DAT KONTAKT Hst Provinciaal Muziekiornooi van West-Vlaanderen Oude grafzerken werden gebezigd om 'Socialistisch Huis, in te richten te Blaten A Het Stakingsspook dwaalt steeds langs onze Zuidergrens 109 Stemmen veer él tegen E. H. Stefaan Regöczi door de Communisten aangehouden Allerheiligen KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN 45* JAAR. Nr 44. ZATERDAG OKTOBER 1949 BUITENLANDS OVERZICHT De oplossing der ICcmingsScwestie nabij uitsiog vessi werd Zendüg |J. bekend gemankt te Stoeseiare STORT 18 FRANK ie legerësig moet de grensarbeiders heSpen BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperingc Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 18 fr. Belgisch Congo 3.— fr. p week Frankrijk Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p week Aangesloten bij het Verbond, der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 4 UITGAVEN: POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuid* en randgemeenten). ss nrarmus 29 Prijs per Nummer: 2 Fr. Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen. Gasthuisst aat IS. fopertnge. Nooit staan we minder vast gebon- lingen van morgen, die wachten, die den aan de grond, dan in die da- verzuchten om binnen te geraken, gen; en nooit worden we meer ge- En Hij zelf, de grote Koning, komt waar dat we er danig vast aan tussen, Hij komt ons vragen: «Duw gebonden zijn. die wachtenden binnen.Hij vraagt 't Begint Zondag' ons de poorten te ontsluiten van die Koningsdag. Koning zijn? 't Wordt KINDEREN VAN GANSE GEMEENTE MOCHTEN NAAR PARIJS hoe langer hoe zeldzamer... konings- daar hebben we familie, hebben we kronen worden zwaar om dragen en vr'enden en bekenden! staat er geen kruis op de kroon zelf, We zullen die poorten breed open er ligt wel een kruis op alle koning- gooien. Ge weet al te wel welke sleu- schouders... niet het minst op de tels passen, dan dat «ik» het u zeg- schouaers van... onze Koning! gen moet... In de kerk en thuis han- Maar morgen? Koningsdag! Hij gen die sleutels, ge weet het... Ze droeg het kruis, die twee balken. Hij angen nlet ln cle-- bloemenwinkels, sleepte dat kruis; dat kruis werd zijn al Passe,« Paar bloemen op de troon. Zijn koningschap begon dan graven Verstik echter uw doden met eerst voor goed wanneer Hij op die ?nd®r bloemen ze hebben te veel de troon stierf. lucht van «gebed» nodig. ln alle kerken worut Hij gevierd, weerom denken we hoe we de Koning der eeuwen, deKoning gebonden zijn aan de grond en er die heerst en regeert over de ganse toch eens zullen uitgerukt worden wereld, heerst over hen die zijn ko- endieper gedolven! ningschap erkennen, heerst over al- ...Iedere avond jaden we thuis de len die zijn koningschap verwerpen, «Akten» voor de afgestorvenen... zo want ten slotte zullen zij rekenschap leerden we van vader en moeder. Zó moeten geven aan Hem, Koning vol doen we *'t voort in vele Vlaamse liefde, goedheid, erbarmen en mede- gezinnen, lijden, die de hele wereld aan zijn Waarom niet in alle? hart drukken wil Dan z^n wg iedere avon(} een keet- Koning die al zijn onaeratamii, me je meer naar boven gekeerd, een zijn volk gelukkig maken wil; geluk keetje min aan de grond gekluisterd, uitdeelt dag in dag uit, Koning zijn zo is het kontakt met... hierboven wil van de zielzijn troon opsloeg nooit verbroken, met alleen hiërboven, maar in de ziel van ieder mens, in alle gezinnen, in alle landen zijn troon wenst te vestigen; zonder dwang, zonder pra men, in goedheid, uit goedheid. Morgen, meer dan naar gewoonte, zien we naar die Koning op, voelen ons verbonden met Hem, zoeken Hem zo oneindig ver boven ons, vernieu wen onze aanhankelijkheid, onze trouw in Hem, gaan op naar Hem en vragen deemoedig zijn hulp, omdat we weten en ondervinden hoe lastig het is altijd naar omhoog te kijken als de grond u bindt en naar bene den trekt met, k~'- "s en koorden Dinsu^ó 0 Wat komen er feestdagen in t jaar! Naamdag van vader en moeder, van de groteren en van de kleineren; feestdag van 't ambacht, van smeden en timmerlieden en bakkers, van Ka- trientjes, van alle stielen en ambach ten; van de patroon van de parochie. Feestdagen van die heiligen die we niet... missen kunnen; denk maar aan St-Antonius, St-Cornelius en de H. Rita! -ti die heiligen spelen een rol in ons leven... Maar er zijn er ontel- baren, de hele hofhouding van de grote Koning'. Titels vraagt Hij niet... geen adelbrieven, geen perkamenten behaald aan hogescholen. ...Vader en moeder, grootvader en grootmoeder, misschien, de kleine boontjes die uit hun klein wiegsken opwiekten naar de Koning toe; de sukkelaars uit hospitalen en oud mannenhuizen. Leest nu ne keer St-Jozefs-leere van Gezelle. Leest nu ne keer Van Seven Havelooze en Mietje Pamelevan Van Hee. Ook voor de trimards en voor de oude dutsen, van niemand gegeerd en van allen vergeten, is er plaats... daar, waar niemand meer oud is, niemand versleten, niemand meer sukkelt. Nooit staat de hele hemel zo open als op Allerheiligen... 't Is alleen kwestie voor ons te durven of te wil len kijken, 't Zijn al geen apostels of martelaars, 't zijn al geen pa ters of slotnonnekensdie daar boven wandelen... Zovele, zo ontel baar velen die deden als ik en gij, werken en zweten, miserie hadden met werk en met de... kinders. Men sen van vlees en bloed, die woonden als wij, zwoegden als wij... hun plicht kweten, naar best vermogen God dienden en hun evenmens hiel pen in zover ze konden. We kijken en zoeken naar beken den en vrienden. We zullen er be kennen en ook wel een handje hulp vragen; want dat kunnen ze nu! We gevoelen ons naar omhoog getrok ken, maar voelen ook lood in onze schoenen... Zonder die hulpe kunnen wij er niet geraken! Allerzielendag! 't Begint met die dienst op Aller heiligen-namiddag 't Is misschien wel vreemd... hoe de stemming plots kan omslaan, 's Morgens volle vreugde, in de na middag, die bevangenheid, die tries tigheid... We ondergaan allen dit ge voel van weemoed en toch zit de kerk stampvol. Ge moet een hert hebben als een kei om niet onder de indruk te ko men, om thuis te blijven. Zielkensdag! Is die Koning toch goed! Hij stelt eerst zijn hof breed open... Nu toont Hij ons de hove- Bewaart dat kontakt. PÉ VLAMYNCK. Rond de Middellandse Zee De kleine gemeente Maille, in het Franse Departement Indre et Loire, werd tijdens de jongste oorlog zwaar geteisterd. Hr en Mevr. Hale, een heel rijk Amerikaans echtpaar, nam het na de oorlog op zich de ganse gemeente te herbouwen op hun eigen kosten, wat sedertdien is gebeurd, Na het herstel nu van die gemeente komen de beide weldoeners nu aan alle kinderen er wonende, een reisje naar Parijs aan te bieden, alle kosten zo van spoor of autocar e.a. ten laste van de weldoeners. We zien hier dé gelukkige kinderen met midden hen Mr en Mevr. Hale, wijl zij opstijgen naar de derde verdieping van de Eifeltoren. Links een groepje in de lift, rechts de overigen die od hun beurt wachten. Midden in de gelukkige Amerikaanse ouders die zeker nog het hart en de geldbeugel op de goede plaats dragen. WANNEER EEN FRANSE REGERING? Vandaag, 25 Oktober, is het een en twintig dagen dat de rege ringscrisis duurt. Dat is natuur lijk veel te lang om geen grote schade te berokkenen aan het land. Vooral in deze periode on middellijk na 'de devaluaties Waarin de regeringen dubbel waakzaam moeten zijn om het economisch leven eeji nieuw even wicht te geven. Wij zijn natuurlijk zeer slecht geplaatst om aan de Fransen op dit stuk de les te willen lezen, want de jongste regeringscrisis bij ons duurde niet langer of liever: niet minder dan ander halve maand: van 27 Juni tot 11 Augustus. Dit mag ons nochtans niet be letten de vinger op de wonde te leggen. Waarom duurt de crisis in FrankrijkOm twee redenen: 1) om personen en 2) om pro grammapunten. De eerste reden is gek, en het is onverantwoordelijk, zowel van HEER RENÉ MAYER het Atlantisch Pact met de stra tegische ruimte, o.m. van de Mid dellandse Zee. In de Amerikaanse stafplannen kan het nu niet an ders of er moet een speciale plaats worden toegedacht aan het Ibe risch Schiereiland. Portugal is nu wel lid van de Atlantische Ge meenschap, maar Salazar zelf heeft, naar aanleiding van de on dertekening van het Pact ver klaard, dat de omvang en de in tensiteit van de Portugese mede werking veel zou afhangen van het feit of ook Spanje aanvaard werd of niet. En anderzijds heeft Franco in tussen de ondervinding opgedaan dat geen troisième force hem voldoende kan helpen. Hij had destijds gemeend met Zuid-Ame- rika en de Arabische Staten een derde macht op internationaal plan te kunnen vormen. Maar het werd stilaan duidelijk dat alleen de States bij machte waren Span je uit zijn financiële en economi sche moeilijkheden te halen. Het Wetsontwerp tot inrichting der Volksraadpleging goedgekeurd In de Senaat werd Dinsdag jl. het De Senaat beëindigde Donderdag avond 27 Okt. jl. het voorstel1 inged:fend™oor de GV.P^Se- debat over het wetsvoorstel tot inrichting van een Volksraad- nator Hr Struye, de instelling van pleging over de Koningskwestie. Bij de stemming werd het verband"1met* d^ KOTinïkwesUe6' voorstel goedgekeurd met 109 stemmen (C.V.P. en een groot Het originele voorstel van de Hr deel der Liberalen) bij 65 stemmen tegen (Socialisten, Com- Struye werd reeds door de speciale c i ;i_„i Senaatscommissies behandeld en ae- mumsten en 6 Liberalen). Senaatscommissies behandeld en ge amandeerd en de juiste tekst welke thans aan de Senaat is voorgelegd bepaalt o.m.: Binnen veertig dagen na het be kendmaken van deze wet, worden al de Belgen, regelmatig ingeschre ven op de kiezerslijsten opgemaakt voor de wetgevende verkiezingen opgeroepen om met JA of NEEN te antwoorden op de volgende vraag: Zijt U de mening toegedaan dat Koning Leopold III de uitoefening van zijn grondwettelijke machten zou hernemen? Art. 2: De wettelijke bepalingen betreffende de kiezers, de kiescol leges, het bijeenroepen der kiezers, de kiesverrichtingen, de bestraffin gen en de sancties op de stemplicht zijn van kracht bij deze raadple ging. De kandidaten die bij de parle mentsverkiezingen van 26 Juni 1949 voor de Kamer der Volksvertegen- De Koning, die de wettige Vorst is van het land, is belet zijn prero gatieven uit te oefenen. Door 's vijands toedoen zegt het Staats blad. Dit is in strijd met de waar heid en tevens een onwaardige toe stand. Hieromtrent is eenieder eensgezind. De Koning is in de on mogelijkheid op de troon terug te komen ingevolge de wet van 1947, die een uitspraak van het Parle ment vergt. Die wet maakt echter geen einde aan de moeilijkheden en eens zal het Parlement zich moeten uitspreken over de onmo gelijkheid te regeren. Het is moge lijk nu reeds de Kamers daartoe bijeen te roepen. Hun antwoord laat geen twijfel over. De C.V.P. verkiest echter een an dere oplossing, de volksraadpleging, ten einde eenieder klaar in te lich ten over de mening van de bevol king. Na de Hr Struye namen verschil- woordigers werden voorgedragen, lende Socialistische en Liberale se- mogen een werkelijk getuige en een natoren eveneens het woord om hun plaatsvervangend getuige per lijst standpunt uiteen te zetten. Alle So- en per bureel aanwijzen om de cialisten uitten zich radikaal tegen stemverrichtingen, het verzamelen het wetsvoorstel, en scherpe taal •der stembiljetten en de stemopne- lokte weieens hard protest en tumult ming bij te wonen. uit. De Liberale woordvoerders spra- De stemopneming zal geschieden ken eerder uit eigen naam gezien hun in de hoofdplaats van het kiesar- Partij geen eenstemmigheid bereiken rondissement, zoals dit bepaald is kon, zodat zij vaak met elkaar in te- voor de verkiezing der leden van de genstelling waren. Kamer der Volksvertegenwoordi gers. De verdere artikels van het wets voorstel hebben betrekking op de Ter zitting van Woensdag kwam vooreerst de Hr Pholien, verslaggever en vèrkozene van de C.V.P., aan het woord. Hr Vermeylen, gewezen Minister en bezwaren welke de Raad van State socialistisch voorman, was vervolgens de grote woordvoerder zijner partij. Uit zijn tussenkomst bleek dat de Socialisten neen zullen stemmen. Hij trad evenwel buiten de grenzen van het debat door beschuldigingen zou kunnen inbrengen, de wijze van stemmen en de vorm der stembrie ven, en dies meer. Door Hr Senator Struye werd bij de opening van het debat een uiteen zetting' gegeven van de betekenis en te uiten aan het adres van de Koning de draagwijdte van de volksraadple- en de grond van de Koningskwestie ging waarna hij op meesterlijke wij- zelf aan te snijden, ze zijn voorstel verdedigde. Hr Struye Tot slot kwam de hr Eyskens, Eer wees erop dat de C.V.P. wenst een ste-Minister, tussen die erop wees dat verzoenend karakter te geven aan dit er akte dient van genomen dat de Te Roeselare werd Zondag jl., on der grote belangstelling van bestuur ders, voorzitters en leden van muziek maatschappijen, welke aan het tor nooi hadden deelgenomen, de uitslag bekend gemaakt van de wedstrijd, dit jaar gehouden voor de muziek maatschappijen en fanfares gerang schikt in de 2C Afdeling. De uitvoeringen gingen voorheen door te Meenen, Deerlijk, Izegem en Torhout. 37 Maatschappijen lieten zich inschrijven, en 34 namen deel aan het tornooi. Te Roeselare nu werd niet alleen de uitslag van het tornooi bekend gemaakt, maar ook een oordeel uit gebracht over wat -dit jaar gepres teerd en verwezenlijkt werd. Tevens werd gewezen op de fouten welke bij de uitvoeringen het meest door 6. Dadizelc: Fanfare Ridder Jans Zonen 85 p. 7. Wervik: Harmonie Onder Ons», 85 p. 8. Bellegem: Harmonie St Leo nards Zonen 85 p. Bekomen de eervolle melding (premie 2.500 fr.) 9. Montaleux: Harmonie Ste Ce cilia», 83 p. 10. Torhout: Harmonie De Jonge- lingenkring 11. Deerlijk: Fanfare lia 12. Izegem: Harmonie Ste 13. Le Bizet: Fanfare 14. Wevelgem: Schoon a, Harmonie de deelnemende maatschappijen ge- 15. Roeselare: Gildemuziek, maakt werden. In het uitgebrachte verslag werd er vooreerst op gewezen dat de uit voeringen het bewijs hadden gege ven dat de korpsen aich gewetensvol hadden voorbereid, wat heel wat bij gedragen had om het muzikaal peil te verhogen. De algemene indruk van de HH. Juryleden is veel gunstiger geweest dan vorig jaar. Tevens werd vastgesteld dat het peil der deel- nemenden van dit jaar merkelijk ho- 16. Izegem, Stadsfani'are, 17. Deerlijk: Fanfare De dracht 18. Eesen: Fanfare «De dracht 82 p. Ceci- 81 p. Leo XIII 80 p. St André '79 p. Eigen 77 p. 76 p. 75 p. Een- 75 p. Een- 75 p. Waf iedereen vreesde is gebeurd w Vandaar een wederzijds ver- wege de S.F.l.O. als 'vanwege de vmrJ?. lan9en ™ar contactname en sa- tcidieql&Ti absoluut Daniël Mclvpt f7tibtizobtJcitiq maitiuen uusuiuut, uuuiei mayer nng bet baantje moest opgeven wegens ni, rnr>fj hef Tifn- te eisen als Minister van Arbeid, de scherpe eisen van de Socialisten De spanning rond. het I ito- of van hem absoluut niet te wil- die hun partijgenoot Hr Daniël Mayer vraagstuk en het feit van de ont- len, per se Minister van Arbeid wilden zien. ploffing Van de eerste Russische De tweede reden is natuurlijk atoombom ruim twee jaar vöor ernstiger omdat geen enkele par- het proportioneel stelsel door een men het verwacht had, doen Ame- tij graag aan een regering deel- majoritair kiesstelsel zou vervan- rika natuurlijk spoed achter het neemt zonder de zekerheid te heb- gen worden, en de anderen wil- geval zetten, ben een essentieel stuk van haar len daar niet van horen. Men neemt nu aan dat Amerika programma te kunnen verwezen- Dat is nochtans de kern van het cilleen op een gelegenheid wacht lijken. Wanneer men nu maar Franse vraagstuk. En zolang dat om de hand naar Franco te met twee is om de macht te delen, niet opgelost is, zal men bij onze kunnen uitsteken. Psychologisch gaat dat nog, maar wanneer men Zuiderburen nooit een min of biedt dit wel enige moeilijkheid op vier of vijf partijen moet be- meer stabiele regering kunnen gezien de diplomatieke verban- roep doen om een regerings- vormen die ernstige zaken zal ning van de Caudillo, maar ik ge- meerderheid te vinden, dan wordt kunnen verwezenlijken. loof ten stelligste dat de militai- dit bedenkelijk, want dan moet 'Ce noodzakelijkheid ook hier de elke partij toegevingen doen aan ARABIEREN. bovenhand zal halen op de ideo- drie vier kanten. De Arabische wereld ligt voor logische meningsverschillen. Dat bewijst dan tenslotte dat ons °ver het algemeen buiten de Een zaak is in elk geval zeker: de grondfout van het Franse re- sfeer van onze belangstellingWe de Amerikaanse vlootchefs willen gime hierin bestaat, dat het veel aanzien haar als een rijk door de zekerheid hebben dat ze, bij ie gemakkelijk leidt tot partijen- half-beschaafden bewoond, die een gebeurlijk conflict met Rus versnippering. Dat was reeds het alleen maar interessant is, om- land, over de Spaanse havens zul- euvel voor de oorlog (soms tot 42 dai de ondergrond zeer rijk is aan len kunnen beschikken. Dat partijen) en men had dus mogen petroleum. blijkt voldoende uit de herhaalde verwachten dat de nieuwe-grond- En toch heeft hij zijn belang, bezoeken van vlootautoriteiten wet en de nieuwe kieswetten gin- zowel poliiisch als strategisch. aan de Spaanse Staatschef en niet gen verhinderen dat men in de- Enkele dagen geleden nu kon- het minst uit het recent bezoek zelfde put terecht kwam. Het is den we in de kranten een paar van Admiraal Conolly. echter niet zo geiveest berichtjes lezen, blijkbaar zonder Indien het bezoek van Franco Het is dan ook niet 'te verwon- belang, maar die vérstrekkende te Lissabon nu de eensgezindheid deren dat een deel van de moei- gevolgen kunnen hebben. van het Iberisch Schiereiland lij' '-eden waarmee de achtereen- Het vierde congres van de Na- doet. blijken en dat naar aanlei- vi 7:de formateurs te Parijs af tionale Partij in Syrië heeft een ding hiérvan opnieuw en nog uit te rekenen hebben, de volgende resolutie goedgekeurd, waarbij de drukkelijkër door Portugal her- is: de enen willen in het reae- volledige versmelting van Syrië haald wordt dat zijn medewer- ringsaccoord opgenomen zien dat en lraK wordt aangeraden. Daar- king aan het Atlantisch Pact in Imede kwam de Nationale Partij zekere mate geconditioneerd op hetzelfde standpunt te staan wordt door het opnemen van als de Syrische Volkspartij die Spanje, dan kunnen daaruit gro- sedert lang voorstander was van te gevolgen voortvloeien. Het de Anschluss. gebruik van een deel van de De redenen opsporen van die Spaanse Vloot voor het afleggen koerswijziging is niet zo gemak- van dat bezoek kan trouwens ook kelijk, al neemt de wereldpers wel bedoeld zijn om tezelfdertijd over 't algemeen aan dat hier de aandacht van de States te vooral monetaire belangen in het trekken op de militaire macht spel zijn. Wat er ook van zij, het van Spanje, lijkt wel een uitgemaakte zaak Dank zij de spanning door de dat de meerderheid van de leiders Sovjets veroorzaakt, krijgt Franco te Damascus in principe gewon- bijgevolg vermoedelijk een kans, nen is voor een fusie tussen Sy- door het achterpoortje weer in de rië en Irak. westerse familie te worden opge- Indien dit opzet verwezenlijkt nomen, wordt, dan zal daar een politiek Men kan het uit zuiver theore- blok ontstaan wiens belangen niet tisch democratisch standpunt zullen samenvallen met die van misschien betreuren, maar nuch- Egypte of van Seoudi-Arabië. De ter gezien zou het voor geheel het enige band tussen die Arabische Westers Gemenebest een goed Staten zou voortaan een negatie- zijn. Bekomen een vermelding (premie 2.000 fr.) Avelgem: Fanfare Le Phare de l'Esoaut Bcveren-Leic: Fanfare De Leie vrienden ger stond. Van de 34 deelnemers zou- jjentergem: Harmonie Ste Cecilia den er gerust 30 naar hogere afdeling jjiksmuide: Koninkl. Fanfare Kath. kunnen gaan en geen enkele maat- Burgerskring voorstel. Het moet behandeld worden Socialisten een negatieve houding schappij werd naar 3» Afdeling ver- n„dzclc: «De Poldergalm». zonder vooringenomendheid. Burgemeester en Secretaris ingerekend. In dat Waalse stadje waar de So- halen. Veel zerken bleven over en cialisten heer en meester spelen, zijn die lieden gebruikten ze dan maar zonderlinge feiten aan het licht ge- voor eigen profijt, dit niettegenstaan- komen, die geleid hebben tot het in- de het steen de Gemeente toebe- rekenen van de Burgemeester en de hoorde. Gemeentesecretaris, alsmede van een Er waren ook ijzeren poutrellen handelaar in oud ijzer. nodig voor hun Maison du Peuple Uit het onderzoek, ingesteld door Ook deze werden spoedig gevonden het Parket van Doornik, zou name- in een oude fabriek, thans eigendom lijk gebleken zijn dat de Burgemees- van de Staat, vanwaar zij wegge- ter, Hr Leturcq, de Secretaris Pottiez haald werden. en de handelaar Lanoy de grafzer- Het mooie liedje heeft evenwel ken van een gedesaffecteerd kerkhof niet lang geduurd, hebben gebezigd om de gevel van Naderhand zou nog gebleken zijn lietMaison du Peuple te verfris- dat het Gemeentebestuur rekeningen sen. Voormelde heren hadden des- van herstelwerken aan het Maison tijds namelijk aldaar het socialis- du Peuplezelf zou hebben betaald, tisch lokaal opgericht bij middel van De boekhouding werd dan ook in be- aandelen, maar sedert lang waren slag genomen, deze aandelen door hen uitbetaald geworden en waren zij alleen nog OOK EEN ZAAKJE VAN GESMOK- eigenaar van de gebouwen. KELDE MUZIEKINSTRUMENTEN Het moest laatst opgeknapt wor- Te Blaton is eveneens een ernstige den. Arduin moest hiervoor gebruikt smokkelzaak van muziekinstrumen- worden. Hoe dit te vinden, was rap ten aan het licht gekomen. Die ge- ineengezet. Rond de kerk bevindt smokkelde instrumenten werden in- zich een thans afgekeurd kerkhof, tussen verkocht aan meerdere lief- Als burgemeester deed Leturcq dan hebbers, die nu elk vanwege de tol- maar bekend maken dat wie nog diensten een briefje kregen om een eigenaar was van een grafzerk op boete van 1.600 tot 1.800 fr. te be- <üt kerkhof, deze moest doen weg- talen. zullen aamvemen, niettegenstaande de houding welke zij voorheen en o. m. tijdens de jongste regeringscrisis, hadden aangenomen. Hieruit blijkt duidelijk dat zij onder geen voor waarde een oplossing van de kwestie willen. DE HOUDING DER LIBERALE MINISTERS Vooreerst kwamen de Liberale groepen van Kamer en Senaat bij een om hun houding te bepalen ten overstaan van het wetsvoorstel op de volksraadpleging. De uitgebrachte meningen waren uiterst verdeeld zo dat ten slotte door die heren besloten werd dat de volksraadpleging als een vrije kwestie voor hen zou worden beschouwd. Maandag jl. kwamen eveneens de Liberale Ministers in vergadering bij een om hun houding te bepalen inza ke de Koningskwestie. Nadien werd door hen een verklaring bekendge maakt luidend dat zij geen verbinte nis aangegaan hebben a priori 55 der stemmen als voldoende te be schouwen om de terugkeer van de Koning te wettigen, dat na de be kendmaking van de uitslagen van de, volksraadpleging elk in volle vrijheid zal kunnen beraadslagen, en dat de Koning in elk landsgedeelte een vol doende meerderheid zou dienen te bekomen. wezen. Voor een drietal maatschap- e;eluweHarmonie «Ste Cecilia pijen, die in moeilijkheden verkeren Koekeiare; Fanfare St- Joris werd een zekere toegeeflijkheid aan i.edegcmHarmonie «Ste Cecilia», de dag gelegd. Leke: Fanfare Ste Cecilia De Jury stelde ook met genoegen jyjoorselc: Harmonie Concordia vast dat meerdere korpsen een be- PiUem; Panf. „Eendracht en Kunst- roepsmusicus tot leider hadden. De lever vraag werd evenwel gesteld waarom Proven: Harmonie Volksvreugde in fanfares overbodige klarinetten Ro)legem-KapelIe: «De Kunst is ons laten meespelen? Vermaak In het verslag werden o.m. nog vol- Rumbeke. harmonie Ste Cecilia», gende verkeerde punten aangehaald gt-EIoois-Winkel: «Kunstvrienden», doubleren van zangpartij van bugel Wevelgem: Fanfare Arbeid», door trompet, het overheersen in zangerige gedeelten van piston- of De Jury: trompettimbre, de vervanging van j STORME, voorzitter, lid van de pistons door trompetten Bestendige Deputatie; De Heren van de Jury zijn dit jaar L LAGASSE, secretaris, letterkundi- heel tevreden geweest over de keus van de uitgevoerde stukken. In het verslag werd dan nog gewe zen op de fouten gemaakt op stuk van notenleer, interpretatie, netheid, phrasering, juistheid van toon, het optreden der bassen en van het slag- ™'t' j AD. VERMANDER, leraar in de mu- Nog werd de hoop uitgedrukt dat de ziekcesc,hiedeniR aan de Muziek- ge, secretaris v. d. Hr Gouverneur; E. H. P. FRANQOIS, kapelmeester der Kathedraal te Brugge; J. WYNSBERGHE, muziekleraar te Oostende; G. STEENACKER, leraar aan het Conservatorium te Oostende. op postcheckrekening Nr 4763.60 der Gebroeders Sansen, Poperingc, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. tussenkomst van de Provincie heil zaam wezen zou voor de bevordering van de volksmuziek in onze gewesten. Ten slotte werd dan volgende uit slag beffend gemaakt: Gaan over naar de 1° Afdeling (premie 3.000 fr.) 1. Izegem: Koninklijke Harmonie der Congregatie, 90 p. op 100 2. Leffinge: Koninklijke Fanfare Ste Ceciüa 89 p. 3. Aalbeke: Harmonie De Een dracht 88 p. 4. Bissegem: Fanfare De Leie- galm86 p. 5. Lendelede: Harmonie Kunst en Eendracht86 p. zielsgeschiedenis aan de Muziek- akademie te Roeselare, leden. i/gS? CMa al mzt Lezers Lezeressen men Zalige Hoogdag Van ve zijn, spelende op volgende the ma's: anti-communistiscli front, hervatten van de vijandelijkheden legen Israël, strijd tegen elk vreemd imperialisme in Noord- Afrika. Het komt als waarschijnlijk voor dat de Eerste Minister van Bagdad zich zal inspannen om de instemming van Egypte te ver krijgen voor een zeer brede fede ratie tussen de betrokken landen. Gaat dit niet, dan bestaat er ern stige vrees dat de Arabische Liga zal uiteenspatten: Egypte en Arabië die zich wensen te wijden aan de ontwikkeling van hun eco nomisch potentieel enerzijds en het Rijk Syrië-Irak anderzijds dat aan steriele demagogie zou doen voor de verwezenlijking van een Aziatisch Islamistan. De Monde zal dan ook mis schien gelijk krijgen wanneer zij schrijft dat de Arabische Liga failliet is, omdat zij nooit een so ciaal of economisch programma heeft gehad. Intussen is die toestand niet van aard om aan de imperia listen te mishagen. Hoe dieper de verdeeldheid van de Arabische Staten is, des te beter kunnen er vreemde belangen gediend wor den. Of dit alles echter bevorderlijk is voor de veiligheid en de vrede in het Oostelijk Middellands Zee bekken en in het nabije Oosten, is een andere vraag. FRANCO TE LISSABON. In de nacht van 21 op 22 Okto ber liepen in de haven van Lissa bon drie Spaanse kruisers en zes torpedoboten binnen. Generaal Franco ivas aan boord. Over die reis is nu al veel inkt gevloeid. Waarom die reis? En waarom zo plots? Sommigen beweren dat Franco Salazar een dienst wil bewijzen. De verkiezingen staan in Portu gal inderdaad voor de deur, en een beetje luister kan het regi me nooit kwaad doen. Al is het niet aan te nemen dat Franco zich daarom zoveel moeite zou getroosten. De uitslag van de Portugese verkiezingen is ten an dere toch niet twijfelachtig Ook de redenen die officieel worden opgegeven beleefd heidsbezoek enz... zijn natuur lijk niet ernstig. Welke dan de echte reden is? Die ligt me dunkt voor 't grij pen: Franco wil uit een afzonde ring uitgeraken en meent nu een goede occasie hiervoor te hebben. Inderdaad, de toestanden zijn er enigszins op veranderd, en wel langs beide zijden. Enerzijds is er 25-10-49. V. WESTERLINCK. Onze Lezers vonden in ons blad van 1-10-49 een staaltje van het Communistische Para dijs wanneer wij schreven hoe Priester St. Regöczi met .zijn 220 Arendjongskens uit hun Tehuis verdreven werden, Wi.i hebben een krop in de keel gevoeld, want duizenden in Vlaanderen hadden daadwerke lijk meegeholpen om dit Te huis tot stand te brengen. Thans bereikt ons het ver schrikkelijke nieuws dat Eerw. Heer Stefaan Regöczi op Zater dag 22 Oktober jl., te 3 uur 's nachts, werd weggevoerd door de Communisten naai' de be ruchte Andrassyutzetel der GE- PEOE te Budapest. Hij die geworden was tot een der onzen, die Vlaanderen be minde als zijn eigen land, die hier opgroeide tot Priester, werd door misdadige handen aange houden. Eerst vernietigde mén zijn werk en roofde men zijn «Tehuis». Regöczi hield stand en verdedigde zijn Arendjongskens met de middelen waarover hij beschikte, koppig zoals hij al leen dat kon bood hij he: hoofd aan de moeilijkheden. Dat begrepen zijn tegenstre vers en zij rukten hem eenvou dig uit zijn midden weg. De macht van de verbeeste bruta liteit zegevierde op een vrij ge makkelijke manier. De Arendjongskens treuren als wezen, wat zal er van hen ge worden? Is dat misschien de bedoeling van de rode Mosko vietan die prachtjongens in hun handen te krijgen? Willen zij er misschien bruikbare elemen ten van maken voor hun propa ganda? Wij hopen en geloven stellig' met gans het goedmenende Vlaanderen en met ZE. H Regöczi dat het zaad dat hij uitstrooide in hun hart niet overwoekerd worde door rode propagandakiemen en dat zij ondanks alles stand zullen hou den als zoveel nieuwe Regöczi's. Hiervoor bidden we. Sedert begin Oktober zijn de grens- onkosten. Als slotsom dan komt Ae arbeiders in staking. Duizende arbei- man 's Zaterdags naar huis met ders zijn het aantal werklozen komen 263,40 fr. vermeerderen; het arrondissement Stel nu tegenover deze wiskundig» leper alleen telde meer dan 10.000 brutaliteit het bedrag dat een werk- nieuwe werklozen tengevolge dezer loze aan steun in ons land ontvangt, grenststaking. geschoolde of niet-geschoolde; 432 fr., Overlopen we eve» de cijfers der en wie zal het dan nog verwonderen voorbije maand September voor heel wanneer hij verneemt dat de grens- het land: volledige werklozen 154.011, arbeiders er nu stilaan genoeg van waaronder 112.534 mannen en 41.477 beginnen te krijgen! Om objectief te wouwen. Voeg er de 60.672 toevallige blijven moeten we hier echter aan of gedeeltelijke werklozen bij en we toevoegen dat de gezinsvergoedingen komen voor September 1S49 aan in Frankrijk een zeer hoge vlucht 214.683 werklozen, te verdelen in genomen hebben en dat deze vergoe- 156.744 mannen en 57.939 vrouwen, dingen alleen reeds voor arbeiders Om een volledig overzicht te geven met een groot gezin de toestand ver. van de toestand moeten we aanstip- zachten, maar de vaders van kroost» pen dat 80 der werklozen zich be- rijke gezinnen worden jammer ge- vinden in het Vlaamse landsgedeelte, noeg steeds zeldzamer om vinden en terwijl Wallonië slechts 20 der vormen een kleine minderheid, werklozen telde. EEN BEETJE GESCHIEDENIS. Sedert de devaluatie en de daarop- volgende staking der grensarbeiders Vanaf 15 Oktober 1948, dus na een is deze verhouding verre van verbe- ferste devaluatie, werden door de terd; ons Vlaamse land ziet zijn toenmalige Eerste-Minister dhr Spaak werklozencoëfficient angstwekkend moeizame besprekingen gevoerd met toenemen. De Winter nadert met zijn de Era^se Regering om de pijnlijke natuurlijke miseries en ellendes en toestand op te klaren. De Franse Re» onze Vlaamse grenswerkersgezinnen Sering liet haar besluit vallen om de zien het spook van honger en koude overdraagzaamheid der ionen tot 50 met beklemd gemoed naderen; sta- besnoeien, tevens werd op 19 De- king immers betekent voor hen hon- cember 1948 een premie van 20 ger en ellende. DE OORZAAK. toegekend op ds lonen. Deze toelage te verbruiken in Frankrijk verviel echter op 1 April 1949. Om de pre. mie van 20 weer in voege te bren- De staking der grensarbeiders vond gen jjsbben de besprekingen totnog- m geen resultaat opgeleverd. HET ZWARE GEVOLG VOOR DE FRANSE INDUSTRIE. Om de toestand volledig te begrij» haar oorsprong in de door Frankrijk op 17 Sep.emoer 1949 doorgevoerde muntdevaluatie. Doch ook vóór dien tijd vlotie het niet. Reeds op 15 Ok tober 1948 deed een andere Franse devaluatie de lonen onzer grensarbei- pen moeten we ook nagaan in weïit ders beneden het normaal peil der moeilijk parket de Franse industrie minimumlonen vallen. nu geraakt is door de staking. Ieder Om ons te beperken tot den tex- Frans industrieel uit het Noorden be- tielsector n.l. de katoenspinnerij- aamt volkomen dat de prestatie van en stippen we aan als loon voor onze Vlaamse arbeiders ver deze dei- een losse arbeider in België: 14 fr. Franse werkkrachten overtreft. De per uur. In dezelfde tak en dezelfde bazen pasten hun daarop aan en zo categorie arbeider in Frankrijk vin- zagen we een geleidelijke bezetting den we: van 50, 70 tot zelfs 90 van Vlaamse vóór 15 Oktober 1948: 11,54 B. fr, arbeiders in de vele fabrieken van na 15 Oktober 1948: 9,05 B. fr. het Franse Noorden. Waar bestaande vanaf 22 September 1949; 8,07 B. fr. voorraden afgewerkte grondstoffen de Dit laatste cijfer van 8,07 geeft, innerlijke catastrofe dezer industrie voor een week van 40 uren zoals in totnogtoe bedekten, begint de pro- Frankrijk toepasselijk, een weekloon duktie thans in rechte iijn te dalen van 322,80 fr. Daar is 6 sociale las- en staat de afdanking van het nog ten af te houden, blijft: 303,40 fr., en overblijvend Frans personeel oolc in de doorsnee gevallen 40 fr. reis- voor de deur. (Zie vervolg 7» blaoj

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1