DAT KAN NIET BESTAAN Steeds vliegtuig rampen Het Naamfeest van de Koning werd met vastberaden kalmte gevierd De onverenigbaarheid van het Katholiek Geloof en het Communisme Liberale obstructie in de Koningskwestie Personenwagen uit Roeselare botst op vrachtwagen te Dadizele Nr 47. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN 45' JAAR. ONZE 4 UITGAVEN j ZATERDAG NOVEMBER 1949 Prijs per Nummer: 2 Fr. 12 BLADZIJDEN BUITENLANDS OVERZICHT Hr KONRAD ADENAUER MET DE BABY-L0X0M0TIEF OP DE BAAN HERDERLIJKE BRIEF VAN HET BELGISCH EPISCOPAAT. Gilbert Bloncke uit Roesslore aan sip verw©usSSu^@n beiwefcesi Nog twee zwaar gekwetsten BESTUUR en REDACT IE: Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. A ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 12 fr. Belgisch Congo 3.— fr. p week Frankrijk 4- Holland 3.fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met ïzegem-Meenen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). mminmm 19 Verantwoordelijke Uitgever J Sansen, Gasthuisst aat 19. Poperinge. Wat was het toch gezellig in niet mocht terugkeren omdat hij genover een nobel mens die, zon- ons Kroontje die 11 No- een... lafaard was. Dan gingen ze der beslag maar zo gemeend, zijn vember. vertellen dat zij den Koning be- plicht deed tot het bittere einde. Oud-strijders '14-'18, oud-strij- zworen hadden bij de troepen te De smid heeft overschot van ders '40-'45, en een stelletje vrieri- blijven, maar dat hij eerst en gelijk, gromde nog onze metsers den die onder de bezetting... ge- vooral voor zijn eigen... vel had diender na de vergadering... de zeten hadden of het de vreemde gezorgd. Dat gingen ze... Zij Koning moest bij zijn volk blij- bazen lastig hadden gemaakt. moesten immers den Koning vén; hij moest of hij ging een In trouwe kameraadschap, al- neerhalen. lafaard zijn. len bij mekaar. Ziet ge heel het spel van «men»? ik het nog. En die andere Kunt ge u indenken? Daar ligt het bloot... kletsers met hun hazevel! Jam- De hele IJzer-historie de iam- Was niet nodig dat onze mer dat er toch nog dwazeriks merlijke dag-n van Mei' 1940 met Voorzitter verder sprak. We zijn om meê te lopen, die dwaze mobilisatietijd, de vele hadden begrepen. Maar dat er één «echte» sol voorvalletjes uit de bezettingstijd, Dat was de taal niet van een daat van '14-18 of van '40-'45 de triestige, spijtige en... geestige politieker, maar van een smid Koning weg wil... dat bestaat ofx al. van een niet ontvoogde gemeente, niet, dat kan niet bestaan. West-Duitsland op het voorplan o trouwe, echte kameraad De taal van een smid die weet ïap. Wie iets deed, wie iets wa^ een hamer is, die nu met de ,.i 1voorhamer van 't gezond ver- De 24 jaar oude Norraan Pearson, wonende te East Grinstead, Engeland, heeft steeds grote aandacht gewijd aan alles wat verband houdt met de stoomkracht. Zo heeft hij onlangs een kleine stoom-tractor vervaardigd, wegende 33 pond, welke één man kan voorttrekken. On dit plaatje zien we Norman Pearson bij een tochtje op zijn stoom-tractor door de stra ten zijner stad, aan de jeugd uitleg verstrekkend over zijn baby-lokomotief. SC-__. le3d of onderstond voor zijn voorhamer van 't gezond ver- We hadden sedert de bevrij- 'andbehoort tot onze bond. stand al die kletspraat te gruizel ding geen schoner vergadering Versnippering leidt tot jaloesie sloeS- dan op Vrijdag 11 November in en ook wel tot dwaze politiek. Zo Of we begrepen... de kleinzie- 't Kroontje meent de smid, onze voorzitter, ligheid, de haat van mente- PÉ VLAMYNCK. en dat menen wij met hem; want dat is juist gezien; we wonen al len onder één dak. Kunt ge u indenken? We zien mekaar wel dikwijls hoe kan het anders op een gemeente die... officieel nog niet eens... ontvoogd is! Waar op de wereld hebben ze toch die benaming van ontvoog de» en niet ontvoogde gemeen ten gaan uitdiepen! Nu op onze gemeente kennen we me kaar... 't gebeurt echter maar eens in 't jaar, 11 November, dat 't soldatenbloed weer naar boven komt. Dan worden de mannen die grijs of peper-en-zout gewor den zijn, net als de anderen, weer de jongens Die wapenstil standviering is onze grote ker misdag. Ieder jaar hangt in onze feest zaal, die dag, een groot portret van Koning Albert en van Ko ning Leopold III. Zo was het ook dees jaar. Ik ken genoeg al de mannen om te weten dat er geen enkele mopperen of... roespeteren zou omdat ook de beeltenis van den... verbannen Koning daar weer hing. En... van wie dat kwam wist niemand, maar, om dat beeld, was een rouwband gespan nen. We hadden het natuurlijk al len gezien. Oud-soldaten hebben leren scherp schieten en scherp kijken, maar er was geen woord over gesproken; 't moest zo zijn. De vergadering zou eindigen met een aanspraak, ja, met een goed en kordaat woord van onze Voorzitter en met de prijs-uitlo ting, lijk ieder jaar ten andere. Onze Voorzitter, de smid! Die had het in '14-'I8 tot onderoffi cier gebracht bij de mortiers.. de anderen waren allen simpele piotten geweest, of nog simpeler brankardiers! De smid haalde een stuk papier boven maar moffelde het weer weg, dronk een teug en... «Lijk ieder jaar hebben we broederlijk gevierd en zullen we na de torn bola als broeders uiteengaan... Maar... 'k zou toch iets willen zeggen... Die rouwband rond het portret van Koning Leopold III komt niet van mij. Ik versta ech ter goed de betekenis. Dat por tret hing hier in 46, 47, 48, 49. Maar hij zelf? Hij blijft achter lijk sommige van onze jongens die nog in Rusland opgehouden worden. Menhandelt in ons land lijk de... Russen, «men» houdt de Koning op buiten zijn land. «Onze» smid ging er op los lijk met zijn hamer op het aam beeld... er was niemand die te gensputterde 't was toch de waarheid! «Men» zegt, zei de smid, dat hij niet mocht kapituleren. Dan ging «men» achteraf zeggen dat hij een bloedhond was. We we ten wij toch hier in 't Westen en Midden-Vlaanderen duizendmaal beter hoe het hier ging in die beroerde Meidagen dan al die «mens» die hun vel en hun va derlandsliefde naar Frankrijk in voorlopige veiligheid hadden ver huisd. Waren er hier nog veel soldaten, 't zat ook gruisdikke met vluchtelingen die over de grenzen niet meer geraakten. Wat ging er hier gebeuren? De Koning kapi- tuleerde en meer dan een millioen en half mensen juichten hem toe omdat hij «hun» leven had ge red. Dat is wel negen jaar gele den, maar een volk is niet zo kort van memorie als men dat zou wensen. Onze Voorzitter verschoot van zijn eigen welsprekendheid, be keek ons ne keer en... Weet ge wat nog erger is, vroeg hij... Menbeweert dat hij met de auto's van ministers of generaals naar Frankrijk moest... gevlucht zijn. Wat menen wij?... Wij! Koning Albert bleef bij zijn Jongens. Hij had gelijk! Koning Leopold III bleef bij zijn jongens. Had hij ongelijk? Wat zouden die jongens gezeid hebben zo hij hen in den brand had gelaten? We zouden gezeid hebben dat hij een... lafaard was! 't Lag er uit! 't Was een met sersdiender die het er uitflapte. Precies, zei de smid. En die zelfde mendie nu beweren dat Leopold III niet mag terug keren omdat hij niet zijn volk in de brand liet, diezelfde men gingen nu beweren dat Leopold III De Minister-President der West-Duitse Bondsregering en tevens leider der Duitse Kristelijke Bemokratische Partij. over eens isdat is over het tempo waarmee dit moet gebeuren. En daarmee zijn een heleboel zaken verknocht, o.m. in welke mate West-Duitsland economisch kan leven en dus in welke mate er nog kan, mag of moet ontman teld ivorden. Maar daarmee is dan weer ver bonden de kwestie van de veilig heid en de vrede in West-Europa. Onze landen die tweemaal in 25 jaar door Duitsland onder de voet leerden gelopen, zijn hierbij te recht zeer voorzichtig. Daartegenover staat dan dat de huidige Kanselier Adenauer een voorstel heeft gedaan dat van aard is om een zeer groot vertrou wen in te boezemen, nl. dat Frank rijk financieel zou deelnemen aan de uitbating van de zware indus trie in West-Duitsland. Wordt dit verwezenlijkt, samen vermoe delijk met de Angelsaksers, dan hebben wij inderdaad de waar borgen in handen dat de Duitse zware industrie niet meer zal werken voor een oorlog tegen West-Europa, maar ten dienste van al onze landen. Nu moet men vooral begrijpen dat een dergelijk voorstel van Duitse zijde zeer betekenisvol is. In de eerste plaats wil dat zeg BELANGRIJKE FEITEN. Niettegenstaande het wintersei zoen is ingetreden, kent het in ternationaal politiek leven geen rust. Er is in de eerste plaats de al- gejnene vergadering van de Or ganisatie der Verenigde Volkeren die te Neio-York haar werkzaam heden voortzet, samen met de verschillende commissies van dit organisme. Wat ons daarin het meest inte resseert is enerzijds het debat over de atoomkwestie en anderzijds de kwestie van de voogdij van de U.N.O. over de koloniale gebieden. Wat de atoomkwestie betreft, daar wonen wij voor de zoveelste maal een steekspel en een verwij- tenlitanie bij tussen Rusland enerzijds en de rest van de wereld anderzijds. Positieve vooruitgang is er echter nog niet te bespeu ren. Maar tot een definitief af springen is het ook nog niet ge komen. Op dat stuk hangt de we reld dus ook nog steeds tussen hoop en ivanhoop. Daarbij moet dan ook worden bedacht, dat Rusland vroeger nooit toegetreden is tot de Con venties van Den Haag, die er op gericht waren de oorlog zoveel echter niet belette dat men toch gén dat 'ze ïtich practisch'accöörd mogelijk te humaniseren. Men de dwaasheid beging het mandaat verklaren met de Internationale zou dan wellicht ook niet slecht te verlengen in tegenstrijd met Ruhr autoriteit die enige maan- doen Rusland eerst te overhalen het handvest. den geleden werd opgericht, een aantal verplichtingen van die Ander belangrijk feit is het op- Anderzijds is dat ook een zeer aard te doen aannemen. zeggen van het vriendschaps- en gevaarlijke geste vanwege dhr Voor wat de kioestie van de ko- bijstandsverdrag tussen Yougo- Adenauer en zijn Regering. De loniale voogdij aangaat, daar Slavië en Albanië. Daarmee zijn Socialisten, met Kurt Schumacher moeten wij met spijt vaststellen alle verdragen die Tito aan het aan het hoofd, staan inderdaad dat alle niet-koloniale mogend- Oosters blok bonden, verbroken, in de oppositie en brandmerken heden, de Verenigde Staten inbe- in tegenstelling echter met wat die politiek als een vrij aanvaar- grepen, zich nog steeds aan het voor de andere Balkanlanden ge- de slavernij ten opzichte van de communistisch spel laten vangen, beurd is, was het deze keer Tito bezettende mogendheden. Moskou wil inderdaad een besten- zelf die het verdrag opzegde. En Nu zijn er maar twee mogelijk- dig toezicht en zelfs een inmen- de reden hiervoor ligt voor de heden meer open: ofwel gaan de gingsrecht van de U.N.O. in al die hand. Men weet inderdaad dat het Westmachten op dit voorstel in koloniën. Dit met het nauwelijk.s absoluut niet botert tussen Grie- en dan ligt er voor Duitsland een verholen doel op die manier aan kenland en Albanië. Moest het nu totaal nieuwe weg open en dan communistische agitatie te kun- tussen die twee tot een conflict hebben de partijen die Adenauer nen doen en de onontwikkelde komen, dan zou Bulgarije onge- steunen in het binnenland ook volkeren tegen de blanke koloni- twijfeld aan Yougo-Slavië vragen niets te vrezen, aangezien de le- sators te kunnen opjagen.- om met troepen door Macedonië vensstandaard zeer gevoelig zou De vergadering heeft het man- te trekken om Albanië te gaan bij- stijgen; oficel wordt tlit voorstel daat der voogdijcommissie met staan. Dit zou dan aan de Bulga- van de hand gewezen of op de drie jaar verlengd, en dit tegen ren en dus aan de Russen lange baan geschoven en dan zal het handvest van San Francisco de gelegenheid geven hun plan- Duitsland verder grote economi- in. Alleen Engeland, Frankrijk nen voor een Macedonische op- sche moeilijkheden kennen, en en België hebben hierbij hevig ge- stand tegen Tito uit te werken. zullen de Socialisten en de Na- protesteerd en tegengestemd. On- Dat wil Tito nu in elk geval voor- tionalisten victorie kraaien, hun ze vertegenwoordiger, Senator De komen. partij zal versterkt uit volgende Bruyne, oud-minister van Kolo- Anderen vragen zich zelfs af of verkiezingen komen, en Duitsland niën, heeft hierbij de vinger op het opzeggen van dit verdrag niet zal steeds minder en minder be de wonde gelegd door in de ver- het gevolg is van een afspraak reid gevonden worden om zijn gadering de vraag te smijten wat tussen Tito en de Griekse Rege- grondstoffen en zijn basis-indus- men dan wel zou moeten doen ring. trie te laten Europeaniseren. met de staten waarin de minder- Tenslotte schijnt dit feit er ook Komt dan de dag dat Oost-Duits heden nog steeds vervolgd wor- op te wijzen dat Tito uit zijn pas- land weer op een of andere ma den en geen enkele rechtszeker- siviteit zal te voorschijn treden nier met West-Duitsland wordt heid hebben. En dit geldt zowel om voortaan aggressief op te tre- versmolten, dan staan wij weer voor al de communistische sta- den. Men weet inderdaad dat Tito voor een Duitsland dat zijn eigen ten waar bloed en terreur aan de vroeger de hoge hand boven En- weg zal willen gaan en dat mis- orde zijn, als voor de Verenigde ver Hodja hield en dat hij bepaal- schien Oost en West tegen me- Staten waar een neger nog steeds de plannen voor een Balkanfede- kaar zal uitspelen om zijn eigen ongestraft kan gelyncht worden, ratie had. Internationale waarne- positie en invloed te versterken. Naar ooggetuigen vertellen, mers menen nu dat het niet uit- Het uur is dus zeer gewichtig maakte dit op haast alle afge- gesloten is dat Tito positief zou en het ware verkeerd het pro vaardigden een sterke indruk, wat beginnen bouwen aan een tegen- bleem niet te bekijken met het 'blok. Het thans totaal afgezon- oog op de Europese toekomst, derde Albanië staat er thans op Reeds naar aanleiding van de binnenlands gebied zeer slecht instelling van de Internationale Maandag rond 19 u. stopte de De schoonvader van dhr Blancke, vrachtwagen van dhr Hamers uit de 78-jarige Odiel Deeostere paarden- Gullegem voor een drankgelegenheid slachter, wonende Vierwegstraat te op de baan Meenen-Roeselare, onge- Roeselare en die achter in de wagen veer 500 m. van het kruispunt De had plaats genomen, liep eveneens Kleppe te Dadizele. een schedelbreuk op en was de borst- Toen Hamers zich om 19.10 u. naar k«s ingedrukt. Achteraf zou blijken buiten wilde begeven om zijn reis bat Decoster echter het minst zwaar voort te zetten, verwittigde een zwa- gekwetst was van allen, re slag hem dat er zich op de baan De brie slachtoffers werden in al- een zware botsing voordeed, Hij snelde naar buiten en vast dat een lichte personenwagen lerijl naar een kliniek te Roeselare stelde oversebracht, waar dhr Blancke kort na zijn aankomst overleed. Hij was 34 jaar oud en laat een bedroefde zijn vrachtwagen langs achter aan- i!"" ki„?" :ht gereden had en met het voorste ge- weduwe en een kind ac.Mer. deelte onder het zware voertuig' vast geklemd zat. Hulpvaardige handen begonnen HET ONDERZOEK Nog dezelfde avond werd het on onmiddellijk de kreunende slacht- derzoek door het Parket ingesteld offers uit hun benarde toestand te £>e vrachtwagen is omzeggens niet bevrijden wat met heel wat moeilijk- -beschadigd daar de kleine personen- heden gepaard ging. wagen er letterlijk onderin geschoven was- Zelfs na de botsing brandde het DE SLACHTOFFER» achterlicht van de vrachtwagen nog. Het was de geleider dhr Leon Ver- Men tast dan ook in het duistei beke een ijverige verkoper van ons nopens de oorzaken van deze ramp. blad; wonende Ardooiesteenweg te Dhr Verbeke die nog niet voldoende Roeselare die het eerst bevrijd werd. ondervraagd kon worden wegens zijn Het slachtoffer bloedde overvloedig zeer gevaarlijke toestand, murmelt bij uit zware hoofdwonden, hij verloor tussenpozen slechts de woorden: het bewustzijn. «Ah, die phares, die phares toch...». Erger was het gesteld met de naast mela er ul,t afleiden dat de voer- hem zittende Gilbert Blancke, de ge- deze drukke baan verblind kende Roeselaarse sportpromotor, *er, .0°r,e.en aankomende auto die Voorzitter der Wielerclub Valeer Ol- de kruislichten niet bezigde? livier en van de supportersvereniging Door de ooggetuigen werd geen «Recht voor Allen». Hij bleek de tweede personenwagen bemerkt, wat borstkas ingedrukt en een dubbele trouwens in de grote drukte schier schedelbreuk opgelopen te hebben, uitgesloten was, vermits een weinig o** rto Kr» n yi r»r»v» Kr»l Iiniv t»owa/\y»v hij rochelde zwaar en bleek sterven de. Een Herderlijke Brief van Z. Em. Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van België en van hunne Excellenties de Bis schoppen van België, werd Zondag jl. in alle kerken van het land de gelovigen voorgelezen. Dit herderlijk schrijven be handelt het Decreet van het H. Officie aangaande het Com munisme en de onverenigbaarheid tussen deze materialisti sche wijsbegeerte en ons Katholiek Geloof. Zo luidt deze brief; Zeer Beminde Broeders, Ten eerste, er bestaat medewerking In Indië botsten twee vliegtuigen op elkaar en stortten te pletter. Een der piloten is gedood, de andere kon zich redden per valscherm. Een der toestellen kwam in het stadsgedeelte van Calcutta terecht en veroorzaakte er de verwonding van 15 personen. Ter hoogte van de Bermuden-ellan- den is een Amerikaanse reuze-vesting in zee neergestort. verder de baan een helling vertoont waar een snelrijdende wagen bijna ogenblikkelijk achter verdwijnt. Men zal dus de verklaringen van dhr Verbeke dienen af te wachten zodra deze tot het bewustzijn is weer gekeerd. De verslagenheid in Roeselare is groot, dhr Blancke was er de gekende en onvermoeibare bezieler van twee bloeiende sportverenigingen; de sport mannen betreuren het heengaan van een goede vriend. Zware rouw treft het gezin Blancke waar een vrouw en een kind het al te plots wegrukken van een goede echtgenoot en een lieve vader bewe nen. Het Wekelijks Nieuwsbiedt de achtbare familie Blancke de betuiging van zijn kristelijke deelneming bij dit smartelijk verlies. Nadat de poging der Socialisten ging te houden vóór Kerstmis. Die in de Kamer mislukte om het ont- zou dan slechts kunnen doorgaan be- werp tot volksraadpleging te verwij- gin Januari. zen naar de Raad van State en da Bij de leden aangesteld om deel kwestie te doen uitstellen en op de uit te maken van de bijzondere Ka- lange baan te schuiven, is thans een mercommissie die het ontwerp op de gelijkaardig voorstel uitgegaan van Volksraadpleging moet onderzoeken, r enkele Liberale anti-Koningsgezin- bemerken wij o.m. de C.V.P.-Volks- voor. Aanhoudend komen bench- Ruhrautoriteit zijn er in Frankrijk cten vertegenwoordiger Lefère, de Liberaal In de tekst door de Senaat goedge- Sabbe, de Communist Demany. ban, waarvan alleen de Paus kan ontslaan. Nu een ander geval. Een christen die de materialistische en antigods dienstige leer van het communisme niet aankleeft en zelfs niet aankleven wil, is niettemin in geweten zwaar plichtig, indien hij medewerkt aan den vooruitgang van het communis- me, of indien hij zich onvoorzichtig tegenstrevers te bepalen, zodoende blootstelt aan de besmetting van deze aa;it(*iend aan de katholieke gewe- dwaalleer. Het decreet van het Hei- Niemand is er onder U die niet tens, die hongeren naar waarheid en jig officie verklaart schuldig en ver weet dat «het goddeloos communis- licht, waar de oprechte, de lichtende nnrfqppif- tu-pp manierpn van mprfp- me, met zijn opzet de maatschappe- en de veilige weg ligt die leidt naar ^Tiling manieren van meae lijke orde omver te weipen, en de de zaligheid, en waar de kronkelende christelijke beschaving tot in haar en donkere voetpaden zijn die naar grondvesten te ondermijnen», door de dwaling voeren. Zelden, gaat de ïer CCmmuni^rische nar de Pausen meermaals werd veroor- Paus voort, heeft de Kerk zich zó wordt van een communistische P&r deeld. Het meest plechtig document gerust en zó innerlijk kalm gevoeld k Liifrf T dienaangaande blijft de Encycliek als in deze tijden, waarin haar moe- bevoordeligt; hetzelfde geldt voor de Divini Redemptorisdoor Paus derlijke stem over gans de wereld veienlgingen die organised verbon- Pius XI op 19 Maart 1937 uitgevaar- heeft geklonken, en haar kinderen den zljn m ze PartlJ- digd. Ook de Bisschoppen van Bel- moeten beslissen welke echo dit woord Vervolgens werkt men mede door gië hebben duidelijk gesproken, nl. zal vinden in hun verstand, in hun te schrijven in de communistische in hun collectieven Herderlijken Brief hart en in hun geweten. Indien dit Pers of in andere communistische van 25 December 1936, die het ma- woord weliswaar een vermaning in- publicaties; ook door deze propagan- terialistisch communisme aanklaag- houdt, wordt het nochtans enkel in- daschriften uit te geven of te ver- de als een onmetelijk gevaar voor gegeven door liefde en door het ver- spreiden en zelfs door ze te lezen, de christelijke beschaving van onze langen de zielen te redden.Wij vestigen gans in 't bijzonder de Westerse landen. De gelovigen die de Deze ontroerende verklaring van aandacht van onze gelovigen op deze onderrichtingen van hun herders Onzen Heiligen Vader, Z. L. B., is tweede manier van medewerking, aanhoren, weten dus sedert lang dat ver af van de bedoelingen die som- Een christen mag volstrekt niets een volstrekte onverenigbaarheid be- migen toeschrijven aan de tussen- schrijven in de communistische pers, staat tussen het Katholiek geloof en komst van Rome tegen het commu- zelfs Indien het gaat om niet-leer de materialistische wijsbegeerte van nisme. Het Is niet onder de drukking stellige artikels: hij heeft het recht het communisme. van het politiek gebeuren of om te niet zijn talent of zijn naam ten Helaas! de stem van de Pausen en behagen aan tijdelijke machten dat dienste te stellen van een pers die van de Bisschoppen bereikt niet al- de Kerk gesproken heeft. De reden klaarblijkelijk de Kerk vijandig ge- tijd de volksmassa naar behoren, en van haar tussenkomst is van zuiver zind is. Een christen mag de com- daarom slaagt een arglistige propa- godsdienstigen aard, en deze reden munistische schriften niet lezen: hij ganda er nog in onervaren lieden te wordt aangegeven in den tekst zelf heeft het recht niet zichzelf, of zijn bedriegen. Het is bekend dat commu- van het decreet van het HeiligOf- omgeving, bloot te stellen aan de nistische leiders, in de gedachtenver- ficie: «Het communisme is materia- door deze publicaties veroorzaakte warring, die de na-oorlogse jaren zo listisch en antichristelijk; de com- geestelijke vergiftiging; wij voegen jammerlijk kenmerkte, gepoogd heb- munistische leiders, zelfs wanneer zij er aan toe, dat dit verbod niet enkel ben de gedachte van een vergelijk, ja soms met woorden beweren den gods- geldt voor de communistische bladen zelfs van een samenwerking met de dienst niet te bestrijden, gedragen en geschriften, maar insgelijks en communistische partijen en bewegin- zich evenwel in werkelijkheid, hetzij volgens dezelfde beginselen voor al gen onder de christenen te doen in- door hun leer, hetzij door hun daden, de dagbladen en geschriften van wei gang vinden. In die middens waarin als vijanden van God, van den wa- ke politieke gezindheid zij ook mo tet christelijk geloof levendig blijft, ren godsdienst en van de Kerk van Ben wezen, die de Kerk van Christus heeft het gezond verstand van ons Christus.Ziedaar een feit dat de en ^den godsdienst vijandig zijn. volk zich krachtdadig en zeer spoe- Kerk vaststelt, dat zij betreurt en Zoals gij weet, Z. L. B., mag nie- dig tegen zulk een bedrog verzet; dat zij slechts kan véVoordelen. mand tot de H. Sacramenten worden maar het gevaar blijft groot en daar- De zwaarste veroordeling betreft toegelaten die niet de vereiste voor- om heeft het Heilig Officie het ge- den geloofsafval. Volgens de tradi- waarden vervult. Wanneer man vrij- pakt geoordeeld de schijnheiligheid tionele leer van de Kerk is de ge- willig aan de doodzonde gehecht van de communistische propaganda doopte, zelfs indien hij nog aanspraak blijft, sluit men zichzelf daardoor volledig te ontmaskeren, en zodoen- maakt op den naam van christen- uit van het ontvangen der H. Sacra- de de gelovigen hun verantwoorde- mens, geloofsafvallig van het ogen- menten. Daarover verklaart het Hei- lijkheid klaar te doen inzien. blik af dat hij gans in tegenstrijd lig Officie dat de gelovigen, die op Op 1 Juli 11. verscheen een decreet leeft met het christelijk geloof. Wel- ene of andere aangeduide manier van het H. Officie, dit wil zeggen nu, dit is zeker het geval van die met de communistische actie mede van de Romeinse Congregatie die christenen die de materialistische en werken, indien zij dit doen volledig waakt over de gaafheid en de vrij- antichristelijke leer van de commu- bewust en vrij, tot de H. Sacramen- waring van de leer inzake geloof en nisten aankleven, vooral van die- ten niet mogen worden toegelaten, zeden. Sprekend over dit decreet, en- genen die ze verdedigen of versprei- Het gaat hier dus enkel om een toe- kele weken nadien, zegde de Heilige den. Ten overstaan van dit feit kan passing van de gewone principes in- Vader: «Het moederlijk woord van de Kerk niets anders dan te beslui- zake het weigeren van de H. Sacra- de Kerk komt onlangs de noodzake- ten volgens de regels van haar menten. Laten wij nog opmerken, lijke scheiding tussen het kamp van eeuwenoude tucht: deze geloofsafval- Jezus-Christus en het kamp van zijn liggen vallen onder den kerkelijken (Zie vervolg 2* hla^V ten over opstanden en guerilla- stemmen opgegaan om hetzelfde operaties. Dat kan best de hand statuut te geven aan geheel het van Tito zijn die een Titist, in complex der West-Europese zwa- plaats van een Stalinist, in Alba- re industrie, nië aan de macht wil brengen. Een dergelijk plan is natuurlijk Slaagt hij in dit opzet, dan zal niet voor onmiddellijke verwezen- zijn prestige in de Balkan nog lijking vatbaar. Het veronderstelt groeien en dan wordt het gevaar immers voorafgaandelijk een gro- 'voor de Sovjets in de Oostblok- tere eenheid tussen onze landen landen nog groter. Dit gevaar op economisch en financieel plan wordt door het Kremlin trouwens en kan dus maar een verdere uit ten zeerste gevreesd. Vandaar dan voeringsmaatregel zijn van een ook het feit dat Rokossovsky tot verwezenlijkte Europese Econo- Pools staatsburger, minister en lid mische Unie. van het bureau der partij werd Maar tegenover Duitsland spe- benoemd. Stalin betrouwt zijn len diezelfde redenen nu eenmaal eigen satelieten voor geen vijf niet. Daar ligt het veld braak en centiemen meer en zal hen onge- kan men onmiddellijk een sys- twijfeld de ene na de andere een teem toepassen dat wel een ide- Reichsprotectorgeven zoals aal blijkt te zijn voor geheel Hitier dat te zijner tijd heeft ge- West-Europa, daan. Dat komt dus neer op een Wij hopen dan ook dat de ver- feitelijke annexatie van de Bal- antwoordelijke staatslieden vol- kanstaten bij de Sovjet-Unie. doende toekomstzin zullen hebben Wij denken dan ook dat van nu om deze enige kans met beide af de koers is ingezet tussen Sta- handen aan te grijpen, lin en Tito voor de verovering van wij van onze kant kunnen daar de Balkan. Gelukt Stalin er niet zeker ook toe bijdragen door, in zeer vlug zijn posities te con- langs onze partij om, drukking solideren. dan is het riet onmo- uit te oefenen op onze regering gelijk dat Tito niet alleen zege- 0m in die zin te ageren, vierend weerstand biedt aan de drukking ven het Kominiorm. maar dat hij zelfs een Titoblok kan tot stand brengen. DE DRIE GROTEN TE PARIJS Hoe belangrijk bovengenoemde en besproken feiten ook zijn, toch geloven wij dat de Duitse kwestie op dit ogenblik nog veel belang rijker is. Wij staan inderdaad voor de vraag wat er nu verder met West- Duitsland moet gebeuren. Het mi- litair bezettingsstatuut werd ver vangen door een burgerlijk be stuur van drie hoge commissaris-1 sen. Het afsluiten van een vredes- verdrag is nog lang niet denk-1 baar en daarom heeft men trou- 7vens de regering van Bonn laten tot stand komen. Vraag is nu: welke mogelijkhe den zal men aan die West-Duitse Republiek openstellen? En hoe zal men haar laten optreden in het internationaal concert? Daarover hebben de drie Gro ten varleden week te Parijs be raadslaagd. Daarover ook heeft de Amerikaanse Staatssecretaris Dean Acheson met Kanselier Ade nauer beraadslaagd. Daarover gaan thans de besprekingen van de West-Duitse Regering met de hoge geallieerde commissarissen. De toestand is zeer delicaat en de gevolgen van de houding die van weerskanten zal aangenomen worden tijdens de eerstkomende weken zullen zeer belangrijk en zeer vérstrekkend zijn. Eén zaak is zeker: West-Duits land moest eerstdaags als gelijk waardige partner in een West- Europese Unie opgenomen wor den. Daaraan twijfelt niemand. Waar men het echter niet steeds 15-11-49. V. WESTERLINCK. keurd wordt enkel een vraag gesteld, Men mag verwachten dat de So- en luidt als volgt: «Zijt gij van me- cialisten nog allerlei manceuvers zul- ning dat Koning Leopold III de uit- len uitvoeren om het wetsontwerp op oefening van zijn grondwettelijke de lange baan te schuiven. macht dient te hernemen? De anti-Koniingsgezinde Liberalen, LUIKSE VERZETSLEDEN BIJ o,.m. de HH. Kroonacker, Lefebvre, Z. M. KONING LEOPOLD III Destenay en Joris, hebben nu een De Koning heeft Maandag 7 No- amendement aan het ontwerp Inge- vember en Dinsdag 8 November, in diend ertoe strekkende een tweede zijn appartement van het hotel vraag door de kiezers te doen beant- Meurice te Parijs, een talrijke af- woorden, namelijk: «Zijt gij van me- vaardiging ontvangen van de Luikse ning dat Koning Leopold in zich afdeling van het Nationaal Verbond dient terug te trekken en dat de Van Oorlogsvrijwilligers 1914-18 waar troonopvolging in overeenstemming bij zich een groep Luikse vrijwilligers met de Grondwet moet geschieden? Van de oorlog 1940-45 had aangesloten. Dit alleen met het doel om verwar- De Koning dankte om de gebrachte ring te stichten. Op de eerste vraag hulde en wees op het heldhaftig ge- zou een koningsgezinde «Ja» moeten drag van de Luikse bevolking, stemmen, en op de tweede Neen Toen zij de Koning verlieten heb- Dat deze tweede vraag perfied is ben de afgevaardigden het vaandel opgesteld, wordt wel bewezen door het van de Luikse afdeling van de oor feit dat de Socialistische pers het Li- logs vrijwilligers aan de hoede van de beraal Initiatief volmondig heeft Koning toevertrouwd en hem ver- goedgekeurd. zocht het vaandel te willen mee- brengen, wanneer hij naar België zal VOLKSRAADPLEGING NIET terugkeren om er zijn grondwettelij- VOOR KERSTDAG? ke prerogatieven weer op te nemen. Aan de journalisten verklaarde de Dinsdag 8 Nov. ontving de Koning Hr Van Cauwelaert, Voorzitter van tevens een afvaardiging van Politie- de Kamer, dat volgens hem het on- ke Gevangenen en Verzetsleden, me- mogelijk wezen zal de Volksraadple- rendeel uit de Waalse streek. In heel het Land door werd Dinsdag U. Koning Leopold's naamfeest met vastberaden kalmte gevierd. Als uiting van de geest witkrin overal dit feest gevierd werd, oordelen we geen beter uiteenzetting te kunnen geven dan vol gende aanspraak op deze gehouden door Mr Cornette bij het Standbeeld der Gesneuvelden te Poperinge: duizenden hebben hun behoud niet t» danken aan de roemrijke Bevelhebber van ons Leger. Enkel zij die hier waren en hier bleven, wisten waarom Hij, de Ko ning, is willen blijven, om 't lot van zijn soldaten en zijn volk te delen. Waar zijn roemrijke Vader, Albert I, uit de eerste wereldoorlog wordt gepre zen ln de geschiedenis, zal niet mlndej de naam volgen van zijn waardige Zoon, Het past, dat we steeds bij het vieren bekampen hebben moeten getuigen: «De Koning Leopold III, bevelhebber van 't van Natlo iale dagen en Nationale II- eer van de Koning ls ongeschonden». Belgisch Leger ln de tweede wereldoor- guren, enkele ogenblikken samenkomen Tot op heden werd deze smaad niet al- log. bij het Gedenkteken der oorlogsslacht- leen nog niet plechtig Ingetrokken, maar Oudstrijders, uw Koning ls steeds uf offers. Met gevoelens van eerbied en de eerloze campagne tracht ze nog uit trots geweest. Uw gesneuvelde makken! dank bulgen we, bij de gedachtenis van te breiden. vielen voor de vrijheid en de eer van hen, die alles hebben geofferd ln dienst Deze hoon treft niet alleen onze Ko- Vorst en Vaderland. Dit Ideaal laten z« van hun nationaal ideaal Voor God, nlng, maar ons ganse Volk, en da vele ons als erfenis. Wie de Koning raakt. Vorst en Vaderland». gebrachte offers onzer gesneuvelden van raakt hen en raakt ons! Men heeft uw Tweemaal ln een kwart eeuw werd Bel- 1940. De geschiedenis zal de waarde. Volk, uw Vorst en de roem van uw Land glë ln een onrechtvaardige oorlog mee- de eer en de roem van ons Leger ln eer willen treffen 1 Wat vragen onze gevallen gesleurd, omdat het trouw wilde blijven herstellen; er zal spijts alles bewezen Wapenbroeders van ons?? aan zijn Internationale verbintenissen; worden welke verdiensten ons Leger van Op deze stonde hernieuwen we c daardoor werd het tweemaal bezet, en 1940 heeft gehad, bij de redding van 't trouw aan hun en ons Ideaal. We werden er tweemaal veel offers gebracht. Engels Leger en vele Franse eenheden, ken onzt roemrijke Vorst om zijn t Zij die vielen gaven hun bloed voor de België zal zijn Internationaal prestige en liefde voor zijn Volk, en we bes Vrijheid en de Eer van 't Vaderland. van eer en loyaullteit, dat de ganse we- wen het allen als een plicht en et- Maar spijts deze offers van ons be- reld vroeger erkende, terugwinnen. Dit onze beste krachten in te spanm proefd landeken, hebben schijnheilige leger van '40 had als aanvoerder Leo- de verheerlijking onzer gevallen handen de roem en de reputatie van Bel- pold III. Van bij 't begin der lnternatlo- en tot het terugwinnen van ons glë's eerlijkheid willen bezoedelen. Ons nale conflicten heeft hij bewezen een nationaal prestige van eer en loya Volk, ons Leger van 1940 en de roemrijke waardig Vorst te zijn, ln de bange Mei- Maar... dit alles kan enkel herstel; Aanvoerder, Z. M. Leopold III, werden dagen bleef hij bij zijn soldaten en bij wanneer de Vaandeldrager van de eerloos bestempeld, door aanvoerders die zijn Volk. Nooit vergeten de strijders glsche eer, de grote Koning en ln de fouten en de nederlaag der Geallleer- van '40 zijn hartverkwikkend woord: hebber van '40, Leopold UI, ln eer wo t den wilden camoufleren. Wat er ook gebeure, uw lot zal 't mijne hersteld. Torenhoog boven deze lage laster en zijn... Ik blijf». Nooit vergeten de mil- beloven wij, dat verkrijgen wij en moddercampagne rijst de figuur van on- lioenen opgedreven vluchtelingen de mo- gat vieren wij weldra, bij da blijde In- ze geliefde Vorst, die spijts en boven al- menten beleefd ln onze Westhoek, waar trede van onze geliefde Vorst, les onvoorwaardelijk trouw bleef aan één klare geest, de geest van onze Ko- T H.nNlpJfl LEÜPArn m zijn grondwettelijke eed. Ja, zij die hem nlng, redding bracht. HIJ bleef... Hoeveel 4

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1