Verhamme staat terecht voor het Assisenhof van West Vlaanderen De vernieling van de IJzertoren pet tragische leöen üan f^embpandt üan f^ijn De school voor Maatschappelijk Dienstbetoon te Roeselai Naar het einde der staking der Grensarbeiders «Spaakinstan»? e PROVINCIE WEST-VLAANDEREN VOORZIET 35 MILIIOEN FRANK BOUWPREMIËN IN 1950 Hij pleegde te Kortrijk twee roofmoorden en verscheidene diefstallen Geen vervolging tegen Senator de Groote, besluit de Senaat. SKYRAKET VLOOG 100 KM. HOOG VERBETERINGSWERKEN AAN DE BAAN IEPER-VEURNE BEROEPSBREVET DER HAARKAPPERS TE BRUGGE GERECHTSZAKEN Xicbt en scbafcuw j Sen rechtzetting van tiet Secretariaat des Konings SCHUIF WIJZIGINGEN IN HET N. I. R. DE OORLOGSSCHADE VERGOEDING HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 10 Dec. 1949. Blz. 2. VERVOLG Naast de theorie worden de stu denten ook met de werkelijkheid van het sociale leven in contact gebracht door sociale bezoeken aan nijver- heidsinstellir~en, vakscholen, sociale we ken, openbare instellingen, eha... Het leraarskorps is eveneens een waarborg voor het degelijk onderricht der school. Verschillende vooraan staande mensen uit de sociale orga nisaties en uit het economisch leven, advocaten en bevoegde priesters, zijn geroepen om de cursussen te geven. De schooi bevat drie leerjaren, waarvan het laatste leerjaar doorge bracht'wordt als stage. Sinds dit jaar werd oók een voorbereidend jaar in gezet, dat de tudenten, die op 31 De cember 1949 niet de ouderdom van 18 jaar bereikt hebben, of die een speciale voorbereiding wensen, inleidt op de cursussen van het eerste jaar. Na,het perste jaar dient de student zich tespecialiseren. Keuze wordt hem geboden tussen verschillende takken der nijverheid; sociaal-econo mische waagstukken, zoals arbeiders-, middenstands- en landbouwvraag stukken, volksopvoeding en kolonie. De 'stage gedurende het 3« leerjaar wordt doorgebracht in een of ander Inrichting', volgens de specialisatie welke de student gekozen heeft. Na de stage dient een thesis opge maakt naar de jciale ervaringen .op gedaan gedurende de stage.-Deze the sis dient" dan verdedigd voor de cen trals examencommissie te Brussel. Wanneer de student slaagt, wordt hem het Officieel diploma van maat schappelijk assistent afgeleverd. Daarmee heeft hij toegang tot de sociale diensten in staats- en para- statale instellingen, in de ministeries, in private nijverheidsinstellingen, in sociale organisaties, in jeugdwerken, ehz.' Dai de sociale school mogelijk heden biedt, blijkt uit een verslag van E.'Pl Lauwers, bestuurder van de sociale s«ho»l van Heverlee, op gemaakt ter gelegenheid van de 25-jarige jubileumviering van de school. Zeër veel oud-leerlingen van deze school zijn" werkzaam in de christe lijke' arbeidersbeweging. Anderen treft men aan in de patroons- en midden standsorganisaties, in de Belg. Boe renbond,, waar ze aangeworven wor den dis propagandisten of inspecteurs, ln de ministeriële departementen, in de nijverheid, de pers, de radio, in het privaat bedrijfsleven, in de poli tiek, in de opvoedingswerken, enz... De bediening van maatschappelijk «ssist.ent is de betrekking van de toe- komst. Veel nijverheidsinstellingen, sociale organisaties en openbare be sturen,' doen beroep op maatschappe lijke' assistenten, en deze vraag zal nog groter worden, eens dat de struc tuurhervormingen hun volledige toe passing, zuilen vinden en naarmate de sociale''evolutie vooruitgaat, wordt ar maatschappelijke assistent meer en meer onmisbaar. In deze tijd is het moeilijk voor veel afgestudeerden van onze huma- nlteiten een flinke betrekking te vin den,- Men heeft te veel studerenden. Zokvel de afgestudeerde, die in het bezit is van het diploma van volle dig middelbaar onderwijs, als de stu- E. H. J. De Jaeger, Kandidaat in Wijsbegeerte en Letteren, welke Z. E. H. Dubois in zijn lastige bestuurders- taak zeer sterk bijstaat. dent die dit diploma niet bezit, kan in de sociale school de voor hem aan gewezen richting vinden, waar hij, na drie jaar studie, hst diploma van sociaal assistent kan veroveren, dat hem in de gelegenheid zal stellen een mooi, verhevene en ook gosd bezol digde bediening uit te oefenen, in dienst van zijn medemensen. Er worde echter opgemerkt dat de student' die niet het diploma bezit van volledig middelbaar onderwijs (oude en moderne humaniora) al leen kan toetreden tot het jongste jaar, hetzij mits het afleggen van een ingangsexamen dat zijn voldoende rijpheid van geest bewijst, hetzij mits het doormaken van het voorbereiden de jaar. Het diploma is slechts een uit gangspunt. Hard zal hij nog moeten werken en al de gaven van verstand en gemoed zal hij moeten ten dien ste stellen van zijn taak. We zegden het reeds, het is een weldaad dat in onze provincie een katholieke sociale school is ingericht. De opvoeding is van zeer groot be lang en wie de jeugd bezit, bezit de toekomst. Meer en meer doet men thans beroep op sociale assistenten in het bezit van het officieel diplo ma. Het ls dan ook nodig dat katho lieke onderwijsinrichtingen worden opgericht, die niet alleen de cur sussen geven nodig om te voldoen aan de eisen van de Staat, doch die voor al deze cursussen geven, gebaseerd op de principes van de godsdienst, en die daarbij de godsdienstig-morele opvoeding verzorgen. De sociale school van Roeseiare staat voor een moeilijke en zware taak. Het is reeds bemoedigend te mogen vaststellen dat bij de tweede cyclus het aantal leerlingen vier maal zoveel bedraagt als bij de opening van de school. Wij zijn er zeker van dat de so ciale school van Roeseiare tot een sterke onderwijsinrichting zal uit groeien; haar flinke bestuurder en het uitgelezen leeraarskorps zijn er een waarborg voor. We wensen de school voor maat schappelijk dienstbetoon te Roeseiare een flink succes. OPUS. Tot dusver werd reeds 15 millioen frank uitgekeerd. Voorrang aen grote gezinnen. OP INITIATIEF VAN WIJLEN II. D'ARTOIS Het provinciaal bestuur van West- Vlaanderen nam op Initiatief van wijlen bestendig afgevaardigde Henri d'Artois, als eerste officieel bestuurs lichaam de beslissing om bouwpre- miën te verlenen aan alle inwoners der provincie, die een goedkope wo ning wilden bouwen of kopen. Niet minder dan 2.850 aanvragen werden ontvangen. Aan zulk een succes had het pro vinciaal bestuur van West-Vlaande- ren zich niet verwacht. Gedurende dit jaar heeft men bij voorrang de aanvragen van grote gezinnen onderzocht. Tot op heden kon aan 650 aanvra gen voldoening gegeven worden en werd 15 millioen fr. uitgekeerd. De eerste premie werd door gouverneur Van Outryve d'Ydewalle persoonlijk aan een groot gezin met 9 kinderen te Wevelgem uitgereikt. Deze premie bedroeg 54.000 fr. De bedragen, die in West-Vlaan- deren uitgereikt worden zijn tamelijk hoog. Men krijgt inderdaad 16.000 fr. per gezin, vermeerderd met 2.000 fr. voor ieder van de eerste drie kinde ren, en met 4.000 fr. voor ieder kind van het vierde af. GEEN STOPZETTING VAN UITKERINGEN Door sommigen werd het gerucht verspreid dat het provinciaal bestuur het uitbetalen van bouwpremiën had stop gezet. Dit gerucht willen wij volledig tegenspreken. Deze week nog keurde de bestendige deputatie van West-Vlaanderen een aantal aanvra gen goed en werden bouwpremiën uitbetaald. In de begroting van de provincie voor 1950 staat een bedrag van 35 millioen fr. Ingeschreven om bouw premiën uit te keren. Niet alle 2.850 aanvragen zijn in orde, maar tot op heden werden toch maar weinig mensen afgewezen. Het bedrag van 35 millioen zal zeer waarschijnlijk volstaan voor de overige aanvragen. VOOR 30 NOVEMBER 1950 MOET GEBOUWD Wie in aanmerking komt doch wiens geval nog niet voorkwam, moet nog wat geduld oefenen. Ook dient er op gewezen dat al len, die vóór 6 December 1948 hun aanvraag deden maar vóór 30 No vember 1950 niet zullen gebouwd hebben, automatisch uit de categorie der rechthebbenden vallen. Het toekennen van bijzondere bouwpremiën weegt zwaar op het budget van de provincie WestVlaan- deren, maar niettemin durven wij hopen dat het provinciaal bestuur op de Ingeslagen weg zal voortgaan. Verward in dc millen van eigen léugéns, verdedigde zich een sinistere moordenaar voor zijn rechters. Verhamme bekende één roofmoord, deze op Bertha Demeyer, misdaad die het aanknopingspunt werd voor de ontsluiering van een tweede even vreselijke en afstot J „lce ioofmoord op de persoon van Pinteion Désiré. In het geval Bertha Demcyer waren de bewijzen klaar en on omstotelijk, de moordenaar bekende vlot. De moord op Pinteion, die schijnt) ar minder doorslaande bewijzen leverde voor de schuld van de moordenaar, werd door deze hardnekkig geloochend. Na een tijd, tijdens eentonige gevangenis uren, over het geval nagedacht tc hebben, trok h'j stuk voor stuk sommige vroegere verklaringen terug die dienstig konden zijn om zijn schuld in de roofmoord op Pintclon tc bewijzen. Stuk voor stuk loochent hij thans, stuk voor stuk geraakt hij echter vé: w. rd in eigen leugens. Wannéér hij moe is van eigen ver klaringen tegen te spreken, dan keert hij zich woedend tot de ge tuigen xlie volgens Verhamme allen liegen,.. De debatten cirkelen bijna uitsluitend rond het geval Fihitlon. De roofr.r. d op Berüia Demeyer dient sléchts a>s vertrekpunt voor de ont .varriiig. T t' Bij de Senaat was door de Hr On derzoeksrechter, belast met het on derzoek Inzake de dynamitering van de IJzertoren, een verzoek Ingediend om de Hr De Groote, Senator te Houthulst, ln de zaak te mogen be trekken. In de Senaatscommissie voor Jus titie werd dit verzoek en het mede- gaandfe dossier, opgesteld ten laste van de Hr De Groote, onderzocht. Hr Veimeylen was aangesteld geworden als verslaggever. In het uitgebrachte verslag van Hr Vermeylen werd dan vastgesteld dat de reeks feiten door de Hr Onder zoeksrechter tegen de Hr De Groote uitgebracht slechts berustten op ge ruchten en private vriendschappelij ke gesprekken welke hij voordien met de betrokkene had gehouden. Vertier wordt vastgesteld dat de gegevens verstrekt in het dossier van geen betekenis kunnen zijn voor een eventuele vervolging, geen positief gegeven of enige verklaring bevatten welke kunnen bepalen dat de Hr De Groote dader of mededader van de vernieling zou zijn geweest, en dat de gegevens over de private gesprek ken eiikel 'opgetekend werden maan- deri nadat die werden gehouden. Ver der dat de verklaringen die de Hr De Groote verweten worden slechts zoudeiv zijn afgelegd ingevolge zijn grote bekommernis omtrent de man nen van de Weerstand. Het verslag besluit dat geen gegeven de verden king tégende Hr De Groote kan wet tigen. Ter Senaatsziitting werd de kwestie dan verder behandeld en met alge mene Stemmen werd besloten het verslag van de Hr Vermeylen goed te keuren en geen vervolging tegen de Hr De Groote toe te laten. ONDERZOEK MOET WORDEN VOORTGEZET Voor de Senaatszitting had de C.V.P.-groep van de Senaat het geval De Groote onderzocht en werd het verslag Vermeylen er goedgekeurd. Tevens werd er beklemtoond dat het onderzoek naar de schuldigen van de vernietiging van de IJzertoren krachtdadig dient doorgezet en dat de goedkeuring van het nlet-ln-ver- volging stellen van de Hr De Groote dit onderzoek in niets mag vertragen. Initiatieven werden er overwogen om het onderzoek te bespoedigen. In die zin werd in de Senaatszit ting zelf door de Hr C.V.P.-Senator Ronse. een verklaring afgelegd, die o.m. zegde: De groep zal zich nooit neerleg gen bij de onverantwoordelijke aan slag op de IJzertoren en eist kracht dadige voortzetting van het onder zoek. Tevens protesteert zij tegen alle laffe aanslagen, die onwaardig zijn van een beschaafd land. NIEUWE GEVALLEN VAN ONEERLIJKE HANDEL AAN DE KUST Naar we uit De Panne vernemen, werd een uitgebreid onderzoek Inge steld ten laste van een zekere H. B., welke zowat overal oneerlijkheden zou hebben bedreven en o.m. ver scheidene wissels zonder dekking zou hebben uitgegeven. Het bedrag van deze wissels zou ver over de 100.000 fr. belopen. Aan snelheid van 7.000 Km. per uur. Gekleurde foto's van de aarde genomen. Door de Amerikaanse autoriteiten werden proeven genomen met een skyraket welke een hoogte van 100 Km. heeft bereikt, 15 minuten ln de stratosfeer is gebleven waar zij een snelheid van 7.000 Km. per uur bereik te. Met deze raket werden tevens van op grote hoogte kleurfotos van de aarde genomen. Op 16 December zul len opnieuw twee raketten worden afgeschoten. Door de Amerikaanse vloot wer den eveneens proeven gedaan met een vliegtuig dat aangedreven werd door een straalmotor en door raket ten. Met dit toestel zou een snelheid van 1220 ét 1260 km. per uur zijn be reikt. Toen het toestel over de grond scheerde was het reeds uit het zicht verdwenen vooraleer men het geluid van de motor horen kon. De roofmoordenaar Verhamme, verschijnt, in de box onder bewaking van een rijkswachter. Dinsdag 6 December begon de 4'- en laatste zittijd van het Assisenhof van West-Vlaanderen onder voorzit terschap van Raadsheer G. Van Hoy. Als bijzitters fungeren de H.H. De Clercq en Lefevsre de ten Hove. Het ambt van het Openbaar Mi nisterie wordt bekleed dopr dhr Bon te, Substituut van de Procureur des Konings. Beschuldigde yerhanune wordt van ambtswege verdedigd door Meester Lamiroy, De samenstelling der jury neemt enkele tijd in beslag en 't is ruim 10.30 uur wanneer de behandeling van de zaak kan beginnen. AKTE VAN BESCHULDIGING. Beschuldigde Verhamme, 24 jaar oud, wordt binnen gebracht en na identificatie verleent de voorzitter het woord aan de griffier die lezing' g:eft van de beschuldigingsakte Twee roofmoorden worden Ver hamme ten laste gelegd. 1) Op 13-3-47 moord op Pinteion Désiré, 73 jaar oud, die een kleine tabakwinkel uitbaatte op de Stase- gemsteenweg Kortrijk. De moord werd gevolgd door beroving van het slachtoffer. 2) Op 31-3-47 moord op Demeyer Bertha, echtgenote Maes, Makesteen weg te Kortrijk, eveneens gevolgd van diefstal. Tussen deze twee hoofdfeiten lig gen nog drie diefstallen: 1050 fr., 150 Akkoord bereikt tussen Frans-Belgische Regeringen en de Werkgevers. Op de Quai d'Orsay te Parijs werd Inzake het geschil met de grensarbei ders een akkoord bereikt en getekend door de afgevaardigden van de Fran se en Belgische Regeringen, alsmede door de afgevaardigden der werk gevers. De vertegenwoordigers der werknemers verlangden vooraf nog overleg te plegen met hun opdracht gevers, vooraleer hun handtekening onder het dokument te plaatsen. Het akkoord zou o.m. het volgende bepalen De lonen zullen Integraal worden overgemaakt tot een maximum bedrag van 36.000 Franse fr. per maand, vermeerderd met 21 t.h. De overeengekomen vermenigvuldiger is 1,27. De financiering van deze toe slag moet verzekerd worden door de drie ondertekenaren, naar rato van 6, 9 en 12 t.h. Deze 12 t.h. komen ten laste van de werkgevers. De bijdrage van de Franse staat (9 t.h.) wordt opgebracht door een loonsbelasting en door het verschil tussen de Bel gische en Franse sociale bijdragen. De overeenkomsten van Januari en April Jl. worden door het nieuwe ac~ coord, dat van 23 September af uit werking heeft, opgeheven. Geen enkele grensganger zal de transfert-mogelljkheden nog moeten missen voor de periode van 1 April tot 23 September. De grensarbeiders zullen een globaal bedrag van 10.090 Franse fr. ontvangen, waarvan 6.000 frank naar België mag gaan. Naderhand werden nog énkele ver dere gegevens verstrekt over het ak koord en hieruit werd bevestigd dat de voorziene regeling heel ingewik keld is. Het coëfficiënt zou niet 1,28 zij voor alle lonen, maar schomme len volgens het bedrag van het loon zelf, o.m. 1,3237 voor een loon van 2.400 fr. per week, 1,311 voor 2.700, 1,301 voor 3.000, 1,2927 voor 3.300, 1,2858 voor 3.6C0 en 1,28 voor een loon van 3.900 Franse fr. Voor de vrouwen zou het coëffi ciënt op 1,21 bepaald zijn. De financiering van de toeslag zal dus voor 12 ten laste zijn van de Franse Regering, voor 9 ingestaan worden door de werkgevers en voor 6 procent door de Belgische Regering. De Belgische tussenkomst werd als volgt bepaald: 720 millioen Franse franks worden maandelijks aan de grensarbeiders betaald. Daarvan 6 procent betekenen 43 millioen 200.00 fr., of 6 millioen 171.000 fr. Belgische fr. per dag. Daar de man nelijke grensarbeiders 37.500 man sterk zijn, zal men hun dus per dag 6,58 fr. of 39 Belgische fr. per week, wat de som van 273 Franse fr. ver tegenwoordigt, moeten uitkeren. Vanaf de 1 Januari zal deze tus senkomst de vergoedingen vervangen die totnogtoe aan de grensarbeiders werden toegestaan. MASSAVERGADERING VOOR DE GRENSARBEIDERS Op Donderdag jl. moesten de vak bonden te Brussel bijeenkomen om het nieuwe akkoord te onderzoeken. Voor Vrijdag 9 December werden de grensarbeiders dan in massa op geroepen naar hun respectievelijke lokalen te Meenen, om bij geheime stemming te beslissen het nieuwe ak koord al dan niet te aanvaarden. fr. en op een derde plaats seheerge- riet' en een revolver. De akte van beschuldiging wijst erop dat beschuldigde de moord op Pinteion loochent, doch de moord op Bertha Demeyer met de daaropvol gende diefstal toegeeft. De kleinere diefstallen bekent hij eveneens. Verhamme was werkgierig en slenterde ganse dagen doo>-de stra ten. Hij huwde op 25-1-47; zijn vrouw en zijn moeder liet hij in de waan dat hij 's morgens naar zijn werk ging, maar in feite ging hij ever dag op zoek naar personen die alleen woonden of op bepaalde ogenblikken alleen waren eiT eventueel zijn slacht offers konden worden. ONDERVRAGING VAN BESCHULDIGDE. De ondervraging van beschuldigde is tamelijk kort. Hij loochent de moord cp Pinteion, bekent echter de moord op Demeyer Bertha. De voorzitter laat echter niet ge makkelijk los en Verhamme wordt duchtig aan de tand gevoeld betref fende de moord op Pintelon. Ver hamme heeft immers, inzake zijn alibi met betrekking tot deze moord zaak, reeds enkele nieuwe versies voor de dag gebracht; naarmate sommige verklaringen hem konden in het ge drang brengen. Beschuldigde geeft de stellige indruk een uitstekend vein zer te zijn en loochent soms botweg. Ook de voorbedachtheid betreffende de moord op Demeyer wordt door be schuldigde geloochend, hij schreeuwt hst uit: k Heb nooit gedacht die vrouw te vermoorden! De vrouw zeg de me dat ik een lafaard was en dan heb ik haar een vuistslag gegeven De voorzitter zegt dan tot beschul digde: «Verhamme, ge zijt gekend als een leugenaar en een bedrieger, maar ge moogt nu toch niet over drijven HET GETUIGENVERHOOR Onderzoeksrechter Carnewali verschijnt, de eerste als getuige. Hij leidde het onderzoek Inzake de moord op Pinteion Désiré. Zakelijk geeft getuige zijn relaas. Toen hij het winkeltje van Pinteion betrad, 't Was 10.30 uur, de dag van de moord, vond hij het lijk van de onge lukkige uitgestrekt op de grond, midden een grote plas bloed. De linkerkant van het hoofd vertoonde een grote gapende wonde, ook de linkerhand bleek ge kwetst. In de rechterband bemerkte de onderzoeksrechter enkele haren. Alles wees erop dat de moord voorafgegaan was door een vreselijke worsteling. Pak jes tabak en sigaretten lagen over de grond verspreid, de muren waren met bloed bespat. Naast het slachtoffer lag de afgebroken steel van een kapmes. BIJ nader onderzoek werd het overblijvende deel van het kapmes teruggevonden ln dezelfde plaats, gewikkeld ln een zak doek. De vest van het slachtoffer hing open en een half uitgescheurde binnenzak wees erop dat de moordenaar zijn slachtoffer beroofd had van zijn geld tas. Getuige vond op een meubel naast het slachtoffer een stooftang waaraan een deel ontbrak. De keuken, die grenst, aan de winkel, bood al een even vreemd schouwspel en alles wees erop dat ook hier zich een vreselijke vechtpartij af gespeeld had. De Leuvense stoof was enigszins van haar plaats gerukt, overal rond vond men bloedsporen. BIJ onderzoek van de stoof bleek dat het slachtoffer overvallen werd op het ogenblik dat hij de stoof wilde aansteken. De kool- schup, gevuld met kolen, stond klaar; het hout ln de stoof was uitgebrand. Verder bemerkte getuige op de tafel een kom met water dat rood gekleurd was. De handdoek die ernaast lag, ver toonde bloedvlekken. Vermoedelijk had de dader alle bloedsporen verwijderd. Het eerste onderzoek vorderde moei zaam. Er werd gezocht naar de twee personen In battle-dress die zouden ge zien zijn rond de plaats der misdaad en naar een persoon met regenmantel die door een voorbijganger zou opge merkt geweest zijn en de woning van het slachtoffer verliet rond 8 uur. 't Is pas wanneer Bertha Demeyer vermoord werd en Verhamme schier on middellijk als dader van deze misdaad geldentlfleleerd werd, dat men Verham me begon te verdenken als zijnde de mogelijke moordenaar van Pintelon. De twee zaken Hepen Immer parallel. Belde personen werden ln het morgen uur (rond 8 u.) vermoord. De worste lingen ln belde gevallen getuigden van grote woestheid van de aanrander. Ook de voorzorgen om zich van bloedvlek ken te ontdoen waren dezelfde. Typisch ls ook dat de slachtoffers telkens alleen wonenden waren of op dat ogenblik alleen thuis waren. Voorbereiding en uit voering waren geraffineerd. (Zie vervolg blz. 11.) Deel ervan dit jaar nog in aanbesteding. De Hr Minister van Openbare Werken heeft aan het gemeentebe stuur van leper laten weten dat bin nen kort verbeteringswerken zullen uitgevoerU worden aan de baan Ieper-Veurne. De werken aan het baanvak Elzendamme-Oostvleteren zullen nog dit jaar in aanbesteding gegeven worden wijl het gedeelte Elzendamme-Veurne voor toekomend jaar in aanmerking komt. Gezien deze baan vooral gedurende de zomer een druk verkeer biedt, kunnen we niet anders dan vragen dat er hier zou spoed achter gezet worden om de baan tegen het ko mend seizoen terug te kunnen open stellen, daar er hier reeds zoveel on gevallen te betreuren vielen. Ware het niet wenselijk deze baan op som mige plaatsen te verbreden en de al te grote krommingen weg te nemen of ten minste wat te verminderen? Langs deze baan is immers totnog toe geen veilige plaats noch voor fietsers noch voor voetgangers wijl voor de autovoerder de baan op zich zelf een groot gevaar biedt wegens de talrijke putten en kuilen. Op elke stonde loerde de dood langs deze weg. Iedereen die die baan kent en soms berilgt blijft dan ook ten zeerste be nieuwd om te weten hoever die her- stellings- en verbeteringswerken zul len reiken. Wellicht zullen openbare Besturen hierover wat nadere uitleg willen verstrekken. Maandag 5 December van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur greep ln het Middenstandsgebouw te Brugge het examen plaats voor patroonsbrevet, afdeling Heren Kaarkappers. Achttien haarkappers die reeds slaagden in de vorige proeven A en B werden aan 't werk gesteld voor de laatste proef C. (praktijk). Door al len werd uitstekend werk geleverd De Commissie onder toezicht van de secretaris der Beroepsbrevetten, de heer Norro, bestond uit volgende Ju ryleden: de HH. Emiel Decroo (Roe seiare), Burgraeve Marcel (Kortrijk), en Jean Sinnesael (Moeskroen). In de voormiddag kwam de heer Reckelbus uit Brugge de kappers gade slaan, terwijl de provinciale Voorzitter, de heer Allewaert, in de voormiddag en 's namiddags het werk kwam bezich tigen. In een korte toespraak wenste de heer Allewaert alle kappers ge luk om hun geleverde prestaties, en voegde erbij dat talrijke jongeren zeer flink gepresteerd hadden, en het zekerlijk bij dit beroepsbrevet niet zouden laten. Ook dat ze zich gerust mogen meten ln prijskampen naast hun collega's uit andere provinciën, West-Vlaanderen ter ere. De heer Allewaert werd daarop hartelijk toe gejuicht. In leder geval was deze proef van 5 December een zeer ge slaagde, waarin stellig het merendeel der kappers ten volle geslaagd zijn. BRIEF UIT BRUSSEL De» eerste minister verklaarde niet te zullen gedogen, dat dit schrijven gepubliceerd werd, omdat het verslag, dat hij over zijn gesprekken met de Koning in de kabinetsraad had uit gebracht, amper drie minuten had geduurd,ep dat de inhoud van dit schrijven in die omstandigheden aan leiding zou geven tot een polemiek, waarmede hij niet kon instemmen. Terzelfdertijd gaf hij de HH. Pirenne en Fredericq een brief voor de Ko ning, waarin hij het aanbod de rege ring samen te stellen afwees en de Koning aanraadde troonsafstand te doerj. Deze. feiten zijn in een verslag van dhr Fredericq geboekstaafd. Verzoek van pierlot NtET AFGEWEZEN Dezelfde persoonlijkheid (Van Ac ker, N.y.p.r.), heeft op dezelfde ver gadering -van de Commissie verklaard dat de Koning het verzoek dhr Pier lot te ontvangen heeft afgewezen. Het tegengestelde is waar: op 13 Juli 1945 heeft .de Koning, te St Wolf gang, de .wens geuit dhr Pierlot te ontvangen. De eerste minister heeft zich hiertegen ten stelligste verzet. Zo zi.in nauwgezet weergegeven de feiten, zoels de huidige secretaris van de Koning ze beleefd heeft- na lezing, ons blad in de handen een uwer vrienden of huren die ons blad niet hebben. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. Uitzendingen van 6.30 tot 24 u. Speciale zender voor kuststreek. Door de Hr Segers, Minister van Verkeerswezen, werd opdracht gege ven een nieuw Statuut voor het N.I.R. in te studeren. De Hr Minister ls namelijk zinnens volgende wijzigingen aan te brengen: Grotere zelfstandigheid voor het Radioinstituut. Samenstelling van een VI. en Fr. beheerraad. Beperking van de Staatsinmen ging. De minister zou niet langer voorzitter blijven van de raad van beheer, en de staat zou nog slechts een algemene controle uitoefenen. Regime van ruimere vrijheid, de grote culturele organisaties zouden aan de programma's medewerken. De uitzendingen van de N.I.R.zo op Vlaamse ais op Franse zender, zouden ook binst de week geen on derbrekingen meer kennen, zodat zal worden uitgezonden vanaf 6,30 tot 24 uur, vermoedelijk vanaf 1 Jan. e.k. Ingevolge het van kracht worden van de akkoorden van Kopenhagen beschikt België nog slechts over vier golflengten, vanaf 15 Maart 1950. Volgens het nieuw uitgemaakt plan zullen de gewestelijke programma's, die tot dusver over vier golflengten werden uitgezonden, tot één Vlaamse en één Franse golflengte beperkt worden. De gewestelijke zenders zul len echter een sterkere zendkracht hebben. Verder zal het nationaal programma over de Franse en Vlaam se golf worden uitgezonden. Naar wij vernemen zal een bijgevoegde zender op een speciale golflengte voor de kust worden opgericht, zodat de kust bewoners, de programma's behoorlijk kunnen ontvangen, wat tot dusver niet het geval was. 1649, driehonderd jaar geleden dus, komt Hendriekje Stoffels, een eenvoudig doch diepgevoelig meis je, bij de grote Rembrandt van Rijn inwonen. Deze is weduwnaar. Saskia is dood, zijn eerste liefde. Nu ontsteekt zijn artistenhart voor Hendriekje. Hij wil niet met haar trouwen, omdat zijn zoon Tltuazou onterfd worden. Een tragisch stuk leven... Een kind wordt geboren. Deze dagen maken hem het be staan nog armer. Och, dat ls maar één flits uit een zo tragisch leven vol licht en schaduw. Op 15 Juli 1606 werd Rembrandt van Rijn te Leiden geboren. Zijn vader was een molenaar. Rembrandt voelde niets voor 't beroep van zijn vader en zijn oudere broers. Hij houdt meer van tekenen. Zonlicht, wolken, natuur trekken hem meer aan. Zo komt 't dat vader van Rijn met zijn zoon in de Akademie te Leiden belandt waar de Jongen in de letteren zal studeren. Hij houdt het er niet lang uit! En reeds 't volgend jaar zien we hem elke dag bij schilder Jacob van Swancn- burch, een verre bloedverwant, die hem zijn eerste opleiding geeft. Zo komt Rembrandt in kontakt met de Italiaanse Renaissance. In 1627 woont hij weer te Leiden, Meer en meer komt zijn persoon lijkheid op 't voorplan. In de por tretten van vader en moeder, in zijn talrijke etsen en pentekenin gen, kunnen we die ontwikkeling volgen. Zijn meest gebruikt model is hijzelf. Zelfs de tijd voor een reis naar Italië, waar elke schilder de grote Renaissancewerken wil bewonderen, ontbreekt. Rembrandt wordt om te zeggen bezeten door de geest van waarheid en werkelijkheid. In 1634 verhuist hij naar Amsterdam. Sedert lang reeds heeft hij kennis aangeknoopt met de -irunsthandelaar Hendrik van Uylenborch, die hem talrijke klienten bezorgt; Hier ontmoet hij Saskia, de nicht van zijn vriend; Saskia, die op 22 Juni 1634 zijn vrouw wordt en die hij in zo menig portret vereeuwigd heeft. Te Amsterdam heeft Rembrandt werk genoeg. Geregeld komen de bestellingen binnen en 't zelfde jaar betrekt hij een ruimere woning op de Bloemengracht. In 1632 bekomt Rembrandt een bestelling die een mijlpaal is in 't werk van de kunstenaar: de les in de anatomie, 't Wordt een meester werk. De personen, die de groep vormen, staan niet meer naar bui ten gekeerd, ze staan er niet meer voor de toeschouwer. Allen houden zich met 't zelfde bezig. De bloot gelegde wonde, de spieren, de lichaamsdelen, dat heeft waarde. Heel het werk is beleefd, gezien, doorvoeld. Het huis op de Bloemengracht wordt weldra te klein. Saskia schenkt hem vier kinderen. Rertf- brandt vestigt zich nu in de Go- den-Breestraat. Overvloedig ko men de bestellingen toe. De prijs der werken gaat van 100 tot 5Ó0 florijnen. Verschillende leerlingen helpen hem nu In de uitvoering van de bestellingen. Meer en meer komen eigen op vattingen, eigen karakter en me thode tot uiting. Het wordt een spel van licht en donker, de echte Rem- brantse techniek komt op onge looflijk sterke wijze tot volle ont plooiing. In 1642, tien jaar nadat hij zijn eerste groot werk leverde, eindigt hij het onvergetelijke doek Da Nachtwacht», 't Is een feestop- tocht van boogschutters. Men rof felt verzamelen. Alle leden der gil de lopen samen. Ze zoeken hün plaats niet. 't Is een wemelen van bonte kleren, lansen, geweren. Vól le beweging heeft men hier. De bestellers zijn echter niet te vreden, Zij hebben een portret ver wacht. En nu zijn er nauwelijks drie of' vier, die te voeten uit ge schilderd zijn, Daarenboven in een groot gedeelte der schutters kan men Rembrandt zelf herkennen. Hier waagt Rembrandt iets, wat niemand vóór hem zou hebben aan gedurfd. Hij bekommert zich niet om besteller of publiek. Hij gaat zijn eigen gang. Maar de schone dagen blijven niet duren. Thans breekt voor Rembrandt een tijd van tegenspoed aan. Van de vier kinderen, die Sas kia hem schonk, sterven achtereen volgens de drie oudsten. De jongste Titus, in 1641 geboren, blijft nog alleen over. Saskia zelf lijdt voortdurend en in Juni 1642 sterft ook zij. Nog ko men de bestellingen overvloedig toe, maar de kunstenaar ls geen practisch man. De werken worden niet op tijd uitgevoerd, alles moet zo piekfijn ln orde zijn en de tijd ontbreekt hem. Veel gaat er weg naar armen en bedelaars. Met zijn huis vol onbetaalbare schatten, schrijdt Rembrandt onverbiddelijk naar de ondergang. Stilaan maakt hij schulden. In 1649 dan knoopt Rembrandt kennis aan met de 23-jarige Hen driekje Stoffels. ZIJ komt bij Rem brandt wonen om voor de kleine Titus te zorgen. Weldra wordt uit dit samenzijn een kind geboren. Hendriekje blijft voor goed bij de schilder en draagt met hem het zo moeilijk leven dat de familie nu lijden moet. Het is op materieel gebied een volledige ondergang voor Rem brandt. Het huls' met gans de in boedel moet verkocht worden. Het brengt hem slechts 13.000 Florijnen op, niet genoeg om al zijn schul den te betalen. Toch bloeit, in die tijd van bittere armoede, zijn genie ais nooit te voren. Talrijke por tretten van Hendriekje Stoffels en Titus verhogen zijn scheppingen. Sedert enkele tijd legt Rembrandt, zich bijzonder toe op de ets- en graveerkunst en weldra komt hij hier tot allerhoogste volmaaktheid. «Jezus geneest de zieken» is een echt kunststukje op dit gebied. Ook heel het vermogen van zijn zoon wordt in de ondergang mee gesleurd. De familie is straatarm. Intussen wordt de jonge man achttien Jaar. Samen met Hen driekje sluit hij een kontrakt, waardoor beiden optreden als uit gevers der werken. Rembrandt zelf zal enkel dienst doen als technisch raadgever. In 1662 sterft Hendriekje. Rem brandt verliest aan haar zijn kost baarste steun. Voortdurend wroet en vecht hij verder in de Rozen gracht, waar hij nu woont. Van 's morgens vroeg ls hij aan het werk. Het ls lang niet meer de prachtig geklede man uit de onbezorgdste dagen met Saskia. Diepe groeven gaan hem door het gelaat. Maar zijn onverwoestbaar genie ls hem gebleven en in deze laatste Jaren zal hij nog eens een wonder toveren dat een eindpaal stelt aan zijn grote werken. In onsterfelijke trekken schildert hij zijn Staal meesters Nog groeit onafgebro ken 't getal onvergetelijk mooie werken: «De Feniks» «Land schap met toren» «Opdrachtin de Tempel«De drie kruisen en andere. Alle zijn meesterwerken van graveerkunst, zowel voor de techniek als voor 't diepe gevoel. Alle beproeving was nog niet ten einde. Februari 1668 treedt zijn zoon Titus in 't huwelijk met Mag- dalena van Loo. Op 7 September 1668 treft Rembrandt 't grootste ongeluk dat hem op dit ogenblik kon overkomen. Titus, waarop hij heel zijn hoop en trots gevestigd had, sterft en laat een kindje ach ter, dat hem ook enkele maanden nadien ontnomen wordt. Enkel Cornelia, de dochter van Hendriekje, dan 15 jaar oud, blijft hem over. Samen met de weduwe van Titus blijft ze bij Rembrandt. Maar de krachtige vechter is ge broken. De grootste schilder die Nederland ooit bezat, sterft op 8 Oktober 1669. GRAAF UIT BEERNEM VUURDE OP JONGELING 8 maanden gevang als straf Graaf van der Steghen de Schrieck, die te Beernem op 9 Oktober jl. op jonge kerels had gevuurd die in zijn park kastanjes waren gaan rapen, werd door de Rechtbank te Brugge veroordeeld tot 8 maanden gevang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar een schadevergoeding ten provislone- len titel van 16.428 fr. NAKLANK VAN BETOGING OP 10 MEI 1945 Op 10 Mei 1945 hadden enkele weerstanders uit Moeskroen, naar aanleiding van de terugkeer van en kele politieke gevangenen, een beto ging op 'touw gezet en waren afge trokken naar het kasteel van de Hr Carette, vermeende zwarte maar op wie niets tenlaste kon worden ge legd, en sloegen er alles kort en klein. Hr Carette diende klacht in en door het Hof van Beroep van Gent werden thans meerdere der betogers gestraft met gevangenisstraffen gaan de van 2 tot 8 maanden wijl aan de Hr Carette een morele vergoeding van 1 fr. werd toegekend. ASSISENHOF VAN WEST-VLAANDEREN De laatste te behandelen zaak voor het Assisenhof van West-Vlaanderen in de huidige zittijd is deze ten laste van Apotheker Leurldan uit Poperln- ge, wegens erge feiten. Er wordt ver wacht dat dit proces met gesloten deuren zal worden behandeld. Nieuw regime van voorschotten. Ter Senaatszitting van Diinsdag Jl. werd het ontwerp behandeld dat een nieuw regime voorziet voor de toe kenning van voorschotten aan oor- logsgeteisterden. Hr Rey, Minister van Wederop bouw, gaf hierover volgende uiteen zetting: De regering beschikt niet over de nodige middelen om de vergoeding spoedig uit te betalen. Daarom dit voorstel. Thans worden geen 30.000 dossiers per jaar behandeld; en er zijn onge veer 700.000 dossiers. Mijn voorganger heeft reeds maat regelen getaoffen om die toestand te verhelpen. Maar ik acht die nog on voldoende. Maar om de geslnistreerden te kunnen helpen, ook al kan hun dos sier nog niet definitief behandeld worden, wens ik voorschotten en kre dieten te verlenen om te laten bou wen. «Wat wij nu vragen, zegt Se mi nister, ls een systeem om sneller te werken. Al de geteisterden die willen bouwen moeten gemakkelijk kredie ten of voorschotten kunnen beko men. «Die voorschotten zullen gegeven worden ln het kader van de wet op de vergoeding der oorlogsschade. Het bedrag kan 80 t. h. zijn van de ver goeding. In principe moet hierbij het stelsel der prioriteit geëerbiedigd worden, maar practisch zal dit niet volledig kunnen gebeuren, zoniet zou dit ont werp zijn doel missen.(toejuiching op alle banken). Met eenparigheid van stemmen, werd het wetsontwerp door de Senaat dan aangenomen. De beslissing van de Senaat zal door de geteisterden zekerlijk met vreugde worden begroet SOCIALISTISCH VERZET Toen het ontwerp op de volksraad, pleging aanhangig gemaakt werd tij de Kamer meenden enkele optim's- tische gestemde politiekers dat de zaak nog vóór Kerstdag in kannen en kruiken zou zijn. Dit lijkt thans echter uitgesloten. Vooreerst waren daar enkele heet. gebakerde liberalen die èr niet te. gen op zagen stokken in de wielen te steken om de volksraadpleging te allen prijze onmogelijk te maken. Zij loerden dan door hun eigen vrien den en door de C.V.P. lelijk op de vingeren getikt en verwittigd dat een mislukking van de volksraadpleging door hun toedoen onvermijdelijk moest uitlopen op nieuwe verkiezin. gen. Of die voor de liberalen nog steeds zo gunstig zouden verlopen dat kan men niet zo vast verzekeren. Daarna is het socialistisch verzet gekomen. Eerst in de Kamer met de tussen, komst van de Hr Huysmans die aan. drong om het voorstel te verzenden naar de Raad van State, maar strandde op de tegenstand van de Hr Van Cauwelaert. Nu proberen de socialisten de za ken te rekken in de Bijzondere Ka mercommissie. Meer kunnen ze eigen lijk ook niet. Zij weten dat de besprekingen in de Bijzondere Commissie eenmat) een einde moeten nemen en dat hel ontwerp daarna in de Kamer komt. Ook daar zal eenmaal een einde ko men aan de besprekingen die met een stemming zal besloten worden. Voor die stemming zijn zij be ducht. Zij weten immers nu reeds dat in de Kamer een meerderheid zal ge vonden worden voor de volksraad- pleging. En dat is hun grote schrik. De stemming van de volksraadple ging opent de weg naar het oordeel van het volk dat de veroordeling zal uitspreken van de belagers van de Koning. Aan deze veroordeling kunnen de socialisten niet meer ontsnappen, maar ze trachten ze zo lang moge lijk uit te stellen. Ze zijn er nu reeds in geslaagd de bespreking in de Commissie zolang te rekken dat de bespreking in de Kamer eesrt na het Kerstverlof zal kunnen gehouden worden. Men mag er zich aan verwachten dat ze óSk in de Kamer nog eens extra hun best zullen doen om de besprekingen zo lang mogelijk aan te slepen. Of hun dat alles veel zal helpen geloven wij niet. Aan het einde van al de bespre kingen komt toch de stemming en deze kunnen zij niet meer beïnvloe den. De socialisten doen nu nog mat aan verzet en geven nog wat sparte lingen ten beste en wat buitelingen met de vage hoop dat er ondertussen iets zou kunnen gebeuren waardoor de zaken een onverhoopte wending zouden nemen. DE CARLISTEN Onder die tot wanhoop gebrachte Socialisten zijn er zelfs die nu spe culeren op een huwelijk van de Re gent. In de jongste dagen zijn hierover enkele berichten verschenen in ie kranten, enkele foto's en ook enkele voorzichtige commentaren. Wanneer men zo eens gaat snui ven om te zien uit welke hoek die commentaar komt dan vindt men daar een verdacht reukje aan. De socialisten hebben natuurlijk altijd gezegd dat zij het niet op de monarchie gemunt hadden doch en kel op de persoon van onze Vorst Zij willen zich dus doen doorgaan als goede monarchisten maar als te genstanders van de Koning en van de Leopoldisten. Daar gelooft nie mand natuurlijk een gebenedijd woord van. Iedereen weet dat de socialisten van oudsher republikei nen geweest zijn en nog zijn. De rest is kinderpraat. En deze kinderpraat colporteert men nu fn zekere, van ouds als liberaal en anti- koningsgezind bekende bladen. Wanneer men die kinderpraat moei gaan geloven hebben de socialisten plots ontdekt dat ze zoveel gaan houden zijn van onze Prinselijke Re gent dat ze er niet meer kunnen van schelden. In de ogen van de goed gelovige gemeente zijn de socialisti sche republikeinen dan toch vog deugdelijke monarchisten. Maar dan van een ander soort dan de konings- gezinden. Omdat deze onze wettige Vorst, Koning Leopold III, willen zien teruglaeren heet men ze Leo poldisten. De socialisten echter die het met de Regent houden heet men dan Carlisten. Om de zaken wat sympathieker en wat romantischer voor te stellen spreekt men nu ook ineens vat een aanstaand huwelijk van de Regent met een prinses van koninklijken bloede. Wat wi) van dit alles moeten ge loven en laten vallen weten wij na- tuurlijk niet. Zoals wij ook niet Ke ten wat er waar is van die socialis tische voorliefde voor Prins Karei van dit voorgenomen huwelijk. Het lijdt natuurlijk geen twijfel dat de socialistische republikeinen liever het regentschap zouden zen voortduren. Dit is imm.ers maar een voorlopige toestand van de monai cliie en het zou hun dan niet zo moeilijk vallen om bij de eerste ge legenheid ook deze hindernis op de weg naar de republiek uit de vet te ruimen. De Belgische republiek «Spmkis- tan x is nog niet in het zicht De socialisten zullen er iels beier moeten op bedenken. Het is Immers niet met de ptsier- j lljke leugens van één dag, tan kun stenmakers zoals Achiel Van Acker dat men 's lands instellingen e" grondvesten overhoop haalt. PAS. KAM ION DOOR TREIN GEVAT TE CAS5EL Voerder gedood. Dhr Debusschere Pierre, 40 jaar j oud, zoon van dhr Paul Debusschere, j gewezen burgemeester van Bavlnck- hove, handelaar, wonende Nationale baan, kwam met zijn kamion in d< richting van het Station van Casse' gereden. Het spoorwegbarree) wj open en dhr Debusschere had ni?: gezien dat een goederentrein uit 4' richting van Duinkerke kwam gere den., daar door de gebouwen van W' station hem het uitzicht belet we» Op het ogenblik dat de kamion op sporen kwam werd hij door de trel» verrast en bezijden de baan gerd. De roerder was op «lag dooft

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1949 | | pagina 2