De K. S. A. rouwt en jubelt kg De Internationale Bidweek Karel-Lodewijk Grimminck HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 14 Januari 1950. BIz. 5., IN MEM0RIAM E. H. SYLVAAN VINCKE 1950 ZAL EEN GELUKKIG JAAR ZIJN KOLONIALE LOTERIJ. ENGELAND WENST DE DOODSTRAF TE HANDHAVEN (18-25 Januari) DE VERLOSSENDE WERELDVEROVERING DE PRIESTERS-JUBILARISSEN UIT ONS BISDOM door de wereldberoemde dramaturg romanschrijver EMILE RICHEBOURG. TRAGISCH - INNIG - AANDOENLIJK Vanaf deze week bij alle dagbladverkopers. DE K.S.A. JUBELT! De roem van t Oud Bisdom leper 34 DUITSERS STENIGEN JONGE VROUW Omdat ze met een Amerikaans soldaat op zwier ging. VARKENS GAUVERIT, 61, Wasserijs", SCHOTEN-ANTWERPEN DAN. RAVEN OPGEKNOOP1 IN ENGELAND ™t EEN NIEUWE FIGUUR IN DE RIJ DER VLAAM.SE KOPPEN! t E.H. SYLVAAN VINCKE Op Woensdag 21 December over leed. in de kliniek te Torhout Eerw. Heer Sylvaan Vincke. in alle stilte is hij heengegaan, he.ühaftig tot het uiterste. Men sterft zoals men heeft geleefd. Teen we ons Dinsdag te Oedelem- Ocstkerke midden een overweldigen de menigte rond zijn lijkbaar ver- c-sngen; wanneer we htm vergezel den in dien treurigen maar triom- wat er moest gezegd in elke om standigheid. Zijn scherpe blik peil de diep in iedere jongensziel. Wie zich overgaf aan zijn greep wist zich veilig en goed. Wat een aanwinst dan ook voor de groeiende Katho lieke Studentenactie toen hij op de studiedagen in Augustus 1937 tot gouwproost voor de Hernieuwers be noemd werd. Geen wonder of was de Normaalschool te Torhout in de hoogste hemel wanneer hij op 1 Oc tober van hetzelfde jaar daar aan kwam als leraar. Midden de jong- studenten was E. H. Vincke op zijn plaats. Niets vermocht zijn daveren de werkkracht tegen te houden, ook de zware ziekte niet die hij opdeed in 1939 en die hem bracht op de grens van de dood. Voor zijn K.S.A. had hij alles veil. Wanneer we aan hem denken dan kunnen we ons hem bijna slechts voorstellen als fietsend naar Wiels- beke of te Wielsbeke op Hernieu- wenburg zelf. We zullen ons aan geen schatting wagen om het aantal kilometer te bepalen die hij met zijn fiets heeft afgeletst. Alleen dit: hij was de eeuwige rusteloze voor wie niets te veel was, geen afstand te ver, geen werk te zwaar, geen jongensziel onbereikbaar. Wat de K.S.A. aan hem verschul digd is, is enorm. Oppervlakkig ge zien kunnen we zijn werk aldus sa menvatten: honderden spreekbeur ten, bergen artikels, ontelbaar veel vormingswoorden. Bij nader be schouwen ontdekken we de vele uren van gespannen studie die dit ailes vergde. Wat hij meegaf in woord en schrift behoort tct h?t fijnste en rijkste wat wij- aan jeugd- psvchologie bezitten. Hij heeft pak gehad op de studenten. We zullen er de draagwijdte nooit van vermoe den. De koninklijke begrafenis die hem bezorgd werd staaft wize over tuiging dat zijn greep in het leven onzer jongens zeer diepgaande was. De geest die de K.S.A. bezielt is STEFAAN TESSIER voor een groot deel zijn werk. De Is er één student in West-Vlaan- deren die hem niet kent, die niet onder de betovering van zijn lach en zijn woord is gekomen? Welke jongen uit de K.S.A.-Jong-Vlaande- ren hoorde hem niet vertellen, zag hem niet spelen of dansen? Tien jaar sleurderswerk bij de kleinsten uit de beweging: knapen en jongknapen. Aan het tempo van Stefaan houdt een normaal mens dat vijf jaar vol. Hoogstens vijf jaar. Dan is hij pomp-af; wordt ver ouderd, te ernstig voor die kleine mannen. Dan verstaat hij hun men taliteit niet meer. Stefaan is nog altijd even fris, nog even jong, on uitgeput en vooral... nog even edel- K.S.A. was zijn fanteijjken tocht naar zijn laatste rustplaats, is het ons duidelijker ge- daaraan raakte tergde hem. De beweging en worden dan ooit: E. H. Vincke is dood maar hij zal blijven leven. Nooit zal men zijn beeid en zijn naa.v zijn vlijmscherpe pen of slin- Bekijk me dat portret. Daar hebt ge hem zoals hij is. De eeuwige op timist. De guitige Uilenspiegel. Wat waren hem te lief. Dan greep hij J al jV6rsjf'lwd ileeft aan .studie §e" 1-1/3 nan of etiv» aurunae qis levensdroom. Wie en kwetste de jongens maar vooral voor de winnaars der grote loten, van de DENK ER OM: nog steeds 18 mil- lioen verdeeld in 34.426 loten, waar onder: 44 grote loten van 20.000 tot 500.000 frank, en de supergrote loten van EEN MILLIOEN en TWEE EN EEN HALF MILLIOEN. Het biljet: 100 fr, - Het tiende: 11 fr. Volgende trekking op Zaterdag 4 Februari te Brussel. (d-5095) Op verzoek van het Lagerhuis werd een commissie ingesteld ten einde het al dan niet handhaven van de doodstraf in Engeland te onder zoeken. Lord Goddard, de Engelse Lord Chief Justice en Sir Travers Humphreys, de oudste rechter voor criminele zaken in Engeland, werden door deze commissie gehoord. Beide zijn voorstander van het handhaven der doodstraf en van de uitvoering ervan zowel voor vrouwen als voor mannen. Lord Goddard verdedigt hier de gelijkstelling van mannen en vrouwen omdat ovlgens deze rechts geleerde de meest weerzinwekkende misdaden, onder meer vergiftigingen door vrouwen gepleegd worden. An derzijds zou, volgens dezelfde rechts geleerde langmoedigheid tegenover misdadigers van rond de 20 jaar niets anders zijn dan een aansporing tot misdaad. werk meer kunnen weren uit het hart van die duizende jongens waar voor hij. geleefd en gewerkt heeft; waarvoor hij zich slachtofferde. -oen de doodsmare verspreid werd stond iedereen verslagen. Eerw. Heer Vincke was de levenswekker in de wereld der studenten. Zijn woord en blik, geheel zijn jonge krachtige persoonlijkheid was een stuwkraent oie we steeas zo nabij voelden; aie gerde zijn woorden als zwaardsla gen. Zijn K.S.A.De bezetter vermocht niets tegen zijn werkkracht. Voort doen! was zijn leuze. Harder clan ooit werd er gewerkt in oorlogstijd. Als we spreken van geestelijke weer stand dan was E. H. Vincke naast Kanunnik Dubois de vechter op de voorposten. Zijn groot, historisch werk waar tien jaar kan geen mens schatten. Als we zeggen dat Stefaan onmisbaar en onvervang baar geworden is, dan zeggen we geen woord te veel. Stefaan kent elk spel zowel voor binnen- als voor bui tenhuis. Ieder vaardigheid is hem eigen. Zijn vertellerstalent is on weerstaanbaar. Zijn vloed van ini tiatieven buitengewoon. Hij is nu bijna negen en twintig. Nog is hij even gegeerd bij zijn kna pen als vóór tien jaar. Het kost wegdenken. De verwachtingen van velen stonden op hem gespannen en heel de studentenschare uit de Noordzeegouw was bereid hem ais een tweede Berten Rodenbaeh te volgen. E. H. Vincke is dood. Een stoute droom werd verbrijzeld. Dan zijn we gaan terugdenken op wat hij ons reeds gaf en niettegenstaande ae beklemmende droefheid is een en thousiasme in de jongens losge sprongen omdat ze ineens het enor me, het overweldigende van zijn le venswerk hebben ontdekt waarvan de offerande van zijn leven lijk hij zheeft gebracht alleen de bekro ning kan zijn. sen alle extremen heen; de juiste baan. Klinken zijn woorden niet groots als een openbaring: Als Vlamingen ons zelf zijn! Als Staatsburgers onze plicht doen! we uit ons leven niet meer konden dc<>!' naast Rodenbaeh een plaats hem ,enorm veei om al het werk bij venwekkers is® dat hit dT nationale te houden dat van hem gevraagd venwekkeis is, dat mj de nationale wor(jt. Toch kennen we hem alleen «i staatsburgerlijke houdmg van de alg d iejder die nooit iets wei- K.S. A bepaald heeft. Hij, Syl- geren kan vaan Vyncke, heeft onze jonge man- H ffc dg k.S.A. recht om te ju- nen de weg gewezen die loopt tus- beien of niet? Stefaan is Bruggeling. Op 25 Mei 1921 werd hij er geboren in de Oost- meers, een even berucht als beroemd kwartier. Zijn huidige Proost Eerw. Heer Verstraete alsdan Seminarist, merkte hem op in 't verlofpatronaat. Dan reeds was hij een «geestigaard» Als Nederlanders groot worden. dje door zijn gave om ver_ Ais kmdren der Kerk aposte.s teden spontaan op de voorgrond on- zïjn' der zijn makkers plaatste. Hij stu- Die leer die onze jongsfcudenten deerde bij de Broeders Xaverianen, voor altijd zal blijven bezielen heeft k^am in de K.S.A, en werd er E. H. Sylvaan Vincke werd gebo- trij ontelbaar vele keren, voor groot hoofdman van de knapen te Brugge, ren op 13 April 1911 te Oedelem- en klein gehoor, vertolkt op zijn ma- Toen Kanunnik Dubois de Cen- O est veld. Het was een rappe jongen nier.\ pien vrank en vrij, open en trale voor K A. stichtte was Stefaan waarop de Zusterkens preuts moch- eerlijk, maar boven alles koppig be- een der eersten die er binnen trok. ten zijn. Er slak leren en deugd in. slist. Het was op 23 Maart 1938. Het jaar Van meet af aan kon men ontdek- «Onze nationale weerbaarheid ligt daarop werd hij gouwhoofdman voor ken die koppige wilsbeslistheid die in bet moedig handhaven van onze de Knapen benoemd, hem later in alles zo duidelijk ken- evenwichtigheid op nationaal ge- Ge m0et eens zijn werkkamer merKte. bied. Reeds vóór deze oorlog heeft de binnengaan en er al die mappen sylvaan zou voortleren en trok K.S.A.-Jong-Vlaanderen bij de jong- bekijken waarin hij zijn documen- haar 't Klein Seminarie te Reese- studenten geestdrift verwekt voor de tatie verzamelt. Het is op zijn eigen lare waar men hem naar de zevende bevreemdende leuze van «het radika- bijna een levenswerk en Stefaan voorbereiding verwees. Een jongen lisme der evenwichtigheid».Sindsdien beeft dat op tien jaar klaar ge- van te lande die bij de Zusterkens hebben de feiten ons gelijk gegeven. speeid. Niets dat er hem onder echool gelopen had!... Maar dat Wij hebben kunnen vaststellen hoe krijgt. Hij heeft een ijzeren gestel stond Sylvaantje niet erg aan. Hij nationale extremen gevaarlijk en en ee'n stalen wil. Als er 's nachts verdroeg het niet en wilae naar ue verraderlijk zijn. Daarom handha- te 12 of zelfs te 1 uur nog licht zesde latijnse. Hij zou wel mee kun- ven wij beslist onze nationale even- brandt in de Centrale dan moogt nen. Na veertien dagen zagen en wichtigheid. De leeuwenvlag naast ge ZOnder aarzelen besluiten dat Ste- vragen liet men hem overgaan en hij de driekleur en de driekleur naast faan n0g aan het werk is. Er zijn stond zijn man. Een eerste-klasse de leeuwenvlag'. Onze chirovaan be- geeia grenzen aan zijn bedrijvigheid student! d?Z€. rationale evenwichtig- en bet is dan ook grotendeels dank Het duurde niet lang voor hij heid. Zij is het symbool van de bem dat de K.S.A. Jong-Vlaan- bt-.iste priester te worden. De bit- kristelijke levensvisie die het ons deren de jeugdbeweging geworden tere, donkere Strijd maakte hij ten- geleerd heeft de trouw Daar vindt men alle kracht. Ook aan onze is die aan alle vereisten van het stefaan vindt er de zijne. Hij heeft VTfWXf ATlM - l i i t ii. IS. er reeds veel voor zijn jongens ge werkt. De K.S.A. jubelt om die 10 jaar; om het vele werk door een harer leiders gepresteerd werk dat .samen gevat, een enorm offer betekent. vclie mee maar toen hij eenmaal de Vlaamse aard en de ijver voor onze jongstudentenleven voldoet, waarheid had ingezien aarzelde hij heroverde Nederlandse kuituur te Ee blije, rusteloze! Uiterlijk kun- geen ogenblik. Hoe hard het ook verzoenen met de morele plichten nen bem zo typeren. Daar is was toch verliet hij spijt allen en van e^n positief Belgisch Staatsbur- geep bond of Stefaan is er geweest. ai.es de rangen en volgde de wek- gerschap.Vier, vijf vergaderingen per dag en roep van Kanunnik Dubois. Het Dat is de taal van E. H. Vincke. bat in de meest extreme en uiteen- ,_vii werd een pionier in de K. A. Van z.e is een historisch monument. Om bggende gebieden van West-Vlaan- Wanneer we daarenboven -de vreug- toen af gaf hij zich helemaal zon- die taal, om die leer plaatsen we deren niets. op zijn moto, met de zien waarmee het gebracht wordt der rekenen of aarzelen. hem in na Rodenbacn, de Vlaamse zyn ieren broek en vest aan, snort en de blije bereidheid voor verder In October 1934 werd hij naar de levenwekker. E. H. Vincke, ue man bij overal rond, goê weer, slecht zwoegen, de onovertroffen bekwaam- Hogeschool van Leuven gezonden van de nationale evenwichtigheid! weer_ heid nog daal. geiateni dan kunnen waar hij het Baccalaureaat in de *n hem veiiiest de K.S.A., verliest Zijn hart is bij zijn jongens. Hij we de beweging met zo iemand ge- Godgeleerdheid verwierf. Vlaanderen een leider en een pries- ieeft er voor. Toen hij soldaat was lukwensen. ter van groot formaat. Einde Oogst jn Duitsland werd zijn Proost meer «Wees een vlag, een zwaard en werd hij ziek maar ziek zijnde gaf dan ooit door zijn brieven bestormd, hij het met op. To-t hij er bij viel. gtefaan dacht ginder ver aan niets Gebroken «Ik heb mijn leven anders dan aan zijn beweging en geofferd voor mijn familie, de K.S.A. beraamde plannen. Hij volgde aan zijn West-Vlaamse hardnekkigheid en he Normaalschool. dachtig de beweging en gaf- raad. deed hem alle moeilijkheden over- Menere Vincke, nooit zullen we u zijn congé's versleet hij bij de kna- leeft wat hij zegt. Hij is een vlag, winnen. Wat hij tijdens zijn studie- kunnen vergeten omdat ge voort- pen en waar ze die streuse, glim- een levend, zonnig en fier voorbeeld jaren aan de universiteit al niet leeft in uw werk en in de jongens iaChende M.P. zagen steeg er ge- voor ons allen; een zwaard dat presteerde! De eerlijke goedhartig- die ge een ideaal meegegeven hebt juich op Ze kunnen Stefaan niet strijdt voor de beweging, onver heid die uit zijn blik straalde, de wils- waardoor hun leven sterk als staal misserli Zijn ziel leeft in zijn stra- mo-eid. Een fiets is hij niet. Dat is beslistheid en de warme vriendelijk- zal zijn. Ge zijt heilig gestorven en jende lach. Hij is één en al gave. niet rusteloos genoeg, niet koorts heid die klonken uit zijn stem ver- het verwondert ons met. Uw dood Tien jaar werken bij de kleintjes, overden spontaan elkeen die met heeft verslagenheid verwekt, maar wie er mee begaan is weet wat zo hem in aanraking kwam. Samen het afsterven van iemand lijk gij, jets zeggen wil! met Prof. Dondeyne werd hij er de het offer van zulk een leven is een Daar is een andere kant aan Ste- vervulling doch die vervulling hangt af van de edelmoedigheid der chris tenen. Rusland zal zich bekeren en eindelijk zal er vrede zijn. Maar De goddeloze leiders van Sovjet- daartoe moeten wij onze levenswijze Rusland willen de wereld veroveren veranderen en bidden en. boeten, en de marxistische revolutie overal Zware offers worden gedragen door doen zegevieren. De wereld is bang de bezette volkeren. De Kerk wordt voor him macht en vreest voo-r hun midden vervolgingen en armoede ge- vervolgingen. Daarom juist is het no- louterd. Daar waar duizenden ster- dig dat de gelovigen van alle kerkge- ven als Stephanus zullen nieuwe Pau- meenschappen één eenheidsfront lussen opstaan. Het bloed der marte- vorm-en en door hun gebed en offer laren zal zaad zijn van nieuwe chris- de vrede bekomen. De Internationale tenen. Eenmaal, en laat ons hopen Bidweek van 18 tot 25 Januari is een weldra, za.1 Rusland bevrijd zijn van bij uitstek geschikte tijd om die in- d'e goddeloze dictatuur en zullen de tentie ingang te doen vinden. In alle ikonen, waarvan de Paus sprak in christelijke land-en gaan er gebeds- zijn toewijd-ingsakte, uit hun schuil- oefeningen door. De tijden zijn gun- oorden worden gehaald en opnieuw stig. In Engeland b. v. heeft de held- vrijelijk mogen vereerd worden. Een- haftige weerstand van een Kardinaal maal zullen de kerken weerom mogen Mindszen-ty en van de katholieke cle- geopend worden en zal dit volk aan rus in Tchecko-Slowakije en elders zijn godsdienstige bezieling uiting grote betogingen ten gunste van de mogen geven. Katholieke Kerk teweeggebracht. Uit Maxim Gorki schreef zelf deze Zweden komt ook zeer verheugend hoopvolle woorden: Wellicht zullen nieuws. In dit land waar de Katho- alle klokken van mijn ongelukkig lieke Kerk 'haast geen bekeringen land nooit een schoner Pasen kun- telt zoeken de Bisschoppen hun volk nen inluiden, dan wanneer ze, spijts te doen bidden voor de vervulling van hun opstand, op het rhythrne van Christus' gebod Opdat allen één Rome zullen weerklinken. Op dat uur zijn Langs de radio worden spreek- zal het hemels Paradijs leeg lopen, beurten ge-houden en katholieke want alle engelen en heiligen zuilen priesters worden uitgenodigd om te neerdalen om het Paradijs der ar- spreken voor de toekomstige domi- men gade te slaan, dat verdeeld, ver- nees. Ja, men gaat van langs om drietig verloren was en dat zichzelf meer begrijpen dat verdeeldheid tus- in de hereniging en in de omhelzing sen de christenen een zonde en een terugvind-t.Osservatore Romano dwaasheid is waarvan God ons moet 2 Oct. 1941.) bevrijden. Die woorden kunnen als droom- Maar ook wij moeten het onze bij- beeldig klinken op het ogenblik dat brengen. Het is een feit dat waar de China bezet wordt en de godsdienst- cammunisten in een land binnenval- vervolging hoogtij viert achter het len, zoals in Hongarije of China, dat IJzeren Gordijn! Maar God's hulp zij dadelijk weten de jeugd te orga- is het meest nabij wanneer de nood niseren en hun giftig materialisme in het grootst is. Het is treffend om te prenten. En wij kinderen van het lezen hoe de Russen in de Duitse licht, die de verantwoordelijkheid kampen, Fatima als een zonnestraal hebben de Waarheid te doen kennen, beschouwen. God-delozen van giste- doen wij wel genoeg om aan de af- ren, pionniers v-an de vernielende valligen en goddelozen de schatten haat, laten hamer en sikkel vallen van Geloof te doen kennen? en worden getuigen van Christus' Maria's belofte te Fatima gaat in Liefde. Mannen en vrouwen, opge groeid in de goddeloze Komsotnol- beweging, worden veroveraars voor God. Een strijdend communist ver klaarde, nadat de Moedermaagd hem te Beauraing had omgekeerd:. Al het goede d-at ik in het communisme ontwaard had, heb ik in de Katho lieke Kerk teruggevonden, maar daarenboven komt nog de genade. En z» zijn er velen en er zullen er nog meer zijn, als we de wensen van Maria voldoen. De ondergrondse Kerk van Rusland zal eens vrij kun nen oprijzen en met Rome, na 1.000 jaar scheiding, de kloof overbruggen en aldus de eerste tradities hernemen. Dan zal Rusland inderdaad zijn ideaal van wereldverovering mogen en kunnen uitvoeren. Azië zal naar Christus gebracht worden door hen die Hem bekampt en vervolgd heb ben. Want als de evangelische geest zich zal kunnen ontplooien in dit massa-volk, dan zal de natie als natie God erkennen en Christus' gebod in dachtig zijn: Indien gij iets te wei nig gedaan hebt, zult gij het vierdub bele herstellen.Dan voorwaar mag Rusland de wereld veroveren. Moge onze vurigheid bij het vieren van de Internationale Bidweek die dag verhaasten. 18 TOT 25 JANUARI Woensdag 18: Inzet van het offensief. Voor alle dwalenden. Donderdag 19: Voor Russen, Balkan volken en anderen uit de Oosterse kerk, die los van Rome zijn. Vrijdag 20: Opdat de Anglikanen (Engelsen) zouden naar huis keren. Zaterdag 21: Voor alle protestanten, die zonder de Paus zo jammerlijk verder en verder afdwalen. Zondag 22: Voor Amerika, die jonge, sterke natie, waar millioenen suk kelen in hun godsdienst. Maar waar de katholieken groeien in durf, in aantal, in gezag. Maandag 23: Voor de honderden die katholiek zijn bij naam, niet met terdaad. Opdat zij hun edele naam zouden waardig zajn en waardig blijven. Dinsdag 24: Opdat de Joden en Mo hammedanen eindelijk de weg naar Kristus zouden vinden. Woensdag 25: Als slot: voor alle hei denen en voor allen die alle geloof verloren. Het is reeds alom bekend GEDEPONEERD MERK VG 39 - 0917 BFL savonne Lunium het wonderlijko bestanddeel in de nieuwe Vigor, maakt het witgoed witter dan ooit en het gekleurd goed fleuriger. De nieuwe Vigor bevat geen enkele bijtende stof; neem zelfde proef.., U zult trots zijn op uw was! Maakt het witgoed verblindend wit Geeft het gekleurd goed nieuwe luister IE VER frères. BRUXEUES De roman die ALLE LEZERS van 't begin af vast klampt en hen niet meer loslaat voor 't einde. De ro man die bet aandoenlijkstjè familiedrama jbeschrijft dat men zich indenken kan. De roman van een gesto len kind, dat als onschuldige speelbal dient van listi ge kuiperijen om een fortuin te erven. De tragedie van twee moeders om éénzelfde kind. Onverbeten .tweestrijd tussen vader- en moederliefde. De roman die alle harten van gans Frankrijk heeft ontroerd, geschokt en veroverd IJ. Verschijnt vanaf deze weeh in geïllustreerde WEKELIJK SE AFLEVERINGEN, gedrukt op dubbel kolom, ong. 1700 lijnen tekst stevig papier en slechts tegen 3,75 fr. Blijkens de jaarkalender 1950 voor E. H. G. Lamerant, geb. 3-1-63, wc* het bisdom Brugge, telt het 1371 nende te leper; priesters. Onder de nog in actieven E. H. J. Dewitte, geb. 9-1-64, rust, dienst zijinde geestelijken stippen wij pastoor van Klijtte sedert 1929; als ouderdomsdeken aan: E. H. A. Gallant, geb. 21-4-64, Z, E. H. Kan. E. Tyteca, Bestuur- Past- van Bossuit, sedert 1939 der der Zusters van Barmhartigheid, Avelgem; E. H, L. Morel, geb. 7-5-65, rus|, past. van Kaster sedert 1945 te KacüA tem; E. H. A. Krelly, geb. 12-9-66, rust. past. van Klemskerke sedert 1942; 'rustl 19 ti ren op 1-10-1867. Dan volgen: Z. E. Kan. J. Van der Meersch, vi caris-generaal, geb. 1-3-68; E. H. A. Godderis, geb. 17-11-68, pastoor te Langemark sedert 1924; E. H. M. Vandromme, geb. 13-9-70, pastoor te Lo sedert 1926; E. H. J. Derycke, geb. 7-3-72, pas toor te Marke sedert 1931; E. H. V. Priem, geb. 4-9-66, rus! pastoor van Handzame sedert 1923 te Tielt; E. H. V. Willems, geb. 31-3-66, rust, past. van Westkerke sedert 1933; E. H. L. Vandenberghe, geb. 1-2-63. rust. pastoor van St Baafs sedert Op 25 April 1935 wijdde Mgr La- miroy hem tot priester en in 1936 vatte hij weerom te Leuven de stu die van de Opvoedkunde aan. Daar in veroverde hij het Licenciaat. een fiets voor uw bewegingZo spreekt Stefaan en dit laatste is echt op zijn «Steffen's». Het schoonste echter van de zaak is dat de Hoofdman van de Knapen be ziel van het Hoogstudentenverbond waarborg voor een heerlijke voor K. A. De nieuwe Vlaamse stu- van de K.S.A. dentenbeweging, het Jong - Volkse - Front kon geen beter algemene proost hebben. Zo 'n echt Vlaams vechter. Zo 'n onstuimige geestdrift- wekkende figuur lijk E. H. Vincke was bekwaam alle studenten uit Vlaanderen in vuur en vlam te zet ten. Hij kende de studenten; wist bloei En dat... verwekt enthousiasme! Ze jubelt om een even moedig ge- faan die moeilijker te typeren is: achtig zoals Stefaan dat gewoon is. Hij is een moto die noch rust noch duur kent. Stefaan, moest ge weten hoe we u bewonderen ge zoudt er van ver bracht offer, dat van tien jaar la- heeft weet dat het centrum de kapel beur van een harer leiders: Stefaan waar hij als gouwhoofdman de schieten en op uw ongemak zijn. kracht put en de bezieling om zo- Toch is het zo, we kijken naar u iets vol te houden; om het offer te op en houden van uw guitig opti- kunnen brengen. Stefaan is Centra- misme dat aanstekelijk werkt. Mocht list en dat veronderstelt levensgave. uw offer van tien jaar werk u de Wie veel omgang met de Centrale kracht verwerven om er nog tien jaar bij te doen en tevens een ze- Tessier. Zie vervolg hiernevens £i#~ DE KAMP MET DE GRAAF DISHEREN EN HET KAPITTEL VAN BOULOGNE Allen die godvruchtig leven zullen vervolgd worden, zegt Sint Paulus. onderpastoors zagen hem soms pijn lijk het hoofd schudden en hoorden hem lijzig' fluisterenMen moet een kloekmoedig hart hebben! Zeemzoet zeiden zijn tegenstan ders: 't Is waar, de pastoor doet veel Grimminck werd vervolgd. Hoewel goede werken, en hij geeft veel aal- laaghartige en kleinzielige tegenstand moezen, maar... (o ja! Die venijnige hem veel leed bezorgde, toch liet hij zich niet ontmoedigen. Het was hem een spoorslag om met meer ijvjr vcor God en het goede te vechten! En omdat hij het hoofd bleef recht houden met onbevangen blik, bij zonderlijk in de processen waarin hij willens nillens betrokken werd, noemden de kwade, nijdige tongen hem den hoogrick(of botterik, dommerik) d.i. hoovaardigheid. Als hij dat hoorde, zei hij nederig.: Ik ken en erken mijne onbekwaamheid.» Maar zich laten breken, de strijd opgeven, zijn matten oprollen zoals zijn voorganger Adrianus Raeckel- boom? Neen dat nooit! Wel beukten die stormen op de wanden van zijn rustige vreedzame ziel; wel schoven er. scheerden sombere wolken van verdriet over het zonneveld van zijn optimisme, maar telkens brak de zon weer door, en hij liet de wapens niet vallen. Het gebeurde dat men hem be trapte terwijl hij half luid met zijn eigen hart worstelde, en zijn eigen zelve moed insprak... Zijn meid, zijn maar-staart!) van waar komt al dat geld? En boosaardig strooiden ze 't gerucht uit dat men voor vijf honderd pond groten Vlaams ver- kocljt had van den dis om de armen te helpen!» En die «men» was de pastoor... De vorige pastoors van Kaaster hadden het altijd aan de stok gehad met de disheren. Deze vrome die naars van de armen waren zo bui tengewoon gedienstig dat ze hun herder van alle tijdelijke zorgen wil den ontslaan, en de geldkwesties he lemaal zelf en alleen beredderen, zo dat hij met God alleen kon bezig zijn...! Maar die herder verstond het zo idet! Hij eiste zijn rechtmatig medezeggenschap, want het was zijn plicht van die zaken op de hoogte te zijn. Hij wist dat die diskwesties een van de grote redens was waarom zijn voorgangers het hadden moeten opgeven. Hij wist wat de kwade ton gen rondbabbelden, en om die laster kordaat de weg af te snijden, speelde hij met open kaart. Het was zijn enige en laatste troef. In zijn ser- moenen, in 't aanschijn van de hele parochie gaf hij uitleg over de kerk en disgoederen. En het spel kwam uit! De heren van de dis te Kaaster betaalden en bevoordeligden te ge makkelijk hun eigen zelve èn hun lieve kindjes met het goed der H. Kerk! Er waren gedekte potjes... Huizen, weiden en land werden ge heimzinnig verpacht en de eerbied waardige beheerders profiteerden van de guldens en de vetgemeste beest jes. Toen brak het onweder los... te gen de pastoor! En die godvruchtige ladelichters sprongen verontwaardigd recht. Desnoods zouden ze hun kleed gescheurd hebben tot bevestiging der pure waarheid gelijk Caïphas... Ze stonden met de heer van Kaas ter zij aan zij om de pastoor te bekampen. Dat Grimminck zo bru taalweg de sluier gelicht had van hun geniepig beurzengepluis, dat zouden ze hem nooit vergeven, 's Konings plakkaten verboden dat iemand betaald werd voor het bestu ren van de disgoederen. Alleen de schrijver, zo zegt Devos, kreeg een vergoeding berekend per bladzijde en per regel. Doch die heren wisten dat niet, en misten in eigen voordeel. Dat kon Grimminck, wiens breed hart bloot lag als het strand van de zee voor God en de mensen, niet ver kroppen. Zijn hele verblijf daar te Kaaster, heeft hij er tegen gekampt, en in een van zijn laatste sermoenen vóór hij kluizenaar werd, zei hij on deugend Men zegt dat ik véél misbruiken afgebroken hebbe! Maar wat heb ik afgebroken? Mijnheer de Greffier heeft nog twee stuivers voor een ordinantie te schril ven 1 gen worden voor de toekomst van uw beweging. (d-5096) In Reichenschwand, West-Duits- land, ten Oosten van Neurenberg, werd een Duitse vrouw dodelijk ge wond door landgenoten die haar met stenen bekogelden toen zij in gezel schap van een Amerikaans soldaat een drankgelegenheid verliet en, sa men met haar geleider in een Jeep stapte. De Amerikaanse soldaat bleef ongedeerd, andere vrouwen die in het voertuig plaats namen, werden licht gewond. De zwaar gekwetste vrouw werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij aan haar verwondingen overleden is. De Duitse politie hield ter plaatse 9 personen aan. De herrie die het begin was van deze schermutseling, zou onstaan zijn naar aanleiding van verwijten die omstaanders de inzittenden van de Jeep naar het hoofd slingerden. De Amerikaan stapte uit de wagen en gaf een der belhamels een oorveeg, waarop de wagen met stenen beko geld werd met het gekende gevolg. E. h. L. Demonie, geb. 18-5-71, pas- 1949; toor te Roeseïare sedert 1933; E.'h. p. Delber, geb. 14-10-66, wo» E. H. J. Vanneste, geb. 7-7-71, Be- nende te Moeskroen; stuurder der Zusters van O. L. Vrouw E. H. F. Van Seynhaeve, geb. 18-3» te Waregem; 67, rust. pastoor van Gits sedert 1943 E. H. B. Lommez, geb. 12-4-72, pas- te Rekkèm; toor te Spiere sedert 1924; E; Devos, geb. 5-3-68, rus! TT pastoor van Stene sedert 1920; E. H. J. Derycke, geb. 7-3-72, pos- K h, m. Vandeputte, geb. 1-10-68. toor op St Jan te Popermge sedert pastooj. V£m veurne sedert 1944 1926; veurne* z. e. h. Kan. d. Reynaert, Visite- K h. A.'six, geb. 11-3-69, rust. pas« tor der kloosters, geb. 27-3-73, -to0r van wingene sedert 1945 te Po* Z> E. H. Kan. H. Maüieu, vicaris™1 nerin^e* generaal, geb. 16-12-74; Z. E. H. Kan. A. Camerlinck, gebi z- E- H. Kan. A. C Vandenabeele, s_5.m deken van Kortrijk sé* geb. 14-12-74, pastoor-deken te Diks- dert 1941 te passendale; muide sedert 1920; E. H. F. Iserfoyt, geb. 10-10-69, rust. Z. E. H. Kan. J. De Smet, geb. 30-3- pas.toor van Wevelgem sedert 1941 té 74, pastoor-deken te Oostende sedert Kortrijk' 1930; e. H.'r. Brutsaert, geb. 30-6-70. E. H. A. Deridder, geb. 10-4-74, pas- pastoor van Ingooigem sedert toor te Brugge sedert 1937; 2945. E. H. C. Verfaille, geb. 15-4-74, pas- E/ H j_ Kesteloot, geb. 13-6-70, toor te Dudzele sedert 1938; pastoor van Leffinge sedert 1940 E. H. J. Vandeweghe, geb. 20-6-74, Gistel- pastoor te Kachtem sedert 1938; E_ Kindt, geb. 17-8-70, rust, E. H. M. Vervaeke, geb. 12-8-74, pastoor van Klerken sedert 1939 té pastoor te Passendale sedert 1919. Kortrijk; Anderzijds in de erelijst der op rust E. H, J. Vandecasteele, geb. 18-3-70, zijnde geestelijken treffen wij als rust. pastoor van Nieuwpoort sedert ouderdomsdeken aan: 1936; E. H. G. Baert, geb. 30-10-62, rus- E: H. V. Fové, geb. 10-12-71, rust. tend pastoor van Gijverinkhove se- pastoor van Merkem sedert 1947 té diert 1945 te Brugge; W tl I - KUr, O' Zoekt g'iets t'huren 0/ te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats 0/ watt Wacht niet langer, maar plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in ons bladl En toen diie greffier het arme leven van de kluizenaar zag, gaf hij de stuivers terug aan 's pastoors opvol ger. De woorden hadden gewekt, maar de daden van Grimminck had den getrokken! Toen de Kaaster- naars, reeds bij 't begin van zijn verblijf, de onbaatzuchtige handel wijze van hun herder zagen, was er een die zei: «Ha! Gij zijt er een ge lijk wij hier vannode hebben; Gij zult de wethouders in het recht stel len! In al' die moeilijkheden ging Grim minck voorzichtig te werk, en hij vroeg raad bij de Overheid. Devos vermeldt: «De landsdeken, mijnheer Wydoot, heeft mij getuigd dat mijn heer Grimminck twee tot drie keren te zijnen huize gekomen is, scrupu- leuselijk ondervragende het recht van zijn pastorele profijten en voor rechten. En toen hij inzag dat het recht aan zijn kant was, kon er geen spraak meer zijn van wijken. Dat hij in 't openbaar uitleg gaf ook over de kerkgoederen, en dat hij naar zijn deken optrok om uitleg over het recht van zijn pastorele functies, bewijst dat hij te Kaaster dezelfde moeilijkheden beleefde als te Zuid- kote met Vader-Abt van St Win- noks-Bergen. Devos noemt het kind niet met de naam, maar de tekst spreekt al te klaar. Hier was het niet met een hoogeerwaarde-abt dat hij moest kampen maar wel met de venerabele Kanunniken en het Ka pittel van de beroemde kathedrale kerk van O.L. Vrouw te Boulogne! 't Was de eeuwige tragedie van honderden pastoors uit die tijd. le- VtAMVtaMfWVWWtAaAMVMMAAft dere kerk, waarvan de bovengenoem de heren het patronaafcsrecht beza ten, beschouwden zij als een ver pachte hoeve. De pastoor was de boerl En nu vooruit! Jaarlijks zo veel te betalen in grote ponden Vlaams klinkende munt! Degelijk geld! Af en toe kwamen er nog ex tra's bijDe abt of het kapittel had den onvoorziene onkosten: een nieu we blinkende carosse die ze kochten met een mooi stel glimmende paar den, een schitterend feest voor hun edele vrienden, en de pastoors moes ten toeleggen. Dat de eigen kerk van de pastoor uiteenviel en afbrokkelde: dat ging de geestelijke eigenaars niet aan, maar onverbiddelijk klonk steeds het eerste gebod: betalen! En per gemet nog zoveel patrijzen of fazanten bij! Pastoor geen genade: komen die niet, zoveel ponden of gulden of stuivers meerl Waarschijnlijk heeft Grimminck al die officiële stukken die ons zulks zouden bewijzen te Kaaster gelaten. En toen hij in geur van heiligheid stierf, zal het venerabele kapittel van Boulogne er wel voor gezorgd hebben dat die documenten nooit zouden te pas komen bij een mogelijke zalig- of heiligverklaring. Zo zijn er zeker uit het dossier Devos zeer veel andere lnterressante stukken en brieven verdwenen die sommige namen van Grimminck's tegenstrevers zouden vereeuwigd hebben! De> grootste tegenstand te Kaaster kwam dus van sommige rijken. Ge lukkig! Er waren ook nog edelen niet alleen met naam, maar ook met de daadl En te Sint-Jan heeft God dis grote beproeving weggenomen. De snelle productie van varkensvlees, van eersle kwalh leil, is slechls mogelijk bij een rationele voeding beval lende volwaardig eiwit, mineralen en vilaminen. llilsluiiend mei graangewassen, eten de varkens veel doch profileren weinig. Aangevuld mei VÏTAFORT, elen de varkens minder, doch profileren meer I Mei VITAFORT 1 rationele voeding, snelle vetmesting, klein voederverbruik, een goede uitbating I Gebruik 10 tot 15 VITAFORT gemengd bij uw granen en aard appelen ofwel vraag volledige voeders op basis van VITAFORT, aan een handelaar van vertrouwen. WAANMMVMMMAAMAWtAnMWtWVtWWMmmVtWVWVVm'VI Rijke mensen en personen uit de offensief in grote stijl. Niet alleen adel zoals de edele heren van de Kaaster, maar zelfs het bisschoppe- Douvie, mijnheer D'Hulster van Po- peringe, mijnheer Vandenpeereboom uit leper en andere, zullen hem trouw terzijde staan, en op alle mogelijke wijze zijn begeerten en wensen voor komen. Grimminck's leven en zijn liefde tot de armen was een luide verroe- pende veroordeling van sommige baatzuchtige schrapers en daarom was hij een slechte priester, of al thans een lastige en onhebbelijke pastoor! DE VERVELENDE BEGRAVINGEN IN HET KERKKOOR Wat heeft de arme man, gelijk zovele priesters uit zijn tijd, zijn hoofd moeten breken met al die voor rechten van de edelen of would-be- adel uit die tijd! Vooral de lijkdien sten, en de begravingen in de kerk, hebben hem veel moeilijkheden be rokkend. Daar stierf een kind. De vader, naar zijn mening erfgenaam van bijzondere privilegiën, wilde 't kind in de kerk begraven. En zonder zelfs één enkel woord met de pastoor daarover te reppen, gaf hij bevel tot het delven van een put in de kerk! Grimminck weigerde. Het lijkje werd naar de kerk gebracht. Werklieden stonden gereed om de put te vullen, maar de pastoor was ook present en zei van neenl En de hele nacht bleef hij waken in zijn kerk! Van beide zijden vlogen in allerijl boden naar de bisschop. Voorwaar een nachtelijk lijk paleis te leper stond in rep en roer. Mgr. de Ratabon werd wellicht uit zijn slaap gewekt, en aldus was hij getuige dat de pastoor die hij te Kaaster benoemd had, goed zijn werk deed! Dat was er een die zelfs bij nachte wacht hield over de kudde, opdat de vijand in de duisternis geen «onkruid» zou zaaien... De zaak werd onderzocht en het antwoord luidde: het kind mag in de kerk begraven worden, maar voor dit en volgende gevallen, eerst de toelating vragen aan de pastoor! Een rijke boer vroeg de grote uit vaart voor een zijner familieleden, maar hij wilde geen convoyof inhaling. De boer bleef bij zijn ge dacht en deed het lijk brengen tot aan de kerkdeur, eer de pastoor bui ten kwam. Doch Mijnheer Grim minck, dit aanziende, ging al zingen de met de clergé tot aan de plaatse van waar de lijken gewoonlijk in gehaald werden!En zonder een oog te verpinken, keerde hij terug en zong devotelijk en met volle keel het miserere... Het blijft een open vraag of de boer en zijn familie vurig baden tot zielelafenis van hun dier bare afgestorvene... Na de begrafe nis weigerde de boer ten uiterste misnoegd, de inhaling te betalen. De pastoor antwoordde dat er bij zulke grote dienst altijd inhaling was. De boer kreeg drie weken bedenktijd. Hij dacht goed na en betaalde het convoy Nopens de begravingen leest men dan verder: Hij was gewoon noch tans anderszins aan de schamele iie- Sijsele; E. H. A. Bruyneel, geb. 6-8-71, rus! pastoor-deken van Gistel sedert 1949 te Zwevegem; E. H. M. Vinck, geb. 20-11-71, rus! pastoor van Kaaskerke sedert 1947; E. H. A, Roose, geb. 21-10-71, wo» nende te Zwevegem; E. H. U. Delpo-rte, geb. 4-2-72, rus! pastoor van Egem sedert 1949; E. H. E. Depoorter, geb. 6-9-72, rus! pastoor van Ten Brielen sedert 1939$ E. H. Deroulez, geb. 8-9-72, rusty pastoor van Izemberge sedert 1946; E. H. A. Deschuytter, geb. 28-11-73, ■rust, pastoor van Klijtte sedert 1941Ï E. H. A. Joye, geb. 17-7-72, pastoor van Heestert sedert 1948 Harel'beke. Daniël Raven, die wegens moord op zijn schoonouders, ter dood verf oordeeld was, werd in de gevangenis van Petonville opgeknoopt. De avond voor de terechtstelling diende de va* der van de veroordeelde aan het ge<j recht inlichtingen mede over de fel* ten, deze vermochten echter niet daj een nieuw onderzoek werd ingesteld* Een vriend van de veroordeelde had 16.000 handtekeningen verzameld on* der een verzoek om genade, ook dié mocht niet baten. den ten gehele of ten dele kwijt ta schelden. HET STOFOPJAGEND GEVAL VAN MIJNHEER BRUCKVELD Wat echter nog meer stof in d9 lucht joeg, dat was het geval van de overleden heer Bruckveld. De we* duwe vroeg om haar man in hei koor te begraven. De graaf echter was daarmee niet tevreden. Alleen mensen met gravenbloed mochten naar zijn opvatting daar begraven worden. De weduwe kreeg schrik vooB de graaf en trok haar verzoek in. De pastoor antwoorddeGij hebt verzocht begrafenisse in de koor; zij zal daar geschieden! De weduwe zei dat zij in geen pro cessen noch onkosten wilde betrok ken worden. Hij antwoorddelie zal alles dragen! Zo werd de put op de geschikte plaats gedolven. Doch de baljuw van de graaf stond gereed om de rechten van zijn mees* ter met hand en tand te verdedigen! het koor was de geprivilegieerds plaats van de graaf! En de put wera gevuld! Doch weder geopend op be* vel van de pastoor, en weerem gevuld op bevel van de baljuw! Nu was heo Zondagmorgen. Men bracht het lijk binnen, en de put werd geopend. Dé baljuw liep toe om dat te beletten; en de werkman van de pastoor durf de niet meer voortdelven. Grimmincf hoorde ondertussen biecht, inaai toen hij dat lawaai vernam, kwarf hij plots uit de biechtstoel recht naaJf de putl i't Ver volgt J

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 5