Morva ELIXIR in 't drinkwater Asepta POEDER in 't eten LANDBOUWERS KREDIET... TRACTOREN en alle LANDBOUWMACHINES worden ook op KREDIET verkocht bij l,p SNOTJE en SNETJE in T WESTLAND door leo ze e/ae eu w Eigendom «Het Wekelijks Nieuws». Nadruk verboden. Ml STEVE Gebroeders 43 EJtlDZ LANDBOUWKRONIEK DE VOORUITBETALING DER BELASTINGEN Roman van H. COURTS-MAHLER Jïtengelwcrk van Het Weke lijk' Nieuws Uw hennen, duiven en kiekens zuilen Goed Ruiven dank aan HUWELIJKS STATISTIEKEN BRITTEN DOEN DUCHTIG BEROEP OP GEZONDHEIDSDIENST wiwwmiwtwitiWMmMWWsi STORT 28 FRANK DE JAARLIJKSE PROVINCIALE PAARDENPRIJSKAMP TE OOSTENDE Koopt op Vanden Peereboomplaats 9, IEPER - Tel. 249 Veurnestraat 40, POPERINGE - Tel. 94 Krediet-verkoop aan de beste voorwaarden van 1 tot 5 jaar Aankopen op KREDIET vergemakkelijken uw geld - verrichtingen... HNHHWHflflHHHHHHHBflni Geheimhouding verzekerd. WÊMÊÊBÊBÊS/ÊÊKBKÊSÊBIBÊÊBSÊBÊ Belgische Hypotheekmaatschappij en Spaarkas n.v TOEPASSING DER BELASTINGSVERMINDERING VAN 16 T.H. VOOR VIERDE KWARTAAL 1949 SCHUIF Eer oloecj ik nog zelf mijmv/ufsfen lor meneerde agenr, Dar ventje it beten üje*pan bend dan Ojijxelf en) ..nog .wej met een nachrvar: Zie. f maar, i!< doe en de lyTindiels af - jM HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 24 Sept. 1949. Blz. 8. M'n beste Lezersschaar, weet XT dat grote geleerden aan 't zoeken zijn naar een nieuwe, reusachtige, droge uitvinding? Ja, ja, ze zijn aan 't vor sen of het niet mogelijk zou wezen het nooit meer te doen regenen. Ik denk echter niet dat ze daarin zul len gelukken. Wat ik wel denk is: dat onze huismoeders er geweldig zouden tegen protesteren. Want, hoe zou dat dan gaan met de grote was? Is een grote was zonder regenwater wel denkbaar? Ik denk van wel, kwettert m'n Marenta, tegenwoordig kunnen ze van alles. Ze zullen nog uitvinden dat we niet meer moeten doodgaan! God beware mij daarvan! Dan zou lk al dood willen zijn! Ja, dat zeg ik natuurlijk heel stilletjes tegen me zelf, anders...! Maar wat uitvindingen betreft, voor mij is de telefoon een pracht van een uitvinding, een zeer nuttige en aan gename uitvinding. Het grootste ge mak van dat rinkelend kastje is zeker wel dat men er niet doorheen kijken kan om te zien wie er aan de anderen kant van de draad hangt. Ja, dat kan soms heel dikwijls interessant zijn. Zo bijvoorbeeld, uw huisbaas belt IJ op: Hallo, zeg eens, ge staat nog twee maand huurgeld ten achter. Pardon, klinkt het antwoord aan de overzijde, ik ben niet thuis. Boven dien zijt ge aan het verkeerd adres, want ik heb zelfs geen telefoon. Ja, een telefoontje is zeer nuttig. RAOUL SLIJPERS heeft tandpijn! Hij zit met een wang als een kinder achterste. De tandpijn houdt hem reeds sedert dagen in huis gekluisterd en de sukkelaar zit rink-aaneen te Jeremieren en te fretten als een vrouw, die haar goesting niet krijgt. Hier zie, Raouleke, zegt hem z'n vrouwke, spoel uw mond alle vijf minuten eens met dezen jenever en 't zal wel minderen met de pijn. Dat helpt altijd. Meteen zet z'n vrouw een kom op tafel vlak voor Raoul, opdat hij na elke spoeling zijn ballast over boord zou kunnen werpen, zonder daarvoor altijd naar de pomp te moeten lopen. Na een half uur komt z'n vrouw eens kijken om 't effekt van haar remedie te kunnen constateren en verbijsterd roept ze uit: Maar Raoul! Ge speekt niks uit, man! Jawel, vrouw, antwoordt Raoul, maar langs binnen! Heren, als ge tandpijn hebt... ge raadt de rest zeker wel: een fles jene ver en een spoelkom. O, wat is het zalig tandpijn te hebben. Marenta klopt op m'n schouder, zegt ze: Vent, weet ge wat de echte, de mocratie in ons landeke zou zijn? Nee! schuddebol ik. Ik heb dat zitten peinzen al breien. Wel, de echte democratie zou hier zijn dat ze al de burgemeesters afschaften en er burgemeesteressen in de plaats zouden stellen! Heu, wat zegt ge... Burge... Welja, is dat zo'n wonder? Ware dat niet echt democratisch! Ha, ik zie me al zitten in de Gemeenteraad als Burgemeesteres! Ja, ja, Marenta, maar daar zou onze rode Kamiel tegen opkomen! Hier en daar een Burgemeesteres, ja, maar in algemene zin, nee, dat zou stof opjagen. Kamiel? Wat voor eer> paljas is me dat? Wel, Kamielke Huysmans! Dien Kamiel mag donderen zo veel hij wil, maar dat komt, geloof me philosopheert m'n Marenta verder. In Groot Brittanje zijn ze daar reeds mee begonnen! Op een dorpje is er een blonde blauwogige dame van... zeventien jaar «burger moeder Die Miss komt regelrecht van school op die plaats terecht! Ik wed dat z' er binnen tien jaar niet meer zal vanaf geraken, want bij de gemeenteraadsverkiezingen zullen na tuurlijk alle jonge mannen voor haar stemmen! Nu, ik zeg daarop heel wijsgerig tot m'n aspirant-burgemeesteres twee dingen: Ten eerste, tenzij haar vrouwe lijke, jaloerse onderdanen haar niet van de troon lichten en een schoon- heidspolitiek inzetten! Ten tweede wat U betreft, Marenta, zoudt ge in dat geval geen de minste kans heb ben! Ze is kw-ad weggelopen! Net als de schoonmoeder van Flikke Kleppens. Zegt die bewuste schoonmoeder tot haar jonggehuwde dochter: Als ik uw man nog eens thuis zie komen zoals gisterenavond, ezel- staredronken, zet ik hier geen voet meer binnen! In Gods naam, moeder, zegt de dochter, zeg dat maar niet tegen hemzelf, want dan riskeert hij nooit meer nuchter te zijn! Pardafü! Wie niet sterk is, moet slim zijn, zei Jef Nobbel en hij trouwde. Ja, de sukkel trouwde! Een maand nadien kwam z'n vriend hem tegen en na tuurlijk wordt er gepraat over zijn huwelijk. Wel, Jef, hoe stelt ge 't in uw huwelijk? Ik heb gehoord dat ge zo'n knappe vrouw hebt! Ja zuchtte Jef Nobbel, dat heb lk! Ze is thuis in de litteratuur, thuis in de muziek, thuis in de kunst, thuis in de politiek, kortom in alles, behalve... Behalve wat? vroeg z'n vriend Behalve thuis! zuchtte Jef Nob bel. Dat is een mop, ja. Maar bij hoe veel jonggehuwde, coquette vrouwtjes is die mop geen werkelijkheid? We hebben geen thuis-vrouwen meer! Want, huisvrouwen, moeders, zijn thuisvrouwen, zijn toch bestemd om aan de haard, om thuis hun scho ne roeping te beleven en uit te wer ken. Wat natuurlijk niet zeggen wil dat ze, als gevangen vogeltjes, moeten rondfladderen tegen de ijzeren tralies van een kooi. Nee, ook onze moeders moeten eens verzet krijgen buiten huis, moeten aleens voor een paar uren de zware last van huismoeder kunnen vergeten en afwerpen. Heel zeker. Dat is niet de moderne kwaal, maar wel het passievolle jachten naar uit huizigheid, het smachtend hunkeren naar plezier en uitgaan, het verza kend plichtsgevoel van vele onzer jonge, toekomstige moeders. Weinig kinderen, één of twee, niet te veel, want... men zou naar geen cinema meer kunnen gaan, men zou te dikwijls moeten thuisblijven. Jammer dat voor zulke vrouwtjes de spreuk nogal dikwijls bewaarheid wordt: «Wie zaait, moet oogsten! Een christelijke moeder, een moe der, die het leven begrijpt en durft in de ogen kijken, die zegt gewoonlijk: «Oost West, thuis best! M'n beste Lezeresjes en Lezers, ik zal m'n pen neerleggen en m'n inkt pot sluiten want voor vandaag kan 't weer al gaan. Maar... Tijl Uilenspiegel komt hier binnen gestoven... blauw van koleire. Hij loopt van alteratie een paar stoe len omver. Er is iets gebeurd met Tijl. Is er iets? riskeerde Marenta. Jaa 't, buldert Tijl terug, d'r is iets! D'r is zeker iets! Verbeeldt u: ik ga daar even binnen bij m'n zuster. Haar kleine Piet wil absoluut op m'n rug paardje rijden. Nu, 'k zegge: «Graag, Pietje! Graag, ventje!» En hij op m'n rug aan 't paardje rijden. Ik vraag hem zo plots: Zeg, Pietje, dat is zeker plezie rig zo op Nonkels rug te kunnen rij den? En weet ge wat die snotaap me ant woordt, verdekke: Och, Nonkel, ik zit toch liever op een echten ezel! M'n beste vrienden en vriendinnen, tot de volgende keer! Het Manneken uit de Maan. VOOR DE MIDDENSTAND EN VRIJE BEROEPEN Belastingsambtenaren onderzoeken thans hoe men de vooruitbetaling van de belasting voor de vrije beroepen en de middenstand in praktijk kan bren gen. Men heeft opgemerkt, dat dege nen die van de nieuwe maatregelen wensen te profiteren, in feite in 1950 tweemaal belastingen zullen moeten betalen: die van het lopende en die van het aanstaande dienstjaar. Naar het schijnt zou men volgende oplossing overwegen: Zij die van de maatregel verlangen te profiteren, zullen voor het dienstjaar 1950 hun belastingen vooruitbetalen, volgens de bepalingen en regelingen, die tege- legenertijd zullen worden bekend ge maakt. Wat de belastingen op de in komsten van 1949 betreft, die nog op de rol moeten worden geplaatst, zou den uitgebreide betalingsfaciliteiten worden verleend en de renten voor te late betaling zouden o.m. door de ad ministratie niet worden geëist. Men denkt dat zodoende alle be trokkenen tegen het einde 1950 al hun belastingen zullen kunnen betalen en dat de belastingsgelijkheid aldus wer kelijkheid zal worden. Wat heb ik je gedaan? Nr 7. Schaam je, Hans! Je babbelt ha telijke woorden na, zonder te weten waarom. Heb je zelf al eens een oor deel over mij geveld? Neen. daarvoor ben je te gemakzuchtig! Het is im mers zo veel gemakkelijker dan om zelf te denken. Schaam je! Is het de gewoonte van een edelman, onridder lijk een weerloze vrouw te beschim pen en te beledigen? Ik denk toch, dat je een edelman wilt worden. Maar zolang je je zo gedraagt moet je het je laten welgevallen, om als een dom me jongen naar bed gestuurd te wer den. In dezen toestand ga je niet naar de gasten terug. Ga naar bed Hans keek onzeker en verward in haar toornig gelaat, in haar donkere ogen. Iets in die ogen boeide hem en verlamde zijn wil. Maar hij maakte zich ontstemd los en zei dat hij geen klein kind was en zich "door haar niets liet gezeggen; maar wat Roma- na tegen hem zei, bleef toch niet zon der uitwerking op hem. En in haar geest hoorde Romana hem weer zeggen: Ik zou wel een mens van karak ter willen leren kennen. Zou hij te redden zijn, indien er iemand was, die hem wist te impo neren? Zij zei tot zich zelf, dat het de moeite waard was te worstelen om deze jeugdige ziel die onstandvastig heen en weer wankelde. Voordat hij nog iets kon antwoorden vervolgde zij met geheel veranderde stem: Hans, beproef het eens in mij geen vijandin, maar een trouwe zus ter te zien; Niet een zuster, zoals Beatrix is, maar een die de betekenis van dit woord door en door kent. En denk er eens goed over na welk ver wijt je mij eigenlijk kunt maken. Je scheldt mij uit voor vrek en reken Die twee wonderprodukten voorkomen en genezen radikaal Snot, cholora, tchic, blauwe kam. 't geel, 't huilen, 't treuren, pokken, afloop, enz... Eist wel ALLE APOTHEKEN Mullie's naam! I en Laboratoria MnlHe te Halle Weigert alle namaaksels! (d-2874) Leeftijd van bruid en bruidegom In 1947 bedroeg de gemiddelde leef tijd van de huwende mannen 28 jaar 6 maand en maar 25 jaar 9 maand voor de vrouwen, zodat men als ver schil der gemiddelde leeftijden 2 jaar 9 maand bekomt. Uit de verhoudingscijfers blijkt dat het aantal huwenden snel stijgt met de leeftijd om zijn maximum te be reiken bij de mannen op de leeftijd van 24 jaar (10,72 p.h. van het totaal aantal huwende mannen) en bij de vrouwen op de leeftijd van 21 jaar (10,72 p.h. van het totaal aantal hu wende vrouwen). Van deze respectie ve leeftijden af, verminderen de ver houdingen snel tot bij de leeftijd van 30 jaar, waarop zij respectievelijk 2,53 p.h. en 1,44 p.h. bedragen. Ver volgens blijven zij voor de 3 a 4 vol gende leeftijden op ongeveer hetzelf de peil, om nadien traag, doch gesta dig, af te nemen. De gemiddelde leeftijd van de man ligt altijd boven de gemiddelde leef tijd van de vrouw, behalve voor de huwelijken tussen: 1) Jonggezellen en weduwen de weduwen zijn gemiddeld 2 maand ouder dan hun mannen; 2) Jonggezellen en gescheiden vrouwen gescheiden vrouwen zijn Zie vervolg, hiernevens HST 5 Millioen kosteloze brillen. Ongeveer 95 van de Britse be volking profiteert van gratis medi sche zorgen in het kader van de na tionale medische dienst. Dagelijks worden 500.000 medische voorschriften afgeleverd, 5 millioen brillen zijn aan de patiënten bezorgd en acht millioen mensen hebben tandheelkundige bewerking onder gaan. Luidens de statistiek zijn de volgende voorwerpen geleverd: prui ken 3000, kunstbenen 3228, kunstar men 623, orthopedisch schoeisel 7.926, paar, invalidenwagentjes 959, kunst ogen 3608, allerlei chirurgische voor werpen 154.000. Tijdens het huidige boekjaar kost te de gezondheidsdienst ongeveer 232 millioen pond. gemiddeld 11 maand ouder dan de mannen, waarmee ze hertrouwen. Het gemiddeld leeftijdsverschil Is het grootst bij de huwelijken tussen weduwnaars en jonge dochters. De weduwnaars zijn dan gemiddeld 9 jaar en 2 maand ouder dan hun vrou wen. Volgen dan de gescheiden man nen die gemiddeld 7 jaar 6 maand ouder zijn dart de jonge dochters waarmee ze huwen. LANDBOUWVERLOVEN AAN GEMOBILISEERDE BOERENZONEN In antwoord op een vraag van se nator Sobry inzake het verlenen van landbouwverloven in de maand Au gustus aan boerenzonen, heeft de mi nister van Landsverdediging via het bulletin van vragen en antwoorden geantwoord: «In 1945 en 1946 werd een landbouwverlof van 12 dagen en in 1947 een van 18 dagen toegestaan. In '48 was het wegens de vermindering van het contingent niet mogelijk landbouwverlof te verlenen aan de miliciens, die het beroep van land bouwer uitoefenen, het was hun nochtans toegestaan, voor zover de normale gang van zaken het móge lijk maakte, hun gewoon verlof te sparen om aan de oogst mede te werken. De in 1948 genomen maatregel is eveneens, en om dezelfde reden, tij dens 1949 toepasselijk». TARWEOOGST 1949 De verplichte inmenging van inlandse tarwe Het Ministerie van Landbouw deelt mede: Zoals reeds vroeger medegedeeld heeft de Regering besloten de nodige maatregelen te nemen om de inmen ging van de inlandse tarwe te ver zekeren. Te dien einde zullen de in dustriële maalderijen aan de tarwe- voortbrengers de volgende prijzen per 100 kg. vertrek teelt voor een gezonde, zuivere en voor de verkoop geschikte kwaliteit betalen: Tarwe geleverd in Sept.-Oct. 424 fr. per 100 kg. Nov.-Dec. 427 fr. per 100 kg. Januari-Febr. 430 fr. per 100 kg. Maart-April 433 fr. per 100 kg. Mei-Juni 436 fr. per 100 kg. De verplichte inmenging wordt op gelegd. Het inmengingspercentage werd als volgt vastgesteld: Voor de week van 29-8 tot 3-9 20 Voor de week van 5-9 tot 10-9 30 minimum. Bovendien zullen alle industriële maalderijen met ingang van 5 Sep tember a.s. moeten beschikken over een hoeveelheid inlandse tarwe in magazijn overeenstemmend met hun verbruik gedurende 2 weken en zulks op basis van: 20 met ingang van 5 September, 30 met ingang van 12 September. De landbouwer zal er dus voor zor gen een gezonde, goede en voor de verkoop geschikte kwaliteit te leve ren om de gestelde prijs te kunnen krijgen. op postcheckrekenlng Nr 4763.60 der Gebroeders Sansen, Poperïnge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. Op de gronden van de Wellington Renbaan had onder grote belangstel ling van paardenkwek'ers uit de ganse provincie West-Vlaanderen de jaar lijkse paardenprijskamp plaats, inge richt door de paardenkwekersbond van West-Vlaanderen. DE NATIONALE PREMIEN Voor de stamhengsten werden de volgende prijzen toegekend door het ministerie van Lanbouw: 1. Marcure d'Hondzocht, eigenaar Gebr. Simoens, uit Stalhille en Zeve- kote, 30.000 fr.; 2. Azur de Baudour, zelfde eig., 20.000 fr.; 3. Mon Souhait de Laps, eig. Gaston Verraes uit Kemmel, 15.000 fr. Aan de eigenaar van de beste stam- hengst werd door dhr Gouverneur een kunststuk aangeboden. VERDERE UITSLAGEN Achttienmaanders merriën kleine maat: 2. Azurette van de Schaliën- hofstee, eig. Gerard Decroos uit Egge- waartskapelle. Achttienmaanders merriën grote maat: 2. Rosa de Slype, eig. Victor Cobbaert uit Slijpe. Dertigmaanders hengsten kleine maat: 2. Marquis d'Etikhove, eig. Ver raes uit Lapscheure en Marcel D'Haens uit Roeselare. Dertigmaanders merriën kleine maat: 2. Orpha de Ransbecke, eig. Jules Dendoven uit Lissewege. Dertigmaanders merriën gr. maat: 3. Mercura de Werken, eig. Daniël Maertens uit Werken. Driejaarse hengsten: 2. Espoir de Poperinge, eig. Pierre en Valère Qua- ghebeur uit Poperinge. Driejaarse merriën: 1. Galatée de la Sille, eig. Victor Desaever en Willy Vandenberghe uit Wulpen; 2. Lise de Coquelicot, eig. Arthur Carre- brouck uit Lampernisse. DE KAMPIOENSCHAPPEN De driejaarse merrie, Galatée de la Sille, eig. Victor Desaever en Willy Vandenberghe. uit Wulpen werd uit geroepen tot kampioen der merries. De driejaarse hengst Atoom van 't Ellegat, eig. Gebr. Simoens, werd uit geroepen tot kampioen der hengsten. Deze prijskamp heeft bewezen dat de West-Vlaamse fokkers verbeten volhouden. Dit spijts het fèit dat de uitvoer nog steeds niet op normaal peil is. In 1926 werden 25.000 stuks uitgevoerd: in 1945 daalde men terug naar 1.147. Voor 1949 is de uitvoer van 1.960 stuks voorzien. In de han delsovereenkomsten is geen rekening gehouden met de noden van de fok kerij. IV* V (fff IMi*' V»y V»' j» AGENTSCHAPPEN Alveringem Philibert Bailleul, Dorpplaats 65. Beveren-Roesbr.i Robert Lepée, Hondschootestr. 91. Geluwe: Rog, Denijs, Verzek., Beselarestraat 50. Hooglede: Marie-L. Pieters, Roeselarestraat 8. Hou tem: Germain Coudron, Place 1. Ingelmunster: Marcel Ampoorter, Weststraat 13. Izegem: Rafaël Farret, St-Crispljnstraat 19. Kemmel: Leo Duplacie, Reningelststraat 63. Koekelare: Mr Jozef Bulcke, Ichtegemstr. 12. Krombeke: MeJ. Maria Denys, Dorpplaats. Leke: A. Denolf, koster. Nieuwstraat, 21. Loker: W' L. Dousy-Mor- Dorpplaats. [treu, Meesen: Hector Vercruysse, Ketelstraat 14. Georges Dehem, rue Alph. Hottat 26, Ixelles. Moorslede: Achiel Goemaere, Dadizelestraat 32. Oostvleteren Mej. Y. Van Houtte, Henri Deberghstraat. onderneming beheerd door he* Koninklijk Beiluit ven 15 December 1V34 LANGE NIEUWSTRAAT 40 Poelkapelle: M" W» M. De Sutter- De Wildes Ploegsteert: Victor Menet, r. d'Armentières 110. Poperinge: Gilbert Reniere, Gasthuisstraat 63. Michel Maes, Westvleterenstw., 25. Proven: M"v' H. Prinzie-Deré, Statiestraat 55 Reninge: Er. Van Eecke-Deleu Zwartestr. 4. Roeselare Raymond Angillis, Pilkemstraat 41. Roesbruggc: Gerard Delplace, Gemeentesecr., Haringe. ANTW E R PEN St-Pleterskapelle- Leke: André Provoost, Dorp, 12. Voormezele: Gilbert Delannoy, Dorp, 82. Warneton: Pierre De Simpel. Wervlk: Valère Verfaillie, Molenstraat 49. Westvleteren: W* Jul. Quaghebeur, Poperingestraat 71. Woumen: M°" E. Barbier- Vercruysse. Langemarkstr 341 a. Wulveringem: Miehei Duron, Dorp 86 (d-607) ERNSTIGE PERSONEN KUNNEN EEN AGENTSCHAP AANVRAGEN, Vaststelling- der vrijgestelde jaarlijkse briAo bezoldigingen. Alhoewel de eerste verlichting voor het vierde kwartaal 1949 van 16 t.h. op het gezamenlijk bedrag der belas tingen (bedrijfsbelasting, nationale crisisbelasting en aanvullende perso nele belasting) voorlopig nog niet in wettekst is vastgelegd, genieten de weddetrekkenden, loontrekkénden en gepensionneerden van October af van deze overgangsvermindering. Blijkens een mededeling die in het Staatsblad verscheen werd beslist af te zien van de inning der volgens de schalen, gepubliceerd in het Staats blad van 17 December 1947, aan de bron verschuldigde belastingen op de vaste of veranderlijke bezoldigingen, normaal betaald: 1. - Voor de eerste week van Oc tober 1949 aan belastingplichtingen, die een of twee personen ten laste hebben; 2. - Voor de "eerste twee weken van October 1949 aan belastingplichtigen, die 3, 4 of 5 personen ten laste heb ben; 3. - Voor de maand October 1949 aan belastingplichtigen, die zes per sonen of meer ten laste hebben; 4. - Voor het laatste kwartaal 1949 aan belastingplichtigen, wier jaar lijks bruto bedrag der bezoldigingen (d.w.z. na aftrekking voor pensioe nen en maatschappelijke zekerheid, maar vóór aftrekking van belastin gen) lager Is dan het minimum, zoals hieronder bepaald. VRIJGESTELDE JAARLIJKSE BEZOLDIGINGEN Voor gemeenten van 3.000 inwoners en meer moeten geen inhoudingen aan de bron gedaan worden voor de maanden October tot December van volgende bruto jaarlijkse bezoldigin gen: 1. ongehuwde of uit de echt ge scheiden personen zonder perso nen ten laste: 28.000 fr.; 2. weduwnaar zonder personen ten laste: 33.420; 3. met 1 persoon ten laste: 33.420; 4. 2 personen ten laste; 37.800; 5. 3 personen ten laste (van wie maximum twee kinderen): 43.200; 6. 3 kinderen ten laste: 56.550; 7. 4 kinderen ten laste: 65.925; 8. 5 kinderen ten laste: 86.550; 9. 6 kinderen ten laste: 101.550; 10. 7 kinderen ten laste: 124.050; 11. 8 kinderen ten laste: 142.800. Voor de gemeenten van 5.000 tot 30.000 inwoners zijn de vrijgestelde jaarlijkse bruto-bezoldigingen voor de onderscheiden categorieën belasting plichtigen als volgt bepaald: 1. 22.400; 2. 26.880; 3. 26.880; 4. 31.020; 5. 34.380; 6'. 48.150; 7. 57.525 8. 78.150 9. 93.150; 10. 115.650; 11. 134.400. Voor de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners zijn de vrijgestelde jaarlijkse bruto-bezoldigingen voor de onderscheiden categorieën als volgt: 1. 19.200; 2. 23.040; 3. 23.040; 4. 26.880: 5. 30.540; 6. 43.950; 7. 53.325; 8. 73.950; 9. 88.950; 10. 111.450; 11. 130.200. Voor de drie categorieën van ge meenten is de verhoging van de jaar lijkse bruto-bezoldiging voor elk kind ten laste boven de acht, vastgesteld op 18.750 fr. Deze jaarlijkse bruto-bezoldigingen moeten worden gedeï-ld door 12, 25 of 50 naar gelang het gaat om bezol digingen betaald per maand, per 15 dagen of per week. na lezing, ons Mad in de banden een uwer vri-nden of buren die ons blad niet hebben. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. machine, zoals je moeder en zuster het doen. Ik heb mij nooit verdedigd, noch tegen haar, noch tegenover jou. Jullie verwijt trof mij niet, en ik deed trots en zwijgend of het mij niet aan ging. Maar ik geloof, dat ik jou daar op een afdoend antwoord moet ge ven; misschien ben je daardoor te redden. Ik hoop, dat het nog niet te laat is. Luister mij: morgen te drie uur kom je bij mij in mijn werkka mer. Daar zal ik op je wachten. En daar wil ik eens ernstig met je spre ken. Hans weerde zich tegen de invloed dien Romana op hem begon uit te oefenen. De warme, met klem gespro ken woorden misten hun uitwerking niet, maar hij wilde zich niet ge wonnen geven. Och, je wilt mij een zedepreek houden, omdat ik een glas champagne meer heb gedronken dan goed was. Is dat in jouw ogen een misdaad? Romana wendde haar ogen niet van hem af. «Ik geef je er mijn woord op, dat ik geen zedepreek zal houden, maar iets heel anders zal doen. Beloof mij te zullen komen, Hans, ik moet alleen en ongestoord met je spreken. Ik ver zoek je daarom dringend, kom! Hans luisterde met een vreemde gewaarwording naar dit warme, har telijke verzoek. Zo had Romana nog nooit tegen hem gesproken. Ook van zijn moeder en zuster had hij zo'n toon nooit gehoord. Hij hoorde de warmte van haar hart uit haar stem, uit haar verzoek klinken. En dat ont nuchterde hem. Hij rekte zich uit, streek over zijn ogen en beproefde zich een houding te geven. «Nu dan, ik zal komen,» ze! hij onzeker met gemaakte achteloosheid. «Je geeft er mij je woord op? Goed, ook dat nog, ik geef je mijn woord. «En nu ga je naar bed, Hans, ik vraag het je dringend.» Hij wilde zich nog een keer verzet ten tegen de dwang, dien zij op hem uitoefende. Maar haar donkere ogen keken hem zo hartelijk en smekend aan, dat hij haar niet kon weerstaan. Nu, goed dan ik ga. Bovendien is al dat gedoe heel vervelend,zei- de hij, zich met een gemaakt onver schilligen toon een houding gevend. Haar ogen begonnen te schitteren. Goeden nacht, Romana, Ze duwde hem zacht naar de deur. Voordat hij de kamer verliet, keek hij haar nog eens recht in het gelaat. «Je hebt vandaag een heel ander gezicht, Romana, Zij glimlachte. En die lach was zo buitengewoon hartelijk en goedhar tig. Het deed Romana er zo jong en toch zo moederlijk uitzien. Het is hetzelfde gezicht als altijd, Hans, maar je hebt het zeker nog nooit goed bekeken.» Hans schudde het hoofd. Wat ben je vandaag vreemd. Of of ben ik toch een beetje aan geschoten? Weet je, ik voel mij plot seling zo doodrampzalig, zo infaam jammerlijk en ik wil toch niet huilen. «Neen, Hans, je moet zeker niet aan die onmannelijke zwakheid toe geven! Er lag een beetje guitigheid in haar woorden, die hem nog meer verwon derde. Hij ging haastig alsof hij zich zelf niet meer vertrouwde de deur uit. Maar toen hij alleen op zijn kamer was en zich op bed had geworpen, kreeg de onmannelijke zwakheid toch de overhand op hem en hij begon te huilen, huilde als een kind, dat in het donker is verdwaald en de rechte weg niet meer kan vinden. Was dat de uitwerking van de wijn? Of hadden de goedhartige, hartelijke woorden' van Romana toegang ge vonden tot zijn verstokte jongens ziel? Hij wist zelf niet wat hem zo had aangegrepen. Maar één ding wist hij goed dat hij zich erg el lendig gevoelde. (d-287l) HOOFDSTUK IV. Romana had In den voormiddag in haar privékantoor op de fabriek een lang gesprek gehad met den procura tiehouder Hoyer. ifoyer had haar verslag uitgebracht over belangrijke grote contracten die afgesloten waren die haar zeer verheugden. En zij had hem lachend de afrekeningen laten zien, die zij den vorigen avond had afgesloten. Het was een gunstig en verheugend resultaat waarmee zij elkaar geluk konden wensen. Hoyer was een sympathieke, def tige verschijning. Hij was steeds met de uiterste zorg gekleed, en zijn ma nieren waren onberispelijk. Hij was Romana oprecht genegen, zoals hij het ook haar vader was geweest. Van zijn gestorven chef placht hij te zeg gen: «hij had maar één fout, hij was te goed.» Nu zei hij lachend tot Romana: Nu zijn wij gelukkig over de berg, Juffrouw Nordegg! Zij boog lachend het hoofd: «Ja, gelukkig, beste Mijnheer Hoyer, en nu kunnen wij beiden een beetje op adem komen. Wij hebben het ons duchtig moeilijk gemaakt, om de firma Nordegg over gevaarlijke klip pen heen te helpen. Ik dank u har Voor de aankoop van ELECTRISCHE MOTOREN ZOEKT HET MERK „PD Cf KA VAN VERTROUWEN Speciaal gesloten motoren voor weefgetouwen en vlasbedrijf. Slijp- en poliermotoren. Motoren met 2 snelheden. ZEER VOORDELIGE PRIJZEN. Constructiewerkhuizen RENÉ THEYS-VAN OVERBEKE, Rozenstraat 27, GULLEGEM. - Tel. 603 Wevelgem. (dR-783) telijk, dat u mij zo trouw heeft ge holpen. Zij reikte Hoyer de hand. De oude heer schudde het hoofd. Zonder u zou alle moeite vergeefs zijn geweest, Juffrouw Nordegg. In dien u niet met uw vermogen in de bres waart gesprongen, zouden het nu puinhopen zijn. Dank zij uw ka pitaal en uw onvermoeide arbeids kracht zijn wij nu weer op de goede weg. Dat wij nog enige jaren moeten wachten totdat de fabriek weer zulke winsten oplevert als in haar goede tijd, behoef ik u niet te zeggen. Voor lopig zal uw inkomen dus niet belang rijk stijgen, want we moeten nog meer in de Zaak steken. Daarom zal ook nog verder verstandige zuinig heid geboden zijn. Ik zeg het u maar, opdat u niet te vrijgevig zijt tegen over uw stiefmoeder. Romana glimlachte. Neen, neen, maak u geen zorgen, Hoyer, ook wat dat betreft, ligt het moeilijkste ach ter mij. Mijn stiefmoeder begint zich langzamerhand in het onvermijde lijke te schikken. Wel lucht zij haar hart nog door tegen mij uit te val len, maar over het algemeen schijnt zij zich ook zeer goed te voelen bij een verstandige manier van leven. Haar ontbreekt werkelijk niets. En zij weet, eens en voor goed, dat zij te vreden moet zijn met de door mij vastgestelde bedragen. Zodoende zal er nog wat van mijn inkomen over blijven. En dat moet ook. Als Hans het leven ingaat en studeert, moet hij ook zijn wissel hebben. En mocht Beatrix trouwen, dan zal ik haar een uitzet geven. En wanneer zult u eens aan uzelf denken? Romana keek voor zich. Ik heb immers alles wat ik nodig heb. De belofte die ik mijn vader deed, wil ik houden, en daartoe behoort ook, dat ik voor haar kinderen zorg. U zult u ook van deze grootmoe dige handelwijze niet af laten bren gen. Dat weet ik. Uw vader kan rus tig slapen. Beter dan u zou hij ook niet voor zijn vrouw kunnen zorgen. Maar u moet toch iets meer aan uzelf denken. Zij rekte haar jonge leden uit en haar ogen straalden. t Gelooft u niet, dat het een heer lijk gevoel voor mij is, de laatste wensen van mijn vader geheel te ver vullen? Stellig. Maar dank zult u daar voor niet inoogsten. ('t vervolgt) Ach dfe kinderenjMR opelea mer een nachtvar.Dat is .na eens eert echte qrap-Zo ietb" kan alleen ónolge uit" mei Wekelijks Wieuv/s uitgehaald jÉlhebbcn. A Een dag laten mocht Jnotje al de kliniek van het H.Uart ver laten. De operatie .was prach tig qelukr Dat is wel Dnotje en Snetje,jul lie volbrengt trouw de geda ne beloke. Die grote kaars(wdnt jullie zijt behouden t hui - gekomen i SjHH

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 8