der vluchten van Zondag 21 Augustus. 1* Vlucht: Breteuil (voor jongen), 91 duiven, gelost te 9 u.28'; eerste duif te 11 u.34'; snelheid 1.050 meter: 1. Wybo Gerard; 2. idem; 3. Delhaye Albert; 4. Tittillion Henri; 5. Bossaert Charles; 6. Maddens Emi- 1e: 7. Houdendycke Marcel; 8. Desodt Michel; 9. Delhaye Albert; 10. Desodt Michel. 2® Vlucht: Breteuil (voor oude); 09 duiven; gelost te 9 u.28'; eerste duif te 11 u. 31': snelheid 1.065 in.: 1. Hou dendycke Marcel; 2. Wybo Gérard; 3. Senesael Charles; 4. Leroy Gérard:'; 5. Laplace Clovis; 0. Leroy Gérard; 7. Laplace Oscar; 8. Senesael Charles; 9. W^bo Gérard; 10. Bossaert Char les. Verf raaiing der bloem- parkjes van de Grote Markt. Het gemeentebestuur heeft de bloem- parkjes rond het gedenkteken voor de Gesneuvelden netjes laten opfrissen. Mochten de ouders hun kinderen eens ten strengste verbieden op deze plaat sen te gaan spelen of er de omheining van te beschadigen. Een beetje goede wil en waakzaamheid zou de gemeen schap ten goéde komen. Cinemaprogramma. Journal. Een bewogen Cow-boy- film. Danny Boy», een zeer aan doenlijke muzikale film. Weggegleden en arm gebroken. Vrouw Lahousse, uit Waasten, gleed zo ongelukkig uit, dat zij daarbij de arm brak. Dokter Surmont dien de de eerste zorgen toe, waarna ze naar een ziekenhuis werd overge bracht. De vrouw is 56 jaar oud. Proficiat! We mogen met vreugde vaststellen dat onze jongens en meisjes niet alleen in college of pensionaat maar tevens in het vakonderwijs zeer mooie uit slagen boeken. Wij stippen aan voor de jonegns in de vakschool te leper: Afdeling metaal: 1° jaar: Grote On derscheiding: André Pluym, M. Bar- thicr, W. Marico, M. Nuyttens; Onder scheiding: G. Cleenewerck en B. De- bruyne. 2" Jaar: Grote onderschei ding: L. Bartier; Onderscheiding: M. Desodt. Afdeling Houtbewerking: 1" Jaar: Grote onderscheiding: L. Notredame; 3" Jaar: Onderscheiding: M. De- berdt en A. Hoflack. Hogere Nijverheidsschool Oostende: Onderscheiding: R. Deleu. Dit levert een bewijs dat in onze. lagere school een stevig onderwijs ge geven wordt. We wensen de leerlingen van harte geluk en moge voor heil de werkgelegenheid aangroeien. Ouders kiest voor uw kindereu ren school waar opvoeding en onderwijs ten beste zijn. Onze liefdadigheidsfeesten. We danken hiermede allen die mee werkten en opgekomen zijn om beide feesten op 14 en 15 Oogst zo goed te doen gelukken. We waren gezegend met uitstekend weder en elk leefde mee in het kunstige en vermakelijke. Hartelijk dank aan de twee Amerika nen! Zulke namiddagen doen deugd en het smaakt naar de trog om nog! Woesteling. Zaterdagnamiddag bezocht een grens arbeider uit Poperinge de beenhouwe rij van R. Vandromme en bestelde er een portie paardenvlees. De koper wei gerde echter te betalen en dreigde de waardin met slagen. Toen echter de politie opdaagde was alle wreedheid geluwd en kreeg eikéén wat hem toe kwam. Sportkring. Zondag 11. deden wij de verplaatsir_ naar Le Bizet om er een vrienden match te betwisten en moesten er met 2-0 verliezen. Zondag a.s. steken wij met 3 ploegen van wal. Do kadetten spelen te 13.30 u. tegen W.S. leper. De juniors te 15 u. te Watou en onze eer ste ploeg, eveneens te 15 u. (opgelet niet te 16 u., zoals verkeerdelijk ver meld) tegen S.C. Le Bizet. Vermelden wij nog de definitieve overgang van keper Verkindere Leon van S.K. Roeselare naar onze kleuren. Zware val. Zondagvoormiddag fietste R., dienst doende brievenbesteller alhier, naar huis. Gekomen aan het kruispunt dj.' Veurnestraat bleef hij plot3 het stuur niet meer meester en plofte zwaar te gen de stenen. Ernstig gewond aan het aangezicht werd hij bij A.D. binnen geleid. Daar hij kloeg over inwendige pijnen werd later een dokter geraad pleegd. Werkongeval. A.O., Veurnestraat, in dienst bij dorser M.C., Elzendammestraat, werd verleden week tijdens het dorsen ta melijk erg toegetakeld aan één der voeten. Weet U het nog? ...Van die Zomerse Zondag verleden Een Naaimachine verkopen kan ie dereen. Maar ze aanleren en her stellen, dat is iets anders. Koopt dus uw naaimachine bij een vakman en geef de voorkeur' aan het Daar vindt U de grootste en schoon ste keus der streek, van de wereld beroemde naaimachines Phoenix en Minerva mans- en vrouw, zig zag, en voor huishouden. In pracht- meubels. Aan de laagste prijzen. Spoedige bediening. Comptant en op maandelijkse af betaling. (c-2492) jaar, met zijn vele vreemde gezichten in Elverdinge, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat! Van dat grootse middenstandsfeest in ons wondermooi park! Dit jaar gaat te Tiegem op 28 Augustus, een gelijkaardig tweede fa miliaal Zomerfeest door voor alle katholieke Middenstanders. En dit jaar zijn wij het die de verplaatsing moe ten maken! Elk op zijn beurt is im mers niet te veel. Toneelliefhebbers zullen daarbij nog gelegenheid hebben om ex-artisten uit de Koninklijke Ne derlandse Gentse schouwburg aan het werk te zien, in de opvoering van «Kinderen van ons Volk». Pensioen. Pensiocnstorters, laat Zondag 4 September niet voorbijgaan zonder de nodige pensioenstortingen te doen, be treffende de Augustusmaand, bij dhr Daniël Roelens, die hiervoor speciaal van 9 tot 11 u. ten gemeentehuize zit dag zal houden. En nu weer aan de slag. Jongens en meisjes, het verlof loopt snel naar zijn einde. Donderdag a.s. 1 September herbeginnen de klassen. De laatste dagen nog maar eens flink spelen, nietwaar... en helpen met va der en moeder, om dan Donderdag morgen allen flink uitgerust tegen woordig te zijn in de H. Mis. En daar na: met frisse moed, weer aan de slag. Ouders, tracht uw kinderen, ook in de eerste weken van het schooljaar, zo weinig mogelijk thuis te houden. Ge denkt de spreuk: Goed begonnen is half gewonnen»... want «Einde goed, alles goed heeft in de school weinig kans! Duivensport. Uitslag prijsvlucht va'n 21-8-'49 uit Breteuil. Los te 9.30 u.: 1. Devos Jo zef, Vlamertinge; 2. Van Eughelandt Gaston. Elverdinge; 3. Lagrou Jac ques; 4. Coppenolle Leon; 5. Mispe- lon Joel: 6. Verstraete Leon; 7. Cop penolle Leon; 8. idem; 9. Boutten Ar- matid; 10. Lagrou Jacques. Zondag a.s. prijsvlucht uit Breteuil. Door kwade hond gebeten. Toen do 14-jarige Top Willy naar stig een handje toestak om het tijdig binnenkrijgen van de oogst van C.M. te vergemakkelijken, kwam plotseling een hond op hem afgevlogen. Het dier had zijn prooi zo geweldig te pakken, dat de dokter diende geraadpleegd. Er kon vastgesteld worden dat de jonge ling op verscheidene plaatsen ernstige vleeswonden opgelopen had. Drulc verkeer. Gezien het druk verkeer voor mo torrijtuigen willen we aan sommige paardengeleiders doen opmerken dat ze de verkeersreglementen beter die nen in acht te nemen, zodanig dat niet meer zoals laatst gebeurde het tram verkeer vertraagd werd, door een klei ne botsing die slechts op materiële schade uitliep. Waarheen Zondag 28 Aug.? In de voormiddag te 10 u. met F. C. Woesten naar Poelkapelle. Ver trek aan 't lokaal te 9 u. stipt, per ■autocar. Het bestuur verwacht een talrijke opkomst vanWegè de suppor ters voor deze eerste verplaatsing. Dus allen op post want met uw aan moedigingen kunnen onze jongens het tot eën overwinning brengen. In de namiddag groi aan de staande wip, ingerl/at door de schuttersgilde St Sebastiaan Op Zondag 4 September richt de schuttersgilde St Sebastiaan», haar jaarlijkse grote prijsschieting in voor de ingeschreven leden. De prijzen dienen tijdig ingebracht in 't lokaal. e schietingStavele, in de persoon van Julien Bed- delem, die erin slaagde een zeer vroe ge prijs te spelen uit Limoges, met een jonge duif. Hij wist zich het goe de bloed aan te schaffen mits grote offers. Nochtans, wanneer men het echte ras bezit, mag men met betrou wen de toekomst tegemoet zien. Burgerstand. Overlijden. Vandewalle Gerda, d. v. Silvere en Dewitte, Martha, 2 li maand. Huwelijk. Vandeputte Joris, land bouwer, te Moorslede, en Vandenber- ghe Martha, landbouwster. Duivennieuws. «Middenbond» bij A. Alleman. Creil. 1. Riem Marcel, Pollinkhove; 2. Van- greveling Jos, idem; 3. idem; 4. Al leman Arthur, Oostvleteren; 5. Riem Marcel, Pollinkhove; 6. en 7. Dekey- ser Maurice, idem; 8. Debruyne Jero me, Oostvleteren; 9. Gheersert Maur., idem; 10. Lagrou Jacques, Woesten. Op Zondag 28 Oogst: Prijsvlucht uit Arras. Burgerstand. Overlijdens. Maurice Struye. Pieter Pacco, wed. Plavie Note en echtg. Eugenie Boury. Emma Worm, echtg. Camiel Devriere. Toneel. Zondag en Maandag 28 en 29 Oogst telkens te 20 uur in de zaal achter de Kapelanie, toneelopvoering door de studenten, van het stuk Van den braven moordenaardrieakter, vol fijne humor en geestige toespelingen De klucht speelt zich af in 't gevang van Veurne. De opbrengst komt ten goede aan E. P. Marcel Delanote, Scheutlst. Komt tijdig, en koopt op voorhand uw kaarten aan 15 fr., persoonlijke ingangskaart. Tussenin muziek en veel gezellig heid. Komt allen zien! B.J.B.-Zomer-Ruiterfeest. De B.J.B.-Hoogdag nadert rap. 4 September aanstaande, te 3 uur, gaat ons Zomerfeest dus door. De afdelingen van de Dekenij en de ruitersgroepen uit het ronde komen onder elkander bekers en eerste plaatsen betwisten. Boeren, komt zien naar het werk van uw jongens, naar het werk van de B.J.B. Uwe aanwezigheid is een beste aan moediging voor uw zoons. B.J.B. voor het werk dat men u vraagt, slaat hand aan 't werk. Kermis. Op Zondag 28 Augustus jaarlijkse kermis te Stavele. Na een druk tijdstip van zeer veel werk bij onze landse mensen, komt de lang verwachte kermis of dagen van ontspanning en welverdiende rust. De volksspelen zullen er aan de beurt komen. Men zal wedijveren op allerhande gebied. De Zondag, op het dorp en de Dins dag op het hoekje, velokoers voor de liefhebbers. De Donderdag kermis in de Vaartstr. Op Zondag 28 Aug. grote lcermis- vlucht met de duiven uit Breteuil, bij Sidon Bruneel; 2.700 fr. gewaarborgd met kermisprijzen. Inkorving Zaterdag tot 14 uur. Keizer. Zondag 11. had de Keizerschieting met de handboog plaats te Loo. AI de Koningen van 't gewest don gen er om het Keizerschap. De hoog vogel of keizervogel werd neergehaald door Marcel Delval uit Stavele. De hartelijkste gelukwensen. Onderscheidingen. In de laatste tijd wist Rik De- peser, uit Stavele. zich flink te onder scheiden met zijn jonge duiven op Dourdan, die niet min dan twaalf vroege prijzen wist weg te kapen te Krombeke, te Vlamertinge en te Loo De fondspeler Gerard Catteeuw wist nogmaals een schone prijs te behalen uit Limoges, met de witte duivin. Naar het schijnt wint hij in de twintig eerste prijzen nationaal. Een nieuwe ster daagt op aan het firmament in de duivenwereld van Afscheidsplechtigheld van E. H. Callen, onderpastoor en proost van het A.C.V. Dinsdagavond had er te Reningelst namens het A.C.V. een afscheidsfeest plaats, bijgewoond door al de bestuurs leden van de maatschappelijke werken. E. H. Onderpastoor Callens komt door Z. Exc. Mgr Lamiroy benoemd te worden tot pastoor te Voormezele, de parochie waar het H. Bloed bewaard en vereerd wordt. Hij werd geboren te Desselgem ten jare 1900, werd priester gewijd te Brugge in 1926; bewaker be noemd aan het St-Vincentiuscollege te leper waar hij tot 1936 verbleef; waar na hij onderpastoor werd te Renin gelst. Thans komt hij tot pastoor be noemd te worden te Voormezele ter vervanging van E. H. Huyghe, die pastoor benoemd werd te Reninge. Namens de verschillende besturen bedankte ieder voorzitter, de gewezen proost en wenste hem een zegenrijk apostolaat toe, waarna dhr Marcel Bo de, gewestelijk secretaris van het A.C.V. het woord nam en de Eerwaar de Heer proost bedankte voor de be wezen diensten, hij was de stille en nederige werker, midden zijn volk en voor zijn volk. E. H. Callens op zijn beurt dankte alle aanwezigen voor hun steeds be reidwillige medewerking en wenst aan allen het beste voor de toekomst. Verder werd nog geïnformeerd wan neer E. H. Callens zou geïnstalleerd worden te Voormezele, maar dit kon voorlopig niet kenbaar gemaakt wor den daar dit afhangt van sommige omstandigheden. We zullen onze lezers dan ook zo spoedig mogelijk op de hoogte brengen en we zijn er dan ook diep van overtuigd dat zowel de be volking van Reningelst als dezo van Voormezele de nieuwe herder een war me ..Jiulde. zal weten te brengen. Tot opvolger van E. H. Callens al hier is E. H. V. Gesquière van Pope ringe benoemd, we heten hem harte lijk welkom op onze parochie. Een kijkie aan de eretafel tijdens het feestbanket. Van links naar rechts: Mevr. Feryn-Marent; Z. E. H. Cosyn, Pastoor; de gevierde Se nator en Heer Volksvertegenwoordiger F. Lefère. en voelde zich vereerd en verheugd, in naam van de Belg. Boerenbond, de beste gelukwensen te mogen over maken. Na hem volgden gelukwensen en een korte toespraak van Bestendige Afgevaardigde Olivier, waarna Mees ter Pareyn de dank en gelukwensen in naam der Provenaars de gevierde overmaakte. Als slot kwam dan Senator Feryn zelf aan het woord. Vandaag, aldus spreker, sprak de volkswil, die wil die zich ontwikkelde tot een waardi ge hulde en tot het inrichten van buitengewoon mooie feestelijkheden waarvan deze prachtige stoet van de namiddag in al zijn rijke afbeel dingen een sublieme uiting van was. Een voor een overliep de gevierde de voorbijgetrokken stoetwagens en vond in hun uitbeelding en ontwerp stof genoeg voor een korte uiteenzet ting van zijn programmawens. In ver band met de Koningswagen sprak hij over de terugkeer van onze geliefde Vorst Leopold III, en zijn woorden werden met warme toejuichingen begroet. Hii dankte daarop allen zonder on derscheid om het hunne dat ze in dit ganse vierings'werk bijgebracht hadden, ook de genodigden om hun gemeende blijken van sympathie en inzonder de Hr Lermytte die, alhoe wel oud van jaren, aldus spreker, steeds .iong blijft en die met zijn ge kend dynamisme en wilskracht, de bezieler was van dit feest. Voor 3 uur, zo ging spreker verder, stond ik nog op de IJzervlakte en zag er een schoon volk uiting geven van zijn gezonde, kristelijke en vlaamse GOEDE MEID, voor huishouden, reeds gediend hebbend. Zich wenden: Wasserij 't IdeaalCasselstraat, Poperinge. (2684) GOEDE MEID, bij gezin zonder kinderen. - Kerkstraat 60, Blanken- berge. (2685) GOEDE MEID, boven de 18 jaar. Te Boezinge. A.t.D. (2686) Zaterdagmorgen 20 Oogst was de 13r jarige Jean Deleye, wonende Ieperstraat te Zonnebeke, aan het ravotten met zijn fiets over de baan, toen plots een auto opdaagde. De automobilist deed al wat in zijn macht lag om de jongen te mijden, doch telaat, hij verdween onder de auto. Hevig bloed verliezend werd het slachtoffer er van onder uitge haald. Dokter Vandenbulcke ver wittigd, verscheen snoedig ter plaats alsook de rijkswacht van Zonnebeke die het nodige onderzoek instelde. De jongen die de rechterarm gebroken werd op twee plaatsen en een sche delbreuk opliep werd bij hoogdrin gendheid naar het O. L. Vrouw Hos pitaal te leper ter verzorging over gebracht. Rond 12 uur was de jongen nog steeds in koma. Zijn toestand wordt als zeer ernstig beschouwd. Akelige bijzonderheid, de moeder van het,jonge slachtoffer is nog niet lang overleden en de vader die een garage uitbaat was afwezig. Ex-hong zonne in de lucht Zondag plichten», niet mochten meevieren. te Proven: zonne die mild, warme Laten we echter dit verslag der feest- ÏT Sii 5 stralen over blijde gezichten van stemming niet ontsieren met bericht- f, bescheiden aan onze gesneu- feestelingen uitgoot; er was vreugde geving van dergelijke onbegrijpelijke in op die gezichten Zondag te Proven, kleingeestigheid. monument, die vele bloemen neer- vrije vreugde en welgemeende har- Daar komen de twee auto's terug. telijkheid bij allen die er tegenwoor- We bemerken er Senator en Mevrouw m! dig en... gebleven waren om de be- Feryn. Aan het einde der dreef, on- *2,® noeming van Heer Georges Feryn tot der een prachtige poort, waren on- kransen me getuigen niet van haat Senator te vieren. dertussen de buren rich bij die par- t «Th™ AiSï Het initiatief werd aangedurfd kerende auto's komen vervoegen en spreker besloot. Laat ons'hun offer door de Kristen Werklieden was verplichtten de gevierde uit te stap- "ooit vergetenrij hebben recht op het uit erkentelijkheid om alles wat pen om hem hun beste wensen over °nze ordentelijkheid door het o.ier Hr Feryn voor die min-begoede stand te maken. Ze meenden het goed hoor, v^n leve-tl v, n i onder den oorlog had gedaan? en en hadden in grote letters op de poort duurbaa:r VIaajideren veil hadden, de Boerengilde. Uiteindelijk sprong geschreven: wa<! <5a" ~rït Wij allen samen hier, geburen, die hulde tooh algemeen, inderdaad, dle -,j hu]1 beste wensen sturen, zijn fier en welgezind omdat gij zijt nu aan 't bewind. Daar was het ook dat, in hun naam, He Vlaamse Leeuwgezongen. Proven heeft er des te meer om Vrouw R. Decrock-Cambier een tref- Alle overheden daalden daarna de gejubeld. Iedereen voelde rich veel fend huldedicht voordroeg en een klosk af en volgden Senator Feryn vrijer en was blij eens uitbundig aan prachtige bloemenruiker aanbood. na»r !net Monument der Gesneuvel- rijn gevoelens lucht te kunnen geven. He autokaravaan vertrok, en ver- den, waar een kort gebed door Z. E. Het was de kranige oud-burgemees- der onder nog een poort lazen we al- H. Pastoor voorgelezen hoeveel ter, de 78-jarige Heer Emiel Lermyt- door de auto-vensten-uiten reikhal- treffender dan die minuut ijzige stil te, die de organisatie in handen nam zend: en door de menigte beantwoord en ze met behulp van krachtige Wij vrienden fier en blij vereend, werd. Bij het neerleggen der bloemen ieugdhanden uitbouwde Brengen hulde, hartelijk en welge- volgde een tweede uitvoering van het «Proven heeft dat in lange niet fmeend Nationaal Lied. meer gezien, Meneer zei ons een oud Aan U, de wakk're en dapp're tolk vrouwtje, en ze rechtte zich op om Van onze trouw aan Kerk en Volk. want al ;rie stokken gereed liggen had om die in de wielen te steken moest... onverwacht op reis of was belet... De markt was één ovatie en eerst de tonen van het Nationaal Lied, door de muziek gespeeld, smoorden deze en brachten een eerbiedwaardige stil le Stemming teweeg. Daarop werd door de aanwezigen ons in de ogen te kijken. Aan De Landinggekomen werd 't Was gewaagd en gedurfd hé, halt gehouden; de stoet schoof de moederke Ja't meneere, maar 't was wel... enee! grote baan op en trok dorpwaarts, ge volgd' door de 'auto's. HET CONCERT Te 18 uur had dan, onder de leiding van Bestuurder M. D'Heere, een kunstconcert door de lokale muziek vereniging plaats. Deze uitvoering werd druk bijgewoond en Senator Feryn hield er speciaal aan persoon- En of het wel was! DE STOET We zouden die U graag beschrijven lijk de muzikanten om hun flinke van A tot Z, van 't begin tot 't einde, prestaties en offergeest te feliciteren Was rond 3 uur 'toen van uit het We hebben er een groot uur staan op en te danken, dorp zich 'n 40-tal auto's in beweging kijken, alles nagegaan en... maar zetten om Senator Feryn aan huis af moesten we dat alles voor U besohrij- te halen. Twee auto's reden verder ven, 't zou ons zeker veel te ver bren- hofwaarts, wijl de overige aan het gen. einde der hoevedreef, op de grintweg, Verzorgd, ja, en mooi! Er zijn van ongeduldig zijn komst verbeidden. die ogenblikken in 't leven dat een In die twee auto's hadden plaats mens zich groot en bewustvol voelt: HET BANKET Een 120-t,al aanwezigen vulden te 19.30 uur nokvol de Patronagezaal. De bediening was opperbest, alle aanwe zigen betuigden bun tevredenheid over opdiening en keurige spijzen. genomen: de Z.Z. E.E. H.H. Pastoor dit gevoel stond op alle gezichten der D(r toasten Weven natuurlijk niet lang en Onderpastoor; Schepen K. Ver- faillie; de Heer Lermytte, Voorzitter van het Feestcomité, met zijn Sekre- taris; de Hr Voorzitter van de C.O.O. en de Hr Val. Lefever. Op de grintweg werd er gefluisterd en beweerd dat er meer auto's had den kunnen zijn, dat de eigenaars er stoetdeelnemers geschreven. fW pa z- J3- Pastoor die bet Ze waren fier om hun aanwezig- eerst het woord voerde, kwamen ver heid, om de hulde die ze bil het stel- £er Volksvertegenwoordiger Lefere, len van die kleine - wellicht voor Senator Desmet, Bestendige Afgevaar- hen onbezonnen daad, brachten. 5l18j?en Stoime en Ollivier, oud- Verzorgd: vele andere stoeten mo- Volksvertegenwoordiger Stubbe en gen er 'n voorbeeld aan nemen, We zien ze nog voorbijkomen de ruiters, van wel uit ter hertesympathi- de verschillende groeperingen, vlag- seerden maar als vazalen ofte ver- Ziehier, voor het licht en het halflicht vervoer, twee zeer sierlijke bestel, wagens, uiterst handelbaar en daarbij opvallend zuinig in 't ver bruik. De eerste, de zg. 5 CWT, neemt een vracht van 250 kg aan. De tweede, de 10 CWT, is voor vrachten van 500 kg bestemd. - Beide modellen zijn met 'n 4 cyl. motor uitgerust, van 1172 cm' cylinderinhoud. üi Hierna enige kenmerken van belang t Wielbasis 2.29 en 2.39 m Spoor 1,15 m. Draaicirkel 10,6 en 12,2 m Volle lengte 3.48 en 4,00 m Volle breedte 1,40 en 1,63 m De pane- van het gans stalen koetswerk zijn bijzonder geschikt voor 'n mooie publicitaire decoratie. De Officiële Verdelers der FORD MOTOR COMPANY (Belgium) N.V. sullen U met genoegen ede verdere Inlichtingen verstrekken over deze beide eenheden. (C 2567) gen, bonden, gilden, muziek, wagens, schoolkinderen. We weten werkelijk niet waar de bloemen gegooid en wie het meest geprezen dient te worden. Zeker, de ene uitbeelding loont meer dan de andei'e en draagt in zich meerdere hoedanigheden tot bewondering en sympathie. Alles stellen we op een lijn... met toch een speciale vermel ding voor de wagen van de Bond der Kroostrijke Gezinnen, waar de fami lie A. Lazeure-Werquin met hun ne gen kinderen de uitbeelding ervan v treffend groots aandeed en met de goede zangers uit den Hommelpap die goed hun liedje kenden en over een onvermoeibaren accordeonist be schikten, die er de luimige noot in hield. Ook de A.C.W.-wagen en de wagen der Boerengilden trokken ons aller aandacht. Dit alles nog, zonder van de hon- Provinciaal Raadslid Juffr. Devos. De feestavond sloot zo in de bests stemming, niet echter zonder dat do gevierde Senator een korte slotrede hield die wij als volgt bondig kunnen samenvatten Men vraagt me zoveel m'n oren maar., dag na dag, zal ik m'n best doen om zoveel moge lijk uw wensen te kunnen inwilligen. Voor 't werk deins ik niet terug... 'k zal werken en hoop dan ook dat de resultaten niet zullen uitblijven. Spreker dankte andermaal allen om de blijken van sympathie en beloofde z'n mandaat plichtgetrouw en gewe tensvol te vervullen. /erzorgde; met de Koningswagen die fHet was 21.30 uur als de tafel ver- /io laten werd en de genodigden mekaar vriendelijk de hand als afscheidsgroet drukten. Buiten, in de voor- en late avond, was gans Proven als een bijenkorf. Er was nering en... tering in 't dorp! De mensen zijn dan stilaan, een na een, groep per groep, naar huls derden toeschouwers te gewagen die terug gegaan... uiterst tevreden over volledig met dit alles meeleefden en hun dag, uiterst gelukkig om het wel. op wiens gezichtuitdrukking de vele slagen van het feest... en uiterst fiei spontane vreugdereacties tot uiting om de nieuwe eer die hun kleine ge- kivamen. meente beschoren werd bij het bezit- Ondertussen was de stoet, gevolgd ten van een Senator, van de autokaravaan, aan het uitein- En toen wij, onderaan de vele no de van 't dorp gekomen en, na ge- ta's, waarvan we er veel niet hebben dxaaid te hebben, schoven de auto's kunnen uitdiepen, 't zou te lang vooruit en reden ze naar de plaats lopen in ons notaboekje een lijn waar op en bij de kiosk die dienst trokken, toen vielen onze ogen op het deed als tribune de perscnalitei- genoteerde opschrift waarmeê we hier ten hem in ogenschouw namen. ons verslag kunnen sluiten en... de Inhoud ervan tenvolle beamm: DE PERSONALITEITEN Met zó een Vlaming aan het stuur Onder de talrijke aanwezigen stip- die streeft naar recht - wars avontuur- ten we aan: Vooreerst Heer Senator hopen we, dat uw verder streven en Mevrouw Feryn en familie. Ver- door iedereen zal zijn geprezen, der merkten we op: Hr R. Desmet, Werk zo voort, steeds cm het beste. Senator en Burgemeester van Staden; de Heer zal zorgen voor de reste. Volksvertegenwoordiger Lefere en oud-Volksvertegenwoordiger Stubbe, beiden uit lener; de Heren Olivier (Aartrijke), Loncke (Roeselare) en Storme (Wervik), Bestendige Afge vaardigden der Provincie; de Provin ciale Raadsleden: de Heren Cappoen en Maes (Komen) en Juffr. Devos uit Poperinge. We noteerden nog: Z. E. H. Cosyn, Pastoor: E. H. Yse- baert. Onderpastoor, en Z. E. H. De lanote, Arrondissementeel Proest van het Verbond der Boerengilden. Verder de Heer Lermytte. Voorzitter van het Feestcomité, de leden der Kerkfa briek, de voorzitter en leden der C. O. O.; Hr K. Verfaillle, schepen, en Hr V. Lefever, lid der Gemeenteraad. En nu zette de stoet zich daarop In beweging om de grote défilé voorbij de ere-tribune. Tal van bloemenrui- kers door de wagens en groepen wer den de gevierde en rijn gade aange boden wijl lustig, naar goeie Vlaam se geplogendheid, de stoet stilaan voorbijtrok en uiting gaf van zijn hulde, erkentelijkheid en vrolijkheid. DE HULDE OP DE KIOSK Het was oud-Volksvertegenwoordi ger Stubbe die, als eerste spreker, Senator Feryn gelukwenste. Hij deed het in gemoedelijke termen en de omstaand er s dank zij een luidspre ker konden alles goed volgen. Uit bundig was hun spontane vreugde bij het afsluiten dezer roerende toe spraak. Na hem belichtte Volksver tegenwoordiger Lefère, na de eerste felicitaties, de familielast die zich op dringt bij politieke mandatarissen die hun mandaat willen vervullen zo als het moet. Allen voelden de draag wijdte van deze uiteenzetting goed aan en onthaalden op handgeklap de slotbewering van de redenaar, wan neer hij beklemtoonde dat Senator Feryn wel degelijk bewust was van die mandaatsplicht en dan ook alles in het werk stellen zou om zijn bevol king te dienen. Als feestredenaar volgde daarop Senator Desmet, Burgemeester te Staden. Hij bracht, ais afgevaardigde van het hoofdbestuur van de Belgi sche Boerenbond, een roerende hulde aan het adres van de nieuwe Senator OUDE SPELLING aan zeer voordelige prijzen, bij: Dit feest, dat eerst aangekon digd werd voor Zondag 28 Aug. e.k., moest door onvoorziene om standigheden verschoven worden tot Zondag 3 September. Zoals men weet werd bedoeld feest op touw gezet ter huldi ging van Z. E. H. GODDERIS welke reeds 25 jaar Pastoor ls op de gemeente Langemark. Ter dezer gelegenheid zal hem te vens het Ereteken van Ridder in de Kroonorde overhandigd worden. De feestelijkheden worden in de avond besloten met de opvoering van Het Marc- spelopenluchtspel in 5 bedrij ven. Er wordt die dag te Lange mark veel volk verwacht, want 't zal de moeite lonen 1 Kantoor van de Notaris VAN EECKE te POPERINGE OP MAANDAG 12 SEPTEMBER 134» te 3 uur namiddag, ter gewone ge hoorzaal van het Vredegerecht, Hond- straat te Poperinge, ten overstaan van den Heer Vrederechter van he» kanton Poperinge, OPENBARE VERKOPING VAN le NOORDSGTIOTE, in den Groten Broeit, groot bij titel 31 a. 2 ca. r> bij kadaster slechts 30 a. 50 ca Gebruikt door Vrouw Wed. NcLet zonder schriftelijke pacLi ('M&i,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 9