Wat heb ik je gedaan? Morva asepta poeder insghrijvingsbulletijn SCHAAKRUBRIEK DE AVONTUREN VAN ROBINSON door Dirk Keikop tekenverhaal* het Wekelijks Nieuws" 16 Provinciaal Tornooi voor t Categorie begin Juni' 50 Zo thuis, Zo aan de Rijn! HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 14 Januari 1950. Blz. 8. Voor onze Harmonies en Panfcres De inspanningen gedaan door het Provinciaal Bestuur van West-Vlaanderen REGLEMENT VAN HET PROVINCIAAL TORNOOI '50 BIJEENKOMST VAN HET INTERNATIONAAL MUZIEKVERBOND Aansluiting bij de U.N.E.S.C.O. TWEE VERENIGINGEN MOGEN NAAR LONDEN TANGER DOKUMENTATIECENTRUM POSTBEDIENDE, DIE REEDS 7 JAAR HET PUBLIEK BESTAL, IN DE VAL Roman van H. COURTS-MAHLER vwwwowwwwwwwww HOFSTEDEN van 22 en 28 Ha. GEKROOND KALF VEAIJ PRIME EINDSPELDIAGRAM van de maand JANUARI 1950 Vierde wedstrijdopgave. ABCDEFGH HIER VOLGT PARTIJ Nr 5 KATHOLIEKEN die wensen een elixir in 't drinkwater in t eten Voor Hennen, Duiven en Kiekens. Voorkomt en geneest radikaalsnot, verlamdheid, tchic, blauwe kam, wormen, 't huilen, 't gapen, t treuren, enz. ALLE APOTHEKEN en Laboratoria MULLIE, te Halle Door het Provinciaal Bestuur van West-Vlaanderen worden sedert vele jaren drukke inspanningen gedaan ten voordele van de talrijke Harmo nies en Fanfares welke onze provin cie telt. Reeds voor de jongste oorlog had het Provinciaal Bestuur deze actie ingezet. In 1939 o.m. werden door een aangestelde commissie de verschil lende muziekverenigingen bezocht en geclassifieerd in meerdere, catego rieën. De oorlog legde deze inspanningen dan grotendeels lam maar, vredestijd weerom ingeluid, mochten onze mu ziekverenigingen andermaal rekenen op de steun van ons Provinciaal Be stuur, dat ten allen prijze het muzi kaal leven steeds hoger op wilde voe ren in onze gouwen. Zo werd in 1948 vooreerst het Pro vinciaal tornooi gehouden voor de muziekverenigingen geclassifieerd in derde categorie. In 1949 vond het tor nooi plaats voor de Harmonies en Fanfares van tweede categorie, en meerdere deelnemende maatschap pijen mochten opschuiven naar eerste. Dit jaar nu zal het Provinciaal Tornooi voor de Harmonies en Fan fares van eerste categorie gehouden worden, namelijk begin Juni 1950. Naar wij vernamen zouden een 20-tal maatschappijen aan dit tornooi me dedingen. West-Vlaanderen is inzake het be vorderen van het muzikaal leven toonaangevend geweest. Dit valt ook niet te verwonderen. West- en Oost- Vlaanderen tellen in ons land immers op verre na hét hoogste aantal mu ziekverenigingen, welke uitsluitend liefhebbers tellen als uitvoerders. In het centrum van België en in de meeste grote steden bestaan wel veel, beste muziekmaatschappijen, maar deze tellen in hun rangen gewoon lijk een groot aantal beroepsmuzi kanten die slechts per gelegenheid met de maatschappij optreden. In de Waalse gewesten is het aantal mu ziekkorpsen van liefhebbers eerder onbeduidend. Op 29 December jl. nu werd nog te Oostende een vergadering gehouden van het Bestuur van het Internatio naal Muziekverbond, waarbij België eveneens is aangesloten. Deze bijeen komst is beloftevol geweest; verder in dit artikgl delen wij de getroffen besluiten mede. Wellicht zullen West- Vlaamse muziekverenigingen grote eer kunnen halen uit deze internatio nale samenwerking. Om zulks te be reiken zullen onze verenigingen even wel flinke inspanningen moeten doen, wat van hen zal gevergd worden zal zeker niet gemakkelijk zijn. Elk ga dus druk aan de arbeid en dat de bes ten het halen. Art. 1. - Ten einde de bedrijvigheid van de muziekverenigingen (harmonies en fanfares) te helpen bevorderen wordt in 1950 een muziektornooi ingericht on der de maatschappijen welke, als gevolg van het classificatiëbezoek van 1939 of wegens opschuiven in het tornooi 1949, In de 1° Afdeling werden gerangschikt. Art. 2. - Om te kunnen mededingen zijn volgende voorwaarden gesteld: a) De maatschappij moet sedert meer dan 3 jaar bestaan. b) Zij moet gedurende die tijd regelma tig werkzaam zijn gebleven. O) ZIJ moet optreden met haar regel matige leden, d.l. leden die sedert ten minste een jaar medespelen; het ls verboden in twee maatschappijen op te treden; het is ook verboden toeval lige elementen voor de gelegenheid aan te werven; spelers-beroepsmuzi kanten zijn niet toegelaten; het wordt geduld dat de muziekchef de leider zij van meer dan een maatschappij en ook beroepsmuzikant, d) De maatschappijen moeten optreden met minimum 38 uitvoerende leden, daarin zijn niet begrepen: de muziëk- chef, de klaroeners, de marschtromme- laars en de vaandrig. Art. 3. - Ieder maatschappij zal ge houden zijn als stuk uit te voeren: Phllinte et les Etrangersdoor P. Gil- son. Daarenboven zal zij een tweede stuk uitvoeren waarvan de duur op ten min ste 8 en ten hoogste 15 minuten ls be paald; zij zal er 3 moeten opgeven ten einde aan de jury toe te laten een keus te doen; van die 3 zal er ten minste een van een Belgische auteur zijn. De voor keur dient gegeven aan stukken, opzet telijk voor harmonies of fanfares ge schreven of aan deze maatschappijen overgeschreven orkestmuziek, met uit sluiting van fantaisies op opera's of ope- rette's. De dag zelf van het tornooi zal de jury mededelen welk stuk zal moe ten uitgevoerd worden. Art. 4. - De tornooien zullen het op schuiven naar de afdeling uitmuntend heid mogelijk maken. Art. 5. - De tornooien zullen plaats hebben de eerste twee Zondagen van Juni 1950 in gemakkelijk te bereiken centra van het gebied waarin de maat schappij haar zetel heeft. De plaatsen van optreden zullen, na indienen van al de aanvragen, aangewezen worden, aldus betrachtend dat de verplaatsing van de maatschappijen met minimakosten kan gebeuren. De tornooien zullen op een openbare plaats geschieden, telkens op een Zondag namiddag. In geval van slecht weder zal het tornooi in een zaal plaats vinden. De volgorde in de optre ding op een bepaalde Zondag en op een bepaalde plaats zal bij loting geschie den, onmiddellijk voor de aanvang van het tornooi. Ter gelegenheid van die lo ting zal medegedeeld worden welk stuk moet uitgevoerd worden. Art. 6. - De aanvraag tot toetreding moet ingediend worden voor 1 April 1950 volgens een daartoe speciaal opgemaakt bijgevoegd inlichtingsformulier, te stu ren op adres van de Heer Secretaris van de Provinciale Commissie voor Muziek- tornooien, Burg 4, te Brugge. Bij deze aanvraag dient een lijst van de leden gevoegd (naam, voornaam, adres, beroep) met opgave van instrument en datum van aanneming in de vereniging. Wijzi gingen welke naderhand tussenkomen, zullen dadelijk dienen gesignaleerd. Art. 7. - Ieder deelnemende kring zal een premie ontvangen waarvan het be drag allerminst 3.000 fr. zal zijn. Boven dien kunnen, aan de bestgeklasseerden, prijzen toegekend worden. Wie 85 punten of meer bekomt, zal naar de Uitmuntendheid opschuiven; een eervolle vermelding wordt toegekend aan de maatschappijen welke 75 tot 84 punten behalen; van 60 tot 74 punten verkrijgt de eenvoudige vermelding. Worden in principe naar de tweede Afdeling verwezen, zij die geen 60 pun ten behalen; zij kunnen nochtans tot het volgend tornooi in de eerste Afde ling toegelaten worden, maar het be houd in die afdeling zal maar verzekerd kunnen worden voor zoveel bij die nieu we proef 60 punten zullen bekomen wor den. Art. 8. - a) De jury is samengesteld uit de Heren: J. Storme, voorzitter; E.H. P. Frangois, A. Vermander, G. Steenacker, A. Vergracht, leden; L. Lagasse, secre taris. b) Haar uitspraak, welke ter gelegen heid van een plechtige prijsuitdeling zal kenbaar gemaakt worden, zal niet vatbaar zijn voor beroep. c) De jury mag alle middelen aan wenden om uit te maken dat de maat schappij met haar regelmatige leden aan het tornooi deelneemt. Ieder uitvoerend lid zal, de dag van het tornooi, in het bezit van zijn eenzelvigheidskaart moe ten zijn. d) Alle bedrog brengt vanzelf de uit sluiting van het genot der premiën mede. Art. 9. - Het gemeentebestuur, alwaar het tornooi zal plaats grijpen, zal uit genodigd worden om de nodige maatre gelen tot slagen van het tornooi te ne men. -Art10. - Verplaatsingskosten en aan koop van stukken zijn ten laste van de deelnemende kring. Auteursrechten voor de uitvoeringen op het tornooi worden door de Provinciale Commissie gedragen. Art. 11. - Onvoorziene gevallen en be twistingen worden door de jury beslecht P. S. Maatschappijen welke nog niet geklasseerd zijn, kunnen voor 15 Maart 1950 een aanvraag om rangschikking in de eerste afdeling indienen. Zoals reeds hoger gemeld had te Oostende op Donderdag 29 December 1949 een vergadering plaats van het Bestuur van het Internationaal Mu ziekverbond. Waren er vertegenwoor digd: België, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Nederland, Luxemburg, Noord- Italië en Zwitserland. Volgens verklaringen van de Heer Secretaris van het Internationaal Muziekverbond mochten wij verne men dat o.m. over 5 hieronder ver melde punten van bijzonder belang een beslissing getroffen werd, name lijk: 1. - Eenmaking van klasslfiëring in bo- venvernoemde landen. Vijf reeksen: Ere- afdellng, Uitmuntendheid, eerste, twee de en derde afdeling. 2. - Het stichten van een Internatio naal Diploma, toegekend aan de Maat schappijen van gelijk welke reeks, die het meeste getal punten behaalden in een buitenlandse wedstrijd. 3. - Binnenkort wordt de Internatio nale Federatie aangesloten bij de U.N.E.S.C.O. Dit organisme beoogt enkel Volksopleiding, dus geen sprake van Be- roepsm uzikanten 4. - Voor 1951 wordt voorzien: het in richten te Londen van een wedstrijd waarop van leder gefedereerd land twee Liefhebbers-Muziekkorpsen gratis wor den uitgenodigd, reis- en alle kosten worden door de Engelse Federatie ge dekt. Om aan deze wedstrijd te kunnen deelnemen, zullen de maatschappijen verplicht zijn de visa te hebben van het Internationaal Muziekverbond. 5. - Met het oog op de wedstrijden van Londen, zal op 3 September een schif tingswedstrijd plaats hebben tussen de Belgische Muziekmaatschappijen die het meeste getal punten zullen behaald heb ben op de Provinciale Muzlektornooien. vvwtAMytwwwvwvmwvui Voor alle inl. wendt U tot het Economique et Financlère de Tanger, 4, rue Fernando de Portugal, Tanger. (d-4117) In het Nederlands grensstadje Ro- sendaal werd de 29-jarige postbe diende J. Van der L. aangehouden naar aanleiding van een verduiste ringszaak die reeds 7 jaar duurde, zonder dat iemand positieve bewijzen tegen deze persoon had kunnen in brengen. Zijn aanhouding geschiedde dan ook op grond van zeer ernstige verdenkingen en 't is na een streng' kruisverhoor dat de oneerlijke be diende zelf gans de zaak onthulde. Hoe hij het aan boord legde In 1943 voelde hij er behoefte aan zijn inkomsten wat te vermeerderen. Hij werkte op een zeer eenvoudige manier. Wanneer hij mensen aan 't loket kreeg waarvan hij kon veron derstellen dat ze nogal lichtgelovig waren en die hem een postpakket voor frankering aanboden, rekende hij het dubbele van het verschuldigde bedrag, doch plakte natuurlijk alleen maar het juiste bedrag aan zegels. Duivelszak is echter nooit vol... Stilaan wilde hij verder grijpen. Bij het inkasseren van grote bedra gen liet hij bij het natellen van het bedrag wel eens een biljet van 100 gulden onder de winketbank vallen en overtuigde dan zijn kliënt dat er 100 gulden te kort waren aan de som. Was zijn slachtoffer lichtgelovig ge noeg om dit aan te nemen en bij te betalen, dan verdween, achteraf na tuurlijk, het kostbare briefje in de zakken van de bediende. Lukte het spel niet dan vond hij altijd het briefje «gelukkig» terug. Gebroodroofde slachtoffers In 1944 bood zich een jonge be diende aan op het postkantoor om voor zijn patroon een bedrag van 3.000 gulden te storten; in zijn ak- tentas bevonden zich 3.500 gulden, zodat er 500 gulden terug moesten keren bij zijn patroon. De verrichtingen verliepen vlot tot eensklaps bij het natellen de postbe diende deed opmerken dat er 'n brief je van 500 ontbrak. De boodschapper berustte erin en maakte de boodschap over aan zijn patroon die echter met deze verkla ring niet akkoord was en hem ont sloeg om zijn zogenaamde oneerlijk heid. Ook tegenover collega's postbedien den kende de dief geen medelijden. Regelmatig ontvreemde hij bedragen aan geldsommen waar een andere bediende verantwoordelijk voor was, doch nooit kon men de hand leggen op de dief. Thans verademt het publiek van Rosendaal nu de oplichter achter slot en grendel zit want de vrachtprijs voor de postpakketten is nu plots ge voelig gedaald en de betalingen zijn nu altijd juist. De andere postbe dienden in Rosendaal ondervinden geen last meer om de kas te doen kloppen. DE DRIE KONINGEN zijn weer door onze straten getrokken. Een majestatische stoet van licht en schaduw. Een groep muzikanten, die liepen te bibberen van de kou, dreun den de oude kerstliederen weer op en heel achteraan kwamen de Drie Ko ningen gereden, op zoek naar den stal. Men hoorde weer zingen: Wel, Sterre, ge moet zo stille niet [staan, Gij moet met ons naar Bethlehem [gaan. Naar Bethlehem, die schone stad, Waar Maria, met haar kindeke zat! Toen ik dezelfde avond van het dorp naar huis stapte, ontmoette ik, midden de velden, weer een stel drie koningen, die de hoeven en huizen afliepen met een afgerakelde, pie pende ster, om wat geld bijeen te za melen. Ik herkende ze direkt: 't wa ren Sooi van Flikke, Wannes Biere en Tisten Rolle, drie drinkebroers die gewoonlijk in 't glas niet spuwen. Hun rauwe stemmen galmden over de velden, terwijl ze zongen: Drie Koningen, Drie Koningen, Koopt mij nen nieuwen hoed, M'n ouden is versleten Mijn moeder mag het niet weten Mijn vader heeft het geld Op de rooster geteld! Zo begint men ook reeds Drieko ningen te gebruiken om geld te ver dienen. Ze duiken reeds op, de man nen met de ster, van vóór Driekonin gen al. Serafien Kraan dichte won derwel Nr 23» JrCengclwerk van e Het IVeikeli/k' ^Vjeuws KORTE INHOUD Twee jaar na de dood van zijn eerste vrouw huwt Heinrich Nordegg, Weduwe von Rhoden. Mede door de talrijke buitensporige uitgaven van Mevr. von Rhoden, gaat de Firma Nordegg bergaf. Het vooruitzicht van de onvermijdelijke ondergang der Firma ondermijnt de ge zondheid van Heer Nordegg en op zijn sterfbed belooft Romana, zijn enige dochter, met haar eigen vermogen de zaak terug op te helpen, meteen krijgt ze volmacht over de fabriek. Alle onre delijke uitgaven dienen ingekrompen en dit brengt meermaals botsingen tussen Romana cn liaar stiefmoeder, bijgestaan door haar dochter Beatrix. Hans, broeder van Beatrix, weet Romana te vertrou wen. Gerald von Rhoden, stiefbroeder van Mevr. Bylla's eerste echtgenoot, on gehuwd en schatrijk, komt bij hen op bezoek. Beatrix, belust op een mooie par tij, maakt hem het hof, wat hem niet onverschillig laat, tot Hans hem, onbe wust, de waarheid zegt. «Ja hij heeft haar lief. Ik heb het ook opgemerkt. Men moet hem zijn geluk laten zoeken, waar hij het hoopt te vinden,zeid-e zij mat. Hans keek in haar treurige, smar telijke ogen. Eensklaps doortrilde hem een gedachte. Had Romana oom Gerald lief? Deed het haar leed, dat hij zijn ogen op Beatrix had geves tigd, en haar over het hoofd had ge zien? Hij streelde haar arm. Romana, oom Gerald wil weg. Zij schrok. Weer op reis? stiet zij uit. Neen, hij wil naar het hotel ver trekken. Zij tastte naar haar hart en zag er uit om medelijden mee te hebben, zo bleek en rampzalig. Haar ogen staar den voor zich uit. Zo stond zij een poosje stil en onbeweeglijk. Hans wendde zijn blikken niet van haar af. Heb je het gehoord, Romana? vroeg Hans zacht. Zij streek over haar voorhoofd. WVWVWWWVWWtMVWWWtA WILT U GELD VERDIENEN BIJ XJ THUIS en de breistiel kennen na enkele dagen? Vraag gratis kataloog Nr 2 of kom tot betrouwbare firma: Breimachine Rapide, 180, Brabantstr., Brussel, of Kortrijkstw. 53, Gent. (d-3613) Ja, Hans. Maar maar dat mag niet gebeuren! Dat moet je niet toelaten, Hans. Dat zou als een slag in mijn gezicht zijn. Als een dodelij ke belediging, een smaad. Hij moet niet denken, dat ik zo ellendig gie rig ben, dat ik de gastvrijheid naar stuivers bereken. Help mij, Hans. Verzoek jij hem, om niet weg te gaan. Je moet hem de overtuiging geven, dat mijn weigering om champagne te bestellen niets te maken heeft met hem. Ik moest zo standvastig blijven, Hans, anders brengt je moeder ons allen naar de ondergang. Wat zij denkt en zegt, is mij om het even, maar mijnheer von Rhoden mag mij niet voor zulk een jammerlijk schep sel houden hij niet. Dat verdraag ik niet. Zolang hij hier blijft moet hij ook in huis vertoeven. Verzoek er hem om! Hij houdt van je, hij zal het jou niet weigeren. Hans zat onbeweeglijk, als ver schrikt. Zo had hij Romana nog niet gezien, zo opgewonden en buiten zichzelf. Het was hem, alsof hij tot in het diepst van haar ziel kon lezen, en hij nam zich voor alles wat in zijn vermogen was te doen, om oom Ge rald tot blijven te bewegen. Hij greep weer haar handen. Ja, Romana, ik zal dadelijk naar oom toegaan en niet ophouden het hem te verzoeken, totdat hij blijft. dan geeft U een bewijs van uw sa- voir vivre Als hij tijd nodig heeft om iets te beslissen, dan is het een lang- wijlig mens; als U het zo doet, dan handelt U met overleg! Als hij critiek uitoefent, dan is hij een vitter; als U dit doet, dan is U scherpzinnig en heeft een goed oordeel Ja, m'n beste Lezeresjes en Lezers, zo is nou eenmaal het leven, wat het echter niet zou moeten zijn! STIJN GIEBEDORENS ZOONTJE was een koelbloedige jongen. Ie moest op zekere Zaterdag voor de eerste maal voor z'n moeder naar leper markt. Voor ie vertrok zei z'n moeder: Luister en onthou goed wat je moet zeggen, 't Eerste dat men je vragen zal, is; «Wiens manneke zijt gij?en daarop moet ge antwoor den; Stijn Gibbedorens jongste zoontje.» Daarna zal men je vragen: «Waarmee zijt ge naar de markt gekomen?» en ge antwoordt: «Met een koppels kiekens! Dan zal men je geld bieden en ge moet zeggen: 'k Ben al zoveel aangeboden ge weest! Goed begrepen! zei Stijn Gib bedorens jongste zoontje, en weg was ie! Aan de poorten van de stad le per tussen haakjes gezegd en el ders gezwegen, het is gebeurd in de Middeleeuwen stonden daar twee kommiezen, die vroegen: Zeg, ventje, wat hebt ge daar in die mand? Stijn Gibbedorens jongste zoon tje! zei 't ventje. Met wie houdt ge hier de zot, zeg? riepen de kommiezen. Met een koppel kiekens! was 't antwoord. Wacht es, riep een der kommie zen-, 'k zal U een paar lappen om je oren geven, gij lelijke snotneus! 'k Ben al zoveel aangeboden ge weest!! zei Stijn Gibbedorens zoontje. Die twee kiekens pardon, ik bedoel: die twee kommiezen vie len om van verbouwereerdheid. Wees een man, die steeds koelbloedig, Door het leven henen gaat. Die spijts alles, trouw en moedig, 't Kruis van iedere dag aanvaardt! Ja, m'n beste mannelijke Lezers, bent U koelbloedig? Een onvoorziene moeilijkheid rijst op! Kunt U uw kalmte bewaren, uw koelbloedigheid, uw tegenwoordigheid van geest? Blijft U meester van u-zelf in alle omstandigheden? Is U een toever laat voor de uwen en voelen ze zich bij U veilig op het ogenblik dat an deren radeloos worden? Bestudeer even de volgende lijst en beoordeel U-zelf. Indien de diag nose ongunstig uitvalt, moet U er aan gaan denken U te beheersen, te reageren en U geleidelijk te gaan verbeteren. Kunt U tijdens een discussie uw woede beheersen en kwetsende woorden onderdrukken, die U na dien zou betreuren? Als U tijdens een vergadering het woord moet nemen, doet U dit dan klaar en duidelijk, zonder plan kenkoorts? Als een gesprek een delicate wending neemt, kunt U dan het ge zelschap van het onderwerp weg- loodsen en de atmosfeer verlichten? Als uw kind een onhandigheid begaat, tracht U dan- te onderzoeken of het werkelijk verantwoordelijk is, alvorens het te straffen? Kunt U uw vrienden aan el kander voorstellen zonder dat U daarbij in de war raakt? Als U een voorwerp verloren hebt, gaat U dan systematisch zak ken, kasten en laden afzoeken, zon der dat U het ganse huis alarmeert? Als er iemand naast U bewus teloos valt, denkt U er dan aan hem languit neer te leggen? Bewaart U genoeg tegenwoordigheid van geest om er aan te denken dat een be wusteloos persoon kan- verstikken als men hem te drinken geeft? Indien U over uw -antwoorden niet tevreden bent, bewaar dan toch minstens genoeg koelbloedigheid om te trachten U te beteren. HOGESCHOOLSTUDENTEN zijn onverbeterlijke grapjassen! Het Gra venkasteel te Gent is er een spre kend bewijs van. Overlaatst werden er echter enkele van die studenten door een simpel boertje duchtig op hun plaats gezet. De zaak zit zo in een: Een boertje ging met z'n ezel, die geweldig luid balkte, naar de vroeg- markt in de vroege morgenuurtjes en ontmoette er enkele waggelende hoogstudenten, die in diezelfde vroe ge uurtjes hun kot gingen opzoeken. Een van die studenten vraagt plots aan dat boertje: Waarvoor schreeuwt uw kame raad zo? Wel, was het leuke antwoord Ik hoor weer zingen langs de straat: Hier zijn de mannen met de ster! Van 's morgens vroeg tot 's avonds Zwerven zij van her en der! [laat Zij kloppen aan van deur tot deur En wijl hun ster vol schichten schiet, Daast uit hun mond het lauw gezeur Van een verwrongen lied. Zo wensen zij aan eikendeen Een Zalig Nieuwjaar om wat geld. Aldra gaan ze weer zingend heen En wordt de winst geteld. Zo gaat dat in de wereld thans, H-et geld is 't einde en 't begin. Het oud fatsoen schiet er bijkan» Zijn teer bestaan bij in! O! Dan was 't anders in den tijd Van d'Eerste Wijzen met de sterl Die gaven alles weg, verblijd, Geld vragen was hun ver! Maar, ja, die gingen naar den Heer, En wij gaan er steeds meer van weg. Ligt daarin soms niet eiken keer D' oorzaak der geldzucht, zeg? Dus smeken wij de wijzen thans:' Roeit gij de geldzucht uit ons hart! Maakt ons tevreden heelengans Elk met z'n eerlijk part! NESTJE FACK en LIENTJE PAN DOER, pas zes weken getrouwd, heb ben woorden juist aan de middagta fel... 't Ene woord brengt 't andere mee en Lientje, om haar koleire uit te werken, pakt een teiloor en smijt ze door het openstaand venster op straat. Nestje valt niet slinks en werpt ook een teiloor naar buiten. Lientje pakt de overige telloren en kwakt ze de straat op. Nestje pakt vorkgn en lepels en smijt z' er achter. Op dat crltlsch moment komt de meid binnen met de soep. Als ze dat spel ziet, gaat ze naar het venster en werpt, zonder verletten, ook de soep kom naar buiten. Ma-ar Sophie, zegt Nestje, wat doe je nu? Nou, zegt Sophie, ik meende dat jullie op straat zouden eten-I Ja, ja, alles is relatief in het le ven! Tot zelfs onder de mensen. Als men- eens goed de mensen bestudeert, dan komt men tot de volgende rela tieve vaststelling dat alles relatief is in het leven: Als een ander Iets doet, dan is het lichtzinnig; als U het echter zelf doet, dan is het moed! Als iemand- verbeten aan iets vasthoudt, dan is het koppigheid; als U het echter doet, dan heet het karaktersterkte! Als iemand uw vrienden niet kan lijden, dan ls het vooringeno menheid; als U de zijne niet mag, dan bewijst U daar enkel mede dat U een goed mensenkenner is! Als een ander zijn best doet om iemand goed te behandelen, dan is het een vleier; als U het echter doet, MWMWMW wwwwwwwwwwsnfwWUWWWWMA die Calutta Bay in Berlijn had moe ten inpakken. Hij nam de beide por tretten er weer uit en bekeek lang de jonge vrouw en het kind. Dat wordt een moeilijke weg voor mij naar de kleine vrouw, maar het moet gebeuren,» zeide hij bij zichzelf. Daarna deed hij de portretten w-eer in de portefeuille en legde ze neer in het vak van de schrijftafel. De brief die hij gekregen had, legde hij er naast. Juist toen hij het vak weer geslo ten had, -kwam Hans bij hem binnen. Stoor ik U, oom Gerald? Deze schudde het hoofd en onwil lekeurig keek hij naax de ring aan zijn vinger. Alsof hij er weer een proef mee wilde nemen. En zie, de steen bleef helder en klaar! «Neen, Hans. Je stoort mij niet. Neem plaats. Hans ging zitten en keek zwijgend voor zich uit. «Nu mijn jongen? Je ziet er heel bedrukt en verdrietig uit. Wat scheelt je?» Haus zuchtte. «Ik heb alle reden om bedrukt te zijn, oom Gerald. Eu daaraan hebt u voor een gedeelte schuld. «Ik? Ja, u. Maar wat heb Ik je dan gedaan? van dat simpel boertje, hij is zo reuze-blij dat hij z'n vrienden ont moet! M'n beste Lezeresjes en Lezers, ik eindig met een brok kostbare, Chi nese wijsheid: «Als ge met uw drieën wandelt, is er stellig iemand bij van wien ge kunt leren. Kies z'n goede eigen schappen uit ter navolging en z'n slechte ter verbetering! En nu allemaal een plezierige Zon dag en tot de naaste keer! Het Manneke uit de Maan. OVER TE NEMEN PROVINCIE BRABANT» Zlcih wend.: Six, Wervikstr. 17, Komen. (5040) Zodoende kan Ik toch Iets voor je doen. Het eenvoudigste zou wel zijn, dat je mij mijn woord teruggaf. Dan zou ik hem alles kunnen uitleggen. Maar dat wil je niet, en daarom moet het ook op een andere manier gaan. Hij omhelsde Romana haastig en verliet snel het vertrek. Toen zij alleen was viel zij op een stoel neer en verborg haar gelaat in de handen. Hoe hard ls het, door hem mis kend te worden,» steunde zij. Maar toen richtte zij zich weer vastberaden op. Het komt er toch niet op aan. Hij heeft Beatrix lief en zal haar trou wen. Ik voel het dat hij haar hef heeft. Zij heeft hem door haax huichel achtig karakter ingepalmd, evenals haar moeder dat mijn vader heeft gedaan. En hij zal aan haar zijde ongelukkig worden, evenals mijn va der het was. Maar ik zal er naast staan met bloedend hart en gebonden handen. Zijn ongeluk zal mij nog veel meer leed doen dan mijn eigen.Zo dacht zij, met smart vervuld. Gerald von Rhoden had zo juist de brief doorgelezen, dien Beatrix hem had gebracht. Peinzend zat hij er over gebogen, daarna nam hij uit zijn schrijftafel een portefeuille, dezelfde Het ls het slagwoord dat van 5 tot 12 Februari zal weerklinken in alle dorpen en steden van ons land. Dan is het «DE WEEK VAN DE SOLDAAT». Het zijn de dagen dat iedereen heel speciaal met onze jon gens in het leger zal bezig zijn. Ze moeten tegen een duw kun nen en daar is het leger de beste school voorbeweren er sommigen. Inderdaad! Voor iemand die zich wil weren en eerlijk zijn man staan is het leven in het leger een echt trainingskamp. Maar hoevelen zijn er die zonder hulp, zonder enige aanmoediging de strijd om een schoon m-ens te blijven en een beter te worden, kunnen volhouden. We ondervinden het elke dag: iedereen heeft behoefte aan steun en aanwak kering. Het ware jammer, doodjammer, moesten we zovele van onze jonge kerels die in onze K.A.-organisaties gevormd werden in het leger laten vervlakken en verloren gaan omdat ze ondervinden dat wij ze losgelaten hebben en omdat ze zich niet sterk genoeg gevoelen om tegen de grote hoop, die anders denkt en handelt, in te gaan. Hoe schrijnend is het niet voor de ouders hun jongen, die vertrok als een veelbelovende kerel, te zien terugkeren onverschillig voor de levensstrijd en ontredderd. «Zo thuis, zo aan de Rijn!» We willen onze jongens helpen om de strijd die ze voeren in het leger voor de goede zaak vol te houden. Ze moe ten gewaar worden dat wij aan hen denken en verlangen dat ze ginder aan de Rijn even goede, eerlijke, trouwe en kristelijke mensen zijn als thuis. Daarom in elke parochie DE WEEK VAN DE SOLDAAT»! Een speciale mis voor onze mannen in het leger en een sermoen over het soldatenprobleem. Bidden kan niet verbeterd! In ieder keuken wordt «Marsch», het soldatenblad gelezen. Wie het leger wil kennen, de moeilijkheden, de verlangens, het leven van onze khakimannen, leest hun blad. Onze parochiezalen moeten te klein zijn voor de Volksavond die er zal gegeven worden. Ga er heen. Naast het aangename vindt U er het leerrijke in een voordracht en U steunt er tevens het werk van de soldatenactie mee dat onze jongens op alle mogelijke manieren terzijde staat om aan de Rijn te blijven zo als thuis. Doorheen het ganse land zullen affiches en allerhande propaganda middelen de week van de soldaat aankondigen. Het gaat er om onze jonge mannen. Sluit uw hart niet, maar doe mee. Het is van groot belang. HJootq&keuAck, voedteH 1/ voldoende, Mrfwduvff- aaf&t vool katApoedlye vette*, Jstx KALVERENak VARKENS ©5 DAAR SUCCES/ dn&Mh#e*.15, BONNEVIESTRAAT- BRUSSEL De oplossing van het eindspel van de maand December jl. is wel (stelling der partij Boturnik-Kotov, Groningen 1946) 1° Dd6 x g3 H2o Kf2 X g3 Pf6 -é4 H3» Kg3 - g2 Pé4 x d2 en zwart wint een paard. Die de vorige oplossingen goed hadden mogen dus reeds 15 punten aantekenen... daar dit als derde diagram telt. Stand der stukken: WIT: Kgl, Bb4, Tal, Tél, Lfl, Pfol. Pions: a2, b2, f2, f2, g*2, h3 (12 stukken). ZWART: Kg8, Dd7, Ta8, Té8, Pg4. Pions: a7, b7, f7, f7, g7, h7 (11 stukken). ZWART aan zet, dwingt wits overgave. - HOE? VOORWAARDEN VAN DEN WEDSTRIJD De inzendingen moeten naam, adres en de oplossing met al de mo gelijke variaties vermelden, en kunnen als geldig aangetekend worden tot veertien dogen na de diagramverschijning, en dienen geadresseerd aan den Heer MAURICE BAERT, Diksmuidestxaat, IEPER Op het einde van 1948 werd een groot meestertornool gehouden te Ve netië. Mlcthaël Nadjorf, die momenteel onder de beste meesters ter wereld wordt gerekend, behaalde de eerste prijs met eventjes 2 punten voor sprong op zijn naaste concurrenten. Dr Max Euwe w-as vierde. Hier volgt een partij van Nadjorf. Wit: M. Nadjorf. - Zwart: de Tar- takower Nimjo Indisch. (Aantekenin gen ontleend aan Dr M. Euwe, in het Tijdschrift van de Koninkl. Ned. Schaakbond) 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. f2-f4, é7-é6; 3. Pbl-?3, d7-d5; 4. Pgl-f3, Lf8-b4; 5. a2-a3, Lb4xQ3+; 6. b2xf3, Pf6-é4. (Voorbarig, beter 6f5). 7. Ddl-f2, f7-f5; 8. é2-é3, Dd8-é5; 9. Lfl-fo2, f5xd4; 10. é3xd4, f7-f5; 11. Lfl-d3, 0-0; 12. 0-0, P-b8-f6; 13. Tfl- él, Lg8-d7? (Noodzakelijk was 13Kh8. Na de tekstzet wordt zwart genood zaakt het centrum op te geven, zodat de witte lopers in actie ko men). 14. Df2-fo3! (Dreigt pionwinst door 15. Db7: als door 15. fd5: éd5: (of 15 Dd5: 16. f4) 16. Lé4-fé4; 17. Té4). 14. Pé4-f6; 15. f4xd5 (15. Db7: faalt nu op 16. TabS) é6xd5 16. f3-f4 (Dreigt stukwinst door 17. fd5- Pd5; 18. Lc4 (18. Pé7, 19. Té7:) 16. Kg'8-h8; 17. Pf3-é5 (Bijzonder sterk, zwart zal nu dit paard moeten ruilen, waarna wit een gevaarlijke vrijpion zal ver krijgen, en open lijnen voor de lopers) 17. d5xf4; 18. Ld3xf4, Pf6xé5; 19. d4xé5, Pf6-é4; 20. é5-é6, Ld7-f6; 21. Lb2-d4! (De wijze waarop Nadjorf van zijn voordeel weet gebruik te ma ken, bijzonder van het loperpaar, is leerzaam, er dreigt nu: 22. Db2 (22. Tg8; 23. é7) indien zwart nu vervolgt met: 21. Pd2, volgt 02. Dg3, Tg8, 23. La2 met krach- ttge aanval). 21. Da5-d2; 22. Tal-dl, Ld2-g5; 23. f2-f3, Pé4-d6; 24. Lf4-d5! (Wit gaa/t nu de zwarte loper die het veld é8 bestrijkt en de op mars van de witte é-pion belem mert, ruilen). 24. Pd6-b5; 25. Ld4-b2, Tf8-é8. (Tegen 26. Lf6: bf6; 27. Td7, Tg'8; 28. a4 met stukwinst, gericht). 26. Ld5xg6, b7xa6; 27. Tdl-d7. (Dreigt 28. a-8 met stukwinst). 27. Ta8-f8; 28. Lb2-é5. (Weer dreigt 29. a4). 28. Tf8-d8; 29. f3-f4. (Dit is nog sterker dan 29. a4). 29. Dg5-h6; 30. Td7xd8, Tg8xd8; 31. é6-é7, Td8-g8. (Op 31. Té8, volgt 32. Df7 (32. Dg6, 33. DfS-f en mat). 32. Db3xg8+1 Zwart geeft het op. W. L. ernstig en chr. Huwelijk aan te gaan, schr. in volle vertrouw, om inlichtingsdocum. naar De Gelukkige Haard te Leisele. - Enig werk in West-Vlaanderen, talr, gelegenh., vr. in iedereens geval, spoe dig vervulling uwer wensen, stnkte geheimh., waarb. verzekerd, (d-308) 'W Hans haalde diep adem en keek hem verwijtend aan. U had Mama die cheque niet mosten geven. Mama ontbreekt niets in dit huis, evenmin als Bëatrix en mij. Wij hebben allen ruimschoots, wat wij nodig hebben, daar zorgt Ro mana voor. En Mama had de cheque niet mogen aannemen. Gerald keek hem onthutst aan. «Maar mijn beste jongen.» Hans maakte een afwerende bewe ging. «Neen, neen, u behoeft het niet tegen te spreken. Mama had dat niet mogen doen. Daarmee laat zij zich de gastvrij heid betalen en ik moest het laten begaan. U weet niet, hoe mij dat be zwaarde. «Dat moest het toch niet Hans. Wees toch verstandiger! Dat had u liever aan Mama moe ten zeggen! Zij is onverstandig en nog erger. Ja, ik schaam mij over haar. Zij zal dit geld toch voor nut teloze dingen besteden, en dan heeft Romana maar weer moeite, om Mama van zulke onnozele uitgaven te weer houden. Zij gaat toch al onder een zwaren last gebukt. Juffrouw Nordegg? «Ja, oom Gerald.» Gerald keek hem onderzoekend aan. Het eerlijke gelaat van zijn neef en de droeve uitdrukking er op, troffen hem. Ik weet werkelijk niet, Hans, wat ik je op je woorden moet antwoorden. Heeft het je zo beledigd, dat ik je moeder een cheque gaf? Ja, oom Gerald. Wij leven toch al slechts van aalmoezen, en elke stuiver die ik moet aannemen, drukt mij. Van aalmoezen, Hans? Hoe kun je zo iets zeggen? Jullie leeft hier toch niet van aalmoezen? Het is de plicht van juffrouw Nordegg om jullie behoorlijk te on derhouden. Dat heeft je moeder mij toch verteld. Hans wilde snel antwoorden. Maar zich bedenkend klemde hij zijn lip pen op elkaar. Hoe het ook zij of Romana er toe verplicht is of niet ik voel het als een aalmoes. En dat, wat u aan Mama gegeven hebt, is ook een aal moes. Gerald nam zijn hand. Maar mijn beste jongen, lk ben toch de broer van je vader, ik ben rijk en onafhankelijk, zou ik dan niets voor jelui mogen doen? Hans schudde koppig het hoofd. Ik wil niet nog meer verplichtingen hebben, dan tot nu toe. «Dat zal je ook niet. Ik geef geld 94. Reeds lang dacht Robinson eraan eens terug op zoek te gaan naar de troep lama's op de plaats waai- hij de eerste maal een dezer diertjes kon bemachtigen. Lustig fluitend ging hij op weg. Hij vergat natuurlijk zijn zonnescherm niet. 95. Onderweg werd zijn aandacht getrokken door veelkleurige vogels die de bomen van 'het woud, dat hij doortrok, bevolkten. Hij wilde er een grijpen met een mooi gekleurde staart maar de vogels lieten zich nog niet zo gemakkelijk vangen. 96. V-erder gaande, bleef hij ver rast staan. In een kloof bemerkte hij iets wit dat zijn aandacht trok. Hij liet zich naax beneden glijden en bekeek de witte klompen, nam er een brokje van en -proefde voorzich tig. Zout!juichte hij. 97. Deze keer dacht -hij er niet aan een lama te doden. Hij koesterde echter ihet plan een lama -levend te vangen. Hij hoorde al spoedig gans de kudde naderbij komen en hield zijn lasso gereed om zij prooi le vend in handen -te krijgen. 98. Toen het eerste dier naderde jswierde hij anet een flinke zwaai zijn lasso door de lucht, de lama verschoot van het vreemde tuig dat boven zijn kop zwierde maar reeds sloot het touw rond zijn nek en Robinson snoerde ze vast rond een boom. 99. Vlug' naar de grot met zijn vangst. De kleine lama's volgden moe der. Met palen was er vlug een hok getimmerd waar de eerste huisdieren zouden ondergebracht worden. Robin son gaf water en voedsel aan de die ren die uit zijn hand' aten. aan Je moeder, niet aan jou.» Hans drukte zijn vuisten tegen zijn voorhoofd. «Begrijpt u mij dan wer kelijk niet, oom Gerald? Ziet u, als Mama het geld werkelijk nodig had, als zij er werkelijk behoefte aan had, dan zou ik mij er zonder een woord bij neerleggen. Maar dat ik het moei. aanzien, hoe Mama vreemd geld ver kwist en voor allerhande beuzela rijen uitgeeft, terwijl ik zie, hoe Ro mana van vroeg tot laat moet wer ken. Ach neen daar mag ik in, - mers niet over spreken. Oom Gerald, kunt u mij dan niet begrijpen? Dat is alles onder invloed van Romana en ook onder die van u in mij leven dig geworden, begrijpt u mij dan niet? Gerald trok Hans dichter naar zien toe. Uit zijn ogen sprak ontroering en innig begrijpen. Zeker, Hans, begrijp ik je ik geloof je althans te begrijpen. Maar neem dat alles niet zo zwaar op,Laat het Je een aansporing zijn, om te le ren voor je zelf in te staan. Je moor i niet zo heel streng over je moeder en zuster oordelen,. Zulke naturen mag men geen strengen maatstaf aanleg gen. Over het geheel moet men vrou wen critlsch beoordelen. Ze zijn van geheel anderen aanleg dan wij man nen. Ct vervolgt) M/MAMMAWVUUUIAAAMAAMW Ondergetekende begeert een post abonnement op Het Wekelijks Nieuws uitgave (1) Naam Adres Gemeente (stad) (Handtekening-) (1) Niet vergeten de gewenste uitgave te vermelden. Wanneer ge dit bullet Un invult, daar na uitknipt en onder i ,>en omslag met zegel van 20 centiem -astuurt op bet adres van «Het Wekelijks Nieuws», Gasthuisstraat 19, Po, ringo, zorgen wij ervoor dat U enkele dagen daarop het bezoek krijgt van de postbode, die bij U hot geld innen komt opdat U regelmatig om de week ons blad zoudt ontvangen. Do prijs van het verschuldigde bedrag kan de lezer steeds nagaan in het ka dertje nevens de titel van ons blad. Daar staat: Abonnementsprijs, België tot Nieuwjaar Ir. Dit is het ba- drag dat hij dan aan de bode verschut- dlgd zal Zijn.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 8