TREK ZELF DE LES! De Franse Regering Queuille neemt ontslag Wederopbouw en Oorlogsschade Blijvende korting van 50 op de spoorwegen voor de ouders van kroostrijke gezinnen Leden van het Europa-college op bezoek te Quido Qezelle lepei De deblokkering der 60 Vaticaan stelt er twee millioen ter beschikking der Pelgrims KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN ONZE 4 UITGAVEN: 45* JAAR. ZATERDAG OKTOBER 1949 Prijs per Nummer: 2 Fr. BUITENLANDS OVERZICHT Politieke crisis in Frankrijk Meningsverschillen inzake loon- en prijzen politiek zijn er de oorzaak van. als zij vier ongehuwde kinderen van minder dan 21 jaar hebben gehad "Het Wekelijks Nieuws,, BINNENKORT AANKOOP FRANSE BANKBILJETTEN IN DE BANKEN m'm Tl g "iW'ThtSptt S"2ë'„it QtQ p SI! Ze weigeren verder te werken iJiyjlOII vooreen te karig loon daar de Devaluatie hun verdienste nog verminderde BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. «5* ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 24 fr. Belgisch Congo 3.— fr. p week Frankrijk Holland 3.— fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). SE raPEBQfGEK&AR N' 41. 8 Verantwoordelijke Uitgever: J. Samen, Gasthuisst-aat 19, Poperinge. Niets over gehoord? Niets over gelezen? Over het Congres van de Walen! Dat is heel iets anders dan b.v. het waard is. En we mogen er gerust aan toevoegen: zo dat een anti-klerikaal twee klerikalen waard is... we twijfe len daar niet aan integendeel! De Vlamingen zijn Koningsgezind, legenwoordigde bij de organisatie der verenigde naties meende dat de fede rale gedachte veld zou winnen na die eerste vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg in Frankrijk. ze, redeneren die ^ngre^teT Heel Europa is op weg naar Federatie Als de Vlaamse Landsbond congres- seert dan hebt ge daar de eeuwige Van Dieren om te kritikeren en daar zijn een handsvol jonge snaken om hem te volgen. Anders verloopt dat Congres mild en rustig. Daar wordt gewezen op de taaltoestanden in het leger, in 't bestuur of administratie, op de plaats van de Vlamingen om ook en vooral te Brussel hun eigen taal te spreken; over de taalgrens en ever het onderwijs. 's Anderendaags zijn er bladen die met nadruk wijzen op de aanmati gende toon van de... Flaminganten. We zijn dat echter zo gewoon gewor den dat we er geen aandacht meer voor over hebben. En die geweldige FJaminganten gaan kalm en rustig hun gewone gang, zorgen al eens dat de taalwetten niet al te fel de nek worden omgedraaid, zijn al hemels blij als ze ergens recht bekomen, en niet te erg verongelijkt worden. Dat zijn dan nog de Flaminganten! De gewone... Vlamingenzijn nog met veel min tevreden, als ze maar zelf niet vinden dat de Flaminganten veel. veri t°. ve°l... "verdreven zijn. 't Congres van Wallonië? Dat is geen slappe koffie. Nu, 'k moet bekennen dat er daar geen C.V.P.-leiders aanwezig waren, enkel één gemeenteraadslid uit een Waalse gemeente, en die mijnheer meende nog te moeten verklaren dat hij zijn partij niet vertegenwoordig de en er bovendien eigen gedachten op na hield. Zo dat 't Congres in de felle kleu ren stond: blauw en rood. Grote ba zen waren daar wel: Voorzitter. Mr Merlot, gewezen Minister; Mr Rey, liberaal, minister van Wederopbouw, ex-minister Terfve, Van Belle, een zuivere Waal, als ge de naam ziet, ten minste, ondervoorzitter van de K?mer en Senator Glineur. We laten de provincieraadsleden en ciéputé's en de vulgaire gemeente raadsleden maar van kant. 't Was dus een Congres van Waalse libera len. socialisten en communisten Van aanhechting van de Waalse provincies bij Frankrijk was er maar spraak zo er geen ander redmiddel meer bestond. Het separatisme het alleen lopen van Wallonië buiten het Belgisch Staatsverband is noa_ Maar het Federalisme? Zelfbestuur voor Wallonië scheen de redding te zijn. Er was eigenlijk niemand om dat zelfbestuur te bekampen. Daaruit moeten we besluiten dat in Wallonië het programma overnemen van zelf bestuur onzer Vlaamse Nationalis ten niet anti-Belgisch is. Het is na tuurlijk heel iets anders dan wanneer de Vlamingen dat eisen! Minister Rey mag zich gerust aansluiten bij die Waalse opinie. Wie zou er ooit een liberaal er van durven beschuldigen niet honderd ten honderd Belg te zijn. Van Terfve en Glineur kunt ge dat nog begrijpen; men spreekt eigenlijk noch Frans noch Waals in «hun» vaderland. Maar van Merlot en Van Belle? Van Belle was bovendien een van de grote redenaars; ook de kleinere liepen echter in zijn spoor! Wallonië is anti-klerikaal en Leo pold XII is een klerikaal. Zo de Ko ning terugkomt, trekken wij er uit of stichten de Republiek. Dat is een eis ■"an Wallonië en een bedreiging, Moest er een referendum worden gehouden over het Koningsvraagstuk dan moeten de royalisten66 van de stemmen behalen in het land en in geen enkele provincie min dan ac Walen niet; en, de gevolgtrekking is klaar: een Waal weegt ten minste zo veel als twee Vlamingen. Daarmee kennen we toch de grond van het grote vraagstuk in Wallonië: al de grieven komen hierop neer: de Koning mag niet terugkeren! De andere grieven werden ter loops aangesneden. De volkstelling heeft nu bewezen dat de Walen een... minderheid zijn in ons land. Nu spijt het hun dat zij ens niet met haar en huid hebben opgegeten, want nu verwachten zij zich er aan dat wij aan tafel zullen gaan zitten! Benelux kreeg er ook van langs. Dat is immers doodeenvoudig Wallo nië en heel België aan de kaaskop pen verkopen. Dat is misschien wel het grootste schelmstuk en de fijn ste deugnietstreek van de Flamin ganten. Komt er nu nog achter hoe die Flaminganten het klaar hebben gespeeld om Spaak en Buisseret te bewegen dat rampzalig akkoord te ondertekenen. Spaak als 't u belieft Flaminganten zijn geen kannibalen; en de liberaal Buisseret die, geen van eten geen kinderen op; zij zijn beiden, een woord Vlaams kennen! kalm en rustig. Zeg nog dat de Flaminganten geen Trek nu maar zelf de les uit dat fijne diplomaten zijn. rumoerig Congres. Professor Dehoutte die Beigië ver- PÉ VLAMYNCK. en Frankrijk, de Franse taal en kui tuur zullen er veel bij winnen. Dan eerst gingen de poppen aan 't dan sen! Wat? De Raad van Europa! Maar dat is nog wel een nieuw in strument van de kapitalisten tegen Moskou! De Communistische Walen zaten er bovenop, 't Was maar goed dat de... baas van 't lokaal de heren congressisten kwam verwittigen dat zij het moesten aftrappen, omdat... ja, omdat er de zelfde avond nog een groot... dansfeest gegeven werd in die zaal... de poppen konden niet langer dansen! Gauw, gauw, een paar resoluties, de 800 congressisten verlieten zaal en Congres En zeggen dat, ware het niet van de Vlamingen die naar Wallonië ver huizen, de Waalse bevolking nog veel kleiner zou zijn. Waar geen kinderen zijn is er geen toekomst meer. De Walen weten het zelf wel, maar be kennen en het roer omgooien? De IN OOST EN WEST MAARSCHALK TITO de dictator van Yougo-Slavië, die niet meer blindelings de bevelen van Moskou volgen wil en hiervoor de door ook wou te verstaan geven dat het Rusland niet meer ov een absolute manier kon in bedwang houden door het bezit van de atoombom. Practised wil dat zeggen dat, in geval Rusland op een gecamou fleerde manier Tito onder de voet loopt, Amerika niets meer zal kunnen doen dan luidruchtig pro test aantekenen en in 't geheim wapens leveren. Met de A-bom zal het niet kunnen dreigen, aange zien Rusland er ook heeft, en de oorlog zal het niet kunnen ver klaren, aangezien het Westen niet gereed is. Dat is de realiteit. En ze is niet rooskleurignoch voor Yougo- Slavië, noch voor België. Het is dan ook daarom dat wij onze kroniek van verleden week besloten: het Atlantisch Pact meer dan ooit! We kunnen dit, in het licht van wat we hierboven schreven, slechts herhalen. MAO-TSE-TOUNG OP HET VOORPLAN BLIJVENDE KORTING VAN 50 OP DE SPOORWEGEN den uitgenodigd hun eenzelvigheids- kaart voor te leggen bij het bestellen van hun reiskaart je. De raad van beheer van de Natio- Vermindering voor de kinderen van nale Maatschappij van Belgische de kroostrijke gezinnen; niets is ge- Spoorwegen heeft besloten, op ver- wijZigd. toon van een bijzondere identiteits- Vanaf 5 Oktober 1949 zullen de kaart, een korting van 50 toe te prijzen.van de heen- en terugbiljet- staan op de normale prijzen van en- jen worden verhoogd. De verminde- kele reiskaartjes, aan de ouders, die ring ten opzichte der enkele biljetten op een bepaald ogenblik ten minste wor(jt van 20 op 10 gebracht, vier ongehuwde kinderen in leven Door de n.M.B.S. werd anderzijds MAO-TSE-TQJENG de nieuwe Voorzitter van de tevens ,„.ow. Wat te VO07zien wasis dus ge- nj.^owc Chinese «Volksrepubliek», woede en meteen de drukking van beurd. Mao-T se-T oung heeft een dje thans het Chinese Volk in het Moskou op de hals heeft gehaald, eigen regering voor de Volks- vaarwater der Sovjets leiden wil. democratie China opgericht. Die regering vraagt nu om diploma- yoor Amerika valt het dus bi- ?.r .a.ct71, zonder zwaar in die aangelegen- _K dit geeft dan weer aan de com- iSjang-Kai- munisten de gelegenheid om los DE HEER QUEUILLE De Franse Eerste-Minister, die wegens onenigheid inzake loon- en prijzenpolitiek in de schoot van zijn kabinet, na een betrekkelijk lang bestuur het ontslag van zijn regering heeft aangeboden aan President Vin cent Auriol. Regeringen van Europa zou vragen een conferentie te beleggen om mo netaire orde te verzekeren. Op bin nenlands gebied werd een prijsverla ging opgelegd voor boter, deegwaren, steenkolen, electriciteit, textielwaren, leder en andere producten. Loons verhoging werd evenwel niet toe gestaan. Alle vakverenigingen hebben se dertdien laten tmn»» --- stand houden. De C.G.T.-F.O. be sloot een waarschuwingsstaking van 24 uur uit te roepen en de Socialis tische Ministers werden door hun Verbond verzocht hun ministerieel ambt neer te leggen. De arbeiders eisen een levensminimum van 19.000 frank per maand, met thans een voorschot van 6.500 fr. Woensdag jl. is de toestand dan nog verscherpt en bij een nieuwe bij eenkomst van de kabinetsraad bleek dat de meningsverschillen onder de Ministers niet te overbruggen waren. Hr Queuille, Eerste-Minister, heeft daaruit besloten het ontslag van zijn regering aan te bieden aan de Presi dent Hr Vincent Auriol, wat dan nog zelfde dag is gebeurd. De President heeft evenwel nog be denktijd gevraagd vooraleer het ont slag te aanvaarden. hebben gehad van minder dan 21 jaar. Deze maatregel is ook van toepas sing op de netten der spoorwegmaat schappijen van Chimay, Mechelen- Terneuzen en Brussel-Tervuren. Be doelde beslissing' werd in het Staats blad van 2 Oktober gepubliceerd. Om te kunnen genieten van deze voordelen moeten de rechthebbenden, voorzien van hun trouwboekje, zich wenden tot de vertegenwoordiger of secretaris van de Bond der Kroost- lijke Gezinnen hunner Gemeente, dit vanaf 10 Oktober e.k. die hen dan de nodige kaart afleveren zal. Deze af levering van verminderingskaarten zal een 14 dagen tijd kosten. Fotos meedragen. De Nat. Mij der Belgische Spoor wegen heeft namelijk de Bond der Kroostrijke Gezinnen met deze for maliteiten belast. Men vergete niet dat het dank een C.V.P.-Minister is dat de ouders van een Kroostrijk Gezin van deze ver mindering op het spoor zullen genie ten. een tarievenverhoging toegepast o m. op de vrachtprijs van de postcollis, de verzendingen van ijlgoed of per express, de vrachtgoedverzendingen per wagonlading', enz. Alle inlichtin gen hierover vindt men in het Staats blad of krijgt men in de Stations. BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN VAN BELGIE NATIONALE MAATSCHAPPIJ VAN BELGISCHE SPOORWEGEN IN DE DICTATORIALE JUNGLE Wij weten genoeg hoe het er toe dat daarmee moetgepaard ^pm"pPv^hP^H^iv^tp"trenpii"Fv in de wildernis aan toe gaat: het gaan het verbreken van de neid een °esnssln9 te treïïen. En ene dier verscheurt het andere, betrekkingen met Zo gaat het trouwens ook in de Tsjek. fp vnrpr, ipnpn rip jm~pri„i-ieu„ politieke jungle van de dictatoriale Vanzelfsprekend is het Kremlin 7p%actinnmair In tenev hef Staten. In die Staten zelf staan de eerste geweest om aldus te echte volk willen blijven steunen de ministers van gisteren van- handelen. Dat is nogal normaal, ecErre sVteekttrmZenTnoa een nv' daag terecht, en morgen zullen aangezien Mao-Tse een luitenant defp S^^nXJ^e^spf °9n3pl de huidige rechters wellicht op de van Stalin is, en dat de oprichting Tic Tour,a Tvderdnnd- it bank der beschuldigden zitten, van zijn regering ongetwijfeld ov 10un9- Inderdaad, m- En tussen die Staten gaat het een ivenk van Moskou gebeurde iien- Zlin regenng de enige erken- ook zolang goed als er éne is die Dat de satellieten van de Balkan ^tputu,dan. m?et h,aar de absolute baas is, maar zodra in ganzenpas de Soviet-Unie ae- 00.keer}.Plaats ingeruimd worden, er één van de ondergeschikten volgd hebben, baart eveneens niet VJW., maar zijn oren wil rechten, is het ge- het minste opzicht, integendeel ook.m de Veiligheidsraad, m de daan met de huiselijke vrede en wie daarmee echter verveeld ra van Grote Vijf en in de de lieve woordjes. Dan bestaan er zitten dat ziin Engeland pv Amp Commissie voor het Verre Oosten, geen verwijten of scheldwoorden rika Engeiana en Ame- En V0Qral kHjgt Mao dm genoeg, en de complotten, aan- Die beide landen waren wel ae- woordie mee te spreken in de Ja- slagen en zogenoemde processen neigd de reaerino van Mtm-Tsp Panse aangelegenheid, waar men worden dagelijks kleingoed. de facto te erkennen om hun ^aaS iest een niev-we communis- Een dergelijk spektakel wonen handelsbelangen in dat deel van tlsche Partner missen kan. olsters mok Wf, Uj inJiet fe wereld stellen EngT is dan+ ook niet te voorzien jr oosters Blok Tito is voor Mos- land heeft daar inderdaad ?eer de Westelijke mogendheden ii ijr a™nb?ufZViïiï nffJ J™°ïd*n„dai Ojote belangen en nederzettingen. JmManJ 8--J^PU- Zeer belangrijk bericht Provinciale Afdeling West-Vlaanderen. Lijst der winnende nummers der gratis tombola gegeven door liet Provinciaal Comité. Trekking van 25 September 1949. 2233 3962 1312 0535 2052 2339 0508 0307 3672 2758 0086 0804 2227 2229 2428 1185 4334 3501 0336 2534 2651 0428 2107 4474 4444 1730 4480 2011 1805 1299 1292 1297 0306 1546. Lijst der tien bijvoeglijke nummers: 2316 3654 1417 1978 1012 3567 2865 0427 3788 1200. De houders der bovenstaande num mers mogen zich wenden tot het be stendig secretariaat, Kerkstraat Nr 1. Vanaf 5 Oktober 1949 hebben de NIEUWMUNSTER. kinderen tot 16 jaar (in stede tot 10 Een maand na de trekking zullen jaar) recht op vermindering van 50 de prijzen waarvan de winnaars zich op de gewone reisbiljetten. niet lieten kennen, toegekend worden De kinderen van 15 tot 16 jaar wor- aan de 10 bijvoeglijke nummers. De besluiten getroffen door de Re gering Queuille, om een einde te stellen aan de moeilijkheden gerezen in de schoot van het kabinet, naar aanleiding van de eisen der syndi- katen tot loonsverhoging, hebben maar weinig aarde aan de dijk ge bracht. Zo had de Regering, in een ver- Zo dat een anti-Leopoldist instrekt communiqué, medegedeeld dat ieder geval twee koningsgezinden zij op internationaal gebied aan de herdenkt Zondag 2 Oktober werd de stad leper vereerd met het bezoek van de heren Professors en studenten van het Europa-college te Brugge. Ze werden rond 14 uur ten stadhuize ontvangen door Burgemeester J. Van der Ghote, Schepenen Muiier, De- hem. Robyn en stadssekretaris Ver sailles. Het was de heer Lode Lagnsse, privaat-sekretaris van de Heer Gou verneur van West-Vlaanderen die oe bezoekers aankondigde, terwijl E. P. Antoon Verleye, sekretarls van het Europa-college hen voorstelde. Ze werden verwelkomd door Heer Bur- verontsc'nuldigde om de opgelopen vertraging, waarvan bijzonder de oor zaak is, aldus spreker, de schoonheid van Vlaanderen en de jovialiteit van de bevolking. Na het bezoek ten stadhuize, na men de bezoekers, die uit 12 verschil lende landen stammen, namelijk uit België, Nederland, Frankrijk, Enge land, Ierland, Spanje, Duitsland, Oostenrijk, Griekenland, Hongarije, Polen en Bulgarije, een lunch in het Hotel Continentalop de Grote Markt, waarna zij, onder geleide van dc- Heer Gaston Odent, een bezoek gemeester Vander Grote in 't Frans brachten aan de wereldberoemde en het Engels, die in zijn toespraak Hallen, het gedenkteken der Meenen- de grootheid en 't verleden van leper poort, de casematten, de Rijselpoort, schetste vanaf de Middeleeuwen tot ae St-Maartenskathedraal en de St op heden. Pieterskerk. Insgelijks werd een be- Het dankwoord namens het profes- zoek gebracht aan de West-Vlaamse sorankorps en de studenten werd uit- Bergen. De tocht ging over Dikke- gesproken door de Heer Van Effen- busch, Kemmel, Wijtschate, Zillebe- terre, Professor aan de Universiteit ke terug naar leper, van Caen (Frankrijk) die zich eerst Om de grootste dichter van Vlaanderen, wiens vijftigjarig afsterven thans overal wordt herdacht, waardig te gedenken, vertelt de Volksschrijver F. R. BOSCHVOGEL voor U klaar en boeiend het leven van Gezelle 't Leest als een roman. In dit nummer de eerste bij drage. Andere volgen. 0SÊ WÊÊItÊiÊÊikÊliÊÊÊlÊÊÊÊÊÊÊKÊÊIÊKÊÊÊIÊÊÊ& Na de ontvangst op het stadhuis. Van rechts naar links: HH. Schepen Dehcm, Burgemeester Vander Ghote, Hr Lagasse, privaat secretaris van dc lieer Gouverneur van West-VIaanderen, Schepenen Muiier en Robyn, de lieer Van Effénterre, Professor aan de Universiteit van Caen, uiterst links stadssekretaris Versailles. Einde van de sluikhandel. Zoals men weet mogen de Belgen die zich naar Frankrijk begeven, 60.000 Franse frank meenemen, be nevens 20.000 Franse frank voor ieder kind dat de reis meemaakt. Tot nu toe echter bestond er geen enkele officiële markt, waar men Franse bankbiljetten kon kopen. Zo moesten alle toeristen hun transac ties op de zwarte markt verrichten, waarbij de tussenpersonen goede winsten maakten. Naar verluidt zullen de banken thans binnenkort Franse bankbiljet ten kunnen verkopen op dezelfde wij ze als zij nu toeristenchecks uitkeren. De wisselkoers zal bepaald worden door de Nationale Bank. Deze koers ,zal bepaald worden door de markt te Brussel. Dit zal het einde betekenen van de sluiktraflek der Franse bankbiljetten, ten. Kominform, de poging tot 't ver- Jaffe hebben bewezen halen of de politieke en militaire wekken van een binnenlandse Maar Moskou heeft hier een nadeien die ermee verbonden ovstand de economische blok- stokje voorgestoken. Mao-Tse wil zijn Dat is nu iets waarover wij kade dat alles is zonder uitwer- door niemand erkend worden aie hechts moeilijk kunnen oordelen, king'gebleven. Tito houdt stand, niet terzelfdertijde afbreekt met omdat wij over onvoldoende ge- En op de algemene vergadering de nationalisten. En daar zit aan gevens beschikken, van de UN.O. vernamen wij uit het delicate voor Engeland en intussen blijkt dan dat. zowel de mond van Kardelj, Tito's mi- Amerika, voor wie Tsjang-Kai- ln het oosten als in het Westen, nister van buitenlandse zaken, Tsjek gedurende de tweede we- wij op dit ogenblik in lastige pa- dat de grensschendingen en hei reldoorlog een verbondene is ge- pieren zitten, en dat wij slechts overvliegen van het Yougo-Sla- weest. In Amerika is er trouwens gen g0ed/e oplossing kunnen zien visch grondgebied door satelliet- ook nog dit, dat een deel van de op middellange termijn, nl. door vliegtuigen sedert ruim een jaar openbare opinie en van het T*r- 7^ uerhond der vrije volkeren zo dagelijks brood geworden zijn. lement nog steeds voorstander is viup en zo stevig mogelijk uit te Het is dus juist geweest wat wij van een rechtstreekse en kracht- i,0UWen. vroeger hier voorspelden, nl. dat dadige hulp aan de legers van de T.TrtT. Rusland zou proberen om Tito nationalisten. 4-10-49. V. WESTERLINCK. zenuwachtig te maken door grens incidenten en om daarin loel- licht een aanleiding te vinden tot een militaire inval. Alles schijnt er inderdaad op te wijzen dat men tot de liquida tie van Tito wil komen, des noods gewapenderhand. Het proces Rajk, dat te Buda pest gemonteerd werd, moest aan het Kremlin en aan zijn vazaal- staten de gelegenheid bieden om al de vriendschaps- en bijstands verdragen, die vroeger met Yougo-Slavië getekend werden, op te zeggen. En dit zelf zal mis schien maar een voorspel zijn Lot het verbreken der diplomatieke betrekkigen, waarvan Tchecko- Slowakije al enigszins het voor beeld heeft gegeven, door zijn ambassadeur terug te roepen. Of het tot een oorlogsverklaring zal komen, is eerder twijfelachtig. Maar een zgn. politieverrichting in Yougo-Slavië, om de orde te herstellen is niet denkbeeldig In elk geval staan de troepen ge reed aan de grens en het spelletje kan elk ogenblik beginnen. Zal de Organisatie der Ver enigde Volkeren het dan niet kunnen tegenhouden? Naar onze mening: neen. En waarom niet? Kijk eens hier: Veronderstellen wij dat Rusland met de operatie begint, wat gebeurt er dan? De zaak wordt voor de Veiligheids raad gebracht. Daar zal er tijd genoeg verloren gaan door Rus sische veto's en wat weet ik alle maal. En het spel zal gedaan zijn eer men tot een conclusie is ge komen. Want vergeten wij niet dat Yougo-Slavië volkomen al leen staat. Het was geïntegreerd in het Oosters blok, waar het nu buitengegooid is en met het Westen bestaat geen enkel mili tair accoord. Het is dan ook dui delijk dat het Rode Leger het Yougo-Slavische gemakkelijk kan verslaan. De Westmachten zullen trou wens ook tweemaal nadenken, voraleer ze in de Veiligheidsraad ertoe zouden besluiten Rusland als aanvaller aan te duiden. Dit zou immers meebrengen dat het statuut automatisch in werking zou moeten treden en dat wij dus allemaal de oorlog aan Rusland zouden moeten verklaren. Welnu, voor die oorlog is het Westen niet gereed. Een dergelijke oorlogsver klaring zou dan ook volledig in de kaart van het Kremlin spe len, dat van die occasie gretig zou profiteren om geheel West-Europa te overrompelen. Amerika heeft het trouwens nuttig geoordeeld de wereld hier van onrechtstreeks op de hoogte te stellen, door aan te kondigen dat de Sovjets voortaan ook over atoombommen beschikken. De redenen waarom president Truman dit bekend gemaakt heeft, zijn ongetwijfeld menig vuldig. Wij geloven echter niet dat wij ons vergissen, wanneer wij zeggen dat Amerika ons hier op Woensdag jl. vergaderden de beide Parlementaire groepen van de Over de Koningskwestie zijn te Brussel andermaal drukke bespre kingen ingezet. Op Dinsdag'jl. had de Hr Eyskens, - Eerste-Minister, een 30-tal personen, Liberale Partij om de politieke toe behorend tot de drie nationale par- stand te onderzoeken en in net bij tijen, ontboden, met wie hij bespre- zonder de Koningskwestie te behan- kingen heeft gevoerd in verband met oelen. de Koningskwestie. Uit het langdurig gehouden debat Het ganse vraagstuk werd er onder is gebleken dat de Liberale Parle- ogen genomen maar de stemopening mentairen nog hopeloos verdeeld b.e- en vooral de percentages blijven op ven inzake de Koningskwestie. Om het voorplan. Men weet dat de C.V.P. scheuring in de partij te vermijden geen percentage wil bepaald zien, de werd besloten het aan te leggen om Socialisten eisen 66 voor de Ko- tijd te winnen, in die zin de volks- 35.000 Grensarbeiders De voor een paar weken doorge- middellijk aan bij deze van Frank' voerde devaluatie van de Franse rijk opdat een oplossing zou worden frank had de reeds zo karige verdien- bereikt. Eerste-Minister Eyskens ver ste van de grensarbeiders nog danig klaarde zich bereid persoonlijk naar doen slinken, en hun toestand nog Parijs te willen gaan hiervoor. Van nijpejnder gemaakt. Belgische zijde zou o.m. zijn voorge Ingevolge deze toestand werd voor- steld het huidige systeem van vergoe eerst door de vakbonden een actie dingen te vervangen door een prefe' ingezet welke ten slotte gecoördo- rentiële wisselkoers, neerd werd, wijl anderzijds de Franse Volksvertegenwoordigers Lefere en en Belgische Regeringen een onder- Vandenberghe werden door de Heer zoek instelden. Eerste-Minister ontvangen, dewelke Op een vergadering Zondag jl. te zij verzochten persoonlijk stappen ten Meenen, door de Christelijke, Socta- bate van de grensarbeiders bij de listische en de Liberale vakbonden Franse Regering aan te wenden, gezamenlijk belegd, werd besloten de Het Belgisch-Frans Sociaal Comité staking uit te roepen tot een bevre- werd ten slotte bijeengeroepen voor digende wisselkoers verkregen werd Donderdag 6 Oktober, ten einde de voor het berekenen der lonen. De kwestie der grensarbeiders te onder werklozen zouden door het werklo- zoeken. zenfonds worden betaald en de kin- Volgens de jongste berichten zal de derbijslagen door de Franse patroons regeringscrisis in Frankrijk van geen uitgekeerd. invloed zijn op de besprekingen welke Maandag Jl. zijn de grensarbeiders jnzake <*e frontallers te Parijs moe- dan niet meer opgetrokken en geen *"en worcien gevoerd, autobussen met frontaliers bolden nog de grens over. De werkverlating was algemeen; 35.000 Belgische arbei- en vragen uitstel van volksraad pleging. ning met zo in Vlaanderen als in Wallonië minstens 51 wijl de stel lingen der Liberalen inzake percen tage schommelen tussen 66 en 55%. Er wordt gehoopt dat uit de gevoer de besprekingen meer klaarheid ko men zal. Wellicht zullen de Liberalen een middenterm willen aanvaar den. Door Hr Eyskens werden ook raadpleging te doen uitstellen, de huidige parlementaire zittijd te doen sluiten en ten slotte een regerings voorstel te verkiezen boven een par lementair. De wenselijkheid over dit alles voor de Liberale Parlementairen zal door een afvaardiging aan de Hr Eerste-Minister voorgesteld worden. Binnen een acht dagen zullen de Liberale Parlementairen vermoede- Woensdag de ingezette besprekingen lijk andermaal bijeenkomen om zeif- voortgezet en ontving hij o.m. de Hr de onderwerp te bespreken. Segers, Minister van Verkeerswezen, de Hr Bohy, Voorzitter van de So cialistische Kamerfractie, de Hr Struye, Voorzitter C.V.P.-Senaats fractie, Hr Catteau, Ondervoorzitter van de Senaat en Hr Lefebvre, Voor zitter van de Liberale Kamerfractie. De Eerste-Minister wil in ieder ge val dat er klaarheid kome voor 18 Oktober, en dat de Regering haar standpunt zou heben bepaald voor aleer alsdan het Parlement zou bij eengeroepen worden. De Senaatscommissies en de V olksr aadpleging. Dinsdag eveneens kwamen de Se naatscommissies van Justitie en Bin nenlandse Zaken bijeen om een ver der onderzoek te wijden aan 't voor stel van de Hr Struye hebbende tot doel de instelling van een volksraad pleging. Er werd een besluit getroffen inza ke de getuigen die de stemopneming zouden moeten bijwonen. Een lang debat werd echter gehouden inzake de plaats waar de tellingsoperaties zouden moeten worden gehouden, ttz gewestelijk of algemeen te Brussel maar een akkoord kon niet worden bereikt. Ook op deze vergadering brachten de Socialisten de kwestie van de percentage te berde. ders en arbeidsters die hun brood verdienden in Franse fabrieken van het Noorden, bleven thuis. Aan de grens stonden stakingsposten opge steld. In de Franse fabrieken moest zo goed het kon voortgewerkt worden met het aanwezige Franse personeel, maar in fel verminderd tempo. De 'productie had er evenwel een sterke inzinking. De Belgische Regering drong on- Het Bedevaarderszakje voor het H. Jaar. Op het Ministerie van Financiën worden op het ogenblik maatregelen overwogen om over te gaan tot de jën daarenboven een 'bronzen medail- De door het Vatikaan opgerichte soldaten van de Pauselijke garde ver dienst voor het Heilig Jaar zal aan de sterkt worden op 100 man. Katholieken, die toekomend jaar op Zoals bekend is de taak van deze bedevaart naar Rome komen, gratis schilderachtige soldaten, die een uni twee millioen bedevaarderszakjes form uit de XVI" eeuw en strohoeden uitdelen. dragen en nog gewapend zijn met Die zakjes bevatten een bedevaar- hellebaarden, Vatikaanstad, de Sint- derskenteken, een kleine giids van Ro- Pietersbasiliek en het Zomerverblijf me, een gebeden- en liederenboek van de Paus te Castel Gandolfo te voor het Heilig Jaar, een boekje bewaken, spoorweg-, trolleybus- en museum kaartjes, alsmede de bedevaarders identiteitskaart. De bedevaarders zul- geleidelijke deblokkering der 60 van de geteisterden en andere inte ressante categoriën van personen. Het totaal bedrag aan geblokkeerde gelden bedraagt nog 35 milliard; het zal dus nog verschillende maanden duren eer de deblokkering zal ten einde lopen. Het is immers niet mo gelijk een zo groot bedrag ineens in omloop te brengen of in certificaten cm te zetten. PAUSELIJKE REDE VOOR DE ZIEKEN Op 26 October van uit St-Pieters. Op 26 Oktober Zal Paus Pius XII de zieken op de hele wereld via de radio toespreken. De pauselijke rede zal worden uit gesproken tijdens een speciale mis in de basiliek van Sint Pieter, die bij gewoond zal worden door 7.000 zieke Italianen. Later op de dag zal de Met het oog op de plechtigheden Paus dan terugkeren naar zijn zo- van het Heilig Jaar zal het aantal merresidentie Castel Gandolfo. Ie ontvangen met op de ene zijde de beeldenaar van één der vroegere pausen en op de keerzijde de afbeel ding van de Heilige Poort der St-Pie- tersbasillek. PAUSELIJKE WACHT ZAL 100 MAN BEDRAGEN Op een persconferentie he;A Hr Rey, Minister van Wederopbouw, een uiteenzetting gegeven over de kwes tie van het herstel der oorlogsschade. Vooreerst bracht de Liberale Mi nister hulde aan het werk van zijn voorganger Minister R. De Man. Te vens wees de Hr Rey erop dat meer dere der plannen welke de huidige egering zinnens is uit te voeren, voorbereid werden door Minister De Man. De Hr Minister zette dan uiteen wat tot op 15 Aug. jl. bereikt werd. Er werden niet minder dan 698.475 aanvragen tot vergoeding van oor logsschade ingediend en hiervan heb ben er 429.933 dossiers betrekking op schade aan onroerende goederen Tot hiertoe werden voor meer dan 8.176 millioen frank credieten toegestaan en voor 2.192 millioen voorschotten. Op 31 Juli jl. had de zelfstandige kas voor oorlogsschade nog activa ten bedrage van 9.968 millioen frank. Nochtans werden slechts 13.717 dos siers volledig afgehandeld, dat is een gemiddelde van omstreeks 1.500 per maand; zulks is veel te weinig. De traagheid der afhandeling der dossiers wijtte de Hr Minister hoofd zakelijk aan de te ingewikkelde wet op de oorlogsschade. Deze dient dan ook in zekere mate herzien. Veel dos siers van geteisterden zijn ook onvol ledig. Daarbij is er een onbetwist baar gebrek aan deskundigen, per soneel en lokalen. Dit jaar zullen amper 25.000 dossiers hierdoor kun nen worden afgehandeld. De huidige regering wil aan deze toestand verhelpen. Daarom zal meer personeel en ruimer lokalen worden aangeworven. Er wordt contact ge zocht met de diensten van stedebouw opdat deze de goedkeuring der plan nen niet zouden vertragen. De pro cedure zal bespoedigd worden. Departementen van Financiën en Wederopbouw werken samen aan een ontwerp tot deblokkering van de 60 voor de geteisterden. Verder zal een algemeen stelsel van ruimer voorschotten worden lnV gevoerd, gebaseerd op een summie? onderzoek van de bundels. Daarbij zal aan het Parlement een wetsont werp voorgelegd worden ter herzie ning van de bestaande wetgeving op de oorlogsschade.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1