VAN «DIE» ASSURANTIE Devaluaties in serie Nieuwe Uurregelingen op het Spoor DE WEEK IN ONS LAND Robinson Crusoë beleeft zijn avonturen De Heer OmerDecuypere tot Provinciaal Voorzitter verkozen als opvolger van wijlen Mr. A. Van Coillie Met de Quint op de baan Britse Pond gaf het sein met waardevermindering van 30,5 Oe Belgische frank aan de beurt met 12,34 °/0 BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.00. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN 45" JAAR. N' 39. ZATERDAG SEPTEMBER 1949 12 BLADZIJDEN BUITENLANDS OVERZICHT 24 Landen volgden reeds het Brits* beeld Het verloop der omstandigheden Het N.C.M.VWest-Vlaanderen op het goede spoor BoSIar wordt 50 fr. Pond Sterling 140 fr. Van kracht met 2 Oktober 1949 Bij het heengaan van Snotje en Snetje,, in HET WEKELIJKS NIEUWS °H ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 28 fr. Belgisch Congo 3.— fr. p. week Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervifc en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). mmwwiw 24 Prijs per Nummer: 2 Fr. Verantwoordelijke Uitgever: J Santen, Gasthuisst aat 19. Poperinge. Deze week zou ik... peuteren en piekeren, 't Werd anders! Ik had in derdaad een paar woorden geschre ven over het Davidsfonds zo he lemaal terloops, Zondag 18 Septem ber. Op onze parochie' immers flo reert het Davidsfonds. We kregen reeds een voordracht en voor 't win terseizoen is er een waar program ma: een reeks voordrachten en feest- vergaderingen. Onze afdeling is de ziel van de .winterwerking op de pa rochie. Maar, het Davidsfonds hield op 11 September zijn Jaarcongres te Leu ven en een van onze Meesters was er aanwezig. Er waren drie autobus sen met bestuursleden uit West- Vlaanderen naar Leuven afgereisd. Zó zei Meester mij, wanneer hij Zon dag namiddag kwam aansteken Hij legde een heel stapeltje dag- en weekbladen op tafel. jl-c, zei hij, we gaan er nu een uur- ke ov er praten en dan kunt ge op uw duizend gemakken 's snuffelen in düt papier. Dat zijn verslagen over 't Conce-, Meester is een oude trouwe Da- Vidsfondsman. Een meester, geen on derwijzer. Een onderwijzer, voor mij althans, is iemand die op school enige uren onderwijs geeft en... amen! Een meester as heel iets anders; dat is iemand die zijn school en klas ver zorgt, maar in kontakt blijft met zijn... jongens en zijn oud-leerlingen; die er voor zorgde gezagte krij gen en dat gezagin zijn vrije tijd ten dienste te stellen van de werken op de parochie. Meester is een trouwe yincentiaan, lid van ons koor, voor zitter van ons toneel en bestuurslid van het Davidsfonds. Meester is... iemand, is in aanzien, heeft invloed en gezag en... w» riin goede vrien den. Ge moest daar geweest zijn, te Leu ven, zei hij mij. Dan eerst krijgt ge een gedacht van de werking van het Davidsfonds! Kijk Pé, op onze pa rochie zien we daar maar een staal zonder weerde van; nu van Leuven tot in onzen verren Westhoek... Maar als ge daar met 800 afgeveerdigden saam komt, dan krijgt ge een heel andere kijk op düt Davidsfonds, met zijn 629 afdelingen en zijn 75.000 leden. Er bestaat nu zelfs een eerste afde ling in Congo, te Leopoldstad. Pé, vele van onze .ensen verstaan nog niet wat het Davidsfonds eigenlijk is. Voor de enen is het... te Vlaams, voor anderen is het niet... Vlaams genoeg. Voor sommigen geeft het boeken uit die niet... hoog genoeg zijn, voor anderen zijn ze te fraai, voor anderen weer niet dik of niet dun genoeg. Voor mij Pé, is het Davidsfonds een soort verzekering. Aardig misschien? We zijn ver zekerd tegen den ouden dag, tegen ziekte en ongevallen, tegen brand. Er zijn levensverzekeringen, peerden- en geitenverzekeringen, hagelverzekerin- gen. 't Zijn er misschien nog! Voor onze verstandige, gelovige Vlaamse mensen was er, is er ook een verzekering nodig. We werken, we zijn bezig met onze zaken, met onze boeken, met onze belas- tingbrieven. 't Verstand zit altijd met dat dagelijks gedoe bezig en heeft nog iets anders nodig: ge zonde verstrooiing, een verstrooiing die U meteen nog meer en beter mens maakt. Er zijn al gelegen heden genoeg tot verstrooiing die U min mens en... onmens maken! De verzekering daartegen?... Het Da vidsfonds. De verzekering tegen het verwateren van alles wat ons als Vlaming en gelovig mens hoog hield en houdt. Heo ik U niet gezegd dat Meester een trouwe Davidsfondser was? Een Meesterzoals we er vroeger meer hadden. Geen ouderwetse, geen oude- tijd maniak, maar ook geen sport- of kinema-maniak. Hij gaat wel 's naai de kinema, hij is wel nu en dan op een voetbalmatch, maar geen maniak! We waren nu beide aan die Davids- fondshistorie bezig... Peis ne keer zei Meester: In 't laatste jaar verspreidde het Davidsfonds 370.000 boeken. Hebt ge daar wel een juist begrip over? 370.000! En dat is gezonde lezing, en geen minderweerdige waarachtig, want als een schrijver nu naam wil maken, dan kan hij dat best langs de volksboeken van het Davidsfonds. Dat is de weg om bekend te wor den. Gezonde lezing Pé! We weten ge noeg hoeveel... vuiligheid er op de boekenmarkt komt en wie kan altijd het koren van het kaf schêen. Bij 't Davidsfonds zijt ge veilig. De vele volksboeken, de keurboeken, de spe ciale kinderboeken, ge moogt ze ge rust lezen en te lezen geven. We herdachten dees jaar de Boe renkrijg», die heerlijke brok fierheid en martelaarschap uit onze geschie denis. Er werden in 't Vlaamse land 231 Boerenkrijg-herdenkingen gehou den. Dank aan wie? Ze gingen allen uit van het Davidsfonds. December '49 is 't vijftig jaar ge leden dat Gezelle stierf. In 1930 werd zijn standbeeld opgericht te Brugge. Te Leuven op 't Congres werd het Gezelle-jaar geopend. Zondag laatst pakte de West-Vlaamse Gouwbond de Gezelle-viering aan te Brugge. Gezelle? Onze grote Gezelle?... zou vergeten geraken was ons Davids fonds daar niet; zij gerust! 't Is ja ren geleden dat alleen gestudeerde mensen lid waren van het Davids fonds. In dien tijd lazen onze men sen niet, woonden ze geen voordrach ten bij. Vroeg aan 't werk, laat aan 't werk, en grote of kleine miserie t'huis... het mocht er niet af. Maar nu! Zoudt ge geloven dat 't grootste deel van de leden van 't Davidsfonds mensen zijn lijk wij, Pé? Boeren, kleine neringdoeners en werklieden! Mensen die hard werken maar niet achterlijk willen zijn, nog iets willen bijleren, ook buiten hun eigen be roep, oog en oor willen hebben voor alles wat schoon is en goed! Kijk nu maar in dat stapeltje pa pieren, zei Meester!,., 't Ligt er nog! Was :t niet voldoende die werking van het Davidsfonds even te belich ten? Een deel van de werking? Is dat niet voldoende? 'k Zou peuteren noch piekeren. 75.000 Leden voor een vereniging die zich niet toelegt op zuiver materieel of geldelijk gewin... 't is misschien een prachtige uitslag. Ik zeg: misschien. 1950, 't zal 75 jaar geleden zijn dat 't Davidsfonds ge sticht werd. Zou 't niet kunnen tot 100.000 leden gaan in dat jaar? Zijn er geen 10Q.0O0 Vlaamse gezinnen die zich verzekeren tegen verwatering van hun... hersens en hun Vlaams temoed? Er zijn er meer! Werk voor e... onbetaalde agenten van die... Assurantie! Pakt vast! PÉ VLAMYNCK. Devaluatie op grote schaal Met de tandem ging het niet meer, men was immers met vijf om uit te zetten langs de baan. Dan maar een fiets nlaatsgevend voor alle vijf, meende Mrs Gillotts te Peckham, Engeland. En zo bouwde hij de Quint Weldra kon men er een proef mede nemen, zoals men hierboven ziet. Vooraan, als menner, de Britse crack-wielrenner Een Hart, die het zeker in de armen niet gemakkelijk hebben moet om dat tuig te sturen. Sir Stafford Cripps gaf de eerste stoot. Dat sedert Zaterdag 17 September een 25-tal munten, o.m. ook onze Bel gische frank, een devaluatie hebben ondergaan, is onze lezers ongetwijfeld reeds bekend. Zowel in het artikel van onze medewerker Westerly nek als in een speciale bijdrage verschij nend in hetzelfde nummer, wor den hieraan meerdere beschouwin gen gewijd. Maar toch menen wij hieronder nog in chronologische volg orde de loop dier schokkende gebeur tenissen als nadere toelichting aan voormelde artikels te moeten mede delen, en wel als volgt: Vrijdag 16 Sept.: Niettegenstaande het akkoord op de ABC-conferentie te Washington, blijven wilde geruch ten over devaluatie van het Pond Sterling de ronde doen, maar worden van officiële zijde steeds gelogen straft. Toch blijft men ter zake vrees koesteren en wordt met spanning ge wacht naar de 18 September, als fa- tidieke datum, gezien op die datum in 1931 Groot-Brittanje de gouden standaard voor haar munt opgaf. Tevens werd bericht dat bij een onderhoud op het Staatsdepartement te Washington, waaraan deelnamen de H.H. Acheson, Schumann, Pet- sche, John Snyder, Paul Hoffman en Averell Harriman, aan de Franse Mi nisters medegedeeld werd dat de be sluiten van de ABC-conferentie toe passelijk werden op alle lidstaten van het Marshall-plan. Groot-Brittanje mocht tevens reeds 175 millioen Marshall-dollar gebruiken voor aan koop van graan in Canada. Zaterdag 17 Sept.: De U.S.A.-Mi- nister van Financiën Hr John Sny der deelde mede dat de goudwaarde van de dollar ongewijzigd blijven zou wijl anderzijds de Gouverneurs van het Internationaal Valutafonds zich uitspraken voor een vrije verkoop van 50 van het nieuw gedolven goud. Sir Stafford Cripps was intussen te Londen teruggekeerd. Zondag 18 Sept.: 's Avonds barstte de bom. Te 21 u. 15 hield Sir Staf ford Cripps een toespraak voor de B.B.C., na een onderhoud te hebben gehad met de H.H. Churchill en Eden. Na aan de luisteraars Good eveningte hebben toegezegd, ver klaarde hij daarop onmiddellijk dat het Britse Pond voortaan nog slechts 2,80 dollar zou genoteerd worden te genover 4,03 dollar voorheen. Deze mededeling verwekte grote sensatie en weldra bleek het dat de devalua tie van het Pond Sterling een ket ting-devaluatie tot gevolg hebben zou. Het Britse voorbeeld wordt druk gevolgd. Maandag 19 Sept.: De devaluatie- berichten volgen elkaar op. De In dische roepie komt op 21,40 U.S.A. cents, het Australisch pond geldt nog Zondag 18 September jl. vergader de het Nationaal Christelijk Mid- denstandsverbond, Provincie West- Vlaanderen, te Roeselare. De dage lijkse burelen van de tien gewesten uit de provincie waren omzeggens voltallig aanwezig. Alle gewestelijke secretarissen en propagandisten wa ren op post en verschillende parle mentsleden volgden de vergadering. De bedoeling van deze vergadering was het samenbrengen van al de ver antwoordelijke werkers in de gewes ten om de winterwerking van de Middenstandsorganisatie voor te be reiden. OMER DECUYPERE PROVINCIAAL VOORZITTER Vooraf vergaderden de tien gewes telijke voorzitters onder leiding van het Provinciaal Dagelijks Bureel, voor de verkiezing van een nieuwe Provinciale Voorzitter, in opvolging van wijlen Mr. Alfons Van Coillie. Met algemene stemmen werd de Heer Omer, Decuypere tot voorzitter verkozen. Wij geloven dat de gewestelijke voorzitters werkelijk geen betere keuze konden doen. De Heer Omer Decuypere is sinds meer dan 25 jaren in de middenstandsbeweging van de provincie werkzaam. Practisch on onderbroken vervulde hij de func tie van secretaris van het Geweste lijk Middenstandsverbond te Roese lare. Ontelbaar zijn de mensen die hij gedurende deze jaren met raad en daad heeft bijgestaan. Dwars door de crisisperiode van de Midden standsbeweging heen heeft hij ver schillende diensten voor de midden standers helpen uitbouwen en in stand houden. Zijn wijze raad, bij HEER OMER DECUYPERE de poging die op dit ogenblik ge daan wordt om alles opnieuw in één sterke organisatie te bundelen, is van onschatbaar groot belang. De Heer Decuypere is ongetwijfeld de man die, met de nodige ondervinding uit het verleden van de beweging, met de nuchtere zin, maar tegelijker tijd met de doordrijvendheid die Middenstandsbeweging in de Pro vincie West-Vlaanderen tot nog ver dere bloei te brengen. Wij wensen de Heer Decuypere met zijn verkiezing geluk en het Christelijk Middenstandsverbond met zulk een voorzitter goed heit DE WINTERWERKING WORDT INGEZET Wanneer de verkiezing van de hem kenmerken, geroepen is om de Heer Decuypere tot Provinciaal Voor zitter aan de algemene vergadering werd medegedeeld, was zij natuur lijk op luid en hartelijk applaus onthaald. Onmiddellijk werd de vergadering 'ingezet met een uiteenzetting van de Provinciale Secretaris G. Vande- putte, over het plan van de winter werking. Na een overzicht te hebben ge geven over de werking die op het nationale plan tijdens de voorbije maanden werd gevoerd, alsmede in de andere provincies, werd aange stipt dat het contact met de zuster organisaties en diensten was verste vigd. De winterwerking wordt Ingezet met een algemene reeks vergaderin gen tijdens de maand October in al de afdelingen waar tijdens het ver lopen werkjaar leden werden inge schreven. Daarbij zal een speciale inspanning worden gedaan tijdens de winteiinaanden om, op regel matige kaderdagen, de bestuursleden beter te vormen en ze vertrouwd te maken met de grote vraagstukken die zich voor de Middenstanders stellen. Het was een schitterend-geslaagde vergadering en alles laat vermoeden dat de werking van de middenstands- leiders uit onze provincie, tijdens de komende wintermaanden, de defini tieve doorbraak zal betekenen van een degelijke organisatie voor de middenstanders. 2,24 dollar in plaats van 3,22 dollar, de Noorse kroon wordt gedevalueerd op 4,96278. Voor Denemarken zal voortaan de dollar gelijk staan aan 6,92 kronen in plaats van 4,81. Waar devermindering van het Ierse pond wordt gemeld. Het Ierse pond volgt de lijn van het Britse. Er wordt medegedeeld dat België, Zwitserland en Italië niet zullen de valueren. Indië en Zuid-Afrika besluiten ook tot devaluatie. In de devaluerende landen worden beurs en banken ge sloten, maar in de omgeving van de Londense beurs werden meer zaken gedaan dan tijdens de jongste weken op de officiële markt. Er is bijzonder grote vraag naar waarden van goud-, tin- en andere metaalmijnen. Ver koop van koper, tin, lood en zink werd officieel geschorst in Engeland. Devalueren nog: Nieuw-Zeeland, Egypte, IJsland, en Israël. Nederland, Frankrijk en Griekenland sloten banken en beurzen. Churchill vroeg een bijeenroeping van het Britse Parlement. Britse vakbondleiders verwachtten reeds so ciale moeilijkheden. Loonsverhogin gen worden geëist. Te Brussel worden wel geruststel lende verklaringen afgelegd maar de beurzen worden gesloten, de wissel verhandelingen stopgezet en de in voervergunningen geschorst. Zwitserland wordt bezorgd om het toeristenverkeer. Spanje wacht af. In de heel late avond wordt be richt dat ook de Franse Minister raad heeft besloten tot devaluatiede dollar zal er 350 Fr. fr. waard zijn tegenover 330 Fr. fr. voorheen, maar het pond zal er min kosten, 980 Fr. frank tegen 1.097 Fr. fr. Nederlandse Gulden met 30 in waarde verminderd. Dinsdag 20 Sept.: Nieuwe buitelin gen van munten: de Nederlandse gulden met 30 de Canadese dol lar met 10 de Zweedse kroon met 44 verder deze van Ceylon, Birma. Nog andere worden verwacht, o.m. van Westduitse mark, van Zuid-Ame rikaanse munten, enz. De Griekse munt ook met 34 dus steeds met hoger procent. Oostenrijk wil geen wijziging. Te Brussel is de Hr Liebaert, Mi nister van Financiën, teruggekeerd van Washington en houdt conferen tie met Eerste-Minister Eyskens, Mi nister en tevens Minister van Sta te Heer Dierckx. De kabinetsraad wordt bijeengeroepen voor avond vergadering. Totdantoe was men vrij optimistisch over de Belgische frank, maar naarmate de avond vorderde en toen vernomen werd dat de Ne derlandse Gulden zo zware buiteling maakte en ook de Canadese dollar was gedevalueerd, won het gedacht veld dat het practisch onmogelijk zijn zou de Belgische frank ongewij zigd te houden. Op de vrije markt te Brussel no teerde de Franse frank circa 13 B. fr. voor 100 Fr. fr., wijl aan de grens verhandeld werd aan 10 voor 100. In Nederland werden op de spoorweg geen ticketten meer afgeleverd voor het buitenland en in vreemde landen geraakten vele toeristen in moeilijk heden voor het uitwisselen van hun gelden en checks, en moest veel be roep gedaan worden op consuls. In Engeland steeg de sociale onge rustheid. Stakingen braken uit o.m. bij de spoorwegarbeiders die loons verhoging eisen. Op de vrije beurs stegen de goudaandelen ontzettend en koopwoede heerste. Woensdag 21 Sept.: De Belgische frank krijgt zijn beurt. Dit werd be kend in de vroege morgen, na ver loop van de kabinetsraad welke ge duurd had tot 3 u. 45 min. van de morgen. Voortaan zal de dollar 50 B. frank kosten tegenover voorheen 43,82 fr., wijl het Pond 140 B. fr. zal noteren tegenover 176,50 B. fr. Een communiqué dienaangaande werd langs de radio en de pers aan de be volking' bekend gemaakt, met omkle ding der redenen. Noteringen van wisselkoers worden geschorst. Vooraleer de Kabinetsraad bijeen was gekomen werden de drie natio nale partijleidingen op de hoogte van de toestand gebracht. Naderhand bleek dat de groter dan voorziene waardevermindering van net Britse pond onze exportprijzen met één slag met 44 procent zouden hebben doen stijgen. De hoge alge mene devaluatie had van de Belgi sche frank, van een harde valuta een betwiste munt kunnen doen worden waartegen gespeculeerd wordt. Deze redenen zouden tot basis hebben ge staan van het besluit der regering onze Belgische frank te devalueren met 12,34 tegenover de dollar maar te herwaarderen tegenover het pond, wat onze export in staat moest stel len weerstand te bieden aan het com mercieel strijdwapen dat een onder gewaardeerd pond sterling betekende. In het regeringscommuniqué heet te het: dat de belangrijke monetaire maatregelen welke alle verwachtin gen overtroffen de Belgische regering genoopt hadden de wisseV-.oers van de Belgische frank tegenover de dol lar te brengen van 43,82 fr. op 50 fr. maar van het pond van 176,50 fr op 140 fr. De pariteit van de Kongolese frank met de Belgische wordt ge handhaafd, Bij het valutafonds zal hiertoe een aanvraag worden inge diend. De devaluatie van het pond zal de prijzen van talrijke ingevoer de produkten doen verminderen, wat opwegen zal tegen de gevolgen van de waardeverhoging van de dollar. De sohuld van de Staat tegenover de Nationale Bank wordt met 3.700 mil lioen fr. verminderd. Woensdagnamiddag werd dan nog gemeld dat ook Luxemburg had gede valueerd in dezelfde mate als België. (Zie vervolg 2- blad). Met 2 Oktober e.k. ivordt een nieuwe uurregeling van kracht op de Belgische Spoorwegen. In ons nummer van eerstvolgende week, zijnde van 1 Ok tober e.k.. zullen wij DE NIEUWE UURREGELING VAN DE LIJNEN welke onze gewesten aanbelangen, overdrukken. Wie niet regelmatig ons blad betrekt en graag de trein- regeling zou bezitten, bestelle tijdig en nummer bij onze verkopers. WIJ WERDEN BEETGENOMEN Het bericht van de devaluatie van het Britse pond, met de ge hele stroom van muntontwaar- dingen die er op volgde, heeft werkelijk iedereen verrast. En wel op een dubbele manier. Ten eer ste omdat de hoogste voorspel lingen die men gedaan had tot 25 gingen, terwijl het 30 ge worden is. En ten tweede omdat het werkelijk zo totaal onver wachts gekomen is. Inderdaad, onze lezers zullen zich herinneren dat wij, maanden geleden schreven dat het ons voorkwam dat de devaluatie van het pond onvermijdelijk gewor den was, maar ze zullen zich on getwijfeld nog beter herinneren dat wij verleden week nog schre ven dat het resultaat van de be sprekingen te Washington nu best als gevolg kon hebben dat de Engelse devaluatie nu kon uitgesteld worden tot toekomend jaar in de lente, en dat de La bour bijgevolg in goede condities een nieuwe verkiezing zou kun nen uitschrijven. En we hebben de bal misgesla gen, juist zoals iedereen trouwens, 'en zoals de best ingelichte en meest bevoegde financiële en eco nomische commentators. Iedereen was verwonderd over de zeer gunstige uitslag van de onderhandelingen te Washington. Men vroeg zich af hoe Sir Staf ford Cripps dat klaargespeeld had. En men verdiepte zich in veronderstellingen die men ech ter meestal zocht op het politieke plan. De Franse kroniekers gingen zelfs zo onstuimig in die richting dat ze er een anti-Euro- pese oriëntatie van Engeland gin gen in zoeken. Niemand maakte echter volgen de veronderstelling die achteraf de enige juiste bleek te zijn, nl. dat Stafford Cripps die uitslagen al leen behaald had, nadat hij aan de Verenigde Staten en Canada had medegedeeld dat de Engelse regering besloten had het pond in zo 'n sterke mate te deva lueren. Niemand dacht er des te min der aan omdat er tussen het ac- coord van Washington en de Brit se devaluatie nog een week on geveer verliep. Toen Cripps het voor de radio mededeelde, was het dan ook als een bom die ontplofte. Sommigen nemen Engeland het kwalijk dat het dit geheim zo goed tot het laatste ogenblik heeft kunnen bewaren. Vooral de Fran se bladen vliegen er op en ver wijten Engeland dat het in deze aangelegenheid als een brutale egoïst gehandeld heeft, zonder rekening te houden met de an dere West-Europese landen. En daar steekt natuurlijk iets in. Indien de Engelse regering wat meer Europees geweest ware van inspiratie, dan zou zij die maat regel met de andere Staten, le den van de Europese Raad, be sproken hebben, zodat de deva luatie overal gelijktijdig had kun nen doorgevoerd worden. Maar anderzijds is het zeer gevaarlijk over dergelijke zaken met veel mensen te praten, omdat het ge heim dan zeer gemakkelijk uit lekt en dat een devaluatie veel van haar effect verliest wanneer ze een tijd op voorhand in brede kring bekend is. En aangezien men nu voor de afkondiging een week-end heeft gekozen, en al de Europese rege ringen tegen 's Zaterdagsavonds op de hoogte waren, hebben zij onmiddellijk de nodige maatre gelen kunnen nemen om specula ties te voorkomen, zodanig dat men niet kan beweren dat Enge land de Europese solidariteit met de voeten getrapt heeft. DE GEVOLGEN Deze devaluatie is er zo maar geen gewone. Vooral niet omdat er zoveel landen zijn die het voor beeld van het pond, willens, nil- lens, gevolgd hebben. Engeland zal dus met zijn de valuatie niet die voordelen be reiken waarop een land dat af zonderlijk devalueert kan reke nen. Inderdaad: wat is het groot ste voordeel van een devaluatie? Dat het land in kwestie zijn prij zen op de buitenlandse markt kan verminderen en dus beter kan concurreren tegen vreemde pro ducten. Dit zal nu voor Enge land niet zozeer en zo algemeen het gevolg zijn. Ten eerste zal het niet veel bijwinnen op de Euro pese markten aangezien de meeste Europese munten, samen met het pond ontwaard worden. En ver der zal het in Amerika geen ont zaglijke concurrentie kunnen aan doen, aangezien nog eens alle an dere Staten met gedevalueerde munt er zullen bij zijn om te con curreren. Het is dus, als ge wilt, een de valuatie in één richting, en na melijk in de richting van de dol larzone. Het is het terugbrengen van al die munten op een waar de die er sedert maanden in Ame rika practisch aan gegeven werd. Inderdaad: de officiële wisselkoers stond voor al die munten hoger dan de zwarte marktkoers, zoda nig dat al die landen maar weinig kans hadden nog veel in Amerika te importeren. Dit zal nu vanzelfsprekend ver beteren, voor zover Amerika na tuurlijk de gunstige effecten van die devaluatie niet te niet doet door het heffen van prohibitieve invoerrechten ter bescherming van de eigen productie. Anderzijds zal die devaluatie onvermijdelijk leiden tot een stij ging van prijzen en lonen in het binnenland. Daar ligt dan een gevaarlijk en delicaat punt, en wel op een dubbel plan. Eerst en vooral moet men er kunnen toe komen dat prijzen en lonen niet gaande weg de oude goudwaarde bereiken (wat volgens sommigen SIR STAFFORD CRIPPS de kanselier der Britse Schatkist, die, met de devaluatie van het pond in eigen land, een seriebuiteling der munten in de wereld teweegbracht. fataal zal gebeuren) want anders zal de devaluatie niet veel nuttig effect hebben gehad. En anderzijds moet er over ge waakt worden dat het evenwicht tussen prijzen en lonen behouden wordt, wil men zich niet bloot stellen aan zware sociale moei lijkheden. En dat laatste punt is voor de Labourregering natuurlijk van zeer gewichtige aard, vooral zo vlak bij nieuwe verkiezingen. Ja, die verkiezingen! Men vraagt zich zelfs af of het nu niet juist is om de verkiezingsstrijd gun stig te kunnen aanbinden dat de Attlee-regering tot de devalua tie is overgegaan. Had men niet gedevalueerd, dan zou men ofwel nog steeds minder geëxporteerd hebben, waardoor de werkloosheid zou aangegroeid zijn, ofwel zou men de prijzen hebben moeten verlagen, door een drukking van de lonen. Beide zaken zouden voor het prestige van de Labour na tuurlijk zeer slecht geweest zijn. Met de devaluatie ziet er dat nu echter allemaal anders uit. De arbeiders zullen hun levensstan daard kunnen bewaren. Het no minaal loon zal zelfs stijgen. En de zakenlui en fabricanten zullen opnieuw kunnen werken, zodanig dat er een weldoende wind over al de lagen van de bevolking zal gaan. Voor gepensionneerden en kleine spaarders zal natuurlijk een bizondere staatsinspanning moeten gedaan worden. Maar over het algemeen mag de Labour voor zien dat er binnen dit en een paar maand een gunstige wending zal gekomen zijn en dat de vroege lente een geschikte tijd zal zijn om een nieuwe politieke kans te xoagen. 19-9-49. V. WESTERLINCK. N. v. d. R. Artikel van onze mede werker V. Westerlinck werd geschreven toen onze Regering nog verzekerde dat onze munt vast stond. Intussen werd in ons land ook tot devaluatie op veel minder mate dan In de andere lan den overgegaan. Dit zullen onze le zers trouwens kunnen uitmaken uit het artikel De Betekenis der Devaluatie dat op ons 2® blad verschijnt. ONZE RIJKSWEGEN Sedert jaren wordt in ons land ter dege geklaagd over de erbarmelijke toestand waarin het merendeel onzer grote en kleine wegen verkeren en de hoogste noodzakelijkheid over te gaan tot het herstel en de verbre ding van onze Rijksbanen. In het kader van de openbare wer ken bestemd om de werkloosheid op te slorpen blijkt een grote inspan ning ter dezer te zullen worden ge daan. Zo verklaarde de Directeur- Generaal bij het Ministerie van Openbare Werken onlangs dat 95 der voorziene werken voor 15 Okto ber in aanbesteding zullen worden gegeven, dat binnen een jaar de weg Brussel-Antwerpen over Boom op dubbele breedte zal gebracht worden, dat de baan Brussel-Gent voor zo ver mogelijk op 10,5 m. breedte zal gebracht worden, dat de wegen van Luik, Namen, Charleroi en Bergen naar Brussel zullen worden verbreed en hersteld en dat de autosnelbaan Oostende-Brussel in 1952 zal voltooid zijn. Een Wegenfonds zou terug in gesteld worden. DE WERKLOOSHEID In de week van 4 tot 10 September werden er gemiddeld dagelijks 162.408 volledige en 67.965 gedeeltelijke werk lozen gecontroleerd, 't zij 2.047 vol ledige en 10.816 toevallige werklozen meer dan de voorgaande week. NAAR EEN RECHTSTREEKSE VERBINDING ANTWERPEN-RUHRGEBIED? Naar verluidt worden thans tussen België en de West-Duitse Bondsstaat besprekingen gevoerd ter verwezen lijking van een rechtstreekse water verbinding tussen Antwerpen en het Ruhrgebied. Hiervoor zou namelijk een kanaal moeten gegraven worden tussen de Rijn, van aan Dusseldorf tot aan het Albertkanaal. PLECHTIGE OPENING VAN EUROPA-COLLEGE TE BRUGGE Te Brugge, in de monumentale raadszaal van het stadhuis, greep Dinsdag jl. de plechtige openingszit ting plaats van het Europa-College dat te Brugge werd gevestigd. In dit Europa-College zullen 25 studenten uit verschillende Europese landen ge durende 3 weken bepaalde cursussen volgen in het raam van de Europesa gedachte. Grote witte vlaggen met de groene E versierden naast de driekleur de feestzaal en tal van huizen van het stadscentrum. Talrijke West-Europese personali teiten waren ter feestzitting aanwe zig, o.m. de Burgemeester van Brug ge, de Hr Fr. Van Cauwelaert, Voor zitter van het Belgisch Parlement, de Hr Gouverneur der Provincie West- Vlaanderen, en andere. Toespraken werden gehouden door Burgemeester Van Hoestenberghe, Dr De Winter, Hr Julius Hosten, oud-Minister, Sir Duncan Sandys, Voorzitter van het Uitvoerend Comité der Europese be weging en Professor De Madariaga. Na de academische zitting werd een lunch gehouden voor de aanwezige personaliteiten. CHEF-VLIEGENIERS COCQUYT EN VAN ACKERE GEHULDIGD In de lokalen van het luchtvaart station van Meisbroek werd Dinsdas jl. hulde gebracht aan de chef-vlie geniers Prosper Cocquyt en Jozet Van Ackere, twee pioniers van onze nationale luchtvaart. Beiden hebben gedurende 25 jaaf in dienst gestaan van de Sabena. Cocquyt was in 1940 reeds «million- nair in km.-vlucht en het werd uit gemaakt dat hij reeds 22 maanden van zijn leven in het luchtruim door bracht. Jozef Van Ackere zijnerzijds heeft reeds 29.000 uren vlucht op zijn actief. (Zie vervolg 2' blad). 'cje, rj«L Er is icellicht geen boek, of beter gezegd geen sprookje dat meer bekend is in de we reld als Robinson Crusoë van Daniël Defoë. Wie heeft de geschiedenis van deze schipbreukeling met z'n hond Vrijdag niet met spanning gelezen? De schrijver ervan, Daniël Defoë, werd te Londen gebo ren in 1661. In zijn avontu renverhaal beschreef hij de beleefde lotgevallen van de matroos Alexander Selkirk, maar het werd evenwel nooit bewezen dat deze die had be leefd. Het scheelde evenwel wei nig of dit boek zou nimmer zijn verschenen. Defoë was immers reeds een grijsaard toen hij zijn boek schreef en geen enkele drukker geloofde dat die ouderling nog iets goeds had kunnen schrijven. Toch vond hij ten slotte een goedhartige ziel die hem 2.000 frank gaf voor zijn manus cript. Het boek verscheen en maakte onmiddellijk sensa tie. Oplage na oplage moest weldra uitgegeven worden en vertalingen ervan werden ge daan in alle levende talen. En nog blijft Robinson Crusoë actueel. Wij hebben dan ook besloten vanaf ons eerstvolgende num mer dit avonturenverhaal over te drukken, maar onder een eerdere humoristische vorm, volgens de methode van V/alt Dis ney, wijze die sedert lang het bewijs leverde zo groot als klein te kunnen boeien. Ook een uitstekende tekenaar wist ons dit boek in beeld om te zetten en we zijn er zeker van dat iedereen in dit teken verhaal 'n poosje gezonde ontspanning vinden zal. ■w

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1