BEVROEDEN GELUKKIG EN- ZIJN Aan onze Postabonnenten Slechts éénmaal komt hij De school voorMaatschappelij Dienstbetoon te Roeselare Na de aanhouding van E. H. Stefaan Regöczi i In gemeen overleg was de terugkeer van de Koning vastgelegd op 18 Juni 1945, maar daarop verhinderd Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR ROPERINGE EN OMSTREKEN ONZE 4 UITGAVEN: 45' JAAR. N1 !L>. ZATERDAG DECEMBER 1949 Prijs per Nummer: 2 Fr. 12 BLADZIJDEN 3.700 DODEN BIJ MIJNRAMP TE JOHANN GEORGENSTADT ACCIJNSRECHTEN OP BENZINE WORDEN VERLAAGD. Verkeersbelasting verhoogd BUITENLANDS OVERZICHT Het Jaar loopt ten einde en WoiüJT MÊLIUMBOM BE- ErtÖEFD TE ENIWETOK? 1.990 Maal sterker als Hirosjima-bosn. Na 22 dagen kelderleven naar eea Concen tratiekamp overgebracht. -INSCHRIJVINGSBULLETI JN - Een rechtzetting van het Secretariaat des Konings Beweringen vesn Hr Van Acker werdsn weerlegd De Koning weigerde niet de Hr Pierlot te ontvanger DE BEWERING VAN DE HEER VAN ACKER, OUD-EERSTE-MINISTER HET SECRETARIAAT DE KONINGS WEERLEGT sprekend ter goedkeuring aan de re gering diende te worden voorgelegd. Het bezoek van Hr Van Acker aan de Koning. BESTUUR en REDACTIE: A ABONNEMENTSPRIJS 1949 België tot Nieuwjaar 6 fr. Belgisch Congo 3.— fr. p week Frankrijk Holland 3.— fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten), ROESELARE (met Izegem-Meenan, en randgemeenten) KUSTSTREEK (Veume-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). E nmnEEHUB 10 Verantwoordelijke Uitgever: J Sansen. Casthuisst aat t9. Poperinge. Donker, duister! De zes donker Ik laat hier dit Gezelle-myste- weken. Ze hebben hun naam niet riespel volgen: gestolen. En ge ziet en ge bekijkt st Lucas, nadat hij de bood- al de dingen die grauw en grijs schap van Gabriël verhaalde, geworden zijn... 't is Winter! zegt: Maar wie de W.' r vlucht be grijpt de Lente niet, gevoelt, be leeft de Lente niet. Ik weet niet K bij U de Advents krans" uithangt, waar ge morgen het derde keersken zult aanste- En Maria, die, verlegen, eerst gevreesd had en gezwegen en getwijfeld, heel bezwaard, sprak weerom ten Engel-waart: Nu komt het volk tussen: Spreek voor ons, o Heilige Maagd; ken. Ge wacht misschien; ge hebt spreek, >t is God die 't wil en vraagt1 zelf misschien een kerstboom ge kweekt, of er een... gecomman deerd. Kerstbomen zijn immers... Maria antwoordt: Engel Gabriël vol eeren, 'k ben de dienstmaagd van den Heere, [en 't gene ik wondrend heb gehoord, mij geschiede 't naar uw woord! Het volk bedankt ontroerd: O Maria, blijder woord wïnkelware geworden en zijn het grootste ornement van uitstallin gen e- -"nterfore. De Adventstijd! Waar we, naar oua gebruik, ons voorbereiden tot dat enig feest, Kerstdag, dat enig heeft de'wereld nooit gehoord! vreugdefeest in 't gezin. Wel eigenaardig dat men ook aan dat jan lul' feest... knagen komt en Kerstdag gjjgf voor sommigen niet anders meei van ons schamel vleesch en bloed, meebrengt dan een kerstboom vol wat geluk voor die 't bevroedt! "lichtjes en sneukelgoed en riekt naar... vette ganzen. *et VOlR «moordt: Tr T, Dit mysterie wel bevroed: Adventstijd. oor ons is Kerst- Q0d is mens in vleesch en bloed. dag Kerstdag gebleven en na de Adventskrans zal het kribbeken Gezelle zij onze leermeester: worden bovengehaald; of staat Gelukkig is hij die't bevroedt het er nu reeds, met een St Jan die begrijpt en beleeft! en de profeet Isaïas! Zo leren de Als we Woensdag, in de Gulden kinderen immers het grote kerst- Misse, de zang horen van dat gebeuren kennen en zo leren de Evangelie van de Boodschap en groten het beter begrijpen! Be- de Menswording, vragen we om grijpen? Voor zo ver ten minste te leren bevroeden en... gelukkig wij met ons arm mensenverstand te zijn. Wie immers bracht er ge- kunnen weten dat God mens luk tenzij dat kribbekind? werd en dan verder niet meer Vorige week werd gemeld dat bij een mijnramp in de uraniummijnen te Johann Georgenstadt, in de Sov jetzone van Duitsland, 2.500 arbei ders om het leven waren gekomen. De bevelhebber van de brandweer brigade van Leipzig, die de Oostzone thans is ontvlucht, heeft het nieuws van deze ramp bevestigd. Zo ver klaarde hij dat brand was ont staan in de uraniummijn van Johann Georgenstadt, nabij Leipzig, en dat niet 2.500 mensen, maar 3.700 onge- lukkigen bij de ramp waren omge komen. Volgens hem zouden de Rus sen daarbij nog 80 leden van het plaatselijk brandweerkorps hebben terechtgesteld omdat zij het vuur niet meester waren geworden. Om eenzelfde lot te vermijden was hij ontvlucht. Nog hield hij voor dat bij overstro ming in de uraniummijnen te Anna- berg er 300 Duitse mijnwerkers wa ren verdronken. i.linnen begrijpen hoe oneindig groot Gods liefde en bermhartig heid was om zich zo afgrondelijk te vernederen. Maar, begrijpen we niet, we zouden toch pn"*' ge voelen. Die aan Kerstdag dfc.uts kan nieu anders dan dankbaar ge stemd zijn, of hij moet een hert hebben dat harder is dan graniet of helemaal herteloos zijn. En dat er nu mensen zijn die van een mens, van een tyran dan nog, een halve God maken en spotten om dat kleine kind, dat werkelijk God was en mens werd om ons te ver lossen van alle dwingelandij! Wij bereiden ons voor tot Kerstdag. En Woensdag gaan we naar de Gulden Misse; zeiden de mensen vroeger niet: 't Is de krachtig ste misse van 't jaarDat was de grote voorbereidingsdag en in de duistere donkere morgenvroeg- te gingen ze ter kerke naar de Golden Misse. het nu nog zo? En nu zove- :.mmer genoeg, den heien c. s JOr zich zien zonder eigen lijke aroeid; nu het werk te lan de niet spant, nu zo vele anderen, bij of rond de kerk en de plaats zo gemakkelijk wegkunnen en we allen, wie we ook zijn, zoveel te... vragen en zoveel goed te maken hebben, zouden we niet naar de Gulden Misse gaan, Woensdag in die donkere, duistere morgen- vroegte. Gezelle, ja weerom Gezelle, droomde er van zijn volk te doen meeleven het leven van de kerk. Kan een volk groot en schoon zijn als het de kerk vergeet? Gezelle zou aan zijn volk de betekenis uitleggen van de kerkelijke feest dagen. Daarom schreef hij zijn «Ring van Kerkelijk Jaar», waar hij gemoedelijk, voor het volk, van den Advent tot de laat ste Zondag van Sinksen de ker kelijke plechtigheden overliep en passende uitleg gaf. Gemoedelijk, ja, maar het gebeurde dat plots in hem de vlam opsloeg en hij in zijn dichterstaal, als de leeu- werx, naar de hoogten steeg. Daaroij gevoelt men zo goed wat Verriest schreef: Verzen... maken dat deed Gezelle niet. Ze vloeiden inderdaad als water uit een bron. Het Evangelie van de Gulden Misse waar de Boodschap wordt verhaald door de H. Lucas, had Gezelle zo aangegrepen dat hij er in enkele verzen als een heel mysteriespel van maakt: St Lu cas verhaalt de woorden van den Lngei, O. L. Vrouw antwoordt, het voik aoet mee en St Jan de Evan gelist trekt de conclusie. De mys teriespelen zijn vergeten... Gezel le wenste wel er ons terug naar toe te leiden. PÉ VLAMYNCK. Door de Kabinetsraad wer den twee wetsontwerpen goed gekeurd, waarbij de accijns op minerale oliën wordt verminderd en de verkeersbelasting voor auto's wordt verhoogd. De ver mindering' van de accijns vindt plaats in het kader van de tij dens de jongste Bsneluxverga- dering te Luxemburg genomen beslissingen. De vermindering van de accijnsrechten zal in ze kere mate worden gecompen seerd door de verhoging van de verkeersbelasting. Z. E. H. Kanunnik Dubois, de ijverige van het Inrichtend Comiteit tot het welk ook behoren dhr Burgemeester J. De Nolf, dhr Advokaat Dua, uit Gent, Z. E. H. Colpaert, Nationaal Proost van de Middenstand en z. E. H. Kindt. Het bestuur van deze school is in handen van Zeereerw. Heer Kan. Dubois, die in dit werk zeer sterk bij gestaan wordt door de jonge en ijve rige priester E. H. J. De Jaeger, kan didaat in Wijsbegeerte en Letteren. Het mag een weldaad genoemd worden dat in onze provincie een der gelijke katholieke onderwijsinrichting is opgericht, waar vooral getracht wordt persoonlijke, christene mensen te vormen die op het gebied van het sociale leven, als maatschappelijke assistent, een grote rol te vervullen hebben. Juist omdat men zeer hoge eisen stelt en vooral waarde hecht aan de morele opvoeding van de studenten, wordt de school als volledig internaat ingericht. Nochtans zó, dat de stu- en onvermoeibare Bestuurder van de denten die zulks wensen, ieder Zatei'. School voor Maatschappelijk Dienst- bag naar huis kunnen gaan tot Zon dagavond 19.30 urn'. Het eerste jaar van haar bestaan is voorbij en de resultaten kunnen zeer bevredigend genoemd worden. Zes leerlingen namen deel aan het examen, dat afgenomen werd in de school onder voorzitterschap van een 5taatsopziener. Eén slaagde met gro- etoon te Roeselare. De 19" eeuw was de eeuw van in dustrialisatie, van de grote weten schappelijke uitvinding van stoom kracht en electriciteit, die haar toe passing vond in handel en nijverheid. Het was de eeuw van de machine; Kolonialel en Europese zorgen een juist standpunt, in onze vrije landen een zeer gewichtigste reden omdat het maar een verkeerde tactiek sterke en gewichtige factor. Westen onvoldoende wapens heeft T. In de grond bestaat er, voor om Duitsland opnieuw te bewape- Voor de zoveelste keer zit het wat h&t \ooJddoel hetre}'t) een nen er op in ae u.n.v. men aeoai- vouedige eensgezindheid tussen Er zijn aan die gehele kwestie teert overae kolomen. En auto- de wereidopinie en de koloniale inderdaad internationaal politie- matiscti ontstaan er twee fracties m0gendjied,eni ni. de koloniale ge- ke aspecten verbonden. Indien aie tegenover elkaar gaan staan: ^eden jn dje mate helpen dat ze men Duitsland wil herbewapenen, de landen die kolomen hebben en ZQ Sp0edjg mogelijk op eigen be- dan moet men het een sterk le de anaere. zien kunnen staan. ger geven dat bekwaam is een De aanieiamg was deze keer ae waar de meningen uiteenlopen Russische aanval tot staan te eis van Zuia-Afrika om het waar wy aan de niet-koloniale brengen en tijdelijk op te houden, mandaatgebied Zuid-West-Afrika, machten zeggen: maar wij ont- Wij bedoelen natuurlijk een (oude Duitse Kolome) bij het zeggen jj /jef recht te komen na- Duits leger onder Westers Opper- gronagebied van de unie in te lij- zien 0wd^e taak in onze fcolo- commando zoals wij verleden ven. Daarover wou de U.N.O. zich n-iën wel ter harte nemen. week hebben uiteengezet) uitspreken, maar de zuia-Afri- Da£ klinkt zeer heroïsch en in Kan men dat leger inderdaad kaanse Regering weigerde haar de nationale pers krijgt men dan niet sterk maken, dan is het ook dit recht te erkennen. Het werd, een Speciaai kolonnetje. Maar of beter er helemaal geen op te rich- aan zo opgelost, dat men het ge- jiej verstandig is, dat is een an- ten. Want die oprichting zal door val zou voorleggen aan het In- dere Vraag. Naar onze mening Rusland in elk geval aanzien wor- ternationaal Gerechtshof. Mdar is d^e jlouding verouderd. Ze be- den als een provocatie en opdat bij üie gelegenheid ging aeU.N O. jl00rt vooroorlogse en is het Kremlin op die zogezegde over tot het horen van mboorlin- nief. meer afgestemd op de inter- provocatie niet zou antwoorden gen uit het betrokken gebied, nanonaie atmosfeer van ons ato- met een inval, is het noodzakelijk iels wat voor een bevolking op dat miscfi tijdperk. dat Stalin voor een sterk leger zou beschavingspeil een tragi-come- moeten, naar mijn mening, geplaatst worden, mets. een zeker toezicht aanvaarden, op Daarom heeft Adenauer, zo Daarmee was het gehele spel V00rwaarde dat het ons niet hin- menen wij, gezegd dat West- weer aan t rollen en in de Tloog- derj. jn onze koloniale taak, dat Duitsland geen wederbewapening dijcommissie kwam het weer tot jiej- ernstig is en niet als enig wenst. principiële botsingen. Zowel de doej jieefi; dwaze uitvallen te doen Het gehele probleem ligt dan Britse afgevaardigde, Mr John teggfy de koloniale mogendheden, ook in de gezamenlijke wapenpro- Fletcher-Cooke, als ae Belgischeypij zouden dan ook een positief ductie van het Westen. Indien er dhr De Bruyne, herhaalden zeer voorstel aan de U.N.O.-vergade- immers nog een oorlog moet los- duidelijk dat hun landen niet ge- ring moeten doen. In dat voor- breken, dan zal het nog veel meer neigd ivaren de U.N.O. verder ue s^ei zouden kunnen garanties ge- een materiaal-oorlog zijn dan die laten gaan dan dit bij het Hand- vraagd worden voor degelijkheid van '40-'45 er een geweest is. vest van San Francisco voorzien en objectiviteit en zou kunnen Men moet en kan dan ook van WÜS' t, voorzien worden dat de koloniale geen wederbewapening van Duits- In het Handvest nu is voorzien mogendheden hun veto mogen land spreken vooraleer onze ge- dat de Voogdij commissie bevoegd sfeuen tegen één of ander lid van zamenlijke productie groot genoeg is voor de mandaatgebieden, t.t.z. een dergelijke commissie. Het geworden is om ook West-Duits voor de vroegere Duitse Kolonies. komt inderdaad niet bij ons op land te bevoorraden. In clie gebieden mag de commis- 00£ maar enige controle te aan- Dat is het echte probleem der sie inspecteurs sturen en mag zij vaarden vanwege een Sovjet- Westerse veiligheid. Al de rest is aanbevelingen geven aan de mo- agent, hij weze uit Rusland of ij del gepraat, gendheden die de gebieden behe- utt de satellietstaten, want wij En zo zien we dan ook weer hoe ren- weten dat zij echte slavendrijvers dringend noodzakelijk het is dat Voor al ae andere koloniale ge- z^n en dajiun zucht naar jcolo- West-Europa economisch gezond bieden echter bestaat dljeen §e niaal toezicht geen andere dan gemaakt wordt door economische verplichting aan de U.N.O. tech- revolutionnaire oogmerken heeft, unies opdat wij de nodige kracht nische inlichtingen op economisch jjaf; een toezichtcommissie, zouden hebben om de nodige in- en sociaal gebied te verstrekken. Waarbij de communisten niet be- strumenten te maken ter bevei- Die discussie werd nog vergif- trokken zijn, goed werk kan leve- liging van onze gemeenschappe- tigd door het feit van de onlus- ren> werd bewezen vóór 1947 toen lijke veiligheid, ten die onlangs in Nigeria plaats Kremlin zich nog niet aan de hadden en waarbij een dertigtal v oog dij commissie interesseerde. Afrikaners omver geschoten wer- 2.0 was het verslag van de onder den. Dit deed de anti-koloniale zoekscommissie voor Samoa zeer gevoelens van alle niet-Tcoloniale objectief en de regering van mogendheden oplaaien en bracht meuw-Zeeland heeft de aanbe- opnieuw het verlangen naar voor veltngen die er in vervat waren, om een echte U.N.O.-controle te geer goed aangenomen, doen uitoef enen over alle kolonia- Sedert de Sovjets er bij kwa- le gêbieden. men verkeerde het echter. Den- En waarom is de meerderheid fcen wtj maar aan de verslagen zo tegen de koloniale mogendhe- Qxier Tanganika en Ruanda- den en verdenkt men ons van elk jjrundi. mogelijk misdrijf? De Amerika- pjat de koloniale mogendheden, nen uit traditie, de Russen uit en egeval België, dus voor ideologie, de Aziatische en Arabi- stelle een U.N.O.-toezicht te aan- sche staten uit herinnering aan vaarden onder bepaalde voor hun eigen afhankelijkheid en de waarden en in elk geval met uit- Zuid-Afrikaanse staten uit natio- sluiting van de volksdemocratiën. naai zelfbewustzijn. De huidige toestand in de U.N.O. Daarom vormen al die landen iaat voorzien dat een dergelijk steeds blok, en oefenen zij druk- voorstel zeer goed zou onthaald king uit om de koloniale mogend- worden. De spanning zou verdwij- heden er toe te verplichten een nen en wij zouden veel rustiger controle te aanvaarden, juist zo- on$ beschavingswerk kunnen als voor de mandaatgebieden. voortzetten. De koloniale mogendheden vre zen echter en terecht dat, nog steeds het probleem zo zij daarop toegeven, elk gezond der duitse bewapening beheer onmogelijk zal worden. In Vanaf Maandag a.s. gaan de briefdragers op ronde om het jaar geld te innen voor ons blad voor 1950. Daar ze zich slechts eenmaal ten huize daarvoor aanbieden, vragen we onze lezers beleefd doch dringend het JAARBEDRAG VAN 100 FRANK te willen gereed leggen en het hen te overhandigen bij hun komst. Zo zijn onz.i postabonnenten verzekerd zonder onderbre king jaar-uit jaar-in Het Wekelijks Nieuwste zullen ontvangen. Wil de briefdrager melden welke uitgave U wenst, ofwel: «Het Wekelijks Nieuws» voor Roeselare; «Het Wekelijks Nieuws» voor de Kuststreek; «Het Wekelijks Nieuws» voor leper; Het Wekelijks Nieuws De Poperingenaar voor Poperinge. BEMERK WEL: De briefdrager gaat slechts dóar binnen om i het abonnement te vernieuwen, waar- de lezer op een postabonnement j ingeschreven was en is. Wie dus nog nooit ons blad met de post kreeg, en dit thans I wenst, dient heel eenvoudig onderstaande formulier in te vullen en j het onder omslag op te sturen ter drukkerij, Gasthuisstraat 19, Po- peringe. Enkele dagen daarop krijgt U dan het bezoek van de briefdrager die komt ontvangen (jaarabonnement 100 fr.) en dan zorgen wij ervoor dat U regelmatig om de week de door U be- geeide uitgave ontvangt. Alhoewel geen bevestiging ver strekt werd door de officiële diensten wordt in wetenschappelijke kringen te Washington bevestigd dat de U.S.A. ernstig werken aan de verwe zenlijking van de heliumbom welke dan te Eniwetok zou worden be proefd. Bij deze heliumbom, welke wel 1.000 maai sterker zou zijn dan de atoom bom destijds afgeworpen te Hirosji- ma, zou de gewone atoombom slechts dienst doen als aansteker. Er zou ook spraak zijn van draag bare atoomwapens welke in de maak zouden zijn. fabrieken schoten als paddestoelen te onderscheiding, vier met onder uit de grond en de arbeidende stand scheiding en één met voldoening, werd in het leven geroepen. Hst tweede schooljaar is begonnen Het was de eeuw waar het kapita- met 4 leerlingen in het voorbereidend lisme zegevierde en waar de arbeiders jaar, 24 in het eerste en 6 in het wesrloo. stonden en leefden in armoe- tweede dige omstandigheden. Bij hen heerste Het programma van de school is ellende en grote stoffelijke nood, zij zeer' omvangrijk, Naar het officieel waren proletariërs in de volle beteke- programma worden de sociaal-econo- nis van het woord. mische wetenschappen bestudeerd in De 20* eeuw is de eeuw van de so- cursussen over staatshuishoudkunde, ciale revolutie. Verenigingen werden arbeidswetgeving, statistiek, maat- in het leven geroepen om de stoffe- schappijleer, openbare instellingen, lijke belangen van de arbeiders te enz. k verdedigen. De syndicaten ijverden Naast een degelijk sociaal-econo om de arbeiders deelachtig te maken misch onderricht wordt ook getracht aan de verworvenheden van de be- een degelijke godsdienstige en morele schaving. De syndicaten groeiden aan opvoeding te geven door cursussen en hebben op stoffelijk gebied reeds over beroepsmoraal, op voedingspro- veel verwezenlijkt ten voordele van biemen, moderne cultuurwording, mo de arbeiders. Heden, na 50 jaar strijd, raalphilosophie, wijsbegeerte, psycho- zijn zij reeds zo uitgegroeid dat hun icgie, enz. organisatieperiode kan afgesloten werden. Nu 1 egint de lastige taak van de opvoeding'. De arbeiders dienen die stoffelijke voordelen te waarderen en nuttig te gebruiken en de arbei dende s* nd moet eveneens een cul tureel en zedelijk hoogstaande ttand worden. Hier heeft de sociale assistent een belangrijke zending te vervullen. Hij is er vooral op aangewezen, 01 niet alleen de s iale verworvenheden te do-rn kennen en de sociale wetten toe te passen, aai' hij moet vooral door zijn contact de mensen trachten te begrijpen, hen bewust maken van him eigenwaarde, hen leren verlan gen zelfstandig en persoonlijke men sen te zijn, hen voor hun sociale ver antwoordelijkheid stellen, m.a.w. hen opvoeden tot sociaal voelende en ze delijk hoogstaande mensen. Dit is een zeer lastige maar verhe- v.-ne zending. Het is dan ook gemak kelijk te begrijpen dat die taak aan de sociale assistent hoge morele eisen stelt. Hij moet zelf sociaal bewust zijn bezitten en een hoogstaand le ven leiden. Deze hoedanigheden dient hij aan te leren in de sociale school wa r hij zijn opvoeding ontvangt. De sociale school moet dan ook een instelling zijn waar naast een grondi ge kennis op sociaal-economisch ge bied, ook een degelijke morele vor ming wordt gegeven. Te Roeselare bestaat er sedert ver leden jaar een school voor maat schappelijk dienstbetoon ln de Lcen- straat, Nr 50. Dhr Advokaat Albert Degryse, Volksvertegenwoordiger, is Voorzitter (Zie vervolg 2" blad). Wij hebben hier verleden week een dergelijk systeem zouden zij reeds over gehandeld. De kwestie inderdaad, de gehele financiële en tijdens de afgelopen week ech- bestuurlijke verantwoordelijkheid fer zeer actueel gebleven. Ze werd dragen terwijl de politiek zou ge- ang wereldbladen behandeld, leid worden en bepaald door li- £e vormde het voorwerp van be- chamen en comité's die in de sprekingen in de meest diverse grond van de zaak geen enkele nationale en internationale mi- verantwoordelijkheid dragen. lieu's. De vraag die wij nu echter wil- gr kwamen zelfs eigenaardige len stellen is de volgendedoet DuUse reacties los. En ook het men er goed zo stug «neen» te oordeel van de internationale blijven zeggen op al de drukkings- pers schijnt niet zeer standvas- manceuvres vanwege de meerder- zijn. Meer en meer draait heid van de U.N.O.? men naar de stelling die wij Dat schijnt wel het officiële jiïer in ons voorgaand artikel ver standpunt te zijn, zowel in Belgie dedigd hebben. Iedereen gaat in- (üs in Engeland, Frankrijk, Ne- derdaad inzien dat West-Europa der land, Portugal. zowel voor zijn verdediging als Wij geloven nochtans dat het voor zijn economisch leven Duits- verkeerd is. Moet men dan die controle en land nodig heeft. Alleen de F.I. mannen en andere communisti- dat toezicht aannemen? Ja en sche agenten betwisten dat. neen. Ziehier wat wij menen En anderzijds is het duidelijk dat de 50 divisies die in het Pact Wij stellen vast dat de publieke van Brussel voorzien zijn, onmo- opinie over bijna de gehele U.N.O.- gelijk zouden volstaan om de wereld ons verdenkt van God weet Sovjets op de lijn van het ijzeren welke verdrukkingspolitiek in on ze koloniën. De publieke opinie is In ons blad van vorige week deel- naar het lot van zijn Arendsjongs den wij, voor zover die ons bekend kens en zijn tweede een verzoek om waren, alle omstandigheden mede zijn beste groeten over te maken aan over de aanhouding van de Vlaams- zijn kennissen in Vlaanderen. Verder Hongaarse priester Stefaan Regöczi vroeg hij zalf om op zijn wonden te op 22 Oktober jl. Bij nachte ging de strijken. Hongaarse communistische politie Om de maand zal hem een bezoek hem opzoeken in zijn kerkje te Vè,c van 5 minuten mogen worden ge en sleurden hem weg van zijn Arends- bracht en een pak overhandig Als redenen voor zijn aanhouding nader werden aangegeven: 1) Om kinderen een anti-demokra- opvoe- jongskens. Sedertdien konden wij nieuws vernemen over het lot van E. H. Stefaan Regöczi en verhaasten ons tische (niet-communistische) dit aan onze lezers bekend te maken, ding te hebben gegeven; Aanvankelijk werd de aangehoude- 2) Om betrekkingen te hebben on- ne overgebracht naar de beruchte derhouden met het buitenland; Andrassy-Ut, het hoofdkwartier van 3) Om zidh te hebben verzet tegen de Gepeoe te Budapest, waar hij ge- de besluiten van de Regering inzake durende 22 dagen opgesloten werd in nationalisatie der 6oholen. een koude en vochtige kelder. Hij Laat ons intussen bidden voor de moest er een ruwe behandeling on- gevangene opdat hij spoedig in vrij- dergaan en werd bedreigd met de heid zou mogen worden gesteld en zwaarste straffen, om tenslotte te zijn verheven werk zou kunnen her worden overgebracht naar het con- vatten; steunen wij meteen verder centratiekamp van Kistarcsa. het werk der Arendsjongskens dat de In dit kamp mocht hij onlangs het E. H. Stefaan Regöczi zo nauw aan bezoek ontvangen van zijn broeder het hart lag. Imi. Zijn eerste woord was een vraag Vlaanderen zal hem niet vergeten. 6-12-49. V. WESTERLINCK. Ondergetekende begeert een postabonnement op «HET WEKELIJKS NIEUWS» voor (1) NAAM ADRES GEMEENTE (STAD) (Handtekening) (1) Niet vergeten de gewenste uitgave te vermelden. Gezien de Post slechts abonnementen aanvaardt VOOR EEN VOL JAAR, dus voor 100 fr„ wagen wij onze Lezers die zich begeren te abonneren voor 6 maanden (52 fr.) of 3 maand (26 fr.) dit bedrag te willen storten op onze Fostcheokrekening Nr 4763.60 van Drukkerij Sansen, met vermelding van hun volledig adres. Wil zorgen dan dat alles in orde komt. Wie van nu af inschrijft op een jaarabonnement 1950 ontvangt GRATIS ons blad tot einde December 1949. Hr Van Acker, gewezen Socialistisch Eerste-Minister, die sedert 1945 een verbeten campagne tegen de Koning voert en dezes terugkeer met alle middelen poogt te verhinderen, heeft andermaal gemeend onwaar heden te moeten verkopen om onze Vorst te belasteren. minister, en niet de Koning, die dat voorstel heeft gedaan. De Ko ning legde zich neer bij de over wegingen van de eerst minister, en de datum van zijn terugkeer werd in gemeen overleg op 18 Juni vast' gesteld. DE REGERINGSVORMING EN DE TROONREDE De Vorst verzocht de eerste-minls- Heer Achiel Van Acker is een der die op 14 - 15 Juni 1945 te Sankt- Socialistische vertegenwoordigers in Wolfgang werden gevoerd. In annexe de speciale Kamercommissie belast 45 van het verslag vindt men het ter de formateursopdracht te willen met het onderzoek omtrent het wets- proces verbaal van dhr Pirenne. Vol- aanvaarden. Drie oplossingen werden ontwerp op de Volksraadpleging. gens dhr Van Acker zou de Koning, onder ogen genomen: de handhaving Tiidens de zittine dier commissie die Samen met hem een ontwerP va? van de bestaande regering, welke op- „,3® SL;fi troonrede had opgemaakt, hem 's lossing de voorkeur van de Koning fl heeft de Hr Van Acte nu be- Vrijdags gezegd hebben dat hij 's genoot; de vorming van een parle» ji., neeit ae ±11 van Acker nu oe Maandags in het land zou terugke- mentaire regering, en, indien deze weerd dat het verslag der Commissie Servais onvolledige en partijdige do- kumenfcen heeft gepubliceerd, en een. ren doch dit onder één voorwaarde beide oplossingen niet verwezenlijk» dat noch de regering noch de Prins baar bleken, de vorming van een za» Regent hiervan op de hoogte zou- kenkabinet, dat slechts een voorlopige aantal onjuistheden bevat. den zijn, De Heer Van Acker zou opdracht zou te vervullen hebben Hij gaf twee voorbeelden van deze hierop geantwoord hebben dat zulks welke er in hoofdzaak in zou bestaan zogezegde onjuistheden. Annexe 43 niet mogelijk was. De Koning zou de verkiezingen voor te bereiden. De eerste-minister verklaarde t« zullen trachten een regering te vor men op grond van een dezer drie formules doch zei niet te kunnen verzekeren, dat hij hierin zou sla gen. De Koning legde vervolgens zijn gordijn tegen te houden. Dat we ten de Duitsers ook en zij weten bijgevolg dat zij, zonder eigen le ger, weerloos aan een Russische inval zouden overgeleverd zijn. Dat is zeer gevaarlijk, want het zou er gemakkelijk kunnen toe leiden de Duitsers in de armen van de Russen te werpen nog voor er een conflict ontstaat. En indien het tot een conflict zou komen dan zouden de West-Duitsers zeer bekoord zijn om in het gewapende Oost-Duitsland, het échte Duits land te erkennen, wat al even slecht ware. Wij blijven dus bij onze con clusie van verleden week en stel len met genoegen vast dat de ge hele Westerse opinie stilaan de zelfde weg opgaat. Maar van waar dan de eigen aardige verklaring van Dr Ade nauer, de West-Duitse Eerste- Minister, die zelf zegt dat hij geen wederbewapening van Duitsland vereist maar alleen de oprichting van Duitse vrijivilligerskorjjsen, ingeschakeld in een Westerse strijdmacht? Wel, naar onze mening, om een drievoudige reden. Ten eerste om de opiiiie in het Westen, en vooral in Frankrijk, gerust te stellen, wel wetende dat de gebeurtenissen sterker zullen zijn dan elke sentimentaliteit. Ten tweede om het Westen mo reel te dwingen ook West-Duits- land in hun verdedigingssysteem op te nemen, door het incorpore ren van Duitse eenheden. Ten derde en dit is wel de van het verslag Servais betreffende zich hierbij neergelegd hebben en de besprekingen van 9-11 Mei 1945 tot de heer Van Acker het ver te Strobl maakt er geen gewag van zoek gericht hebben een nieuwe re- dat de Koning, aldus dhr Van Acker, gering samen te stellen. De hr Van graaf Pierlot weigerde te ontvangen, Acker verklaarde hiermee akkoord te en dat hij op eigen wil besliste van gaan doch de functie van kabinet- niet terug te keren. Het proces ver- vormer te zullen weigeren. Hiervan baal werd opgemaakt door dhr Wee- zegt het proces verbaal Pirenne niets, ontwerp van" troonrede voor aan de maes, die steeds volgens dhr Van aldus dhr Van Acker, die verder be- eerste-minister, die na enkele wijzi- Acker, bij het onderhoud niet aanwe- weerde dat de Koning geen hartcri- gingen van zeer bijkomende aard la zig was. Als tweede voorbeeld haalde sis leed toen hij Prins Karei verzocht hebben aangebracht, zijn instemming dhr Van Acker de besprekingen aan, het regentschap voort te zetten. met het ontwerp betuigde, er aan toevoegende, dat de rede vanzelf- Op deze beweringen van de hr Van Secretaris des Konings, als antwoord Na de unch werd de terugkeer van Acker, door de pers nadien verspreid, en terechtzetting, volgende medede- de Koning in alle details vastgesteld De Koning verzocht de eerste minis ter zijn vertrek tot 's anderendaags te willen uitstellen, zodat hij nog ken- werd door de Hr Jacques Pirenne, ling bekend gemaakt: In de bijzondere Kamercommissie heeft een Oud-Minister verklarin gen afgelegd over de besprekingen, die op 14 en 15 Juni 1945 te St. Wolf gang hebben plaats gehad. Deze verklaringen nopen, voor zover de bladen er een voldoende nauwkeurig verslag van hebben geg even tot de volgende rechtzetting: DE KONING MOEST OP 18 JUNI TERUGKEREN nis zou kunnen nemen van het ont werp van de toespraak die de Koning voornemens was over de radio te hou den. De eerst minister verklaarde evenwel om redenen van politieke aard niet te kunnen blijven en ver trok omstreeks 16 uur om dadelijk uit Salzburg per vliegtuig naar Brus sel terug te keren. Men zal zich herinneren hoe d# Op 11 Juni heeft de Koning de toenmalige, eerste minister, dhr Van Acker, ter kennis gebracht, dat hij Tijdens het onderhoud deelde de hem wenste te ontvangen, evenals Koning de eerste minister in het bij- regering, die op 16 Juni bijeenkwaitt, dhr Jacques Pirenne. Na tweemaal te zijn van dhr Jacques Pirenne, zijn haar ontslag aan de Prins-Regent zijn uitgesteld, ging Let vertrek per voornemen naar Brussel terug te ke- aanbood, vliegtuig door op 14 Juni. De Koning ren mede, zonder die terugkeer on- ontving de eerste Minister nog de- dergeschikt te maken aan om het VAN ACKER RAADT zelfde dag, op het einde van de na- even weike voorwaarde. De eerste TROONSAFSTAND AAN middag. Vervolgens ontving hij dhr minister bracht in dat de terugkeer Op 17 Juni overhandigden de HH, Jacques Pirenne, wien hij mededeel- van de koning hem niet mogelijk leek Jacques Pirenne en Louis Frederlcq de dat hij de eerste minister kennis ZOnder dat de eerste minister maat- de eerste minister een brief van d« had gegeven van zijn voornemen, regeien ter voorbereiding van die te- Koning, waarin de eerste minister onmiddellijk naar België terug te ke- rUgkeer had kunnen treffen. Derhalve herinnerd werd aan zijn principiële ren. Op dat ogenblik voltooide de steide hij de Koning voor, twee of aanvaarding de regering samen te Koning zijn ontwerp-troonrede. drje dagen na hem terug te keren, stellen en verzocht werd deze op- De volgende dag, 15 Juni, ontving Intussen, zo zei hij, zou hij de rege- dracht te willen vervullen, de Koning de eerste minister te 10 u. r'nS uitnodigen zich op 18 Juni ter Op 19 Juni lazen de HH. Plrenna Enkele ogenblikken later werd dhr beschikking des Konings te houden, en Fredericq de eerste minister de Jacques Pirenne verzocht het onder- Ten einde evenwel bewegingen in tekst van een brief voor, die zij voor houd bij te wonen waarbij hij als diverse zin te voorkomen, zou hij de nemens waren te publiceren, ten secretaris optrad. Het gesprek werd datum van 's Konings terugkeer tot einde het standpunt van de Koning omstreeks 13 uur onderbroken. De Let allerlaatste ogenblik niet mede- bekend te maken. In dit schrijven Koning en de Prinses van Retle delen aan de Prins-Regent of aan deelden zij mede, dat de eerste mi- noodden de Eerste Minister en de Hr de ministers. nister op 15 Juni het ontwerp van Jacques Pirenne mede ten dis. De be- in strijd met de notulen van de troonrede van de Koning had goed sprekingen werden tegen 15 uur her- vergadering der bijzondere commis- gekeurd en de opdracht een regering vat, en liepen omstreeks 16 uur ten sie, zoals zij in de bladen zijn ver- te vormen had aanvaard, einde» schenen, was het dus d« eerst* (Zie vervolg 9* blad),

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 1