Een goed offensief MISSIEZONDAG Eerste-Minister Eyskens ontmoette Koning Leopold III te Prégny EEK IN ONS LAND Koning Leopold over de militaire geeft een verklaring operaties en de capitulatie van ons leger in Mei 1940 Zondag 23 Oktober Gezamenlijke verklaring van Koning en van de Eerste - Minister Winstgevend zaakje Regering gaat akkoord over Volksraadpleging BESTUUR en REDACTIE: KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN N' 43. ONZE 4 UITGAVEN: ZATERDAG OKTOBER 1949 Prijs per Nummer: 2 Fr. KARD. MINDSZENTY NOG SLECHTS EEN MENSELIJK WRAK IN 1940 VERLOREN WAALSE OUDERS HUN DOCHTERTJE De Koningskwestie Koning Leopold III zal zijn prerogatieven niet hernemen indien niet 55 der stemmen voor hem worden uitgebracht. BUITENLANDS OVERZICHT DRIE TON GEPARACHUTEERD Het stilzwijgen verbroken Het Belgisch Leger in Mei 1940 Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 20 fr. Belgisch Congo 3.— fr. p weck Frankrijk Holland 3.— fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. 45' JAAR. HET WEKELIJKS POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). mmmssim 22 Verantwoordelijke Uitgever: J Samen, Gasthuitst aat 19. Pcrperinge. Ik las het op de muren. Ik zag het in de dagbladen. Het wordt als een waar offensief en een goed offensief, doorheen de Vlaamse Gouwen! We hebben zo lang vergeten, maar keren tot... Gezelle weerom Het West-Vlaams Davidsfonds verrichtte deugdelijk werk, waar het dees jaar te Brugge, te leper, te Kort- rijk, te Roeselare en te Diksmuide zijn grote voordrachten wijdt aan Gezelle, Verriest, Rodenbach! Maar ik zie dat er nagenoeg geen enkele gemeente, die zich zelf respekteert, dit jaar laat voorbijgaan zonder Ge- zelle-herdenking. Voordrachtgevers met naam: Prof Baur, Prof. Sobry, André Demedts, Inspecteur Brutsaert, wijl ook de Ne derlandse dichter Bert Verhoeven over Gezelle spreekt. Komt er geen Gezelle-Thym ver eniging de Noord- en Zuid-Neder landse Katholieke Schrijvers onder één dak brengen. Alberdingk Thym was immers een grote vriend van Ge zelle! 't Was toch aan hem dat hij zijn gedichten, gezangen en gebe den opdroeg. Er wordt, zo lazen we, een Gul do Gszelle-postzegel uitgegeven. Minister Paul Segers zij er om bedankt; dat is naar 't herte gehandeld van alle Vlamingen. Onze Radio-Zender doet eveneens mee aan dat offensief; ook wel, dank zij Paul Segers. 't Zal thans toch eens de moeite lonen de Radio open te zetten. Kom, avonden op avonden kan men inder daad Gezelle-liederen beluisteren. Is er wel een Vlaamse Componist die niet bij Gezelle te leen ging! De Stoop was wel de eerste... Reylandt, Mor telmans, Ghesquière, Van Hoof, Meu- lcm-rp. Gezelle overleed einde November 1899. In 1930 werd hij... gestandbeeld te Brugge... sedert werd hij min of meer vergeten. Hij... herleeft. Zo moest het! In alle Vlaamse tijdschriften duikt Gezelle weer boven. De heren van de letterkunde hebben het lastig om met vliemscherpe messen Gezelle te... ontleden, open te snijden lijk de dokters doen op de operatietafel. Gezelle wordt andermaal op de bas- kuul gelegd. Hoe zwaar woeg hij eigenlijk wel als dichter? Hebben wij daar iets tegen? Niet het minste. Een centimeter bij, een centimeter af. Gezelle is voor ons... groot genoeg. Wat grammenbij of af... Gezelle blijft voor ons* «Ge zelle En toch! Ik wenste dat men op al die voor drachten, in al die zeer geleerde ar tikels niet uitsluitend Gezelle als dichter beschouwde; en die opgang' aantoonde en bestudeerde van Richtoefeningen naar Rijm snoer Ik wengte dat men ook wel dacht aan de- doodgewone man, die ook Gezelle begrijpen kan. Zou men niet in Kerkhofblom men i) stof genoeg vinden om een hele avond te vullen? Zoudt ge waarach tig niet eens te voet van Roeselare naar Staden gaan om dat... simpel gebeuren weer te beleven? Gezelle die met de studenten van 't Klein Seminarie naar Staden gaat om de begrafenis bij te wonen van een jon ge student! Wie pakt eens die Kerk hofblommen vast en bouwt er een... kunstavond op voor ons... volk? Voor mij ligt; Uitstap in de Wa rande Van den kleenen hertog De doolaars in Egypte. Voor mij liggen een paar jaargan gen van «Rond den Heerd». Ik weet het... in vele bibliotheken wordt de volledige Rond den .Heerd be waard als een schat en die ligt te... vermuffen; en ik moet het met een paar jaargangen stellen!! Rond den Heerd? Hoe jammer dat dien Heerd te kwiste ging; dat «leer- en leesblad» voor alle verstan dige lieden. Ik drome er nog van Rond den Heerd te zien herleven, op zijn Gezelle's maar voor on zen tijd en voor onze mensen. Voor mij ligt De Ring van 't Ker kelijk Jaar waar Gezelle zo vroom- gemoedelijk schreef over onze grote Feestdagen en de oude Vlaamse ge bruiken. Voor mij ligt Loquelamet Ge zelle's Zantingen Hij was de zan- ter die langs zijn baan de... verlo ren Vlaamse woorden en spreuken verzamelde voor zijn Loquela Dat alles is nu geen dichtwerk! Gezelle was immers niet alleen... dichter! En langs die andere zijde, Gezelle als... volkse schrijver, wordt hij nooit belicht. Men zette een Guido Gezelle in zijn tijd, midden zijn volk. Zijn volk? de Vlaamse sukkelaars uit den drogenbroodtijd... waar niet alleen drogenbroodde mage moest stil houden, maar waar voor de geest en 't gemoed zelfs geen drogenbrood te vinden was; en ons volk hoe lan ger hoe meer achteruitboerde. Gezelle is een LEVENSWEKKER geweest. Niet alleen zijn studenten nam hij in zijn armen om hem r»an zijn eigen hert te warmen Hoe echt klinken ons die woorden toe van Ge zelle: «Het bloed van 't volk roept; Vlaams en gij?... G'en hoort het niet! Hij hoorde en hij... gevoelde! Neen, Gezelle was niet alleen een groot dichter, Gezelle was de grote levenswekker. Daarom moest hij... volks schrijven en deed het. Ei' werd een prachtig offensief in gezet. Ons volk zal weerom zijn groten, zijn... genialen dichter leren kennen, begrijpen en beminnen. Maar het moet ook zijn Gezelle leren kennen, die zijn volk uit zompe en moze, uit den drogenbroodtijd van geest en gemoed, weerom in licht en zonne wilde leiden. Dan eerst kennen ze waarachtig Guido Gezelle. PÉ VLAMYNCK. Gedenk in uw gebeden en geldelijken steun, de besten onzer broeders op het Missieveld. Ze vinden haar thans terug. Op 10 Mei 1940 moesten de bewo ners van een dorpje tussen Luik en Verviers op de vlucht gaan. Een der vluchtende gezinnen bestond uit man en vrouw met een 9-jarig meisje. Op een fiets hadden zij het hoogstnodige meegepakt. Toen zij Abbeville bereikten werd de stad op vreselijke wijze gebombar deerd en in de paniek verloren zij hun dochtertje. Na dagenlang zoeken meenden zij dat het door bommen gedood was. In werkelijkheid was het meisje op genomen geworden door liefdadige winkeliers uit Abbeville. Het kind leed aan geheugenverlies en herin nerde zich noch naam noch afkomst. Het meisje werd Georgette genoemd, wijl het gezin alsdan ook een zoon, Georges, telde, welke 11 jaar oud was. Korte tijd geleden ging de winke- liersfamilie uit Abbeville op reis naar de streek van Luik. In vermeld dorp voorbijtrekkend riep het meisje plots: Maar hier woonde mijn moeder Dit bleek alsdan waar te zijn en de ouders herkenden hun dochter, nu een groot meisje geworden hetwelk zij sedert 10 jaar beweenden. De jonge dame is evenwel verloofd met haar pleegbroeder Georges. De Achillespees van 't Communisme geen illusies meer persoonlijke veiligheid, na Hitler's Achillespees genoemd ging hij verdwijnen in Stalin's dienst tra- dan ook ten gronde. In de periode die onmiddellijk den. Welnu het communisme dat, zo op de oorlog volgde waren wij Dat werd dan de tijd van de als elk dictatoriaal systeem, zich- getuige van een zonderlinge gees- mülioenencijfers der communisti- zelf onderdompelt in een bad van teshouding tegenover het commu- sche partijen in de Westerse lan- terreur en bloed en zichzelf daar- nisme. De oorlogsdoeleinden den van ons continent. Zij had- door onkwetsbaar acht, heeft ook van de Westelijke geallieerden den practisch maar een sprong zijn Achillespees, zijn klein plekje hadden hen gevoerd tot de pro- meer te doen om de macht alleen waar het zeer kwetsbaar is en pagandanoodzakelijkheid Rusland in handen te nemen, en we mo- waardan het zal ten gronde gaan. voor te stellen, niet als een af- gen ons gelukkig achten dat er En dat kwetsbaar plekje dat is schuwelijke dictatuur, maar als op dat ogenblik hier bij ons An- juist die absolute en onvoorwaar- een democratie die, voor ivat de glo-Amerikaanse troepen waren delijke onderwerping aan het organisatie betreft, enigszins met die op elk moment de vrije de- Kremlin die van elke communist de onze verschilde. mocratie zouden verdedigd heb- geëist wordt. Wordt dat plekje De dubbelzinnige houdingen en ben. Hadden wij hier, zoals in de geraakt, dan is het gehele sys- verklaringen van de Sovjets, zo- Balkan, rode soldaten gehad, dan teem in gevaar. Dat ziet men dui- als de ontbinding van de Komin- was het al lang gebakken. delijk aan het geval met Tito. De tern, en later de ondertekening Zo leefde dan ook een tijd lang Yougo-Slavische dictator wil geen van een aantal vredesverdra- het sprookje dat de communisti- absolute pop zijn van Stalin. Hij gen waarin uitdrukkelijk abso- sche partijen gewone politieke heeft zich vrij gevochten van de luut vrije verkiezingen voorzien partijen geworden waren die zon- knellende greep van het Kremlin, waren en de rechten van de mens -der geweldplegingop een nor- al blijft hij communist in merg werden veilig gesteld, dat alles male wijze en met wettelijke mid- en been. En het succes van zijn kwam de verwarring nog verho- delen de verovering van de macht weerstand werkt aanstekelijk. Zo gen. nastreefden. aanstekelijk zelfs dat Albanië op Tioee machtselementen kwa- En als schitterend voorbeeld dit ogenblik totaal overhoop staat men dan daar nog bij, enerzijds daarvan, gaf men Tchecko-Slo- en dat de paljas Ever Hoaja groot de militaire sterkte van het rode wakije op, een oud land met Wes- Sevaar loopt door anti-Moskou leger en anderzijds het feit dat terse cultuur, waar werkelijk vrije PO-vtisanen te worden ten val ge- de communisten het nationaal verkiezingen de communistische bracht. Het Titisme is thans voor verzet hadden weten te misbrui- partij tot de sterkste van het land veroverde gebieden van Mos ken om zich in onze Westerse gemaakt hadden. Benes bleef er dovaarujk geworden als het landen een echt privaat leger in president en Gottwald werd een .V.00X, „a if te richten. gewone democratische minister- Die twee motieven terreur president, terwijl Jan Masaryk en nieuw democratisch aureool voort de buitenlandse betrekkin hebben er dan velen toegebracht 9en van Z1in land leidde, communist te worden of tenmin- De Februari revolutie van 1948 ste met het communisme te -flir- maakte echter brutaal weg een ten; om nog te zwijgen van einde aan die zoete illusie: onder een aanzienlijk aantal verraders rechtstreekse leiding van het en beulen die, om redenen van ^eïdZl nomen (men sprak inderdaad ook Tchecko- Slowaakse democratic van een Titistische clan in het ovweraeworven en de Sovietdic- PartiWe van de vriend Lalmand), tZuur inaeftJld Eovjetdic- dan heeft-de opknoping van Rajk Jz m9csieia. en cie gen gchte opschudding te_ Maar nog bleven er «linksen» weeg gebracht blj een heel stel over die niet wilden ge.oven of mensen die> sedert de jongste oor- mzien dat het Moskou wjis dat i0g vooral, in communistisch vaar tegen elke redelijkheid in zijn wil mater waren geraakt, en zijn wet opdrong. En zo leefde mpv„pv irldprdnnd dan een tijdje ook het sprookje &Ja ar^t^ reden^^ve^ van het communisme dat geen greinzje i eaeneringsve? mogen schuilt, moeten zij dan zijn kornuiten was. Zo gevaarlijk is dat Titisme dat Moskou ver plicht wordt zijn vroegere steun pilaren zoals Rajk te doen ophan gen omdat ze anders een gevaar voor de dictatuur van het Krem lin kunnen worden. Had het Titisme nu vroeger al internationale afmetingen aange- In de loop der voorgaande week Koning Leopold III ontvangen, eerst werden inzake de Koningskwestie, in de namiddag en een tweede maal waarover de Heer Eyskens, Eerste- in de avond. Eerste-Minister Eyskens Minister sedert lang druk aan het dineerde o.m. met de ganse Konink- onderhandelen is, meerdere gunstige lijke Familie en voerde nadien nog kta^e^eevwrd"door "de Hr Ëterrte stemmen uitgebracht. Heer Eyskens een bespreking van drie urn- met de Kin=en gevoeld door de Hi Eerste zelf legde tijdens een C.V.P.-vergade- Koning. ring een hoopvolle verklaring af als- Hr Eyskens wenste niet een poli mede de Minister van Koloniën, Heer tieke verklaring af te leggen op Zwit- Wygny, nagevolgd door Minister Be- sers grondgebied maar "aan bericht- hogne die nog uitdrukkelijker was en gevers van het A.F.P. en Reuter ver- op een bijeenkomst van de C.V.P. te klaarde hij naderhand ten zeerste Elsene vrankweg verklaarde dat de tevreden te zijti over de gevoerde be- volksraadpleging binnen kort zou sprekingen, en ervan overtuigd te plaats hebben en dat de' C.V.P. ter zijn tot eenstemmigheid te zijn ge- dezer haar programma zou verwe- raakt over de voorgenomen volks- zenlljken. raadpleging. Kort nadien werd bekend gemaakt Maandagmorgen is de Hr Eyskens dat Hr Eyskens, Eerste-Minister, zich daJUult Pl"5nJ vertrokken. Dmsdag- m„ wo,»,, wnnintr middag is de Eerste-Minister te Brus- ?eoLfdTl o^e Ste te b^en-en sel teruggekeexd, had er een onder- stemopname zal per arrondissement Leopold III op de hoogte te brengen Liberale Ministers gebeuren. De Komng, alleen begaan van het standpunt der verscheidene nouu eeisi met ut j_.me.aie lviainsiers lands balansen verklaarde cicmiüp var, dn Reppririfr Dierckx en Lilar en vervolgens met f, 'Ir.™, rw*:1.*8 partijen alsmede van de Kegeimg. -Ministers wiil hii eveneens uitdrukkelijk dat hij zijn prerogaiie- Onder meer nog dat m het Paiie- üe l.v.p. Ministers, wijl mj eveneens hernemen zo niet 55 AAn mpm-riprhpid vnnr r'.p volks- m audiëntie ontvangen werd door de v.vn r1" ment een meeideineia voor ae voiKS- Mi- der stemmen ten zijnen voordele wor- raadpleging was gewonnen. Pnns-Re0ent. Hi Van Zeeland, Mi uitgebracht nister van Buitenlandse Zaken, werd Zaterdag verliet de Eerste-Minister, eveneens door de Prins-Regent ont- Men mag thans verwachten dat in gezelschap van Mevr. Eyskens. de van,gen samen met de Hr Eyskens. Senaat en Kamer binnen kort het stad Luxemburg waar hij deelge- 10,_ 0, wetsvoorstel inzake de volksraadple- nomen had aan de Benelux-confe- T®. L L- T lil' ging aülen behandelen en besluiten. rentie met bestemming van Pré- *?eeft de Hr^Eers.e-Mmister dan aan Voor de Hr Eyskens is het zeker gny. De reis ging per auto. Wegens de journalisten een gezamenlijke me- een grote verdienste deze mogelijk- mist is Hr Eyskens slechts heel "laat ded-Ung vanwege het Secretariaat heid tot een oplossing te hebben be- in de nacht te Genève aangekomen. d®s Korun^s en vanwege de Eeiste- Werkt, in zo korte tijdspanne, wijl de naar DE oplossing? Bij deze mededeling werd de pers, en daarmede ook de bevolking, op de hoogte gebracht van de bespre- Minister en de Koning te Prégny. Dit bereikte resultaat verwekte grote vol doening in het land. Een oplossing van de Koningskwestie wordt aldus in het vooruitzicht gesteld. Een akkoord werd dus bereikt tus sen de Koning en de Regering over het principe der volksraadpleging. Zo hst voorstel tot het houden van een volksraadpleging aangenomen wordt in beide Kamers zal deze slechts een consultatief karakter hebben en de Regering is bereid die zohaast mo gelijk dan te doen doorgaan. De des Konings en vanwege de Eerste- Minister overgemaakt, waarvan de Zondag werd de Hr Eyskens door tekst hier volgt: Hij gaat, leest, schrijft of spreekt niet meer. Kardinaal Mindszenty, de zich in cb gevangenis bevindende primaat van Hongarije, is zowel wal zijn physftke als geestelijke gezondheid betreft aan het verzwakken, aldus meldt het blad Rome American dat in het Engels te Rome verschijnt. Het bericht is gebasseerd op een br.ef, die volgens katholieke kringen van een politieke gevangene is, die zijn straf in dezelfde gevangenis te Boedapest heeft uitgediend als waar in de Kardinaal is opgesloten. De 57-jarige preiast koestert per soonlijk geen hoop meer voor de toe komst, aldus het blad. De kardinaal, die voor zijn arresta-' tie en veroordeling een krachtig man was. brengt nu het grootste deel van de tijd zwijgend door. Hij weigert met cipiers en medegevangenen te sp eken. Hij weigert eveneens lichaamsbe weging te doen en wordt dagelijks naar de binnenplaats gedragen om" gelucht te worden. De kardinaal heeft grote moeite om te begrijpen wat er met hem gebeurd is. Hij wil lezen, noch schrijven, of schoon beide bezigheden hem toege staan zijn. De vroegere gewone cipiers zijn onlangs vervangen door jonge leden van de communistische partij, die bijna elke week om veiligheidsrede nen afgelost worden. HET KABINET VAN DE EERSTE-MINISTER ENERZIJDS EN HET SECRETARIAAT DES KONINGS ANDERZIJDS, DELEN MEDE: Op Zondag 16 October werd de Eerste-Minister, M. EYSKENS, door de Koning in audiëntie ontvangen, te Prégny. Tijdens het grondig onderhoud dat hij had met de Koning', heeft de Eerste-Minister uiteengezet dat de Regering het nood zakelijk acht, zonder verder verwijl, een oplossing te brengen aan het Koningsvraagstuk. Hij deelde de Koning mede dat de Regering, met dit doel, zich aansloot bij de idee tot organisatie van een volksraadpleging, die een zuiver consultatief karakter zou hebben en er slechts zou toe strekken de Koning en de Kamers in de gelegenheid te stellen uitspraak te doen, met volle kennis van 's lands gezindheid. Nadat de Eerste-Minister de argumenten had medegedeeld die naar voren werden gebracht, hetzij ten gunste van een na tionale opneming, hetzij ten gunste van een gewestelijke opne ming. maakte hij de Koning bekend dat de Regering het ver kieslijker achtte haar toevlucht te nemen tot een opneming per arrondissement, zoals gedaan wordt voor de wetgevende verkie zingen om, aldus, een juist inzicht te hebben omtrent de staat van de gezindheid in het land. Door de Eerste-Minister geraadpleegd omtrent de draag wijdte van de onbetwistbare meerderheid waarover de Koning wenst te beschikken om de uitoefening van zijn prerogatieven te hernemen, heeft de Koning' geantwoord dat hij, slechts met inachtneming van 's lands belangen, de gegevens zou bevoordelen welke de volksraadpleging zou onleveren ten aanrV'n van 's lands wil waarnaar hij zich wil schikken. De Koning voegde hieraan toe, zinspelend op de besprekin gen die gevoerd worden in verband met één in beschouwing' te nemen percentage, dat het percentage der stemmen niet het enige beoordelingscriterium kan uitmaken, maar dat hij er alles zins niet aan dacht de uitoefening van zijn prerogatieven weder op te nemen indien het getal gunstige stemmen niet een mini mum van 55 t.h. van het totaal der geldig uitgebrachte stem men bedroeg. De Eerste-Minister heeft de Koning medegedeeld dat dade lijk na de volksraadpleging de uitslagen ervan aan de Koning, aan de Regering en aan het Parlement zouden medegedeeld worden opdat zij, zonder verwijl, een onderzoek zonden kunnen wijden aan de richtlijnen die er door aangewezen worden met liet oog op een oplossing van de Koningskwestie. De Eerste-Minister heeft verklaard dat, indien het Parle ment de wet houdende instellling van een volksraadpleging goed keurde, de Regering voornemens is zohaast mogelijk tut de ver wezenlijking ervan over te gaan. Hij heeft de hoop uitgedrukt dat de volksraadpleging zou plaats hebben in een sfeer van kalmte en waardigheid, in een geest van eerbied voor de waarheid en van ontzag voor Koning en Dynastie. Hr Spaak twee jaar nodig had om zo goed of niets te bereiken. Na het bekendmaken van de ge zamenlijke mededeling is de Liberale groep van de Senaat bijeengekomen. De boodschap werd vrij gunstig ont haald. Aan de Parlementairen van de Liberale Partij werd de verant woordelijkheid overgelaten een be slissing ter dezer te treffen. Vrijdag moeten zij vergaderen om stelling te nemen. Op 25 Oktober komt de Senaat bij een en zal het wetsvoorstel Struye op de volksraadpleging bespreken. Het wordt er zekerlijk goedgekeurd. In de Kamer wordt eveneens een meer derheid verwacht voor dit wetsvoor stel en eens erdoor zal de Regering loyaal de wet doorvoeren. De eerstvolgende weken zullen ons diensvolgens vermoedelijk een spoe dige ontwikkeling en, laat het ons hopen, ook een gunstige oplossing brengen van de Koningskwestie. Leve Koning Leopold III en mocht hij binnen kort terugkeren midden zijn geliefde volk. export artikel zoas (dat had Adolf eiaen ons ook trachten wijs te maken) *3 de hemraeois en dat in elk land een nationaal Wanneer het Kremlin niet aarzelt cachet zou aannemen. De com- Proletarische munistische regeringen van de Voorvechters als Rajk door een Balkanlanden waren vrije na- schijnrechtbank te doen veroor'- denadoor penlgeiiieenfchappeWke delen? En dat leidt dan in onze ideoloaie mlVrzVtderdVmiVxLe westerse landen tot een afvallig- ttan! vaTbov!nmtt heid aan de communistische par tijen die aldus veel van de plui- .4- De Paratechnicon een nieuw ap- matisch losgelaten worden en de val paraat waarmede het mogelijk is wordt geremd door acht valscherm eg, zwaar militairmaterieel te parachu- van ongeveer 14 meter, terwijl dé teren, is bij een demonstratie van de schok bij het landen door drie cylinjf i R.A.F., te Netheravon (Wiltshire) voor dervormige schokbrekers wondt vef« de eerste maal in het openbaar be- zacht. In elk van de beproefde Parajf proefd. technicons bevonden zich een jeepi De Paratechnicon is een metalen en een vrachtwagen. romp, die aan het geraamte van het Tjr. vliegtuig is aangepast en meer 'dan het 8anse ftel ''wevend drie ton materieel kan bevatten. Deze de lucht, bij de eerste maar welge* romp en haar inhoud kunnen auto- slaagde proefneming'. de kwestie van het huiswerk in de lagere scholen Dat sprookje kreeg echter een men verliezen waarmee ze zich eerste deuk toen Moskou de plan- nu foe honden tooien, nen van Dimitrov en Tito voor Rebellie in ae eigen wingewes- de oprichting van een Balkanfe- fen, afvalligheid in de eigen vijfde deratie publiek veroordeelde en er colonnes in het buitenland en een ook werkelijk een stokje voor groeiende afschuw voor het com- stak. En een tweede klop werd rnunisme bij alle vrije volkeren, gegeven toen Polen en Tchecko- ziedaar het resultaat van het Sta- Slowakije zich eerst bereid ver- Unlime dat het heil van de Sovjet- klaarden aan het Marshallplan jjnie boven alles stelt en in naam mede te werken, doch zich twee van ddt credo een ongekende ter- dagen later on bevel van Mos- reur uitoefent, kou moesten terugtrekken. oe Achilllespees van het Krem- En toch had het sprookje een lin is geraakt. Sovjet-Rusland mag taai leven. Het wou niet sterven, nog materiële en militaire ver- Maar toen werd het geval Tito overingen doen zoveel het wil, het in al zijn scherpte gesteld en veel gift is in zijn lichaam ingedron- rode gewetens loerden er grondig 9on en het zal er onvermijdelijk door geschokt omdat ze daar het a.an ten gronde gaan. tunnels van antwerpen boekten 10 millioen winst in een jaar Het verkeer door de tunnels In 1948 brak alle *-scords. De voertuigentun nel verleer Ie doorgang een 891.531 personenwagens, 578.990 vrachtwa gens, 112 59' autobussen met 2.805.198 reizigers in. 48.563 motorfietsen. De kleine tunnel werd doortrokken door 6.123.934 voetgangers waarvan 1 m. 663.901 met een rijwiel aan de hand. Sinds de opening der tunnels in 1933 boekte de uitbatende Mij Imal- soeen netto-winst van 65 millioen fr. en in 1948 alleen 10 millioen. Er worden thans voetstappen aan gewend opdat minstens de kleine tunnel vrij zou gesteld worden van doorgangsgeld. Geen enkele andere weg of brug of andere verkeersmoge lijkheid wordt ln het land onderwor pen aan tolgeld voor het doortrekken, alleen de beide Antwerpse tunnels. duidelijk bewijs kregen dat er in het rode kamp geen schijn van mogelijkheid open bleef voor een zekere zelfstandigheid van de na tionale communistische regerin gen of partijen. Meer dan ooit eiste Moskou een onverbiddelijke gehoorzaamheid aan de bevelen 'van het Kremlin en meer dan ooit trad het Stalinisme op de voor grond: alles moet worden opge offerd aan de grootheid en de sterkte van de Sovjet Unie ook al moeten alle satellietlanden eco nomisch totaal ten gronde gaan en al moeten de volkeren uit al die landen van ellende en honger omkomen. De jacht die sedertdien op de Titisten werd ingezet in alle communistische landen en die vóór een paar weken o.m. nog voerde tot de gerechtelijke moord op de Hongaarse communistische leider Rajk en zijn kornuiten, heeft dan allerduidelijkst bewe zen dat alleen nog de moedwillig blinden in rode sprookjes kunnen geloven. En laten ivij er nog het jongste bewijs aan toe voegen. In China zouden we nu einde lijk staan voor een nieuw soort communisme dat niet de strakke lijn van Moskou zou volgen, was het dan niet uit innerlijke over tuiging, dan toch ten minste uit practische noodzakelijkheid. En Mao Tse Toeng legde poeslieve verklaringen af over de noodza kelijke samenwerking tussen zijn communistische regering en het privaaat kapitalisme. Maar, naarmate Mao meer en meer gebied onder zijn macht kreeg verzwakte zijn liefde voor het bourgeois kapitalisme en werd de communistische pees aange spannen. En wien het mocht ont snapt zijn, die wijzen wij op het kleine feitje dat Mao thans bevel gegeven heeft aan alle universi teiten een verplichte cursus in te richten over het Marxisme-Leni nisme en dat het Russisch de eer ste van de vreemde talen wordt. Ge moogt er gerust over zijn. Niettegenstaande de Chinese eco nomie niet in staat is in een streng communistisch proces te worden ingeschakeld, toch zal Moskou niet aarzelen ook China voor zijn eigen doeleinden te ver knechten en uit te buiten. de achillespees Gij kent allen dat sprookje uit de Griekse mythologie. Achilleus die in een bad gedompeld werd waardoor hij onkwetsbaar werd. men had hem toch ergens moeten vasthouden om in dat bad te dompelen. En men had hem vast gehouden aan de pees juist boven de hiel. Dat plekje was dan ook niet in aanraking gekomen met het wonderbaar bad en was dan ook niet onkwetsbaar. Langs die pees sindsdien de 18-10-49. V. WESTERLINCK. aan de leeftijd van de kinderen moe ten aangepast zijn. Wij geloven dat ook de Ouders wel van hetzelfde advies zullen zijn als Men weet dat de Hr Minister van het Brusselse Gemeentebestuur. Openbaar Onderwijs een rondschrij- VERMINDERING op spoor voor ven heeft gestuurd aan de Gemeen- GROTE GEZINNEN tebesturen, voor advies, inzake de afschaffing van het huiswerk in de °ok stappen bij dc buurtspoorwegen lagere scholen. Het Ministerieel rond- Zoals bekend genieten de ouders» schrijven ter zake aan de hoofden die vier ongehuwde kinderen in le» van de Rijksinrichtingen voor mid- ven, van minder dan 21 jaar hebben delbaar onderwijs houdt ook geen of gehad hebben, 50 vermindering verplichting in, maar slechts een op de spoorweg. Onderhandelingen aanbeveling. worden gevoerd met de buurtspoor- Er is dus geen verplichting. wegen, om die maatregel ook daar Er is ook GEEN VOLLEDIGE af- van kracht te doen worden. schaffing van al het huiswerk. In het rondschrijven wordt nl. bepaald 1 dat in de eerste graad (eerste en tweede jaar lager onderwijs) geen TE ANTWERPEN huiswerk zal gegeven worden doch Gedurende het derde kwartaal zijn dat de leerlingen van de tweede (der- 803 personen uitgeweken langs da de en vierde schooljaar) en van de haven van Antwerpen, o. m. naar derde graad (vijfde en zesde school- Canada, Noord-Amerika, Zuid-Ame- jaar) kleine VRIJE WERKEN zullen rika, Afrika, e.a. gebieden. Onder deza te maken krijgen. 803 lieden waren er 117 Belgen, 285 Het Gemeentebestuur van Brussel Nederlanders, 45 Fransen, enz. onderzocht reeds het Ministerieel Qedurende het zelfde kwartaal voorstel en was van zienswijze dat er ontscheepten echter 861 terugkeren» geen sprake kan zijn van de huis- de landverhuizers te Antwerpen, waj werken in de lagere Gemeentescholen erop wijst dat het aantal terugke* af te schaffen, maar dat ze niet te renden groter is dan dit der landver* veel inspanning mogen vergen en huizers. Jj II Het aanvangsplan. Koning Lepold komt thans voor de eerste maal het stilzwijgen te ver breken over de gebeurtenissen van Mei 1940 en een volledige uitleg te Voelend dat de oorlog naderde had aan het Albertkanaal werd deze op geven over de capitulatie van het België er zich daadwerkelijk op voor- dracht vervuld. Belgisch Leger. bereid en de Koning had de regering Tijdens de conferentie van Casteau, Enkele tijd geleden had een afge- zijn raadgevingen niet bespaard tot op 12 Mei, verzocht de Franse generaal vaarfiiprip van TTniteri Pvpcc pnk-plp "let bespoedigen van de organisatie der Georges gesteund door dhr Daladier, vragen gesteld over deze capitulatie, v."<lediging van het land en het moto- uit naa?i van de generalissimus, dat dit in verband met de mémoires van "serenvan .hetruiter.jkorps._ de Belgische en Britse legers zouden. Op 10 Mei 1940 bezat het Belgisch aanvaarden, generaal Billotte de coör- Churchill en andere beweringen van leger, dat 22 divisies telde, een mo- dinatie van alle legers die in België voormalige staatshoofden en militaire derne uitrusting, opgevat voor het opereerden te laten verzekeren. Naar leiders. voeren van een verdedigingsoorlog. het voorbeeld van de Britse opperbe- Het persoonlijk verslag van Z M Achter de vooruitgeschoven stelling, velhebber betuigde de Koning onmid- de Koning' werd overgemaakt op 12 die steunde op het Albertkanaal, het dellijk zijn instemming. Van dit ogen, nirtnhpr -n Ïono-c r\TTr TTvctorrc versterkte bolwerk van Luik en het blik af waren de operaties van het Fpr«?tp MiniVpr nm nan Hp TTr A t massief van Luxemburg, was een zeer Belgische le^er ondergeschikt aan de iLerste Minister, om, aan ae rir sterke hoofdverdedigingspositie opge- instructies van de generalissimus. Bradford, vice-president van United bouwd geworden, langs de lijn Antwer- Van de hoofdverdedigingstelling be- Press en directeur voor Europa. We- pen - Namen - Maas. zette het Belgische leger de sector gens moeilijkheden van vertaling en Volgens overeenkomst met de opper- Antwerpen - Leuven. Het Britse leger dergelijke werd dit verslag slechts ste Franse legerleiding was het de de sector Leuven - Waver, slechts met begin deze week door United Press eerste opdracht van het Belgische leger vier divisies. I)e Franse legers rang» aan de pers bekend gemaakt. de vijand derwijze op te houden, dat schikten zich tussen Waver en Namen Door de Hr Eyskens, Eerste-Minis- de Brits-Franse legers op deze lijn hun en op de Maas, ten Zuiden van deze stellingen zouden kunnen betrekken, vesting, in weerwil van de Duitse doorbraak ter, werd bij de overhandiging van het dokument, volgend schrijven ge voegd: Brussel, 12 Oktober 1949. Mijnheer, Naar aanleiding van het teie- rani dat U naar Z.M. de Koning heeft gestuurd, htm verzoekend De doorbraak op bet Franse front, op de lijn Sedan-Namen, op 14 Mei. Terwijl het Franse leger, dat het bevinden: ofwel zou het de mogelijk- op zich genomen had in Holland, de heid hebben zich met de Brits-Frans^ 7Ur"d»*Nederlandse strijdkrachten een hand troepen naar Frankrijk terug te trekf gram dat u naar A.M. de Koning tQe steketli zich verplicht zag, in ken ofwel zou de Duitse doorstoof? aller ijl in de richting van Antwerpen door de bres van Sedan stromend hef voor United Press Associations» terUK te trekken werd de Maaslijn samen met een onderdeel der geal* een uiteenzetting te geven der die'door de Franse legers bezet werd, lieerde strijdkrachten naar de zee voorwaarden, waaronder op 28 ingedrukt te Sedan evenals ten Zuiden drijven en verplichten te capituleren. Mei 1940 de capitulatie van het van Namen. Op 20 Mei, overeenkomstig het bevel Belgisch leger plaats greep, heeft Deze doorbraken die op gevaarlijke ontvangen van de generalissimus, de secretaris van de Koning mij wijze de stelling Antwerpen - Namen strekte het Belgisch front, steunend ili, verzocht u de nota te doen ge- omtrokken, brachten het Franse Op- het Noorden op de ScheldemondingJ- worden welke U bijgaand zult Perbevel er toe de Brits-Frans-Bel- zich uit langs het kanaal van TerneiV ao grische legers bevel te geven de door zen Gent, volgde vandaar de Scheldt - België voorbereide hoofdverdedigings- tot Oudenaarde, waar het zich met dg raties va" het Belgisch ICRer ge- stelling te ontruimen en naar het linkervleugel van het Britse Expeditië! durende de veldtocht der 18 dagen. Westen terug te trekken. Korps (BEF) verhond. De toestand leejT Zoals U voorgesteld hebt, geeft Van dit ogenhlik af begreep de Ko- reeds uiterst critisch. 1 de Koning U de toelating tot het ning dnt het Belgische leger, dat de Op 15 Mei had eerste-minister Rey» bekendmaken van deze nota, als Noordelijke positie van het front be- naud reeds aan Churchill getelefotj U ze overneemt in haar geheel en kleedde, zich voor een dilemma zou neerd Wij zijn verslagen geheel zonder enige wijziging. Gelief, Mijnheer, de verzekering van mijn hoogachting te aan vaarden. G. EYSKENS Aan de h. Bradford, Vice-president Un. Press Associations Londen Wederinscheping van het Britse Expeditiekorps overwogen. Op 19 Mei telegrafeerde Generaal makend. Gort naar Londen, dat men het weder- Generaal \\eygand, die Generaal inschepen van het Britse expeditie- pamelin juist als opperbevelhebber korps mocht onder ogen nemen en het vervangen, belegde te leper eeiv Britse cabinet besloot een hoeveelheid SL°.JJ ®*enïie* ?,ie, J Loning, Genera»! kleine vaartuigen te verzamelen, be- J bevelhebber der Franse legers reid om de troepen te evacueren. in het Noorden en Generaal Gort moest Op 21 Mei bezetten de Duitsers Ab- bijeenroepen Te laat verwittigd arr.- beville, zodoende de legers van het "veerd6, de ^rlt,se T opperbe7lh®brA'l\ wij laten hiernevens nu 's Konings Noorden volledig afzonderend van het eerst s avonds te leper en Generaal verklaring, welke aan duidelijkheid gros der Franse strijdkrachten en hun Weygand kon niet op hem wachten, niet» te wensen laat» volgen: terugtocht naar het Zuiden onmogt* (Zie vervolg 1

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1